BERTELS EERSTE BLAD. HET ADRES A. WILKING ken ZATERDAG 9 DECEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48a JAARGANG - F'". 09 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Armoede bij overvloed. Buitenland Binnenland. Bertels' Kunstkorrel In de praktijk. Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws. Goes. te Goes zijn reding: Abtskerke f 1 laten staan op of 1 d. h.; ten jachttijd: M. of 25 d. h.; het veld bevin- tslag rechtsver- hebben: L. v. >f 10 d. h.; et aangeven dat ;er beeft: A. R., 3T vergunning: ilag van rechts raden met vuile re f 5 of 5 d. h.; ning van Goes: 10 d. h.; der dat men is ing: J. B., Tho- D. M., P. M., of 10 d. h.; it: J. B., Tholen .M. per uur met meente Kapelle: h.; een wapen bij lande f 25 of 10 Lzn., Ovezande, ,th, ieder f 10 of sdijk f 1 of 1 d., L. te Ellewouts- Atoir te Ierseke: ng; met een motor- >p Zoom f 3 of ikerke f 10 of 5 ligheid van het en: M. L.t Ruc- A., Sprundel f 5 er licht: A. N., W. R., Hans- Goes f 3 of 3 d. G. de S., Kats, J. V., 's H.eer- h.; -tuig rijden zon- je f 3 of 3 d. h.; rijden zonder ,nd f 5 of 5 d. h.; niet behoorlijk lrijder: W. W., h.; zonder achter- 3 of 3 d. h.; ood licht: H. L. h. loodhonge- rechter te Win- estaan de koop wegens het laten kalf. Zes dagen maand Septem- of water gela- iw uit medelijden irarmde dier het De eigenaar be- jheel niet om het stroopte hij de innen verkoopen. in de schuur. De tte het een erger- ien dagen gevan- hter veroordeelde ernst van het feit irdige onverschil- jor de rechtbank gevangenisstraf o e p. Door A. J. te Westdorpe, is ekend tegen het mrechter te Ter gens overtreding t is veroordeeld n t e n. Het fail- >k, sigarenhande- urator Mr G. M. ligd door het ver- ■nige uitdeelings- aan de concur- m 6,666 pet. ■ERBERICHT. ivond van 9 Dec.: O. wind, licht tot eer, matige tot overdag matige iddag 3 uur: !r -4 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 14455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. )eZeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentlên- Familieberichten 30 cent, Han- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.35. Bij contract belangrijke korting. idag 3 u.: 770. fietsers: De gebeurtenissen van dezen tijd beves tigen in sterke mate de waarheid van het Schriftwoord, dat bet niet in den over vloed is gelegen, dat iemand leeft uit zijn goederen. Er is in onze dagen een ongekenden overvloed van allerlei economische en cul- tureele goederen. Wij beieven een tijd van bijzonderen rijkdom op velerlei gebied. Dank zij mede de toepassing van ver schillende uitvindingen van den laatsten tijd is over heel de wereld de oogst meer dan verdubbeld. De aarde geeft haar gewas en meer dan dat. Waar men het oog richt, er is schier overal een teveel. Het land- en tuinbouwbedrijf is geze gend, zoodat de korenschuren tot bers tens toe gevuld zijn. Overal liggen de goederenvoorraden, noodig om de instandhouding van het menschelijk leven opgehoopt. De velden zijn bedekt met kudden, zóó zelfs, dat men niet op uitbreiding, maar op inkrimping van den veestapel bedacht moet zijn. De industrie heeft een vlucht genomen als nooit te voren. Door de toepassing van de electriciteit is op groote schaal het leven verrijkt en vergemakkelijkt. De afstanden zijn weggenomen. De mensch is niet meer gebonden aan de aarde, maar hij beweegt zich met steeds grootere snelheid door de lucht. Oppervlakkig gezien zou men kunnen zeggen, dat een paradijstoestand is ge schapen. God heeft aan de menschheid niet al leen geschonken het dagelijksch