ROODE STER ROODE STER Wie rookt weet pas hoeveel genot men voor 13 cent kan koopen! ëi&mdde *%£eS£ef Voor kennisgeving wordt aangenomen, Koudekerks. Vrijdag vergaderde de Kolenvereeniging „Ons Belang". Aanwe- wg bO leden. Wegens ontstentenis van den voorntter leidde de vice-voorzitter, F. N. Grime, de vergadering. De secretaris gaf in zijn verslag weer boe tegenover de Kolenconventie is opgericht een Federatie van Kolenvereenigingen met o.a. 20.000 leden. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat er een batig saldo is van f 624.27 Er is aangekocht voor de vereeniging 792.895 kg. brandstoffen. Kerknieuws. scheidswoord tot kerkertad en kerkvoog dij, koster en organist, burgemeester, wet houders en secretaris der burgerlijke ge meente, hoofden der Herv. Scholen, lei ders en leidsters van jeugdvereenigingen en Zondagsscholen, tot zijn oollega's, uit den ring en daarbuiten, tot 't bestuur van Kinderzorg, dat in grooten getale aanwezig was en tenslotte tot de gemeen te, waar bij tien jaar met liefde mocht arbeiden, haar dankend voor de trouw, steeds betoond. Hechte banden waren ge legd, zoodat het moeilijk viel te scheiden. Onderwijs. Ingezonden Medcdaellng. Gemengd Nieuws Van 't moment af dat ge Roode Ster Tabak overgaat weet ge hoeveel rookge voor dit luttele bedrag te krijgen is. Ge zult dan evenals de duizenden fijnproevers, die uitsluitend Roode Ster rooken ondervinden, dat 13 ets. voor U beteekenen: minstens 20 maal 'n half uur van het hoogste pijpgenot. NIEMEIJER'S het adres van de Alg. R. K. Ambtenaars- vereen. inzake voorgestelde jaarwedden- verlaging van Burgemeesters enz. in Zee land. Met alg. st. wordt herbenoemd het af tredend lid der comm. van toezicht op het Lager Onderwijs, J. Raas. Eveneens wordt herbenoemd met 6 te gen 1 st. blanco het aftredend lid van het Alg. Armbestuur, J. Tolhoek. In de vacature daarin, ontstaan door de ontslagname van het lid J. Nieuwen- huize, wordt benoemd A. M. Braamse. Met de voorgestelde jaarweddeverla- ging met 1 Jan. a.s. van Burgemeesters, Secretarissen, Ontvangers, Wethouders en Ambtenaren van den Burg. Stand gaat de Raad accoord. Afwijzend wordt beschikt op het be kende adres der koffiehuishoudersver- een. „Nienenbokos", afd. Zuid-Beveland. De met 1 Jan. a.s. periodiek aftredende leden der Commissie tot wering van schoolverzuim worden en bloc herbe noemd. Aan P. de Koster wordt op zijn ver zoek over 1933 een vergoeding toegekend ingevolge art. 13 der L. O.-wet 1920 ad f 25 per kind en per jaar, doch slechts tot 6 Sept., zijnde hij slachtoffer van de wij ziging der wet wat betreft den afstand tot de school. Aan J. de Punder wordt dezelfde ver goeding toegekend voor zoover zijn kin deren in 1933 leerplichtig waren. Deze valt buiten de bepalingen der wijzigings wet. Ingekomen is een adres van de afd. 's H. Abtskerke van den Chr. Landar- beidersbond om een steunregeling en ko- lentoeslag. Inhanden van B. en W. ge steld om advies. Na ampele discussie doet de heer De Jonge het voorstel een oommissie in het leven te roepen van 2 werknemers, die met B. en W. dienaangaande een onder zoek zal instellen, welk voorstel evenwel niet wordt ondersteund. Zoutelande. Vrijdagavond vergaderde de A.R. Kiesvereeniging. De secretaris, de heer P. Geschiere, bracht verslag uit van de vergadering van het Prov. Comité. De in heft program van beginselen aange brachte wijzigingen werden medegedeeld en besproken. 