JECOVITOL EERSTE BLAD. Binnenland. Uit de Provincie VRIJDAG 15 DECEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 85 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-I-Ioofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en VHssingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Familieberichten 30 cent, Han- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85, Bij contract belangrijke korting. Kabinetspolitiek? Het reeds vroeger aangekondigde wets ontwerp houdende tijdelijke bevoegdheid tot het vaststellen van bijzondere afwij kingen van enkele bepalingen der Win kelsluitingswet 1930 is thans verschenen. Toen enkele weken geleden bij het be- grootingsdebat door den heer Duymaer van Twist deze zaak ter sprake werd gebracht en er door dezen afgevaardigde op gewezen werd, dat verruiming van de bepalingen betreffende de Zondagsslui ting in strijd zou zijn met de door het Kabinet afgelegde verklaring, werd door Minister Verschuur opgemerkt, dat er voor ongerustheid dienaangaande geen reden was. Thans echter wordt bij wijze van tij de- lijken maatregel voorgesteld de mogelijk heid te openen om voor bepaalde bedrij ven de bepalingen omtrent de sluiting op Zondag te verruimen. Van vrijzinnige zijde is van meetaf in deze richting gewerkt. Nog voor de wet in werking was ge treden werd reeds gepoogd in de bepa lingen betreffende den verkoop op Zon dag verandering te brengen. De eerste stap in deze richting wordt thans gezet. Toegegeven, het is een kleine stap en de voorgestelde maatregel is als tijdelijk bedoeld, maar aangezien ook hier geldt, dat de eerste stap de moeilijkste is, heb ben de tegenstanders van de Zondagsslui ting reden om te juichen. En er is alle reden om te herhalen de vraag door den heer Duymaer van Twist in de Kamer gesteld: wordt hier niet gehandeld in strijd met de door de Regeering afgelegde verklaring? In de op 31 Mei j.l. afgelegde Regee- ringsverklaring heette het o.m.: „De Regeering ziet in de Christelijke volksaspiraties, die gelukkig een sterk en bestendig element in ons volksleven vormen, een bron van kracht. De erken ning daarvan zal spreken uit haar be leid. Zij zal echter het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellingen, terwille van de noodzakelijke eendracht, vermijden." In strijd met deze duidelijke toezeg ging komt nu toch Minister Verschuur met dit ontwerp. Door Minister Colijn werd onlangs ver klaard: Wij kennen geen Ministers-poli tiek; alleen Kabinetspolitiek. Uit den aard der zaak werd daarbij in de eerste plaats gedoeld op de bezuini gingsmaatregelen, maar daarop toch met alleen. Daarom mag de vraag gesteld: hebben we bij het onderhavige ontwerp te doen met Ministers- dan wel met Kabinets politiek? De eisch in het proces-v. d. Lubbe. De procureur-generaal dr Werner heeft in het proces in zake den Rijksdagbrand tegen Van der Lubbe en Tor gier de dood straf geëischt en voor de drie Bulgaren vrijspraak wegens gebrek aan bewijs- Hij deed dit na een rede, die vrijwel den geheelen dag geduurd had. Daar hij tegen de Bulgaren geen enkel afdoend be wijs kon brengen, zag hij zich genood zaakt voor alle drie vrijspraak te vragen, ofschoon hij moest verklaren, dat hij te gen hen, wat de beschuldiging van hoog verraad betreft, sterke verdenking blijft koesteren. Medeplichtigheid aan den brand kon hij hun echter niet te laste leggen. Dat tegen Van der Lubbe de doodstraf geëischt zou worden, was geen sensatie meer. Wel was men verrast, dat deze zelfde hooge straf ook tegen Torgler geëischt wordt, daar de procureur-gene raal zijn eisch slechts gebaseerd heeft op de getuigenissen van de nationaal-socia- listische afgevaardigden, die Torgler met v an der Lubbe in den Rijksdag mee- nen gezien te hebben. Hier blijft voor Torglers verdediger dr Sack nog een rmm veld om de aanklacht te ontzenu wen. De vijf beklaagden toonden niet de minste reactie. Van der Lubbe bleef apa thisch, Torgler was volkomen rustig, evenals zijn vrouw op de publieke trï- biine...De Bulgaren toonden hunnerzijds uiterlijk geen