Kinkhoest VICKS EERSTE BLAD, Binnenland. i VRIJDAG 8 DECEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - 53 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Birtenland. ■m gWITSERSCHE ■BALSEM Belangrijkste Nieuws. v VapoRub .s a li a II o Uitg,: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Familieberichten 30 cent, Han- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.35. Bij contract belangrijke korting. Niet zonder bedenking. In het belang van den algemeenen fi- nancieelen toestand van het land is het noodig dat aan de tekorten van de Spoor- en Tramwegen een einde wordt gemaakt. Pogingen in die richting hebben tot nu toe echter niet tot het gewenschte doel geleid. De verlaging van de uitgaven houdt met de sterke vermindering van de inkomsten geen gelijken tred. Van een sluitende rekening is geen sprake. Het is in verband hiermede dat een wetsontwerp is ingediend tot instelling van een Verkeersfonds. Ter toelichting van dit voorstel wordt door de Regeering o.m. dit gezegd: „Van overheidswege zal het verkeer moeten worden gezien als één geheel en zullen maatregelen van coördinatie van verschillende verkeersmiddelen in het leven moeten worden geroepen, zoodat de verliezen van de gemeenschap geringer worden, maar tevens waarborgen worden gegeven, dat het vervoer tegen matigen prijs plaats vindt. In het Rijksbudget moet worden uitge drukt, dat het verkeer een eenheid is en dat alleen in samenwerking een goed re sultaat te krijgen is. Dit streven wordt belichaamd in de oprichting van een ver keersfonds, waarin de voorzieningen wor den getroffen tér versterking van het on derling verband der verkeersmiddelen te land, te water en door de lucht. Komt dit fonds tot stand, dan zullen alle Rijks uitgaven voor het verkeer over de spoor wegen, de tramwegen, de waterwegen, de landwegen en door de lucht ten laste van dit fonds komen, welke uitgaven dan vooreerst zullen moeten worden gedekt door de inkomsten, welke de verschillen de verkeeren aan het Rijk opbrengen." Dat maatregelen worden genomen om meer eenheid in het verkeer te brengen, zal wel algemeen toejuiching vinden. Of dit echter ook het geval is wat be treft de financieels zijde van de zaak meenen we te mogen betwijfelen. Als we goed zien, ligt het toch in de bedoeling dat de last van de tekorten der Spoorwegen voortaan gedragen zal wor den door het motorverkeer. Er wordt nu gesticht een Verkeers fonds. Zal dit fonds aan zijn doel beantwoor den, dan zal het natuurlijk zonder tekor ten moeten werken. De uitgaven van het Rijk ten behoeve van de verschillende verkeersmiddelen, zoo heet het toch in de memorie van toe lichting, zullen ten laste van dit fonds komen, welke uitgaven dan vooreerst zul len moeten worden gedekt door de in komsten welke de verschillende verkee ren aan het Rijk opbrengen. Voor het motorverkeer kan dit in de toekomst een enorme belasting beteeke- nen, terwijl voor de Spoorwegen de noodzakelijkheid van ingrijpende bezui niging en een meer economisch beheer minder duidelijk in het oog springt. Een ernstig bezwaar schijnt ons, dat op deze wijze het spoorwegverkeer kunst matig in stand wordt gehouden, terwijl de natuurlijke ontwikkeling van het mo torverkeer kunstmatig wordt tegengehou den. Daarom schijnt ons het thans inge diende ontwerp niet zonder bedenking. Frankrijk handhaaft den gouden standaard. Bij de algemeene beschouwingen over het herstel van het begrootingsevenwicht in de Fransche Kamer, zette de minister van financiën Bonnet den financieelen toestand van Frankrijk uiteen. De minister constateerde, dat er in de laatste zes weken voor meer dan 4 mil liard francs aan goud is uitgevoerd; de nationale munt wordt er echter niet door in gevaar gebracht, want het dekkings percentage blijft 79. De gouduitvoer is overigens voor een deel te verklaren uit de aankoopen van francs, welke de Engelsche Bank moest