Uit de Provincie. 824A (Xem triföZoe&bfflu*, Ut€i*Ac&, Oh&€tou U wenscht maximum waarde voor minimum kosten U heeft een luidspreker U wilt ook muziek als de zenders zwijgen U houdt niet van afstemmen U wenscht het beste, waartoe de techniek op dit oogenblik in staat is 2je**jofan*i<cvH<i&i+, o/t oCe. Spr. erkent, dat ie eitdrekkiag „gesig t«n aan da gemeenteraden inzake loons verlaging voor burgemeesters enz.; het brugbedrijf te Tholen; de mogelijkheid om ook in de toekomst nog rentelooze voor schotten voor tertiaire wegen te verstrek ken. In hun antwoord op het algemeen ver slag zeggen Ged. Staten, dat een dividend van 3.5 pet. niet groot ia voor de P. Z. M., want zoolang geen dividend, gelijk aan de normale leeningsrente wordt uit gekeerd, geniet de P. Z. E. U. feitelijk een subsidie van de Provincie. Dhr Goossens brengt hulde aau Ged. Staten voor de ingediende begroo ting. Erkend moet worden, dat hun ra mingen steeds aan den veiligen kant wa ren. Toch moet met tegenvallers worden gerekend. Bijzondere maatregelen achten Ged. Staten nog niet noodig. Daaronder rekent Spr. ook salarisverlaging. Spr. is voorstander van een behoorlijke salari- eering, maar in de salarisschaal zitten toch vele oneffenheden. De huurtoeslagen acht Spr. bijna onbegrijpelijk. Andere overheidslichamen kennen die niet. Met een behoorlijk salaris moet worden vol staan. Allerlei toeslagen acht Spr. ver keerd. Het huidige salarisstelsel van de pro vincie is uit den tijd. Sommige salarissen Zijn te hoog, andere te laag. Gezien ook de salarisverlaging voor burgemeesters enz. dient Spr. een motie in, waarin Ged. Sta ten worden uitgenoodigd de salarissen te herzien en met voorstellen in de zomer- zitting te komen. De rijkssalarissen kun nen daarbij als handleiding dienen. Wel licht verdient het aanbeveling een kleine commissie, b.v. uit de Statenleden, daar voor te benoemen. Spr. behandelt ook de P. Z. E. M. De 6trooratarieven zijn te hoog, ook voor 6ommige bedrijven, die nu een eigen instal latie aanlegden. De P. Z. E. M. neemt te weinig een commercieel standpunt in. Sprekers critick is niet afbrekend, maar opbouwend. Ook voor de particulieren is de stroom te duur. Sommigen ook en kele hotels zouden weer terugkeeren tot het goedkoopere gas. Er moet op het gebied der prijzenpolitiek iets worden ge daan. Verder bespreekt Spr. het kolenlossen voor de P. Z. E. M., dat niet aan den laagsten inschrijver was gegund. Ook behandelde Spr. de kwestie van de inloophavens te Walsoorden en Hans- weert. Spr. verklaart, dat de actie van 't kanalen-comité en dat voor de inloopha vens tot elkaar in geen verband staan. Men moet dit scheiden. Maar Spr. zou graag zien, dat de inloophaven te Wals oorden op de plaats kwam, waar thans de gemeentehaven is en te Hansweert bij de werf. Alles moet voorkomen om Wals oorden tot een doode plaats te maken. Ook Hansweert zou een knauw krijgen als de Prov. booten er niet meer aanleg den. Spr. stelt daarom en motie voor, waarin de regeering wordt uitgenoodigd dc inloophavens aan te leggen op de bo vengenoemde plaatsen. Ten slotte besprak Spr. den weg Drie- kwart-Fhiiippine. Spr. vraagt, wanneer daarmee wordt begonnen. Er gebeuren op den weg vele ongelukken. Dhr Onderdijkis van meening, dat nu niet kan worden aangedrongen op vervulling van allerlei sociale verlangens. Spr. spreekt er zijn blijdschap over uit, dat de posten voor gezondheidszorg in stand kunnen worden gehouden. Spr. is er verwonderd over, dat de eerste maal, dat de P. Z. E. M. dividend uitkeert, daarover aanmerkingen worden gemaakt. Vroeger was het zoo, dat we graag de zaak vanwege de stroppen zou den hebben overgedaan aan anderen. De P. Z. E. M.