DE 00ESS0HE APOTHEEK esprongen handen PUROL Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. Predikbeurten. Rechtszaken Radio-Nieuws. Marktberichten. ,de soliede" van 1Ö5c maakt het ziek-zijn goedkooper! Voorstad 11 - Telef. 399 H ANDT* KM Spotkoopjes. Voor de Gemeenten Kortgene, Kats, Goltjnsplaat, Wissenkerke en Kamperland, worden Adver- tentiën en Abonnementen aan genomen door G. DE MOOR te Wissenkerke. bekende voorstel van Ged. Staten om de jaarwedden van burgemeesters enz. tijde lijk met 121/a pet. te verlagen. B. en W. waren ten volle overtuigd, dat in den tegenwoordigen tijd een kor ting op de jaarwedden van de ambte naren te rechtvaardigen is, doch h.i. gaat een korting vein 12% pet. veel te ver. Het deed hun eigenaardig aan, dat juist de salarissen in Zeeland met een hooger kortingspercentage worden getroffen, dan de overige provincies, hoewel de bezoldi ging in Zeeland ongeveer de laagste is. Door deze korting zouden de salarissen van onderscheidene burgemeesters en secretarissen van kleine gemeenten dalen beneden de reeds sterk verlaagde loonen van verschillende categorieën van werk lieden. Zij stelden dan ook voor Ged. Staten te adviseeren op de betreffende salarissen in gemeenten met minder dan 1600 inwoners 2y2 pet. te korten op de eerste f1000 en 5 pet. van het meerdere der bezoldiging en 12% pet. van de sala rissen in gemeenten met meer dan 1600 inwoners. De voorz. verklaarde, voor hem per soonlijk geen bezwaar te maken tegen de voorgestelde 12% pet. korting, doch hij achtte haar desniettemin veel te ingrij pend. De heeren Cevaal, v. d. Putte en Wisse betoogden, dat het voorstel van Ged. Sta ten te ver gaat, doch het voorstel van B. en W. gaat h.i. niet ver genoeg. Zij wenschten een progressieve korting. Besloten werd Ged. Staten te advisee ren een progressieve korting toe te pas sen met een maximum van 12% pet. Wegens drukke werkzaamheden zag de heer v. d. Putte zich genoopt te bedan ken als lid-werkgever der werkloozenr commissie. De voorzitter bedankte hem voor de bewezen diensten. In zijn plaats werd benoemd het raadslid J. Cevaal. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herbenoemd de heer Jst. Breel en tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer KI. de Visser. In verband met de wijziging van de gemeentewet in 1931 werd een nieuw reg lement van orde voor de vergaderingen van den Raad vastgesteld. Omtrent den aankoop van grond voor een opslagplaats ontspon zich een leven dige discussie. Besloten werd niet in te gaan op een aanbod van den heer J. D. Koppejan, die een strook grond, ter groot te van plm. 155 vierk. M., gelegen in het z.g. „Slop", wou afstaan voor den prijs van f 1.50, onder voorwaarde, dat de ge meente voor de afscheiding van zijn per ceel zou zorg dragen. B. en W. zullen nader onderhandelen met den heer A. Cevaal en nog eens uitzien naar andere geschikte plaatsen. (Te laat voor ons nr. van gisteren ont vangen. Red.) Grijpskerke. Woensdagavond hield de Geref. Meisjesvereen. „Dient den Heere" met begunstigers en genoodigden een feestvergadering, welke onder leiding stond van Ds H. Pestman. De presidente, mej. Joz. Francke, sprak een openingswoord, waarna de aanwezigen het welkom werd toegeroe pen door een op keurige wijze uitgevoerd welkomsttableau. Mej. L. Geschiere gaf een jaaroverzicht. Het ledental steeg tot 16; 93 kleedingstukken konden aan de diaconie worden overhandigd. Inleidin gen werden geleverd door mej. G. Franc ke over art. 2 der Ned. Geloofsbelijdenis en door mej. Joh. Francke over Zondags rust en Zondagsheiliging. In een tableau „De Bondsketen" werd aangetoond welk aandeel elke provincie leverde in het Bondswerk. Ter afwisseling werden verschillende stukjes proza en poëzie gegeven en zang door de meisjesvereen. Namens verschil lende vereenigingen werden gelukwen- schen aangeboden. Een gehouden collecte bracht ruim f 22 op. Na een