Weer Griep? Kerknieuws. Onderwijs. Wetenschap en Kunst Gemengd Nieuws. ColIJniplaaf. Gistermiddag: vergaderde de gemeenteraad. Voorzitter weth. Ha ringman. Afwezig met kennisgeving de burgemeester en dhr de Regl. Een verzoek van de Chr. Hist. Kies- vereen. om in het vervolg de agenda's voor den raad officieel bekend te maken, werd ter zijde gelegd, er zal borden me degedeeld, dat de burgemeester daarover moet beschikken. Een ingezonden schrijven van L. C. van Leeuwen, waarin hij protesteert tegen het hem gegeven ontslag bij de werkverschaf fing wordt voor kennisgeving aangeno men. Een schrijven is ingekomen van de commissie van toezicht on het L. O. dat tot voorzitter is benoemd dhr J. Huson. Voor het aftredend lid dhr M. J. Con tant is een dubbeltal opgemaakt, be staande uit de heeren P. Dourleyn en C. J. Anemaet. Gekozen werd door den Raad met 4 tegen 2 st. dhr P. Dourleyn. De aanvulling van het ambtenaren reglement met eenige artikelen betreffen de het uitsteken van vlaggen, dragen van uniform of insigne, waarin revolutio naire richting wordt te kennen gegeven werd met algemeene stemmen aangeno. men. Aan dhr A. A. Schuit werd eervol ont slag verleend als secr.-penningm. van het B. A. tegen 1 Jan. Gekozen werd tot secr. penningm. van het B. A. uit het dubbeltal P. Dourleyn en M. v. d. Weele Pz., dhr M. v. d. Weele Pz. Thans werd in behandeling gebracht het schrijven van Gedep. Staten, inzake korting op de jaarwedden van burgemees ter, secretaris, wethouders enz. van 12,5 pet. Dhr Contant merkt op, indien er 12,5 net. gekort wordt, daarvan slechts 4 pet ten goede komt aan de gemeentekas, daar de ambtenaren thans reeds 8,5 pet. pen sioenpremie betalen. Hij zou daarom beter vinden een kor ting van 10 pet. buiten de 8,5 pet. premie. Dhr de Pree zou liever aan de wethou- dersjaarwedde niet tornen, daar die te laag is om er nog wat af te nemen. Weth. van Dis meent, dat in dezen be narden tijd salarisverlaging noodzakelijk, billijk en plicht is. Hij merkt op, dat de rijksambtenaren reeds meer dan eens ge kort zijn en zou daarom een verlaging willen van 10 pet. op salarissen boven de f 100. Dhr Hartog dient het voorstel in om de salarissen behalve dat der wethouders te verlagen met 18.5 pet. de 8,5 pet. pen sioenpremie daarbij inbegrepen. Over dit voorstel staken de stemmen. Voor de heeren Hartog, van Dis en Con tant, tegen dhrn Haringman, Dees en de Pree. i Op voorstel van B. en W. wordt aan den rijksveldwachter A. Deij een gratifi catie verleend van f 30 wegens verrichte diensten tijdens de ziekte van den ge meenteveldwachter. Dhr Dees vraagt hoe bet thans is met de werkverschaffing, waarop de voorzit ter antwoordt, dat met den polder wordt onderhandeld. Hlierna sluiting. Kamperland. De ijsbaan achter de hof stede van den heer Schippers aan den Molenweg is puik in orde. Op ongeveer 200—300 M. lange baan kunnen de schaatsenrijders hun hart vol komen ophalen. Er bevinden zich 4 ba nen naast elkaar. 