Hè die vervelende kies Buitenland Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. DINSDAG 19 DECEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. II Kiespijn overvalt U meestal op een tijdstip dat U géén gelegenheid heeft naar den tandarts le gaan, Neem dan een "AKKERTJE" dal helpt U tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACHETS zijn bi;' Hoofd per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. DeZeeiii Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën: Familieberichten 30 cent, Han- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motte i 0-85. Bij contract belangrijke korting. Dreigend gevaar voor de bietenteelt Reeds eenigen tijd doen geruchten de ronde die, wanneer ze juist zijn, voor onze suikerbietenteelt en dus voor heel den landbouw in Zeeland van de grootste beteekenis zijn. Er zou n.l„ zooals wij reeds eerder heb ben gemeld, sprake van zijn, dat ten behoeve van onze textielindustrie, de steun aan de suikerbieten zal worden ingetrokken. De kwestie, waarom het schijnt te gaan, is deze. In Nederlandsch-Indië is een enorme overproductie van suiker, waarmee men geen weg weet. En in Twente is een ont zaglijke overproductie van textielgoede- ren, waarvoor geen afzetgebied is te vinden. Nu zou hier misschien een uitweg ge vonden kunnen worden, door de Indische suiker in Nederland af te nemen en om gekeerd de Twentsche katoen naar Indië uit te voeren, maar het gevolg daarvan zou zijn, dat de Nederlandsche suiker industrie, die niet op export is aange wezen en die alleen door Regeeringssteun op de been kan worden gehouden, het loodje zou moeten leggen. Voor den land bouw met name in Zeeland, zou dit een niet te o^erziene ramp beteekenen. De zaak is intusschen niet zoo een voudig als het hier wordt voorgesteld. In het Hdbl. wordt er terecht op ge wezen, dat Indië veel méér textiel noodig heeft dan Nederland behoefte heeft aan suiker, zélfs bij eventueel geheel ver dwijnen der bietencultuur. Voorts kan Indië niet zonder meer den invoer van alle niet Nederlandsche textiel- goederen uitsluiten of beperken, niet slechts om redenen van practische poli tiek, doch óók vanwege het in de zeven tiger jaren, na de onderwerping van Atjeh met Engeland gesloten Sumatra-tractaat. „Een „ruil" van suiker tegen textiel zou dus alleen in wijder verband mogelijk zijn. Wanneer men den textiel-import in Indië als uitgangspunt aanneemt zijn het vooral drie landen, die daaraan deel nemen, n.l. Nederland, Engeland en Ja pan. Zou men dien invoer dus volgens een bepaalden maatstaf over alle in In dië importeerende landen (dat zijn prac- tisch genomen deze drie) willen verdee- len (de Crisisinvoer-ordonnantie zal daar toe weldra in staat stellen), dan zou In dië dus als tegenpraestatie kunnen ver langen den export van suiker naar Japan, Engeland en zijn koloniën, benevens Ne derland. Het bezoek der Japansche textiel- industriëelen aan Engeland en Neder land zou in deze richting kunnen zijn benut." Of er inderdaad in deze richting onder handelingen worden gevoerd, is ons niet bekend. Personen van zeer nabij bij het suikervraagstuk betrokken, konden ons geen andere inlichtingen verschaffen dan dat er een commissie schijnt gevormd te zijn om deze vraagstukken te bestudee- ren, maar dat alles zoo geheimzinnig wordt behandeld, dat geen nadere bij zonderheden zijn te verkrijgen. Intusschen wordt door het Hdbl. nog een andere mogelijkheid geopperd. „Behalve de consumptie in eigen land, direct zoowel als verwerkt in ëndere pro ducten, verbruikt Nederland per jaar nog 50 55 millioen K.G. suiker in de voor export produceerende suikerverwerkende industrieën. Deze suiker komt voorname lijk uit België en Polen. De vraag doet zich dus voor: kan het in verband met den „textiel-suikerruil a trois" van be lang zijn, dat Nederland primair aan Indië offreert den invoer van deze rond 50 millioen K.G. suiker? Bijvoorbeeld in ruwen toestand. Daarnaast komt dan pas de vraag of en zoo ja