IA DE ZEEDW !0 Cts. ZUID-BEVELAND. IE OLMEBOOMEN, iStokvisoh :5 oent per pond N D O R T fde Loopjongen iersknecht, timmeren, pbben plaats de lakveilingen TWEEDE BLAD. Uit de Provincie FEUILLETON, Bab Fenwicks verloving. Zoeklichtjes. ROC"! Burgerhuls met J.-Vlis.weg. Van alle |en. Koopsom f 4200.- msens's Wonlngbur. het Postkantoor. iegeerstr., Middelburg |rs I Voor het Kerst- Rund vleesch van le aarzen en vette Koe. :ende prijzen rend ijk P 78, M'burg [KOOP: jen Bestelwagen et. Draagvermogen :er billijk. [DERNISSE, Wijn- irg. a.s. Kerstdagen een ,wilt hebben, tegen lan is Uw adres: 1UNCK, Telef. 660 [rstraat, Middelburg. HINE VAN VERTROUWEN JK00PT DE BESTE 3.50 met garantie. OR - MIODELBURG huis K. Noordstraat rin groentenzaak is lor andere doeleinden p: plm. 4500 prima listeen. Inlichtingen M 208, M'BURG. Itdagen ruim voorzien [Rund-, Kalfs- en Var- jste in prijs. Vette oent per K.G. Korte Noordstraat, Telefoon 668 |rkoop en inruil van ilen. Trom vellen en Iz. Te koop: Piano- I 203, Middelburg. helding na acht uur ftelijk. De Goessche jekerkstraat 39, Goes pagd [akker, Kattendijke. lin andere bladen |eenige prijsverhoo- door bemiddeling teeuw", Goes. ZELINGE, 10 uur, E, I uur, IN, 3 uur, jis, 2 volle wagons. UNIICK ZOON. kunnen tegen vóór- verkoopen. gelegenheid niet, lens hebt U nu een onderstaande mer- rwaliteit. [jes 8 cts. 6 cts. [loem 6 cts. 5 cts. |s 3 cts. 30 Dz., Numansdorp. riNG TE KOOP weg van Bath tot jat. :tten in te leveren ec. bij JACOBUS j-Bath, waar tevens te bekomen zijn. VAN DINSDAG 12 DEC. 1933, Nr 62. VERMOGENSTOESTAND LANDBUUWEhS. Rapport van het Landbouw-Crisis- Bureau. In de Tweede Kamerzitting van 30 No vember heelt minister Verschuur ver schillende mededeelingen gedaan omtrent den vermogenstoestand der landbouwers op 1 Mei 1932 en op 1 Mei 19^3, welke gegevens waren ontleend aan het rap port van het Landhouw-Grisis-Bureau. Aan dit rapport is nog het volgende ontleend: Geze gegevens betreffen den vermo genstoestand van 374a landbouwbedrij ven, waarvan ruim 60 pet. ligt in de pro vincies Friesland, Zuid-Holland en N. Brabant, terwijl de rest is verdeeld over de overige acht provincies. De schuldenlast bleek in de provincies Groningen, Friesland, Utrecht, Noord en Zuid-Holland en Zeeland tusschen 50 en 6u te liggen, m.a.w. in deze provincies bedragen de passiva der landbouwers meer dan de helft van de aanwezige ac tiva. In de andere provincies liggen deze percentages lager dan 40 pet. In het zeekleigebied (akkerbouw en ge mengd bedrijf.) is de schuldenlast het grootst (59 pet.), terwijlde zandgronden het laagste percentage aanwijzen (2 pet.) Voorts blijkt, dat de pachters in het algemeen zwaarder belast zijn dan de eigenaren, Deze conclusie geldt evenwel niet voor alle provincies en groepen van gebieden. De activa der eigenaren zijn in het jaar 1 Mei 19321 Mei 1933 sterker gedaald dan die van de pachters; de passiva zijn voor beide groepen vrijwel gelijk geble ven. Van de resultaten van het onderzoek geeft het rapport de volgende samenvat ting: 1. de door de boekhoudbureaux der landbouw-organisaties verstrekte gege vens zijn goed bruikbaar voor het onder zoek naar den vermogenstoestand en de hypothecaire schulden der landbouwers. 2. De resultaten wijzen steeds in de richting, dat de landbouwbedrijven op de zeeklei zwaarder zijn belast dan in de andere gebieden. 3. De schuldenlast van de eigenaren en de pachters loopt vrij ver uiteen in de verschillende gebieden. Over het geheel gen-cmen zijn de pachters zwaarder be last dan de eigenaren. 4. De in de cijfers tot uiting komende stijging van den schuldenlast in het jaar 1 Mei 19321 Mei 1933, wordt vrijwel geheel veroorzaakt door de daling van de activa. De passiva zijn vrijwel gelijk ge bleven. 