vreugde over de gevraagde vrijspraak. Nederlandsch journa'ist kan heen gaan. Tijdens de rechtzitting van Dinsdag in het proces van den Volksverein te Mün- cben deelde de commissaris van politie aldaar aan de pers mede, dat er in het buitenland berichtge'ing over dit proces werd gedaan, die niet toelaatbaar is. De* middags werd de correspondent van eenige Nederlandsche R. K. bladen bij den „Regierungsrat" ontboden, waar hem een streng verhoor werd afgenomen. Niet lang daarna werd hem medege deeld, dat hij van de verdere behandeling der rechtzaak was uitgesloten en dat hij gced deed München-Gladbach en Duitsch- land zoo spoedig mogelijk te verlaten. De vrije pers bestaat in Duitschland nu een maal niet meer. Lichtschip gezonken. Zeven slachtoffers. Volgens een Lloyd's telegram d.d. gis teren is het lichtschip Dyck, 7 mijlen ten W. van Duinkerken gezonken. Naar verluidt zouden vier mannen zijn gesignaleerd in de lantaarn van het schip, waar zij waarschijnlijk een be schutting hadden gezocht. Het lot van de overige zeven leden der bemanning is nog niet bekend. Wat Amerika heden ontvangt. Heden ontvangen de Ver. Staten bij het vervallen van den termijn der schulden betaling slechts 5 pet. van het bedrag, waarop zij recht hebben. Frankrijk, Bel gië, Polen en Estland betalen in het ge heel niet' Engeland verricht slechts een „symbolische betaling"'.! Andere landen betalen slechts ten deele. De corruptie bij de Brusselsche po'itie. Er zitten op het oogenblik al vier hoofd en gewone politie-commissarissen van de Brusselsche omgeving achter slot en grendel. Deze heeren vonden niets beter, dan processen-verbaal voor auto-overtredin gen op zij te leggen onder voorwaarde, dat de bekeurden voortaan hun olie en benzine zouden koopen aan een door hen opgegeven adres, waarvan zij natuurlijk zeer winstgevende commissies ontvingen. Het schijnt, dat er nog meer arrestaties te verwachten zijn. Het publiek is echter zeer ontevreden over de handelwijze van het gerecht dat, toen de corruptie bekend werd, een paar commissarissen in de gelegenheid heeft gesteld eerst ontslag te nemen. De koudegolf. Een record-koude is geregistreerd te Remiremont in de Vogezen, waar de thermometer een temperatuur van 28 gra den Celsius onder nul aanwees. Te Charbin zijn zeven werkloozen dood gevroren, toen zij den nacht slapend op straat doorbrachten. De slachtoffers waren drie Russische bannelingen en vier Chineezen, die deel uitmaakten van het groote leger werk loozen. Verscheiden andere dakloozen zijn met bevroren ledematen in het ziekenhuis op genomen. Te München sneeuwt het sedert Woens dagmiddag onafgebroken. Ook in de Beiersche Alpen is veel sneeuw gevallen. Het drijfijs in den Rijn heeft zich aan de Loreley vastgezet. De stroom is ovei de geheele breedte met ijs bedekt. Een Nederlandsche vrachtboot zit in het ijs vast. In tal van deelen van NoordRusland woeden hevige sneeuwstormen. In de Finsche golf zijn 120 schepen in het ijs vastgevroren. In geheel Italië hebben sneeuwstormen gewoed, welke belangrijke verkeerssto- ringen hebben veroorzaakt. De schepen in de havens van Venetië en Triest zitten geheel in het ijs vast. Tal van schepen verkeeren in nood. In Noord-Italië is de thermometer tot 10 graden onder nul gedaald en in de Dolomieten is meer dan 2 M. nieuwe sneeuw gevallen. In Madrid is een groote hoeveelheid sneeuw gevallen, terwijl de koude steeds scherper werd. Uit alle deelen van Amerika komen berichten, dat menschen doodgevroren zijn. Korte Berichten. Volgens de „Völkische Beobachter" zullen ongehuwde landarbeiders gelegen heid krijgen om te werk te worden gestel 1 mits zij zich verplichten om binnen een maand na hun aanstelling aan te teeke nen en kort daarop te trouwen. In een artikel over de Duitsche ste rilisatiewet schrijft de „Osservatore Ro mano", dat de Kerk deze wet moet brand merken, die in haar eenvoudige en bru tale nauwgezetheid het meest indrukwek kende document vormt van een anti- Christelijken, onmenschelijken en bar- baarschen geest. Indien het parlement