9E ZEEÜtf N AT IO N A L E ruim 111/2 millioen gulden HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct TWEEDE BLAD. Wat er deze week voorvitl 8ab Fenwicks verloving. Zoeklichtjes. HET ADRES A. WILKING FEUILLETON LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM In 1932 aan polishouders uitgekeerd. Brieven uit Middelburg. cxc. Uit de Statenzaal. VAN ZATERDAG 16 DEC 1933, Nr 66. Tot eere van de Tweede Kamer mag gezegd, dat ze verbazend bard werkt en opschiet, zóó zelfs, dat de betrokken de partementen moeite hebben om het tem po te volgen. Behalve de begrootingen waren er verschillende wetsontwerpen te behandelen, die spoed eischend zijn, en ook dit komt alles vlug voor elkaar. Cn dezen tijd, waarin het parlementaire stel sel aan veel critiek bloot staat, en waar Luitschland een bespottelijke caricataur van het parlement te zien geeft, mag aan onze ±weede Kamer een woord van hul de niet onthouden worden. Sinds we ons vorig overzicht schreven, zijn weer enkele begrotingshoofdstukken aangenomen, maar ook de verhoogïng van den tabaksaccijns en de coaponbelas- ting. Zonder bijzonder veel moeite wisten deze crisis-scheepjes de veilige haven te bereiken. Bij de behandeling van de onderwijs begroting bleek ook, dat de critiek op congressen en protest-vergaderingen veel onredelijker en oppervlakkiger is dan in de Tweede Kamer. Zelfs een strijder voor de openbare school, dhr Ketelaar, moest dat erkennen. Het ziet er dan ook wel naar uit dat Minister Marchant de on- derwijs-bezuiniging spoedig aangenomen zal zien. Ook de Staten van ons gewest kwamen in den loop van deze week in vergadering bijeen. Over de besluiten van deze verga dering kan vooral Zeeuwsch-Vlaanderen verheugd zijn. Immers de boot-dienst Vlis- singenKei zen blijft voorloopig en de Z.-Vlaanmsche waterleiding kreeg haar risico-garantie van de provincie. Jammer, dat er dezer dagen zulke ern stige geruchten over onze bietenteelt, die vooral voor Zeeland van zoo groote be- teekenis is, de rondte deden. Niet het minst in het belang van onze provincie mag gehoopt, dat het gelukken moge deze ramp af te wenden. In het geruchtmakende Rijksdagbrand proces is dan eindelijk na vele, vele we ken de eisch bekend geworden. De drie Bulgaren zullen wel vrij komen, maar te gen v. d. Lubbe en Torgler is de doodstraf geëischt. Met belangstelling wordt zeker nu door velen naar het vonnis uitgezien. Spanje heeft een ernstige week achter den rug. Het scheen een oogenblik, alsof de anarchistische elementen de baas zou den worden, maar gelukkig is de regee ring er in geslaagd de orde te herstel len. Toch is weer eens gebleken, dat zeker een land als Spanje behoefte heeft aan een krachtige hand, die het regeert. In de Joegoslavische hoofdstad hebben groote feesten plaats gehad ter eere van het officieele bezoek van koning Boris van Bulgarije met zijn gemalin. Wat dat beteekent? Wel, dit bezoek is een schakel in een reeks gebeurtenissen op den Balkan, die zeker onze aandacht verdient. Daar is groeiende een sterke aaneensluiting tus- schen de verschillende volken, die vrij willen komen te staan van de inmenging der groote mogendheden. De pogingen van Turkije om toenade ring te bewerken tusschen de verschillen de Balkanvolken werden krachtig bevor derd door den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken Titoelescpe, die on een rondreis door de hoofdsteden van den Balkan de grondslagen trachtte te leggen voor een in de toekomst te vormen Batkanbond. Zoo had in October op den Donau een ontmoeting plaats tusschen koning Boris van