SPÜROL EERSTE BLAD. Birtenland. Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste N'suws. MAANDAG 18 DECEMBER 1933 DAGBLAD VDOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 07 Dit nummer bestaa uil 2 bladen Gesprongen handen-Ruwe huid Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middolburg, Lange Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeft Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën: Familieberichten. 30 cent, Han- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. *.*De dageraad blinktl Toevallig kwam ons dezer dagen ir. hanüen een artikel uit „Het Volk" ge schreven in de stormachtige November dagen van 1918. In verschillendo landen was de revolu tie uitgebroken. De kronen rolden over de straten. Met gejuich werden deze gebeurtenis sen door het socialistische hoofdorgaan als de dageraad van den nieuwen dag, begroet. In het Oosten (Duitschland) was de re volutie-zon opgegaan en straks zou zij ook hier tot volle middaghoogte stijgen. Ziehier hoe „Het Volk" toen aan zijn vreugde uiting gaf: „Elk op haar eigen wijze zullen de ar beiderspartijen uiting geven aan den wil, om bij het gxoote werk dat de Duitscho sociaal-democratie op zich nam tot her nieuwing van de wereld, haar waardig op zij te streven. Elk op haar eigen wij'ze. Overal heef1 het kapitalistisch stelsel onherroepelijk zijn gezag over de massa's verloren. Over al voelt de massa, dat nieuwe vormen en gedachten bezig zijn te ontkiemen. Overal zijn de slaaf geborenen ontwaakt. De moderne arbeidersbeweging van Ne derland staat in volle wapenrusting ge reed, om uit den nieuwen toestand alle konsekwenties te trekken. Zij zal zich geen enkele mogelijkheid, die zich voor haar opdoet,, laten ontglippen. Haar krijgsraad is gemobiliseerd. Als één ding noodig is in dezen tijd van Europeeschen hongersnood, is liet dat de veranderingen, die zich voltrek ken. geschieden zoo veel mogelijk georga niseerd, zooveel mogelijk zonder vernieti ging. Desorganisatie, anar^i.i.-, terreur, kunnen thans over de bezitlooze massa de meest afschuwelijke ellende brengen, een ellende als die in de groote steden van Rusland heerscht waar de boeren ïni-t ge weid het bezit van hun gTaan verdedige en uitgehongerde proletariërs in ongote' de menigte zich nederleggen om te ster ven. Hier ligt de zwakte van de Neder- landsche arbeidersklasse. Maar deson danks zal de moderne arbeidersbeweging haar plicht weten te doen. Zij kiest haar weg zonder om te z'.en naar rechts of links. Zij vraagt alleen, welke eischen zij op dit oogenblik kan verwezenlijken. Zij stelt ze en roept de massa op tot den strijd. Tot dien sterken en hoopvolien strijd, waartoe alleen de innige samen werking van alle organisaties de kracht kan geven. De dageraad blink' en al staat ook in het Oosten de zon hoo- ger aan den hemel dan hier. zij zal ook voor ons allengs stijgen tot volle middag hoogte!" De dageraad blinkt! Hoog staat reeds in het Oosten de zoo aan den hemel. Och arme! Hoe is de massa die zich door liet dwaze geschrijf van het socialistische hoofdorgaan liet beinvloeden, teleurge steld. Zwaar zijn de landen waar de revolu tiezon zoo hoog aan den hemel stond, ge troffen, en het hevigst werd daarbij ge teisterd de arbeidersklasse, die zich mis leid als zij werd, aan den rooden schijn vergaapte. Gelukkig is de voorspelling van „Het Volk", dat ook hier de revolutiezon tot volle middaghoogte zou stijgen, niet be waarheid. Voor die ramp is ons volk. dank zij den invloed van de Christelijke beginselen or) ons volksleven, bewaard gebleven. En daardoor is het tevens bewaard voor de rampen van Fascisme en Nat.