AKKER.CACHET5 (■AKKERTJES") Weer onprettig? Blêtenschip gelicht. Het Nederlandsche bietenschip „Maco", dat dezer dagen op de Schelde gezonkon is, zat in circa 20 M. diep water. Van der Tak's bergingsbedrijf is er thans in ge slaagd het schip te lichten. Het is naar Rammekens gebracht, waar het aan den gTond gezet is. De omzet- en weeldebelasting wordt Btraks ingevoerd. Koopt nog vlug één van de nieuwste N.S.F.- of Philipstoestellen. Vanaf f 137.50. Hoofdagent: J. M. Pol derman. Goes. (Adv.) Weer een nieuwe motor- veerboot. Zaterdagmiddag werd een officieele proeftocht gehouden met de nieuwe motorveerboot Prins Willem I van den Provincialen stoombootdienst. Deze boot is 'bestemd als reserveboot voor de lijnen VlissingenBreskens, Ter- neuzenHoedekenskerke en die op de Oosterschelde. O.a. maakten den tocht mede de Min. van Waterstaat, Ir Kalff, de directeur-generaal van Waterstaat, Dr Ir Ringers, de Commissaris der Konin gin, de leden van Gedep. Staten met den griffier en verschillende andere autori teiten. Men voer van Vlissingen naar Ter- neuzen en van daar naar Hoedekenskerke, waarna weer naar Vlissingen is terug gevaren. Aan tafel heeft de Minister van Water staat medegedeeld, dat de heer A. J. van Luijl, hoofdcommies ter Provinciale Grif fie, speciaal ibelast met de stoombootdiens ten benoemd is tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau als blijk van waardeering voor hetgeen hij in het belang van de Provinciale stoombootdiensten heeft ge daan. De heer Van Luijk bad de gelukwen- schen van de verschillende autoriteiten in ontvangst te nemen. Middelburg. Zaterdag is het druk ge weest op 't ijs, vooral ook op de vest, die bij de ijsclub in gebruik is. Des avonds gaf de verlichting langs de geheele baan een bijzonder vroolijken aanblik. Woensdagmiddag is er, ijs en weder dienende, een kinderfeest op de afzon derlijke kinderbaan. De afd. Walcheren van de Ned. Chr. Reisvereeniging hield Vrijdagavond een ledenvergadering, die niet druk bezocht was. De vice-voorzitter, Ds Nolte, had de leiding. Secretaris en penningmeesteresse brachten jaarverslag uit. Er was reden om tevreden te zijn. Minder tevreden was de excursie-commissie over de uitgeschre ven excursiö's, die weinig belangstelling hadden onder de leden. Als nieuw lid van deze commissie werd dhr W. P. Wattel benoemd. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering, die te Leiden zal worden ge houden, werd besproken. Als afgevaardig den werden gekozen mej. S. J. Pieterso en dhr L. van Wallenburg. In plaats van dhr P. van Ooyen, die als voorzitter en bestuurslid bedankt had, werd gekozen dhr C. Sanders. Tenslotte werden uitvoerig de winterplannen be sproken: Er zullen een paar filmavonden gegeven worden en het 10-jarig bestaan van de afd. zal in Maart 1934 eenigszins feestelijk worden herdacht. Vlissingen. Gemeente-begroo ting. Uit het rapport betreffende het onderzoek der gemeente-begrooting voor 1934 blijkt, dat enkele leden verklaarden zich niet te kunnen vereenigen met de loonkorting van 5 pet., zooals B. en W. voorstellen. Een der leden verklaarde zich in elk geval tegen deze voorgestelde loon korting. Andere leden verklaarden zich noodge dwongen er bij te zullen neerleggen. Een der leden zou het op prijs stellen te mogen vernemen of B. en W. nog aandacht schonken aan het weksysteem ten be hoeve der brandweer. Een der leden hield een betoog tegen de subsidie van de Vlissingsche Burger wacht. Een der leden betreurde het, dat zich onder de vereenigingen, voor welke de subsidie verlaagd wordt, ook de Vlissing sche Vrijwillige Brigade tot redding van drenkelingen bevindt, welke