Zoeklichtjes. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. "rerceniging braeht wel»«worgde manner* Spr. merkt echter op, dat vele ouders soma slechte zielverzorgers zijn. Ze den ken meestal met de lichamelijke verzor ging te kunnen volstaan. Op de ouders rust de zware verantwoordelijkheid, om krachtens hun afgelegde doopsbelofte hun kinderen te zenden naar de Chr. school. Zij er daarom volhardend gebed voor de Ghr. school en de Onderwijzers. Mellikerke. Vrijdag hield de landbouw- vereen. een vergadering. Voorzitter dhr J. Geschiere. Herkozen werd als bestuurs lid dhr P. Wisse. De geitenvereen. en het musschengilde werd beiden een eubaidie toegezegd van f 5. Colljnsplaat. B. en W. verleenden aar het plaatselijk comité van de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initia tief van den Raad van kerken voor prac- tisch christendom, verlof om op Zater dag a.s. langs de huizen takjes kerst- hulst te verkoopen, om daarmede gedeel telijk de kosten te bestrijden, voort vloeiend uit de inrichting en het onder hond van het aan bet plaatselijk comité toegesegde lokaal, ten j,«"t>ora. jl>«s uchtbeeldeneerla „Da vierde wjjie" weru toegelicht door dan leider Groenleer. in a een eamenspraak en een korte toe spraak van den oudsten leider, dhr S. Kor- stanje, eindigde dhr B. de Jager deze wel geslaagde vergadering met dankgebed. Krabbendijke. Vrijdagavond hield de afd. Oostuyx van den c.nr, Landarbeiders- bond een goed bezochte propaganda-ver- gadering onder leiding van dhr Chr. Maas. Dhr Vingerling sprak een propaganda^ rede uit over: „Onze taak en roeping in het 'hedendaagsche leven". Op deze leerzame rede volgde een korte bespreking. Hierna werd nog een huishoudelijke vergadering gehouden. Alle leden der aid. waren aanwezig. 's-Gravenpolder. Gisterenavond verga derden in het Zondagsschoollokaal eenig personen om te trachten een ijsclub op te richten. Tachtig personen traden toe. Men hoopt op de Weel een ijsbaan te maken. Het bestuur is als volgt samengesteld: Joh. Schipper, voorz., W. Moelker, pen- ningm., L. G. Hubregtse, secretaris. Men noemde de vereeniging „Swaeke". Schore. Maandagavond vergaderde de eteenkolenvereen. „Tot gemak en voordeel" onder voorzitterschap van dhr W. Karelse. Uit het verslag van den secretaris-pen ningmeester bleek, dat in 1933 zjjn aange kocht 1387 H.L. eierkolen en 25 H.L. an- thraciet. De ontvangsten bedroegen 1451,32 fcld. en de uitgaven f 1631,86. Er zijn thans nog in voorraad 191 H.L. eierkolen, 9 H.L. anthraciet en 675 K.G. briketten. De aftredende bestuursleden W. Karelse, A. Bierens en H. van Koeveringe Jz. wer den herkozen. Het vervoer der kolen in 1934 werd bij inschrijving gegund aan J. v. Liere voor 5 cent per H.L.; het lossen aan J. v. d. Vliet en P. Zuijdweg voor Ö.5 cent per H.L. Ellewoutsdijk. De op Vrijdag en Za terdag j.l. gehouden bazar, in het J. M. van Hattum-huis alhier, ten behoeve van de Chr. Meisjesvereen., Kerkvoogdij en Diaconie der Ned. Hierv. Kerk heeft netto opgebracht de som van f 210..04. Hoedekenskerke. In de Raadsvergade ring van Maandagmiddag was afwezig wethouder Lous. Met alg. st. wordt her benoemd de aftredende commissie tot we ring van schoolverzuim voor wijken A en G; in wijk B in de vacature P. Verbeem Ez., M. Verbeem Pz. en in de vacature M. G. Verbeek, A. Maartense. Als lid van het Burg. Armbestuur in de vacature J. Hollemans L. de Bart Cz. met 5 st. tegen 1 op M. v. d. Ree. De aanbeve ling luidde: 1. M. van