-Socialis me, die thans de landen waar de revolu tiezon zoo hoog aan den hemel stond, teis teren. De pleidooien te Leipzig. Zaterdag verdedigde Mr Sack Torgler. Dr Sack komt op tegen de beschuldiging, dat Torgler zich wilde verbergen, toen hij des nachts niet naar Karlshorst terug reed, maar ging slapen in de woning van den partijsecretaris Kühne. Deze brave sukkel, zoo zou ik bijna willen zeggen, moest hier blijven, heeft zich in zijn onnoozelheid bij de politie aangemeld en trad op voor zijn denk beelden. Had er een, zij het nog zoo geringe schakel tusschen van der Lubbe en Torg ler bestaan, dan zou daarvan zeker in den loop van het proces wel eens geble ken zijn. Aan de hand van dit minutieuze tot in kleinste details zorgvuldigst geleide ge tuigenverhoor staat het, God zij dank, voor mij vast, dat deze Duitscher Torgler niet betrokken is bij dezen rijksdagbrand. Deze mijn innerlijke overtuiging geeft mij voor u het recht, en ik ben mij daar bij bewust van mijn verantwoordelijkheid te zeggen: „Spreekt den verdachte Torg ler vrij". De beklaagde Van der Lubbe, die ge durende de geheele zitting met diep ge bogen hoofd heeft gezeten, staat nu aar zelend op en zegt in de Nederlandsche taal: „Ik heb niets meer te zeggen". Dimitroff vroeg hem niet „wegens ge brek aan bewijs", doch wegens gebleken onschuld vrij te spreken. De beklaagde Torgler verklaart, dat hij het pleidooi van zijn verdediger niet wil verzwakken, wien hij hier openlijk zijn warmsten dank als beklaagde en als mensch uitspreekt. De eisch van den pro cureur-generaal treft hem als totaal on schuldig mensch. Ik heb, aldus besloot Torgler, van het plan, om den rijksdag in brand te steken, zelfs geen vermoeden gehad, anders zou ik met alle krachten deze waanzinnige misdaad verhinderd hebben, omdat deze brandstichting slechts tot een verschrik- kelijken slag tegen de communistische partij kon leiden. Ik heb dezen Van der Lubbe voor het eerst van mijn leven ge zien op 28 Februari in het politiepresi- dium. Ik ben absoluut onschuldig op deze beklaagdenbank terecht gekomen en ver zoek u derhalve om vrijspraak. De uitspraak zal plaats heb ben op Zaterdag 23 December des morgens om 9 uur. De toestand in Spanje. Minister-president Martinez Barrios heeft het ontslag van het kabinet inge diend. De president der republiek heeft aan Lerroux opdracht gegeven een nieuw ka binet te vormen op radicalen grondslag. Het kabinet is reeds samengesteld. Thans is in geheel Spanje de rust her steld. De autoriteiten zijn overal meester van den toestand. Gepoegebouw door brand verwoest? Volgens nog niet officieel bevestigde berichten heeft in Moskou een brandcata,- strophe plaats gehad, waardoor het in wendige van het groote Gepoe-gebouw volkomen verwoest is. Talrijke personen, die in de kelders var. het gebouw waren opgesloten, zouden bij dezen brand om het leven gekomen zijn De brand zou reeds op 3 December hebben plaats gehad, doch de bizonder- heden zijn zorgvuldig geheim gehouden en publicaties er over waren verboden. De brand zou verband houden met de zuiveringsactie onder de Gepoe-functio- narissen. De brand is waarschijnlijk veroorzaak1 door een aantal Gepoe ambtenaren, die in het gebouw waren achtergebleven, om do- i cumenten, die hun en hun superieuren zouden kunnen compiomitteeren, te ver- nibtigen. De betalingen aan Amerika. Italië stortte 1.000.000 in de Ameri kaansche schatkist, vormende een ge deeltelijke betaling der oorlogsschuld. De Amerikaansche regeering acht Italië niet in gebreke te zijn gebleven. De Poolsche regeering heeft de Ameri kaansche regeering medegedeeld, dat Po len om dezelfde redenen als die, welke in het voorjaar werden bekend gemaakt, niet in staat is den vervallenden schuldenter- .mijn te betalen. De werkloosheid in Amerika. Volgens een officieele mededeeling is de belofte van Roosevelt, dat hij op 16 December vier millioen werkloozen aan het werk zou hebben gesteld, nagekomen. Volgens de statistieken echter is er nog een minimum van 10 millioen werkloo zen. Volgens generaal Johnson zal een wetsontwerp inhoudende de instelling van de werkweek van vijf dagen van zes uur binnenkort aan het Congres worden voorgelegd. Een „boycotweek". Uit Londen wordt gemeld: Vijftienhonderd Joden woonden de bij eenkomst bij, die door den Joodschen rsad in Whitechapel was bijeengeroepen Met algemeene stemmen werd een resolu tie aangenomen, waarin de week van 14 tot 21 Januari tot „boycotweek" wordt geproclameerd. Korte Berichten. Te Muerzingen aan