5. Het gemiddelde zuiver vermogen van de eigenaren en van de pachters is in het jaar 1 Mei 19321 Mei 1933 be langrijk gedaald. Het verschil tusschen het gemiddeld zuiver vermogen in de verschillende groepen van landbouwge bieden is betrekkelijk gering gebleken te zijn. 6. De resultaten van de berekeningen van den hypothecairen schuldenlast wij zen geheel in dezelfde richting als de cij fers van den totalen schuldenlast. 'laar de resultaten, welke in de ver schillende berekeningen tot uiting komen, st-:eds in dezelfde richting wijzen, schijnt dv conclusie gewettigd, dat de verkregen Cihirs eer bruikbaar beeld van den wer- kelijken toestand geven. Electrische kachels in groote sor teering voorhanden. Vanaf f 8. J. M. Pol derman, Goes. (Adv.) Goes. Morgen wordt het ontspannings lokaal voor werkloozen, dat gevestigd is in het Weeshuis, naast de toegangspoort aan de Zusterstraat, officieel geopend. "fdtfsiburrr. "ïxyn&x, voorwerpen t Lipssleutel, v. Oost, Korte Geere; hand schoen, C. Kandel, Jasmijnstr. W 182; sleutel, B. v. P.; kinderhandschoenen, Ruck, Jodengang R 227a; stallantaarn, v. Eenenaam, Dam Z.Z. G 98; heerenhand schoen, J, Hengsdijk, St.-Janstr. I 58; geld stuk, Peek, Wagenaarstr, E 112b; hand schoen, Melse, Rouaanschekaai G 159; be- lastingmerk, mevr. Delzenne, Heerengr, M 36a; jongenshandschoen, L. Boel, Goesche Korenmarkt P 56bo; handschoen, v. d, Kamer, Molstraat F 101; jutezak, G, Soetens, IC. Geere K 300; dameshoed, L. v. Kaaijen, Zandstr. Q 101; belasting- merk, firma de Jager, L, Delft; knot sajet H. Sonius, Bellinkstr. G 170; bankbiljet, K. v. Belzen, Koudekerkscheweg D 4; doos met inh., Coppoolse, Zandstr. Q 198; be- lastingmerk, Tienpond, Tuindorp Souburg 56; belastingmerk, A. de Nood, Kuipers poort C 68; collier, Vogel, Jacob Catstr. S 124; damestasch met inh., C. Vermeule, Oud-Arn. Voetpad F 170; electr. kracht meter, M. Verhagen, B. v. P.; twee zwa nen, Potier Meelfabriek; heerenrijwiel, Sierag, Koestraat 291; schroevendraaier, Avink, Heerenstr. II 150; vulpen, Vries, Seislaagte M 73; 4 koolzakken en huis sleutel, Hubrechtse, Veerscheweg S 256. Waarde. Uitslag van het Zaterdag ge houden ijsfeest door de IJsvereeniging ,J)e Vliet": Hardrijden heeren 5 ronden: 1. Kees Karelse, Schore; 2. Adr. Verburg; 3. M. Snoep, Schore. Hardrijden Heeren 2 ronden: 1. Kees Karelse, Schore; 2. Adr. Verburg; 3. Mar. Verburg. Hindernisrijden heeren: 1. Adr. Verburg, 2. Chr. Koeman. Stoeltjerijden heeren: 1. Piet Wonder- gem; 2. Adr. Schrier Hz.; 3. Chr. Koeman. Stoeltjerijden dames: 1. Adri Kopmels; 2. Neeltje Louisse; 3. Pie Koeman. Schoonrijden paren: 1. Mej. J. van Iwaarden en dhr D. Wouterse, Kruinin- genRilland; 2. mevr. BlokWondergem en Piet Wondergem, KruiningenWaar de; 3. mej. Nellie Dees en Jan Dees. Schoonrijden heeren: 1. P. Polderman, Kruiningen; 2. Jan Dees, Waarde; 3. D. Wouterse, Rilland. Heinkenszand. Maandagavond verga derde de raad dezer gemeente onder lei ding van den burgemeester. Als punt op de agenda was gebracht een voor de vorige raadsvergadering te laat inge komen verzoek van de R.K. en Ghr. Landarbeidersorganisaties, wat inhield een toeslag te verieenen op bet bedrag dat uit de bondskassen kan worden ge trokken tot een bedrag dat gelijk zou staan met het verschil tusschen de uit- keering in de steunregeling en het be drag dat uit de werkloozenkas kan wor den getrokken. Na bespreking werd met algemeene stemmen besloten dezen toe slag te verieenen, nadat gebleken zal zijn 1 dat de toeslag ten opzichte van den per soon aan wien zij wordt