££,tST BL.D. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nleuws= WOENSDAG 13 DECEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 4Ce JAARGANG - IK m Provinale Staten van Zeeland. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44155. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tele?. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs it 2.59 per Iswertaa?., weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen ?0.20. Losse nummers 5 cent. AdveHenMfta: Familieberichte)» SO cent, Kaa- delsadvertentiën 25 eest per regel. Kleine Advertenties Dinsdags es Yi-Jdegs fO.Vt, bij vooruitbetaling. Onder leiter omotto ft.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummbi bastaa uit 2 bladen Samenvoeging kleine gemeenten. Bij de behandeling van de begrooting van Binnemandsche Zaken, heeft de nieuwe leider van den Vrijheidsbond, de heer Wandelaar, opnieuw het pleit ge voerd voor de samenvoeging van kleine gemeenten. Met name werd door hem gewezen op Zeeland, waar op dit ©ogenblik 109 ge meenten zijn, waarvan 67 met een in wonertal heneden de 2000. Wanneer men, zoo betoogde hij, de ge meenten in Zeeland zou gaan maken tot gemeenten met een zelfde gemiddelde als in Jbriesland, zou men kunnen volstaan met 28 gemeenten. Wat zou dat een ber sparing, ik zeg niet aan geld, maar aan werk geven. Het zou een enorme wer'k- besparing zijn, en ik geloof, dat de Minis ter hij het zoeken naar geschikte personen om dergelijke gemeenten te besturen een veel gemakkelijker en rijker keuze zou hebben. Boor andere sprekers, die over dit on derwerp het woord voerden, werd vooral de nadruk gelegd op de bezuiniging, die van samenvoeging het gevolg *ou zijn. Minister de Wilde bleek minder enthou siast. Na betoogd te hebben, dat hij in het algemeen huiverig is voor annexatie, voor het voegen van kleine aangroeisels zooals men dat noemt bij groote complexen, ver klaarde de Minister, dat ook bij samen voeging van kleinere gemeenten groote voorzichtigheid gewenscht is. Men kan deze zaak niet eenvoudig uit administratief oogpunt beschouwen. Rekening moet worden gehouden met het feit, dat ons land niet verdeeld is in gemeenten, maar dat het uit gemeenten is opgebouwd. Voorts moet rekening worden gehouden met geestelijke en mate- rieele verschillen bij de bevolking. Er was gezegd, dat samenvoeging zoo veel goedkooper zou zijn. In theorie kan men dat, aldus de Minis ter, gemakkelijk zeggen, maar feit is, dat vele groote gemeenten in Friesland nood lijdend zijn en onder de vele kleine ge meenten in Zeeland haast geen enkele. Samenvoeging van kleine gemeenten zou in stee van op voordeel wel eens kunnen uitloopen op vermindering van uitgaven. Deze houding van Minister de Wilde schijnt ons zeer verstandig. Samenvoeging kan soms gewenscht zijn. Maar dan moeten de omstandigheden van dien aard zijn, dat ook samen- g r o e i i n g mogelijk is. Terecht merkte de Minister op, dat men ook hierbij evenals bij annexatie met het ambtelijke potlood zeer voorzichtig moet omgaan. De „onderdrukte" opstand in Spanje Ondanks de geruststellende verzekerin gen van de Spaansche regeering worden uit het geheele land nieuwe gewelddaden van de anarcho-syndicalisten gemeld. Deze schijnen vast besloten te zijn, met alle middelen de algemeene staking te bevorderen. In Santiago Algeciras, Gra nada en Gijon is de revolutionaire al gemeene staking afgekondigd. Te Gijon ligt het geheele verkeer stil. De bevol king kan geen brood krijgen. In de dorpen om Gijon zijn de anar chisten meester. Zij hebben de straat wegen opgebroken en electrische centrales vernield. Gisternacht bestond in verschillende Spaansche provincies nog een opgewon den toestand. Vrijwel overal zijn geweld daden gepleegd. Te Navalmoral hebben gewapende lie den twee kerken en een particulier huis met benzine overgoten en in brand ge stoken. De sneltrein MadridBarcelona w«rd bekogeld met allerlei soorten voorwerpen alsmede met brandende vloeistoffen over goten, zoodat de trein in vlammen ge huld het station Saragossa binnenreed. De express-trein uit Madrid arriveerde te La Coruna met vijf uren vertraging, doordat de extremisten de rails hadden laten