in hoeverre, dit aanbod zal moeten worden verhoogd, door ook een deel der 240 millioen K.G. voor binnenlandsche consumptie be stemde en uit de eigen bieten geprodu ceerde suiker uit Indië te gaan betrek ken bij wijze van contrapraestatie voor den textielexport." Hoe dit alles ook moge zijn, of het gaat om een deel dan wel om onze g e h e e 1 e suikerproductie, dit is wel zeker, dat nier in t bijzonder voor ons gewest groote belangen op het spel staan. Van verschillende kanten wordt ons in verband hiermede gevraagd of er niet iets gedaan moet worden. Of het niet JVOlrdt„de 8X0ote trom te roeren en met alle kracht tegen eventueelo stopzetting of vermindering van den bie- tensteun te ageeren. Ons antwoord luidt, dat uit de stilte die er rond dit vraagstuk schijnt te heer- schen, niet moet worden afgeleid, dat in leidinggevende kringen aan deze zaak niet de noodige aandacht wordt geschon- Er wordt binnenskamers alles gedaan at in de gegeven omstandigheden ge daan kan worden. En als het noodig mocht blijken dan zal ook niet worden nagelaten de groote trom te roeren. Ook hier geldt echter, dat de verstan dige t ij d en w ij z e kent. Hst polltli-uhandaal ts Brussel. Het benzine- en commissieschandaai onder de Brusselsche politie, neemt eeD steeds grootere uitbreiding. Wij hebben gemeld, dat al vijf commissarissen van politie van Brussel en voorsteden ach ter slot en grendel werden gezet, omdat zij commissie hadden ontvangen van een gewezen politie-commissaris, Pauwels, die handel in oliën en benzine dreef. De commissarissen vernietigden ge woonweg processen-verban], tegen auto mobilisten opgemaakt, en vroegen als tegemoetkoming voor hun „vriendelijk heid", dat deze voortaan cliënten van Pauwels zouden worden. Thans heeft het parket eveneens de hand gelegd op den hoofdcommissaris van politie van Brussel, Anzerhausen, en hem in de gevangenis van Vorst doen op sluiten. Na een langdurige ondervraging heeft Anzerhausen moeten bekennen, dat hij van Pauwels een commissie van 10 pet. heeft ontvangen op een groote hoeveel heid leveranties gedaan aan cliënten, welke Anzerhausen door misbruik te maken van zijn invloed als commissaris, aan Pauwels had bezorgd. Evenals de andere gearresteerden, had hij aan zijn verkeers-agenten de streng ste instructies gegeven, om zooveel mo gelijk bekeuringen op te maken! Het gerecht heeft uitgemaakt, dat d3 commissarissen, waaronder er zijn, die een salaris hadden van meer dan hon derdduizend francs per jaar, reeds ge durende drie jaar zich aan bovenver melde omkooperijen en knoeierijen heb ben schuldig gemaakt. Communisten-agitatie te Londen. Zondag kwam het voor het gebouw der Duitsche ambassade te Londen tot een treffen tusschen een 200-tal communis ten, die een demonstratie hielden, en di politie. Deze moesten van den wapenstok gebruik maken, om de demonstranten uiteen te jagen. De demonstratie was bedoeld als een protest tegen het rijksdagbrandproces. De sluismuren der nieuwe visschershaven te Oostende. De commissie voor de inrichting van de nieuwe visschershaven te Oostende is tot de onstellende ontdekking gekomen, dat de sluismuren van de nieuwe haven ge vaar loopen in te storten. In beginsel blijkt tot afbraak van deze muren te zijn besloten. Van de gelegenheid zou tevens gebruik worden gemaakt om de nieuwo sluis te verleggen en ongeveer 300 meter in de richting van het Zuiden, waar zij beter tegen de felle stormwinden beschut zou zijn, te herbouwen. Met dit werk zal een uitgave van 6 a 7 millioen francs ge moeid zijn. Oorlog in het Verre Oosten onvermijdelijk? In een interview met „United Press" verklaarde de Chineesche oud-minister van buitenlandsche zaken, dr Wang, dat hij een grooten oorlog onvermijdelijk achtte, om te komen tot een blijvende vrede in dit werelddeel. Dr Wang verklaarde ervan overtuig! te zijn, dat binnen een jaar of anderhalf de problemen in het Verre Oosten hun oplossing op gewelddadige wijze zouden •"naderen. Dr Wang achtte het