verstrekt volko men zal zijn gerechtvaardigd. Door dhr Hos was voorgesteld een Kerstgave te verstrekken aan de werk loozen. Waar van de regeering nog geen officieele toezegging van bijdrage was ontvangen, kon thans met dezen regee- ringssteun nog niet worden gerekend. üp voorstel van den heer Beaufott 1 werd met algemeene stemmen besloten een bedrag uit de gemeentekas beschik- i baar te stellen voor een Kerstgave aan alle werkelijk behoeftige burgers. Deze Kerstgave zal in natura worden verstrekt. Rilland-Bath. Vrijdag vergaderde de Raad voltallig. Voorzitter: burgemeester P. J. Dominicus. De voorz. deelt mede, dat met de brandweercursus te Goes is begonnen; inplaats van 6 weken zal deze vermoedelijk 10 weken duren, waardoor de kosten wat hooger zullen worden, hiertegen heeft niemand bezwaar. Ingekomen is een schrijven van dhr A. Blok Jz., dat hij zijn herbenoeming tot lid van de schattingscommissie aan neemt. Een schrijven van den heer Commis saris der Koningin, dat het Raadsbe sluit tot wijziging der verordening rege lende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging van de gemeenteveldwachters is goedgekeurd. Een verzoek van de samenwerkende landarbeiders-bonden waarbij wordt ver zocht georganiseerde werkloozen 3 dagen Vrij naar het Engelsch. 28) -o_ Maar „Old Dutch" werd niet gezongen; bij was geen draaiorgeltje, dat men naar gelieven kon bespelen. Hij zette „Zwei G-renadiere" in; en toen hij dat beëindigd had, verklaarde hij zijn repertoire voor uitgeput en gaf zijn plaats aan de piano aan een der dames over. Hij bleef even wel bij het instrument staan, bedankte beleefd voor alle complimentjes, die hem gemaakt werden, sloeg de blaadjes van de muziek om en voelde zich diep onge lukkig. Naar een sopraan wenschte mevrouw Kaufmann niet te luisteren; zoodra het „Zwei Grenadiere" geëindigd was, kwam ze naar haar nicht toe, terwijl ze het laatste couplet nog zacht voor zich heen neuride. „Werkelijk Bab, hij zingt, heerlijk. Ik geloof, dat ik een huiselijke vrouw zou zijn gewerden als je oom Olivier gezon gen had in plaats van geslapen, wanneer we in tête k tête waren. Wil je wel ge- looven, dat een basstem mijn hart doet kloppen, alsof ik een jong meisje wat van achttien. Er komt een tijd, dat een beetje sentimentaliteit je beslist goed doet. Ik kreeg gewoon een brok in mijn keel, omdat dien ouden krijgsgevangene dat leed trof; het is een heel harde brok het smaakt naar jeugd." „Wat bedoelt u? Het smaakt naar jeugd! Ik ken die smaak niet." „Neen, je hebt gelijk Bab; je hebt geen verhemelte om zulke delicatessen te kun nen proeven; om je de waarheid te zeg gen heb ik heelemaal geen erg hoo- gen dunk van je smaak. Daar zit je me nu te praten, te praten, te praten in het quadraat, te praten in de derde macht. He getuigt van goede manieren, als men op een concert zijn mond houdt. 0 ja, ik weet wel, dat ik nu zelf ook honderd uit sta te redeneeren, maar dat meisje zingt onzin en zingt die onzin bovendien nog slecht." „Vindt u?" „Geen gehoor, geen smaak, geen ver stand dan gezond verstand. Schaam je je niet een beetje? Sta op, ga mee naar de piano en zoodra dit liedje uit is, zal ik zelf voor je zingen." En zoo kwam het, dat mevrouw Kauf mann even later zelf op het pianokrukje plaats nam, terwijl Bab naast haar stond met slaperige oogen en zware ledematen, maar op nog geen voet afstand van Jack. Het w&e heel verstandig den berg maar per week te werk te stellen b!j de werk verschaffing, en 3 dagen uit de kas te doen trekken. Voörts om aan werklooze hoofden van gezinnen een kolen-toeslag te verstrekken van f 1 per week; ten slotte om ongeorganiseerde werkloozen 3 