de Neckar en in de buurt van de stad zijn gevallen van diphtheritis geconstateerd, meestal bij kinderen. Tot nu toe zijn zeven patiënlen overleden. Tengevolge van de bekende corruptio onder de hooge ambtenaren van het po litiekorps te Brussel, is thans een vijfde commissaris van politie gearresteerd. T'» Antwerpen werd tevens een politie-in- specteur aangehouden, die eveneens van den Brusselschen zwendel had geprofi teerd. Venetië en omgeving zijn door een ontzettende wolkbreuk geteisterd, waarbij het water in grachten en rivieren bijna anderhalven meter steeg en straten en pleinen overstroomd werden. In de ten Zuiden van Venetië aan de lagune gele gen plaats Chioggia vijn 15 menschen in de vloed omgekomen. Het militie-contingent in België voc 1934 is met 2200 man verhoogd. Te Saarbrücken werd bij de caissière van een socialistische liefdadigheidsver- eenging door de post een kistje afgele verd. De caissière vertrouwde het pakje niet erg en waarschuwde de politie, die het kistje opende. Er bleek een heische machine in te zitten. In den laatsten tijd doet zich in ver schillende deelen van Rusland wederom een gebrek aan zeep voelen. In verschil lende steden zijn thans distributiekaarten voor zeep ingevoerd en krijgt elk gezin van tenminste 5 personen per maand een kilogram zeep. Canon, City, (Colorado), heeft bo sloten, dat doodvonnissen voortaan zullen worden voltrokken door middel van gas en dat de strop zal worden afgeschaft Hiermede komt een eind aan één dei- wreedste methoden van executie. Pootaardappelcommissie. De minister van Economische Zaken heeft ingetrokken de benoeming van ir J Siebenga, lid der Pootaardappelcommis sie, te Wageningen, tot onder-voorzittur dier commissie en benoemd: 1. tot onder-voorzitter van de Poot aardappelcommissie, R. W. Janssen, lid dier commissie, te Roosendaal; 2. tot secretaris der Pootaardappelcom missie, ir J. Siebenga, lid dier commis sie, te Wageningen. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is met ingang van 15 Januari benoemd tot burgemeester der gemeente Utrecht mr dr G. A. W. ter Pelkwijk, secretaris van 's Gravenhage. De textiel-invoer in Ned.-lndië. De delegatie van de Japansche en van de Nederlandsche katoenindustrie hebben een vergadering gehad waarin zij do moeilijkheden hebben besproken, welke zij ondervonden bij den invoer van katoenen manufacturen in Ned. Oost-In- dië. De Nederlandsche delegatie gaf een uit eenzetting van de richtlijnen, waarop ver dere besprekingen behoorden te worden gebaseerd. De Japansche delegatie zegde toe deze grondgedachten ter kennis te brengen van bevoegde kringen in Japan. Nadat hier omtrent een antwoord uit Japan zal zijn ontvangen, zal de Japansche delegatie de Nederlndsche delegatie nader berichten omtrent de mogelijkheden van verdere on derhandelingen. Bijslag werkloozenkasuitkeeringen. De hoofdbesturen der moderne, chr. en r.-k. landarbeidersbonden hebben onlangs den minister van sociale zaken verzoch; te bevorderen, dat met rijkssteun op de werkloozenuitkeuringen hunner leden een zoodanige bijslag worde verstrekt, dat uit- keering plus bijslag ten minste gelijk zijn aan het bedrag, waarop de verzekerden anders volgens steunregelingen recht zou den hebben. De minister heeft thans aan de landarbeidersbonden medegedeeld, dat het verzoek niet voor inwilliging vat baar is, omdat 't initiatief van de gemeen ten moet uitgaan. Bereikt den minister het verzoek om zoodanige bijslagen le mogen geven, dan zal het onder bepaalde voorwaarden aan zijn medewerking niet ontbreken. Daar het rijk in de kosten van dergelijke bijslagen geen subsidie verleeni kan de minister geen drang op de ge meenten uitoefenen. Jubileum Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik herdacht Za terdag het feit, dat hij 25 jaar geleden op trad ais voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis. In een huldigingssamenkomst in den Dierentuin te 's Gravenhage werd den ju bilaris als blijk van sympathie namens oud-Hoofdbestuursleden, Hoofdbestuurs leden, oud-Militaire Commissarissen, Militaire