de nieuw door de Turksche regeering ingediende arbeidswet goedkeurt, zullen stakingen en uitsluitingen onwettig worden verklaard Tot dusver onbekende individuen hebben op de spoorlijn tusschen Barce lona en Irum stalen staven op de rails ge legd eenige oogenblikken voordat de ex- presstrein zou passeeren. Gelukkig werd een ramp voorkomen, doordat een spe ciale locomotief, die voor den express uit ging, de stalen staven van de rail* schoof De moeilijkheden te Beerta. Volgens het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp voorziening in het bestuur der gemeente Beerta, was men vrij algemeen van oor deel, dat het noodzakelijk is, zoo spoedig mogelijk in het bestuur der gemeente Beerta te voorzien. Men erkende, dat de gemeenteraad aldaar een onverantwoor delijk beleid heeft gevoerd. Verscheidene leden waren door de gronden, in de memorie van toelichting gegeven om te betoogen, dat ook het col lege van burgemeester en wethouders zal worden uitgeschakeld, niet overtuigd. Zij zouden in dit stadium het college willen handhaven. Vele andere leden konden de opvatting van den minister met betrekking tot deze kwestie deelen. Kerstuitkeering voor de werkloozen. Naar gemeld wordt, heeft de Minister van Sociale Zaken, Prof. Dr Slotemaker de Bruine, het besluit goedgekeurd, vol gens hetwelk aan de werkloozen, evenals dit in het vorig jaar het geval is geweest, een Kerstuitkeering van 25 pet. van het steunbedrag zal worden uitgekeerd. KON 'S MORGENS NIET AAN 'T WERK omdat het hoesten hem 's nachts zoo had afgemat. „Door een verwaarloosde verkoudheid kreeg ik het op mijn borst, waardoor ik bet verschrikkelijk benauwd had. Ik kou 's morgens niet naar mijn werk gaan, omdat ik 's nachts niet sliep van be nauwdheid. Na 't gebruik van Abdijsiroop trad een algeheele verandering in. Ik kon weer rustig diep ademhalen, mijn werk verrichten en slapen. Ik voel mij nu zoo goed als nooit tevoren en dank dat mijns inziens alleen aan de Abdij siroop". Zoo schrijft ons de heer J. H. te B., wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. De op bijzondere wijze samengestelde Abdijsiroop werkt heerlijk slijmoplossend, verzachtend, hoeststillend; verruimt Uw ademhaling en tast Uw hoest in de grond oorzaak aan, vermijdt etterige slijmvor ming en ontsteking. Door Abdijsiroop e nemen hebt Gij iets bijzonders voor borat en kee'. en op iederen leeftijd kunt G« Abdijsiroop gebruiken. Thans per flesch ƒ1.—. ƒ1.50, 2.75. Ge bespoedigt Uw genezing door buitenshuis Abdijsiroop- Bonbons („gestolde" Abdijsiroop) te ge bruiken. 35 cent en 60 cent per doos. (Adv.) WIJZIGING DER WINKEL SLUITINGSWET. Tijdelijke verruiming van den verkoop op Zondag. Ingediend is een wetsontwerp houden de tijdelijke bevoegdheid tot het vaststel len van bijzondere afwijkingen van enkele bepalingen der winkelsluitingswet 1930. Het doel van dit wetsontwerp is, bij wijze van tijdelijken maatregel de moge lijkheid te scheppen, om ten behoeve van bepaalde bedrijven afwijkingen vast te stellen van enkele bepalingen der winkel sluitingswet, welke op de verkoopgelegen heid op Zondag betrekking hebben. De verschillende gegevens, welke den minister omtrent de werking der winkel sluitingswet hebben bereikt, hebben hem de overtuiging geschonken, dat bij de te genwoordige buitengewone omstandighe den een onverkorte handhaving van ds bepalingen dezer wet betreffende den Zondag voor sommige soorten van bedrij ven inderdaad bezwarend is. De in artikel 1 van het ontwerp neerge legde regeling schept voor die gemeenten, waar de tegenwoordige buitengewone omstandigheden zulks gewenscht maken, de mogelijkheid, om ten behoeve van de winkels, waar z.g. consumptie-artikelen verkocht worden, afwijkingen vast te stel len, waardoor voor de hierbedoelde cate gorieën winkels op Zondag eenige ver koopmogelijkheid wordt geschapen, on derscheidenlijk de bestaande verkoopgele genheid eenigszins wordt verruimd. Teneinde evenwel zekerheid te hebben dat een regeling als hier bedoeld door de belanghebbenden gewenscht wordt, is be paald, dat