dagen te werk te stellen. B. en W. stellen voor georganiseerden 3 dagen per week te werk te stellen, en 3 dagen uit de kas le doen trekken, en on georganiseerden 5 dagen per week te werk te stellen. Georganiseerden hebben dan f8.70 per week, ongeorganiseerden f 8.50. Dhr Dansen vraagt waarom niet, zoo als anders, eerst te laten trekken en dan te werk te stellen. De voorzitter zegt, dat zoodoende dc 40 trekdagen wat worden gerekt. Boven dien verdienen de menschen dan wat meer, en behoeven ze niet dag in dag uit doelloos rond te loopen. Voorts stellen B. en W. voor niet te besluiten tot het geven van een kolentoeslag Bevoorrechting bo ven de bij de landbouwers werkzaam zijnde arbeiders mag niet geschieden. Dhr Kole vindt het voorstel van B. en W. niet zoo kwaad; toch is het niet hee lemaal redelijk; bij de voorgestelde rege ling verdienen de georganiseerden slechts f 0.20 per week meer dan de ongeorgani seerden. Degenen die bij den bond zijn aangesloten betalen plm. f0.50 per week contributie, zoodoende komen de ongeor ganiseerden nog f 0.30 boven de anderen. Ongeorganiseerden zeggen nu: de ge meente zorgt toch voor me en lachen de georganiseerden uit. Hij zou de ongeor ganiseerden niet meer.dan 4 dagen per week willen te werk stellen. Ook de heer Dronkers is het hiermede eens: georga niseerden moeten een offer brengen, en dit wordt zoodoende niet gewaardeerd, integendeel, ze worden achter gesteld. Wethouder v. d. Sande zegt, dat ook niet uit het oog mag worden verloren, dat de gemeente f 2000 per jaar betalen moet voor het Werkloozenbesluit 1917: dit zijn uitgaven welke alleen voor do ge organiseerden worden gedaan. Weth. Deurloo merkt op, dat men voor dit bedrag heel wat zou kunnen laten verloonen. De voorzitter brengt hierop het voor stel van B. en W. in stemming; -lit wordt aangenomen met 4 tegen 2 st.tegen dhrn Kole en Dronkers. Tot afgevaardigde naar de vergaderin gen der Waterleiding-Mij. werd met alge meene stemmen gekozen de burgemees ter, en tot tweede afgevaardigde weth. J. Deurloo. Beiden verklaarden hun be noeming aan te nemen. Voor plaatsver vanger wordt gekozen dhr J. v. d. Sando. Het kohier der straatbelasting wordt, overeenkomstig het voorstel van B. en W. vastgesteld. In behandeling komt het schrijven vau Gedep. Staten, inzake de toepassing eener tijdelijke korting op de jaarwedden vau Burgemeester, Wethouders, Ontvanger en Ambt. van den Burg. Stand van 12,5 pet. B. en W. stellen voor de toestand te laten zooals deze is. Weth. v. d. Sande vindt het onbillijk alle deze functiona rissen te korten. De voorz. zegt, dat de raad niet zonder meer op de wedde van den veldwachter kan korten. Allen vinden deze korting nog al vèr gaande. Met alg. st, wordt besloten Ged. Staten te adviseeren niet tot deze koring over te gaan. Op een. verzoek van H. de Bruine oni over 1932 en 1933 een pachtverminderiug toe te staan voor een stuk land hetwelk hij van de gemeente in pacht heeft, wordi gunstig beschikt, en een vermindering van 25 pet. verleend. Vastgesteld wordt het bedrag der ge meentelijke vergoeding over 1931, voor de bijzondere scholen; dit bedraagt f 11.03 per leerling. De voorz. deelt nog mede, dat het noo dig is een nieuwe brandkast aan te schaf fen. Aan B. en W. wordt opgedragen hiervoor te zorgen. Omtrent de aanschaffing van oen brandspuit zal nog eens prijsopgaaf wor den gevraagd bij de fa. v. d. Berg te Elei- ligerlee. Kats. Maandagmorgen vergaderde de gemeenteraad. Voorzitter Weth. E. C. Priester. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van den Oud-Noord-Beveland- naar Mohamed te brengen en dien pro feet die de krijgslist heel goed doorzag aan de piano le hinden door hem te vragen een kaars vast te houden om de muziek te belichten, waar juist de scha duw van den berg op viel. Mevrouw Kauf mann was heel tevreden over zich zelf en haar liedje klonk er te vroolijker door. Bab stond aan Jacks elleboog en lachtte in zich zelf. Toen het liedje uit was, sprak ze hem aan en viel zij in de kuil, die voor haar gegraven was. Maar Jack was er mevrouw Kaufmann alles behalve dankbaar voor. „Ik had het er juist met mijn vrouw over, dat het zoo met jullie niet langer kan voortgaan; je moet nu maar zorgen, dat je de een of den anderen kant uit gaat." Hij had menig liedje gezongen en ge hoord dien avond, maar die woorden hadden hem door alle muziek heen in de ooren geklonken. „Je had allang je voet neer moeten zetten en er een eind aan maken. Het heeft op jullie alle twee een slechten in vloed." Was het waar, wat kapitein Fenwick gezegd had?" „Jack," zei Bab, „jij hebt hel vanmid dag gewonnen, glansrijk gewonnen." „Ja - ik was verreweg het eerste thuis." polder, dat re in een bedrag van f75 niet te goed komt voor rioleering. Van het Hoofd der school is een schrij ven ontvangen, dat hij zich niet verplicht om in de onderwijzerswoning te blijven wonen. Alles voor kennisgeving aange nomen. Verzoek van Joh. de Fouw om onthef fing van schoolgeldbelasting. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Goedgevonden. Met de door Ged. Staten voorgestelde 12V2 pet. korting op de jaarwedden van B. en W,, secretaris en ambtenaren Burg- Stand, werd accoord gegaan, behalve voor de wethouders, die niet boven de f 100 komen. Een circulaire betreffende deze verlaging van de Alg. R.-K. Amb- tenarenvereeniging werd voor kennis geving aangenomen. De heer M. W. van Arenthals vraagt of er bericht is ingekomen over den weg wijzer, hierover is geen bericht ontvan gen. De heer Th. Maat vraagt of in het speelkwartier voor de schoolkinderen wij ziging gebracht kan worden met het oog op de kou. Hierover zal met het Hoofd der school gesproken worden. Vrijdagavond vergaderde de Land- bouwvereeniging alhier onder voorzitter schap van dhr H. v. d. Maas, die een blik over het afgeloopen jaar wierp en zegt, dat, hoewel de opbrengst goed was, het jammer is, dat bijna alles onder de steun regeling valt daar de prijzen slecht ge noemd kunnen worden. De heeren M. de Bruijne en P. de Regt hebben de boeken nagezien. De ontvangsten bedroegen f9069.95, uitgaven f 9064.93, met een goed slot van f 5.02. Een schrijven van de Landbouwvereen. te Kortgene is ingekomen, dat ze niet meer met zusterverenigingen gezamen lijk kunstmeststoffen willen aanbesteden. In een schrijven van den Secretaris der 2.L.M., den heer Dorst, werd gevraagd over de bevinding van voorgekiemde pootaardappelen. Besloten werd om en kele personen, die hier op werken, naar hun bevinding te vragen. Het voorstel om weer iemand een lezing te laten houden, werd afgewezen. Bij de verkiezing van twee bestuurs leden werden M. de Regt en M. H. Noord- hoek bij acclamatie herbenoemd. De heeren J. S. de Regt en D. Tazelaar wer den weer herbenoemd voor monsteronder- zoek. Besloten wordt op een vraag van den heer J. S. de Regt op een volgende vergadering te beslissen over aanbeste ding kunstmeststoffen. De rondvraag leverde niets op. De voor zitter sluit onder dank de vergadering. Ritthem. Vrijdagavond werd in de Ned Herv. Kerk de zoogenaamde Sumatra- film vertoond. Deze ging voornamelijk over bet Zendingswerk in de Bataklaa- den. Waar eenmaal de zendelingen Munson en Lyman door de heidenen werden ver moord, zijn thans 240.000 christenen, verdeeld over vele gemeenten. Met recht kan zendeling Nommensen