slotwoord van ds Pestman werd deze ondanks het gure weder goed geslaagde vergadering gesloten. Domburg. Vrijdagmorgen vergaderde de Raad spoedeischend ter behandeling van het bekende ontwerp-besluit van Ged. Staten tot het toepassen van een tijdelijkr- korting op de jaarwedden van burgemees ters. secretarissen enz. De heer Elout merkt op, dat de jaarwedden in de pro vincie Zeeland zeer laag zijn. Hij isQvan oordeel, dat burgemeesters en secretaris sen in kleine gemeenten als Domburg zonder andere bijverdiensten niet behoor lijk kunnen leven. De heer Brand ver- eenigt zich met de opmerkingen van den heer Elout. Spr. is geen voorstander van cumulatie van ambten, doch dan behoo- ren ook behoorlijke salarissen betaald te worden. Hij acht dan ook een pensioens1 verhaal van 8K pet. voldoende. De voor zitter zegt, dat. zelfs zonder eenige korting de burgemeesters en secretarissen van hun salaris niet kunnen leven. Spreker wijst er nog op, dat Zeeland vrijwel do laagste tractementen betaalt, terwijl do hoogste korting zal toegepast worden. De heer De Pagter had liever een aigeheele progressieve salarisherziening tot stand zien komen. De voorzitter merkt nog op, dat Domburg, als badplaats met een hoo ger e levensstandaard niet thuis hoort in de derde klasse van de salarisregeling. Tenslotte werd met 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren De Visser, Janse en De Pagter besloten tot aanneming van het voorstel van B. en W. om Ged. Praten te berichten, dat een verdere korting dan 4 pet. op de jaarwedden niet wensche- lijk is. Zaamslag. Donderdagavond is alhier een ijsclub opgericht. Het voorlocoig be stuur heeft besloten tegen vandaag een ijsfeest te organiseeren. Verschillende wedstrijden zullen worden gehouden. ColIJnsplaat. Door de Hervormde Meis- jesvereeniging „Dorcas" werden 48 stuks goederen vervaardigd ten bate van de Vereeniging „Kinderzorg" te Middelburg, welke dezer dagen aan die inrichting worden toegezonden. Tholen. Donderdagavond j.l. werd de algemeene vergadering gehouden der Thoolsche IJsclub, onder presidium van den w.n. voorzitter dhr J. Overbeeke. Aanwezig waren 63 van de 260 leden Door den voorz. werd medegedeeld, dat de secretaris dhr Kramer gemeend heeft te moeten bedanken. Uit het finan cieel verslag hoorden wij dat met het kas saldo de inkomsten bedroegen f 346.09%, de uitgaven f 308.21, kassaldo f 537 88. Tot voorz. werd bij acclamatie herko, zen dr Looysen en tot bestuursleden de heeren Mr H. D. J. Wolfensberger eu Ir G. Wagtho, en bij herstemming tusschen de heeren D. v. d. Velde en J. Vos, laatst genoemde. Na uitvoerige onderlinge bespreking, werd besloten de baan zoo spoedig mo gelijk electrisch te verlichten, dat met geen slingers meer mag worden gereden, en ook zooveel mogelijk de wedstrijden buiten de baan zullen worden gebonden, dat de kosten van een uitgelokt proces verbaal voor rekening der vereeniging komen, opdat door de op Maandag a.s. 1 te houden zitting van het Kantongerecht uitspraak zal worden gedaan of de ver eeniging rechtsgrond bezit al of niet i.z. het weren van niet leden van de door het gemeentebestuur afgestane baan, dat door niet-leden de baan des Zondags niet mag worden gebruikt, terwijl de le den worden vrij1 gelaten hiervan op dien dag gebruik te maken, en dat zoo spoe dig mogelijk wedstrijden in schoon rijden zullen worden gehouden. Verder deelde de voorz, mede, dat door een bestuurslid besprekingen waren gehouden voor het aanschaffen van een eigen terrein voor ijsbaan en dat te zijner tijd de uitslag aan de leden zal worden kenbaar gemaakt. Hierna sluiting. Poortvliet. In de Chr. school alhier werd onder leiding van dhr H. Over beeke een propaganda-avond gehouden door de Jongel. en Meisjesvereen. De op komst was gering. De voorz. sprak over „Vrouwen-wijsheid en Vrouwen-zotheid. Dan volgde pauze, waarin door de meisjesvereen. het Bondslied werd