GROOT VERKOOPS - ONDERZOEK Bjj Schrale Lippen Parol HONIGS BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl" Uit de Provincie. Zoeklichtjes. Bab Fenwicks verloving. RUIME BELOONING Hulp van Fifty-Fifty rookers wordt ruim beloond* wordt do grondslag van f 0 op f 8 ge bracht; voor autobussen van f 8 op f 10, met bovendien een belasting per zitplaats. Belasting op rijwielen. De rijwielbelasting wordt verhoogd van f 2.50 tot f 3.—. De verhoogde belasting voor motorrij tuigen zal ingaan op 1 Mei 1934; die voor rijwielen op 1 Augustus 1934. Memorie van toelichting. Aan de Memorie van Toelichting bij het wetsontwerp ontleenen wij nog het vol gende: Van overheidswege zal bet verkeer moe ten worden gezien als één geheel en zullen maatregelen van coördinatie van verschil lende verkeersmiddelen in het leven moe ten worden geroepen, zoodat de verliezen van de gemeenschap geringer worden, maar tevens waarborgen worden gegeven, dat het vervoer tegen matigen prijs plaats vindt. De eigenaardige verhoudingen op het gebied der waterwegen maken het moei lijk, reeds nu het waterverkeer, evenals het motor- en rijwielverkeer, rechtstreeks door een verkeersbelasting te treffen en aan de Rijkskosten van het verkeer te laten meebetalen. Wie vraagt, of het einde der spoorweg- periode niet nadert en of niet met het railverkeer moet worden afgerekend (met aanvaarding van geweldige kapitaalver liezen), stelle zich voor, welken invloed afschaffing van het railverkeer zou heb ben op het wegverkeer. Van overneming van het railverkeer door het wegverkeer kan geen sprake zijn. Erkent men een maal de noodzakelijkheid van den spoor weg in het algemeen 'belang, dan vloeit daaruit vanzelf voort eenige gebonden heid van dien spoorweg in den vorm van exploitatieplich't, vervoersplicht en ver- eisc'hte goedkeuring van tarieven, welke invloed oefenen op de rentabiliteit der wegen. Dit sluit volstrekt niet in, dat de spoorweg in den tegenwoordigen omvang moet worden gehandhaafd. De voorsprong van de overige vervoer middelen op den spoorweg rechtvaardigt het doen meebetalen door die overige ver- v oermiddelen in de kosten van het spoor wegverkeer. Daarom is aan de instelling van het verkeersfonds een wijziging van de auto- en rijwielbelasting verbonden, welke ver wacht wordt, ongeveer 9 millioen op te brengen. Schaken. In de algemeene ver gadering van den Zeeuwschen Schaak bond is het voorloopig bestuur vervangen door een definitief, bestaande uit de hee- ren: J. M. Mullió, Middelburg, voorzitter; P. M. de Kleijn, Middelburg, secretaris; en A. M. Berg, Vlissingen, penningmees ter. In 1934 zal gespeeld worden om het kampioenschap van Zeeland. Alleen leden van de bij den Bond aan gesloten clubs kunnen deelnemen en de clubs kunnen zich thans reeds bij den secretaris aanmelden. Het bestuur zal trachten op Hemel vaartsdag een massakamp te organisee- ren van minstens 50 leden, tegen een der grootste vereenigingen in het land, met de bedoeling deze ontmoeting per manent te doen zijn en dan om het jaar in hotel Britannia te Vlissingen en in de plaats, waar de uit te noodigen vereeni- ging gevestigd is. Aangehouden. Door de poli tie te Dirksland is aangehouden en ter beschikking van de Justitie te Middel burg gesteld, zekere A. B., verzekerings agent wonende te Dirksland als verdacht van diverse oplichtingen ten nadeele van verschillende personen in Zeeland, B. is naar het Huis van Bewaring overge bracht. Er van door. In den avond van een dezer dagen bemerkten een twee tal dienstdoende kommiezen onder de ge meente Koewacht eenige personen, die eenige goederen vervoerden. Zoodra zij de ambtenaren zagen nam het drietal de vlucht, de goederen achterlatende. Bij onderzoek vond men een negental em mers gevuld met ongeveer 80 K.G. reu zel, welke vermoedelijk vanuit België Nederland was binnengesmokkeld. Een en ander werd in beslag genomen, terwijl de daders inmiddels in het duister wa ren verdwenen. FEUILLETON. Vrij naar het Engelsch. 