Bulgarije met koning Carol van Roe menië, welke de inleiding werd tot een verbetering in de betrekkingen tusschen Bulgarije en de Kleine Entente. In den zelfden tijd kwam een eerste, zij het dan ook zeer kortstondig onderhoud tot stand tusschen de Bulgaarsche en Joego-Slavi- sche staatshoofden, hetwelk nu ^evolgd is door het officieele bezoek te Belgrado. Deze belangrijke stap tot toenadering tusschen de Balkangenooten van Italië en Frankrijk, wordt uit den aard der zaak van Fransche zijde met vreugde begroet Ingezonden Mededeelfng. 31.) (Vrij naar het Engelsch.) HOOFDSTUK XIII. De arbeid van een dokter, die een pa tient van een dosis hagelkorrels moet ontlasten, mag voor hemzelf belangwek kend zijln, voor den lijder- is het een hoogst onaangenaam experiment. Jack moest zich menigmaal de lippen tot bloe dens bijten, v-oor de ongelukkige knie „schoon" was en hij, bleek van inspan ning en uitputting o-nder de wol werd ge stopt met het bevel, spoedig in slaap te vallen. Een kort oogenblik was Bab aan zijn sponde geweest. Ze voelde zich niet op haar plaats in een ziekenvertrek. Ner veus aan de dekens plukkend, had ze naar hem zitten kijken, met denzelfden blik in haar oogen, dien hij eens van haar had waargenomen, toen ze een inge pakte schreiende baby moest sussen. „0, Jack, het spijt me zoo. Wat heb ik Amice, Eenals het vorig jaar is bij den Mid- delburgsclien Raad een verzoek ingeko men van het Bestuur van den Middel- burgschen Besturenbond om aan alle werklooze gehuwde en ongehuwde kost winners in de week voor Kerstmis een extra-uitkeering gelijk aan 25 pet. der kas- of steunuitkeering te willen doen. Na uitvoerige discussie in de Raads vergadering van 21 Dec. 1932 is met 9 te gen 7 stemmen (dhr Ghr. de Bruin was afwezig) besloten aan dat verzoek te vol doen. Thans is weer een dergelijk ver zoek ingekomen, hetwelk op 20 Bec. aan de orde komt. Onder de werkloozen en ook onder de overige minbedeelden zijn de toe standen er niet beter op geworden en het is dan ook evenmin als verleden jaar te denken -dat, zooals dhr Mondeel liet destijds uitdrukte „deze uitkeering naar de Spaarbank zal worden gebracht". Doch, al zou de wil om te helpen ook nog zoo goed zijn en zelfs meer gemoti veerd dan tot verleden jaar, hoe staat het nu met de krachten der gemeente Middelburg? Toen verleden jaar de Raad besloot tot bet verleenen eener Kerstgave, ging het Burgerlijk Armbestuur ook hier toe over en, daar dit bestuur al dergelijke kosten der gemeente in rekening brengt bij haar subsidieaanvrage, kostte het der gemeente een dubbel bedrag. Zoo zal het hoogst waarschijnlijk ook ditmaal gaan, wanneer de Raad besluit aan het verzoek van den M. B. B. te voldoen. Opmerkelijk is het, dat de kerkelijke diaconiën eenerzijds en de Moderne Best. Bond anderzijds vol harden bij hun optreden ten dezen. De diaconieën houden hun wintercollecten, sommige langs de huizen; anderen alleen bij de leden harer kerkelijke gemeenschap. De Best. Bond kent geen ander adres dan dat van de plaatselijke overheid. Kerke lijke en particuliere liefdadigheid, in Middelburg op diverse wijze werkend, deelen hare duizenden guldens uit; de modern-georganiseerde vakactie raakt haar millioenen niet aan, tenzij voor re clame en perspropaganda en fungeert in tegenstelling met de Christelijke vak organisatie, -die ook zelve gelden bijeen brengt en met het Kerstfeest verdeelt alleen als tusschenpersoon om bij de bur gerlijke gemeente voor een Kerstgave aan te kloppen. Wanneer de financiën der gemeente Middelburg even ruim waren als zij nu bekrompen, ja