de apostel der Batakkers genoemd worden. De film gaf een beeld van bet vroegere heidensche bijgeloof en als tegenstelling het tegenwoordig geestelijk leven. Ook werd het zendingswerk vertoond onder de jeugd (onderwijs) en onder de rijpere jeugd (huishoudschool voor meisjes en ambachtsschool voor jongens). Eveneens werd een beeld gegeven van werken der liefdadigheid, zooais verzorging van me- laatschen en van blinden. De samen komst. die onder leiding stond van Ds G de Ru, was alzoo zeer leerzaam. Staven isse. In de vergadering van in gelanden van den Nieuwe Polder werd het besluit genomen, om den zeedijk rond den polder aanmerkelijk te verzwaren Over een lengte van pl.m. 700 meter zal de berm opgehoogd en verbreed worden Om het wegspoelen der klei te voorko men, zal er een oppervlakte van 500 M2. met betonblokken gelegd worden. In ho'. bestek is de bepaling opgenomen, dat 80 pet. der werkkrachten uit deze gemeente gerecruteerd moet worden. Tot bestrijding der kosten zal een geldleening gesloten worden. Er moet zeer veel grondwerk worden verricht. De besluiten der inge landen zijn reeds door Ged. Staten goed gekeurd. Het werk zal op Vrijdag 29 do zer worden aanbesteed. Breskens. De traditioneele familie- „Het was een flauwe, kinderachtige s'reek van me". „Dat was het ook." „Ik," en ze maakte een vermoeid ge baar, „ik ben moe. Ik wou, dat die men schen nu maar ophoepelden." „Er is een sopha achter je." Ze ging zitten en met een genadig ge baar noodigde ze hem uit naast haar plaats te nemen, maar mevrouw Kauf man was nog steeds aan het spelen en hij bleef naast haar staan en lette op de muziek. Bab geeuwde, maar weer waagde ze een poging om Jack naast zich te krij gen. „Toe Jack, kom nu naast me zitten en praat een beetje met me, toe, als je blieft; moeder kijkt me al met donkere blikken aan, ze vindt, dat ik iemand bezig moet houden en ik ben veel te moe om te praten." Hij kon moeilijk anders doen dan aan haar verzoek gehoor geven, dus nam hij plaats op de sopha en praatte tegen haar, zooals ze hem gevraagd had; en toen de gasten vertrokken waren en het geratel van het laatste rijtuig in de avondstilte was weggestorven, stak hij haar kande laar voor haar aan en wenschte haar kort goeden nacht. „Jack, morgen zonden we naar da Bea con gaan, vastelaap j« niet na j« langen Met de gemeente Beerta is het nu zoo ver gekomen dat een wetsontwerp moest worden ingediend om den gemeenteraad van zijn bevoegdheden te ontzetten en de gemeente onder Rijkscurateele te plaat sen. De gekste dingen waren daar mogelijk. Met het geld dat er niet was werd gestrooid als met pepernooten op Sinter klaasavond. En naar waarschuwingen van hoogerhond werd niet geluisterd. De Communistische raadsleden bleken niet het minste verantwoordelijkheids besef te hebben. En de Socialistische le den die met hunne „burgerlijke" collega'.- de zaak hadden kunnen redden, toonden daarvoor te weinig ruggegraat. Zij lieteo zich als schapen door de moscovitische neefjes voortdrijven. Het eind is nu dat de Raad plaats moe' maken voor den Curator. Er zijn meer plaatsen waar 't in dezelfde richting gaat. Wat de Socialisten in bond met de Communisten in de hoofdstad aandurven staat op hetzelfde plan. Willens en wetens wordt gepoogd de gemeentelijke autonomie kapot te maken. OFMERKEH avond van het Christelijk Gemengd Koor „■Concordia" werd Vrijdagavond in 'bet lokaal Weijkm&n gegeven. Dat voor dit koor in alle kringen veel belangstelling bestaat, blijkt uit het groot aantal aan wezigen, waarvan zelfs enkelen zich met een staanplaats tevreden stellen moesten. Ook 'bezoekers uit W.- en 'O.