noodzakelijk, dat China zich op de komende gebeurtenis sen voorbereidt zoowel militair als econo misch. Hij verklaarde, ervan overtuigd te zijn, dat het lot van het Chineesche volk dan door dit volk zelf bepaald zal wor den. Hevige sneeuwval. In den Kaukasus woeden sneeuwstor men. De sneeuw ligt hier en daar 2 M. dik. Een buitengewoon zware sneeuwval heeft de Rivièra gisteren vrijwel afge sneden van het directe verkeer met Pa rijs. De temperatuur te Nice is daar juist om het vriespunt. In het Noorden en Midden van Italië blijven sneeuw en hevige koude het ver keer belemmeren. De autowegen in N.- Italië zijn onberijdbaar. Ook in Spanje is veel sneeuw gevallen. De temperatuur is sterk gedaald. De ziekte der vreezen. Sir John Simon, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, die te Stok"- on-Trent het woord voerde, herhaalde op nieuw, dat Groot-Brittannië naar deri vrede streeft. Bewapeningen, zeide hij verder, zijn op zichzelf en door zichzelf niet de ziekte. Zij kunnen een symptoom zijn van de ziekte, die wij trachten te ge nezen en uit de harten der menschen te verdrijven, n.l. de ziekte van de vreezen Wij begaan groote onrechtvaardigheden, indien wij veronderstellen, dat de mo derne samenlevingen tot bewapeningen overgaan louter uit roekelooze eerzucht of uit den wensch aan te vallen. De wer kelijke verklaring ia vreea, die nog steeds heerscht tusschen enkele staten. Japansche Indringing. Binnenkort zullen zich opnieuw meer dan 2000 Japansche families in Mands- joekwo vestigen. De Japansche regee- ringsvertegenwoordiger heeft aan de re geering te Tokio de noodige middelen ge vraagd om deze families gedurende den eersten tijd te kunnen steunen. Dit is do derde groep Japanners, die zich officieel in Mandsjoekwo gaat vestigen. De eerste groep is twee jaar geleden aangekomen. Korte Berichten. i De Russische officieele instanties verklaren, dat de uit Poolsche toon af komstige berichten aangaande een brand en een explosie in het gebouw der Gepo" te Moskou van iederen grond ontbloot zijn. i De werkloosheid in het industrie gebied van Rijssel is den laatsten tijd op verontrustende wijze toegenomen. Zeven spinnerijen en weverijen liggen geheel stil. terwijl in verscheidene andere fa brieken met verkorten arbeidstijd ge werkt wordt. Ook in de metaalnijverheid neemt de werkloosheid toe. In de Ostkirche, in het eertijds roode Berlijnsche district Wedding zijn Zondag 151 kinderen van 6 tot 14 jaar gedoopt, wier ouders tot nog toe geen lid van een kerkgenootschap waren ge weest. Het Staatsgerechtshof te Leipzig be vestigde tien doodvonnissen, geveld door de rechtbank te Dusseldorp. Een elfde verdachte, die door de rechtbank veroor deeld was tot vijftien jaar tuchthuis, werd nu volgens den eisch veroordeeld. Do veroordeelden hadden in den nacht van 20 Juli een overval gepleegd op een S.A.- clubgebouw in Erkrath (district Dussel dorp), waarbij een S.A.-man werd gedood en één gewond. De Fransche ambtenaarsorganisa ties hebben gistermiddag besloten voor bet Senaatsgebouw een betoogiug le hou den tegen de korting op de ambtenaars salarissen, welk onderwerp nu in den Se naat aanhangig is. Er was een krachtig politiecordon ingesteld. Het is niet tot ernstige ordeverstoringen gekomen. Er werden 400 arrestaties verricht. Onder de gearresteerden bevonden zich de lei dende figuren uit de ambtenaarsorga- rfisaties. De Koningin en de Prinses naar Zwitserland. De Koningin en de Prinses stellen zich voor, 3 Januari voor eenigen tijd naar Zwitserland te gaan. De Prinses zal waarschijnlijk de maand Januari daar blijven; Hare Majesteit zal de Prinses zoolang gezelschap houden als haar werkzaamheden dit zullen toelaten. Prinses Juliana zal deze week eenige dagen op Het Loo doorbrengen om even als vorige jaren met de leerlingen van den landbouwhuishoudkunde-cursus te Uddel en met ouden van dagen en zieken uit die streek Kerstfeest te vieren. Rundvleesch in blik. Nu de vervaardiging van rundvleesch in