afwezig zijn, we zouden over al die principieele bezwaren heen stappen, zelfs over het bezwaar der Ar menwet, die slechts persoonlijke onder steuning na onderzoek wil, zelfs ook over de vraag of de Overheid voor dit alles aansprakelijk is en of dus zij, die steun ontvangen, daarop recht hebben. Wan neer werkloozen, na jarenlang in dien toe stand te hebben verkeerd, hoe langer hoe meer zijn verarmd, zou het, menschelijk gesproken, niet wel verdedigbaar zijn, hen, bij een gevulde gemeentekas, af te wijzen. Verleden jaar werd gewezen op de re serve der bedrijven, die altijd nog aan wezig was. Daarna zijn uit die reserve f 25000 en f ÏOQOO genomen om de be grooting voor 1933 zooveel mogelijk slui tend te maken. Thans wordt voor 1934 1 weer -hetzelfde voorgesteld. Wordt dit aanvaard, dan zijn de reserves uit de be drijven voor zeven tienden verdwenen en zuilen, naar het zich iaat aanzien, de resteerende drie tienden voor het jaar 193o alleszins noodig zijn. Een beroep op de hearijven-reserves, zooals het vorige jaar werd gedaan, is thans dus ijdel en van bezittingen der gemeente uit dien hoofde kan zeker niet meer worden ge sproken. Daartegenover staat, dat B. en W. wenen lang zoenende waren naar mid delen om een gat in de inkomsten, gesla gen door de benende regeeringscirculairea ten bedrage van plm. f 70.0ÜU te dempen, als het althans gelukken mag. En met instemming zal ieder belasting betaler kennis genomen hebben van het voornemen van B. en W. om geen voor stellen tot belastingverhooging in te die nen met uitzondering van een aantal op centen op de straatbelasting, als zijnde de grenzen der belastingheffing in Mid delburg geheel bereikt. Verleden jaar trachtte dhr Onderdijk er op te wijzen, dat de linkerzijde in het Gemeentebestuur werkelijk niet zoo ge makkelijk over de gemeen tefinancien denkt. Hij merkte op, dat het college van B. en W., waarvan hij zelf immers ook deel uitmaakt, „de laatste jaren wel een dusdanig beheer hebben gevoerd, dat een dergelijke bewering niet opgaat". Het feit dat B. en W. van Middelburg reeds weken lang zoekende zijn naar een sluitende be grooting is daar, om zulks te ontkennen. Al hebben daartoe'ook oorzaken buiten de schuld van B. en W. medegewerkt, toch valt het niet te ontkennen, dat de spreuk: „Regeeren is vooruitzien", niet steeds en in alle opzichten in het oog is gehouden. Wareh niet sommige plannen van B. en W., waar ook dhr Onderdijk gewoonlijk medewerkte, door Ged. Staten, Regeering en de Raad zelf verijdeld (wethouderspen- sionneering, salarisregeling van 1921, abattoir e.a.), het zou er met de financien van Middelburg nog slechter uitzien dan nu het geval is. En dan te moeten vernemen, dat de voorstellen van B. en W. tot saneering der gemeentefinancien nog niet eens bij alle drie leden volledige instemming vinden! Het lijkt wel wat op de houding der S. D. A. P.-raadsleden te Amster dam. Niet alleen, dat deze heeren zoo goed als alle bezuinigingsmaatregelen af keuren en er tegen stemmen, doch zij ko men nog met allerlei nieuwe voorstellen, die, als zij waren aangenomen, aan de hoofdstad nog op een nieuwe uitgaaf van één millioen zouden zijn te staan gekomen. Voor een dergelijk inzicht van zaken staat men verstomd. En dan praat men nog van opheffing der gemeentelijke auto nomie. Het is alsof men er met volle zei len naar toe stevent! (Zie de gemeente Beerta.) Dit alles zij ons in Middelburg ten af schrik. We zien uit dit alles duidelijk hoe het NIET moet. Het loopt in vele opzich ten toch al op een afbraak uit. Vriendschappelijk