Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Rechtszaken Telegrammen. Hanawsart. Dinsdagavond had op hat contingenteeringsmaatregelen. Ds Tundennan feliciteerde de vereeni ging namens dan Kerkeraad der Geref. Kerk met het herdenken van dit heuge lijk feit. Nadat spr. uitvoerig had stilge staan bij wat Chr. onderwijs inderdaad beteekent, eindigde hij zijn rede met er op aan te dringen, dat men steeds voor dit onderwijs pal blijve staan. Ook bracht Spr. namens het Bestuur der School te Vrouwepolder de gelukwenschen van dat bestuur aan de vereeniging te Gapinge over. sium eek wordt onderwezen, Ik acht hst niet goed, dat een inspecteur der gym nasia volkomen onbekend is met het middelbare onderwijs en evengoed lijkt mij de toestand ongewenscht, dat gym nasia terra incognita zijn voor een in specteur der H. B. S. Er moet naar mijn meening een eind komen aan rivalitei ten, waarmee de doelmatigheid van het onderwijs niet is gediend. Dit en niets anders is het motief van mijn handel wijze. kanaal nabij de Spoorbrug een aanvaring plaats tusschen de schepen „Anna Maria" en „Sulina", waarbij beide schepen ern stige averij bekwamen. De „Sulina" had lekkage. De schipper kon het met een noodreparatie dichten. Beide schepen hebben de reis voortgezet. Schore. De heer B. Nieuwenhuijse heeft ontslag genomen als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, zulks met in gang van 1 Januari a.s. Heinkenszand. Door Zr. Kranenburg werden met dank ontvangen voor de wijkverpleging alhier, giften resp. groot f2, f2, f2.50, fl, f25 en fl. (Belangeloos bericht). Kruiningen. In hotel de Korenbeurs trad gisteravond voor een 65-tal perso nen namens de nat.-soc. partij op de heer Swemmelaar. De heer Jan Dekker uil Goes leidde de vergadering. De heer Swemmelaar meende, dat het parlemen taire stelsel niet meer deugt. Hij schet ste allerlei wantoestanden, die er z.i. voorkomen, welke allen zullen verdwijnen als de nationaal-socialistische Staat er zijn zal. Na de pauze beantwoordde Spr. ver schillende vragen. Ook deze vergadering werd besloten met het Wilhelmus. Vooraf was een twaalftal personen vertrokken Zoutelande. Dinsdagmorgen vergader de de gemeenteraad alhier. Wethouder Stroo was afwezig. De verordening tegen uitstraling van licht bij oorlogsgevaar werd aangevuld. Vervolgens kwam in behandeling het bekende schrijven van Ged. Staten, waar in de meening van den raad werd ge vraagd over een voorstel tot korting op de jaarwedden van Burg., Weth., Secre taris en Ontvanger met 12% waarop dan in mindering wordt gebracht de pen sioensbijdrage. B. en W. stelden voor Ged. Staten te berichten, dat de voorkeur wordt gegeven aan een vaste korting van 5 zonder dat hiervan de pensioensbijdrage wordt afgetrokken. Een vaste korting geeft het voordeel, dat dan de pensioens grondslag wordt verminderd en dienten gevolge de pensioensbijdragen. Na eenige bespreking, waaruit bleek, dat de voor gestelde korting van Ged. Staten te laag werd geacht, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Een voorstel van den heer Verhage om het presentiegeld der raadsleden op fl per vergadering te brengen, werd ver worpen. De heer Maas en Verhage stem den voor. Een voorstel van B. en W. om aan hen de bevoegdheid over te dragen om gemeentegrond te verhuren voor het plaatsen van tenten werd aangenomen. Een regeling zal later voorgesteld worden. Z.h.s. werd besloten op voorstel van B. en W., om het voetpad loopende van het Pauluswegeling naar de grens van Westkapelle, aan