's Avonds wordt de ijsbaan door electri- sche lampen verlicht, 's Zondags is de baan gesloten. De wieken van den molen „De Goede Verwachting", eigenaar M. A. de Looff, alhier, worden vermaakt. Het z.g. Dek kersysteem wordt ook hier toegepast. Zelfs als er bijna geen wind is, kan er toch goed gemalen worden. Poortvliet. Dinsdag vergaderde de ge meenteraad. Het nieuw benoemde ge meenteraadslid, dhr J. van Nieuwenhui- zen wordt beëedigd en geïnstalleerd. Een verzoek van dhr A. J. Hage, om vergoe ding voor een schoolgaand kind, wordt niet verleend, daar dhr Hage binnen de grenzen woont. Bericht van de crisis- zuivelcentrale, dat wegens de groote aan vraag en de kleine voorraad, geen goed- koope margarine kan worden verstrekt. Van B. en W. van Tholen 'n schrijven om het verzoek te steunen, om het Kanton gerecht, dat in Tholen opgeheven is, weer enkele keeren in Tholen zitting te doen houden. Voor 5 leerkrachten aan de O.L.- school zijn 161 kinderen noodig. Daar deze er niet zijn moet de 5e leerkracht, dhr Kristelijn, eervol ontslagen worden. Het voorstel om bij den Minister een verzoek om wijziging hieromtrent in te voeren, in te dienen, wordt met algem. stemra. aan genomen. Regeling brandstoffen-toeslag. Schrij ven van Ged. Staten betreffende korting van salarissen van burgemeester, secre taris enz. tot een maximum van 12^ pet. B. en \V. hebben geen advies. Chr. Boogaart wil geen korting, doch wel de ambtenaren van den burg. stand afschaf fen en dit werk aan den secretaris over laten, en hem voor elk te sluiten huwelijk f 2.50 toekennen. Wethouder Krijger stelt voor om ook de andere gemeente-ambte naren te korten, doch de voorzitter wil dit liever bespreken in een volgende vergade ring. Het voorstel van Ged. Staten wordt aangenomen met 43 stemmen. Verzoek van Joh. D. Quist om salarisverhooging w a's grafdelver, wordt ingewil ligd. Verzoek der vereen, tot uitvoering ?rswet om een toelage van f 500 Weth v d. Slikke zegt, te weten, dat het met f400 voldoende is. Hij wil in de eerste plaats den Minister wijzen op de wet Ethels; of anders de annuïteiten Dragen van 60 op 76, Hij wil dua ver mindering der renten en verlenging der annuïteiten. Middelharnis heeft dit ook gedaan. De voorzitter zegt, dat de Minis ter daar nooit op in zal gaan. Na veel discussie wordt besloten f 500 te verlee- nen. De voorzitter stelt voor om het Alg. Politie-reglement aan te vullen. Hoofdzakelijk slaat dit op de gedragin gen der ambtenaren, betreffende hun po litieke gezindheid. Na rondvraag volgt sluiting. i Loop der bevolking over de maand November: Ingekomen. Adriaan Jeroense en gezin, uit Tholen; Cornelia Chr. Jansens uit Tholen; Joh. Flipse van Hilvarenbeek; Elizabeth Pieternella Flipse uit Hilvarenbeek; Adriana Jacoba Luyk uit Breda; L. J. Renters van Ma- galang (Midden-Java); M. G. v. d. Velde van St. Maartensdijk. Vertrokken: Cornelia Lindhout naar Rilland-Bath; Adriana Wilhelmina Steen- poorte naar Oosterland; H. M. Uijl naar Eindhoven; J. G. van Haaften naar Scherpenisse. Kcrtgene. Maandag vergaderde de Ge meenteraad. Afwezig dhr Wolse met kennisgeving. Dhr Dorst was na langdu rige ziekte weer aanwezig. De voorzitter verwelkomde hem. Er waren twee adressen ingekomen over werkverruiming. Het eene is onder teekend door 13, het andere adres door 20 personen. Het eerste deelt mede, dat op het oogen- blik groote gezinnen door werkloosheid zijn getroffen. Het vraagt om samenwer king tusschen gemeenfe- en polderbe stuur, om de werkverruiming mogelijk te maken. Het tweede adres stelt voor om ten eer ste iets te doen voor menschen boven de 65 jaar en ten tweede ook jongelui bene den 21 jaar aan het werk te zetten. De dijk van Kortgene naar Geersdijk ligt te wachten op verbetering. Als daar mee begonnen kon worden, zouden velen er nuttig werk vinden. De