gezon gen. Na de pauze leverde mej. G. W. van As een inleiding over: „De vrouw en het beroep". Ten slotte hield dhr M. van As Jacz. een referaat over „De Bijbel en de Jongel. Vereen." Het was een uitstekend geslaagde avond. Jammer dat zoo weinigen het nut van deze vereenigingen beseffen. Stavenisse. Zooals we reeds eerder heb ben gemeld, hebben de ingelanden van den Nieuwen Polder besloten den zeedijk rond dezen polder belangrijk te verzwa ren. Gedep. Staten hebben deze plannen nu ook goedgekeurd, zoodat de aanbesteding reeds 29 December zal plaats hebben. Over een lengte van 700 Meter zal de berm opgehoogd moeten worden, terwijl ter voorkoming van het wegspoelen van den grond ongeveer een lengte van 500 Meter met betonblokken zal moeten wor den belegd. In het bestek zou een bepaling worden opgenomen, dat 80 pet. der werkkrach ten uit deze gemeente voort moet komen. Kortgene. Ter verbetering van het Raadsverslag verzoekt men ons te mel den, dat de autobusondernemer Krijgei niet over één, maar over twee autobussen beschikt voor den dienst Wolf aartsdijk - sche veerGoes. VevxjcvcPvt <evu gjzsueje&t Doos 30 en 60ct. Bij Apoth. en Drogisten.") Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rouveen, H. G. v. d. Hoek te Daarle. Bedankt voor Dinteloord, J. Lekker- kerker te Oldebroek. Voor Krimpen a. d. Lek, H. Schroten te Sluipwijk Geref. Kerken. Aangenomen naar Wormer, K. Doorn bos, cand. te Groningen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Aagtekerke, M. Heikoop te Utrecht. Schore vm. dhr Overgaauw, nm. dr Sohmidt (H. Doop). Geref. Kerken. Geersdijk vm. en nm. ds Veenstra. Wissekerke vm. en nm. ds Vogelaar te Scharendijke. Vrouwepolder vm. leesdienst, 6.30 u. cand. v. d. Boom te Breda. Prof. Dr G. H. den Hartog. Gisteren promoveerde aan de Vrije Uni versiteit tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift „Groen van Prinste- rer en de Verkiezingen van 1871", Mr G. H. den Hartog, geboren te Heerjansdam en em. pred. van de Geref. Kerk van Ha- zerswoude, benoemd hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen. Op) jacht uitgegleden. Gistermiddag is de 22-jarige S. te Steen- deren, terwijl hij zich met een geladen buks op het jachtveld bevond, door de gladheid uitgegleden, met het noodlottig gevolg, dat de buks afging en S. werd getroffen. In hoogst ernstigen toestand is hij naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. 'Alle bloemkool verlo ren. Na het invallen van de vorst bleef aanvankelijk bij. de tuinders in De Streek de hoop nog levendig, dat nog een deel van de bloemkool te redden zou zijn, en de dooi van verleden week deed de hoop rijzen. Helaas de omslag in het weer is slechts van korten duur geweest en bij1 het sinds gevolgde spel van dooi en vorst is thans de kans op behoud van een deel van den oogst radicaal verkeken. Millioenen koo ien, waarvan de opbrengst veilig op 2 a 3 ton gouds geschat mocht worden, waar door de groote nood onder de tuinders in De Streek eenigermate zou zijn gelenigd, zijn nu onherroepelijk verloren. De ijsgang. Gistermiddag om 2 uur is een trio ijsbrelcers n.l. de „Bree- zand", „Hoogendorp" en IJsbreker I, naar boven gegaan om den weg naar Dor drecht via den Noord vrij te maken. De massa ijsschotsen in gesloten en zware formatie bood geduchten tegenstand, doch zij bleek tegen de kloeke vaartuigen niet opgewassen. Om half zes was Dordrecht bereikt. De booten zijn daar blijven liggen. Hedenochtend zullen de ijsbrekers po gen de Dordtsche Kil te forceeren. Vlak voor de stad zit o.a. al drie dagen een boot vastgeklemd. Felle brand te Rotter- d a m. Gisterenavond brak brand uit in perceel Pelikaanstraat no.. 1 te Rotterdam waar de kantoren gevestigd zijn van M. Go'hn's Wijnhandel. Na een half uur was de brandweer het vuur meester. Zolder en vliering zijn totaal uitgebrand. Hier was het archief opgeborgen van de wijnfirma, dat dan ook geheel verloren is gegaan. De andere verdiepingen hebben groote water schade opgeloopen. De schade is uit den aard der zaak vrij aanzienlijk, doch deze wordt door verzekering gedekt. De fabrieksbrand te Wormerveer. De chocoladefabriek van de firma Boon Go. te Wormerveer, welke zwaar door brand geteisterd is, zal zoo spoedig mogelijk worden herbouwd en weer in werking gesteld. Door een koe aangeval len. Te Achtmaal (N.