vereeniging, naar wel eens gezegd is, een deel der politietaak vervult. Enkele leden bespraken de voorgestelde bezuinigingsmaatregelen ten aanzien van het onderwijs. Een der leden wees er op, dat voor het sluitend maken der gemeente- begrooting niet minder dan f 50.000 van het reservefonds van het grondbedrijf zal genomen worden. Hij zou gaarne de mee ning van B. en W. vernemen aangaande de vraag of het bedrijf, niettegenstaande deze vermindering nog gezond zal blijven. Een der leden wees op het feit, dat de afschrijvingen voor het woningbedrijf z.i. laag zijn. Een der leden bracht wederom het vraagstuk der stortplaats van vuilnis ter sprake. Hij zou thans gaarne van B. en W. vernemen op welke wijze zij deze aan gelegenheid tot een bevredigende oplos sing denken te brengen. Huldiging Dr Staverman. Het is Zaterdagmiddag wel een grootsche huldiging geworden, die Dr Staverman ten deel is gevallen. Tegen drie uur hadden honderden dankbare patiënten plaats genomen in de groote zaal van het Grand Hotel Brittan- nia. Op het podium, dat rijkelijk met bloemstukken en palmen versierd was, had het comité van huldiging plaats ge nomen. Spontaan applaus weerklonk, toen Dr Staverman met zijn kinderen en verdere familieleden door den burgemeester en den voorzitter van het comité werden binnengeleid. De burgemeester las nu allereerst ver schillende gelukstelegrammen voor, o.a. van het college van Gedep. Staten van Zeeland, de Rijksverzekeringsbank, direc teur en personeel van de Prov. stoom- bootdiensten en het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen. Vervolgens sprak de heer Van Woelde- ren den jubilaris toe: De drang tot deze huldiging, aldus spr., is hartstochtelijk geworden. De rollen zijn nu verwisseld. Spreker is nu de chirurg, die Dr Staverman een publieke operatie zal doen ondergaan. Hij zal hem echter zooveel mogelijk sparen, temeer daar hij geen narcose kan toedie nen. Spreker zal geen lange opsomming ge ven van hetgeen door Dr Staverman in een drukke en moeilijke taak deze 25 jaren is verricht. Hij wees op de verschillende functies in deze 25 jaren door hem ver vuld. Bijna geen terrein is er, waarop hij niet werkzaam was. Ondanks zijn zeer drukken werkkring, had hij toch overal tijd voor, velen ten voorbeeld. Dr Staver man heeft een prachtigen staat van dienst, doch de oorzaak van de groote populari teit zoekt spreker in de groote gaven van zijn hart. Daarvoor willen velen hem hul digen in groote dankbaarheid. Deze feestdag is voor Vlissingen iets bijzonders. Reeds langen tijd geleden heeft Dr S. zijn begeerte te kennen gegeven ook voor Vlissingen de beschikking te hebben over een hoeveelheid radium. Spreker doet de toezegging, dat deze wensch zal vervuld worden en het kapitaal van het Vliss. Ziekenfonds zal beschikbaar gesteld wor den voor het aanschaffen van radium voor de Vlissingsche Ziekenhuizen, onder beheer van de doctoren Staverman en Henraad. (Applaus.) Hierna biedt spreker den jubilaris na mens honderden gevers een prachtig in gelegd 18e eeuwsch kabinet aan, met bij- belhoorende chiffionaire en verder een al bum met de namen der ongeveer 1500 schenkers, .verlucht met foto's der zie kenhuizen te Vlissingen, Hulst en Oost burg en de verbandkamer der Kon. Mij. „de Schelde". De burgemeester besloot zijn rede met de aanwezigen te verzoeken een driewerf „hoezee" aan te heffen voor Dr Staver man, waaraan door allen spontaan werd voldaan. Dr Staverman, hierna het woord nemende, zeide, dat hij in waarheid kan zeggen, dat hij tegen de zwaarste operatie niet zoo heeft opgezien als tegen dit oogen- blik. De beklemmende angst heeft hij nu zelf