24) o— „Ziezoo, Jack, nu zal ik je eens terug rijden" zeide Bab, die bezig was haar cape zoo hoog mogelijk dicht te knoopen, terwijl ze door de open deur een blik wierp in de duisternis buiten. „Het stortregent", merkte deze op. Zou je maar niet verstandiger doen, bij de anderen te vragen of ze een plaatsje voor je willen inruimen?" „Met zijn vijven in het rijtuig? Dank je feestelijk ik heb trouwens behoefte aan frissche lucht na ons nachtbraken." „Bab", riep mevrouw Fenwick, die te midden van haar gasten stond", rij met ons mee. Je zult doornat worden en dat is nu toch werkelijk niet noodig." Doch Bab wilde niet; als ze maar fris sche lucht kreeg, dan zou ze dat beetje water wel op den koop toe nemen. Ze was de stoep al af toen Jack nog met me vrouw Fenwick stond te praten om die gerust te stellen. Toen hij zijn verloofde niet meer sag, brak hij plotseling zijn zin Met het doel om de waarde van de verschillende distributiemiddelen In Holland te onderzoeken, heeft de Verkooporganisatie van de fabrikanten het denkbeeld opgevat, om het boven afgebeeld Dollarteeken in diverse kleuren aan te brengen op verschillende 3/< ets. Fifty Fifty sigaretten, die in ge heel Nederland meer en meer verkocht worden. Ten einde dit onderzoek te doen slagen moet iedere met een -teeken gemerkte Fifty Fifty sigaret zoo spoedig mogelijk'bi) ons terugkomen, met opgave van datum van verkoop aan het publiek. De fabrikanten verzoeken een ieder vqn hun geachte clientële vriendelijk, hen met het bereiken van hun doel behulpzaam te willen zijn. U behoeft niet anders te doen dan elke, door U In Uw pakje Fifty Fifty sigaretten gevonden speciaal bedrukte sigaret per brief in te zenden aan> Goodwin Co., Postbus 2, Amsterdam Noord en daarbij te vermelden Uw naam en adres, alsmede naam en adres van Uw winkelier en datum van koop, U ontvangt dan voor Uw moeite een Ik heb me vandaag pijnloos elec- trisch geschoren. U ook? Vraagt inlich tingen: J. M. Polderman, Goes. (Adv.) Verdronken. Gisteravond is op de Merwede voor Dordrecht de sleepboot Hansweert, die met een leeg sleepschip van Antwerpen kwam, in 'botsing geko men met de goederenboot Leerdam. De schok was zóó hevig, dat de machi nist van de Hansweert, Glerum, wonende te Hansweert, die zich aan dek be vond, overboord viel, in de diepte ver dween en verdronlk. De schepen liepen geen ernstige schade op. De oorzaak van de botsing zou te wijten zijn aan verkeerd manoeuvreeren. Middelburg. Hedenmorgen heeft de po litie het ijs op de vesten gekeurd en kwam daarbij tot de conclusie, dat dit op alle vesten onbetrouwbaar is, met uitzonde ring van die tusschen Langevielle en Seis- brug, waar echter ook nog enkele deelen als zijnde niet veilig, zullen moeten af gezet worden. Deze vest is in exploitatie bij de Mid- delburgsche ijsclub. Het bestuur nam di rect maatregelen om de banen voor de le den in orde te maken, en stelde de banen hedenmiddag voor de leden open. Vlissingen. Het ijs in den spuiboezem is heden berijdbaar verklaard. Goes. Gistermiddag had op den West' wal een tragisch voorval plaats. De 53- jarige Weststrate uit 's Heer Arendskerkn werd toen hij op zijn fiets huiswaarts reed, plotseling door een hartverlamming getroffen en sloeg tegen den grond. Om standers hebben den man terstond bin nengebracht in de garage van dhr Louis- se en geneeskundige hulp ontboden. Dl Snoek was weldra aanwezig, doch kon weinig hulp meer bieden. Na eenigen tijd is de man overleden. Hedenmiddag is het ijs op de ves ten goedgekeurd. Er wordt reeds druk ge - reden. v De collecte voor