de Ree; 2. L. de Bart Cz. Dhr Boone gaf vooraf de weu- echelijkheid te kennen, dat alle gezindten in het Armbestuur vertegenwoordigd zou den zijn. Toi lid van de commissie van toezicht op het L. 0. wordt herbenoemd bet aftredend lid M. Steijn. Besloten wordt een stuk grond aan den Poppotubenweg, ter grootte van 61 roe den, te verkoopen aan G. Chamuleau al hier voor I 244. Daar met het nieuwe jaar weer zal blij ken dat de gemeente alle verplichte beta lingen niet zal kunnen doen, evenals vo rige jaren, werden B. en W. gemachtigd een kasgeldleening aan te gaan van 2000 gld. op zoo voordeelig mogelijke voorwaar den. De R. K. Landarbeidersbond vraagt aan den Raad een Kerstgave voor de werkloo- zen en een kolentoeslag op de bijdrage der kassen. B. en W. stellen om financieele redenen voor afwijzend te beschikken, doch gedurende den trekkingstijd der kas sen (7 weken) kolentoeslag ad f 1 te geven aan hen, wier gezin uit meer dan 4 per sonen bestaat en werkloos zijn met dien verstaande, dat de regeling aan B. en W. wordt overgelaten en wel in dien geest, dat zij gemachtigd worden de toeslag niet te geven aan gezinnen, die naar hun mee ning daarvoor niet in aanmerking komen, al bestaat het gezin ook uit vier personen, maar daarentegen wöl, wanneer het gezin kleiner is, doch als er b.v. ernstige ziekte in het gezin is. Na eenige discussie wordt dit voorstel met 4 tegen 2 st. aangenomen. De voorzitter verzoekt den leden nog de meest mogelijke medewerking en hun in vloed uit te oefenen, opdat het delfwerk in het waterschap Hoedekenskerke, dat ais object voor werkverschaffing is aange vraagd zal slagen, zulks in het belang der werkloozen. Zij kunnen bij kennissen op medewerking aandringen. Bij de daarop gevolgde rondvraag in formeert de heer Boone naar de vleesch- distributie en eventueele verstrekking van goedkoope boter (margarine?). Dit zal worden onderzocht. Arnemuiden. Zondagavond trad alhier in het belang van het Chr. onderwijs in do Ned. Herv. Kerk (welwillend door de kerkvoogdij beschikbaar gesteld) op Da v. Voorst Vader uit Middelburg. Allereerst werd door spr. een terugblik geworpen in de jaren 19181920, toen voor de Chr. School de gelijkstelling een feit werd, doch niettegenstaande dat, dreigen er nog altijd gevaren, zoowel van binnen als van buiten. Spr. bepaalde daarom zijn gehoor bij Klaagliederen 219 c en sprak vervolgens over „De ziel van het kind". Gewezen werd ten eer ste op de noodtoestand waarin de ziel onzer kinderen verkeeren, op de verant woordelijkheid der ouders, en ten slotte wat te doen om hen uit dien nood te verlossen. De ouders hebben de roeping hun kin deren op te voeden in de vreeze des Hee- ren, in huis niet alleen, maar hen door middel vaa het Chr, ondervijs te lelden tot Jesus, De talrijk opgekomen schare volgde met stille aandacht deze rede. Heden is het 75 jaar geleden dat hel Ned. Herv. kerkgebouw alhier in gebruik werd genomen. De eerste preek werd op dien datum gehouden door ds J. v. d. Meulen, over 1 Kon. 8 29a, in tegen woordigheid van den Qammissaris des Konings en een commissie uit het pro vinciaal college van toezicht over de ker kelijke administratie bij de Hervormden in Zeeland. Zaterdagavond kwam de Geref. Knapenvereen. „Benjamin" alhier in elf de jaarvergadering bijeen onder leiding van haar leider dhr J. J. G. v. d. Graaff. Na gebruikelijke opening werd door J. Boone een onderwerp Bijbelsche ge schiedenis ingeleid, door L. Puijpe een onderwerp Vaderlandsche geschiedenis en door J. Koster een onderwerp Kerk geschiedenis. De gewone jaarverslagen werden uit gebracht. Door de verschillende afge vaardigden werden goede wenschen over gebracht. Ter afwisseling werd een reci teerwedstrijd gehouden, terwijl een twee tal dames zorgden voor de noodige con sumptie. Ds H. Scholing sprak mede namens den kerkeraad der Geref. Kerk een ern stig slotwoord, waarin hij wees op de groote beteekenis van het verenigings leven. N.