verrichten. Bonnet voegde er aan toe, dat men zich in het buitenland ongerust maakte, maar dat Frankrijk zijn vertrouwen behield Het weet, dat zijn toestand gezond is en kent zijn buitengewoon groote monetaire reserves. Het is voldoende door een krachts-inspanning zijn wil te toonen om den toestand te herstellen. De minister betoogde vervolgens, dat de speculatie in het buitenland voort duurt. Men ging zelfs zoover te zeggen, dat Frankrijk den gouden standaard zou verlaten. Opnieuw, aldus de minister, spreekt de regeering dit beslist tegen. „Wij zullen niet toelaten, dat er aan onzu munt geraakt wordt. Dat dient men in het buitenland te weten." Whiskey tegen varkensvleesch. De Amerikaansche minister van Land bouw, Wallace, heeft verklaard, dat op het oogenblik onderhandelingen gaande zijn tusschen Engeland en de Ver. Staten. Eerstgenoemd land zou het invoercontin gent van Amerikaansch bacon verhoogen en Amerika als contraprestatie dat van Engelsche spiritualiën. Gevolgen van de droogte in Zuid-Afrika. De langdurige droogte en de economi sche depressie zijn oorzaak, dat bijna alle gevangenissen in den Oranje-Vrijstaat be zet zijn. Honderden inlanders, zoowel op het platteland als in de stad, zijn werkeloos geworden en in hun nood, om zichzelf en hun gezinnen voor den hongerdood te vrij waren, hebben zij diefstal gepleegd, waar door velen thans voor de eerste maal in hun leven gevangenisstraf ondergaan. De gevangenis te Bloemfontein, met in normale tijden ongeveer 450 gedetineer den, telt er thans 850, bijna allen inlan ders. Met het oog op deze ongewone situatie is voorgesteld, dat de regeering voor klei ne overtredingen 'kwijtschelding van straf zal verkenen, ter gelegenheid van het be zoek van prins George aan Zuid-Afrika begin van het volgend jaar. Noodweer in Zuid-ltalië. In het bijzonder is Galabrië ernstig ge troffen door het noodweer, dat Zuid-ltalië en Sicilië heeft geteisterd. De te velde staande gewassen zijn vernietigd door de wolkbreuken en de onweders. De rivieren zijn over groote gebieden buiten hun oevers getreden en hebben hun vernieti gend werk geëindigd. In de geheele Z.W. kust is de olijfoogst vernietigd. De schade is enorm. Tot nu toe zijn drie personen om het leven gekomen ten gevolge van de overstroomingen. Nieuw onfwapeningsdebat in het Hoogerhuis. In het Engelsche Hoogerhuis heeft Allen, lid der Nationale Arbeiderspartij, gisteren een onfcwapeningsdebat ingeleid, door de regeering te verzoeken een ver klaring af te leggen over de ontwapening, de militaire en 'burgerlijke luchtvaart in het bijzonder, en speciaal de methode om de toekenning van gelijkheid aan Duitsch land mogelijk te maken, onder verzeke ring van de veiligheid van alle naties. Het verzoek van Duitschland om gelijk heid is eerlijk. Antwoordend namens de regeering, herinnerde Lord Londonderry aan zijn vorige verklaringen en die van Baldwin, aangaande de gelijkheid voor Engeland betreffende de luchtmacht. Hij voegde er aan 'toe, dat het voorstel van Allen neer zou komen op de vorming van een superstaat te Genève. 'Dit is een denkbeeld, dat de regeering niet licht onder de oogen kan zien: het zou o.a. de toetreding vereischen van eenige mach tige naties, die thans geen deel uitmaken van den Volkenbond. De regeering is niet van meéning, dat de oprichting van een geïnternationali seerde luchtmacht, ter beschikking van den Volkenbond een praktische of wen- schelijke politiek is. Allen heeft na de verklaring van Lon donderry zijn voorstel ingetrokken. De invrijheidstelling van arrestanten uit de Duitsche concentratiekampen. De Pruisische minister-president heeft bepaald, dat 5000 arrestanten uit de con centratiekampen kunnen worden ontsla gen. Met het oog op het gunstige resultaat der Rijksdagverkiezingen, in het bijzonder in de concentratiekampen en met het oog op het Kerstfeest, héb ik, aldus Goehring, de bedoeling gedetineerden uit de con centratiekampen te ontslaan. Ik acht het bij de kalmeering van den binenlandschen politieken toestand en met het oog op de beëindigde stabiliseering van het nat.