springen. De express-trein Barcelona—Sevilla is beschoten. Anarchisten hebben gepoogd bij ver rassing de kazernes in te nemen van de guardia civil alsmede het gemeentehuis van Elda. De revolutionaire beweging schijnt vooral hevig te zijn in Andalusie, waar de anarchistische vakvereenigingen groo- ten invloed hebben. In een interview verklaarde de gouver neur van Algeciras, dat alles rustig wae in de stad, doch niettemin bleek er een algemeene staking te heerschen, waren alle verkeersmiddelen stopgezet en wer den de openbare gebouwen door de po litie bewaakt,!! De premier verklaarde, dat de groote massa der arbeiders in Spanje de extre mistische uitspattingen veroordeelt. Uit Madrid wordt gemeld: De alge meene staking kan als mislukt worden beschouwd. Naar schatting hebben nog geen 5 pet. der arbeiders over het ge heele land aan den oproep gevolg ge geven. De regeering is door het te hulp roepen van sterke cavalerie- en infanterieafdee- lingen er in geslaagd het centrum van den syndicalistischen opstand, het gebied van Logrono, geheel van opstandelingen te zuiveren. Ook te Saragossa konden in den Joop van de laatste twaalf uur de opstande lingen, die zich achter barricades en op het station wanhopig verdedigden, door het optreden van mitrailleurafdeelingen uit elkaar worden geslagen. Volgens mededeelingen van het Mini sterie van Binnenlandsche Zaken moeten de incidenten beschouwd worden als de laatste pogingen der revolutionairen, zoo dat de revolutiepoging thans definitief als mislukt kan worden beschouwd. In sommige plaatsen waren de commu nisten er in geslaagd, de bevolking te doen gelooven, dat er een vrije commu nistische gemeenschap tot stand was ge komen. De bewoners van eenige dezer dorpen verbrandden hun geld en het geld uit de gemeentekas omdat zij van mee ning waren, dat in den nieuwen staat geen geld meer noodig zou zijn of ge bruikt zou worden. Ook waren in enkele dorpen de eigendommen en beschikbare levensmiddelen reeds op „communisti sche" wijze verdeeld. De staatscommissaris bij de Noorder spoorwegmaatschappij heeft verklaard, dat hij het spoorwegongeluk in de buuri van Valencia 19 menschen zijn omgeko men en 60 gewond. De economische toestand in Amerika. De verdeeldheid in Rooseveits ministerie. Nieuwe meeningsgeschillen tusschen de leden van Rooseveits ministerie worden aanstaande geacht. De minister van Justitie Cammings zou naar men zegt, na 1 Januari aftreden. Woodin zou vóór 1 Jan. aftreden als minister van financiën, als hoedanig hij thans met verlof is. Eindelijk zou het ontslag van Hewes, adjunct-minister van financiën, die reeds gedreigd heeft af te treden, wegens mee ningsgeschillen met Morgenthau, elk oogenblik verwacht kunnen worden. De algemeene stemming is in de afge- loopen week verbeterd. De hoop op een zekere opleving in de zakenwereld in de eerstvolgende maanden is versterkt. Bij zondere aandacht verdient wel hei feit, dat er een opleving is in die bedrijfstak ken, waar de verschillende hulpacties van de regeering hun invloed oefenen, met name in de bouwnijverheid. In tegenstelling tot de vaak herhaalde klachten van den landbouw over de on voldoende toeneming van zijn koopkracht blijkt nu, dat de koopkracht van de boe ren meer is gestegen dan die van de stedelijke bevolking. Dit is niet in de laatste plaats het gevolg van de credie- ten, welke de regeering verleent of ver leend heeft aan de katoen-, tarwe- en andere boeren, die bereid zijn tot oogst- beperking. In verband met het naderende einde van het jaar en de a.s. zitting van het Congres is men geneigd in den allereer- sten tijd niet meer op bijzondere gebeur tenissen of maatregelen op het gebied van de valutapolitiek, te rekenen. Inflationis- tisc.he maatregelen worden echter in de toekomst niet onmogelijk geacht, b.v. wan neer het Congres opnieuw 10 milliard dollar voor het werkverschaffingspro gramma zou voteeren. De Gestolen Rembrandt. Voor de rechtbank te Stockholm heeft zich te verantwoorden gehad de Duitsche metaalbewerker Blaich, wegens den dief stal van het Rembrandt-schilderij „Jero- mias beweent den ondergang van Jeruza lem". Het doek waarvan de waarde wordt geschat op f 160.000 