- en Si Joosland. Zaterdag j.l. hield de afd. van den Ohr. Landarbeidersbond alhier een vergadering. Na opening door den eere-voorzitter, sprak de voorzitter zijn openingswoord, waarin hij de leden wees op hun taak als bouwers van den Bond. Als aftredende leden van het kring- bestuur werden herkozen dhrn F. van Eenennaam en J. Reynoudt, terwijl al9 plaatsvervangend lid werd gekozen M. Minheer». Serooskerke (W.). Maandagmiddag werd voltallig Raadsvergadering gehou den. Aftredende leden van commissies werden herbenoemd. Voorstel van B. en W. om gedurende een tijdvak van drie jaren, ingaande 1 Januari 1934, een tijdelijke korting toe te passen op de jaarwedden van de amb tenaren wier wedde of totaal aan wedden meer bedraagt dan f 800, ten bedrage van 4 pet. Een voorstel van B. en W. om de Kerst- gave vastgelegd in een circulaire van den Minister van Sociale Zaken voor onder steunde werkloozen, ook voor hen, die io de z.g. vorststeunregeling vallen, toe te passen, wordt z.h.st. aangenomen. Nog is ingekomen een verzoek van het bestuur der Vereeniging „Nooit Ge dacht" alhier, in hoofdzaak neerkomende op verkoop van een paar perceelen ga- meen tegrond in den Zandput, ten Noor den van het dorp, aan genoemde ver eeniging, teneinde aldaar een terrein voor de ijssport aan te kunnen leggen. Om prae-adviea naar B. en W. De voorzitter deelt mede. dat de bouw verordening vooralsnog niet door Ged Staten is goedgekeurd, omdat in een paar artikelen door den Raad is afgeweken van het concept. De heer Hoegen vraagt of dan de Raad ook hierover niets meer heeft te zeggen. Hij ziet hierin weder een aantasten van de vrijheden van het gemeentebestuur. De voorzitter meent, dat de desbetreffen de artikelen geen moeilijkheden van be teekenis zullen opleveren en stelt voor de gevraagde correctie aan te brengen. Me 6 tegen 1 stem Cdie van dhr Hoegen) aan genomen. Bij de rondvraag vraagt dhr Cornelisse naar de verkrijgbaarstelling van het goed koope vleesch. De voorzitter zegt, dat er een ruim gebruik van wordt gemaakt en de kwaliteit zeer goed blijkt te zijn. Hierna sluiting. St. Laurens. Blijkens een adv. in dit nummer zal de A.-R. Kiesvereen. a.s Woensdagavond in de Geref. Kerk een openbare vergadering houden waarin als spreker zal optreden de heer R. Zuidema van Goes met het actueele onderwerp- De Nat.-Socialistische-Fascistische Be weging. Alle belangstellenden zijn wel kom. Oostkapelle. Zaterdagavond was door de ijsclu±> een wedstrijd met 'hindernissen uitgeschreven op de ijsbaan „De Halve Maan", waarvoor groote belangstelling bestond. De uitslag van de wedstrijden was als volgt: le prijs J. A. Geldof 3 m. 30.2 sec.; 2e. J. d8n Hollander Hz. 3 m. 34 sec.; 3e. L. Louwerse 3 m. 34.6 sec.; 4e. C. Wil- leboordse 3 m. 35.4 sec.; 5e. W .de Kam Andr.z. 3 m. 37 sec.; 6e. J. Lous Iz. 3 m. 39.4 seo. Jac. de Bruyn, die het langst, onder weg was geweest (4 m. 52 sec.) werd als troostprijs een paplepel verstrekt. Maandagavond vergaderde de af- deeling