PEN «PUROL NST. DINSDAG 12 DECEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 43e JAARGANG - N' RT December, van Oranje Kortgene, Wissenkerke 'den Adver- nenten aan- DE M OR te Gratis g e Gratis Buitenland Oit nummer bestaat uit 2 bladen ££RST£ BLAD. Binnenland. Provinciale Staten van Zeeland. Belangrijkste Nieuws. Gesprongen handen-Ruwe huid Gade, Lies, jtieg. t -f- sted. bel. >etitie ber, half 8. ed. bel. nt. TATEN VAN end, dat door IMBER a.s. e, gedurende verdagen van des namid- ■e werkdagen 1.30—5 uur), n gelegd een Goes, om in- ietreft het ge- Hoedekens- de hem des- ning voor een Ellewoutsdijk rland, Hoede en 's-Graven- m omgekeerd ering van den te Driewegen hem destijds voor een da- enst vanOve- endamme en Goes, en om dat voortaan er Oudelande aats van van endamme zal R voornoemd hem destijds voor een auto- outsdijk over Nisse en aar Goes, en met uitzonde- in dien zin, en Nisse v.v. wadendamme :lden termijn lende schrifte- n deze aan- e indienen. mondelinge worden inge- hun midden die daartoe Luari a.s., des het openbaar het gebouw tl bestuur te tber 1933. AGER. misse. )9 'S Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, TeJef, 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartje'., weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentie»; Familieberichten 30 cent, Hsn- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Adv«rte»ti4n Dinsdags en Vrijdags #0.75, bij vooruitbetaling- Ouder letter of motto f Bij contract belangrijke .korting. De wet op de corporaties In Italië. In een nachtzitting, welke tot half vier Zondag duurde, heeft de groote fascisti- sche raad de „Wet tot stichting der cor poraties besproken en daarmede zijn herfstzitting beëindigd. De wet bestaat uit 15 artikelen. Zij geefl de richtlijnen voor den opbouw, de taak en de rechton zoomede de verbinding van de corporaties met den staat en de partij organen aan. Van essentieel belang i8 art. 1, bepa lende, dat de corporaties kunnen werden gesticht hij decreet van den chef' der re- Verblijdende beslissing. De beslissing van de Tweede Kamer over het veelbestreden ontwerp betreffen de de korting op de Indische pensioenen, is van meer dan gewone beteekenis. Er blijkt toch uit en dat is van veel be lang in dezen bewogen tijd dat de Re geering het vertrouwen heeft van een groot deel der Volksvertegenwoordiging. De kansen van het ontwerp stonden ver van gunstig. Aan het hoofd van de oppositie plaats ten zich twee oud-ministers, staatkundige figuren van de eerste orde, leiders van belangrijke parlementaire groepen. En zooals Minister Colijn terecht opmerkte het zwaarste geschut werd door hen in stelling gebracht. Onder gewone omstandigheden zou daarmee het lot van het wetsontwerp be slist zijn geweest. De communisten, de sociaal-democra ten en andere zich noemende democraten dat staat van te voren vast zouden tegen stemmen. En als deze opposanten dan steun krijgen van de leiders der G. H. en R. K. fracties, dan schijnt alle verweer vruchteloos. Toch heeft de Kamer met groote meer derheid het ontwerp goedgekeurd. Dit is te danken aan de schitterende verdediging en het glasheldere betoog van den Minister, die de noodzakelijkheid van de voorgestelde maatregel in het helder ste licht plaatste en de bezwaren ontze nuwde. Maar daaraan niet alleen. Hieruit blijkt ook en niet voor het eerst dat er bij het parlement een sterk vertrouwen is in het huidige Ka binet. Vandaar dat op een beslissend moment een groot deel van de Chr. Hist, en R. Ka tholieke fracties hun eigen leiders los lieten en de leiding van den Minister