voorzitter zegt namens B. en W., dat het de bedoeling is alle werkloozen aan het werk te zetten. Voor menschen boven de 65 jaar bestaat echter momen teel geen werkmogelijkheid. Er is evenwel aangedrongen bij Ged. Staten en bij dhr Fransen v. d. Putte om spoed te maken met het uit te voeren werk. A.s. Vrijdag komt deze zaak in de vergadering van Ged. Staten. De voorzitter zegt, dat hij hoop heeft, dat Maandag a.s. bericht ont vangen zal worden van Ged. Staten, waar bij toestemming wordt gegeven voor de verbetering van den weg naar Geersdijk. Er zijn geen bezwaren bij den heer Fransen v. d. Putte om de boomen in de Voorstraat te planten. Momenteel is er geen ander werk te doen dan in de ha ven. 20 menschen zijn hier te werk ge steld. Spr. wijst ook op de oprichting van de afd. van het Grisis-Coniité. Er wordt besloten deze adressen voor kennisgeving aan te nemen. Naar aanleiding van hel schrijven van Ged. Staten inzake de tijdelijke korting van 12.5 pet. op de salarissen van burge meester, secretaris enz. zegt de voorzit ter, dat de salarissen in Zeeland laag zijn, op Limburg na, de laagste van Ne derland. De Raad adviseert, niet tot deze voor gestelde verhoogde korting over te gaan. In de Commissie L. 0. wordt herbenoemd Ds v. d. Most van Spijk. Verzoek van Ds v. d. Most van Spijk namens de ver- eeniging Chr. Bewaarschool om gebruik te mogen maken van het gymnastieklo kaal der Op. Lagere school op 21 Dec. a.s. om daarin Kerstfeest te vieren. Als de vereeniging het licht zelf betaalt wordt dit toegestaan. De Minister vindt de gewijzigde veror dening, regelende de eischen van bezol diging van den gemeenteveldwachter niet goed en wenscht de toelage voor kleeding te verlagen van f 150 op f 100. Daarente gen moet hij f 25 ontvangen voor zijn bezit van zijn politiediploma. B. en W. deelen mede, dat aan G. Bou- wense toestemming is gegeven om het huisvuil op te halen tegen f 175 per jaar. De aschbak wordt met golfplaten over dekt, waarin luiken gemaakt zullen wor den. B. en W. stellen voor geen verminde ring te geven van pers. belasting aan de caféhouders. Dit wordt met alg. st. aan genomen. Waarschijnlijk zal gunstig be schikt worden op het verzoek om verla ging vein belasting op biljarts. Autobuskwestie. Zoodra het personenvervoer per lokaaltraintije van Wolfaartsdijk naar Goes stopgezet wordt, dient men een goede autobusdienst te hebben. Ged. Staten vragen bezwaren in te dienen. Dhr Eggebeen zal meer ritten maken dan dhr Krijger. De laatste rijdt op Zon dag in het geheel niet, de eerste zal het 9 keer doen. Dhr Dees maakt bezwaar tegen negen ritten op Zondag. Tegen dhr Krijger ko men meerdere bezwaren dan tegen dhr Eggebeen. De laatste heeft drie bussen, de eerste maar één. Rondvraag. Dhr Hollestelle heeft gehoord, dat er in de kaai verkeerd ge werkt wordt. De arbeiders staan veel te veel in het water. De voorzitter vindt het jammer, dat het werk op dergelijke wij ze moet geschieden. Door de vorst is er geen andere werkgelegenheid. Daarna geheime zitting. Tholen. Vrijdag kwam de Bijz. Vrijw Landstorm afd. Tholen in vergadering bijeen. De voorz. van de plaatselijke commis sie, Mr A. J. v. d. Hoeven, opende de bijeenkomst en verwelkomde inzonder heid de heeren Laernoes en overste Bier man. Allereerst werd vertoond de mooie film van de huldiging van H. M, ds Koningin op het Stadion te Amsterdam op 9 Sept. Naar