KING DONDERDAG 7 DECEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 4Ca JAARGANG - F'. SC Buitenland Binnenland. Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11, Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef, 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën: Familieberichten 30 cent, Han- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Onze bietenteelt in gevaar? ïn de Kamerzitting van 29 November heeft de heer Loerakker in verband met door Minister Verschuur gemaakte op merkingen verklaard, dat hij zich onge rust maakte over bepaalde handelspoli tieke maatregelen, waarover de minister in verwijderd verband sprak en welke tot gevolg hebben, dat een deel van onze suikerbietenteelt zal moeten worden prijsgegeven ten bate van voordeelen voor een bepaald deel van onze industrie. De heer Loerakker drong erop aan den steun aan de suikerbietenteelt te willen ontzien, wijl deze teelt stellig de meest gevoelige plaats in onzen akkerbouw is, omdat daardoor de werkgelegenheid wordt beheerscht. Een vermindering van deze teelt kan ook op geen enkele andere wijze worden aangevuld. Bij de geweldige werkloos heid, welke er nu reeds in de akkerbouw- gewesten bestaat, zou dat een ramp be- teekenen, waarvan de omvang niet te overzien is. Minister Verschuur verklaarde een dag later, bij de beantwoording van een op merking over de uitbreiding van 't vlas areaal, dat deze uitbreiding slechts zou passen in een systeem waarbijl de suiker bietenteelt werd ingekrompen. Misschien, aldus de Min., dat de vlasindustrie, bijl event, vermindering van de suikenbieten- teelt als brengende veel arbeidsgelegen heid, een belangrijken dienst zou kunnen bewijzen. Hieruit zou kunnen warden afgeleid, dat over beperking van de suikerbieten teelt gedacht wordt. Is dat inderdaad het geval? Uit wat de Minister nader mededeelde blijkt het niet. Wel werd opgemerkt, dat een commissie bezig is dit vraagstuk in verband met de uitbreiding van het vlas areaal te onderzoeken. Ook is in dit verband misschien van belang de opmerking van den Minister, dat onder de economische dwaasheden waartoe de Regeering wel genoodzaakt is, de steun aan de suikerbietenteelt wel zeer bijlzonder uitmunt. „Daar staan veel nuttigheden tegenover, ongetwijfeld, maar de steun aan de suikenbietenteelt is op het randje van wat men, terwille van het beoogde nut, aan economische dwaashe den mag uithalen. Deze opmerkingen zijn op zichzelf be zien niet van bijzondere beteekenis, maar ze krijgen meer relief wanneer ze in ver band worden gebracht met wat het Dagbl. van N.-B r. en Zeeland vernam. „Er hebben ons aldus dit blad ernstige geruchten bereikt, volgens wel ke een regeeringscommissie een regeling in studie zou hebben, om ter bereiking van een hoogeren uitvoer van katoen naar Indië, meer Indische suiker in Ne derland te importeeren. Aan deze regeling zit dan evenwel vast, dat de inlandsche suikerproductie belangrijk verminderd moet worden. Dit zou men bereiken, door den steun aan de suikerbietenteelt te beperken. Men deelde ons mede, dat eventueele steun nog slechts de suikerbieten zou betreffen, die niet voor verwerking, doch voor veevoe der zouden worden verbouwd. De uitlatingen in de Kamer duiden er op, dat deze geruchten allerwaarschijn lijkst gegrond zijn." Het proces te Leipzig. Gisteravond is eindelijk het getuigen verhoor in het rijksdagbrandproces be ëindigd. De senaat heeft de verdere behandeling uitgesteld tot Woensdag 13 December des ochtends tien uur. Dien dag zal het O.M. de pleidooien inleiden. De president was gisteren weer over stuur en snauwde er lustiger op los dan ooit tevoren. Dimitroff werd daardoor steeds maar kalmer. „U is erg zenuwachtig vandaag, meneer de voorzitter", zei hij bij een be paalde gelegenheid. En hij had gelijk. Het O.M. eischte gisteren voorlezing van een groot aantal vonnissen wegens communistisch hoogverraad, die niets met het hangende proces te maken had den. Dimitroff eischte toen doodleuk de voorlezing van het vonnis, waarbij Hitier indertijd wegens hoogverraad in Mün- chen veroordeeld werd 11 Drie deskundigen moesten zich giste