president te volgen. Dat is verblijdend. Het is een b 1 ij k van vertrouwen. En het g e e f t ook vertrouwen. Ontwapening en veiligheid. De heer Vliegen verklaarde bij het be- groo tings debat in de Tweede Kamer, dal wij op dit oogenblik meer moeten den ken aan het voorkomen van oorlog, dan aan ontwapening. Verder betoogde hij, dat zekere vredes- betuigingen niet de minste waarde hebben en dat het voorkomt, dat nationalisme leidt tot waanzin, om dan te laten vol gen: „Onder deze omstandigheden zal de veiligheid den voorrang moeten heb ben boven de ontwapening". Veiligheid boven ontwapening. Dit is ook steeds het bedoelen van de Nederlandsche regeering geweest. En in de vreeselijke oorlogsjaren sinds 1914 is het ook gelukt dit doel te bereiken. Nog dezer dagen dagen is er opnieuw aan herinnerd, dat het Duitsche aanvals plan Schlieffen inhield de opmarsch van het Duitsche leger over Roermond, mei schending van de Nederlandsche neutrali teit. Toen echter uit de reorganisatie van het Nederlandsche leger bleek, dat Neder land zijn neutraliteit met geweld van wa penen zou trachten te handhaven, werd dit plan gewijzigd. En bij het uitbreken van den oorlog ging de opmarsch niet over, maar op enkele meters afstand langs onze grenzen. Bewapening beteekende toen voor ons land veiligheid. Toepassing van de socialistische ontwa peningsleuzen zou onvermijdelijk den oorlog binnen onze grenzen hebben ge bracht. Als de heer Vliegen dan ook betoogt, dat thans de veiligheid den voorrang hebben moet boven ontwapening, dan zegt hij niets nieuws, maar dan veroordeelt hij daar mee heel de roode ontwapeningspolitiek, die metterdaad de veiligheid in gevaar bracht en brengt. geering op voorstel van den Minister voor de corporaties en in overleg met de cen trale commissie voor de corporaties. Alle bijzonderheden van den opbouw blijven dus voorbehouden aan het stichtings- decreet. Hij de wet is den leider der regeering ook voorbehouden een minister of staats secretaris of partijsecretaris te benoemen tot voorzitter der corporaties, voorts de bekrachtiging der benoeming van leden der commissies van de afzonderlijke cor poraties. Hoeveel leden deze commissies zullen tellen wordt eveneens bij stichtings decreet bepaald. De wet regelt voorts in het algemeen den vorm en de taak der corporaties. De taak der sanctioneering blijft voorbehouden aan den leider der regeering. Voorts kan deze in de corporaties bijzondere commis sies benoemen en ontbinden. In het laatste artikel wordt ten slotte bepaald, dat bij koninklijk besluit de sa menstelling vein den nationalen raad der corporaties zal worden gewijzigd. Anarchistische woelingen in Spanje. De ongeregeldheden duren voort. Zooals aangekondigd, zijn de anarcho- syndicalisten te Madrid een staking be gonnen. Verder wordt gemeld, dat do meeste bouwvakarbeiders het werk heb ben neergelegd. De winkels en markten zijn geopend. De minister van binnenlandsche zaken heeft in een radio-rede blijk gegeven va i een optimistischen kijk, maar niettemin moest bij nog melding maken van een extremistische beweging in het mijnge- bied van Leon. De stakingen verontrusten hem niet. zeide hij, en de aanstichters van de onlusten hebben niet het resultaat be reikt, dat zij verwachtten. Te Madrid hebben de syndicalisten Maandag vlugschriften verspreid, waarin de bevolking werd opgewekt zich na vijf uur 's middags niet meer op straat te be geven, aangezien ook hier de arbeiders klasse er op zou slaan. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de al gemeens staking daar mislukt is; slechu 15 pet. van de arbeiders heeft aan den oproep gehoor gegeven. Er is een bom ontploft, waardoor een man gedood werd Een aantal stakers werd gearresteerd. In de provincie Teruel zijn twee com pagnieën infanterie uit Valencia aange komen. Toen de troepen het dorp Alcorisa binnenrukten, werden zij op schoten en bommen onthaald. Drie gendarmen en twee extremisten werden gedood; 18 men schen werden gearresteerd. De oorlogsschepen in de haven van Ferrol hebben opdracht ontvangen zicli bereid te houden zee te kiezen. Een aan tal burgers, dat trachtte muiterij onder de bemanning van een kruiser te verwek ken, is gearresteerd. De maritieme bewapening van Japan. De geheele Japansche pers wijst op de noodzakelijkheid voor Japan volledige rechtsgelijkheid te verkrijgen op het ge bied der maritieme bewapening. In 1935 zal Japan op de Vlootconferentie onder alle omstandigheden rechtsgelijkheid eischen. Voorts moet Japan de voorstel len terugnemen, welke het indertijd ter Ontwapeningsconferentie te Genève heeft ingediend, omdat deze voorstellen de vrij heid van beweging der Japansche ma rine-autoriteiten beperken. Japan moet, volgens de bladen, de volgende eischen stellen: 1. Rechtsgelijkheid van alle deelnemers aan de vlootconferenties van Washing ton en Londen. 2. Vaststelling van een maximale ton nage voor alle maritieme mogendheden. Binnen deze totale tonnage moet evenwel iedere mogendheid den aard en de grootte der verschillende schepen zelf kunnen be- palen.De beperking van den bouw van oorlogsschepen boven de 10.000 ton moet worden opgeheven. Mijnongeluk te Anderlues. In een der schachten van de kolenmij nen Houillères d'Anderlues, in Henegou wen, heeft zich op 440 meter diepte, een zware instorting voorgedaan. Zes mijn werkers werden onder de neergestorte aard- en kolenmassa begraven. Vier hun ner konden nog tijdig worden gered en bleken alleen wat kneuzingen te hebben opgeloopen. De andere twee werden eersl gisteren bereikt. Zij waren door verstik king omgekomen. Ernstig vliegtuigongeluk bij Hamburg. Het verkeersvliegtuig D 1403 van den vasten dienst BerlijnHamburg is gis termiddag bij de landing te Fuhlsbüttel, het vliegveld van Hamburg, door plotse ling slecht zicht tegen een hindernis op gevlogen en verongelukt. Daarbij zijn Grutzbach, de vlieger, en drie passagiers op slag gedood, de zes overige inzittenden gewond, van wie er twee in het zieken huis zijn overleden. Staatsraad Wage- mann, de president van het „Reichserb- bofgericht" te Cells, en het Amerik&an- sche echtpaar Barber waren op slag dood, de marconist Wien en de passagier Schnarrenberger overleden in bet zieken huis. Bar winterweer in Amerika In het Oosten en het Midden-Westen der Vereenigde Staten heerscht sinds korten tijd een intense kou, terwijl voorts uit tal van plaatsen hevige sneeuwval wordt gemeld. Als gevolg van een en an der zijn tot dusver 25 personen om het leven gekomen. Voorts is de minister van Binnenland sche Zaken, Ickes, op het ijs komen te vallen, waarbij hij een rib brak. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is evenwel niet gevaarlijk. Rusland koopt Deensch vee. Naar verluidt zijn tusschen Denemar ken en de Sovjet-regeering onderhando- lingen aan den gang over den uitvoer van Deensch vee naar de Sovjet-Unie. Er wordt mede gerekend, dat deze onderhan delingen binnen enkele dagen haar besla? zullen krijgen. Het gaat daarbij hoofdza kelijk om den export van varkens. Rus land schijnt bereid te zijn jaarlijks meer dere honderdduizenden stuks Deensch slachtvee te koopen. Het is opmerkelijk, dat Rusland niet alleen slachtvee