het crisis-comité bracht deze week f 71.43 op. Bij de verbouwingswerkzaamheden voor magazijn „De Ooievaar", verricht aan een gedeelte van het pand der voor malige De Kanter en Hordijks Bank, is achter een zinken plaat op de bovenver dieping een partij handgranaten gevonden uit het jaar 1918. Dhr Verwer heeft ze naar het politiebureau laten brengen. Een verklaring voor deze vreemde vondst zal wel steken in het feit, dat in bedoeld ge deelte van het gebouw vroeger een z.g Oorlogsmuseum was gevestigd. (N.Z.Ct.j tegen de kolen-conventie met het gevolg, dat is opgericht een federatie van coöpe raties en kolenvereenigingen in Zeeland. Er werden drie geslaagde openbare ver gaderingen gehouden en wel te Goes, Wemel'dinge en Kapelle. De omzet in 'het boekjaar 1931'32 be droeg f32747.40 en in 'het boekjaar 1932 '33 f 42019.53, alzoo een stijging met 28.31 pet. De omzet bedroeg voor de bakkerij f 20435.77, den winkel f 18847.83 en de afd. brandstoffen f2735.93. Het Coöperatie „Ons Belang". Wij ontvingen 'het jaarverslag van de Coöperatie „Ons Belang" over het 'boek jaar 1 Oct. 19321 Oct. 1933. Dat het be stuur gemeend heeft de verslagen meer in het openbaar te moeten brengen, is om dat de coöperaties in het algemeen in den laatsten tijd aan verschillende aanvallen bloot staan en om den verbruiker meer op de hoogte te stellen. In de inleiding wordt gewezen op de verwarring in het productie- en distribu tiestelsel 'in dezen tijd en wordt opgewekt zich bij de coöperatie aan te sluiten. Het aantal leden steeg van 138 'tot 143. Daarna volgt de samenstelling van het bestuur, college van commissarissen en personeel. In 'het algemeen kan gezegd, dat de coöperatie een goed jaar 'heeft gehad. De omzet is stijgende. Wel waren er te Ka pelle en Wemeldinge eenige moeilijk heden, veroorzaakt door de vertegenwoor digers aldaar, maar te Kapelle is men die reeds te boven, doordat een andere ver tegenwoordiger is benoemd en vertrouwd wordt, dat bij benoeming van een geschikt vertegenwoordiger «te Wemeldinge ook daar het verloren debiet zal worden her steld. Herinnerd wordt aam 'de gevoerde actie 'bedrijfsoverschot bedroeg voor de bakke rij' f2044.44, den winkel f209.09 en de brandstoffen f 46.40, totaal f 2299.93. (Het vorig jaar f 1364.50 of een stijging met 68.55 pet.) Het balans overschot bedraagt f 2247.50 (vorig jaar f 1051.55). Voorgesteld wordt uit te keeren 6 pet. bakkerij en 3 pet. winkel- en brandstof fen-dividend. Rilland-Bath. Dinsdagmiddag nam het werk van de Centrale voor werkloozen- zorg alhier een aanvang. Van de deel nemers waren een 30-tal opgekomen. De deelnemers werden welkom gebeeten door den burgemeester, die de wensch uitsprak dat de cursisten hun best zou den doen, hun werk met trouw, volhar ding en ijver te maken. Dan zou het doel bereikt worden en de periode van werk loosheid nog nuttig worden doorge bracht. Nu werden technische mededeelingen gedaan over de regeling der lessen door den heer Verwoert, te Arnhem, inspec teur der technische werkloozen cursus sen van het technisch bureau P. B. N. A. Hïerna werd een begin gemaakt met de studie. Het voornemen is voortaan eenige voor- en namiddagen cursus Ie houden, waar schriftelijke lessen worden ingezonden Mededeeling. af, een trek van onrust kwam er op zijn gelaat en hij verdween; mevrouw Fen wick glimlachte in stilte en keek hem na denkend na. ,,'tls in orde, Bab", zeide hij, toen hij deze jongedame bereikt had. „Maar ik heb moeten beloven, dat ik je goed moest inpakken en dat ik zou rijden." ,,'k Zou wel graag willen, dat je niet meer van die haastige beloften deed." Een clubje nieuwsgierigen had den re gen getrotseerd, om het tweetal te zien wegrijden. Bab was reeds op de koetsiers plaats gaan zitten en hulpvaardige han den stopten