het openbaar verkeer te onttrekken. De heer J. Koppejan werd als lid van het Burg. Armbestuur herkozen. Hierna sluiting. Koudekerks. Woensdagavond hield on der leiding van den voorzitter, Burge meester Bakker, de Tuinbouwvereeniging een vergadering, welke door 16 personen was bezocht. Het bestuurslid L. Janse deed uitvoerige mededeelingen over de gehouden excursie. De heer J. Kodde Wz. hield een lezing over aardappelziekte en de bestrijding. De wenschelijkheid werd uitgesproken om een overzicht van de bestaande, en nog te verwachten regeeringsmaatregelen vooral in verband met den tuinbouw te geven. Aangezien vele maatregelen nog niet volledig klaar zijn, werd dit nog wat uitgesteld. Terneuzen. Dinsdagmiddag brak brand uit op de boerderij van den heer Diele- man in den Bontepolder. Door het snel optreden van de gealarmeerde Temeu- zensche brandweer kon het vuur, dat reeds het varkenshok had aangetast, be dwongen worden. Een belendende schuur met rieten dak liep eenige oogenblikken groot gevaar, doch ook deze kon behou den worden. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door het broeien van een mest vaalt in de nabijheid van het varkens hok. een a.s. een Het jubileum van dr Staverman. De Vlissingsche chirurg A. Staverman herdenkt, zooals reeds gemeld, het feit, dat hij een kwart eeuw als zoodanig in Zeelanij^gevestigd is. Onder voorzitterschap van burgemees- ter G. A. van Woelderen heeft zich comité gevormd, dat voor 9 December i.n i j Britannia te Vlissingen huldiging voorbereidt. Het jubileum van den heer Staver man zal tevens een afscheid van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen beteekenen. Op 1 Deo. j.l heeft zich voor O. Z.-Vlaande- ren de chirurg C. Ramselaer, uit Rotter dam, te Terneuzen, gevestigd. De heer Staverman heeft dit gebied afgestaan aan den heer Ramselaer. Vestiging van nieuwe industrie te Clinge. Nabij de Roskam te Clinge zal zich het Dagbl. v. N.-Br. verneemt, de N.V. Wollen Tapijtweverij vestigen. Hiervoor zijn twee gemet grond aangekocht. In de weverij zal uitsluitend mannelijk perso neel werk vinden. Thans zou nog een vijftal industrieelen onderhandelen over vestiging van rijen in die streek. De N.V. Wollen Tapijtweverij eerste weverij, die zich in deze vestigen zal. Zij is een gevolg weve- is de streek an de Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eexta en te Oosterbierum, J. J. van Oosterzee te Tjerkgaast. Bedankt voor Nijkerk, H. A. de Geus te De Bilt. Geref. Kerken. Tweetal te Huizen, S. Hoekstra te Lol- lum en G. Zeyl te De Glind. Afscheid en intrede. Cand. J. G. Panhuise, hulpprediker te Sloten (Amsterdam-West), hoopt Zondag 31 Dec. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. aldaar, en Zondag 14 Januari d.a.v., zijn intrede te doen te Aagtekerke, na des morgens bevestigd te zijn door Ds Ph. F. Faber van Sloten (Amsterdam- West). Gapinge. Maandagavond had in de Ge ref. Kerk de feestviering ter herdenking van het 25-jarig bestaan der Ghr. school plaats. Het kerkgebouw was overvol met genoodigden, leden der vereeniging en oud-leerlingen der school. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, dhr J. Louwerse Wzn. In zijn openingswoord heette de voorzitter alle aanwezigen wel kom, inzonderheid de heeren S. Visser en Dr K. Huizenga, de eerste als oud-hoofd der 25 jaar geleden geopende school en de laatste in zijn kwaliteit van Inspecteur van Christelijk Nationaal Schoolonder wijs, het Gemeentebestuur, de Kerkeraad der Geref. Kerk, en de afgevaardigden van de zusterschool te Vrouwepolder. Het verheugde spr., dat ook zooveel jongeren tegenwoordig waren, hetgeen bewees, dat zij hun school en vereeniging trouw zijn gebleven. Spr. herinnerde eraan, dat des tijds Ds Wolf ite Vrouwepolder den eer sten stoot heeft gegeven om ook te Gapin ge een Ghr. school op te richten, hetgeen tengevolge heeft gehad, dat in 1905 een voorloopig bestuur werd samengesteld, welk bestuur, na veel voorbereidende werkzaamheden te hebben verricht, op 1 Dec. 1908 dat werk bekroond zag door de opening van de tegenwoordige school met 26 leerlingen. Spr. stond stil bij het feit, dat dhr Verhulst en hij, gedurende die 25 jaar resp. het secretaris- en voorzitter schap der Vereeniging hebben bekleed en bracht dhr Verhuist dank voor 'hetgeen hij gedurende dien tijd voor de Vereeniging heeft gedaan. Nadat spr. mededeeling had gedaan van berichten van verhindering en van ingekomen gelukwenschen, gaf de secre taris, dhr Verhulst, een overzicht van de vereeniging gedurende de afgeloopen 25 jaar. De vice-voorzitter, dhr Simonse, wees er op, dat hij, ofschoon hem werd gezegd, dat do tijdsomstandigheden 'het vieren van feesten niet toeliet, een van de voor standers is geweest, dit feest, al is het dan op zeer bescheiden wijze, te vieren, omdat het een plicht der Vereeniging was om in het openbaar te getuigen van den zegen Gods. Hij wees er o.m. op, dat, als men ouder geworden is, men des te meer waardeering krijgt voor hetgeen van goed Christelijk onderwijs uitgaat. Ten slotte zegde spr. namens het bestuur de heeren Louwerse en Verhulst dank voor hetgeen zij gedurende al die 25 jaar voor de Ver eeniging zijn geweest. Dhr Oranje, het tegenwoordige hoofd der school, wenschte de Vereeniging ge luk mot dit jubileum, bracht dank voor de steeds tusschen het Bestuur en het personeel heerschende goede verstand houding en samenwerking, herdacht in zijn rede het oud hoofd, dhr J. Verhage, die gedurende tal van jaren aan het hoofd der school heeft gestaan en den groei en bloei van de school heeft meegemaakt en wees er op, dat goed Ghr. Onderwijs de grondslag is voor een opgewekt jeugdle ven, waarvan een bloeiende jongelings- en meisjesvereeniging ter plaatse het be wijs zijn. Op zijn verzoek zong de meis jesvereeniging het vereenigingslied. Vervolgens kreeg dhr S. Visser uit Gor- kum het woord. Spr. wees er op, dat van 'het aanvankelijke bestuur nog de heeren Louwerse en Verhulst deel uitmaken en herdacht de oud-bestuursleden, dhr J. Dingemanse en wijlen de heeren Meijers en Mesu. Genoemde heeren hebben het er in der tijd op gewaagd de school te stichten. Er werd begonnen met 26 leer lingen, dus één meer dan het wettelijk vereischte aantal, doch het bewijs is maar al te duidelijk gebleken, dat hun geloof en vertrouwen niet beschaamd zijn ge worden. De school wordt thans bezocht door 45 leerlingen en heeft twee leer krachten, die ieder in een afzonderlijk lo kaal werken. Spr. eindigde zijn rede met een gloedvol getuigenis van den zegen, die van goed Chr. onderwijs voor de jeugd ook in het verdere leven kan uitgaan. Dhr Dr Huizenga zeide, dat hem steeds bij 'het bezoeken der school is gebleken, dat de school te Gapinge een flinke school is, waarmede hij het bestuur en de ver eeniging van iharte geluk kan wenschen, er op wijzende, dat de kracht van het Chr. onderwijs gelegen is in de stille wer kers. Daarna geschiedde voorlezing van een schrijven van de familie W. Louwerse, die door droeve gezinsomstandigheden