brood, maar er is een rijkdom van voedsel en kleeding en deksel en alles wat tot ver aangenaming van bet leven kan dienen. En bij het besef van al dien overvloed meende menigeen, dat de mensch het zoo ver beeft gebracht, dat hfj God niet meer noodig heeft. Waarom nog te bidden om het dage lijksch brood nu er veel meer dan dat brood voorhanden is. Waarom nog bid dagen gehouden voor het gewas, nu men zoover is gekomen, dat misoogsten niet meer te vreezen zijn en de productie naar hartelust kan worden geregeld? Er valt toch immers niets anders te doen dan te eten en te drinken en vroo- lijk te zijn en volop te genieten van de weelde van het leven? Maar nu is dit het merkwaardige, dat te midden van al dien overvloed één groo te jammerklacht wordt gehoord over den hangen nood der tijden. Te midden van al de weelde staat de mensch arm en hul peloos en radeloos. En inplaats dat het vreugdelied weer klinkt, staan daar de menschen met ge balde vuisten, is er het ontevreden gemor van hen, die zijn gekomen aan den rand van den ondergang, is er toenemende on tevredenheid, die mede oorzaak is, dat aan alle kanten het revolutiespook grijnst. Rijk en welvarend is de menschheid en toch armer dan ooit tevoren. En de diepste oorzaak van al deze el lende is, dat de mensch het heeft bestaan de ordinantiën van God den Heere ook voor natuurlijke leven terzijde te stel len. De mensch heeft het zéér ver gebracht. Ontegenzeggelijk. Maar hij heeft één ding vergeten. Dit, dat het niet in den overvloed is gelegen, dat iemand leeft uit zijne goede ren. Dat de mensch bij brood alléén niet kan leven. Dat aan Gods zegen toch alles is gelegen en dat het alleen de zegen des Heeren is die óók bij allen overvloed waarlijk rijk maakt. Dit, dat God den mensch kan slaan met armoede, maar eveneens met rijkdom. Dat God kan slaan met misoogst, maar ook met overvloedigen wasdom. Daar staat nu de mensch, die het zoo ver had gebracht, bij al zijn rijkdom en overvloed, maar hij heeft niet de macht om daarvan te eten. Toen onze Heiland stond aan den aan vang van Zijn ambtelijken arbeid, kwam tot Hem de verzoeker en beloofde Hem al de koninkrijken der wereld en hun heer lijkheid indien Hij slechts bereid was den duivel te aanbidden. Maar de Heiland weigerde. Hij wist, dat het aanvaarden van die schatten, ook voor de wereld, zou beteekenen de diepste ellende. En dat geldt ook voor een iegelijk mensch, die niet alleen zal leven bij brood, maar bij het Woord Gods. Alleen in gehoorzaamheid aan Gods Wet, in het buigen voor den Christus- Koning ligt ook bij alle schijnbare armoe de, de ware rijkdom. Wie God verlaat de geschiedenis van dezen tijd leert het opnieuw heeft smart op smart te vreezen. Ja, wel hoort men dagelijks stem op stem weerklinken: „Geen nood, wij redden 't zonder Hem; maar die het zeggen: z i n k e n!" Doch wie zich houdt bij het Woord, wie buigt voor den Christus Gods, wie bij alle voor- en tegenspoed op God vertrouwt op Hem alléén, ziet zich omringt met Zijn wedadigheen. Dan geen armoede bij overvloed, maar juist omgekeerd: de grootste rijkdom bij schijnbare armoede. Ingezonden Mededeeling. voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectle Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Waarheen met de Duftsche vluchtelingen? De eerste zitting van den raad van be heer voor de organisatie van de hulpver leening aan de Duitsche vluchtelingen ie gisteren gesloten. Voorloopig zal de raad zelf niet meer bijeenkomen. Het feitelijk werk zal aan den hoogen commissaris, Mac Donald, en aan de permanente