ATSEN THIEME DË ZEEUW N ATIO N ALE TWEEDE BLAD. Gesprongen handen PUROL Voor f 10.000 HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl' *SCHE TRAAN ats der wereld L,GOES T 24 if* KAARTJES rukker, want den vakman RE - GOES :uw" nog ende imers kt e Pilaren n en Advertenties uw worden aan' de verschillende r8 der Postertien. m*' Wat er deze week voorviel FEUILLETON Bab Fenwicks verloving. Brieven uit Middelburg. LEVENSVERZEKERING-BANK verkrijgt een 67-jarige vrouw- -een lijfrente van 1015,23 's-jaars Uit de Provincie Zoeklichtjes. Uit den Goeschen Raad. en druk legt U eer in ezonden groei. voor de voeding de juiste ver- evertraan loopt e groote dosis te in is van beiden este en fijnste gestelde eischen ïen voor 15 cent. DECEMBER e. k. leinhandelaren in in Zeeland in het van een VER" leveland zijn dezo op 12 en 14 Dec. Kantoor der Gew. irganisatie voor .DERHUIS, GOES VAN ZATERDAG 9 DEC. 1933. Nr 60. Er zat deze week spanning in de poli tieke sfeer. De atmosfeer was zwaar ge laden en het scheen werkelijk of er iets ernstigs gebeuren zou. Het wetsontwerp tot korting op de Indische pensioenen was in de Tweede Kamer aan de orde en de leiders van twee belangrijke fracties, de lieeren Aalberse en de Geer, spraken er hun veto over uit. Het was nu maar de vraag over hoeveel volgelingen ze in hun fracties beschikten. D'aarvan hing het lot van het wetsontwerp af. Maar meer. Hoe wel minister Colijn zich niet concreet over de gevolgen van verwerping wilde uitla ten, was toch niet onmogelijk, dat er mi nister-crisis of Kamerontbinding voor de deur stond. Daaraan hebben we echter in dezen tijd allerminst behoefte, zoodat het maar gelukkig is, dat het ontwerp met een vrij groote meerderheid is aangeno men. Met dat al is het een onprettige maat regel, die de regeering moest voorstellen. Maar dit geldt niet alleen van dit wetje. Het is tegenwoordig allesbehalve een pretje, om Minister of Kamerlid te zijn. Tot die onaangename maatregelen be hoort zeker ook de voorgestelde belasting- verhooging voor rijwielen en motorrijtui gen. Men kan gerust verwachten, dat daartegen een storm van protesten zal opsteken, al zal dit wellicht niet veel ba ten. De tekorten moeten nu eenmaal ver dwijnen en het geld móet er komen, al nadert zeker spoedig het moment, dat er geen nieuwe belasting meer te bedenken zal zijn en geen bestaande meer verhoogd kan worden, omdat de druk van directe en indirecte belastingen, gezien ook de sterk verminderde loonen en salarissen, redelijkerwijs niet meer verzwaard kan worden. In Frankrijk, waar de financieele moei lijkheden ook heel wat hoofdbrekens kos ten, schijnt er nu kans te zijn. dat het financieel program der nieuwe regeerin-z in de Kamer een meerderheid zal vinden Het is deze week nog eens door den woordvoerder der regeering gezegd, dat Frankrijk niet van plan is den gouden standaard los te laten. Rcosevelt, Amerika's president, heeft zich dezer dagen weer eens optimistisch uitgelaten over den economischen toe stand in zijn land. Hierbij moet echter opgemerkt worden, dat niet alle Amerika nen, die van economische en financieele vraagstukken wat verstand hebben, het met hem eens zijn. Overigens heerschte er in vele Ameri- kaansche staten deze week vreugde, om dat er een einde was gekomen aan het drankverbod. Zou men misschien denken, dat de alcohol ook meer welvaart zal brengen? De Volkenhond, die er den laatsten tijd ook door het gebeurde met Duitsch- land toch al zoo florissant niet voor staat, heeft weer eens een crisis door te maken. Italië wil kort en goed een radi cale hervorming van den Volkenbond en dat wel op korten termijn. Met den huidigen bond heeft het volko men afgerekend, maar het is bereid in een gereorganiseerden volkenbond te tre den, welke nieuwe statuten krijgt, geheel anders werkt dan de tegenwoordige en zijn groote doel ook in een ander licht ziet. Italië wil: le. beperking van de rechten der klei - Ve&zjcuJvt, -e*v gjz+uejesé. Doos 30 en 60 ct Bij Apoth. en Droq i sten. (Vrij naar het Engelsch.) 