Patrimonium onder leiding van dhr P. Cornelisse. Door dhr S. den Hol lander werd behandeld: „Planmatige pro ductie". Inleider behandelde: le Planma tige productie in het algemeen; 2e. Plan matige productie in den landbouw. Op dit onderwerp volgde een geanimeer de bespreking. Verspreid zullen won" het sociaal program van Patrimonium en de brochure van dhr Smoeak over den faeeistlaehea totaalstaat, In samenwerking met de zustervereen. t# Zoutelande zal dhr Lindeabergh, eige naar der weegbruggen te St Jansteen en Boudewijnskerke, verzocht worden het ta rief te willen verlagen, omdat dit dubbel zoo hoog is als te Middelburg. Goedgekeurd wordt de f 5 per koe uit te betalen op Zaterdag 23 Dec. Over het vraagpunt inzake het voorkie- men van late aardappelrassen, rappor teerde de secretaris, dhr W. de Buck. Dit voorkiemen werd door den rapporteur aanbevolen. De voordeelen zullen in den regel de nadeelen overtreffen. De Gemeenteraad besloot met alg. stemmen na protest der A.R. fractie medewerking te verleenen tot uitbrei ding van de school der Geref. Gemeente met een derde lokaal. De burgemeester had getracht de gebouwen der beide Ghr. scholen om te wisselen, waardoor de bouw van een derde lokaal niet noodig zou geweest zijn, maar het Bestuur van de school der Geref. Gem. had dit gewei gerd. Morgen uitvoeriger verslag. Souburg. Maandagavond kwam de raad opnieuw bijeen. Afwezig met kennisge ving de heer Louwerse. Aan de orde wordt gesteld ontslag van 1 leerkracht (dhr Smit) aan de openbare lagere school wegens overtalligheid. Al dus besloten. Voortgegaan wordt met behandeling begrooting 1934. Weth. Jacques heeft voor de hulde van dhr de Priester niet veel respect als hem later onbekwaamheid wordt verweten. De Politieverordening is reeds uitgesteld toen de heer de Priester zelf wethouder was. Er is nog geen tijd voor geweest. Do straten en pleinen zijn gedeeltelijk her steld. De voorz. zegt, dat de burgerwacht recht van bestaan heeft maar zonder fi- nancieelen steun niet kan bestaan. Dhr de Priester herhaalt zijn bezwaren dat B. en W. den Raad voorbij gaan in hun besluiten als het betreft uitvoering bestrating. De Burgerwacht heeft geen rekening ingediend over 1933. Met het Groene Kruis is wel breedvoerig gecor respondeerd. Om „woelingen" te onder drukken is er geen Burgerwacht noodig. Dat er niet voldoende wordt vergaderd als Raad is een feit. De nieuwe politie verordening kan best worden in behande ling genomen. Dat hiervoor geen tijd is, is maar een praatje. Dat dit college niet in staat is om het werk uit te voeren, houdt spr. staande. Ook de antwoorden welke door B. en W. worden gegeven, geven hiervan blijk. Dat de Raad te weinig bijeenkomt, heeft ook tot gevolg, dat de Raadsleden onkundig blijven van ingekomen stukken, b.v. over het schrijven inzake onzedelijke kleeding. Wordt de gemeente geregeerd door een soort dictator? Weth. Cijsouw antwoordt, dat vanwege de Regeering de conditiën gesteld wor den inzake het uitbetalen loonen bij de werkverschaffing. Deze hangen va,n de plaatselijke omstandigheden af en zijn gebonden aan een maximum van f 20. De voorz. antwoordt nog in het kort dhr de Priester. Nu volgt artikelsgewijze behandeling der begrooting. Dhr Janssen vraagt waarom er nog geen verordening op de leges is gemaakt. Hier is nog geen tijd voor gevonden, zegt de voorzitter. Dhr Suurmond kan accoord gaan met het voorstel van B. en W. om aan de 3e ambtenaar salarisverhooging toe te