aanleiding van de vertoonde film sprak de heer Laernoes nog een enkel woord. Spr. wees op de nieuw opgekomen stroomingen van fascisme en Nat. Socia lisme waartegen we ook als Landstor- mers front hebben te maken, en wekte tenslotte op tot trouw aan de aloude, be proefde beginselen, die veilig zijn bij Oranje. Na de pauze werd nog vertoond een film van den Landdag te Hulst, waar na overste Bierman op populaire wijze sprak over de organisatie van de Land storm. Hierna sloot Mr. A. J. v. d. Hoeven, deze goedgeslaagde avond, die door onge veer 150 personen was bezocht, met een woord van dank aan de heeren Laernoes en Bierman, nadat staande gezongen wa ren de twee eerste coupletten van het Wilhelmus. Ned. ïïerv. Kerk. Beroepen te Molkwerum, G. J. Liel- tink. cand. te De Bilt. Te Mastenbroek, H. G. v. d. Hoek te Daarle. Geref. Gemeenten. Beroepen te Ierseke, G H. Kersten te Rotterdam. Beroepba ar. De heer K. Korvi- nus te Haarlem, cand. aan de Vrije Uni versiteit, is door de classis Haarlem be roepbaar verklaard in de Geref. Kerken. Kloetinge. Mej. J. Hegberg, onderwij zeres aan de o.l. school alhier, die met ingang van 1 Januari 1934 op wachtgeld komt, is in gelijke betrekking benoemd te Nieuwleusen (O.). Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", Middelburg. Kerstmis-Oratorium, H. Barth. Nu onze gedachten zich zoo langzamer hand gaan richten op het naderend Kerst feest, dus op de geboorte van den Heiland, is het geen wonder, dat „Soli" bovenge noemd oratorium uitvoert; een compositie door zijn eenvoudigen bouw, voor deze ver eeniging bijzonder geschikt. H. Barth, Duitsch predikant, ook in de muziekgeschiedenis geen onbekende, heeft het aloude Evangelie getoonzet. De Evan gelist (Bas-solo) geeft in vele recitatieven de geschiedenis weer, onderbroken en be antwoord door verscheidene koren en ko ralen; deze laatste soms prachtig getoon zet. Barth denkt zich de uitvoering van het stuk in samenwerking met de luisterende gemeente en laat een viertal koralen door alle aanwezigen zingen. Lang niet altijd gelukt het den componist zijn werk belang rijk te doen zijn, evenwel het koor, onder de goede leiding van den directeur, dhr J. C. F. van Kamer, zingt vlot en goed en houdt de aandacht van de luisteraars ge spannen. Het gewone gebrek aan mannen stemmen vertoont zich op deze vereeniging natuurlijk ook. Goed merkbaar is, dat het werk in ver taling gezongen wordt, soms valt de klem toon wat lastig en luiden de klinkers har der. De solo-partijen worden verdienstelijk vervuld door enkele koorleden, Mevr. An- driessen, Mej. J. Boon en Dhr. A. H. Ver beek, terwijl als Evangelist optreedt de bas dhr Frans Dieleman. Deze beschikt over een mooi en vol or gaan, maar met de voordracht konden we niet dwepen. Juist in recitatieven, waar de zanger niet zoozeer gebonden is aan voorschriften van metriek en het vaste rhythme, heeft hij gelegenheid zich geheel te geven aan goede voordracht. Afgezien nu van het overal aangenomen zeer langzame tempo I vonden wij de voordracht tamelijk vlak. i Sommige gedeelten werden gezongen met veel uitdrukking, die goede verwachting wekt. Tusschen koor en orkest bestond over het algemeen een goede samenwer king, geen wonder, dat de volle zaal zich dankbaar toonde en solist, koor, orkest en directeur veel applaus in ontvangst had den te nemen. Aan den directeur werd namens de ver eeniging een