verhinderd was de bijeenkomst bij te wo nen, hetgeen dhr Oranje aanleiding gaf de aanwezigen te verzoeken zich een oogenblik van hun uitplaatsen te verhef fen om daardoor de leerlingen der school, die aan hun ouders en de school door den dood zijn ontrukt te gedenken, aan welk verzoek werd voldaan, De heer Boer, onderwijzer der school, wenschte het Bestuur geluk met dit ju bileum, waarna bij een voordracht hield, die zeer in den smaak viel. Dhr W. Vos, penningmeester der ver eeniging gaf een uiteenzetting van het kerkelijk leven in vroeger tijd. Dhr L. Dingemanse dankte voor de uit- noodiging aan het Gemeentebestuur ge zonden om deze bijeenkomst bij te wonen en wenschte de vereeniging namens dat Bestuur van harte geluk. Namens de oud-leerlingen werd nog het woord gevoerd door dhr Lamport, waar na dhr Oranje de rij van sprekers met het houden van een voordracht sloot. Tijdens de verschillende pauzes werden door de meisjes der meisjesvereeniging, oud-leerlingen der school, ververschingen en gebak rondgediend. De voorzitter bracht de sprekers dank voor het door hen gesprokene en de door hen uitgespro ken wenschen. Hierna werd de bijeen komst, die een zeer gezellig karakter droeg, gesloten met dankzegging door dhr Verhulst. Bruinisse. In de vacature van W. Ju- melet (overl.) is gekozen tot ouderling bij de Ned. Herv. Kerk de heer Lamb. Jume- let Hz. Zaamslag. Tot ouderlingen bij de Geref. Kerk zijn gekozen dhrn P. Bareman, S. Buijze Jz. en J. Philipse. Tot diakenen dhrn C. Hamelink Fz. en F. de Koeijer Az. Geslaagd voor machinisten-examen voor het theoretisch gedeelte van diplo ma G: G. Vischer, Vlissingen. Prof. Dr V. J. Koningsber ger. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht in de faculteit der wis- en natuurkunde om onderwijs te geven in de plantkunde Dr V. J. Konings berger, directeur van het proefstation voor de suikercultuur te Pasceroean (Neder- landsch-Indië). MINISTER MARCHANT OVER DE GYMNASIALE OPLEIDING. Naar aanleiding van een artikel van dr G. J. Vinkesteyn, oud-inspecteur der gymnasia, waarin critiek werd geoefend op de voorgenomen inspectie van het gymnasiaal onderwijs, heeft de Maas bode aan Minister Marchant gevraagd, wat het motief was voor zijin territoriale indeeling der inspecties van het gym nasiaal- en middelbaar onderwijs. Bezuiniging natuurlijk, Excellentie? Dat niet in de eerste plaats. De pri maire reden is, dat het geheele middel bare en voorbereidende onderwijs gere organiseerd moet worden. Maar een niet-classicus, die gymnasia inspecteert? Het is toch begrijpelijk, dat een man als dr Vinkesteyn daarvan ge vaar ducht voor de klassieke opleiding. Ik ben een vurig voorstander van de gymnasiale opleiding en de klassieke vorming, al weet dr Vinkesteyn, dien ik zeer waardeer, dit misschien niet, want ik heb dat nooit zoo hardop gezegd. Maar gij hebt mijn memorie van antwoord ge lezen en weet dus, dat mijn doel is het geheele onderwijs doelmatig te hervor men. Er moet harmonie komen in het geheele onderwijsgebouw. Het is geen ge brek aan waardeering voor geleverd werk, maar mijn overtuiging is, dat men op onderwijsterrein te onafhankelijk van elkaar gewerkt heeft en dat er zoo een en ander ging ontbreken aan de pro porties en den samenhang van de ver schillende takken van onderwijs. Om bij het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs te blijven: het is zeer begrij pelijk, dat de inspecteur van het gym nasiaal onderwijs voor deze opleiding vecht en het is ook duidelijk, dat