-Zeeuwsch- Vlaanderen, ui't Holland en België, had den zich 'door de koude niet laten weer houden om 'bij deze uitvoering aanwezig te zijn. Uit het programma bleek, dat niet al leen het groote koor en het meisjeskoor zich verdienstelijk zouden maken, doch dat ook mej. Gretha E. v. iMelle, sopraan, de heer J. A. Basting, tenor en Ds W. H. Kelder Jr op de piano hun medewerking zouden verieenen. Deze uitvoering be loofde dus een avond vol kunstgenot te worden en is als -zoodanig dan ook ten volle geslaagd. Na een kort openingswoord door den directeur, den beer I. van Melle, werd gezamenlijk gezongen het Bondslied der Chr. Zangvereenigingen, waarna de heer Van Melle in gebed voorging. Daarna werd aangevangen met de afwerking van het rijk voorziene programma, alles met een vlot verloop. Afwisselend traden op het Groote Koor, het Meisjeskoor en de hierboven genoemde medewerkers. Het groote Koor ontwikkelde een mooi en machtig geluid en 'toonde de stof, die het te behandelen kreeg, in zijn macht te hebben. De liedjes, die het Meisjeskoor vlot ten gehoore bracht, lokten, evenals trouwens alle andere nummers, een -dave rend applaus ui't. ,,'t Looze Molenarinne- tje" vond zoodanigen 'bijval, dat het her haald moest worden. Mej. Gretha E. van Melle, deed ons andermaal, de kennisma king 'hernieuwen met een zangtechniek, die bewondering afdwingt. Het geluid, dat zij ten gehoore brengt, is imponee- ren'd en schoon. Uit de begeleiding en de solo's op de piano door Ds Kelder gaf deze blijk van -zijn perfecte bekwaamheid tot het bespelen van dit instrument. De heer J. A. Basting, tenor, liet ons, onder orgelbegeleiding door den heer M. D. van Melle, eveneens met een beheersching ten volle van zijn stem, genieten van het lied: „O, heb toch lief". Tijdens de pauze werd thee met bijbe ha-oren verstrekt. Een origineele verrassing werd tijdens deze pauze bereid door een korps tam boers en pijpers onder leiding van den heer I. van Melle, -die met zijn veelzijdi- gen aanleg, als tomboer-maitre optrad. De regelmaat, waarmede enkele marschen en liederen door de tamboers geslagen en door de pijpers geblazen werden, de stipt heid, waarmede voldaan werd aan den maatslag van den tamboer-maitre, duid den er op, dat de jeugdige medewerkers ernstig hebben gestudeerd. De heer Van M-elle verklaarde, dat de bezetting -der pijpers te zwak is en spoorde aan tot toe treding tot het korps van nog -vele jongens. Ook dit korps werd aangezocht zich nog dag. Je ziet er m-oe uit." En het wilde heel wat zeggen, dat Bab zooiets op merkte. Hij was heel bleek, zelfs zijn lippen vertoonden weinig kleur meer. „Ik ben vrijwel uitgeput," antwoord de hij langzaam. „Goeden nacht." HOOFDSTUK XII. Den volgenden dag vertrokken de lo- gé's, na een kort vaarwel van Bab en haar vader, die al gepakt en gezakt ge reed stonden, om op jacht te gaan, Jack, met een van de Campbell-jongens, wiens oogen schitterden van opwinding, naast zich, stond op het terras en staarde over 't landschap in zonneschijn, met zijn ge dachten nog bij de menschen, die hij zoo even vaarwel had gezegd. Peinzend keek hij naar de blauwe heuvels in het ver schiet, naar de golvende velden, door den wind gestreeld en het water, dat als een blinkende spiegel het zonlicht weerkaat send, oplichtte tusschen de sappige wei den. Hoe goed kende hij dat landschap en hoe lief had hij het! Diep en menigvludig waren de valleien tusschen de heuvelruggen en met haar schaduwen verleende zij het geheel een wonderlijke bekoring. Gave God, dat de bergen en dalen in zijn leven zich ook eens mochten voegen tot zoo volmaakte harmonie! (Wordt vervolgd.) t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5