-soc. regiem draaglijk, op deze wijze voor Kerstmis nog ongeveer 5000 personen op vrije voeten te stellen. De geheime staatspolitie deelt mede, dat de Pruisische premier de ontslag actie beschouwt als een poging, welke zij denkt te herhalen, indien de ontslagenen niet in hun fouten vervallen. In het bijzonder zullen vaders van veel kinderen worden ontslagen, tenzij over wegende motieven bestaan zulks na te laten. Korte Berichten. De politieke recherche in Beieren heeft besloten, 500 politieke verdachten uit de voorlöopige hechtenis te ontslaan zulks ter eere van den uitslag van de volksstemming van 12 November en van het naderend Kerstfeest. Alleen diege- Ingezonden Mededeeling. 30 «n 60c# pf dooi Hondse* loMkaot nen, „die zich tot dusver onberispelijk hebben gedragen en van wie verwacht mag worden, dat zij zich weer als nut tige leden der maatschappij zullen gedra gen", zullen deze gunst deelachtig wor den. Het vliegverkeer tusschen het vaste land en Engeland is gisteren door een zwaren mist boven Zuid-Londen gehin derd. Tal van vliegtuigen uit Nederland Duitschland, België en Frankrijk waren gedwongen noodlandingen in de omge ving van Londen te doen. 1 Te Kiel is Woensdagavond een ma chinist op bet station tengevolge van de gladheid onder een trexn gekomen en ge dood. Twintig minuten later kwam tenge volge van de gladheid, de dienstdoendn stationschef onder een trein. Ook hij werd gedood. Een geheimzinnige besmettelijke ziekte beeft meer dan honderd kindereu van inlanders van de door San-Blas-In- dianen bewoonde eilanden van de kust van Panama het leven gekost. De quaran taine-autoriteiten deelen mede, dat de meeste slachtoffers beneden 4 jaren oud zijn. De Keulsche politie heeft te Rade- vormwald ten huize van communisten 58 geweren en meer dan 1200 pond munitie ontdekt en in beslag genomen. Onlangs waren hier ook verscheidene machinege weren en andere wapens ontdekt. In ver band met deze jongste ontdekking zijn 10 communisten gearresteerd en 4 hunner zijn reeds naar een concentratiekamp ge zonden. De Russische Volkscommissaris van Buit. Zaken, Litwinof, is gisteravond met den trein BerlijnWarschau vertrokken De Belgische Senaat keurde de bui tengewone begroeting, waarop de mili taire credieten voorkomen goed. Alleen de sociaal-democraten stemden tegen. Aan de Engelsche pers ontleenen wij de mededeeling, dat er voorloopig nog geen sprake is van voltooiing van de be spreking over een nieuw handelsverdrag met de Sowjets. De besprekingen duren nog steeds voort, doch vorderen zeer langzaam. Te Antwerpen waren de straten gis termorgen buitengewoon glad. In bet ge heel zijn 34 personen naar de ziekenhui zen overgebracht, die kwamen te vallen en daarbij letsel opdeden. Het is de wensch van den Duitschen kanselier, dat het Kerstfeest door ieder Duitsch gezin onder den Kerstboom wordt gevierd. De Duitsche spoorwegen hebben zich thans bereid verklaard, Kerstboomen voor de Winterhulp-actie gratis te vervoeren, wanneer de boomen bij geheele wagonladingen worden gele verd. 1 De gezant van Finland te Washing ton heeft medegedeeld, dat Finland op 15 December zijn volledige schuld ten be drage van 229,623 dollar zal betalen. Burgemeester van Utrecht. Naar verluidt komt jhr dr G. G. G. Quarlea van Ufford, griffier van de Staten van Utrecht, zeer ernstig in aanmerking voor het burgemeesterschap van de ge meente Utrecht. Tweede Kamer. Besloten is, a.s. Dinsdag en Donderdag des avonds te behandelen de onderwijs* begrooting voor 1934 alsmede het wets ontwerp tot wijziging van de wet van 30 Dec. 1932 tot wijziging van de l.o.