de in specteur van het middelbaar onderwijs oprecht meent, vooral voor de H. B. S. te moeten opkomen. Maar dat acht ik minder juist. Naar mijn meening moeten deze ambtenaren heel het voorbereidend hooger onderwijs als één geheel zien. Vindt u het verlangen toch niet bil lijk, dat een classicus de gymnasia in specteert? Dat is naar mijn meening wel wen- schelijk, maar niet absoluut noodig. Dr Vinkesteyn wil vak-inspecteurs, maar dit ideaal staat juist tegenover het mijne. Ik ben overtuigd, dat vak-inspecteurs niet beantwoorden aan mijn streven om juist inspecteurs te hebben, die het geheele voorbereidend onderwijs bezien en zich niet isoleeren in één bepaalde richting. Maar U zult toch met mij eens zijn, dat dr Vinkesteyn er terecht over verbaasd is, dat een niet-classicus de gymnasia'zou moeten inspecteeren. Wat bedoelt u? Dr Vinkesteyn doelt op de mogelijk heid, dat de Kroon een niet-classicus, zelfs een niet-classiek gevormde, benoemt tot inspecteur. Dat is mogelijk, maar mijn voorne men is, alleen de benoeming te bevorde ren van mannen, die zoo algemeen ont wikkeld zijn, dat zij zoowel gymnasia als andere middelbare scholen kunnen in specteeren. Het lijkt mij niet noodig, dat zelfs een inspecteur Sophocles of Euripi des vue kan vertalen, maar een classi cus, als inspecteur der gymnasia, kent weer geen wiskunde, die aan het gymna Nog één vraag, Excellentie. Dr Vin kesteyn spreekt over de vakkundige lei ding, welke inspecteurs kunnen geven. Ik twijfel niet aan de mogelijkheid, dat een inspecteur dit kan doen, maar wat dr Vinkesteyn wil, moet in mijn sy steem ook mogelijk zijn. Dacht u, dat een man, die werkelijk kijk heeft op onder wijs, geen groote lijnen kan aangeven? Een inspecteur behoeft naar mijn oordeel niet telkens in te grijpen. Naar mijn meening hangt het welzijn van een gym nasium af van zijn rector. Is die goed, dan zal de school goed zijn. En als het een zwakke broeder is, tja, de ondervin ding zal ook dr Vinkesteyn wel hebben geleerd, dat dan zelfs de beste inspec teur vrij machteloos staat. Dierenmishandeling. Een ergerlijk geval van dierenmishandeling heeft de politie te Deventer aanleiding gegeven krachtdadig in te grijpen. Het geval betreft het volgende: Maandag zag de politie, zoo vertelt „De Telegraaf", een achttal koeien op de Bergweide loopen. De dieren waren ver stijfd van de koude en hadden voedsel noch drinken. Onmiddellijk heeft men de dieren uit de weide gehaald en in een stal geborgen. Zij behooren toe aan den veehandelaar U. te Deventer, die daar voor proces-verbaal kreeg. Dinsdagmorgen bleek het der politie opnieuw, dat op de zgn. Mars koeien rondliepen. De dieren waren geheel ver stijfd van de koude en hadden in een paar dagen niets te eten of te drinken gehad. Ook nu bleek, dat deze dieren toebehoor den aan denzelfden veehandelaar, die on danks het feit, dat hij reeds een proces verbaal. kreeg, opnieuw koeien in de wei de had gezet. De dieren zijn thans in be slag genomen en op een schutstal gezet, in afwachting van de beslissing van den officier van justitie. D e d o o i. De Kon. Ned. Schaatsen- rijdersbond heeft de eerste officieele wed strijden uitgeschreven. In het verleden was dit meermalen de aankondiging, dat het spoedig ging dooien. Het weerbericht maakte gisteren al gewag van „nevelig tot zwaar bewolkt" en „wellicht eenige sneeuw". En de krant was nauwelijks ver schenen of een lichte mist zakte neer. Groningen meldde, dat in het Noorden gistermiddag de dooi reeds was ingeval len. Tegen