aan de lijve ondervonden, maar hij kan ook zeggen, zooals zoo vele van zijn patiënten, dat het hem nogal is meege vallen. Spreker heeft vele lidteekens in zijn hart, zooals alle zijn patiënten een liJd- teeken van hem hebben. Hij heeft getracht de herinnering op te halen, maar het was hem niet mogelijk, 'n stroom van leed zag hij voorbijtrekken. Zijn levenskeuze zou, wanneer hij deze weer moest doen, geen andere zijn, maar hij zou niet gaarne alles meer door wil len maken. Wil hij alzoo geen stap terug, alleen het groote vertrouwen hem ge schonken, heeft hem in staat gesteld zijn ambt te vervullen. Tallooze bewijzen van meeleven heeft spreker in deze weken mogen ontvangen van klein en groot. Een handdruk, een blik, waren (hem evenveel waard als 't groote geschenk. 'Hij' zegt 'hartelijk dank voor de aange boden geschenken, en in het bijzonder voor het album. Spreker zou vele namen kunnen noe men, doch 'hij wil één uitzondering maken, en wel voor zijn eerste patient hier in Vlissingen geopereerd. De heer Kievit heeft den moed gehad vóór 25 jaar zich toe te vertrouwen aan den jongen, onbe kenden chirurg en was alzoo het voor beeld voor de meer dan 15.000 personen, die na hem gevolgd zijn. Hij bracht dank aan den burgemeester voor de toezegging van 'het radium. Zijn fakkel is ver opgebrand, maar spr. hoopt zoo lang hij gespaard zal blijven, zich met vuur te blijven geven aan zijn arbeid. Tweemaal werd spreker naar elders ge roepen, maar na veel strijd is .hij hieT gebleven, omdat hij wist nergens die liefde te zullen ondervinden, welke hij hier mocht ontvangen. Vele patiënten heeft spreker pijh ge daan, aldus eindigde Dr Staverman, doch 'hiervoor vraag hij geen excuus, wél ech ter voor zijn fouten en zwakheden. Hierna voerde nog het woord de eerste patient, de heer Kievit, thans te 'Rotter dam, die Dr Staverman oprecht hulde bracht voor zijn groote kennis en de wensch uitsprak, dat de lijdende mensch- heid nog lang van zijn kimde en vaardig heid mag profiteeren. Hiermede was het officieele gedeelte af- geloopen, en werd aan de aanwezigen ge legenheid gegeven den jubileerenden chirurg geluk te wenschen. Een zaal was voor deze receptie inge richt, en gedurende enkele uren werden door 'Dr Staverman honderden handen ge drukt van dankbare oud-patienten. Het is zeker voor hem een onvergetelijken mid dag geworden. Prachtige bloemstukken waren o.a. aan wezig van het Alg. Ziekenfonds Walche ren, de boden van dit fonds, de Vereen, voor Ziekenhuisverpleging, „Vlissingen Vooruit" en van den heer en mevr. Van Woelderen, terwijl een prachtig tegel tableau: „Aan onzen Fabrieksdokter 1908 —1933" achter den zetel van Dr Stav -- man een eere-plaats had gekregen. De I. M. V. M. (Indische Maat- schappij voor Militairen) correspondent schap Vlissingen 'hield Vrijdagavond j.l. een feestelijke ontmoetingsavond in het Chr. Tehuis voor Land- en Zeemacht, Bellamypark, Vlissingen. Feestleider was Ds v. d. Giesen, Vloot- predikant. Na opening door den Correspondent, den heer W. de Wit, die de aanwezigen hartelijk welkom heette, inzonderheid Ko lonel en mevr. Vreede, de officieren en de heer en mevr. Vegter, werd het woord gevoerd door den 'heer Vegter, beheerder van het Chr. Marine Tehuis te Soerabaia. Door hem werd gesproken over de I. M. V. M., haar ontstaan, groei en huidige toestand in Indië, en wees op de belang rijkheid voor den marineman zich bij aan komst in Indië zoo spoedig mogelijk daar bij aan te sluiten. Daarna sprak hij over zijn ondervin dingen als 'beheerder van 'het Chr. Marine Tehuis. De avond werd afgewisseld met muziek gegeven door de marine-kapel van Hr. Ms. Wachtschip „N oord-Brabant", onder leiding van kapelmeester Van Ree, door de I. M. V. M.