27) o Na deze vriendelijke toevoeging heersch te er een pijnlijke stilte; mevrouw Fen- wick, die met nerveus gelaat naar haar echtgenoot keek, trachtte zijn aandacht ai te leiden, door op te merken: „Maar waar zou Bab op het oogenblik zijn, wat kan er zijn voorgevallen, Godfray?" >,Ze is natuurlijk omgedraaid, om hem te volgen", bromde de squire; „zoo doen vrouwen altijd, ze overdenken nooit rus tig, wat ze doen en dan hebben ze er la ter spijt van." Het scheen dat Jack althans met deze uitspraak genoegen nam, want hij liet den kapitein staan en zocht zijn kamer op waarvan hij de deur achter zich op slot draaide. >,Ga maar naar je kamer om je te Wee den, Mary", verzocht de kapitein, die al spijt had van zijn drift, „dan zal ik be neden eens gaan zien, wat er gedaan kan worden. Als er een ongeluk gebeurd zou zijn voegde hij er op zachteren toon aan toe, „zouden we er reeds van ge nera mogendheden bij de behandeling van problemen, die hen slechts gedeeltelijk of indirect betreffen; 2o. vereenvoudiging van de volken bondsprocedure; 3o. bevrijding van den volkenbond van den geest van Versailles. Vooral de punten 1 en 3 zullen op krachtig verzet stuiten. Zoo zit Genèvo midden in de crisis. En intusschen verheugt men zich te Moseou in de diplomatieke successen door Litwinoff in Amerika en Italië be haald. Het Bolsjewisme heeft wel eens slechtere tijden dan tegenwoordig gekend CLXXXIX. Amice, Er wordt beweerd dat wie zich ieder jaar verzet tegen het betalen van het tekort van de Godshuizen uit de gemeen tekas van Middelburg, ten bedrage van om en bij een halve ton gouds, „hard- leersch" zou zijn. We zouden daarop kunnen antwoorden dat de in de laatste 4 of 5 jaar telkens terugkeerende aanvraag om dit nadeelig saldo in den bekenden bodemloozen put te storten, onverschillig hoe de Middel- burgsche schatkist er bij: staat, van groote onverschilligheid voor het alge meen welzijn getuigt. B. en W. van Mid delburg mogen nog zoo verlegen staan hunne begrooting sluitend te krijgen, een juichtoon zou er opstijgen als er eens niet weer f 45 a f 50.000 werd gevraagd door een onverzadelijk College van Regenten, de Raad zou niet gedwongen worden oin tegen zijn zin op allerlei posten te be zuinigen, men geeft om dit alles niets; iets meer of minder dan de gebruikelijke halve ton moet er zijn. Zoolang deze toestand ongewijzigd voortduurt, moeten er wel „hardleersche" menschen blijven, die eenvoudig niet te overtuigen zijn dat het niet anders kan, die al hun krachten inspannen om de be trokken personen er toe te dringen over te gaan tot een algemeene reorganisatie van het Ziekenhuis, met daarmee ge paard gaande belangrijke verlaging der doktershonoraria. De „hardleerschheid" zal overgaan zoodra dit doel zal zijn bereikt en een gemeente van ruim 18.000 zielen verlost zal zijn van den last om alleen de enorme kosten van een streekziekenhuis universiteitskliniekje te dragen. Tot zoolang zal er e 1 k jaar op dit aambeeld worden geslagen. We treden eens in enkele bizonderhe- den. In Vlissingen is een radioloog (stra- lenarts), die zijn arbeid en zijn ver diensten vindt aan zes ziekenhuizen. In Middelburg is één stralenarts alleen voor Middelburg. Wat is daarvan het natuurlijk gevolgl Dat dit instituut zooveel mogelijk wordt uitgebreid, temeer