'Hierna gaf de heer J. Gla- risse een inleiding over art. 10 van ons Program van beginselen. De heer Joh. Geschiere zal op de volgende vergadering een inleiding leveren. Loop der bevolking over de maand November. Ingekomen: Lein Geschiere met gezin (5 personen) van Biggekerke. Vertrokken: J. J. Simonse naar Utrecht. Aagtekerke. Vrijdagavond vergaderde de landbouwvereeniging Helpt Elkander, onder voorzitterschap van den heer L. de Visser. De aftredende bestuursleden, de heeren 'C. de Visser en J. Blaas werden herkozen. Vervolgens werd nog in be spreking gébracht het oprichten van een stierenvereeniging. Een besluit hiertoe werd echter nog niet 'genomen. Na eenige bespreking werd besloten om in de voor jaarsvergadering op te laten treden den beer Bhilipse, directeur van de coöpera tieve Eiland Walcheren. Ten slotte wer den nog enkele crisis-aangelegenheden besproken. Serooskerke (W.). Donderdagavond gaf de Ohr. Zangvereeniging „God is mijn lied" haar '22ste uitvoering in de Ned. Herv. Kerk aldaar. Medewerking werd verleend door den heer Th. C. Ferwerda, organist der Nw. Kerk te Middelburg en mej. Dr N. M. Boone, celliste. Er werd onder de be kwame leiding van den directeur, den heer P. H. Broerse, over het algemeen zeer goed gezongen. Vooral de drie Kerst liederen werden gevoelvol vertolkt. Ook Rozentijd van A. Zeiter en Feest in het woud van Leo Mens, verdienen zeer zeker een extra vermelding. Psalm 146 van P. J. v. d. Valk, bleek te moeilijk voor het koor. Het samenspel van organist en celliste liet een diepen indruk na. Ds J. J. Hiet- kamp sloot dezen avond op de gebruike lijke wijze, waarna nog gezongen werd Gez. 2 2. Hoewel de aanwezigen niet zoo talrijk waren als andere jaren, waar schijnlijk door de koude, mag de vereeni- ging todh met voldoening op dezen zeer geslaagden avond terugzien. De Ohr. Jongeren Boeren en Tuin- dersbond vergaderde Vrijdagavond. Dhr A. C. Louwerse behandelde het onderwerp „JJe verkorte dag in 'het landbouwbedrijf". In het industrieele bedrijfsleven, aldus spr., werd gebruik gemaakt van de ma chine en werd de machinale kracht oor zaak van teugellooze uitbreiding van de werkkracht van vrouwen en kinderen, zoodat wettelijke bescherming door de overheid noodzakelijk was. Er is echter geen aanleiding voor gelijkstelling van arbeidstoestanden tusschen industrie en ïhactische bezwaren tegen wettelijke regeling van een verkorte ar beidsdag zijn'er wordt onder veel gun stiger omstandigheden gewerkt (o.a. fris- sche lucht) en de sterke afhankelijkheid van de weersgesteldheid. Onderling overleg tusschen de organisa ties van patroon en arbeider is beter dan straffe overheidsmaatregelen. Tweede inleider was dhr P. Wonder- gem met een inleiding over den tuinbouw. Behandeld werden de verschillende kool soorten, o.a. 4 soorten: bloemkool, sluit- 'kool, spruitkool, boerekool. De aftredende bestuursleden F. N. Grims, J. Geldof en C. Jongepier, werden herkozen. Tot bode werd benoemd W. de Witte, tot controleur Js. Maas. Admini strateur C. Jongepier. Bewaring zakken C. de Korte. Voor lossers gaven zich op 25 personen. Terneuzen. In de Donderdag a.s. te houden raadsvergadering zal de jaarlijk- sche gemeentebegrooting worden behan deld. 0.m. is een voorstel tot belastingverhoo- ging op de agenda geplaatst. B. en W. stellen voor tot heffing van 150185 op centen op de hoofdsom der personeele be lasting, tot heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting en tot heffing van 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting. Ook is er een voorstel van B. en W. om de jaarwedden der gemeenteambtenaren voor 