-wet 1920. A.s. Donderdagochtend elf uur worden verschillende wetsontwerpen in de af dee lingen onderzocht, o.m. dat inzake instel ling van een crisis-accountantsdienst. Verhooging tabaks-accijns. De heer Kortenhorst c.s. hebben op dit wetsontwerp twee amendementen inge diend. Voorgesteld wordt, in art. 23 eerste lid „40" voor M3. te veranderen in „80". Voorts wordt voorgesteld om in art,. 86 een nieuw eerste lid in te voegen, lui dende: In afwijking van het bepaalde bij art. 23 eerste lid zal voor lokalen waarin op 1 Januari 1934 het bedrijf van fabri kant reeds werd uitgeoefend, de vrije luchtruiinte van ieder werklokaal in zijn geheel niet kleiner mogen zijn dan 40 M3. De Rotterdamsche gemeente-financiën. B. en W. van Rotterdam hebben den raad meegedeeld, dat het nadeelig saldo der gemeenterekening over 1932 op f 1.997.000 moet worden gesteld, tegen over een voordeelig saldo van f 1.716.000 over 1931. Loonen bij de Spoorwegen. Op 6 December 1933 had een delegatie van den Personeelraad een audiëntie bij den Minister van Waterstaat over het door de directie aan den Raad bekend ge maakte voornemen om de loonen van het personeel andermaal te verlagen. In een uitvoerige bespreking heeft de delegatie baar afwijzend standpunt nader toegelicht en verdedigd en bij den Minis ter bepleit om over het jaar 1934 de loo nen niet te verlagen. Be Minister merkte op, dat de finan- cieele uitkomsten van het spoorwegbedrijf verdere verlaging der loonen onvermijde lijk maken. Tenslotte heeft de delegatie bij den Mi - nister er sterk op aangedrongen den gel digheidsduur van het R.D.V. in ieder ge val met meer dan twee maanden te ver lengen. De Minister zal dit nader in overwe ging nemen. ZIJ WERD EEN ANDER MENSCH en gaf het ook aan haar kleine meid. „Alles heb ik geprobeerd, omdat ik zoo benauwd werd door hoestbuien, dat ik zelfs mijn bezigheden niet meer kon ver richten. Ik was kortademig en leed daar bij aan zware hoofdpijnen. Mijn )mau raadde mij aan Abdijsiroop te koopen Taaie slijm kwam bij het gebruik los, waardoor de ademhaling gemakkelijker werd. Ik heb de behandeling een tijdje voortgezet en kan verklaren met de Ab dijsiroop een geheel ander mensch te zijn geworden. Ook voor mijn kleine meid ge bruik ik het steeds met goed resultaat". Zoo schrijft ons Mevr. J. v. K. te M., wier origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Iedereen die van borstbenauwdheden te lijden heeft, zal verstandig doen redding te zoeken bij de vanouds beroemde Ak- ker's Abdijsiroop. Moeders vooral zullen goed doen Abdijsiroop aan hun kinderen te geven als zij hebben kou gevat en over dag of 's nachts beginnen te hoesten. Ab dijsiroop heeft een zuiverende, verzach tende werking op de ademhalingsorga nen, dank zij haar bijzondere samenstel ling uit kruidenextracten. Thans per flesch 1.1.50 en 2.75. Alom ver krijgbaar. Abdijsiroop-Bonbons („gestol de" Abdijsiroop) voor buitenshuis 0.35 en 0.60 per doos. (Adv.) Invoer van gepelde rijst Naar het „Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren" verneemt, beeft de Meelcen trale een circulaire aan alle rijstimpor- teurs verzonden van den volgenden in houd: „Ik verzoek u, mij omgaand een gespe cificeerde opgave van uw nog niet afge werkte rijstimportcontracten in te zenden Noodzakelijk is, dat u daarbij vermeldt den contractdatum, bet land van her komst en gradeering. Voor cantracten, afgesloten op of na den len December, kan ik u geen garan tie geven, dat ik deze partij van u koop. Ik maak er u extra opmerkzaam op, dat u zult moeten kunnen aantoonen, dat deze contracten bonafide zijn afgesloten." Uit deze circulaire leidt bet blad met viij groote zekerheid af, dat zeer binnen kort tot contingenteering van den invoer van gepelde rijst zal worden overgegaan. Vermoedelijk zullen vóór 1 Deoember afgesloten contracten op normale wijze kunnen worden afgewikkeld, d.w.z. inge voerd tegen betaling /van de bestaande ciisisheffing ad f 1 per 100 Kg. De door deze circulaire geschapen toe stand maakt evenwel