werd op 14 Novem ber j.l. gestolen uit de villa van den Stockholmschen verzamelaar ingenieur Herman Rasch. Blaich werd door de rechtbank veroor deeld tot drie jaar tuchthuisstraf. Felle vorst. De koude in het Oosten van Frankrijk is nog toegenomen. Er werden tempera turen van 19 tot 21 graad onder nul ge meten. De Marne is geheel toegevroren. Sedert 1890 is de vorst in December niet zoo fel geweest. Te Boedapest zijn ten gevolge van de koude vijf personen doodgevroren. Fouten In de Sovjet-industrie. De sovjetpers keurt het decreet van hel centraal uitvoerend comité goed. volgens hetwelk op de productie van inferieur" of onvolledige goederen een minimum straf van vijf jaar gevangenisstraf wordt gesteld. De pers stelt sabotage gelijk met land verraad en eischt de snelle toepassing van de straffen. De technische commissie van de groote Lugansk-fabrieken heeft onlangs 150 de fecten ontdekt aan nieuwe locomotieven. Een fabriek te Moskou wordt beschul digd van verkwisting. Zij had den Gorki- automobielenfabneken geen voldoende onderdeelen verstrekt, zoodat honderden auto's niet konden worden afgemaakt. Een andere fabriek is oorzaak geweest, dat een aanzienlijke boeveelheid koren niet kon worden geoogst. ELK JAAR OPNIEUW HAD ZIJ GESPRONGEN HANDEN EN LIPPEN. 'tWas een gruwelijke last en het deed geweldig zeer. Het bloed stond er altijd voor Allerlei huismiddeltjes deed ik erop. Het beet geweldig, maar telkens fewamen de kloven terug. Gewone baidcrêmes hiel pen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan. Nu wrijf ik eiken och tend en avond Kloosterbalsem erop. Dat doet géén zeer en de huid is en blijft prachtig glad en gezond, ook al kom ik met mijn handen vaak in het water. Het was een uitkomst.'- Zoo schrijft ons Mej H. d. J. te 's-H., wier origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akker's Kloos terbalsem kost per pot v. 20 Gr. 60 cent en v. 50 Gr. f 1.en is overal verkrijg baar. Onovertroffen bij brand- en snij- wonden. Ook ongeëvenaard als wrijfmid- del bij rheumatiek, spit, enz. (Adv.1 Een Rij'ksdagzitting van acht minuien. Gistermiddag beeft minister Goering de Rijksdagzitting geopend. Het was de kortste zitting van den Rijksdag geduren de zijn lang bestaan. De geheele plechtig heid duurde slechts acht minuten. De klok van drie was nog niet koud, of Goering stond al voor het presidentsge stoelte. Minister Frick stelde Goering als nieu wen rijksdagpresident voor en drie andere leden als vice-presidenten. Het stemmen geschiedde aldus: Op mi litairen toon zei Goering, dat dit of dat voorstel ter beoordeeling stond. „Ik ver zoek den leden, die het ermee eens zijn, uit hun zetels op te rijzen". En nog was de echo van zijn stem niet verstorven, of bet heele huis stond reeds. Niet als ge wone menschen, maar als enthousiaste recruten, die voor het eerst onder de wa penen gekomen zijn: stijf en stram, de hakken tegen elkaar, de pink krampach tig op den naad van de broek. Hier en daar bleef een oude stakkerd een beetje achter, maar oude stakkerds zijn in het nieuwe parlement schaarsch geworden: de jeugd heeft er de overhand. Wanneer het opspringen een keer of zes achter elkaar heeft plaats gehad wordt de zitting gesloten. De nieuwe Rijksdag is geen parlement meer. Het is een marionettenspel. Korte Berichten. De sedert eenige dagen tusschen Rabat en Tandz.jer in Marokko aanhou dende regen heeft er toe geleid, dat het verkeer tusschen beide steden is ge stremd. De postverbinding is eveneens af gebroken. terwijl ook het luchtverkeer moeilijkheden ondervindt. De groote ver keerswegen zijn over kilometers lengt" overstroomd en de spoordijken zijn hier en daar doorweekt. Er zijn plannen gemaakt om de tweede schacht van de Simplon-spoor- wegtunnel, de langste tunnel ter wereld, te veranderen in een auto-weg. Deze ver andering zou het ongemak wegnemen, dat veroorzaakt wordt zoowel aan de Ita- liaansche als aan de Zwitsersche zijde van de Simplon, wanneer de pas tijdens de wintermaanden gesloten is. Op last der justitie te Bergen heeft de politie gisteren den geheelen dag huis zoekingen verricht bij communisten, die in de omgeving van Bergen woonachtig zijn. Het ging er