1934 met 4 pet. te verlagen. Brulnisse. Zaterdagavond werd de al- gemeene jaarvergadering gehouden van de Sdhippersvereen. „Algemeen Schip pers- en Visschersbelang". Aanwezig wa ren 35 leden. Uit bet verslag van den pen ningmeester bleek, dat de rekening over het loopende boekjaar sloot met een voor- deelig saldo van f26.21. De 'bezittingen der vereeniging bedragen thans f 3570.65. Tengevolge van een door de vereeniging gevoerde actie is bet bedrag, waarnaar het invoerrecht van mosselen berekend wordt, verlaagd van 25 tot franc 20. Na langdurige en breedvoerige bespre kingen, werd met meerderheid van stem men besloten geen ad'haesie te betuigen aan bet adres van Ierseke, waarin aan den Minister wordt verzocht, de Wadden zee dit jaar niet open te stellen voor het vissohen van mosselzaad. Uit de vergade ring werd gevraagd, indien dit jaar ihet zaad van de Waddenzee weer werd gedis tribueerd of het bestuur niets kon doen, dat de verdeeling billijker, kon geschieden dan -voorbeen, daar sommige leden meen den dit jaar in vergelijking met anderen te weinig te hebben ontvangen. Verzocht werd verder, indien mogelijk, te voorkomen, dat het visscherijperceel van een der leden, die door omstandig heden niet in staat is het perceel te be zaaien, hem door het bestuur der Vis- scherij' op de Zeeuwsc'he Stroomen zou worden ontnomen, omdat bet niet in cul tuur is gebracht. Gewezen werd op het feit, dat de voor schutting, die op het kanaal door Zuid- Beveland bestond voor geladen Mossel- vaartuigen is opgeheven en het ongerief, dat daardoor voor de mosselvisschers, speciaal van iBruini'sse, is ontstaan, daar het reeds voorgekomen' is, dat sommigen te laat op de plaats van bestemming kwa men om nog te lossen. 'Gevraagd werd de betrokken instanties te verzoeken, de oude regeling weer in te voeren en weer voor- schutting te verleenen. Het bestuur der vereeniging zegde 'toe, om in al deze zaken het noodige te doen, om tot een bevredigende oplossing te komen. Kortgenc. Loop der bevolking over de maand November. Ingekomen: A. L. Schrier van Wemel- dinge; P. Brouwer en gezin van Colijns- plaat; Willem Goulooze van Colijnsplaat; D. W. Hoekendijk en gezin van Goes; Th. Marcusse van Wissenkerke; A. Kunst en gezin uit Tholen; A. P. Filius uit Vlissingen. Vertrokken: M. A. Noordhoek naar 's-Heer Hendrikskinderen; C. Hage naar Colijnsplaat Staven isse. In de Vrijdagmiddag ge houden raadsvergadering werd o.m. mee gedeeld, dat een verminderde rijksbij drage in de uitgaven voor de werkloo- zenzorg de gemeente op f900 zal komen te staan. Aan Ged. Staten van Zeeland zal geadviseerd worden het salaris van burgemeester, secretaris, ontvanger en ambtenaren van den burgerlijken stand met 12% pet. te verlagen, zulks voor den tijd van drie jaar. Op voorstel van B. en W. werd besloten het salaris van de an dere gemeente-ambtenaren met ingang van 1 Januari 1934 met 5 pet. te verla gen. Een bedrag van f 300 zal vrijgesteld zijn van korting, die voor drie jaar gel dig zal zijn. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Werkendam, Tb. Hettinga te Streefkerk. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Opheusden, W. C. La- main te Rotterdam-Zuid. Bruinisse. Gekozen tot notabel bij de Ned. Herv. Kerk in de vacature W. N. Elenbaas, welke benoemd is tot kerk voogd, de heer Mach. Jumelet Wz. Afscheid DsR. ten Kate. Zondagmiddag j.l. nam ds R. ten Kate afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Kou- dekerke, met een predikatie over 1 Petr. 125. Z.Eerw. wees daarbij op 't Woord des Heeren als tastbare gave van God, als blijde boodschap, als genade, die ver nietigend zeifoordeel inhoudt, als evan gelie, dat beloften en zware eischen be vat. Aan 'teind van den dienst sprak de scheidende leeraar nog een kort al- Ouderling Clarisse, burgemeester Bak ker, dhr Smit namens de kerkvoogdij en als hoofd der Herv. school op het dorp, ds Korevaar namens den ring en dhr Middelkoop namens Kinderzorg, spraken woorden van dank en heilbede. Een zeer groote menigte vulde 't kerk gebouw. Ds H. Buurman, Gisteren was bet 40 jaar geleden, dat Ds H. Buurman, predikant der Geref. Kerk te Amstelveen, te Meliskerike in den dienst des Woords bevestigd werd. Goes. Zaterdagmiddag vergaderde in de Melksalon Bustraan te Goes de afd. Zuid-Beveland en Omstr. van Chr. on derwijzers onder leiding van haar voor zitter, dhr Van Wijk. Voor de pauze le verde Mej. Bakker van Ellewoutsdijk een inleiding over: „Het onderwijs in de eer ste leerjaren". Naar aanleiding daarvan en van een bijbehoorende vragenlijst van het Hoofdbestuur volgde een breede be spreking. Voor het Hoofdbestuur werden de meeste stemmen uitgebracht op den heer J. Uittenbogaard te Den Haag. Na de pauze sprak de heer F. P. de Graaf van Kapelle over de vraag: „Moeten we nog vasthouden aan 't Unierapport?" Aan de hand van de 'conclusion (van 't Gewijzigd Unierapport en vragen van 't Hoofdbestuur leverde hij een breedvoe rig, historisch betoog. De nood van de wachtgelders en jonge onderwijzers werd ook besproken. Middelburg. Zaterdagmiddag hield de afdeeling Walcheren van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers te Middelburg een algemeene vergadering. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van 't hoofdbestuur, waarin aan de afdeeling gevraagd werd wat gedaan kan worden voor de vele jonge onderwij zers en onderwijzeressen, die zonder be trekking zijn. Verschillende gedachten werden naar voren gebracht. Het bestuur zal de zaak in studie nemen en op de volgende vergadering met voorstellen komen. Daar nieuwere inzichten in de psycho logie van het jonge kind vragen naar vo ren hebben gebracht omtrent den leeftijd, waarop het eigenlijke leeren kan aanvan gen, hield de heer J. J. G. de Graaff van Arnemuiden een inleiding over de inrich ting van bet onderwijs in de la,gere klas sen. Nadat gestemd was voor een lid van het Hoofdbestuur besprak de heer I. van Noppen te Middelburg het gewijzigd Unierapport. De Postjager heeft pech. Zaterdagmorgen te ongeveer elf uur is de Postjager bij Rome geland. Nadat benzine was ingenomen, is het vliegtuig een uur later om 11.50 uur, door gevlogen om dezen eersten vliegdag nog Athene te bereiken. Boven Italië is alles goed gegaan, maar toen men het vaste land had verlaten om de Adriatische Zee over te steken, kregen de vliegers helaas met pech te kampen. Op weg van Brindisi naar Athene is een motor van de „Postjager" vastge- loopen. Het toestel is op twee motoren naar Italië teruggevlogen en op 't mili taire vliegveld Grottaglie in Zuid-Italië geland. De piloten onderzoeken of de schade van dien aard is, dat de tocht na reparatie kan worden voortgezet. Zij zul len nader berichten. Zij verblijven te Taranto. De bemanning heeft de bovenste drie cylinders gedemonteerd en bevonden, dat cylinders en zuigers niet geleden hadden, maar het binnenwerk (drijfstangen, moe derstang en krukas) is ernstig bescha digd en zal in ieder geval vernieuwd moeten worden. De oorzaak is, dat van de oliepomp eenige vitale onderdeelen