den deken in rond haar beenen. „Vooruit Bab. laat mij daar zitten; ik zal rijden." „Maar waarom dan toch." „Omdat je anders noornat wordt." Gedurende deze woordenwisseling stond Brunette ongeduldig te trappelen, wat moesten ze haar nu nog langer op houden? „U deed beter, nu maar heen te rijden, juffrouw Fenwick, dan kunt u onderweg wel uitmaken, wie de teugels verder zal houden. Maar hoe ongeduldiger het pa.. d wordt, hoe minder kans u hebt, uw zin te krijgen", zeide er een. 1 Bab ging met een berustend gebaar op de haar aangewezen plaats zitten en het wagentje schoot als een pijl uit den boog vooruit onder de druipende boomen. De eerste oogenblikken had Jack het zoo druk met de teugels, dat er geen ge legenheid tot praten overbleef, Bab zat onbewogen naast hem en keek strak voor zich uit. „Laat mij nu rijden. Jack", zeide ze ten laatste op een toon van protest. „Zorg maar liever dat je niet nat wordt" antwoordde hij. Als de merry niet meer zoo wild trekt, zal ik je je Schot- sche cape geven; hij ligt onder de bank." „Jack, wees toch niet zoo dwaas. Ik wil rijden ze legde den nadruk op het woordje „wil" hoor je?" „Ja, zeker. Maar ik heb je moeder be loofd, dat ik zorgen zou, dat je niet nat werd. Hou je parapluie voor je gezicht, dat houdt een boel tegen." „Geef me de teugels, Jack", dwong Bab opnieuw. „Toe nu." „Neen, stellig niet. Althans nu nog niet." Beiden zwegen deels omdat een wen ding in den weg hun thans de wind recht van voren deed krijgen, wat hun den adem afsneed en het uitzicht in hooge mate belemmerde. Moeizaam bukte Bab i zich naar haar regenscherm, zooals haar gezegd was, en toen ze het los had, trachtte ze het op te steken. Ongelukki gerwijze kwam de wind er onder en voor Bab het wist. ontrukte deze haar de knop uit de hand en de parapluie zeilde naar beneden, op den weg. Jank had verscheidene minuten noodig, om het paard tot staan te brengen; Bab's gelaat glom van den regen. Ze mompelde iets van „hoe onhandig ze geweest was, en hoe nat het was", terwijl Jack, die in een toestand was, dat hij nauwelijks meer zijn eigen wil van de hare kon onder scheiden, haar de druipende leidsels toe vertrouwde en van den wagen klom. Het was nog een heele toer, de para pluie, die geheel een speelbal van den wind was, te bemachtigen op den mod- derigen weg. Eindelijk, ettelijke honder den meters van de plek, waar hij was uit gestegen, wist hij het hevig beschadigde ding te grijpen. Met een zucht van voldoe ning keerde hij op zijn schreden terug. Het was wel donker, doch nog niet de duisternis van den nacht maar waar was de dogcart gebleven? Hij snelde naar het pont, waar de laan een scherpe bocht nam en waar hij een goed eind weegs den heuvel op kon zien. Doch hij ontdekte tot zijn geruststelling geen versplinterd rijtuigje in de sloot, In „Volk en Vaderland" doet de opper ste leider van de N. S. B. de ontstellende mededeeling, dat deze „beweging" sterk geïnfecteerd is. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen weten herhaaldelijk ongewenschte elemen ten de 'beweging binnen te dringen, welke elementen nader worden aangeduid als recalsitranten, betweters, kankeraars, knoeiers enz. Het aantal van dit soort „kameraden" wordt door den leider zelf op 10 pet. geschat. Nogal geen kleinigheid. In verband hiermede wordt nu 'bij toe lating van nieuwe leden een verscherpte procedure toegepast. Eerst krijgt men nu een vooronderzoek, daarna het voorloo pig lidmaatschap en dan volgt na drie maanden de beslissing omtrent de defini tieve toelating. Wél een veeg teeken als van een zoo kort bestaande „beweging" reeds 10 pet. der leden als onbetrouwbaar moet wor den afgeschreven. OPMERKER. bestudeerd en uitgewerkt. Voorloopig heeft Ds Hetebrij zich bereid verklaard de leiding van dezen