omdat het salaris wordt berekend naar 40 pet. van de brut o-opbrengst der uit geschreven (niet: binnengekomen) reke ningen. In 1932 bracht dit instituut bijna f 23.000 op. De geneesheer ontving daar van plm. f 8900 en de Godshuizen legden er f 984 bij. Het blijkt dus dat deze uitbreiding strekte tot nadeel van de Godshuizen, (die in vorige jaren nog een kleinigheid overhielden) en tot voor deel van den geneesheer, die zelfs over n i e t-b i n n e n g e k o m e n rekeningen zijn 40 pet. bruto berekent. In den Raad werd in verband hiermede gewezen op een voor geruimen tijd voorgevallen ge schiedenis, waarbij een patiënte, die zich verbeeldde een hard voorwerp te hebben ingeslikt, tweemaal werd gefotood en naar eene operatie werd verwezen, ter wijl het bedoeld voorwerp even later op den vloer der ziekenzaal werd gevonden, zonder den weg der wetenschap te heb ben gevolgd. Zij werd nog 24 uur in het gasthuis gehouden en ontving later een declaratie, wegen „observatie", foto's, verblijf etc. tot een vrij belangrijk bedrag. Dit is geen „i n s i n u a t i e", doch me- dedeeling van een voorval, dat, hoe lachwekkend ook, in den grond der zaak afkeuring verdient. Een ieder, ook een arts, kan zich natuurlijk vergissen, doch herstelt direct de gevolgen zijner vergis sing en laat die niet volgen door een gepeperde rekening. Twee zeer gereno nceerde ziekenhuizen, uitgaande van de Vereen, tot bevordering van Geref. Zie- hoord hebben." Zooals we straks zullen zien. was dit de laatste streek, die Bab voor langen tijd uithaalde en een waardig besluit was het niet. De lichten van Combo waren als balsem voor haar oog, toen ze eindelijk, doornat, bemodderd en vermoeid, het erf betrad; eens of tweemaal had ze zich af gevraagd, hoe het Jack zou zijn vergaan Natuurlijk zou hij wel boven water ko men. Hoe had ze ernaar gesnakt, hem den teugel van Brunette te kunnen over geven, haar arm was geheel verstijfd en de pijn kwelde haar bovenmate. Jack zou medelijden met haar hebben, als hij hoor de, wat haar wedervaren was. Haar vader hoorde aan het paarden getrappel, dat ze er aankwam, en hij ging haar tegemoet. Aanvankelijk was hij van plan, haar geen uitlegging te gunnen en haan een flink standje te maken; maar toen hij zijn dochter weer bij zich had, vermoeid en bemodderd, maar, God zij dank, gezond van lijf en leden, toen was hij zoo dankbaar dat zelfs het verhaal van de verknoeide nieuwe dogcart hem geen opmerking meer ontlokte. Trouwens op hetzelfde oogenblik kondigde wielge- ratel de komst van de gasten aan en Bab moest zich haasten, haar ontoonbaar uiterlijk wat op orde te brengen. E«n enkel oogenblik betrad mevrouw Ingezonden Mededeeling. ,.,J! v «J R ÖTT R DA M J. - J-J.»-. i - V Ur kenverzorging in Nederland, met een on geveer gelijk aantal patiënten, ontvangen aan hoogtezon en röntgenfoto's samen f2810. Le doktoren dezer Vereeniging, welke verleden week onder groote be langstelling baar 25-jarig jubileum vier de, ontvingen over 1931 aan salaris f 3254, (in Middelburg bedraagt dit f 18 a f 20.000). Na aan de vereen, f 23.000 huur voor de gebouwen en terreinen te hebben betaald (in Middelburg wordt geen huur vergoed) was het nadeelig saldo f 129.72 (in Middelburg saldo ver lies in 1932: f 48357.) We gelooven dat dit sprekende cijfers zijn. In Vlissingen werd met 1 Jan. 1933 het gemeentelijk ziekenhuis gesloten. Het laat zich aanzien dat dit voor Vlissingen aanzienlijk voordeel zal opleveren. Wanneer 't jaar 1933 verstreken is en de resultaten bekend zijn, komen wij hierop terug. Dr v. d. Bijl, controlerend geneesheer te Vlissingen, schreef in het Ned. Tijd- schr. voor Geneeskunde (28 Mei 