-tarieven zijn nog niet zoo lang geleden verlaagd. Men moet nu niet zeg gen, dat de tarieven hoog worden gehou den om dividend uit te kunnen keeren. Spr. erkent, dat er nog gemeenten zijn, waar de tarieven nog te hoog zijn. Hier kan wat worden gedaan als de P. Z. E. M. in de toekomst beduidende winsten gaat maken. Wat de salariskwestie betreft, ook Spr. is geen bewonderaar van de tegenwoordige regeling. Maar in de zomerzitting is er nog over de salarissen gesproken. Spr. is tegen de motie-Goossens. Spr. komt er tegen op, dat weinig of geen vrouwelijke krachten door de pro vincie zouden worden benoemd. Verder laakt Spr. het, dat men met allerlei vage klachten over de P. Z. E. M. komt. Laat men concrete feiten noemen. Anders werpt men een smet op de P. Z. E. M. Spr. behandelt ook de controle op de boekhouding van polders en waterschap pen. Destijds werd gezegd, dat die con trole geregeld plaats had en even later kwam er fraude bij een polder aan het licht. Laten Ged. Staten eenzelfde circu laire als in Noord-Brabant tot de polder besturen doen uitgaan. Ook bespreekt Spr. de circulaire, door Ged. Staten tot het Prov. personeel ge richt betreffende revolutionaire neigin gen. Spr. vraagt, of het lid zijn en het steunen van bepaalde organisaties reeds aanleiding geven tot ontslag. Dhr Kalle wijst ook op het misluk ken van onderhandelingen tusschen in- dustrieelen en de P. Z. E. M. Verder op den toestand te Walsoorden van het boot- personeel, in disast van den agent aldaar. Dhr Kodde brengt hulde aan Ged. Staten voor de ingediende begrooting. Wel verdient het overweging na te gaan of ook voor volgende jaren de begrooting met batige saldi is sluitend te maken. De begrooting voor 1934 zou niet sluiten, in dien we niet de beschikking hadden over batige saldi van vorige jaren. Voor de toe komst is Spr. allesbehalve optimistisch. Spr. kan aeeoord gaan met het dividend voor de P. E. 31., sur w@ moeten op Ingezonden Mededeellng. Prijs f 115* Mei de Philips 834a. een 2-krings „Super-Inductie" toestelvoor een bescheiden bedrag een reeks van stations, een krachtig geluid en een glas- zuiver timbre. Philips 824a bezit hetzelfde binnenwerk als de 834a, doch heeft geen ingebouwden luidspreker. De Philips 874a combineert radio en gramofoon in een sierlijk, klein meubel. De Philips 634a, met vier-krings „Super-Inductie", heeft een vernuftige micrometerschaal, die af stemmen vervangt door kiezen. Electorschakelaar. Toonfilter. Fading-compensatie. Heel Europa onder Uw dak ook zwakke zenders komen door op behoorlijke sterkte Kiest dan den majestueuzen 636aAutomatisch anti-fading systeem. Geluidlooze afstemming. Electorschakelaar. Micrometerschaal. Hoogst bereikbare selectiviteit. Speciaal voor dit doel gebouwde, uiterst gevoelige luidspreker. PHILIPS De hierboven vermelde prijzen zijn zonder de komende Omzet- en Wee debelasting passen niet te gaan steunen op de be drijven. Spr. waarschuwt ten opzichte van de polders niet al te gerust te zijn. Een goe de administratie en voortdurende controle zijn daar noodig. In tegenstelling met den heer Onder- dijk wil Spr. bij benoeming mannelijke krachten laten voorgaan bij de vrouwe lijke. Dhr Van 'tHoff vraagt een beter overzicht van de leeningen der provincie. Spr. vraagt wat Ged. Staten denken te deen met de eventueele batige saldi van deze en de volgende begrootingen. Het jaarlijks minder inbrengen