den avond begon het daar te motregenen, waardoor de straten opvro ren de kou zat nog in den grond en spiegelglad werden. Het avondweerbericht kon de liefheb bers der schaatssport intusschen weer tot vreugde strekken. Temperatuur om het vriespunt in het Noorden werd aangekon digd, en in het Zuiden lichte vorst. En daarbij als lichtgevend verschiet de ver dere vooruitzichten: later weer toenemen de vorst. Was Dinsdag de.communicatie tus schen Monnikendam en Marken per ijs- vlet en te voet over het ijs mogelijk, doch slechts door combinatie van beide ver voermiddelen, gisteren kon men den ge- heelen afstand te voet afleggen. Des mor gens kwamen reeds verschillende Mar kers te Monnikendam aan. De tocht was niet gemakkelijk geweest, men had er twee uur over gedaan, in verband met het feit, dat aan den Zuidkant van Marken het water nog open ligt en men dus aan de Noordzijde het eiland had verlaten, het geen een omweg beteekende. Bovendien was de vaargeul nog niet geheel betrouw baar. Gistermiddag om half vijf vertrokken nog zeven Markers, ondanks ernstige waarschuwingen van de politie, naar Marken. Daar zij in het donker slechts langzaam vooruit komen, werden zij pas tegen 8 uur des avonds op het eiland terug verwacht. Door het vele drijfijs dat zich op de rivier de Lek bevindt, is het noodzakelijk geworden, gisteren de schipbrug over de Lek tusschen Vreeswijk en Vianen weg te nemen. De overtocht geschiedt thans per pont en veerboot. Goed bedoeld, maar.... Gis teravond is een begin van brand ont staan in de woning van de familie M. aan de Vlietlaan te Rotterdam. De man lag ziek in bed vlak bij de brandende kachel. Toen zijn echtgenoot© zioh te bed begaf, sprong een vonk uit de kachel, die op het beddegoed terecht kwam, waar door dit in brand geraakte. Mej. M. bracht 'het brandende beddegoed op een waran da, waar het met een slang op de water leiding werd gebluscht. Het nachtgewaad van Mej. M. was ech ter ook in brand geraakt en een buur vrouw, die behulpzaam wilde zijn nam een ketel kokend water en goot den in houd over Mej. M. uit. Het gevolg van deze goedbedoelde po ging om haar buurvrouw te helpen was, dat Mej. M. vrij ernstige brandwonden aan borst en knieën kreeg. —i Een onmenechelijke moe der. Te Bergen (N.-H.) is een 23-jarige ongéhuwde Duitsche dienstbode gearres teerd, verdacht van poging tot moord op baar kind van tien maanden. Sit kind, ZU, dl* *lrh thane op „Da Zeeuw" abonneersn, ontvangen de nog In Decem ber verschijnende nummers gratis. Proef nummers worden gaarne verstrekt. dat was uitbesteed bij een familie te Alk maar, werd onlangs op een Zondag door de moeder bezocht, die toen een eindje met het kind ging wandelen. Onderweg zou zij de kleine koperschil- fers hebben ingegeven. Het kindje was sedert dien erg lastig en schreide veel. Korten tijd geleden was de moeder weder om haar kindje komen opzoeken. Toen zij een oogenblik met de kleine alleen was, heeft zij haar een banaan gegeven. Eenige dagen later werden in de ontlasting stuk ken van naalden aangetroffen. Hierdoor werd het vermoeden, dat er iets gebeurde, dat niet in orde was, be vestigd, zoodat de verzorgers van het kind de politie op de hoogte stelden van hun bevindingen. Na een uitgebreid onderzoek is daarna tot arrestatie van de jeugdige moeder overgegaan. Een nieuwe truc. Gisteren heeft iemand een oplichtingstruc in toe passing gebracht. Hij vervoegde zich bij een juwelier in de Leidsche straat, met het verzoek een aantal gouden heerenhor loges op