1932) berichten over de afd. Walcheren der Ned. Maatschappij voor Geneeskunde o.a.: „Wanneer wij de stelling aanvaar den dat een ziekenhuis een streekbelang vertegenwoordigt, dan lijkt de eenvou digste oplossing deze; Dat wat boven de draagkracht van het individu (i.e. Mid delburg) gaat, moet de streek gemeen schappelijk bijpassen". En dit gebeurt zeker niet, als de verpleegprijs (3e kl.) f3.75 per dag bedraagt, doch de kost prijs per verpleegdag in Middelburg be droeg in 1932 f7.41 en in 1931 f8.32 (zulks volgens het Centr. Bureau voor Verificatie en Fin. Adv. der Vereen, van Ned. Gemeenten.) De Middelb. Courant, die de Middel- burgsche raadsleden laat zeggen o.a.: „laten we ons niet afbrengen van de platgetreden paden der breedvoerigheid in onbenulligheid", en de waarde van het betoog van een der raadsleden afmeet naar een „felle insinuatie", die geen insi nuatie is, doch een mededeeling van een voorgevallen feit, geeft blijk nóch den zin, nóch de kracht van Nederlandsche woorden te kennen. Er zal toch wel een Woordenboek der Nederl. Taal op het redactiebureau aanwezig zijn en geraad pleegd kunnen worden. Tegen dergelijke qualificaties van de Middelb. Crt. in den mond van iemand, die als gast de raads vergaderingen bijwoont en allerlei vrien delijkheden geniet, past een krachtig woord van protest. Vriendschappelijk groetend, t.t. METELLUS. Restauratie orgel. Het ge restaureerde orgel der St. Jacobskerk te Vlissingen wordt Maandag weder in ge bruik genomen. Mede door bet aanbrengen van ver warming in de 'kerk 'had het orgel zeer geleden. Verschillende stemmen uit de oude dispositie zijn vervangen door nieuwe. Rilland-Bath. Donderdagavond werd alhier door de Nat.-Soc. partij een open bare vergadering gehouden. Een 70-tal houders waren opgekomen. De vergade ring werd geopend door den heer Jan Dekker te Goes. Hierop verkreeg de heer Swemmelaar het woord, om een propa- gandarede uit te spreken, die hoofdzake lijk bestond in het afkeuren van het par lementaire stelsel, en het aanprijzen van den Corporatieven Staat. Tot he stellen van schriftelijke vragen werd gelegenheid gegeven, waarvan door enkelen werd ge bruik gemaakt. Toen verzocht werd staan de het Wilhelmus te zingen verlieten velen de zaal. Krabbendijke. Donderdagavond hield de studieclub, uitgaande van den C'hr. Be sturenbond Krabbendijke e.o. haar tweede cursusavond. Door den voorzitter, dhr A. Schrier van Waarde, werd het onderwerp behandeld. „De beteekenis van het 'instituut der Col lectieve Arbeidsovereenkomst". Op deze keurige inleiding, die van breede studie getuigde, volgde een drukke bespreking. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig de heer Vogelaar. Een verzoek van eenige havenbewoners, om op het Noordeinde de lantaarn te laten branden, wordt afgewezen, emdat dit een prece dent zou scheppen tegenover andere be woners. Aan de orde komt nu de circu laire van Gedeputeerde Staten inzake sa larisvermindering van burgemeester, se cretaris enz. Een adres van den Bond van Gemeente-ambtenaren in Zeeland, wordt daarbij voorgelezen. De voorzitter kan met de circulaire accoord gaan, maar wil voor de wethouders de korting stellen op 5 pet. De heer Haverhoek zegt: Overal is de bezuiniging aan het woord. Daarbij kunnen de betrokken ambtenaren niet worden uitgeschakeld. Loonsverlaging is altijd pijnlijk, maar de tijden zijn zoo, dat men zich klaar rekenschap heeft te geven van den toestand. We hebben hier niet alleen voor de ambtenaren te zorgen, maar ook voor een groote groep men schen, die door de tijdsomstandigheden getroffen worden. Daarom is spr. ver blijd, dat de voorzitter accoord gaat met de circulaire. De heer Welleman sluit zich daarbij aan. •Ingekomen is een schrijven van den Minister van Sociale Zaken inzake een steunregeling. 