bloemenmand aangeboden. Tenslotte eindigde Dr K. Huizenga, die het samenzijn met gebed had geopend, met dankzegging. Voor „Soli" was het een goede avond. T oonkunst-Concert. Door de vereen. „Toonkunst", afdee- ling Goes, directeur de heer Otto Lies, is gisteravond in de „Prins van Oranje" een uitvoering gegeven. Zooals meestal op het winterconcert, werden ook thans weer verschillende kleinere werken uit gevoerd. Het programma was samenge steld uit toonzettingen van Julius Rönt gen, N. W. Gade, F. Mendelssohn-Bar- tholdy, Otto Lies en Edward Grieg. Zeer variëerend, zoowel vocaal als instrumen- taal. Wanneer dit alles, zooals hier het geval was, stond onder leiding van een hoogst bekwaam musicus als de heer Lies is, dan kan worden gezegd, dat „Toonkpnst" een avond heeft gegeven van kunstgenot. Bijna zonder uitzondering kan het pro gramma worden gekwalificeerd als „Schwer". Dat alle soli werden uitgevoerd zonder medewerking van buiten pleit voor het gehalte dezer vereeniging en is tevens een bewijs, dat bij sommige leden ernstige beoefening der muziek wordt aangetrof fen en dat is verblijdend, Want indien mag worden gezegd, dat kunst veredelt, dan geldt dit toch zeker van een ernstig en diep doordringen in het schoone rijk der klanken. Ook het koor in zijn geheel heeft met voorbeeldigen ijver en groote toewijding zijn aandeel vertolkt. Zonder aard en be stemming van een enkele compositie uit te schakelen, vonden wij nr 2 „Frülings Botschaft", benevens verschillende deelen uit nr 3 en nr 6 resp. „Finale aus Lore- ley" en „Olav Trygvason" mooier weer gegeven dan nr 1 „Gebet". De bezetting der mannenstemmen was door afwezigheid van verschillende le den, zeer schraal. Het viel ons op dat zij er niettemin in slaagden hun partij on der het gehoor te brengen. Met veel waardeering kan worden vermeld, wat is geboden door de dames-solisten uit het koor, n.l. mej. J. Kousemaker, sopraan, mej. L. v. Iwaarden, sopraan en mej. J. Kloosterman, alt. Hun optreden getuigde van goed inleven. Met belangstelling heb ben wij eerstgenoemde gevolgd in haar omvangrijk aandeel. Benevens een krach tige, heldere slem toont zij een vastheid in voordracht, die menige zangeres zou sieren. Ook de alt-soliste heeft met mooi ge luid en goed doorvoeld, vooral in Scene II uit „Olav Trygvason" haar soli gezon gen. Bijzondere vermelding verdient de ver tolking van het nonnenkoor uit nr 5 „Vor der Klosterpforte", om de mooie, stem mige wijze waarop dit is voorgedragen. Dat de heer A. K. Zweede een zanger is met veel talent is van algemeene be kendheid.» Zijn mooi bariton-geluid en boeiende voordracht trad weer duidelijk in het licht in de door hem vertolkte soli- Wat hij geeft is in alle opzichten in orde. Ook het spel van den meester op zijn klavier wekt altijd bewondering. In de compositie van den heer Lies „Rheinzauber" kon ons de oboe-klank niet bekoren. Dit ligt heelemaal niet aan den muzikant, doch het doordringende geluid van dit instrument treedt bij zulk een kleine bezetting wat al te veel op den voorgrond. Het 2e nr „Nocturno" met de mooi uitgevoerde cello en fluit-sclo vol deed beter. De zware en dikwijls veet behendigheid vereisehende piano-part,<j was thans ook weer toevertrouwd aan mevrouw ReedijkSurie en zeer terecht. Deze pianiste heeft bewezen dat liet woord „toevertrouwd" voor haar dubbelen zin heeft. Een flink orkest verleende