com missie worden overgelaten. Dat de animo in deze tijden van crisis voor de opening van de grenzen aan nieu we werkzoekenden niet groot is, bleek maar al te duidelijk uit de verschillende slotredevoeringen. De Amerikaansche gedelegeerde, Prof. Chamberlain, wiens land gedurende de zitting ettelijke malen is genoemd als een mogelijk imigratie-gebied, liet deze vraag volkomen open. De Fransche senator Bérenger ant woordde hierop met de mededeeling, dat Frankrijk niet langer in staat is de 25— 30.000 vluchtelingen te herbergen. Frank rijk had gehoopt, dat ze slechts een tijde lijk verblijf in Frankrijk zouden zoeken, doch het wordt hoe langer hoe duidelij ker, dat Frankrijk een vaste verblijfplaats voor de vluchtenden dreigt te worden. Daar komt nog bij, dat senator Béren ger ervan overtuigd is, dat het niet bij de 60.000 vluchtelingen zal blijven. In Jood- sche kringen verwacht men er nog een 200.000). De Nederlandsche vertegenwoordiger, de heer Doude van Troostwijk, wees er eveneens op, dat Nederland, dat ook on der de crisis gebukt gaat, natuurlijk niet de 5000 vluchtelingen die in Nederland in twee weken tijds het land overstroomd hebben, voor altijd zou kunnen herbergen. In Nederland heeft het particulier ini tiatief 3 millioen Fransche francs verza meld om de vluchtelingen hulp te verlee- nen. (In Frankrijk ongeveer 8 millioen). Uit de rede, die lord Cecil aan het slót van de vergadering hield, bleek, dat ook Engeland aarzelt met het opnemen van meer vluchtelingen. Volgens lord Cecil kan men in groote lijnen zeggen, dat Europa vol is en men moet thans over- zeesche gebieden vinden. Palestina heeft reeds veel gedaan en dit kleine land kan niet meer Joden opnemen dan economisch mogelijk is. Het zag er dus gisteren niet naar uit, dat de hooge commissaris een gemakke lijke taak zou hebben in het vinden van immigratiegebieden. Duitsche communisten-leiders naar Zweden? Volgens de bladen heeft het hoofdkwar tier der communistische internationale; te Moskou regelingen getroffen, om 75 communistische leiders uit Duitschland, waar hun verblijf onveilig is, naar Zwe den te zenden. Deze communistische leiders zullen over geheel Zweden worden verdeeld en door Moskou van voldoende middelen worden voorzien, om behoorlijk te leven en propaganda te maken. Van de sedert het Hitler-bewind uit Duitschland gevluchte Joden hebben er eveneens velen in Zweden een toevlucht gezocht. De laatste maanden is het aan tal Joden in Zweden met meer dan 1000 vermeerderd. „Eei meer Turksch fruit". Dinsdag 12 December a.s. begint in Turkije een „spaarweek"; de autoriteiten zijn druk bezig de bevolking aan te spo ren, om in die week zooveel mogelijk Turksch fruit te eten. Aan alle restaurants en scholen is het volgende officieele menu verstrekt: le dag: Noten en druiven. 2e dag: Vijgen, de dag: Gedroogde abrikozen. 4e dag: Idem. 5e dag: Druiven. 6e dag: Sinaasappelen. 7e dag: Appelen en groene amandelen. Typhoepidemie in Chili. Een ernstige typhus-epidemie teistert sedert drie maanden Chili. Volgens onofficieele opgaven zijn ten gevolge van deze epidemie meer dan 2000 personen om het leven gekomen. Officieele statistieken zijn totdusver niet gepubliceerd, doch volgens voorzich tige schattingen zijn ongeveer 5000 perso nen door de epidemie aangetast. De geneeskundige autoriteiten ontmoe ten groote moeilijkheid, voornamelijk ten gevolge van de vijandigheid van een aan tal Indiaansche inboorlingen, die weige ren aangetaste personen te laten isolee - ren en desinfecteeren. Het aantal ambtenaren in