groetend, t. t. METELLUS. Het was Dinsdag een zware dag voor Statenleden, stenografen en verslagge vers. Van 's morgens 10 tot 's avonds half 11 werd, onderbroken door 2 korte pau zen, vergaderd. Dat een avondvergadering werd gehouden, was een novum. Het i» nog altijd de gewoonte geweest, als de agenda in een morgen- en avondzitting niet kon worden afgemaakt, daarmee den volgenden dag verder te gaan. Maar de Commissaris der Koningin kwam geheel onverwacht aan bet eind der mid dagvergadering, met het voorstel, uit btzuinigingsoogpunt, 's avonds weer bij een te komen, een voorstel, dat er met één stem meerderheid door kwam Toch waren door het onverwachte van deze beslissing enkele Statenleden niet in, de gelegenheid 's avonds present te zijn, wat zeker een reden mag zijn, om derge lijke plannen in het vervolg vooraf aan te kondigen. Wat de punten betreft, die aan de orde geweest zijn, willen wij eerst wat „klein goed" bespreken, om dan nog enkele op merkingen te maken over de meer be langrijke voorstellen. Het is nu aan de polders en waterschap pen mogelijk gemaakt eigenaars van ge bouwde eigendommen voor alle uitga ven aan te slaan. Tot heden was dit alleen geoorloofd voor enkele met name genoem de buitengewone onderdeelen van de be- giooting. De datum van de verplichte invoering van de breede velgen der wagenwielen is weer met zes jaar verschoven. Men kan dit ook veilig een uitstel tot St. Juttemis noemen, want de landbouworganisaties zullen er wel voor zorgen, later weer ver daging' te vragen. Een wijziging van het ambtenaren reglement (verbod van uitingen van revo lutionaire gezindheid, enz.) en het vast stellen van een regeling voor personeel, dat op arbeidscontract wordt aangesteld, vroegen vooral het laatste veel tijd. Enkele amendementen werden overgeno men, maar de meeste sneuvelden. Voor verschillende tertiaire wegen zijn weer rentelooze voorschotten uitgetrok ken. Toch is de tijd niet ver meer. dat hierin beperking geboden is. Ook Gedep. Staten erkenden dit. Wellicht zal een lig ger worden gemaakt en zal er meer naar een bepaalde, vaste methode moeten wor den gewerkt. In de zomerzitting zal wel meer hierover vernomen worden. Naar de Noord-Bevelandsche brug- plannen zal een deskundig onderzoek worden ingesteld. De motie, waarin de regeering wordt verzocht zoo spoedig mogelijk inloopha vens te Hontenisse en op de Zuid-Beve- landsche kust te maken, teneinde den ferrydienst tot zijn volle recht te laten ko men, werd met alg. stemmen aangeno men. Deze motie moet dit is wel dui delijk dienen als tegengif tegen de actie van het Zeeuwsch-Vlaamsch kanalen- comité, dat droomt van een verbinding GraauwNoord-Brabant en tegen het verzet dat geboden is tegen het plan, om in den Perkpolder en bij de sluis te Krui- ningen inloophavens te maken. Het bleek wel, dat niet alle leden zoo enthousiast voor de motie waren, maar dat zij om bepaalde redenen (misschien is achter de schermen wel bijzondere aan drang uitgeoefend om de motie met al ge m e e n e stemmen te laten aannemen) niet tegen wilden stemmen. Volgens Mr Dieleman is er maar o zoo weinig noodig, o-m het Rijk te laten be slissen, dat er in 't geheel geen inloop- havens komen. En dat zou voor den fer rydienst te bejammeren zijn. Het kiezen Ingezonden Mededeeling. me dom en onhandig aangesteld. In zal het mezelf nooit vergeven." De laatste uitdrukking was niet slecht gekozen, ze onderging er alleen maar de waarde niet van. Tenslotte maakte ze zoo gauw mogelijk, dat ze weg kwam, met het zelfde excuus, dat een tante van haar gebezigd had: „Nu