medewer king. De krachten hierin vertegenwoor digd bleken ruim voldoende om den zang te dragen en mede te werken aan het be haalde succes. De opkomst van het publiek was, waar schijnlijk door de weersgesteldheid, zeer matig. De hulde die gebracht werd, bewees dat het concert op hoogen prijs werd gesteld. De strenge vorst. Verkeersstoornissen. Ten gevolge van het steeds zwaarder wordende drijfijs, waarmee de Maas bij Rotterdam is bedekt, moesten enkele ree- derijen haar diensten stopzetten. Zoo konden de booten van de reederij Op de Lek, naar Schoonhoven, Vreeswijk, Cu- lemborg en tusschenliggende plaatsen niet uitvaren. Ook de boot van Fop Smit, die den dienst met Gorinchem, Dordrecht en verdere plaatsen onderhoudt, is niet vertrokken. Men vreest, dat de kleine vaart geheel en al zal moeten worden stopgezet, ook de verschillende diensten op Duitschland. De noodzakelijkheid van vaste brugver- bindingen tusschen Noord en Zuid de monstreert zich nu weer eens met pijn lijke scherpte. De verbinding over Dor drecht zelfs is vleugellam geslagen. Er werken thans vijf sleepbooten om de vaargeul voor de veerboot eenigszins vrij te houden. Het lukt echter maar hoogst gebrekkig, zoodat slechts nu en dan een der veerbooten den overtocht ten einde kan brengen. Dit heeft tot gevolg, dat aan beide zijden van de rivier een onafzien bare file van auto's, rijwielen en voet gangers staat te wachten. De ijsbreker „Willemina Goedkoop" zou hedenmorgen naar het Merwedeka- naal vertrekken voor het openbreken van het vaarwater AmsterdamVreeswijk of mogelijk Gorcum. De ijsbreker „Daniël Goedkoop" is ver trokken voor het openbreken van hel vaarwater AmsterdamNieuwediep. De felle Noord-Oostenwind en daar mee gepaard gaande strenge vorst heeft veel en zwaar drijfijs in de Waal doen verschijnen. De rivier blijft vallen. Bedrog met eieren. Het bleek den laatsten tijd, dat te Groningen langs de huizen werd gevent met eieren, waar van de venters beweerden, dat ze versc'u waren en die ook uiterlijk daarvan de teekenen droegen, doch die in werkelijk heid koelhuiseieren bleken te zijn. De Prov. Keuringsdienst van Waren heeft echter ontdekt, hoe dit bedrog plaats vond. Bij den eierhandelaar wer den de koelhuiseieren, die, zooals men weet van een kringetje moeten zijn voor zien, van dit merkteeken ontdaan. Een groote hoeveelheid eieren kon in beslag worden genomen en tegen de ven ters zoowel als tegen den eierhandelaar is proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van het eierenbesluit. Rillerig, koortsig en onbehaaglijk? Sluil cüe aanval direcl. Ga naar bed en gebruik "AKKERTJES". Ge zuil verbaasd en verheugd zijn de bijzonder krachtige werking van AKKER-CACHETS le ondervinden. Voordal Ge '1 weel is alle narigheid vergelen. Ze kosten slechts 50 cenl per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. IJzerdraad over het ijs. Te Nieuwkoop zijn twee schooljongens, die daar aan het schaatsenrijden waren, op gereden tegen een ijzerdraad, waarmed" de baan was afgezet. Beiden sloegen ach terover en kregen een hersenschudding. Beiden zijn naar een ziekenhuis over gebracht. Onwillige getuige. Op den Hilversummer weg speelde zich Maandag een niet alledaagsch tafereel af. Daar was n.l. een zestal rijksveldwachters, ver sterkt met eenige Larensche politie-agen- ten, bezig de deur van een villa te ram meien. Het was te doen om een der