op dit moment het aangaan van nieuwe contracten onmoge lijk. Zooal geen invoerverbod voor gepelde rijst, dan beteekent ze toch een te ver wachten hoogere crisisheffing. De ondergrond van deze plannen is den invoer van ongepelde rijst en daardoor de werkgelegenheid in de Zaanstreek te bevorderen. DE VORSTSTEUNREGELING VOOR DE ARBEIDERS BIJ DE WERKVER SCHAFFING. Via de inspecteurs voor de werkver schaffing is d.d. 7 'Dec. aan de gemeente besturen medegedeeld: Met 'het oog op den wintertijd, acht de Minister 'het wenschelijk, dat wanneer vorst optreedt, eenige voorzieningen voor de arbeiders, tewerkgesteld 'bij de werk verschaffing, worden getroffen. Wanneer tengevolge van vorst of lichten sneeuwval bet werken op de werkverschaffing eenige uren of één dan wel ten hoogste twee dagen stagneert, dient de bekende regenverletregeling te worden toegepast. De verrekening hier- Binnenland. De korting op de Indische pensioenen door de Tweede Kamer goedgekeurd. Het vierde slachtoffer van den brand te Den Haag overleden. De loonen bij de Spoorwegen. Buitenland. Kerstamnestie in Duitschland. Frankrijk handhaaft den gouden stan daard. Ontwapeningsdebat in het Engelsche Hoogerhuis. Ingezonden Mededeeling. Er bestaat geen afdoend geneesmiddel, maar Vicks VapoRub verlicht de hoestaanvallen en verzacht de benauwdheid. Wrl]f keel en borst er mee in, en bedek beide met een flanellen doek. van heeft op de gewone loonlijsten plaats. Waterschappen, particuliere ontginners, ontginningsmaatschappijen, etc. dragen, wanneer het onderbreken van het werk dus niet langer dan twee dagen heeft ge duurd, in de uitgaven bij. Wanneer de vorst en derhalve 'de on derbreking van het werk, evenwel lan ger dan twee dagen duurt, treedt nadat de inspecteur terzake machtiging van den Minister beeft verkregen en daar van mededeeling is gedaan, de hierna volgende vorststeunregeling in werking. Sluit de vorststeunregeling onmiddellijk aan bij de beide eerste vorstdagen, dan zullen ook die dagen onder 'de vorststeun regeling vallen en de uitkeeringen over eenkomstig die regeling berekend dienen te worden. Waterschappen e.d. zullen in dat geval dan ook niet in de uitgaven over deze twee dagen hebben hij te dragen. De regeling is de volgende n! 2 •3 g i :2 *53 N O O WH »-t "5T 0) O ÏP 4= C O i -a d M 5 po B ■s «NOOOl N Ot H CO 8 fff 8 8 So w 2 SU #4 U i co bo C 1 .sl bjj c O .5 o ti cd ti ti a W) co V to g 1 8 4) g 1 4J a V O co 0) a <y 2 g •M 2 ti 3 O a T— CO VO co Georganiseerde arbeiders, die bij het invallen van de vorst bij de werkverschaf fing geplaatst zijn en tijdens de vorst periode uit de werfcloozenkas trekken, mogen in bovenstaande regeling worden opgenomen. Voor hen dient van de volle vorstui'tkeering de uitkeering uit de werk- loozenkas ten volle te worden afgetrok ken. Met een voorbeeld moge dit worden toegelicht. Een georganiseerde uit groep A ontvangt (basis f 7.f 7. Verder voor 5 gezinsleden b. 2- 2.50 Voor brandstoffentoeslag - 1. Zoo er 'n huurtoeslagregeling be staat, en ingevolge deze rege ling wordt toegekend - 0.50 Totaal f 11. In mindering te brengen- 8.40 Uit te keerenf 3.60 Arbeiders, die in het vrije bedrijf werk loos worden, uitfluitend tengevolge van de vorst, kunnen niet in deze regeling worden opgenomen. 'Een gesteunde volgens de vorststeun regeling mag nimmer meer ontvangen, dan hij in den regel bij de werkverschaf fing verdiende. Evenmin mogen, zoo ter plaatse een van Rijkswege gesubs. steun regeling bestaat, hoogere uitkeeringen worden gedaan dan volgens de bepalin gen van die steunregeling mogelijk is. Aan 'kostgangers mag het voor hen be stemde bedrag regelmatig wekelijks wor den uitgekeerd, dus niet slechts gelijk bij arbeid in werkverschaffing het geval is gedurende 3 van de 5 weken. Aan arbeiders, aangewezen voor plaat sing om de andere week, een week per

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1