-mondorgelelub, opgericht door den heer A. J. Looyens, en door een paar pianosoli van den heer J. Kwist. De tooneelclub van de Chr. Jonge Mannen- vereeniging gaf een klucht in 1 bedrijf „Bij den tandarts". Ds v. d. 'Giesen sprak het slotwoord en liet sluiten met het gemeenschappelijk zingen van Gez. 180 1. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de onder-commandant der Marine te Vlissingen kapt. ter zee Vreede, bet hoofd van de opleiding luit. ter zee le kl. Baron van Rantwijck, de commandant van Hr. Ms. Friso, de luit. ter zee le kl. Koen- raad en de off. v. gezondheid le kl. De Mooy. Inbrand geraakt. Zater dagmiddag zat in den Koudenhoek een oude vrouw met een stoof vuur. De vrouw is in slaap gevallen, en de stoof viel om. waardoor het vloerkleed en ook de klee- ren van de vrouw in brand geraakten. Een buurvrouw, die het zag, kon niet binnenkomen alvorens de deur, die van binnen gesloten was, geforceerd was. Toen heeft men het vuur gebluscht en de vrouw naar het ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is bevredigend. Hedennacht had in een woning al hier een vechtpartij plaats tusschen een drietal mannen, die onder den invloed van drank verkeerden en den boel kort en klein sloegen. De politie kwam er aan te pas en moest van den gummistok ge bruik maken om de ruziemakers tot rede te brengen. Goes. Woensdagavond geeft „Toon kunst" in „De Prins van Oranje" weer een uitvoering. Mooie composities zullen worden uitgevoerd. Men zie de advertentie in dit nummer. Voor een aandachtig gehoor sprak Zaterdagmiddag in „De Prins van Oran je" dhr P. C. de Gelleke over „Katten dijke'. Spr. deelde mede, dat zijn redr ontleend was aan verzamelde gegevens van het oud-schoolhoofd aldaar, dhr Fe- leus. In de pauze lichtte dhr Feleus zelvo aan de hand van door hem vervaardigde teekeningen het gesprokene van dhr do Gelleke toe. Aan het einde droeg men het groote dichtstuk nog voor „De geschie denis van het Kattendijksche licht", even eens door dhr Feleus vervaardigd. Bij de sluiting nam de Burgemeester van Kat- tendijke, dhr de Graaf, het woord en dankte de heeren de Gelleke en Feleus voor dezen historischen „Kattendijke"- middag. Van den ambachtsheer was be richt van verhindering gezonden, met de mededeeling dat hij de kosten aan dezen „Kattendijke"-middag verbonden voor zijn rekening nam. De laatste dagen wordt hier volop tot laat in den avond op alle vesten van de ijssport genoten. De banen op de Oostvest werden Za terdagavond (op kosten van de buurtver- eeniging Oostsingel), evenals die van de IJsclub op de Westvest electrisch ver licht, een verlichting, die uitstekend vol deed. Zaterdagmiddag had op de Westvesl een wedstrijd voor kinderen plaats. Schore. Vrijdagmiddag vergaderde do gemeenteraad voltallig onder voorzitter schap van den burgemeester. Ingekomen was het verslag van het gasbedrijf van Oosteinde over het eerste halfjaar 1933. Aan de Chr. Meisjesvereeniging „Adven- do" werd vergunning verleend voor het gebruik van twee schoollokalen op 22 December a.s., voor het houden van het jaarfeest Aan dhr H. D. Trimpe werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als agent van de arbeidsbemiddeling, zulks in verband met diens benoeming tot burgemeester. Met de door Ged. Sta ten voorgestelde korting op de jaarwed den van de burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders werd accoord gegaan. Een circulaire, betreffende deze verlaging van de Alg. R.