ren nog over de innerlijke constructie van Van der Lubbe uitspreken. De eerste ver telde niet meer dan wat ieder reeds weet. Nummer drie nam geen blad voor den mond. Van der Lubbe was volgens hem honderd procent toerekenbaar, toen hij de misdaad beging en hij is dat op het oogenblik ook nog. Zijn rare houding was niets dan verdedigingstaktiek. Met eiken volzin, welken deze man de zaal inslingert, stijgen van der Lubbe's kansen om opgehangen te worden. Maar de jongeling blijft onaandoenlijk. Crisis voor den Volkenbond. Na een zeer langdurige beraadslaging heeft de groote fascistische raad van Ita lië inzake de verhouding van Italië tot den volkenbond de volgende resoluties aangenomen: De groote fascistische raad besluit, na bespreking van den toestand, het verdere blijven van Italië in den volkenbond van een radicale hervorming van dit organis me afhankelijk te stellen, welke hervor ming in zoo kort mogelijken tijd moet worden voltrokken en den volkenbond in zijn opbouw, in zijn functie en in zijn doeleinden moet betreffen. Het Duitsche Wolff-bureau meldt uit Genève, dat het besluit van den grooteu fascistischen raad in de volkenbondsstad nieuwe zorgen en vrees heeft gewekt. Men beseft, dat Italië een nieuwen stap in d^ richting van zijn demissie-besluit heeft gezet. Met betrekking tot het besluit van den grooten fascistischen raad schrijft de „Evening News", dat wanneer de volken bond niet eenige grondige wijzigingen aanbrengt in zijn machinerie en werk methode, Italië den stap van Duitschland en van Japan zal volgen en eveneens uit den volkenbond zal treden. De „Evening Standard" verklaart, dat het ultimatum van Mussolini blijkbaar ten doel heeft de crisis te Genève te bespoe digen. De directe werking ervan zal hier in bestaan, dat de bijeenkomst der groote mogendheden spoedig zal plaats hebben. De „Voelkische Beobachter" bespreekt het besluit van den grooten fascistischen raad en wijst er op dat thans nauwelijks twee maanden zijn verstreken sedert Duitschland uit den volkenbond is getre den en het groote gebouw van den bond opnieuw een schok krijgt. Het geheele instituut van Genève moet volgens het blad worden losgemaakt van het verdrag van Versailles. De Joden In België. D'e Joodsche kolonie in België is mo menteel ongeveer 80.000 personen sterk; hiervan zijn er 40.000 te Antwerpen, 30.000 in het Brusselsche en 3000 in Luix gevestigd. De rest is over het geheele land verspreid. Uit Duitschland zijn slechts, tengevolge der jongste politieke gebeurtenissen in dat land, ongeveer 2000 Joodsche uitge wekenen gearriveerd; deze zullen naar Palestina worden gezonden. In sommige kringen des lands begin nen protesten op te gaan tegen de aan wezigheid in het land van 80.000 Joden, die hier metterwoon zijn gevestigd en niet zelden tegen lagere salarissen werken dan de Belgische arbeiders. Daar komt ook bij, dat er onder de armere klassen, die overwegend talrijk zijn, zich nogal rumoerige socialistische en communistische elementen bevinden. Een „aardappel-dag" in Turkije? In verband met het sterk afgenomen verbruik van aardappelen hebben do groentehandelaren in Turkije een drin gend verzoek tot de regeering gericht, om een „aardappel-dag" per week af te kondigen. Op dien dag moet iedereen een zekere hoeveelheid aardappelen eten, of althans koopen. Onlangs hebben de vischhandelaren een soortgelijk verzoek tot de regeering gericht, om den vischhandel voor den ondergang te behoeden. Amerika nat. Noord- en Zuid-Carolina blijven droog. Het „lynchen" van een beeld, dat de prohibitie voorstelde en dat opgehangen was aan een hooge paal midden op de Broadway, was het teeken, dat aan de droogte in Amerika een einde was geko men. Roosevelt heeft een proclamatie uitge vaardigd, waarin hij de herroeping van het amendement van het drankverbod aankondigt en waarin hij den burgers verzoekt met de regeering mede te wer ken aan de pogingen, om de wet te doen eerbiedigen door hun alcoholische dran ken alleen te koopen bij diegenen, die een vergunning hebben. Roosevelt verlangt, dat in geen enkele staat de oude „kroegen", zij het in mo dernen stijl, terugkeeren. Ik