staan. Dhr Goedbloed wil de post verlichting wijzigen in het belang van de tramreizi gers. Met de post Burgerwacht kan hij zich niet vereenigen. Dhr Suurmond wil in de politieveror dening wijzigen de leeftijd van den brand meester en verdedigt vervolgens de post Burgerwacht. Dhr de Priester is er niet tevreden mee, dat dit verzoek om subsidie monde ling is geschied. Uit niets blijkt dat ze noodig is. De voorzitter beschouwt de Burger wacht ais een politiezaak en hiervan be hoeven geen rekeningen te worden over gelegd. Dhr Janssen is van tegenovergestelde meening. Ze staat gelijk met een sport- vereeniging. Het voorstel de Priester om eerst de stukken op te vragen wordt aangenomen met alg. stemmen. Dhr Leenhouts drukt zijn spijt uit dat wordt voorgesteld de subsidie aan het Groene Kruis te schrappen. Deze is ge heel bestemd voor de T.B.G.-bestrijding. De voorzitter zegt, dat het Groene Kruis niet duidelijk heeft gemaakt, dat de subsidie werkelijk noodig is. Dhr de Priester wijst er op, dat als subsidie wordt geweigerd, de patiënten de dupe zullen worden en het Burg. Arm bestuur meer zal gaan kosten, wat niet in het voordeel der gemeente zal uitval len. De houding van de Wijkverpleging werd in den breede becritiseerd. Dhr Arendse, die aanvankelijk met B. en W. meeging, verklaart dat hij van zienswijze is veranderd. De heer Suurmond zegt, dat de voor stellen der Wijkverpleging op billijke en degelijke gronden berusten. Het Groene Kruis is in zijn geheel verplicht beide af- deelingen te financieren en kan dit vol gens da bescheiden doen. De haer Leenhouts verdedigt aadaija Ingezonden Mededeellng. Ook ali Kerstgeschenk ZEEUWSCH PROFETENBROOD. Het echte. M. PETERSE, Patissier, Middelburg. (Alle verz. deze week ale Kerstpakket.) voorstel om de post op de begrooting te brengen, zij het met een korting van 10 pet. Weth. Jacqes zegt, dat de vereen, vol doende gelden in kas heeft om zich zelf te helpen in 1934. Het voorstel om de post op de begroo ting te brengen wordt aangenomen met 73 stemmen die van de heeren Jacques, Suurmond en Lorier. Dhr Janssen wenscht zoo spoedig mo gelijk de bouwgrond van de gemeente te verkoopen, daar deze een voortdurende schadepost blijft. De voorzitter zegt, dat de onderhande lingen, welke gaande waren, zijn afge sprongen. Weth. Cijsouw zegt, dat als er verlies geleden moet worden, dit de goedkeuring moet wegdragen van den Minister. Ver schillende gegadigden hebben van aan koop afgezien. Dhr Goedbloed is tegen de post van f 9.00 voor den Kasteelweg. Hetzelfde geldt van het Marnixplein. Dhr Suurmond wil geacht worden te hebben tegengestemd tegen de post op brengst marktgelden enz., daar hij tegen de kermis is. Spr. wil dat op het Marnix plein de heesters worden verplant. Dhr de Priester zegt, dat de begroo ting van de gemeentereiniging in over eenstemming dient gebracht te worden met de werkelijkheid, daar deze eveneens te laag is geraamd. Dhr v. Soelen verklaart zich namens zijn fractie tegen de uitgetrokken post jaarmarkt en acht de post onderhoud pleinen en straten te laag. Weth. Cijsouw zegt, dat de vernieu wing van de Kasteelstraat niet is te voor komen, daar deze versleten is. Een volgend jaar dient de post ge meentereiniging noodzakelijk te worden verhoogd en een vast persoon zal weer moeten worden aangesteld. De verhoo ging zal minstens f 1500 bedragen. Dhr de Priester is het met deze ziens wijze van B. en W. niet eens. Het voorstel-Goedbloed (Kasteelstraat