blik voor de werkloozen eenige weken ter hand is genomen heeft men een wij ziging gebracht in de contracten met de fabrikanten van dit vleesch, waarbij di vergoeding niet onaanzienlijk is verlaagd Toen men met de vervaaxdging van dit vleesch begon, wist niemand wat eigenlijk de kosten van. de bereiding zou den bedragen. Het product was voor de fabrikanten geheel nieuw, terwijl men evenmin zeker was van de bijkomende omstandigheden, die van invloed kunnen zijn op den prijs, de regelmaat van het aanbod b.v. Men heeft toen de aan de fabrikanten tv,e te kennen vergoeding ten naastenbij vastgesteld. Intusschen heeft de crisisaccountants dienst zich door een geregelde controlo op de hoogte gesteld van het verloop van de kostprijzen. Daaruit is gebleken, dat met een lagere vergoeding aan de fabri kanten kon worden volstaan dan oor spronkelijk geschat was. In verband daarmede zijn de voorloopige contracten opgezegd en is een nieuwe schaal vast gesteld. Crisisaccountantsdienst te royaal opgezet? Verschedene leden der Tweede Kamer, hoewel zij met de instelling van een cri- sisaccountantsdienst instemming betuig den, maakten in het verslag over het be treffende wetsontwerp de opmerking, dat zij zich niet konden onttrekken aan den indruk, dat de hierbedoelde dienst wel zeer royaal is opgezet. Zij zouden gaarne een opgave ontvangen van de functies, Wvlke bij den nieuwen dienst bestaan en van de daaraan verbonden bezoldigin gen. De verhoog)ng van den tabaksaccijns. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verhoo ging van den tabaksaccijns vestigen ver schillende leden er de aandacht op, dat uit de indiening van dit ontwerp weer blijkt hoezeer de stand van de schatkist te wenschen overlaat. Daarom wilden deze leden hun stem wel aan dit voorstel geven, ai gaven zij in beginsel de voor keur aan een invoerrecht op tabak bo ven accijnsheffing. Gevraagd werd maat regelen te nemen tot wering der zware concurrentie van de zijde der buitenland sche sigarettenfabrikanten. Gaarne zou men vernemen of het inge- laschte verbod van cadeaustelsel alleen betrekking heeft op het insluiten vau bonnen of dat daaronder ook vallen plaatjes, zooals bekende biskwiefatoie- ken, die wel bij de verpakking voegen. Indien een verbod ook op dit laatste ter rein slaat, zou men dit betreuren, omdat enkele belangrijke industrieën hier te lande daardoor zouden worden benadeeld Verscheidene leden betreurden ten zeerste, dat de kwestie van het cadeau stelsel in dit wetsontwerp is opgenomen, daar de minister toch had toegezegd deze heelu materie eerlang in een afzonderlijk wetsvoorstel te zullen belichamen. Smokkelarij aan de grens van Z.-V 1 a a n d e r e n. In de omge ving van Koewacht, Glinge, Stekene en Moerbeke Waas wordt den laatsten tijd veel sacharine gesmokkeld. De smokkelaars beschikken over ver scheidene auto's. Dezer dagen zijn de smokkelaars in de val geloopen. De smokkel-auto werd in beslag genomen en enkele personen wer den aangehouden. Te Stekene heeft de Rijkswacht ook gesmokkeld vee aangehouden, dat naar de stallen van De Klinge werd overge bracht. Te Koewacht werd, in de richting van St. Jansteen en Kapelle-Brug, veel suiker in beslag genomen, die per balen van 50 kilo over de grens was gebracht. Al de smokkelaars konden vluchten. i Hooger dan ooit te voren is het aantal aangeslotenen bij de Goessche Radio Centrale. Thans slechts f 10 aan sluitkosten. (Adv.) Schaatsenrijden. Bij de nationale proefwedstrijden te Purmerend behaalde dhr G. de Jager uit Goes den derden prijs op 1500 M. 