-Br.) is Woensdag een koe, welke door een landbouwer naar de markt werd gebracht, aan de waak zaamheid van haar geleider ontsnapt. Het beest holde over den weg en wierp allereerst een wielrijder, die een zak kolen per rijwiel vervoerde, van zijn fiets. De man is in een nabijgelegen woning bin nengedragen. Een eind verder stond de chauffeur de K. met zijn bestelauto langs den kant van den weg. Toen de koe. kwam aangestapt, wilde de man het dier gemoedelijk bij den halster vastgrijpen, waarop het dier zich tegen hem keerde en hem tegen den auto wierp. De K. kreeg zulk een smak, dat hij versuft bleef liggen. Hij is even later op handen en voeten naar den overkant van den weg gekropen, waar hij half be wusteloos bleef liggen. Later is hij naar zijn woonplaats vervoerd. Hij heeft een groote wonde aan het achterhoofd en een kwetsure aan den schouder. Krabbendijke. Bij de gehouden stem ming aan de Geref. Gemeente is herkozen ,tot ouderling M. de Bat en D. Wagenaar en tot diaken S. de Kok en nieuw geko zen als diaken P. van Noorden en M Weststrate. Zondag 17 Dec. Ned. Herv. Kerk. Goes vm. ds Homburg, av. ds v. d. Loos van Lage Zwaluwe (Jeugddienst). Hansweert 9.30 en 6.30 u. dr v. Selms. Koudekerke vm. ds Korevaar, nm. ds Vis- beek. Biggekerke nm. ds Korevaar. Faillissementen. W. van Beveren, koopman te Middelburg. Passief f2861.11, waarvan preferent f 550.89. De baten zijn nog niet volledig bekend. Hl Vissers, schilder en behanger te Goes. Totaal passief f 32.228.59, waar van preferent f 6240.92. Tot de voor naamste crediteuren behooren curatoren in het faillissement van de Kanter en Hordijks Bank tot een bedrag van f5818.91. Rechtbank te Middelburg. J. J. B., 39 jaar, manufacturier te Ka- pelle, was dn hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij wegens als bestuur der van een motorrijtuig, daarmede over een weg rijden, terwijl men verkeert on der zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhoudende drank, dat men niet in staat moet worden geacht het motor rijtuig naar behooren te besturen, werd veroordeeld tot een geldboete van f 50 of 10 dagen hechtenis en ontzegging van het recht om motorrijtuigen 'te besturen voor den tijd van zes maanden Eisch: bevestiging' van het vonnis, waar van hooger beroep met uitzondering van den ontzeggingstermijn. Deze werd thans gesteld op een jaar. H. D., 63 'jaar, werkman te 's-Heer Abtskerke, was in hooger beroep geko men tegen een vonnis van den Kanton rechter te Goes, waarbij hij wegens over treding jachtwet, werd veroordeeld tot een geldboete van f 20 of 10 d. h., met ver beurdverklaring van den inbeslag geno men haas. Eisch: bevestiging vonnis waarvan hooger beroep. P. B., 52 jaar, chauffeur te Baarland, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Goes, waarbij hij 1ste als bestuurder van een motorrijtuig daarmede over een weg rij den, terwijl men verkeert onder zoodani gen invloed van het gebruik van alcohol houdende drank, dat men niet in staat moet worden geacht het motorrijtuig naar behooren te besturen;2e. auto zonder achterlicht; 3e. rijden zonder dat de auto is voorzien van een nummer met letter, werd veroordeeld tot een geldboete van f 25 of 25 d. h., 1 jaar ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen en een geldboete van f 5 of 5 d.h. Eisch: bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep. J. K., 34 jaar, landbouwer te Sint Lau rens had zich te verantwoorden wegens het doen van een valsche opgave aan de