van f 25000 aan batige saldi van vorige jaren, waar toe besloten is, beteekent elk jaar een meer sobere begrooting. Spr. heeft de vas te overtuiging, dat er tot 1938 batige saldi zullen zijn. Die zullen zoolang en zooveel mogelijk moeten worden gereserveerd, om dat er na 1938 geen muziek meer in de begrooting zal zitten. Spr. komt nu terug op zijn idee, om de ambtenaren inplaats van op 70-jarigen, op 65-jarigen leeftijd te pensionneeren. Destijds was daarvoor geen meerderheid, maar de omstandigheden zijn nu veran derd. Vele jonge menschen kunnen niet aan den slag komen. Spr. stelt een motie voor, waarin Ged. Staten worden uitge noodigd met een voorstel te komen om alle ambtenaren als regel op 65-jarigen leeftijd te pensionneeren. Dhr Den Boer vraagt zich af, of de Prov. financien er wel zoo slecht voor staan als wel eens is voorgesteld, o.a. bij de korting op de subsidies. Verder bepleit Spr. steun voor verbetering van de terti aire wegen op Schouwen-Duiveland. Dhr De Jonge bespreekt den dijkval op Noord-Beveland en meent, dat de ge volgen daarvan voor de achterliggende polders wèl ernstig zijn. Als voortgegaan wordt met prijs te geven van wat de zee vraagt, zal Noord-Beveland nog eens ver- dwiinen. Spr. had graag gezien, dat alle polders op Noord-Beveland zich hadden vereenigd. Dhr Van Duin is dankbaar voor de nieuwe boot, die van Katsche veer naar Zierikzee in de vaart is gebracht. S zou gaarne zien, dat meer vrijheid werd gegeven om de ponton te betreden. Het is Spr. niet duidelijk, welke resultaten de bootdieait 09 do Qoeter-Sehelde an eigoa- lijk heeft gehad, verlies of winst. Dhr Van Dusseldorp is dank baar voor de hulde, van vele zijden ge bracht, een hulde, die wordt doorgegeven aan 't Prov. personeel van hoog tot laag. De economische crisis duurt helaas on verminderd voort. Dat stelt zware eischen aan het financieel beleid der overheids lichamen. Gelukkig hebben wij tijdig onze maatregelen genomen, zoodat de stoot minder hard aankomt dan anders het ge val zou zijn. Het acres van de uitgaven en de daling van de opbrengst der belastingen manen echter tot groote voorzichtigheid. Wat de salarissen betreft, Ged. Staten hebben reeds overwogen of bij deze be grooting weer salarisverlaging moest worden voorgesteld. Zij achten dit echter niet noodig, omdat reeds tot een verlaging is besloten en de Prov. salarissen hier niet hoog zijn. Wel zijn Ged. Staten voornemens over te gaan tot een salarisherziening in het al gemeen. In de zomerzitting zal hierover meer bekend zijn. Daarom is er volgens Spr. geen reden voor de moties van de heeren Goossens en Van 't Hoff. Het dividend vein de P. Z. E. M. moei niet gezien worden als een indirecte be lasting. De rentelooze voorschotten zijn terugbetaald, maar de provincie is bij de |l P. Z. E. M. betrokken door haar aandee lenkapitaal. Vele jaren is ook geen divi dend genoten. Wanneer men aanmerkingen op de P.Z. E. M. heeft, dient men zich persoonlijk of schriftelijk tot den voorzitter te wen den en daarmee geen maanden lang te wachten. Dit lijkt haast op defaitisme. Men moet hier hoor en wederhoor toepassen. De kwestie van den huurtoeslag voor de |i ambtenaren is gelimiteerd tot de oude ren. Met die toeslagen in te trekken zou men alleen de ouderen dupeeren. Dan is een algemeene verlaging billijker. De kwestie van de inloophavens is een teere. Er zijn in Zeeuwsch-Vaanderen tal van comité's. Zou het niet wenschelijk zijn dat deze met hun wenschen eens naar Ged. Staten kwamen? Maar men richt in Zeeuwsch-Vlaanderen