heb vertrouwen in den goeden wil van het Amerikaansche volk,dat het de vloek van het alcohol-misbruik zal ont wijken, welke de gezondheid van het volk, zoowel physiek als moreel, zal schaden en het sociaal peil zou verlagen". De staat Utah blijft „droog" tot het congres de afschaffing aanneemt. De sta ten Noord- en Zuid-Carolina zullen ge heel droeg blijven. De eerste natte avond te New-York had een vrij rustig verloop. De afschaffing van het drankverbod is volgens berichten uit verschillende dee- len des lands, tamelijk sober gevierd. Het aantal personen, dat wegens dronken schap werd gearresteerd bedroeg niet veel meer dan anders. De staatssecretaris van marine. Swan- son, heeft verklaard, dat hij de marine „droog wil houden ondanks de afschaf fing van de prohibitie. Onze marine, zei- de hij, heeft geen whiskey noodig om te kunnen vechten. Korte Berichten. Volgens de Engelsche bladen heeft de Valera naar aanleiding van het ant woord der Engelsche regeering het denk beeld van het uitschrijven van een volks stemming voorloopig opgegeven, daar de formuleering van dit antwoord hem geen andere keus laat. Een aardbeving, welke ongeveer 10 minuten aanhield heeft het eiland Hawai getroffen. Men vreest, dat deze aardbe ving de voorbode is van een nieuwe erup tie van den vulkaan Mauna Loa. De economische conferentie van de Kleine Entente, die oorspronkelijk deze maand zou worden gehouden, is tot mid den Januari uitgesteld. De openingszitting van den nieuwen Rijksdag op Dinsdag 12 December te 15 uur zal door alle Duitsche zenders wor den uitgezonden. Uit Zuid-Italië komen steeds nog be richten binnen over de schade, welke al daar door het noodweer is aangericht. In de Siciliaansche provincie Calcanissetta kwamen vijf personen om het leven. Op bijna alle spoorlijnen moest het treinver keer worden stopgezet. Middenstandsraad. Tot lid van den Middenstandsraad, waarin hij zitting neemt als afgevaardig de van de Vereeniging voor den Ghr. Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand, is gekozen de heer H. Wie- renga te Assen. De radio-uitzendingen op Eersten Kerstdag. Het hoofdbestuur van de Algemeene protestantenvereeniging heeft een ver zoekschrift aan den minister van binnen- landsehe zaken gezonden, waarin het er op wijst, dat z.i. met het gewijde karakter van den Eersten Kerstdag in flagranten strijd is het optreden van de V.A.R.A. zooals deze omroepvereeniging zich tel kens in den aether doet hooren, om welke reden het verzoekt, het daarheen te leiden, dat op 25 December niet de V.A.R.A., maar een andere omroepvereeniging ge legenheid zal hebben, hare luisteraars te stichten overeenkomstig het karakter van dezen gewijden feestdag. Heropening der Kaveewee-fabrieken. Naar gemeld wordt, zal de tijdelijke stopzetting der Ka-Vee-Wee-cigarillos- fabrieken te Roosendaal, Wernhout en Nispen, welke op Maandag 20 November is ingegaan, op Donderdag 14 December worden opgeheven. Op dien dag zullen alle drie de fabrieken weer met voltallig personeel in bedrijf worden gesteld. De nood der tuinders. Het lid der Tweede Kamer de heer Cramer heeft den minister van Economi sche Zaken gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat in de laatste dagen in Noord-Holland dwangbevelen worden uitgereikt aan tuin ders, die niet in staat zijn de polderlas- ten te betalen en dat bij niet-betaling tot executie zal worden overgegaan? 2. Is de minister bereid maatregelen te nemen, waardoor de executie wordt voor komen? Duurdere levensmiddelen. De Nederlandsche vereeniging van huisvrouwen heeft een adres gezonden aan minister Verschuur waarin zij in verband met de prijsstijging van een aan tal levensmiddelen verzoekt het Centraal Bureau voor de Statistiek op te dragen een uitgebreid budget-onderzoek in te stellen, zoodat een beeld verkregen kan worden van de wijze, waarop het inko men besteed wordt bij verscheidene in komensklasse in gemeenten van ver schillende grootte. De vereeniging stelt zich gaarne be schikbaar om een dergelijk onderzoek te steunen. Opheffing Gezondheidscommissies. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wij ziging van de Gezondheidswet ontleeneo wij: Sommige leden vroegen zich af, of het niet beter ware de Gezondheidscommis sies te laten voortbestaan en alleen do credieten tijdelijk in te trekken. Eenige leden wezen bovendien op het gevaar, hetwelk schuilt in het feit, dat bij voorkomende epidemieën de gemeente besturen ten gevolge van deze opheffing de dan in het bijzonder noodige deskun dige voorlichting zullen ontberen. Van verschillende zijden werd de op' merking gemaakt, dat men hoopte, dat de Minister gebruik zal maken van de krachten, die uit het particulier initiar- tief naar voren komen, en zal bevorderen, dat aan de op te richten of in stand te houden commissies een eenigszins offi cieel karakter wordt gegeven, opdat deze meer invloed hebben bij haar optreden naar buiten. Loonsverlaging in de Residentie. B. en W. van Den Haag hebben een voorstel ingediend om met ingang van 1 Jan. a.s. de tijdelijke korting op de sa larissen van het gemeentepersoneel te vervangen door een vaste korting van 2^ procent: voorts om de periodieke loens en weddeverhoogingen, welke voor 1934 zouden geschieden, niet toe te kennen en den vacantiebijslag voor 1934 niet te doen plaats hebben. De wachtgeldregeling bij het onderwijs zal worden herzien. B. en W. deelen nog mede, dat het reeds nu vaststaat, dat het bij deze sala- rhkorting voor het gemeentepersoneel niet kan blijven. Het zal noodzakelijk zijn, verder gaande maatregelen te nemen. TWEEDE KAMER. Korting Indische pensioenen. Minister Colijn verdedigt het wetsontwerp. Nadat gisteren nog verschillende spre kers het woord hadden gevoerd om het sterk bedreigde ontwerp te verdedigen of te bestrijden, heeft Minister Colijn het voorstel met een rede. die niet naliet in druk te maken, verdedigd. Na enkele inleidende opmerkingen, waarin er o.a. aan herinnerd werd, dat een gouverneur-generaal een geheel af zonderlijke aanstelling heeft en daarom niet met andere ambtenaren gelijk gesteld kan worden, kwam spreker tot de bezwa ren van Prof. Aalberse. Wat art. 177 betreft, dat het ontwerp onwettig zou maken, merkt spr. op, dat in dit art. als schuldeischers werden be doeld uitsluitend de menschen, die aan den Staat geld verschaften. Het artikel is een reactie op de tierceering uit den Franschen tijd. Waren ook pensioentrekkenden aldus beschouwd, dan zou Art. 163 niet geschre ven zijn. De Grondwet leert dus de onaan tastbaarheid van het pensioen niet. De staat heeft bij herhaling in den diensttijd wijzigingen (voordeelige of on- voordeelige) in salaris en pensioen ge bracht. Wordt tegen het einde der car rière het salaris verlaagd, dan gaat ook automatisch het pensioen omlaag. Her haaldelijk zijn ook ongunstige regelingen in de pensioenen zelf tot stand gekomen. Het pensioen is feitelijk geen contractu- eele verbintenis en het draagt geen staats rechtelijk karakter. De gedetineerde ontvangt geen pen sioen; Art. 18 van het Pensioenreglement bepaalt, dat de gepensioneerde zijn pen sioen niet verpanden of beleenen mag. Men ziet daaruit, dat pensioen geen lijf rente is. Pensioen moet gezien worden als een product van samenwerking van overheid en ambtenaar, om aan den amb tenaar bij ouderdom en invaliditeit een behoorlijk levensonderhoud te verzeke ren. Zoo ziet spr. het pensioen en daarom is het zeer begrijpelijk, dat het in goeden tijd vastgestelde pensioen daalt met de verslechtering van den tijd. Spr. herinnert in dit verband aan aller lei pensioenverhoogingen, ook van reeds gepensioneerden, indien de tijdsomstan digheden zulks wenschelijk maakten. Hoe kan men nu in dezen tijd vasthou den aan dergelijke eischen. Indien onze gulden eens 10 of 7 ct. waard werd, zou men dan tot de gepensioneerden kunnen zeggen: Gaat heen en wordt warm met een zoo laag gedaalden pensioengulden. Spr. wijst op het Indexcijfer, dat van 100 op 60 daalde en nu zou het onrecht vaardig zijn wat van het pensioen terug te nemen? Spr. gaat dan over tot het standpunt- Aalberse en vraagt, herinnerend aan de Huurcommissies eenige jaren geleden, was dat geen privaatrechtelijk ingrijpen? Vervolgens wijst Spr. op de reeds ge dane bezuiniging