WOENSOAQ 6 DECEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - Ju. 37 Butenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs i 2.50 per kwartaeï, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën: Familieberichten 30 cent, Kan- delsadvertentiën 25 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags sn Vrijdags iO.Vv bij vooruitbetaling, Onder letter of motto 0,85. Bij contract belangrijke korting. Naar een conflict? De Tweede Kamer staat voor een moeilijke beslissing. De toestand van de Indische financiën is uiterst critiek. Er is reeds op alle manieren bezui nigd, de ambtenaren zijn in hun salaris gekort en een nieuwe korting die 9 mil- lioen moet opbrengen staat voor de deur en daarnaast is de bevolking, wier inko men enorm is gedaald, belast met nieu we heffingen tot een bedrag van meer dan 70 millioen gulden. Maar ondanks dat alles is het nog vol strekt niet gelukt het budget sluitend te maken. Nieuwe maaregelen zijn daarom on vermijdelijk. En bet is in verband daar mede dat de regeering noodgedwongen gekomen is met een voorstel tot korting op de Indische pensioenen. Tegen dit voorstel zijn intusschen ern stige bedenkingen gerezen, en zooals de zaken Vrijdag stonden, moet re kening worden gehouden met de mo gelijkheid dat het ontwerp wordt ver worpen en dat we dus krijgen een ern stig conflict tusschen Kabinet en parle ment. Het zijn ditmaal niet alleen de socia listen en andere democraten, die altijd in de oppositie zijn als bezuinigingsmaatre gelen aan de orde komen, die bezwaren maken, maar de oppositie komt dit maal mede van den kant van man nen als Dr de Geer en Mr Aal- berse, die steeds blijk hebben gegeven de regeering bij haar zwaren saneeringsar- beid krachtig te willen steunen. Zij zijn ten volle overtuigd dat de toe stand der Indische financiën zeer ingrij pende en pijnlijke maatregelen wettigt. Maar hun bezwaar tegen het aanhan gige voorstel is, dat een korting als nu is voorgesteld, ongeoorloofd moet worden geacht. Het karakter van het pensioen ver biedt, naar hunne meening, daarop een korting toe te passen. Zooals in vroeger jaren geweigerd is, op den grondslag van nieuwe verhoudingen bestaande pensioenen te verhoogen, zoo moeten nu, naar hunne opvatting, de pensioenen, die op één lij!n gesteld moeten worden met een private vordering als b.v. een lijfrente, onaangetast gelaten worden. Van andere zijde, o.a. door den heer Rutgers, werd het beginsel der onaan tastbaarheid bestreden, o.m. met dit ar gument, dat dit beginsel reeds is losge laten, toen bepaald werd, dat bij cumu latie een deel van het pensioen wordt in gehouden. Mede werd gewezen op het feit, dat de Indische Volksraad deze kor ting heeft aanvaard, en dat verwerping hier, in Indië zal Worden gevoeld als een weigering om tot de noodige bezui niging mee te werken. Hiermee zijn de bezwaren echter niet weggenomen. De heer Aalberse verklaarde onmoge lijk voor het ontwerp te kunnen stem men, omdat hy het in strijd acht met de rechtvaardigheid en de heer De Geer sprak zich in denzelfden geest uit. Het wordt dus een dubbeltje op zyn kant. En de zaak is nog meer ingewik keld geworden doordat Mr Aalberse zoo onvoorzichtig was om nog voor de Re geering gesproken had, den Minister te waarschuwen niet de portefeuillekwestie te stellen, terwijl hy zelf feiteiyk wel de portefeuillekwestie stelde. Wat de Regeering zal doen, is nog niet bekend. Het spreekt vanzelf, dat zy voor het dreigement van Mr Aalberse niet uit den weg zal gaan. Maar wel is het mo gelijk, dat er in het debat