zicht te willen zenden bij een al gemeen goed-bekend staand persoon, wo nende in de buurt van de Jan Luycken- straat. Aan dit verzoek werd - gezien de goe de reputatie van dengene, te wiens huize de horloges moesten worden bezorgd voldaan en een paar uur later werd een pakje met zeven gouden horloges aan het opgegeven adres bezorgd. Eenige uren la ter zou de juwelier dan om antwoord ko men. Even nadat het pakje was afgege ven, vervoegde zioh een persoon aan het huis, met de mededeeling, dat het pakje, dat zooeven was afgegeven „verkeerd be zorgd was" en „of hij het terug mocht hebben". Dengene, aan wie het pakje was afgegeven en die van een zichtzending van zeven horloges inderdaad niets afwist, voldeed aan het verzoek en gaf het pakje terug. Sindsdien noch van den man, noch van de horloges eenig spoor. Een bibliotheek van „Patrimonium" verbrand. Gisteren is te Arnhem een houten hulp gebouw afgebrand, staande bij de Talma- school in Oost^Arnhem, welk gebouw als vergader- en cursusgebouw dienst deed. De brand ontstond, doordat een branden de kachel te dicht bij een houten wand stond. Aan blusschen viel niet te den ken. Een bibliotheek met duizend boeken toebehoorende aan de plaatselijke afdee- ling van Patrimonium ging in de vlam men verloren. De schade wordt op ver scheidene duizenden guldens geschat. i Vonnis in hooger beroep. Het gerechtshof te 'sGravenhage heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen den 23-jarigen landbouwer A. L. P. te St. Jansteen en zijn zuster R. M. P., die de rechtbank te Middelburg had veroordeeld ieder tot 3 weken gevan genisstraf. Verdachten was ten laste gelegd weder- spannigheid tegen en belemmering in do uitoefening van hun functie van politie mannen. Hij wilde zijn vrouw laten vermoorden. Gisteren deed het go- rechtshof te Amsterdam uitspraak in do zaak tegen den 43-jarigen landbouwer H. S, te Amersfoort en bevestigde het vonnis van de rechtbank te Utrecht, waarbij hij was veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf, met aftrek van voorarrest, wegens het feit, dat hij in December 1932 twee mannen heeft trachten om te koopen om zijn vrouw te vermoorden. Stervende vrouw besto len. De rechtbank te Almelo deed Dins dag uitspraak in de zaak tegen A. P., vrouw van J. H. N. te Goor, en J. Br., arbeider te Almelo, die zich in den nacht van 19 Juli 1933 te Tubbergen hadden schuldig gemaakt aan diefstal van f 500 en eenige sieraden bij Jenneken Goor- man, die op sterven lag en bij wie beide verdachten waakten. Het vonnis luidde 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. De eisch was voor elk 2 jaar. BRAND TE DEN HAAG. Drie personen om het leven gekomen. Twee zwaar gewonden. DEN HAAG. Hedenmorgen had in per ceel Daendelsstraat 26 te Den Haag een noodlottige brand plaats, waarbij drie menschenlevens te betreuren zijn. Om gekomen zijn de 18-jarige mej. Paula Becker, de 6-jarige Rüdi Löwie en de 3- jarige Siegfried Löwie. De beide laatsten zijn zoontjes van den bewoner. De bewoner, de heer Löwie en zijn com pagnon, die van een balcon van de tweede «etage zijn gesprongen zijn ernstig gewond opgenomen en naar het ziekenhuis ver voerd. Nader wordt gemeld, dat te ruim acht uur brand werd ontdekt in de eerste eta ge van het heerenhuis aan de Daendels straat 26, waarin gevestigd is een en- groszaak en fabricage van nachtgoede ren. Spoedig stond de etage in volle vlam en deelde het vuur zich ook mee aan de tweede etage.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3