maar ook fokvee wil koopen teneinde den Russischen veesta pel aan te vullen. Nader verluidt, dat een economische commissie van het Sovjet-Russische land- bouw-commissariaat nog in den loop van deze week naar Denemarken zal komen om de eerste groote transactie af te slui ten. Nieuwe koudegolf in Engeland. Sedert gisteren heerscht in geheel En geland een nieuwe koudegolf. Voor hel eerst sedert 1895 is de Theems boveD Londen ter hoogte van Kingstone gedeel telijk dichtgevroren. Op de vijvers wordt schaatsgereden, wat in Engeland even eens vrij zeldzaam is. Drie personen ziju ten gevolge van de koude overleden. De Fransch-Duitsche besprekingen. De Duitsche ambassadeur Roland Koester heeft, naar uit Parijs wordt ge meld, Maandagmiddag een vrij langdu rige bespreking gehad met den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken. Paul Boncour. Onderwerp van bespreking waren Duitsch-Fransche kwesties, waaromtrent Hitier bij gelegenheid van zijn onder houd met Frangois Poncet zijn standpun' heeft uiteengezet. Officieel wordt nog medegedeeld: De Rijkskanselier heeft Maandag in tegen woordigheid van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, baron v. Neurath, den Franschen ambassadeur, Frangoia Poncet, ontvangen. Het onderhoud diende tot voortzetting van de op 24 November begonnen bespreking over de verschillen de hangende kwesties. Wolvenplaag in Calabrië. In Zuid-Italië laten de wolven zich gelden. Een auto-, waarin een advocaat met zijn vrouw en een chauffeur waren gezeten, werd door een troep dezer hon gerige dieren omringd op de hoogvlakte van Sila in Calabrië. De chauffeur school met een revolver op de wolven. Pas na dat twee dieren waren gedood, trok de troep zich terug. Korte Berichten. Te Dairen zijn 36 Japanners en tien Mantsjoes gestorven door de zwar te pokken. Als gevolg van de hevige koude, die de laatste dagen in Hongarije heeft geheerscht, zijn vijf personen onderweg bezweken. Een zesde werd tijdens een jaarmarkt door de koude krankzinnig. Slechts met moeite kon men hem belet ten, de kramen in brand te steken. Op voorstel van Mussolini zijn door den koning van Italië vijftien senatoren benoemd. Een hunner is Isiah Levi, een vooraanstaand Joodsch industriëel uit Turijn. Senator Levi is de eerste Jood, die gedurende het fascistisch bewind tot senator is benoemd. Volgens een te Keulen gepubliceerde verordening mogen de draadlooze stations in West-Duitschland niet langer buiten landers in dienst hebben voor het radio- onderricht in vreemde talen. De Fransche regeering heeft beslo ten, den valutatoeslag op den invoer van Engelsche waren, die 15 pCt. bedroeg, met ingang van 1 Januari 1934 af te schaffen. Een 30-jarige mijnwerker uit Lana- ken, is bij het uitvoeren van een repara- tiewerk in een der schachten van de Charbonnages Limbourg-Meuse, te Eis- den, ten gevolge van het breken van een ketting waaraan hij hing, in den mijnput geploft. Het lijk werd vreeselijk ver minkt op den 720 M. diepen bodem der schacht teruggevonden. Vijf gevangenen hebben een poging gedaan om te ontsnappen uit de staats gevangenis te Charlestown. Zij zagen kans een gedeelte van de gevangenis in brand te steken, doch konden gepakt worden voor zij de gevangenis hadden verlaten. Bullit, de nieuwe Amerikaansche gezant, is gisteren te Moskou aange komen. Minister Colijn naar Zuid-Frankrijk. De minister-president dr Colijn is j.l Zaterdag voor famielieaangelegenhedea naar het Zuiden van Frankrijk vertrok ken en wordt a.s. Woensdag terugver wacht. Regeling invoer brood en deeg. Ingevolge de crisisinvoerwet