argumenten zijn aangevoerd, die eenige toenadering mogelijk maken. Is dat niet het geval, dan moet met de mogelijkheid van een conflict ernstig rekening worden gehouden. De bommenterreur in Oostenrijk. De bondspolitie te Innsbrück dee't mede, dat Maandagochtend in de univer siteit te Innsbruck twee ontploffingen hebben plaats gehad, waardoor in bet trappenhuis en op de eerste verdieping ernstige schade is aangericht. In het dorp Lind is in het gemeente huis een papieren bom ontploft. Tien ven sterruiten werden vernield. Te Villach werd een papieren bom gevonden, welke echter niet is ontploft. Te Retz in Beneden-Oostenrijk is een dynamiet-aanslag op een waterwerk al daar gepleegd. Maandag werd te Weenen by een con cert, dat het Vaderlandsche Front had georganiseerd en waarby ook Dollfuss en de vrouw van den bondspresident Miklas aanwezig waren, met traangas projec tielen geworpen. Het smokkelen van wapens op den Do- nau breidt zich steeds uit. Geen onderzoek naar „neen"-sfemmers. De Duitsche minister van binnenland- sche zaken, dr Frick, heeft den landsre- geeringen in een brief verzocht erop toe te zien, dat geen enkele maatregel wordt genomen die uitloopt op het constatee ren van niet- of „neen"-stemming by de verkiezing op 12 November j.l. Van etteiy'ke zijden is er toe aange spoord om een onderzoek in te stellen wie van de stemgerechtigden in Duitsehland op 12 November thuis zijn gebleven. „Ge zien het feit", aldus het rondschrijven van den minister, „dat het Duitsche volk zich op 12 November met een overweldigende meerderheid geplaatst heeft achter den leider Adolf Hitler en de door de rijks- regeering gevolgde politiek, lijkt my een onderzoek achteraf wie niet gestemd heb ben een kleinzielige en onnoodige maat regel. Hetzelfde geldt voor hen die zich wel een stembiljet hebben laten geven en blanco gestemd hebben. Achterstallige salarissen. De sedert de laatste jaren veelvuldig gehoorde klacht, dat de Sowjet-onderne- mingen in gebreke blijven haar arbeiders op tijd hun loonen uit te betalen, houdt nog steeds aan. De „Froed", het blad der Russische vakvereenigingen, heeft daar tegen een krachtig protest doen hooren. Volgens schatting bedragen de achter stallige salarissen en loonen by de spoor wegen alleen al 11.500.000 roebels, by de drie bestaande houttrusten 7.300.000 „Froed" verklaart, dat de vakvereenigin gen een beroep moeten doen op Akoelov, den oppersten openbaren aanklager, tol het instellen van strafvervolgingen tegen directeuren, verantwoordelijk voor de „schandelijke vertraging in de uitbetaling van salarissen". Van het arbeidersrecht in een arbei- dersstaat gesproken! Litwinoff aan het woord. De Russische volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Litwinoff, heeft in de Russische ambassade te Rome de bui tenlandsche journalisten ontvangen om eenige mededeelingen over zyn bezoek aan Rome te doen. Zyn bezoek, aldus Litwinoff, had in de eerste plaats ten doel uiting te geven aan zyn voldoening over de goede betrekkin gen tusschen Italië en Rusland. In de tweede plaats was het de bedoeling, den algemeenen toestand in verband met den vrede met Mussolini te bespreken. Hierbij zyn alle kwesties, die betrek king hebben op de internationale politiek, ter sprake gekomen. Op een vraag over de betrekkingen van Rusland tot de kleine entente, antwoord de Litwinoff, dat Rusland bereid is met eiken staat zonder uitzondering verdra gen te sluiten, welke in bet belang zyn van de verzekering van den vrede, na tuurlijk ook met de staten der kleine en tente. Rusland