'De voorzitter zegt, dat wan neer de betrokken Minister zijn goedkeu ring geeft, B. en W. een steunregeling in het leven zullen roepen. Het ontwerp is destijds Teeds klaar gemaakt. De heer Haverhoek herinnert er aan, dat meer dan eenmaal de zaak van een steun regeling aan de orde is geweest. Even wel zijn wij een paar jaar in de gelegen heid geweest aan alle werkloozen, hoof den van gezinnen en kostwinners, arbeid te verschaffen. Nu staan de zaken anders. Hij wijst op de - vroeg ingevallen vorst periode. Het getal werkloozen is reeds zeer beduidend. Daarom is spreker dank baar, dat B. en W. met dit voorstel ko men. De heer Gebraad sluit zich daarbij aan. Het voorstel wordt aangenomen. Aan de orde is verder de vaststelling van een verordening tot heffing en in vordering van een straatbélasting voor den Dal, ingaande 1 Jan. 1935. De voor zitter zal zich in deze zaak wenden tot de Diaconie der Herv. kerk. Het voorstel Toen onlangs te Goes door de N.S.B. een vergadering werd gehouden heeft de heer v. d. Voort van Zijp, naar aanlei ding van een gestelde vraag, de „Kerk en Vrede-beweging" op de meest krasse wijze afgekeurd. Een grooter tegenstel ling als tusschen de N.S.B. en Kerk en Vrede was, als men den spreker hoorde, nauwelijks denkbaar. In het laatste nummer van „Kerk en Vrede" schrijft nu echter ds Buskes, dat hij telkens weer berichten ontvangt waaruit blijkt dat er K. en V.-menschen zijn, die tevens lid zijn van de N.S.B. Nu begrijp ik ook de waarschuwing van Ir Mussert omtrent de 10 pet. on betrouwbare leden. Trouwens in andere richting zullen er ook nog wel te zoeken zijn. Maar ja, wat doen sommige menschen al niet als zoo maar een aandeel in de winst bij de bedrijven, een recht op pen sioen op 50- of 60-jarigen leeftijd voor lederen staatsburger, vroegtijdige pen- sionneering bij invaliditeit enz. in uit zicht wordt gesteld. Niet iedereen heeft zijn oogen genoeg uitgewreven om te begrijpen dat het hier alleen om kameradenwinst te doen is. OPMERKER. wordt daarna aangenomen en de verorde ning vastgesteld. Als leden van het Burg. Armbestuur worden herkozen dhrn M. de Goffau en J. Zweedijk. SI. Maartensdijk. (Z.) In de gister ge houden raadsvergadering is met 5 tegen 2 stemmen besloten Ged. Staten te doen berichten, dat men zich kan vereenigen met een korting van 12 Fa pCt. op de ge- heele jaarwedde van burgemeester, secre taris en ontvanger. Met 4 tegen 3 stemmen werd besloten op de jaarwedden van de overige in dienst zijnde ambtenaren een korting toe te pas sen tot 8 pet. Ons overzicht van de Woensdagavond gehouden Raadsvergadering kan kort zijn omdat er weinig belangrijke punten te be handelen waren. De stemmingen voor de verschillende commissies en colleges en de besprekingen over de befaamde tochtdeur aan het Beursgebouw eischten wel den meesten tijd en van beide valt weinig te zeggen, omdat ze moeilijk van groot be lang kunnen worden genoemd. Van de stemmingen kan alleen worden op gemerkt, dat is uitgekomen, wat we des tijds hebben gemeld, dat het nieuwe Raadslid, de heer Jonkers („voorloopig" heette het) geen lidmaatschap van de fi nancieele commissie ambiëert. Tegen zijn zin is de heer Simons gepromoveerd tot lid en voorzitter dezer commissie, nadat een voorstel van den Vrijheidsbond, om den heer Hollestelle daarin te benoemen, terecht was bestreden door de S. D. A. P. Een zoo belangrijke commissie moet niet voor twee derden door leden van één frac tie worden gevormd. De oplossing van deze puzzle is niet in de Raadzaal