liever allerlei co mité's op. De vraag, waar de inloophavens kernen, raakt allereerst het Rijk. Er zal op wor den gelet, dat See weinig mogelijk de be langen van de betrokken gemeenten wor den geschaad. Maar over de technische be langen kan hier niet geoordeeld worder De zaak heeft de volle aandacht van Ged Staten. Ook de hierop betrekking hebben de motie is onnoodig. Tegenover den heer Onderdijk zegt Spr, dat we voorzichtig moeten zijn in de finan- cieele politiek. Het is Spr. bekend, dat de Zeeuwsche Polder- en Wateraohapsbond de boekhou ding der polders in studie heeft. Ook Ged. Staten. Naar Sprekers meening kunnen alleen zij Prov. ambtenaar zijn, op wie de Over heid ten allen tijde kan rekenen. Zij, die lid zijn van een revolutionaire vereeni- ging, kunnen niet geduld worden. Wat de Prov. agent te Walsoorden be treft, deze is ook agent voor anderen en heeft als zoodanig personeel in dienst. De toestand heeft daar inderdaad nadeelen, maar de oplossing is moeilijk. Het is beter hiermee nog één jaar te wachten. We weten dan meteen of Walsoorden voor den Prov. bootdienst behouden blijft. De Oosterscheldedienst heeft over 1932 winst gebracht, maar toen werd er geva ren met een afgeschreven boot. Dit is nu voorbij. Er zal nu wel een reeks van ja ren verlies komen. Dhr D i e 1 e m a n beantwoordt enkele waterstaatsvragen. De weg Driekwart- Philippine zal in 1935, buitengewone om standigheden voorbehouden, klaar komen. Er is dan een mooie weg van Gadzand naar Axel Wat de tertiaire wegen betreft, nu er meer aanvragen komen en de fin. toe stand zorg baart, is een bepaald systeem noodig. Een ligger zal moeten worden aangelegd. Zoo noodig zullen geldleenin- gen hiervoor moeten worden aangegaan. In een der e.v. vergaderingen van de we gencommissie zal dit punt worden be sproken. In de zomervergadering cal meer hiervan bekend zijn. In tusschen is Schouwen niet achterge steld. De weg dwars door het eiland cal eerst onderhanden genomen worden. Wat Noord-Beveland betreft, erkent Spr., dat we geen grond aan cee mogen prijs geven. Het kleine inlaagpoldertje had echter geen waarde. Het was veiliger den eersten inlaagdijk in staat van zeewering te brengen. naleerde feiten" tegenover de P. Z. E. M. in een der afdeelingen gelruikt, een ver keerden indruk kan wekken. Spr. heeft alleen erkend, dat enkele industrieën een eigen installatie hebben ingericht en dat een van de voornaamste aannemers niet is gevraagd in te schrijven naar den bouw van transformatorhuisjes. Spr. waarschuwt tegen de motie inzake de inloophavens. Ged. Staten zullen alles doen wat ze kunnen voor Hansweert en Walsoorden. Maar de zaak moet uitge maakt worden door den Minister van Wa terstaat, die overleg pleegt met Ged. Sta ten. Laten we de zaak echter niet beder ven door een motie, want er is maar een strootje noodig, om een toezegging van de regeering van de baan te jagen. Dhr Goossens trekt zijn beide mo ties in. Spr. had bedoeld een technische herziening van de salarissen, om deze op een goede basis te brengen. Daarbij kan de kwestie der huurtoeslagen bekeken wor den. Dhr Van 't Hoff wil een salarisver laging graag aan Ged. Staten overlaten. Het ging om een technische herziening (huurtoeslag, verschil in de pensioenkor ting enz.). Spr. kan zijn motie (pension- neering op 65-jarigen leeftijd) niet intrek ken. Spr. zag gaarne, dat Ged. Staten ze overnamen. Dhr D e J o n g e wijst op de gevaarlijke verwarming van de Prov. bibliotheek, waar zulke schatten bewaard worden. Spr. zou gaarne een onderzoek