heeft zyn bereidwilligheid te kennen gegeven en het is thans de taak der kleine entente, haar standpunt mede te deelen. Op een desbetreffende vraag antwoord de Litwinoff, dat Rusland met Duitseh land voldoende verdragen heeft gesloten om een verdrag, zooals dat met Italië ge sloten is, overbodig te maken. Ten slotte deelde Litwinoff nog mede, dat het niet in de bedoeling van Rusland ligt, toe te treden tot den volkenbond. Gisteren is Litwinoff naar Berlyn ver trokken. Bacchus in Amerika. De conventie van Utah heeft de wet, waarby de prohibitie wordt afgeschaft, geratificeerd. Door de radio en door mid del van speciale edities van de bladen werd het nieuws met een razende snel heid door het geheele land verspreid. De menigten in de straten ontvingen het met oorverdoovend gejuich. Heel Amerika viert feest. Examens in Zwitserland. Volgens een besluit van den bondsraad mogen voortaan alleen Zwitsersche on derdanen examens afleggen voor dokter, tandarts, apotheker en veearts. Een uitzondering zal slechts gemaakt worden voor studenten uit die landen, waar Zwitsersche doktoren, tandartsen enz, praktijk mogen uitoefenen. Dit besluit van den bondsraad heeft geen betrekking op de buitenlandscho studenten, die reeds by de Zwitsersche universiteiten zyn ingeschreven. De officieele uitslag der verkiezingen in Spanje. De Spaansche minister van binnenland- sche zaken maakt het volgende officieele resultaat van de verkiezingen op 19 No vember en 3 December bekend. Gekozen zyn van de rechtsche groepen 207 afgevaardigden. Van het Centrum 167. Van de linksche groepen 99. Het totaal aantal afgevaardigden in de nieuwe Kamer bedraagt 473. De uitslag der verkiezingen blijkt dus inderdaad een belangrijke verschuiving naar rechts te zyn. Alle bladen zyn voldaan over den uit slag der verkiezingen, die van rechts, om dat de rechterzyle beeft getriomfeerd, die van bet centrum en links, omdat Spanje heeft aangetoond, dat het republikeinsch blijft. Elk Duitsch gezin minstens vier kinderen. Ten einde niet het lot te deelen van de volken, die onder den voet werden ge- loepen door buurstaten met een grootere bevolking, wordt bet Duitsche volk gewe zen op de dreigende gevaren. De eerste en belangrijkste voorwaarde tot opheffing van dit gevaar is een terugkeer naar den normalen toestand van minstens vier kin deren per gezin. Vele echtparen stellen de vraag, hoe zy met een onvoldoende inkomen de opvoe ding van die kinderen moeten betalen. De staat is zich van die moeilijkheid bewust en stelt thans maatregelen op ter verlich ting der lasten van grocte gezinnen, waar door ook de minvermogenden een gezin kunnen vestigen en kinderen grootbren gen. Het is echter reeds thans voor elk gezin met een voldoend inkomen en goede gezondheid een plicht en een eer weer kinderen te bezitten en een einde te ma ken aan het een en tweekinderen-systeem. Indertijd hadden vooral ambtenaren, professoren, officieren enz. de minste kinderen, terwyl het thans in die kringen als een schande zal worden ondervonden, zich achter allerlei uitvluchten te ver schuiven, om geen kinderen te hebben. De staat zal den kroostrijken gezinnen zoo veel mogelijk steun geven als dank en er kenning voor de opofferingen. Vorst en sneeuw. De groote koude, die reeds sedert een paar dagen over heel België heerscht, maar vooral in het Oosten van het land zeer nijpend is, bleef ook gisteren aan houden. Om 7 uur 's ochtends wees de thermometer te Brussel nog 9 graden Cel sius onder het vriespunt. In de Ardennen daalde het kwik op de hooge plateaux