van 125 millioen. Er moet nog 125 millioen af en daaronder zitten ook de thans voorgestelde kortin gen. Komen ze niet tot stand, aan zullen de fundamenten van Indië zelf wankelen. Belastingheffing is niet meer mogelijk en daarom moet alles uit bezuiniging komen. De Indische schuld is eind van dit jaar 1500 m. gulden; Nederland is daarbij betrokken voor f500 m. De sa neering moet een realiteit worden, want zoo niet, dan moet spr. vragen: Wat zal er worden van Indië en van Nederland? Binnenland. Minister Colijn verdedigt in de Tweede Kamer de korting op de Indische pen sioenen. De Eerste Kamer over de Gezondheids commissies. Noodlottige brand te Den Haag. Dlrie dooden en twee gewonden. Buitenland. Amerika weer nat. Italië en de Volkenbond. Het getuigenverhoor in bet Rijksdag brandproces afgeloopen. Ingezonden Mededeeling. Men heeft gevraagd: waarom pakt gij niet de trekkers van de N.S. aan? Be grijpt men dan niet, dat ons crediet in een oogwenk zou zijn verdwenen? Spr. meent, dat het ontwerp een van de minst harde maatregelen is; duizen den ambtenaren zijn allerwegen ontsla gen; f300 millioen dure Indische leenin- gen zijn geconverteerd. Indië kón rijk zijn, indien het niet zoo afhankelijk was van de wereldconstella tie. Spr. komt dan aan het slot van zijn rede. Hij kan het ontwerp als onderdeel van vele nog te nemen maatregelen niet missen. Hij voelt zich veel meer verdediger van de belangen der gepensioneerden dan hun aanvaller. In het belang van Indië, in het belang van Nederland, in het be lang van allen, die met Indië te doen hebben, dient het ontwerp te worden aangenomen. Daarover zijn alle leden van het kabinet éénstemmig. Prof. Aalberse heeft gewaarschuwd voor gevaarlijke klippen. Spr. is daarvoor er kentelijk. Maar hij houdt zich aan het door minister de Geer gesprokene op 28 Jan. 1931. Dit kabinet wenscht de daar genoemde vrijheid ongerept te handha ven. Het kabinet kan heengaan en het kan Kamerontbinding tot stand brengen; de Regeering zal zich alleen laten lei den door het belang van het Vereenigd Koninkrijk. De voorzitter schorst de vergade ring tot des avonds 8 uur. Waterstaat. In de Avondvergadering werd de be handeling van de Waterstaatsbegrooting voortgezet. Daarbij werd o.a. door den heer Lou- w e s (V.D.) aangedrongen op een ruimere toepassing van het spreekwoord: wie water deert, ook water keert. De Minis ter verklaarde een herziening van de wet op de waterschappen niet te kunnen beloven. DE VERGADERING VAN DE N. S. B. TE GOES. Van den heer Jan Dekker, 'groepsleider der N. <3. IB. te Goes, ontvingen wij' in verhand met in de Tweede Kamer ge stelde vragen een schrijven, waarin het 'heet dat wij het door den heer v. d. Voort van Zijp gesprokene op de vergadering der N. S. B. te 'Goes, absoluut onjuist heb ben weergegeven. „Wanneer," schrijft bij', „U vóór of tegen een partij: is, is uw recht Maar als U een verslag geeft, dient dit de juiste inhoud der rede weer te geven. Te meer nog klemt dit daar de heer v. d. Voort van Zijp u voldoende bekend 'is door zijn langjarig Kamerlid maatschap als vertegenwoordiger der a.r partij, en zelfs voorzitter der a.-r. Kamer fractie. Hij zegt zulke dwaze dingen niet, als U hem over de Joodsche wethouders van Amsterdam deedt zeggen." Ten bewijze wordt bijgevoegd een af schrift van een stenografisch verslag van dat gedeelte van de rede, dat betrekking beeft, op de in de Tweede Kamer gestelde vragen en dat aldus luidt „Onze gedachte zal een echt Neder landsche nationale gedachte zijn, verre van de Duitsche en Italiaansehe. Er is niemand bij ons, die anti-semiti- sche propaganda voert. Wij gaan geen Joden vervolgen. Als voor ieder Neder lander hebben wij eerbied voor de Neder landsche Joden. Maar bet kriebelt ons als wij' in de roode pers, door roode Joden alles zien trappen, wat ons heilig is, ons aloude 'Oranjehuis, onze Vorstin, onze Historie, ons Nederlandsche volk. Het is te begrijpen, 'dat wij tegen zulke Joden, die 'de Nederlandsche arbeiders hebben geëxploiteerd en uitgemergeld, die ons land en volk zoo'n smaad aan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1