Commissie der Centrale Landbouw On derlinge. Zijn arbeider C. had op 19 October j.l. gevochten met een anderen arbeider en had daarbij' een wond aan oog en rech ter slaap opgeloopen. K. had aan de Commissie voorgegeven, dat zijn knecht C. bij het lossen van sui kerbietenkoppen op een met paarden be spannen wagen had gestaan. De beesten zouden er plotseling van door zijn ge gaan, met 't gevolg, dat C. op; den bodem plank van den wagen zou zijn terecht ge komen, waardoor hij de verwondingen aan oog en slaap zou hebben opgeloopen. Na deze aangifte zou verdachte een aan gifte-formulier waarin een en ander stond omschreven hebben onderteekend, weten de dat zulks niet waar was, om aldus een uitbetaling voor het aan G. z.g. over komen ongeval te bekomen van bedoelde Ongevallen Commissie der Centrale Land bouw Onderlinge. Doordat de secretaris dier Commissie evenwel langs anderen weg tijdig van de onwaarheid van de beweringen van ver dachte op de hoogte kwam, kon het opzet van verdachte worden voorkomen. De Of ficier van Justitie vorderde tegen den niet verschenen verdachte wijziging van de dagvaarding, waarop de verdere behan deling der zaak, nadat de getuige A'bra- hamse was gehoord, werd aangehouden tot 5 Januari a.s. Programma van Maandag 18 Dec. 1933. HUIZEN, 1875 M. N.C.R.V. 8.15-9.30 Concert. 10.30-11 Morgendienst. Ds W. J. v. Lokhorst. 11-11.30 Lezen Chr. Lectuur. 11.30-12 De wereldreis op de zwarte schijven. 12.30-2 Orgelconcert. Jan Zwart. 2-2.35 Voor scholen. 2.45-3.15 Wenken voor de keuken. 3.15-3.45 Knippen en stofversieren. 4-5 Bijbellezing. 5-6.30 Con cert. 6.30-7 en 7.30'-8 Vragenuurtje. 8-9 Onze Zang- en Muziekvereen. 9-9.30 uur Spreker Dr R. B. Evenhuis. 9.40-10.40 N.C.R.V.-orgel. HILVERSUM, 296.1 M. A.V.R.O. 8-10 Gramofoonmuziek. 10.30-11 Voordracht. 11-12 Orgelconcert, 12-2.15 Lunchconcert. 2.30-3.15 Solistenconcert. 3.15-4 Gramo foonmuziek. 4.30-5.30 Causerie. 5.30-7 Concert. 7-7.30 Boekenhalfuur. 7.30-8 Piano-recital. 8.05-9.10 en 9.20-9.45 Om- roep-orkest. MIDDELBURG, 15 Dec. Op de veiling deden: Stoksnijboonen 55, Spruiten 10 27, Witlof 1328, Schorseneeren 16, Koolrapen 12, Peën 28, Uien 13, Kroten 23, Ronde Bruine Boonen 8 14, Witte boonen 14, Roodekool 14, Wittekool 2 ct., alles per Kg.; Rapen 4.5, Prei 4.514.5, Selderie 17, Knolselde- rie 1—7.5 ct., alles per bos; Savoyekool 33.5, Roodekool 0.56, Boerekool 34, Bloemkool 1.519, Andijvie 22,5 ct alles per stuk. Stand van hedenmorgen 10 uur: Stand van gistermiddag 3 u.: 763. Licht op voor fietsers: Zondag 4 u. 13 min. Maandag 4 u. 13 min, nm Henen overleed toi onze diepe droefheid, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, MAATJE DE RUITER, Wed. van Jacob Beenhakker, Eerder Wed. van E. Baas, in den gezegenden ouderdom van ruim 84 jaar. Z. BAAS. JAC. BAAS—DE VISSER en Kind. L. BAAS. CATH. CARELS— BEENHAKKER. P. J. CARELS en Kinderen. C. BEENHAKKER. P. C. BEENHAKKER— MEULENGERG en Kinderen. E. BEENHAKKER. 's-H. Arendskerke, 16 Dec. '33. Heden overleed onze gelief de Moeder, Behuwd- en Groot moeder JANNA BLIEK, in den ouderdom van ruim 63 jaar. H. VAN LEERDAM Cz. M. VAN LEERDAM—KNOOP en Kleinkinderen. N.- en St.-Joosl., 15 Dec. 1933. Ten zeerste getroffen door de tal rijke en treffende bewijzen van deelneming, ons betoond na het overlijden van onze zeer geliefde en zorgzame Echtgenoote en Moeder WILHELMINA FRANCKE, betuigen wij onzen hartelijken dank. C. FRANSE. J. C. FRANSE. Kleverskerke, 16 December 1933. VAri BLuVEftDE WAARDE* VOOR ORGEL-rtAPMOGÏUMojPlAJJO VERKRÜöBAAR BH nUZlEK- Efl BOEKMA/1DEI.F. 5,90. 13 NIEUWE RIJWIELEN worden opgeruimd tegen ongeloofe- lijke lage prijzen. Koopt nu vóór de belasting er op komt, nergens goedkooper. Voor KAMERBILJAR TEN vraagt prijs. ANTIVRIES uit voorraad leverbaar. CHEVROLET RADIATEURHOES. C. VAN BOVEN Jz-, OOSTWEG, TEL. 59, KRABBENDIJKE.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3