be woonsters, die tweemaal gedagvaard was door de Rechtbank te Amsterdam, om 'e getuigen in een civiele procedure en niet verschenen was. De derde dagvaarding ging gepaard met het bevel om de juf frouw mede te brengen. Na herhaald bel len is men er toe over gegaan, de deur open te breken, waarna de slaapkamer deur door een smid geforceerd werd Hierop gaf de juffrouw zich gewonnen. Door het ijs gezakt en verdronken. De heer Frankena te Dalfsen reed met zijn zuster en zwager op het ijs in de Vecht, om een tocht per schaats te maken. De zwager van den heer Franken reed voorop, daarna volg de de heer F. en vervolgens zijn zuster. De heer F. zakte bij den Reggemond plotseling door het ijs, terwijl zijn zuster eveneens in het water terecht kwam. De heer F. schoot onder het ijs, en was niet meer te redden. Bovendien had zijn zwager de handen vol om zijn vrouw op het droge te brengen. Brand in een school. Gistermorgen ontstond een schrsteen- brand in een lokaal van de openbare la gere school te Weesp. De leerlingen ver lieten de school op ordelijke wijze, waar na de inmiddels aangekomen brandweer het vuur bestreed. Het gelukte de brand weer, die veel last ondervond van den sterken wind en de vorst, het vuur spoe dig meester te worden. Het betrokken lokaal brandde echter geheel uit. Nog tijdens de aanwezigheid van de brandweer ontstond ook een begin van brand in den schoorsteen van een ander leslokaal. Dit kon echter met een straal gebluscht worden. Geref. kerk te Twijzel afgebrand. Gisteravond heeft te Twijzel een groote brand gewoed, waarbij de Geref. kerk en een woonhuis tot den grond zijn afgebrand. Omstreeks genoemd tijdstip ontstond, waarschijnlijk door te fel stoken van de kachel, of door het omvallen van de ka chel, brand in de consistoriekamer Door den hevigen wind greep het vuur zeer snel om zich heen en sloeg weldra over naar het naastbijgelegen huis van den ge meente-architect den heer v. d. Wal De brandweren van Buitenpost en Twijzel waren spoedig ter plaatse, doch daar bet water in de slangen bevroor ken men weinig uitrichten. Onmiddellijk werd as sistentie gevraagd aan de brandweer van Kollum, Bergum en Leeuwarden, die spoedig met de motorspuiten ter plaatse waren, waarna de blussching energiek kon aanvangen. Een aantal belendende huizen bad eveneens reeds eeniigszins vlam gevat, zoo dat 't er 'n oogenblik ernstig uitzag. Men kon echter deze huizen behouden, even als de pastorie. De kerk, die ongeveer 30 jaar geleden gebouwd is, brandde, evenals de woning van den heer v. d. Wal tot den grond toe af. Brand in een chocola defabriek. Gisteravond werd brand ontdekt in de cacao-chocoladefabrieken van de firma Boon Co te Wormerveer. Door den feilen noordoosten wind greep het vuur, dat in de soja-afdeeling en de afdeeling suikerwerken bleek te woeden, snel om zich heen, en sloeg na eenigen tijd ook over op de cacao-fabriek. De beide brandende gebouwen, beide 3 a 4 verdiepingen hoog, vormden een ware vuurzee. Een oogenblik liepen ook de woningen, gelegen achter het fabrieksterrein groot gevaar, doch gelukkig wisten de brand weercorpsen van Wormerveer, Wormer, Krommenie, Zaandijk en Zaandam, die alle op het terrein van den brand waren verschenen, verdere uitbreiding te voor komen. De schade zal zeer aanmerkelijk zijn. Een iMtig arbeider* en een vijftig pak-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3