hierbij om de hand to leggen op propagandadrukwerk, dat do laatste dagen door een revolutionaire drutkerij in omloop is gebracht. De po litie heeft bij een communist de benoo- digdheden voor een drukkerij in beslag genomen. Van de cel naar de Kamer. Naar men verneemt zal de heer Roes- tam Effendi, lid van de Tweede Kamer, gedetineerd wegens opruiing, te Tiel ge pleegd, heden in vrijheid gesteld worden. De heer Roestam heeft een maand ge vangenisstraf te Amsterdam uitgezeten. Nieuwjaarsrede van Ir. Mussert. De heer A. J. O. Swemmelaar, spreken de op de vergadering van de Nationaal Socialistische Beweging in Nederland, in den Dierentuin te Den Haag, heeft giste ren medegedeeld, vernomen te hebben, dat de Regeering verboden heeft, dat do Nieuwjaarsrede van ir. Mussert per te lefoon van Amsterdam uit zou worden verspreid naar tien vergaderingen. Spr. meende, dat deze beslissing in strijd was met de wet. Wijziging Winkelsluitingswet. Het bestuur van den Kon. Nederl. Middenstandsbond heeft zich dezer dage a telegrafisch tot den minister van Econo mische Zaken gewend, teneinde aan te dringen op bespoediging der indiening van het aangekondigde wetsontwerp tot herziening der Winkelsluitingswet in verband met de crisisomstandigheden. Ia het telegram wordt er op gewezen, da', deze voorziening met het oog op de ko mende feestdagen zeer urgent is. Salariskorting. De gemeenteraad van Enkhuizen heelt besloten een tijdelijke korting van 15 pet toe te passen op de salarissen en loonen van bet gemeentepersoneel met vrijstel ling ven de eerste f 500. Nieuwe Iconsverlaging. B. en W. van 's Gravenhage hebben bij het georganiseerd overleg een voorstel aanhangig gemaakt om, met ingang van 1 Januari een nieuwe loonsverlaging van 2Vj pet. voor het geheele gemeenteper soneel in te voeren. Met ingang van dien datum is reeds besloten om een tijdelijke korting van pet. tot een vaste te ma ken, zoodat dit dus beteekent, dat over alle linies een loonsverlaging van 5 pet. zal worden toegepast. De politieke agitatie van Ir Mussert. In de gisteren gehouden vergadering van de Prov. Staten van Utrecht, kwam in verband met de politieke agitatie van Ir Mussert, hoofd-ingenieur van den Prov. Waterstaat en leider van de N.S.B., de volgende motie in behandeling: „De Prov. Staten, kennis genomen hebbende van het standpunt van Ged. Staten, zijn eveneens van oordeel, dat de provinciale ambtenaren door het voeren van openbare agitatie tegen de overheid en haar beleid den dienst of de waardig- heid van hun ambt schaden en zij zich daarvan hebben te onthouden." Deze motie werd met 29 tegen 7 st. aangenomen. Goederenvervoer naar Duifschland. De A.N.W.B.-Toeristenbond voor Ne derland deelt mede: In aansluiting op vorige berichten over de belemmeringen, welke Duitschland aan het goederenvervoer per auto in den weg legt, kunnen wij thans mededeelen, dat blijkens een mededeeling van het be trokken Pruisische ministerie het z,g. „Werkverkehr" (d.i. het vervoer voor eigen doeleinden) niet belemmerd wordt, terwijl voor ander vervoer over een af stand van ten hoogste 50 K.M. wel ver gunningen verstrekt worden. A Nederlandsch vee naar België. Men meldt uit Antwerpen aan het „Dbl. van Noord-Brabant": De Antwerpsche en Brusselsche slagers welke 60 pet. van de consenten tot het in voeren van vreemd slachtvee in België in handen hebben, hebben een overeenkomst gesloten met de Nederlandsche Rundvee- Centrale om hun inkoopen te doen in Ne derland (tot nu toe kocht men in Dene marken). Zij zullen met het oog op de kosten door vervoer, zooveel mogelijk hun inkoopen doen in het Zuiden van Neder land, dus op de markten van Breda, Den Bosch, Rotterdam of Gorkum. De com missie heeft met deze regeling een begin van uitvoering gemaakt en was gisteren te Gorkum. De Rotierdamsche gemeente-financiën. B. en W. van Rotterdam deelen aan den Gemeenteraad mede, dat de gewone dienst naar een voorloopige raming als volgt on gunstig zal worden beïnvloed: le. Omzet belasting f 300.000; 2e. Herziening van de raming van de opcenten op de gemeente fondsbelasting f 1 millioen; 3e. Korting uitkeering uit 't gemeentefonds f 450.000; 4e. Lagere rijksbijdrage in de