-K. Ambtenaren- vereeniging werd voor kennisgeving aan genomen. i Naar aanleiding van een van de afd. Schore van den bond van land- en tuin- bouwarbeiders ingekomen adres betreffen- de te nemen maatregelen in het belang der werkloozenzorg, werd medegedeeld, I dat reeds een werkobject is aangevraagd L aan het waterschap B.W.B.I. Verder is een perceel grond gespit (met toeslag uit j de gemeentekas). Ook is reeds eenigen tijd geleden gevraagd om geldig verkla- f ring der steunregeling, doch tot op heden is nog niets dienaangaande vernomen, zoodat om een spoedig antwoord zal wor- i den gevraagd aan het departement. Met alg. stemmen werd goedgevonden, dat in "AKKERTJES" vardrij veni Hoofdpijn Migrain Kiespijn Spierpijn Influenza Vele vrouwen zijn op gezette tijden het slachtoffer van pijnen. Denk niet, dat legen dit lijden weinig te doen is, want de vele vrouwen die geleerd heb ben "AKKERTJES" le gebruiken, welen wel beter. AKKER-CACHETS bestrijden vrouwenpijnen en zijn een uitkomst in de donkere dagen der vrouw. In plaats van neerslachtig zult Ge U opgewekt en rustig voelen. AKKER-CACHETS rijn een nieuwe zeer werkzame vinding van Apotheker Dumont. Ze hebben geen enkele nadeelige werking. De cachet-vorm is de meest ideale manier van innemen. "AKKERTJES' hebben in korten tijd bewezen een geneesmiddel bij uitnemend heid te zijn. Haai nog heden een doosje. Ook U zult tevreden rijnl Volgens recept van Apotheker Dumonf. Slechts 50 cent per 12 stuks. Nedirlondccb Product afwachting van de aangevraagde werk verschaffing en steunregeling zal worden voortgegaan met het spitten van gron den, welke in normale omstandigheden geploegd worden. Uit de gemeentekas zal hiervoor een toeslag worden gegeven van 5 cent per vierk. roede. De heer Bruijn- zeel wees er op, dat de gemeente iets meer zou kunnen geven, waardoor de werkgever niet veel meer behoefde te geven, dan hij anders kwijt is voor het ploegen. Voorloopig zal echter een proef worden genbmen met een toeslag van 5 cent. Verder informeerde de heer Bruijn- zeel naar het geven van een kolentoeslag, waarop de voorzitter mededeelde, dat deze toeslag wel zal worden gegeven bij steun- verleening, doch niet bij de werkverschaf fing, zulks - overeenkomstig de afspraak met de gemeenten, waarmede bij werk verschaffing wordt samengewerkt. De heer Bruijnzeel gaf te kennen, dat hij voelt voor een kolentoeslag bij werkver schaffing, waarop de voorzitter op het gevaar wees, dat alsdan de mogelijkheid bestaat, dat een arbeider in het vrije be drijf minder verdient. De heer Bruijnzeel achtte dit bezwaar niet zoo groot, aange zien een vaste landarbeider geregeld een volle week loon ontvangt, terwijl zulks niet gezegd kan worden van iemand, die werkzaam is bij de werkverschaffing. Medegedeeld werd, dat bericht is in gekomen, dat de heer H. D. Trimpe is benoemd tot burgemeester der gemeente met ingang van 4 Januari a.s. De voor zitter feliciteerde den heer Trimpe, waar voor deze zijn dank betuigde. De woning, bewoond door het hoofd der school werd verhuurd aan den heer J. van Nieuwenhuijze tot 1 Januari 1936, voor f300 per jaar. Vervolgens werd op voorstel van B. en W. met alg. stemmen besloten tot het bijplaatsen van enkele straatlantaarns, n.l. bij Eigen Erf, eind Steenweg, Gemeentehuis, molen en Noord- weg, terwijl de lantaarn nabij de Abdij straat te Biezelinge zal worden opge ruimd. Van het burgerlijk armbestuur was be richt ingekomen, dat het genegen is tot verpachting van een perceel grond ach ter de bestaande begraafplaats voor uit breiding van die begraafplaats. Voor het geheele terrein (bestaande en nieuw aan te leggen begraafplaats) wordt een jaar- lijksche huurprijs gevraagd van f50, ter wijl het armbestuur