instellen naar de kosten van centrale verwarming. Dhr Van Dusseldorp zegt, dat stalen kasten zijn aangeschaft ter opber ging van de meest waardevolle boeken. Centrale verwarming zou zeer kostbaar zijn. De zaak zal nog eens worden onder zocht. Spr. zegt verder, dat de technische sa larisherziening ter hand zal worden geno men. De motie-Van 't Hoff wordt overgeno men door Ged. Staten. De voorzitter maakt nog enkele opmerkingen over de P. Z. E. M. Spr. dankt hartelijk voor den verleenden steun. Ook Spr. is onaangenaam getroffen over de wijze, waarop in de afdeelingen over de P. Z. E. M. is gesproken. Spr. dankt de directeuren van de P. Z. E. M. en het personeel voor hun ijver en toewijding, waardoor dit bedrijf in weer wil van de kinderziekten is uitgegroeid tot een gezond bedrijf. De prijzenpolitiek der P. Z. E. M. is heel moeilijk. Een hotel te Hulst vroeg opeens een verlaging van den stroomprijs van 19 cent op 12 cent por K. W. U. Dat ging natuurlijk zoo maar niet. Hierna worden de algemeene beschou wingen gesloten en volgde artikelsgewijze behandeling. Hierbij werd zoo goed als niet gediscussieerd. De begrooting werd z. h. st. goedge keurd. Hierna sluit de voorzitter te half elf in naam der Koningin de zitting. Voor f 1,70 per week kunt U in het bezit komen van een N.S.F.- of Philips- toestel met electro-dynamische luidspre ker. Hoofdagent: J. M. Polderman, Goes. (Adv.) Brand in een vlasfabriek. Gisteravond heeft een felle brand gewoed in de vlasfabriek van Alfons de Waele te Koewacht bij Axel. De brandweer van Koewacht kon niets tegen de vuurzee uit richten, weshalve de autospuit uit Axel ontboden werd om assistentie te verlee- nen. Men kon echter niet verhinderen, dat de fabriek, waarin 30 electrische slinger molens waren ondergebracht, geheel een prooi der vlammen werd. Machinekamer en pakhuis bleven ge spaard. De zwingelarij, waarin 18 molens benevens een paar braakmachines ston den, brandde geheel af, alsook het daarin aanwezige gebraakte vlas. Door deze brand zijn naar alle waar schijnlijkheid een 30-tal menschen dezen winter werkloos gemaakt. De schade, die uit den aard der zaak zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De salarissen bfj de P. Z. E. M. Naar het Dagbl. van N.-Br. verneemt zullen de salarissen van het personeel der N. V. Provinciale Zeeuwsche Electrici- teitsmaatschappij met ingang van 1 Jan. a.s. met 5 pet. worden verlaagd. Waarschijnlijk zal dit wel verband hou den met de salariskorting ten bedrage van 5 pet. voor het Prov. personeel, waartoe in de zomerzitting der Prov. Staten is besloten. Middelburg. Maandagavond kwam de Afd. van Patrimonium alhier in vergade ring bijeen onder presidium van dhr W A. den Hollander. Na de huishoudelijke zaken sprak dhr Chr. de Bruin over: Fas cisme, Nationaal-Socialisme en den To taal Staat. Hij schetste den levensgang van Mussolini en Hitier en de beweging in Italië en Duitschland. Hij kwam daarna tot de Nationaal-Socialistische beweging in Nederland onder leiding van Mussert en onze houding tegen de beginselen de zer beweging. Er volgde een aangename gedaehten- wisseling. Goes. Hedenmorgen is het ontspan ningslokaal voor werkloozen, gevestigd in het Weeshuis (naast de toegangspoort aan de Zusterstraat) officieel geopend. Het is de bedoeling dit lokaal 's middags van 25 uur, behalve 's Zaterdags en 's Zon dags, ter beschikking van de werkloozen te stellen, te beginnen met vanmiddag. In dien de behoefte daartoe blijkt, aal ook bot

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2