steunverle ning f 2.470.870; Oe. Nadeelig saldo crisis dienst f 9 289.923; totaal een bedrag van f 13.510.793 of ruim f 13.5 millioen. Daar de eerste drie factoren -an meer gewonen aard zijn, zal in elk geval nog f 1.750.000 op den gewonen dienst gevon den moeten worden. Betreffende het res tant van f 10.450.000 zal een beroep op overmacht moeten worden gedaan. Onze export In November 1933 bedroeg onze uit voer slechts f 63 millioen, nog f 7 millioen minder dan het reeds zoo ellendig lage eijfer van dezelfde maand in 1933; eleehts Binnenland. De Tweede Kamer nam de begrooting van Sociale Zaken aan. Vergadering van de Prov. Staten. De bootdienst Vlissingen-Neuzen. De be grooting voor 1934. Invoer van textielproducten in Indië. Nederlandsch vee naar België. Buitenland. De onlusten in Spanje. Felle vorst in Frankrijk. De economische toestand in Amerika. 57.9 pot. van onzen invoer werd door uit voer gedekt. „De Standaard" teekent hierbij aan: Een slechte beurt maakt November 1933 in onze Nederlandsche handelsbalans. Nog altijd is de hoop niet verstorven, dat onze export eenigszins op verhaal zal komen. Dat de oude glorie-periode voor onzen uitvoer voorbij is, staat nu wel voor ieder vast; maar ook de verwachting, dat de af brokkeling zich niet verder zal voltrekken en eenig herstel intreden zal, wordt flau wer. November was weer een boos® maand. Toeneming der werkloosheid. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 598.000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 20 t.m. 25 November 1933 heeft bedragen 26.2 pet. (vorige verslagweek 25.2 pet.). In de over eenkomstige week van het jaar 1932 be droeg de werkloosheid 29.1 pet. Bij 1065 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 25 Nov. 1933 in totaal 344945 werkzoekenden ingeschreven waaronder 328555 mannen. In totaal wa ren werkloos 319711, waaronder 308864 mannen. Op 11 November 1933 bedroeg het aan tal ingeschreven werkzoekenden bij een gelijk aantal organen der openbare ar beidsbemiddeling 331391. Hiervan waren werkloos 306282 personen. Het totaal aan tal werkzoekenden is derhalve sedert 11 Nov. 1933 toegenomen met 13554, bet aantal werkloozen met 13429. INVOER VAN TEXTIEL IN INDIE. Dezer dagen zal een delegatie van Ja- pansche textiel-industrieelen uit Londen te 's Gravenhage aankomen om bespre kingen te voeren met Nederlandsche be langhebbenden. Het Correspondentiebureau heeft zich tot den Japanschen gezant, den heer Saito, gewend met het verzoek aangaan de de bedoeling van deze besprekingen eenige nadere mededeelingen te ontvan gen. De gezant deelde mede, dat het de be doeling was van de Japansche textiel industrie de Nederlandsche industrieelen te ontmoeten en tezamen verschillende vraagstukken betreffende den invoer van textiel in Indië te bespreken. Deze be sprekingen dragen een geheel in-offici- eel karakter. De Nederlandsche regeering is er wel van op de hoogte, maar voor- loopig gaan de onderhandelingen uitslui tend tusschen de belanghebbenden. Ge tracht zal worden een bepaalde regeling te treffen, waardoor de belangen van bei de landen zoo min mogelijk geschaad worden. De Japansche delegatie komt Vrijdag in ons land. (Vervolg van het Tweede Blad.) Avondvergadering. Begrooting 1934. In de Avondvergadering waren, behal ve de heer Dumoleyn, ook afwezig dhrn v. d. Wart, Dominicus en Overhoff. De begrooting 1934 heeft in de afdee- lingen tot zeer uitgebreide discussies aan leiding gegeven, waaraan wij alleen het allervoornaamste kunnen ontleenen. Den financieelen toestand der Provincie beoordeelden verscheidene leden op ver schillende wijzen. Sommigen achtten haar niet zoo slecht; anderen denken in tegen- overgestelden geest en Ged. Staten sloten zich bij de laatsten aan. Verder kwamen naar voren het toezicht op de polders en waterschappen; de mo tie-de Pauw inzake het verbreken van de relaties met het buroau-Gornelissen, den laatsten dijkval in Noord-Beveland; het zich niet-aansluiten van groot-industrieën in Zeeuwsch Vlaanderen aan de P. Z. E. M.; den slechten toe stand van den weg tusschen Philippine •n Driekwart; de circulaire van Ged. Sta-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1