tot 14 graden onder nul. Twee mannen, die te Charleroi als toeschouwers een voetbal wedstrijd bijwoonden, werden door een be roerte getroffen. Een hunner was onmid dellijk dood. De tweede is later in bet ziekenhuis overleden. Ook elders nog bly- ken eenige personen op leeftijd het slac'ht- offer te zyn geworden van het buitenge woon strenge winterweer. Voorts komen berichten uit de Arden nen binnen, volgens welke de honger de everzwijnen uit de bosschen 'jaagt. Te Tailfer Lustin heeft men kudden van tien beesten kunnen waarnemen. De schade aan de velden door deze beesten veroor zaakt schijnt aanzienlijk te zyn. De koude-golf heeft thans ook op den Balkan tot een aanzienlijke daling van de temperatuur geleid. In heel Bulgarije heerscht 'groote koude. In het Noorden des lands wijst de thermometer 32 graden vorst aan. Overal is zware sneeuwval waargenomen. In de Macedonische districten hebben groote troepen wolven de kudden vee overvallen en onder de dieren een ernstige vernieling aangericht. Korte Berichten. Voor den bejaarden staatsman Ve- nizelos is een gepantserde automobiel ge construeerd. Zooals men zich herinnert, werd in Juni j.l. een moordaanslag op Venizelos gepleegd, toen hy met zyn vrouw in een gewone auto reed. Veni zelos ontsnapte toen aan den dood, doch zyn bediende werd gedood. De „één-schotel-dag", die Zondag j.l. in Duitsehland gehouden is, heeft in Berlyn 400.000 mark opgebracht, het geen 30.000 mark meer is dan de vorige maand. Zooals men weet, komt de op brengst ten goede aan de hulpverleening voor de werkloozen gedurende den win ter. 1 Bijna alle café's en restaurants te Madrid waren gisteren gesloten, daar de kellners van de eetgelegenheid zich heb ben aangesloten by stakende collega's uit de koffiehuizen. De winkeliers klagen er over, dat de menschen uit de stad weg blijven, omdat de café's gesloten zijn. 'Als gevolg van den onlangs door de Pruisische regeering aan de ambtenaren gegeven wenk, dat vaders van gezinnen de voorkeur zouden krijgen bij het maken van promotie, hebben vele gehuwde kin- derlooze ambtenaren en ook vrijgezellen kinderen geadopteerd ten einde zich als „pater familias" te kunnen aanmelden. Naar men zegt, is het aantal weezen snel aan het verminderen. In het komende jaar zullen de Duit sche schoolkinderen 55 millioen liter melk moeten drinken, althans als de plannen, om melk op school te verschaffen, door gaan. Het drinken van melk is goed voor de volksgezondheid en het leeren, terwyl tevens steun aan den landbouw wordt verleend. i Dé Oostenrijksche Bisschopsconfe rentie heeft alle geestelijken uitgenoodigd hun politieke mandaten neer te leg gen. De Britsche regeering geeft een ontwij kend antwoord op de vraag van De Va lera betreffende een gebeurlijke uitroe ping der Iersche republiek, daar zij de geheele zaak als van hypothetischen aard beschouwt. De socialistische fracties van Ka mer en Senaat in België hebben besloten tegen de buitengewone begrooting te stemmen, omdat daarin credieten voor militaire doeleinden zijn opgenomen. Toelatingsleeftijd lagere school. Naar minister Marchant in de Memo rie van Antwoord mededeelt, heeft hij geen circulaire doen1 uitgaan, die zou verbieden, dat kleine klassen door vereeni- gingen werden opgericht om de kinderen op te vangen, die door den verhoogden toelatingsleeftijd nog niet tot een school voor gewoon lager onderwijs konden wor den «toegelaten. Hij overweegt echter een aanvulling te bevorderen in dien zin, dat een leeftijdsgrens voor toelating ook voor het tweede leerjaar zou worden vastge steld. Zeventig Middenstandswoningen voor f 1. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten de zeventig middenstandswonin gen van de coöperatieve Vereen. „Woning bouw" ten zuiden van den Harlinger- straatweg over te nemen met alle lusten en lasten voor f 1. De vereeniging is onlangs geliquideerd, omdat de exploitatie van de in 1921 met steun van het rijk en gemeente gebouwde woningen in den laatsten tijd niet meer geheel naar wensch ging, ten gevolge van de concurrentie op de woningmarkt door den bouw van vele (kleine middenstands- woningen. Een gevolg van een en ander is, dat vele woningen van woningvereenigingen leeg staan en de gemeente het verlies moet opvangen. De gemeente garandeerde des tijds rente en aflossing van een hypotheek welke op 31 December 1932 nog f 276.000 bedroeg. De vorst en de werkverschaffingen. Naar men aan het corr. bureau van de meest bevoegde zijde bericht, zullen de gemeentebesturen dezer dagen een mede- deeling ontvangen, dat het rijk zich, evenals verleden jaar, onder zekere voor waarden bereid verklaart, bij te dragen in de uitkeering, welke de gemeenten geven aan hen, die wegens de ingeval len vorst hun arbeid bij de gesubsidieer de werkverschaffingen niet kunnen ver richten. Haringloggers in overtreding. Gistermiddag zijn te IJmuiden vijf Katwijker haringloggers binnengekomen, welke dus niet voldaan hebben aan het besluit van den minister van economi sche zaken, volgens welke de Nederland- sche haringschepen voor 5 Dec. moesten binnen zijn. Wegens overtreding van de bepalingen der landbouwcrisiswet is de vangst van deze schepen in beslag geno men. Vermoedelijk zal de haring in de kelders van de rijksvisschershaven wor den opgeslagen. De gemeentepolitie houdt de wacht hij de schepen. De ontvangsten der Spoorwegen- dalen. De totale ontvangsten van de Neder- Iandsche Spoorwegen bedroegen in Aug. van dit jaar f 11.703.004, tegenover f 13.265.092 in dezelfde maand van 1932. De vermindering bedraagt dus f 1.562.088. De totale ontvangsten voor de periode Januari tot en met Augustus 1933 be droegen f 82.417.290, tegen f 95.321.340 in dezelfde maanden van het vorige jaar. De daling in de eerste acht maanden van dit jaar beloopt f 12.904.050. Dringend beroep op het moederland. Het lid van den Volksraad, de heer H. H. Kan, heeft enkele vragen bij de regee- ring ingediend, waarin hij er o.m. op aan dringt, dat de regeering een dringend be roep zal doen op het opperbestuur om alle maatregelen te nemen tot vermindering van de schulden >:sn rentelasten van Ned.- Indië. In de overwegingen wordt o.m. aange voerd dat de schuldenlast van Ned.-Indië tegen het einde van 1934 ongeveer f 1.600.000.000 zal bedragen. Ne consoli datie der geheele landsschuld zal aan rente en aflossing moeten worden betaald f 115.000.000 per jaar. De landsinkomsten zullen in de komende jaren, ondanks alle drukkende, niet meer voor opvoering vat bare lasten, ten hoogste f 250.000.000 be dragen, zoodat telken jare voor aanzien lijke tekorten zal moeten worden geleend. Hierdoor zou Nederland gevaar loopen, aldus de heer Kan, niet in staat te zijn om als vooraanstaande koloniale mogend- 1 Binnenland. Instelling van een verkeersfonds. Belas- tingverhooging voor rijwielen en motor rijtuigen. De uitvoering der omzetbelasting. De vorst en de werkverschaffingen. De toelatingsleeftijd voor de lagere school. Buitenland. Vorst en sneeuw. Litwinoff over zijn verblijf te Rome. De bommenterreur in Oostenrijk. De uitslag der Spaansche verkiezingen. heid zijn schoonen plicht en heilige roe ping te vervullen om land en volk van Ned.