gevonden. Op een gegeven Ingezonden Mededeeling. Fenwick de kamer van haar dochter, toen ze naar beneden ging op weg naar haar gasten en door de een of andere onna speurlijke aanwijzing herinnerde Bab zich Jack op dat oogenblik en vroeg, of hij al thuis was en hoe hij het maakte. Haar moeder legde haar in 'tkort uit, hce 't gegaan was en gaf haar den raad, maar onder de wol te kruipen, nu ze zoo doornat geregend was; ze deed beter maar niet te veel op haar kracht te ver trouwen. Mevrouw Fenwick betreurde ten zeerste, dat er zoo iets had kunnen gebeu ren. „Het spijt me erg, moeder." „Maar mevrouw Fenwick bad de ka mer reeds verlaten. Ze was erg koel en op een afstand geweest en wilde zich niet door zoo'n luchthartige verontschuldiging weer laten verzoenen. Jack had in alle opzichten de kastanjes uit het-vuur kun nen halen. Jack had het spit moeten af bijten van kapitein Fenwick's toorn, Bab daarentegen werd nog met blijdschap be groet. Mevrouw Fenwick werd achter volgd door de uitdrukking van Jacks ge laat. Godfray's plotselinge uitval was on doordacht geweest, slecht geplaatst en slecht gekozen. Halfweg het diner verscheen Bab Iedereen zat druk te praten en te rede neeren, toen ze binnentrad en al gauw bleek het haar, dat ze zich niet over haar laat komen hoefde te verontschuldigen, want dat er al de noodige uitleg gegeven was. Ze nam de voor haar bestemde plaats in, een heel eind van Jack verwij derd, die druk zat te praten met mevrouw Kaufmann. Een oogenblik trachtte ze een blik van hem op te vangen, maar het ge lukte haar niet en al gauw gaf ze haar pogingen op. Toen zette ze zich aan het werk om de schotels, die ze achter geko men was, in te halen en zoo druk had ze het daarmee, dat haar weinig tijd voor praten overbleef. Ofschoon ze goed at, zag ze bleeker dan gewoonlijk. Haar satijnen kleed was wit van kleur en stond haar uitstekend. Ze had nauwelijks tijd gehad om een, twee, drie van japon te veranderen; hals, armen of handen droegen geen sieraden, het haar was nog vochtig en leek daar door donkerder dan anders. Ze had niet geheel en al dien wanhoopstocht on gestraft doorstaan; ze was werkelijk een beetje moe en wist niet goed wat ze moest opmaken uit die ongekende sensatie. Wat later op den avond zonk ze in een buitengewoon gemakkelijken armstoel en had niet meer de energie om et zich uit te verheffen, toen ze eenmaal zat; en als deed hij het er om, Jack kwam geen en kele maal in haar nabijheid. Daar haar moeder nu eenmaal van meening scheen dat ze Jack tekst en uitleg van haar han deling verschuldigd was, besloot ze dien onaangenamen plicht maar tot een vol genden keer uit te stellen. Den volgenden dag zouden ze, dat wil zeggen Jack, zij, haar vader en een van de jongens Campbell naar de Beacon gaan om konijnen te schieten en dan zou er meer dan tijd genoeg zijn voor het wis selen van de noodige beleefdheden. Het was vreemd, dat Jack niet meer belang stelling betoonde; haar wandeling was meer dan afschuwelijk geweest en was ze minder bij de pinken geweest, dan had ze zich wel eens kunnen bezeeren, leelijk kunnen bezeeren zelfs. Bab was in een druk gesprek gewik keld over de jacht met haar buurman en ondertusschen genoot ze ervan, dat ze zoo lekker lui kon blijven zitten in haar hoekje. Maar de meeste gasten waren rond de piano verzameld, waar Jack nu eens vroolijike, dan weer meer sentimen- teele liedjes ten gehoore bracht. Dat was muziek, die Bab kon waardee- ren. Ze brak haar gesprek af en luister de. In de pauze na een van de liedjes riep Hare Majesteit uit: „Nu „Old Dutsch", Jack, daar houdt tante Gis zoo van." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5