Commissarissen, Afdeelingen. Ambtenaren en Beambten, benevens de Nederlandsche Vereeniging voor Roode Kruishonden een blijk van sympathie aangeboden in den vorm WIJZIGING VAN DE WINKEL SLUITINGSWET. Verduidelijking van bepalingen. De wet bepaalt, dat de algemeene rege ling betreffende de sluiting niet toepasse lijk is op den verkoop en aflevering van bepaalde waren, als brandstof, dagbladen, rouwkleeding enz. Dit opende de gelegen heid iederen winkel na het sluitingsuur en op Zondag geopend te houden, hetgeen in sommige gevallen tot ontduiking heeft geleid. Door nu te bepalen, dat de win kels gesloten moeten zijn en dus niet den nadruk te leggen op den verkoop en de aflevering van de waren zelf wordt de gelegenheid tot ontduiking beperkt. Eveneens om ontduiking tegen te gaan heeft de minister consumptie-ijs geschrapt van de lijst van artikelen, die in het al gemeen op sluitingsuren verkocht mogen worden. Wel wordt verkoop van con sumptie-ijs toegelaten in de gevallen, waarin voor bepaalde winkels de Zon dagssluiting wordt verruimd. Thans mogen visch- en fruitwinkels op feestdagen 's morgens tot twaalf uur open zijn. De practijk heeft uitgewezen, dat het debiet in deze winkels hoofdzakelijk in den middag valt; daarom zijn ze bij de wijziging gebracht onder de winkels, die vier uur open mogen zijn, welke vier uren gelegen moeten zijn tusschen 8 uur 's morgens en 8 uur 's avonds (in de oude wet was dit 9 uur 's morgens). Aan de deur van den winkel moet een kennisgeving worden gehangen van de openingsuren. Het ontwerp eischt, dat deze kennisgeving in de toekomst gewaar merkt zal zijn door of vanwege den burge meester. Ten einde te voorzien in een gebleken behoefte, zijn slijterijen met de brood- en banketbakkerswinkels gelijk gesteld voor Zon- en feestdagen. De minister meent, dat de huidige rege ling voor de Sabbath- en de Zevendedag- vierende winkeliers dezen een niet vol doende compensatie geeft. Hij geeft voor deze categorie een ruimere regeling: in plaats van tot twee uur 's middags mogen deze winkels tot vier uur 's middags openblijven. De huidige redactie voorts van het ar tikel dat den gemeenteraad de bevoegd heid geeft te bepalen, dat gedurende den ochtend of den middag van een bepaal den weekdag de winkels gesloten moeten zijn, laat ruimte voor regelingen, waar bij ieder verband met het verleenen van een vrijen middag of ochtend aan het personeel ontbreekt; daarom is ook dit artikel gewijzigd en dit verband gelegd. Nadrukkelijk wordt verder in de wet vastgelegd, dat gedurende sluitingstijd het leveren uit huis van maaltijden, koks waren en in herstelling gegeven voor werpen mogelijk is. Niet zeker is het, in hoeverre tot nu toe een gemeente voor bijzondere om standigheden kan afwijken van de wette lijke bepalingen. Om moeilijkheden te voorkomen is een enumeratie van de ar tikelen, van welker bepalingen door den gemeenteraad afwijkingen kunnen wor den vastgesteld, opgenomen. Verder wordt uitdrukkelijk de bevoegdheden van den gemeenteraad vastgelegd om winkeliers des Zondags een bepaald tijdvak van ge opend zijn voor te schrijven. Verschillende gemeente hebben gebruik gemaakt van de bepaling, dat de raad bevoegd is om 21 dagen in het jaar aan te wijzen, waarop de wettelijke bepalin gen niet zullen gelden, met de bedoeling om gedurende een aantal Zondagen de wet buiten werking te stellen. De minis ter acht deze opvatting niet juist en wil aan deze onzekerheid een einde maken door een toevoeging, dat onder deze 21 dagen geen Zondagen mogen vallen. IJsgang aan het Veer Kortgene-Wolfaartsdijk. Nu we weer een echt ouderwetsche win ter hebben en de Zandkreek vanaf Kat- sche Veer tot het Veerscbe Gat vol drijf- ijs zit, voelt Noord-Beveland weer in dub bele mate zijn isolement. Vrijdagavond na vijf uur is de veerboot van Kortgene niet meer naar Wolfaartsdijk gevaren. Zater dagavond was dit eveneens het geval. Des ondanks verliep covertocht schitterend. De boot had hoegenaamd geen hinder van het ijs. De overtocht duurde niets langer dan in normale gevallen. Zooals te