zijn losgeraakt, waardoor de oliecirculatie niet meer func tioneerde. Hoe dit losraken mogelijk is geweest, is nog niet opgehelderd en wordt onderzocht. De piloten deelden mede, dat het ver trouwen in de motoren niet geschokt is en dat zij, indien zij een nieuwen motor konden krijgen, den tocht wenschen voort- te zetten. Het Comité onderzoekt, hoe lang het duurt een nieuwen motor in Zuid-Italië geleverd te krijgen. Het staat vast, dat deze motor in ieder geval van de fabriek in Amerika moet komen. De mail blijft in overleg met de Poste rijen voorloopig aan boord, totdat in ver band met den motor bekend zal zijn, hoe lang het oponthoud moet wezen. Telegrafisch is een nieuwe motor in Amerika besteld, die rechtstreeks naar Rome zal worden vervoerd, waarschijnlijk door de lucht met de Z.-Amerikaansche luchtlijn. Men hoopt, dat de motor tijdig genoeg in Italië zal zijn om voor Kerst mi» de vlucht te kunnen hervatten. Met bons voor Niemeije r's bekend» kwaliteits- cod a a u x. De brand te Den Haag. Met machtiging van den Officier van Justitie en de politie deelt de Directeur van de Gemeentegasfabriek in verband met den brand in de Daendelsstraat het volgende mede: Bij het onderzoek van den gasradiator is gebleken, dat deze geheel in orde was. Er kan geen onverbrand gas in de kamer zijn ontweken en een ontploffing heeft niet plaats gehad. Ook kunnen vlammen na het aansteken niet buiten den radia tor zijn getreden. Vermoedelijk is de brand veroorzaakt door onachtzaamheid, b.v. doordat een stuk van het papier, waar mede d6 radiator waarschijnlijk werd aangestoken, brandend op den vloer is gevallen. De vloer moet n.l. bedekt zijn geweest met snijdselafval van katoen en flanel en zeer lichte katoenen pluizen. Ook is het mogelijk, dat deze pluizen bij het openen en sluiten van de deur na het aansteken van den radiator door de luchtbeweging naar dezen zijn toege waaid en tot ontbranding zijn gekomen. Verder kunnen licht brandbare stoffen te dicht bij den radiator hebben gestaan. Met zekerheid kan worden gezegd, dat, indien de brand door den radiator is ont staan, dit ook zou zijn geschied door elk ander verbrandingstoestel, waarbij tem peraturen van voldoende hoogte voor komen. Bij een gewone kolenkachel b.v. had hetzelfde kunnen gebeuren. Vier menschen bij een brand in gevaar. Gisteravond is een felle brand uitgebroken in pand 298 aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, waarbij een achterkamer van de tweede etage en de geheele zolderverdieping to taal zijn uitgebrand. Bovendien brandde het dak op verschillende plaatsen door. In de achterkamer van de tweede ver dieping bevonden zich, tden de brand in deze kamer uitbrak, acht menschen. Zij moesten in allerijl vluchten, waarbij eeni ge van hen brandwonden opliepen. Nog angstiger was de toestand van vier menschen op de zolderverdieping, die zich door een sprong uit 't zolderraam op een balkon in veiligheid moesten stellen. De tweede etage werd bewoond door de familie J. F. Hammer, die er een pension heeft gevestigd. Op de zolder verdieping bevonden zich dan ook ver schillende kamertjes. Hier wonen in pen sion de zusters mej. J. H. Teunissen, 29 jaar, en mej. P. Teunissen, 23 jaar. Zij hadden bezoek van hun stiefvader, de 50- jarige C. Veltenaar uit de Tollensstraat en van den verloofde van mej. Teunissen den heer H. Koorneef, 23 jaar oud, wo nende in de Verschoorstraat. De brand, die op de tweede etage, dus vlak onder de zolderverdieping was be gonnen, had al dadelijk zoo'n omvang