arbeid te Rilland, alsmede te Kruiningen en Hansweert, waar a.s. week wordt begonnen, op zich te nemen. Plaatselijke Commissies zijn gevormd om naast het ontwikkelings werk, ook de ontspanning der werkloo zen te verzorgen. Daar alleen voor de ontwikkeling een bescheiden subsidie door het Rijk wordt verstrekt, zal men trachten de gelden voor de ontspanning op andere wijze te verkrijgen, o.a. door het houden van een bloempjesdag. Kruiningen. Dinsdagavond vergaderde de Arja-club Dr H. Colijn, onder leiding van dhr G. Maas. Na de behandeling van eenige ingekomen stukken leidde de voorz. in „Werkloosheid en Armenzorg" Hierop volgde eenige bespreking. Na af handeling van de huishoudelijke zaken volgde sluiting. Kapelle. De A.-R. Kiesvereeniging kwam onder voorzitterschap van Ds A. Scheele bijeen. Na een kort openings woord van den voorzitter, volgde bespre king van de beschrijvingsbrief voor de huishoudelijke buitengewone Deputalen- vergadering welke te Utrecht 10 Jan. a.s. zal worden gehouden. Voorgelezen werd een schrijden van den districtscommissaris van de A.R.J.A. den heer W. Boogaards, waarin de aan dacht werd gevestigd op de propaganda- vergadering welke te Biezelinge zal wor den gehouden op Donderdag a.s., welke zal staan onder leiding van ds Fransen, Ghr. Geref. predikant. De voorz. wekt op deze vergadering te bezoeken. Het bestuur zal vertegenwoor digd zijn. Meegedeeld werd dat voor het volgen van cursussen voor jeugdige werkloozen zich 6 personen hebben aangemeld. Nu volgde een inleiding door een der leden waarop een gezellige en leerrijke bespreking volgde. Op initiatief van de vereen, van Oudleerlingen van de Tuinbouwwinter- cursus werd gisteravond de eerste les ge geven van den te houden Motorcursus. De voorzitter, W. Glas, heette dhr Bal uit Goes welkom, die bereid was gevon den om als onderwijzer op te treden. De deelname overtrof de verwachting. Door het gemeentebestuur werd een der schoollokalen van de openbare school be schikbaar gesteld. Oudeiande. Maandagnamiddag kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bij een. De voorzitter deed mededeelingen van verschillende goedgekeurde raadsbe sluiten, o.a. dat waarbij in de nieuwe bouwverordening de bepaling is gesteld van verplichte aansluiting aan de wa terleiding bij; nieuwbouw, en eveneens dat bij Kon. besluit is goedgekeurd de heffing van 100 opcenten op de hoofd som van de Personeele Belasting, 70 (40) op het Gemeentefonds en 25 (0) op de vermogensbelasting over 1934. Vervol gens werd behandeld de salariskorting voor burgemeester, secretaris, ontvanger en Ambt. Burg. Stand. Met alg. st. ging men accoord met de voorgestelde tijde lijke korting van 12,5 pet. noch was er iets te bespeuren van eenig drama, dat zijn hart zou doen breken. Heel in de verte echter zag hij voer tuig en koetsier, door het paard in stevi- gen draf bergopwaarts getrokken. Toen begTeep hij eerst, wat er gebeurd was; begreep hij, dat hem een poets ge bakken was, en wie hem dat geleverd had. Jack Holland stond alleen in den gut senden regen en.lachte. Even later raadpleegde hij zijn horloge, keek even rond om zich te oriëntteren, en wendde zich met haastigen pas in de richting van den grooten straatweg. Van haar vroegste jeugd af had Bab hem menigmaal op soortgelijke wijze er in laten loopen. 'tWas echter of hij den laatsten tijd veranderd was en haar grap pen niet meer zoo kon waardeeren als vroeger. Jack had gelachen, maar toch ging de humor van de grap hem voorbij. Jack wachtte aan den grooten weg op de komst van den postwagen om hem op te nemen. En toen hij reeds weer op weg naar Combe was, lag nog de glimlach op zijn lippen, doch het was een glimlach die niet aangenaam aandeed. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2