begrijpen was, was de boot vol passagiers. Ook de post kon met deze vijf uur boot nog overkomen. Zondagmorgen is alleen om 10 uur ge varen. De kreek lag bijna vast; alleen in 'het midden lag er nog stroom. Het is dan ook te verwachten, dat na enkele dagen in het geheel niet meer ge varen kan worden. Hoe zou Noord-Beve land gebaat zijn met een brugverbinding! Immers, zoodra de winter streng wordt, ait men opgesloten. Hoe ion het na moe- Binnenland. Roofoverval te Overschie. Goederentrein ontspoord te Zwijmdrecht. De gestremde scheepvaart. Spoorweg- en autovervoer. De wijziging der winkelsluitingswet. Buitenland. De pleidooien te Leipzig. De toestand in Spanje. Bij Apothekers en Drogisten ten gaan, als na 5 uur iemand een spoed operatie in Goes of elders moest onder gaan? Aan het Kamperlandsche veer worden geen auto's overgezet, iaat gtaan een groote ziekenwagen. Faillissement. Door de Recht bank te Middelburg is failliet verklaard: Jan de Kok, aannemer te Goes. Rechter commissaris Mr A. v. d. Hoop, Rechter. Curator: Mr Ph. Hugenholtz, advocaat te Goes. Aan den besteller bij den Post-, Tele graaf- en Telefoondienst, J. Boogaard, van het Post- en Telegraafstation te Grijpskerke, is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1934, eervol ontslag ver leend met toekenning van pensioen. Ingaande 1 Febr. 1934 is benoemd tot kommies met standplaats Ottersum bij Gennep, dhr J. D. Kousemaker Dzn., Ar- nemuiden, thans werkzaam als ambtenaar bij de P.Z.E.M. te Vlissingen. Met ingang van 1 Januari a.s. zijn benoemd tot tijdelijke Rijksklerk ten kan tore van de Bewaring van de Hypotheken enz. te Middelburg, dhrn J. Ph. Ilmer te Middelburg en G. Sanderse te Vlissingen. Lichter aangevaren. Het Finsche s.s. „Atlanten" dat op weg was van Terneuzen naar Gent, is ten gevolge van een defect aand en stuurketting bij het passeeren van de Hoeksche Brug bij Terneuzen, in aanvaring gekomen met den lichter „Teja" van de Nederlandsche Transport Maatschappij te Rotterdam. De binnenzijwand van de „Teja" is hierbij opengescheurd. De „Atlanten" heeft haar reis voortgezet. De „Teja" blijft te Terneuzen om te worden gere pareerd. Vlissingen. De openbare lagere scholen. De nieuwe bepalingen omtrent het aantal leerlingen, dat een school moet hebben, maakt, dat im>1934 gemiddeld op 236 leerlingen moet worden gerekend, om zes onderwijskrachten te mogen hebben. B. en W. stellen daarom voor opheffing van school A aan de Coosje Buskenstraat en school B aan de Groote Markt terug te brengen van 6 op 4 leerkrachten. Er komen dan 3 leerkrachten aan school A en 2 aan school B overcompleet. Zaterdagmiddag kwam de A.'R. Cen trale Kiesvereeniging „Nederland en Oranje"' in ledenvergadering bijeen. Dhr G. Polderman bracht rapport uit van de ■laatst gehouden vergadering van het Prov. Comité. Besproken werd de Beschrijvings brief voor de a.s. Deputatenvergadering. De heeren G. van de Putte, P. G. Laer- noes en C. Polderman werden herkozen als afgevaardigden naar het Prov. Comité. De vergadering koos Ds M. Vreugdenhil tot afgevaardigde naar de a.s. Deputaten vergadering. Goes. GoescheWijkverpleging. Naar wij vernemen zal de wijkdiacones, zuster Sophie van de Velden, haar werk zaamheden alhier op 31 Dec. beëindigen. Velen zullen hiervan met teleurstelling kennis nemen. Ruim een jaar is zij als zoodanig hier werkzaam geweest en heeft zich in dien tijd doen kennen als een dege lijk verpleegster, die velen tot hulp en steun is geweest. De oorzaak van dit vertrek moet ge zocht worden in het feit, dat door het Diaconessenhuis te Haarlem, dat derge lijke zusters uitzendt, zoodanig financieels eischen aan de vereeniging Goesche Wijk verpleging zijn gesteld, dat deze onmoge lijk zijn na te komen. De vereeniging zal thans haar werk door een particuliere gedipl. verpleegster laten voortzetten. Als zoodanig is met in gang van 1 Januari benoemd, zuster T. Ouwehand alhier. IJ s f e e s t. Begunstigd door ideaal hardrijdersweer werd Zaterdag op de moois banen van „Ijsvermaak" op de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1