-Indië tot voortschrijdende ontwikke ling en welstand te brengen. HEFFING VAN DE OMZET BELASTING. Uitvoeringsmaatregelen verschenen. Een op St. Nicolaasdag verschenen E. B. geeft uitvoerige bepalingen ter uitvoe ring van de wet op de Omzetbelasting. Zeer uitgebreid worden tot in de details regelingen en voorschriften gegeven voor een vlotte en goede heffing van de nieuwe belasting. De Omzetbelastingzegels wordt uitge geven in waarden van 1 cent tot en met 40 cent, opklimmende met 1 cent; van 40 cent tot en met 1 gulden, opklimmend met 10 cent; van 1 gulden tot en met 2 gul den, opklimmend met 20 cent; van 2 gul den tot en met 4 gulden, opklimmend met 40 cent, benevens een zegel van f 2.50 van 4 gulden tot en met 10 gulden, op klimmend met 1 gulden, en van 10 gul den tot en met 250 gulden opklimmend met 10 gulden. Het zegel wordt voor het gebruik langs de snijlijn in twee gedeelten gescheiden. Het rechter gedeelte wordt op de fac tuur, het linker gedeelte op het dubbel van de factuur geplakt. Op elk der gedeel ten van het zegel op den grijzen onder grond wordt het tijdstip, waarop het wordt gebruikt, met inkt vermeld door aanduiding van den dag, de maand en het jaar; hiervoor kan gebruik gemaakt worden van een stempel. Het besluit geeft dan verder uitvoerige voorschriften over de aanduiding van de geleverde goederen en van den verkoop prijs, die zoodanig moet worden aange geven, dat de kooper daaruit kan afleiden over welk bedrag Omzetbelasting is ver schuldigd. INSTELLING VAN EEN VERKEERS FONDS. Belastingverhooging voor alle motor rijtuigen. Rijwielbelasting verhoogd van f 2.50 op f3. De Regeering heeft ingediend een wets ontwerp tot instelling van een Verkeers fonds, ten behoeve van den aanleg, de ver betering, het onderhoud en de exploitatie van de krachtens deze wet of de Motor rijtuigenbelasting-wet aan te wijzen wer ken en inrichtingen ten dienste van het verkeer. Tot de inkomsten van dit Verkeersfonds zullen o.a. behooren: de opbrengst van de motorrijtuigenbelasting in het begrootings- jaar; de opbrengst van de rijwielbelasting; de ontvangsten van het Rijk ter zake van de Spoorwegen en de Tramwegen; de ont vangsten van het Rijk ter zake van veer diensten, waterwegen en havens, met uit zondering van de ontvangsten ter zake van het loodswezen, de betonning, de be bakening, de kustverlichting, de zeewer- ken, de kustwacht en den stormwaarschu- wingsdienst. Ten laste van het Verkeersfonds wor den o.a. gebrachtde uitgaven voor aan leg, verbetering of onderhoud van de bij het Rijk in beheer en onderhoud zijnde wegen, voor zoover die op een Wegenplan als bedoeld in artikel 33 of artikel 34 der Motorrytui'genhelastingwet voorkomen; de ten laste van het Rijk komende uitgaven ter zake van de spoorwegen en de tram wegen en de ten laste van het Rijk komen de kosten van aanleg, verbetering, onder houd en exploitatie van veerdientsen, vaarwateren en havens en van de daar toe behoorende kunstwerken, voor zoover deze kosten strekken ten dienste van het verkeer en met uitzondering van de kos ten van het loodswezen, de 'betonning, de be'bakening,. de kustverlichting, de zee- werken, de kustwacht en den stormwaar- schuwingsdienst; en de ten laste van het Rijk komende kosten van de burgerlijke luchtvaart. Verhoogde auto- en rijwielen belasting. De regeering stelt voor rijwielen met aanbangmotoren voortaan te belasten als motorrijwielen. Voor de belasting van personenauto's

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1