zij slechts nadat de winkeliers uit het betrokken bedrijf zijn gehoord door den gemeenteraad kan worden vast gesteld. Deze zal er zich, voor elk geval afzonderlijk, overeenkomstig dienaan gaande door de Kroon te stellen regelen, nauwkeurig van hebben te vergewissen, dat inderdaad een beteekenende meerder heid vóór een verruiming is. In het tweede lid wordt voor de betrok ken winkels het aantal uren, gedurende welke zij met toepassing van den in het onderhavige artikel voorgestelden crisis maatregel, op Zondag ten hoogste voor het publiek gepend mogen zijn, op 6 uren gesteld, welke uren niet na 8 uur des na middags mogen vallen. In het derde lid wordt eenzelfde rege ling, als in het tweede bedoeld, getroffen ten aanzien van winkels, waarvan het hoofd of de bestuurder behoort tot een kerkgenootschap, dat den wekelijkscheo rustdag op den Sabbath of op den zeven den dag viert. Ten aanzien van de winkels, die reeds ingevolge artikel 5 der Winkelsluitings wet op Zondag van 5 uur des voormid dags tot 2 uur des namiddags en inge volge een krachtens artikel 9 der wet vastgestelde verordening nog tot een later tijdstip voor het publiek geopend mogen zijn, wordt bepaald, dat zij met toepas sing van den in het onderhavige artikel voorgestelden crisismaatregel op Zondag niet na 8 uur des namiddags voor het pu bliek geopend mogen zijn. Het komt den minister voor, dat het voldoende geacht kan worden, den in ar tikel 1 bedoelden crisismaatregel tot 1 Januari 1935 te doen gelden. Tegen dit tijdstip zal de toestand dan opnieuw in beschouwing kunnen worden genomen. Ik heb me vandaag pijnloos elec- trisch geschoren. U ook? Vraagt inlich tingen: J. M. Polderman, Goes. (Adv.) Goes. Gisteravond werd de tweede cur susavond, uitgaande van den Ghr. Bestu renbond, gehouden. Inleider was de heer L. de Jonge, die in een duidelijke en ge documenteerde inleiding de wettelijke ar beidersbescherming behandelde. Zoowel de noodzakelijkheid en de geso'hiedenis als het principe, dat aan de wettelijke ar beidersbescherming ten grondslag ligt, werden besproken. Ook de inhoud van de belangrijkste wetten werd nagegaan. Op deze van veel studie getuigende inlei ding volgde een drukke bespreking. Het bezoek was weer goed. Vlissingen. De propagandavergadering van de Ghr. Middenstandsvereeniging, gisteravond in het Militair 'tehuis gehou den, mocht zich in een flinke belangstel ling verheugen. De voorzitter, dhr P. I. Hamming open de de bijeenkomst op de gebruikelijke wij ze en toonde aan, dat de Ghr. Midden standsvereeniging geen kerkelijke vereeni- ging is, maar de Christelijke beginselen wil uitdragen op het zakelijk terrein. De vereeniging is nog jong maar ziet toch reeds vruchten op haar werk. Na dit openingswoord sprak Ds J. S. Hartjes een propagandistische rede uit. Met enthousiasme wilde spr. het woord nemen, want hij staat op het standpunt, dat alle christelijke menschen zich behoo- ren te organiseeren. Zeker de midden standers, want zij staan tusschen 't groot kapitaal: de fabrieken, en de arbeiders stand. Spr. sprak daarna over de bede: „Geef ons heden ons dagelijksch brood". In onze moeilijke crisistijden is het niet gemakkelijk hieraan vast te 'houden, het geen spr. in een tweetal punten nader uitwerkte, daarbij wijzende op de ver keerdheden, ook door den christelijken middenstander begaan. De middenstand, aldus Spr., zit als tusschen „hamer en aambeeld". Het zou zelfmoord zijn, wanneer deze zich nu niet aan één sloot. De middenstander moet zijn brood hebben en kan dit krijgen door samenwerking. Hij wil vrijheid maar in gebondenheid aan Gods Woord. Na een korte pauze worden nog ver schillende vragen beantwoord), waarbij tevens de vraag naar voren kwam of de christelijke middenstander niet beter op zijn plaats is in een neutrale vereeniging om daar zijn beginsel uit te dragen. Uit voerig wees spr. op 'het Christelijk begin sel, dat vóór alles gaat. Juist de geeste lijke dingen gaan boven het belang van de zaak. Wij zijn niet voor ons gemak christen. De vereeniging mag zeker op een