'Beloonde tegenwoor digheid van g e e s t. Op 16 Sept. j.l. werd den montagewerker J. W. van §orge, werkzaam bij de N. V. Kon. Mij De Schelde te Vlissingen, op het viaduct tusschen Rotterdam D. P. en Rotterdam Beurs, doordat hij kwam te vallen, den linkerarm afgereden door een passeeren- den goederentrein. Daarbij 'hebben de constructiewerker J. Weug, wonende te Vlissingen en de montagewerker B. P. Naerebout, wonende te Rotterdam, door hun tegenwoordigheid van geest en door tastende handeling met eigen levensge vaar een ernstig gevaar voor overrijding van Van Sorge voorkomen. Het Bestuur van het Carnegie Helden fonds te 's Gravenhage heeft aan Weug en Naerebout een geldelijke belooning toe gekend. Middelburg. Niettegenstaande den in gevallen dooi, zijn heden de wedstrijden voor militairen op de banen der Middel- burgsche ijsclub doorgegaan. Behalve velen van het garnizoen Mid delburg, namen ook deel manschappen van de kustartillerie en van de Marine te Vlissingen. Laatstgenoemde had ook het muziekkorps medegebracht, dat zich af en toe liet hooren. Morgen melden wij den uitslag. Vlissingen. Nu de Minister van Sociale Zaken heeft medegedeeld, dat aan on dersteunde arbeiders over de week van 17 tot en met 23 December een kerstgave kan worden verstrekt ten bedrage van 25 pet. van het bedrag, hetwelk zij over die week aan ondersteuning ontvangen stellen B. en W. den Raad voor daartoe over te gaan. Dit zal in totaal een uitgaaf vorderen van ongeveer f2750, waarvan het Rijk vermoedelijk ongeveer f 1650 zal bijdra gen, zoodat de gemeente f 1100 zal hebben te betalen. Deze kerstgave geldt voor hen, die opge nomen zijn in de „steunregeling voor Binnenland. De Koningin en de Prinses naar Zwit serland. Het gevaar voor onze bietenteelt. Buitenland. Oorlog in 't verre Oosten onvermijdelijk? Het politiescbandaal te Brussel. De oorlog tusschen Bolivia en Paraguay geëindigd. Sneeuwval in verschillende landen. JK v \$i /lék v4g| A v •eiew werkloozen"; hen, die opgenomen zijn in de vorstregeling; hen, die opgenomen zijn in de gemeentelijke steunregeling en hen, die uitkeering ontvangen uit een werkloo- zenkaa. Bij den raad is een voorstel van B. en W. ingekomen om een 434 pet. geld- leening aan te gaan van f 105.000, zulks a pari. In de soc. dem. Raadsfractie schijnt meeningsverschil te beerschen over de houding tegenover loonsverlaging aan te nemen. De meerderheid wil met de ver laging accoord gaan, de minderheid (dhr Rorije) niet. De afdeeling der S. D. A. P. sprak zich met 17 tegen 11 stemmen vóór het meerderheidsstandpunt uit. Bet aantal werkloozen bedraagt 1257, tegen vorige week 1229. Er zijn 123 personen bij de werkverschaffing. Goes. Plotseling sterfgeval. Zaterdagmiddag, in de Ganzepoortstraat, werd de heer J. van Poelgeest Sr. plotse ling onwel en bleek, na medisch onder zoek, door een beroerte getroffen te zijn. De heer Van Poelgeest werd per auto naar zijn woning vervoerd en is des nachts overleden. De oprengst van de collecte voor hei Crisis-Comité bedroeg deze week f 68.67. Naar aanleiding van het verslag van het Zaterdag gehouden ijsfeest en de daarin gelaakte houding van een der prijswinnaars, deelt men ons mede, dat de heer M. later heeft verklaard niet ge hoord te hebben, dat hij den derden prijs had gewonnen en naderhand over het gebeurde zijn excuus heeft aangeboden. Waarde. Donderdag en Vrijdag werd door de G. J. V. „Onderzoekt de Schriften" en de Knapenvereen. „Samuël" in de zaal van dhr A. Nagelkerke jaarfeest gehou den. De eerste avond was bestemd voor ouders en afgevaardigden, terwijl de 2de avond bezocht werd door donateurs. Na het openingswoord van den heer A. Sohrier volgde het jaarverslag van den secretaris, dhr M. Allewijn. Vervolgens werd de avond afgewisseld door opstel len en voordrachten en tooneelspel. Aan belangstelling heeft het niet ontbroken. Wolfaartsdij'k. Maandagavond verga- derde alhier de Arja-club „Groen van Prinsterer" onder leiding van haar voor zitter, dhr E. Schipper. Dhr H. Luikenaar behandelde 'het onderwerp: „Dr A. Kuy- per". Kapalle. D© knapenvereen. „Samuël" hield met ouders en begunstigers haar jaarvergadering onder leiding van dhr S. P. Groenleer. Dr J. D. Schmidt sprak een inleidend woord. Een lichtbeeldenserie „One Jongens kamp" werd toegelicht door den leider J. Glas. Een fluitolub, gevormd uit leden der

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1