moet je maar zien, gauw in slaap te komen." En een oogenLlik later hoorde hij haar praten en lachen op weg naar de eetka mer. Den volgenden morgen bracht ze hem van tijd tot tijd een kort bezoek, waarop ze stereotiep dezelfde vragen stelde en zich dan door zijn rustige wijze van ant woorden weder even spoedig gerust liet stellen, steeds op den uitkijk, om op een fatsoenlijke manier zoo spoedig mogelijk weder de kamer te kunnen verlaten. Dr Bedford had gezegd, dat hij zich zoo rustig mogelijk moest houden. Zou ze een boek voor hem zoeken? Drie man in een boot? Maar dat zou hij wel gelezen hebben, vervelend toch, dat men geen boek kon bedenken, of hij had het onder de oogen gehad. Dan het ochtendblad maar. Ze zou beneden eens gaan kijken, of het reeds gekomen was. In den namiddag werd de patiënt over gebracht naar de rookkamer, waar zijn moeder, vergezeld van Aletta hem een bezoek bracht. Daar ze hem alleen vond, bleef ze geruimen tijd, om hem wat „op te knappen". Eens op een oogenblik hielden er voet stappen voor de deur stil en toen schui felden ze zachtkens verder. Jack had niets gehoord, noch drong de geur van viooltjes tot hem door, die zijn bezoek ster voor hem geplukt had; hij kon ook niet weten, dat Bab het onaangenaam stemgeluid van lady Young terechter tijd had vernomen, om zich haastig uit du voeten te maken En de rest van den lan gen, langen middag bracht ze met go-lf- spelen in Burton door. Het was jammer, dat het achterwege blijven van een afscheidsgroet en een bosje viooltjes een gapende wonde op nieuw moesten doen bloeden een won de, die Jack een slapeloozen en ellen- digen nacht veroorzaakte, te meer, waar ook physieke pijnen hem kwelden. Dr Bedford was dan ook verre van te vreden den volgenden dag en de tempe- ratuursverhooging maakte een algeheel rustig houden in bed noodzakelijk; des dokters denkbeeld van algeheele rust was in dit geval gesloten gordijnen, een dieet Yan vloeibare spijzen en mevrouw Fea- wick. Zoo zat Jack's vriendelijke gastvrouw den geheelen dag bij zijn bed, en las hem kalmeerende ziekenkost voor. Ze had de zelfde stem als haar dochter; en naar die stem luisterde Jack, niet naar de woor den, welke er door voortgebracht wer den. En zoo verstreek traag de middag, geheel overeenkomstig den wensch van den dokter; het eenige, wat niet beant woordde aan het beeld van den rustigen zieke, waren zijn oogen, die schitterden en gloeiden en waarin geen vrede was Dat en de samengeknepen lippen maakten zijn trouwe verpleegster bevreesd, en toen op een zeker oogenblik een stem van uit den tuin tot hen doordrong, die dr honden tot zich riep voor een lange wan deling, en het bleeke gelaat van den lijder plotseling door een gloeiend rood werd overtogen, brak zij plotseling haar ver haal af, en gaf uiting aan de gedach ten, die beiden de laatste uren vervuld hadden. „Ik had haar niet thuis hooren komen, Jack." „De dogcart is een half uur geleden te ruggekeerd." „Dr Bedford schreef algeheele rust voor, anders was Bab wel hier gekomen." „Dat zou ze stellig." Er is geen partij die zoo fel tegen de fascistische stroomingen te keer gaat als de S. D. A. P. en er is ook geen partij die deze uit het buitenland geïmporteer de revolutionaire beweging meer den wind in de zeilen blaast. Be S. D. A. P. laat schier geen gelegen heid voorbijgaan cm het constitutioneeel- parlementaire stelsel te knoeien en te knauwen. Dat bleek deze week weer bij de be handeling van de Amsterdamsche ge- meenlebegrooting. Alles wat gedaan wordt om de begroo ting sluitend te maken en de in de mil