wordt bij wetsontwerp goedgekeuring gevraagd voor de verlenging van den termijn voor de contingenteering van den invoer van brood en deeg. De minister wijst er op, dat voorheen de omschrijving van het gecontingenteer- de artikel luidde: „tarwebrood en deeg van tarwebloem en tarwemeel", terwijl thans de omschrijving luidt: „brood en deeg" Deze verruiming is wenschelijk gebleken, daar herhaaldelijk getracht werd brood met een dikwijls zeer hoog percentage tarwebestanddeelen onder anderen naam dan tarwebrood in te voeren. Het nemen van dezen maatregel, geldt thans nog in versterkte mate, doordat tengevolge van het graanmonopolie de voorsprong, welken de Belgische bakkers ten opzichte van hun Nederlandsche col lega's hadden, nog is vergroot. Ontslag van onderwijzers. Het Tweede Kamerlid de heer Suring heeft op het wetsontwerp tot wijziging der L.O.-wet eenige amendementen inge diend. Eenige daarvan beoogen, de moge lijkheid te scheppen tot het in acht nemen van een opzegtermijn van ten minste drie maanden voor die onderwijzers, die tbr. gevolge van het verkorten van den over gangstermijn ontslagen moeten worden aan scholen, waar het loopende school jaar of de loopende schoolcursus vóór 1 April 1934 eindigt. Een ander amendement beoogt, de voorgestelde wijziging van art. 97 der L.O.-wet een tijdelijk karakter te geven. Andere amendementen hebben ten doel gemeente- en schoolbesturen de aan spraak op de rijksvergoeding niet te doen verliezen, indien zij bij een vacature als hoofd of als onderwi'zer, in plaats van een wachtgelder, onderscheidenlijk een hoofd of onderwijzer benoemen, wiens jaarwedde toch reeds voor rijksvergoeding in aanmerking kwam. Bezuinigingen bij de spoorwegen. Naar gemeld wordt, zal de heer Ir H. E. Hoekstra, hoofdingenieur, chef van den dienst van tractie van de Ned. Spoor wegen, met ingang van 1 Juli 1934 den •dienst bij de spoorwegen met pensioen verlaten. Het ligt voorts in de bedoeling van de directie om bij het heengaan van den heer Hoekstra een belangrijken bezui nigingsmaatregel in te voeren. Deze zal hierin bestaan, dat de dienst van tractie met den dienst van materieel en werk plaatsen zal worden samengevoegd. Hedenmorgen vergaderden de Prov. Staten van Zeeland onder voorzitter schap van den Commissaris der Konin gin. Aanwezig 41 leden. Afwezig dhr Dumoleijn wegens onge steldheid. Ingekomen stukken. Adhaesiebetuiging Vereen. Vreemdelingenverkeer in Wal cheren aan verzoek Kamer van Koop handel in Zeeuwsch-Vlaanderen om de bootdienst VlissingenTerneuzen niet op te heffen. Bij het desbetreffend voorstel gevoegd. Verzoek van de Ned. Vereen, tot be vordering van den arbeid voor onvol waardige arbeidskrachten om bij bezui niging rekening te houden met de belan gen van onvolwaardige arbeidskrachten. Voor kennisgeving aangenomen. Enkele voorstellen van Ged. Staten gaan naar de afdeelingen en zullen daar in de pauze worden behandeld. Reglement voor de polders of waterschappen. Het voorstel, dat voornamelijk inhoudt het mogelijk maken van aanslaan van eigenaars van gebouwde eigendommen voor alle uitgaven van de polders of waterschappen, gaf in de afdeelingen wel aanleiding tot bespreking, doch bepaalde algemeene bezwaren zijn niet geuit. Dhr de Jonge (C.H.) bespreekt de kwestie van het stemrecht. Als straks het Binnenland. Vergadering Provinciale Staten van Zee land. De drinkwatervoorziening in Z. Vlaanderen. De reis van de Pander-Postjager. Dreigend gevaar voor onze bietenteelt? Buitenland. De Fransch-Duitsche besprekingen. De maritieme bewapening van Japan. Anarchistische woelingen in Spanje. De wet op de corporaties in Italië. Bij Apo+hekers en Drogisten bezit van iemand, die nu stemrecht heeft wordt gesplitst in gebouwd en onge bouwd, kan het gebeuren, dat iemand te weinig bezit heeft en zijn stemrecht ver liest. Dhr D i e 1 o m a n antwoordt, dat iemand door de wijziging niet zijn stem recht kan verliezen. Hij behoudt toch zijn bezit aan ongebouwd? Het is zelfs moge lijk, dat hij er een stem bij krijgt voor het gebouwd. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen Reglement op de wegen en voetpaden. De voorgestelde wijziging waardoor de bepaling, dat het verboden is met eenig voertuig zoodanige vrachten over de kunstwegen te vervoeren, dat de belas ting van eenige as uitgedrukt in K.G., méér bedraagt dan 130 maal de totaio breedt der wielbanden, uitgedrukt in c.M., wordt verschoven van 1 Jan. 1934 tot 1 Jan. 1940, gaf in de afdeelingen aanlei ding tot eenige bespreking, maar bepaal de oppositie is niet vernomen. Dhr Dominicus brengt hulde aan Ged. Staten, dat ze gehoor hebben gege ven aan den wensch van verschillende landbouworganisaties. Spr. had nog wat verder willen gaan en de geheele regeling willen intrekken. Laat den wagen vrij! Voor uitstel tot 1940 is Spr. echter alvast dankbaar. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen Waterschap De Valkenissegeul. Het voorstel tot wijziging van het bij zonder reglement voor het waterschap De Valkenissegeul, gaf slechts in een afdee- ling een lid aanleiding de wenschelijk- heid te uiten, dat de zeggingschap van het bestuur van het waterschap wordt uitgebreid tot alle hoofdwaterleidingen. Z.h.st. aangenomen. Hulster- en Axeler Ambacht. Naar aanleiding van opmerkingen van de verschillende leden in de afdeelingen gemaakt over het voorstel tot oprichting van het afwaterings waterschap H ulster- en Axeler Ambacht, deelen Ged. Staten nader o.a. mede, dat het jaarlijks aan het Rijk verschuldigde bedrag van f 0.56 per HlA. een gevolg is van de destijds tusschen de betrokken polders en het Rijk aangegane afwaterings-overeenkomst. Daartoe komt het er niet op aan, dal het waterschap nu de Oostelijke Rijkswa terleiding zal verbeteren, omdat dit niet geldt het onderhoud, waartoe het Rijk zich verbonden heeft. De vraag, in hoe verre het waterschap de lasten van de betrokken polders zou kunnen overne men, zal eventueel later onder het oog kunnen worden gezien. In de plaats van de betrokken polders zou in dat geval het waterschap als contractant moeten op treden. Of verlaging van de lasten daar van dan het gevolg zou zijn, meenen Ged. Staten voorshands te moeten betwijfelen. Iets anders is, of doelmatigheidshalve de betaling van de suatiegelden voortaan misschien zou kunnen geschieden door tusschenkomst van het waterschap. De invoering van een dergelijke maatregel zal evenwel aan de beslissing van de al gemeene vergadering dienen overgelaten te worden. Dhr De Feyter zegt, dajt de Ooste lijke waterleiding door het waterschap moet worden onderhouden. Dezen zomer is gezegd, dat het Rijk dit zou doen. Spr, wil dit laatste alsnog vasthouden. Dhr Kodde vraagt, hoe nu precies de zaken staan. Is verzuimd van een wij ziging van den Minister mededeeling te doen of heeft de Minister na de zomer- zitting wijziging aangebracht? Wanneer het Rijk de f 0.56 wil blijven innen, moet toch vastgelegd worden, dat het water schap later niet voor nieuwe onderhouds- lasten wordt geplaatst. Dhr Dieleman zegt, dat in de be grooting geen verandering komt. Wat nu voorgesteld wordt heeft geen andere

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1