genegen is tot het in erfpacht geven voor den duur van 65 jaren. De heer Glerum wees er op, dat door bijzondere omstandigheden de mogelijkheid bestaat om de pacht zeer spoedig te doen ingaan. Met alg. stemmen werd besloten het aanbod van het arm bestuur te aanvaarden en te kennen te geven, dat de gemeente bereid is tot mede werking om de pacht zoo spoedig moge lijk te doen ingaan. Vastgesteld werd een verordening tot verlaging van de personeele belasting (verlaging van den aanslag voor huur waarde met een derde deel) voor koffie huizen. De rekening 1932 van het gasbedrijf werd voorloopig vastgesteld met voor den gewonen dienst een ontvang en uitgaaf ad f80.006.49 (uitkeering van de gemeen ten wegens verlies f 1103.53) en voor den kapitaal dienst een ontvang en uitgaaf ad f 42.181.52. Verder hadden de volgende benoemin gen plaats: le. tot leden van het Burg. Armbestuur de heeren P. Kole (aftr.) met 7 stemmen en J. Overbeeke met 4 stem men tegen 3 stemmen op den heer P. Bruijnzeel Czn; 2e. tot leden van de Com missie tot wering van schoolverzuim de heeren W. Karelse, G. Zoeteweij Jzn, A. C. Martijn, P. M. Stevense en J. van Nieuwenhuize, allen aftredend; 3e. tot lid van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer G. Zoeteweij Jzn, (aftr.) Wolphaartsdijk. Zaterdag ging een span paarden, gespannen voor een ge laden wagen met geperst stroo, op hol. Op den Molendijk viel een der pakken stroo op de dieren, welke schrokken en den weg op holden naar het Lokaalspoor. Een der dieren kwam hierbij te vallen en werd een eind meegesleurd, zoodat het eenige ontvellingen opliep. Hoewel een en ander zich ernstig liet aanzien, liep alles met materiëele schade af. Zaterdagnamiddag brandde de berg plaats op de Groentenkweekerij van M. Krijger en gelegen aan den Zuiderland- schen weg alhier geheel af. De schuur was opgebouwd met wanden van riet matten, dus alles was onmiddellijk een vuurzee. Enkele arbeidersgereedschappen enz. werden mede een prooi der vlammen. De brandweer is, aangezien er geen ge vaar bestond voor uitbreiding, niet uit gerukt. Een aangrenzend bergplaatsje werd onder leiding van brandmeester H. van Leerdam behouden. Hansweeri. Het Belgische sleepschip „Octavia", schipper Verbeeck, is Zater dagmiddag te Wemeldinge tegen een sluismuur gevaren en bekwam belang rijke schade aan het voorschip. Het kon echter de reis voortzetten. Toen het ter hoogte van Lillo was, werd het aange varen door een driemastschoener waar door het zware lekkage bekwam. Een pompboot, die direct langszij kwam om te pompen, kon het schip niet boven water houden, zoodat het zonk. De be manning kon gered worden. Zondagnamiddag arriveerde alhier het sleepschip „Texel" met zware lekkage vermoedelijk tengevolge van het ijs. Pom- pers zijn aan boord. Men zal trachten het schip boven water te houden. Krabbendijke. Donderdagavond had onder voorzitterschap van den Burgemees ter een vergadering met filmvertooning plaats, uitgaande van de afd. Bijz. Vrijw. Landstorm. Daartoe waren overgekomen overste Bierman en de secretaris der Gewestelijke Landstormcommissie de heer P. G. Laernoes. De eerste film betrof de huldiging van H. M. de Koningin op 7 Sept. j.l. Daarna verkreeg de heer Laernoes het woord en sprak over het drievoudig snoer: God, Nederland en Oranje. Nadat de tweede film was vertoond over den Landdag te Hulst, sprak overste Bierman een propagandarede uit Na het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus en een slotwoord van den burgemeester, volgde sluiting. 's Heer Abiskerke. Zaterdag vergader de de Gemeenteraad.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2