lioenen loopende tekorten te verminde ren, werd met kracht tegengestaan. En toen het Donderdag tot de eind stemming kwam, toen stonden ze in één gelid met de Communisten en den anar chist en stemden tegen. Als 't ooit zoover -mocht komen dat ook de hoofdstad onder Rijkscontrole moet worden geplaatst, dan kunnen de Socialisten zeggen dat ze daartoe met alle kracht hebben meegewerkt. Waarlijk geen wonder, dat bezadigde mannen als Schaper, die ook nog oog hebben voor het algemeen volksbelang, het in de partij te kwaad krijgen! OPMERKER. Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST van de meest geschikte plaats moet aan het Rijk worden overgelaten, al zegden Ged. Staten toe te zullen opkomen voor de belangen van Walsoorden en Hans weert. Thans iets over de drie belangrijkst» punten: de drinkwatervoorziening van Zeeuwsch-Vlaanderen, de bootdienst VlissingenNeuzen en de begrooting der provincie vcor 1934. Het was te voorzien, dat de heer Van Dalsum, die zijn Statenzetel voornamelijk aan zijn oppositie tegen die Zeeuwsch- Vlaamsche waterleiding heeft te danken, zou uitpakken als deze zaak ter sprake zou komen. Hij moest nu toonen, dat hij zijn zetel waard was. Eerlijk gezegd, hadden we op grond van de geschriften van de hand des hee ren Van Dalsum, wat anders verwacht. Hij heeft op de snijdend scherpe betoogen van zijn gewestgenooten Goossens en Ha melink maar heel slapjes van repliek ge diend en kon den indruk niet wegnemen, dat deze beide heeren hem verre de baas waren. De heer Van Dalsum bereed lustig zijn stokpaardje, dat er te weinig water in het waterwingebied zou zijn. Dat heeft hij vroeger al geschreven, toen het ging om de voorziening van een groot aantal ge meenten, dat houdt hij vol nu het slechts over enkele gemeenten gaat. De heer Van Bommel van Vloten, die de kunst verstaat om kort, zakelijk en toch volledig te zijn, ging op deze strijdvraag niet in, nu de deskundigen hieromtrent ten volle gerust zijn. De verplichte aansluiting, waartegen vooral de Stk. Gereformeerden op kwa men, is inderdaad een bezwaar, maar is noodig voor de rentabiliteit. Het is werke lijk jammer, dat dwang hier niet gemis1- kan worden. Zooals gezegd, is de heer Van Dalsum flink onderhanden genomen voor zijn agi tatie in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar een bevolking woont, die van zichzelf al con servatief is aangelegd en gemakkelijk kopschuw kan worden gemaakt. Het is een klein kunstje om daar de menschen tegen iets nieuws op te zetten. Deze af straffing was niet onverdiend! (Slot volgt.) „Je ben boos op haar?" „Ja neen alleen maar op mezelf. U schijnt vergeten te zijn, waarvoor u me gewaarschuwd hebt, mevrouw Fenwick, maar ik moet er aldoor aan denken." „Laten we er nu maar niet over spre ken." „Zoudt u denken, dat het beter voor mijn toestand was, om alles maar voor me te houden?" „Men ziet alles zoo donker in, wanneer men ziek is." „Niet donkerder, dan het me al weken lang heeft toegeschenen. Meneer Fenwick wond er laatst geen doekjes om, en hij had gelijk. Het moest het een of ander zijn, zeide hij. U en hij en eindelijk ook ik, kunnen duidelijk zien, dat het een? niet zijn kon, dus het andere blijft alleen maar over. „Dwing je zelf, het voor het oogenblik uit je gedachten te bannen, Jack." „Kon ik het maar ik zou er alles voor over hebben." Ongeduldig wrong hij zich in zijn gees telijke zoowel als physieke ketenen, en mevrouw Fenwick legde haar zachte hand op zijn hoofd om hem te kalmeeren. (Wordt vervolgd.) O

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5