niet te beklinkeren) wordt verworpen met 7 tegen 3 st. en het voorstel de Priester (de post gemeentereiniging te verhoogen) wordt goedgekeurd met 6 tegen 4 st. Dhr Arendse stelt voor om het bedrag dat per leerling voor de bijz. scholen wordt uitgetrokken te verhoogen met 50 ct. per kind voor de administratiekosten. Dhr de Priester wil eerst onderzoeken of deze verhooging verplichtend is. Be sloten wordt, dat dit onderzoek zal ge schieden. De begrooting wordt daarna in haar geheel in stemming gebracht en aange nomen met algemeene stemmen. Te kwart voor 12 ging de vergadering in comité. Terneuzen. Brutale diefstal. In de woning van het echtpaar IJsakker in de Brouwerijstraat heeft een brutale in braak plaats gehad. Het echtpaar was naar familie in den omtrek. Toen het echtpaar thuis kwam bleek dat gestolen was aan baar geld f 350 en een spaarbankboekje van f 700, bene vens de gansche garderobe van de vrouw des huizes. Merkwaardig is, dat de bezittingen van den man onaangeroerd zijn gebleven; ver moedelijk heeft men 'hier met een wraak neming te doen. De woning bevindt zich dicht bij het politiebureau. Maandagavond had hier de tweede winterlezing plaats in de Ned. Herv. Kerk. Ds J. van Woerden van Zwammerdam sprak over: „Snelle afloop als der w&te- ren Tholen. Het bestuur der ijsclub Tholen had vorige week tegen een persoon pro cesverbaal laten opmaken, welke weiger de het verschuldigde entreegeld voor het berijden van de ijsbaan te betalen. Maan dagmorgen heeft deze zaak voor het Kantongerecht alhier gediend en ia ge noemde persoon veroordeeld tot een boete van f2. Waar door velen is beweerd dat de IJsclub geen recht bezat entreegeld te heffen, is nu bij rechterlijke uitspraak beslist dat men zonder betalen geen recht bezit, op de door de IJsclub in orde ge maakte banen te rijden. De vereen, voor Ghr. Nat. Onderwijs alhier hield een goed bezochte ouder avond in de lokalen der Ghr. school. Na opening door den voorz., den heer J. Jansen met gebed, werd door het hoofd der school, dhr W. v. d. Berg, het onder werp behandeld „De opvoeding onzer kinderen". In de pauze werden de bezoe kers getracteerd op melk. Hierna kwam aan 't woord mej. E. Jansen over: „Zor gen der kinderen", waarna men in een der lokalen het werk der kinderen kon bezichtigen. Hierna trad op de heer Th. Dijkslag, met het onderwerp „Niet ver slappen", waarna dr Veltenaar deze ge zellige en leerzame bijeenkomst sloot met dankgebed. De tijden veranderen. Er is een tijd geweest, dat de S.D.A.P weinig gunstig gestemd was ten opsiebte van den middenstand. De middenstand was immers een re- actionare groep, en de middenstanders behoorden tot de parasieten die leefden ten koste van anderen, vooral van de ar beiders. Daarom moesten overal coöperaties worden gesticht. Daarom trachtte men in de grootere plaatsen te krijgen gemeente lijke winkels en hallen, om zooals het dein heette „de proletariërs te redden uit de klauwen van den middenstand". Thans echter begint de wind uit een anderen hoek te waaien. In de Zaterdag gehouden vergadering van het bestuur der S.D.A.P. is, naar „Het Volk" meldt, besloten tot instelling van een commissie voor het ontwerpen van maatregelen ten dienste van den middenstand. Merkwaardig verschijnsel. De vraag is nu maar of 'tgaat om steun aan dan wel om de stemmen van den middenstand. OPMERKER. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Den Bommel, A. G. Oos terhuis te Eemnes-Buiten. Voor IJssel- stein, A. J. Westra Hoeksema te Mijns- heerenland. Geref. Kerken. Beroepen te Middelburg (vac. Ds Scheele), E. T. v. d. Born te Oud-Loos- drecht. Te Vleuten-de Meern, 0. v. Noort, cand. te Westbroek. i Bevestiging en intrede. Da R. t e n K a t e, overgekomen van K o u - dekerke (Z.). werd Zondag te Dor drecht bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeente door Ds Jac. Petri, al daar, met een predikatie over Neh. 2:20a 's Avonds deed de nieuwe predikant, eveneens in de overvolle Augustijnenkerk, zijn intrede met een predikatie over Luk 14: 23. Na de predikatie volgden de ge bruikelijke toespraken, o.m. tot de afge vaardigden van Koudekerke en tot Bur gemeester en Wethouders der gemeente Dordrecht, die allen aanwezig waren Toegezongen werd Ps. 134:3. Wolphaartsdijk. In de vergadering van het kiescollege van de Ned. Herv. Kerk werden als ouderlingen benoemd de hee ren J. Hannewijk en D. Schipper. Ovezand. Benoemd tot kerkvoogd bij de Hervormde Gemeente alhier wegens pe riodieke aftreding van dhr C. Maat dhr C. van Liere. Westkapelle. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier is herkozen tot ouderling de heer P. Minderhoud Kz. en gekozen dhr L. da Kam, in de plaats van dhr P. B. Baaij die zich niet meer herkiesbaar stelde Herkozen als diaken de heeren A. Boo gaard en P. Westerbeke en gekozen dhr A. Gabriëlse, in de plaats van dhr L. de Kam. Het ijs op de rivieren. Maandag hebben de Rotterdamsche ijs- brekers Breezand en Schokland, de van Hogendorp en de Mark de Nieuwe Maas tot aan de Noord opengebroken en de veren te Krimpen aan de Lek en te Els- hout ijsvrij gemaakt. Het ijs van de Lek te Culemborg zit onveranderlijk vast. De overtocht blijft gestremd. Nu het maken van een pad voorloopig niet gaat, is men bezig een gleuf te hak ken. Men vordert hiermee zeer langzaam. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ook de Maas bij" Venlo gaan „zitten". De toestand bij het Zwijndrechtsche veer was Zaterdag erger dan ooit. De overtocht per pont geschiedt dan ook met de grootste moeite. - Paarden onverzorgd in bevroren weiland. Een ergerlijk staaltje van dierenmishandeling is ie Heerewaarden geconstateerd. Door dn rijks- en gemeente-veldwachters is aldaar proces-verbaal opgemaakt tegen den landbouwer R. uit Wamel, wegens het niet verzorgen van een achttal paarden, die daar, bij de strenge vorst van den laasten tijd. dag en nacht in het onbe schutte en besneeuwde veld liepen, terwijl bovendien aan de dieren geen voedsel of drinken werd verstrekt. De beesten, die vooral van dorst te lij den hadden gehad, zijn thans gestald. (Tel.) Complot van rijwieldie- v e n. De politie is er in geslaagd de hand te leggen op een bende, die er werk van maakte, rijwielen te stelen. Haar opera tiegebied was voornamelijk het Belgische mijndistrict rond Genck. Er zijn arresta ties geschied te Heerlen en te Maastricht. De zaak kwam aan 't licht, doordat Vrij dag een Sloveen zich bij iemand op Heer- lerheide vervoegde om hem een fiets te verkoopen. De prijs was zoo billijk, dat de ander er op inging, maar in stilte de politie waarschuwde. Bij het verhoor had de politie aanwijzingen verkregen dat hier van een complot sprake was. Zater dag werd ten huize van verschillende Slovenen op Heerlerheide een huiszoe king verricht met het resultaat dat een dertiental gestolen Belgische fietsen werd gevonden. Later nog vier, Bij een Sloveen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2