suc cesvolle avond terugzien, daar verschil lende personen als lid toetraden. Kruiningen. Deze week zijn alhier en te Hansweert de ontwikkelingscursussen voor jeugdige werkloozen begonnen. Bij die gelegenheid werd bij monde van bur gemeester de Mul als voorz. van het co mité den cursisten gewezen op het nut van dezen cursus, alsmede op de vele moeiten die vel i n zich hebben getroost voor de regeling van dit werk. Spr. ver wacht dan ook dat de cursisten het be lang van deze lessen zullen inzien en zich zullen onderwerpen aar orde en regel. Hierna werd door een inspecteur van het technicum P.B.N.A. een uiteenzetting gegeven van het ontwikkelingswerk. De lessen worden schriftelijk gegeven onder leiding van ds Hetebrij. De lessen zijn individueel. Daarna werd een aanvang genomen met de studie. Het aantal cursisten bedraagt te Krui ningen 36 *n te Hanrweert 33. Binnenland. De Tweede Kamer over de onderwijs begroting. Verruiming van den verkoop in winkels op Zondag. Buitenland. De eisch in het proces-v. d. Lubbe. De koudegolf. Ingezonden Mededeeling. A ï$'Èê- .wil nog niei altiicl zeggen ge zond blijven Vergrool Uw weerstandsver mogen tegen griep en andere infectie-ziek ten door middel van JECOVITOL. Geijkt door een Nederlandsch Professor! Gewaar borgd gehalte: minstens 50 eenheden Vita mine A en 250 prophvl. 125 internat.) eenheden Vitamine D GEIJKTE LEVERTRAAN Bij Apothekers en Drogisten^a f -.75 p. Fl. BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA De heer E. Houtman alhier is tegen 2 Jan. a.s. aangesteld als commies bij de directe belastingen, standplaat Weert (L.) Krabbendijke. De uitslag van den Woensdag voor de Zeeuwsche competi tie gehouden wedstrijd tusschen de dam club Krabbendijke en het tweede tiental van Ierseke, luidt als volgt: H. WolfertG. v. d. Ende 20, J. ZeevaartM. Pikaar 11, C. P. Vogelaar Jr.W. Poley 02, L. TigchelaarA. Daane 2—0, G. L. de WildeJ. Goeman 02, J. VogelaarM. Everse 20, A. D. de KokTh. Pikaar 20, M. v. Hek kenP. v. Anrooy 20, C. de Hamer J. v. Velzen 20, J. StaalM. v. Oosten 11. Totaal uitslag 146 voor Krabben dijke. Wolphaarisdijk. Donderdagavond trad alhier in de Geref. Kerk voor het Geref. Jeugdverband op D's Beukema van Nieuwdo-rp, met een rede over het onder werp: „Dan wandel ik vol moed op rui mer baan". Hij stond achtereenvolgens stil bij: de wieken der jeugd, de hutten van Oom Tom en de straten van goud. In het licht van de Heilige Schrift bezag hij de ver schillende toestanden die men thans op maatschappelijk en staatkundig ter rein aantreft, en de houding, die de jeugd daar tegenover heeft aan te nemen. Hij teekende de vrijheid van den Christen, ook van den jeugdigen Christen, in tegen stelling met de slavernij van het fascisme en het nationaal-socialisme. En ten slotte hoe de geloovige in beginsel reeds hier, maar in volkomenheid hier namaals zal wandelen op de straten van goud. Het samenzijn werd geopend door Ds G. van Heiningen. Borssele. Donderdag vergaderde de Ge meenteraad. Afwezig dhrn G. M. Nijsten en P. Dekker. Dhr Joh. Sandee, een dijk in pacht hebbende, vraagt 40 pet. pachtverminde- ring. Aan hem wordt 25 pet. reductie toe gestaan. Dhr Izak de Dreu uit Driewegen vraagt voor een perceel dijk 50 pet. pacht- vermindering. Hlem wordt 25 pet. toege staan. Een verzoek van dhr de Regt. om 25 pet. pachtverlaging voor het vischwa- ter de Weel kon niet aller goedkeuring wegdragen. Dhr Bruinooge beschouwde voor dhr de Regt het vischwater als luxe, niet als een broodwinning. Bij stemming bleken 2 voor en 3 tegen het verzoek; al dus verworpen. Van het Staatsboschbeheer was bericht ingekomen dat de boomen vallende onder de iepenziekte kunnen gerooid worden. De rekening waterleiding bedroeg aan ontvangsten f 6236.26, aan uitgaven f5254.86. Goed slot f981.40. Met het schrijven van Ged. Staten in zake de salarisvermindering met 12,5 pet. kon de raad zich niet vereenigen. Het voorstel van 12,5 korting werd ver worpen. Dhr Almekinders stelde voor geen kor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1