genomen, dat ook de trap van den zolder van de tweede etage in brand raakte, waardoor de toestand van de vier men schen uiterst précair werd. De vlam men naderden via de trap de zolderver dieping, waar de houten schotten van de verschillende kamertjes al dadelijk be gonnen te branden. Van de trap snelden zij naar het zol derraam aan den voorkant en al spoedig waren zij genoodzaakt in de dakgoot te klimmen. Van deze groot lieten de 2 man- men zich met een sprong neer op het kleine balkon van de tweede verdieping en daarna volgden de dame». Gemakke lijk was de sprong geenszins, vooral ook omdat het balkon maar klein is. Alle vier bereikten het balkon gelukkig zonder letsel te bekomen. Juist toen zij hier wa ren, waren de eerste slangenwagens ge arriveerd. Met ladders, die tegen den gevel werden opgezet, kon men het vier tal toen naar het trottoir laten klauteren. Zware brand. Een 21-jarige jongeman aan de verwondin gen overleden. Zaterdagavond werd de gemeente Gorinchem in opschudding gebracht door een feilen brand, welke tot ver in den omtrek te zien was. Te ongeveer 10 uur werd de brand ge alarmeerd in den meubelwinkel en ma gazijnen van J. van der Lingen. Het vuur had in slechts enkele minuten zóó'n groo ten omvang aangenomen, dat men een oogenblik vreesde, dat het geheele com plex door het vuur zou worden in de asch gelegd. Het vuur werd met 5 en 6 stralen bestreden. De straten waren in ijsbanen veran derd, de brandweermannen in ijspoppen. Tijdens het blusschingswerk deed zich een droevig ongeval voor, toen de 21- jarige A. de Waal, die bij het blusschen behulpzaam was, van een ongeveer 6 M. hoog dak naar beneden stortte en met een zware hersenschudding en hevig bloedend werd opgenomen. Zonder tot het bewustzijn te zijn ge komen, overleed te half twee in den nacht het slachtoffer aan de bekomen verwondingen. Jacht op smokkelaars. Zon dagmorgen merkten twee controleurs van de Crisis Zuivel Centrale te Eindhoven een hun bekende smokkelauto. De contro leurs begonnen de smokkelauto te achter volgen. Met een snelheid van 80 K.M. ging het in de richting Acht. Op den overweg werden juist de spoorbanen neergelaten. De smokkelauto wist nog onder de eerste door te glippen, de tweede echter was reeds neergelaten, zoodat de auto dezen boom stuk reed. Hierdoor ge raakte de bestuurder van de smokkelauto zekere J. Schafer uit Nunen, de macht over zijn stuur kwijt, met het gevolg, dat de auto tegen een huis reed, waarvan de voorgevel eenigszins beschadigd werd. De controleurs waren intusschen nader bij gekomen en namen de auto, die ern stig beschadigd was, benevens 618 KG. Belgische margarine in beslag. Zwerver bijna bevro ren. Bij een landbouwer onder de ge meente Alphen a. d. Rijn vervoegde zich 's avonds de 59-jarige zwerver P. B., met het verzoek in den hooiberg te mogen overnachten. De landbouwer gaf daar toe toestemming, doch den volgenden morgen vond hij den man geheel ver kleumd van koude en met een bevroren voet. Nadat hem geneeskundige hulp was verleend, is de stakkerd voorloopig in het Wees- en Armenhuis te Oudshoorn ter verpleging opgenomen. Notaris gearresteerd. Notaris G. A. te Ooltgensplaat is in arrest gesteld door den officier van justitie te Rotterdam, verdacht van fraude. Op 1 December was genoemde notaris naar Rotterdam vertrokken om den 'officier van justitie van zijn fraude in kennis te stel len. Onmiddellijk daarna is de arrestatie geschied. Een en ander ia «erat than» be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3