België. Op een congres v&n den Belgischen middenstand werd onlangs, door een der woordvoerders beweerd, dat het aantal rijksambtenaren en beambten, sedert den oorlog, met niet minder dan 18.000 zou zijn vermeerderd. In vernand hiermede stelde een senator aan den minister-pre sident een schriftelijke vraag, waarop de premier thans heeft geantwoord. Uit dit antwoord blijkt, dat het rijkspersoneel van 133.888 op 1 September 1922, tot 149.917 op 1 September 1932 is gestegen. Wat het personeel van de te Brussel ge vestigde departementen betreft, dit be stond op 1 September 1922, uit 8.081 ambtenaren en beambten, welk cijfer op 1 September 1932 tot 7.977 was gedaald. In deze getallen is wel begrepen het personeel van de departementen van ver keersmiddelen, posterijen, telegrafie en telefonie, doch niet het personeel van de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen. Korte Berichten. Gisteren heeft er te Londen een sneeuwstorm gewoed. Dit was de eerste sneeuw die er dezen winter te Londen gevallen is. D'e hevige stormen op de Zwarte Zee houden met onverminderde kracht aan. Het lot van 21 visschersschepen, die reeds eenige dagen worden vermist, is onzeker. Sedert het in werking treden van de Deensche vleeschwet in den herfst van verleden jaar, zijn tot en met den afloop der wet op 1 December 1933 137.131 stuks vee vernietigd. Een som van 10 millioen dollar zal besteed worden om in de Vereenigde Sta ten 2000 nieuwe landingsterreinen voor vliegtuigen in te richten. Dit plan vormt een deel van de poging om de particuliere luchtvaart en de vlieg tuigindustrie in Amerika aan te moedi gen. Op Trinidad werd een hevige aard beving waargenomen. Onder de bevolking brak een paniek uit. Gelukkig werd geen ernstige schade aangericht. Ondanks den hevigen schok werd slechts één vrouw gedood. Blijkens een officieel bericht is de scheepvaart ten gevolge van het ijs, on derbroken op de Kempische kanalen. De ijslaag heeft een dichte van 7 a 10 c.M. Ook op de Boven-Schelde, de Lee en de meeste kanalen in Vlaanderen is de scheepvaart zoo goed als geheel gestremd. Naar Reuter uit Dublin meldt, heeft de Iersche regeering bij proclamatie de organisatie der Blauwhemden verboden. De Turksche minister voor oecono- mische zaken, Mahmoed Jelal Bey, heeft een oeconomische vijfjarenplan opgesteld voor alle rijks- en particuliere onder nemingen. Bijeenkomst Eerste Kamer. D'e Eerste Kamer zal bijeenkomen Dins dag 12 dezer, des avonds te half negen Woensdag 13 dezer, zal o.m. in de afdee- lingen worden onderzocht het wetsont werp inzake tijdelijke verlaging der In dische pensioenen. Opheffing der Gezondheidscommissies. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer nopens het wetsontwerp tot opheffing van de gezondheidscommis sies verzekert de minister van Sociale Za ken, dat dit voorstel als een bittere nood zakelijkheid moet worden beschouwd, waaraan niet valt te ontkomen. Intusschen heeft de minister contact gezocht met de Commissarissen der Ko ningin in de provincies, om te trachten uit geschikte vrijwillige krachten zoo mo gelijk commissies te vormen, die in du lijn van het werk der huidige gesond- Ingezonden Mededeeling. De heer J. T. van Bergen te Beekbergen tchrtjh ons d.d. 6 Oct. '33 het volgende: Uw opfokvoer alsook de Ratio Super standaard Kunstkorrel voldoen mij uitstekend. Van mijn zeventig jonge eenden had ik reeds na 4 maanden en 10 dagen het eerste ei en thans reeds 46 eieren per dag Het voederverbruik bedraagt 0.84 cent per eend per dag. Ook voor mijn kippen (500 Reds) gebruik ik thans met groot succes Bertels' Kunstkorrel. De kippen houden zich best en verbruiken 3/4 cent aan voeder per dier per dag. Ik zal het gebruik van Uw Kunstkor rel gaarne aan een ieder aanbevelen. OLIEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM. heidscommissies zouden kunnen voort- ai beiden, terwijl de minister nog nagaat op welke wijze hij aan dat werk een eenigszins officieel karakter zou kunnen geven. Invaliditeitswet en ouderdomswet 1919. Op 1 November j.l. werden 25.221 we- duwenrenten en 13.832 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum, krachtens artikel 373 dier wet 104.029 personen in het genot waren van een als vrucht hun ner verzekering verkregen ouderdoms rente van drie gulden per week. Voorts genoten 42.814 personen een ii validiteitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdoms wet 1919 waren op vorengenoemden da tum 131.190 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Opheffing van 21 openbare scholen. B. en W. van Amsterdam stellen den raad voor te besluiten het aantal open bare scholen voor gewoon lager onderwijs met ingang van 1 Febr. 1934 met 21 te verminderen. Crisiswerkloosheidsfonds. De werkzaamheden der commissie van prae-advies uit den Hoogen Raad van Arbeid inzake het voorontwerp van wet, houdende wettelijke regelen met betrek king tot het erkennen en subsidieeren van vereenigingen met werkloozenkas en de instelling van een crisiswerkloosheids fonds, onder presidium van den heer H. de Bordes, zijn dezer dagen geëindigd. Het concept-advies zal binnenkort aan den Hoogen Raad van Arbeid worden toegezonden. Een snelverkeersbaan Den Haag Utrecht. Met betrekking tot het provinciale we- genverslag 1933 deelen Ged. Staten van Zuid-Holland o.a. het volgende mede: Onlangs is ter kennis van Ged. Staten gekomen, dat het thans in de bedoeling van het Rijk ligt, den Rijksweg nr 12 (Den HaagUtrecht) aan te leggen als een snelverkeersbaan, waarbij iedere on derbreking van het verkeer op dien weg en daarom iedere directe aansluiting aan dien weg vermeden wordt. Het ligt der halve in het voornemen van het Rijk bij alle bestaande kruisingen tunnels met daarbij behoorende opritten (aansluitin gen aan den Rijksweg) te maken. Nederlandsche boter in België. Volgens de Belgische handelsstatistiek heeft Nederland in October 3240 cente naars boter in België ingevoerd tegen 3480 centenaars in October van verleden jaar. In de eerste tien maanden van het loo- pende jaar heeft de invoer van Nederl. boter in België 32.140 centenaars (vori ge jaar 26.910 cent.) bedragen. TWEEDE KAMER. Verhooging tabaksaccijns. Het wetsontwerp aangenomen. Aan de orde kwam gisteren het wets ontwerp tot verhooging van den accijns op tabak. De heer v. d. Putt (R. K.) betoogde, dat deze wet weer nieuwe, zware lasten op de betrokken bedrijven legt. Wat betreft het voor soorten gemaakte Binnenland. Verhooging tabaksaccijns door de Tweede Kamer aangenomen. De Gemeenteraad van Beerta uit zijn be voegdheid ontzet. De Postjager naar Indië vertrokken. Bezuinigingen te Middelburg. Buitenland. Waarheen met de Duitsche vluchtelin gen? Typhus-epidemie in Chili. onderscheid vraagt spr. of het niet beter is de machine-fabricage tegen te gaan. Voor cigaretten wil spr. verhooging der invoerrechten en verlaging van den ac cijns. De heer Boon (V. B.) ziet een te groot verschil in de belasting van sigaren en cigaretten. Men wil de sigarenfabrikanten tegemoet komen, maar kan de cigaretten ook te zwaar belasten. Spr. zou de 50 pet. accijns, op cigaret ten willen terug brengen tot 45 pet. Het publiek zal gedrongen worden naar ge bruik van goedkoopere cigaretten in da eerste plaats. De heer W e s t e r m a n (N. H.) wijst op de zware gevolgen dezer wet, in het bijzonder voor kleine fabrieken. Het ge wone verschijnsel, vermeerdering van het gebruik van het goedkoope product zou zich ook hier voordoen. De grootste last wordt gelegd op de bedrijven, die staan op den rand hunner bedrijfsmogelijkheid. De verkoop beneden banderollenprijs zal streng moeten worden tegengegaan. De excessen in het distributiestelsel moeten worden tegengegaan, anders is de ze accijns, speciaal voor cigaretten, niet te dragen en de opbrengst zal dan weer te genvallen. De heer v. d. T e m p e 1 (S. D.) zou de accijns op cigaretten niet verder willen verhoogen dan tot 40 pet. Spr. is ook te gen verkoop beneden banderolleprijs. In elk geval is het ontwerp, na het overleg met de commissie van voorbereiding zeer verbeterd. Spr. juichte toe de bepaling, dat voor één perceel slechts één vergunning kan worden gegeven. Hier worden groote mis drijven in het bedrijf gekeerd. De heer Kortenhorst (R. K.) vindt deze belasting niet mooi, vooral niet in dezen tijd. Uit een oogpunt van econo mie, ware een eenigszins hooger percen tage der omzetbelasting te verkiezen ge weest boven het weer grijpen naar eenige bedrijfstakken voor belastingverhooging. Wijzende op het feit, dat Nederland meer import van Egyptische cigaretten heeft dan eenig ander land, moet spr. er de aandacht op vestigen, dat daarin in toenemende mate Japansche tabak, in Egypte geimporteerd, wordt verwerkt. De vrees bestaat, dat de Nederlandsche indu strie de dupe wordt van buitenlandsche concerns. Als de regeering 'n industrie zoo zwaar belast, heeft ze anderzijds alles te doen om haar op de been te houden. D'e eiga- rettenaccijns worde minder sterk ver hoogd. De heer v. D i s (Stk. Geref.) vreest van deze wet weer toenemende werkloosheid. De opbrengst zal tegenvallen. Spr. betoogt dat het beter is', t.a.v. sigaren geen ver schil te maken en ze gelijk te belasten met 12.5 pot. De heer W ij n k o o p (Comm.) betoogt, dat dit ontwerp weer een bevoorrechting der meer gegoeden inhoudt. De heer Snoeck Henkemans (G. H.) zegt, dat er nog heel wat kleine sigaartjes in handwerk gemaakt worden; dit bedrijf wordt te zwaar getroffen. De grens voor sigaren met dichtgewerkten kop, wegende per 1000 stuks 3.5 K.G., waarvoor de accijns bedraagt 12.5 pet., ware beter gesteld op 3 K.G. Spr. zal af wachten wat de Minister hierover zegt, alvorens een desbetreffend amendement in te dienen. De Minister van Financiën, de heer Oud, ontkent, dat, als er een wanverhouding is Üusschen diirecte en indirecte belastingen, deze door iets an ders ware veroorzaakt dan door de tijds omstandigheden. Het invoeren van ver bruiksbelastingen in de mate als tegen woordig geschiedt, betreurt ook spr. Doch een artikel als tabak leent zich beter voor belastingheffing dan een volks- voedsel gelijk suiker. Men moet altijd het gemiddelde tusschen de bezwaren zoeken. Dit bedenke ook de heer Kortenhorst, die liever verhooging van het percentage der omzetbelasting had gezien. Spr had daar eens mee moeten komen; men zou den heer Kortenhorst eens hebben hooren toornen! De heer Kortenhorst moet niet te veel spreken over wat spr. deed als Kamerlid, want het mocht ook hem eens overkomen achter de regeeringstafel te staan! (gelach). De vraag of door deze wet wegens toe nemende werkloosheid een deel der op-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1