Zorgen van den Middenstand. DINSDAG 5 DECEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 40e JAARGANG - No. S3 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Telef. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën: Familieberichten 30 cent. Han- delsadvertentiën 25 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling, Onder letter of motto f 0,85, Bij contract belangrijke korting. Een week geleden hebben wij enkele op merking gemaakt over de moeilijkheden waarmee de Middenstand heeft te kam pen. Ook in de Tweede Kamer is bij de be handeling van Economische Zaken aan dit vraagstuk aandacht geschonken. Dit valt te waardeeren, ook al moet worden erkend, dat door geen der spre kers duidelijke richtlijnen werden aange geven. Er werden wel klachten gehoord en wel werd op verschillende bezwaren de aandacht gevestigd, maar niemand was blijkbaar in staat aan te geven wat er van regeeringswege gedaan moet wor den om verbetering in den toestand te brengen. En aangezien ook de Minister zich tot algemeens toezeggingen moest bepalen, kunnen we niet zeggen dat het vraagstuk door dit debat veel verder is gekomen. Een paar van de voornaamste punten willen we hier releveeren. De eerste spreker die over de midden- standsvragen het woord voerde was dc heer Wielinga, die speciaal de aandacht vroeg voor het vraagstuk van de crediet- verleening aan den Middenstand. Hij werd hierin door andere sprekers o.a. d.i heeren Ebels en Vos gevolgd, maar geen dezer heeren kwam met een concreet denkbeeld, hoe deze zaak geregeld zou kunnen worden. De heer Ebels stond in het bijzonder stil bij de uitbreiding van het groote win kelbedrijf aan de eene en de schrikwek kende toename van de z.g. kleinhandels zaken aan de andere zijde, waarvan d9 Middenstand te lijden heeft. Een ander punt van beteekenis was voor hem, dat de Regeering niet voldoen de geoutilleerd is om zich van de mid- denstandsvragen op de hoogte te stellen Verder klaagde hij, dat de Middenstand in tegenstelling met den landbouw en de groot-industrie, zoo moeilijk het oor der Regeering kan krijgen. Met de landbouw organisaties wordt veel meer overleg ge pleegd dan met die van den Midden stand. Door den heer de Vos werd ook als een euvel gevoeld, dat een steeds grooter aantal arbeiders in den kleinhandel een stuk brood tracht te verdienen met hei gevolg, dat het bona fide bedrijf van dj groote middenstof wordt kapot gemaakt Hij gaf in verband hiermede in overwe ging aan nieuw op te richten bedrijven zekere eischen te stellen opdat aan de moordende concurrentie van slecht inge richte winkels een einde wordt gemaakt Verder drong hij er op aan om bij uit voering van Regeeringsmaatregelen niet alleen aan de coöperaties een plaats te geven, maar ook te denken aan de groote groep van kleine middenstanders die zulk een zwaren strijd hebben te voeren. Een ander punt waarbij werd stilge staan, betreft de hooge lasten en huren, die wel voor de volkswoningen, maar niet voor de winkels omlaag gaan. Opgemerkt werd, dat tal van midden standers er slechter aan toe zijn dan de arbeiders, vooral omdat voor hen niet wordt gezorgd in omstandigheden, waar in voor de arbeiders voorzieningen zijn getroffen. Zij hebben geen ziekteverzeke ring, geen ongevallenverzekering, geen invaliditeitsverzekering, dikwijls zelf'- geen ouderdomsvoorziening. Zij hebben ook geen bedrijfskapitaal en zoo leven tal van deze menschen, ook al omdat zij, wat betreft den maatschappelijken steun wor den afgewezen in de moeilijkste omstan digheden die men zich denken kan. In verband hiermede werd den Minis ter gevraagd een poging te doen orde nend in dit bedrijf op te treden. Op dit laatste werd ook door den heer Hellenberg Hubar aangedrongen. Deze zou wenschen dat begonnen werd met een algemeen vestigingsverbod voor kleine handelszaken, om dan een regeling te treffen, zoodat men in de toekomst niet zonder vergunning zich in dit bedrijf kan vestigen en dat die vergunning alleen ver strekt wordt indien aan nader te stellen voorwaarden wordt voldaan. Voorts werd wenschelijk geacht een wettelijke regeling van het cadeaustelsel ür is een kleine meerderheid die de be strijding van dit stelsel tegenhoudt en daarom is het gewenscht dat die kleine meerderheid gedwongen wordt zich neer e leggen bij wat een groote meerderheid in redelijkheid verwacht. De heer Van der Putt zou speciaal de groote warenhuizen willen treffen door net nellen van progressieve bedrijfsver- gunningen in dezen zin, dat de progres sie sterker wordt naarmate meer arti kelen worden verkocht. Tenslotte werd nog gevraagd meerdere ruimte voor den verkoop op Zondag, wat echter van andere zijde op principieele gronden bestreden werd. Minister Verschuur betoogde in zijn antwoord dat er voor den Middenstand alle gelegenheid bestaat om met de Re geering in contact te treden. Aan belangstelling ontbreekt het niet. Maar de kwestie is uiterst lastig. Het afsluiten b.v. van een moeilijk definieer baar terrein als van den middenstand is ver van gemakkelijk, temeer omdat zoo licht de belangen van de consumenten in het gedrang komen. Van een algemeene bedrijfsvergunning wil de Regeering dan ook niets weten en nog veel minder van een algemeen vestigingsverbod. "Wat betreft de kwestie van het ca deaustelsel, daarover wordt in midden standskringen zóó verschillend gedacht, dat een wettelijk verbod niet waarschijn lijk is. Toch zal getracht worden hiervoor eenigermate een regeling te verkrijgen. Ontkend werd, dat aan de coöperaties bij de uitvoering van crisismaatregelen een voorsprong wordt gegeven en onder zocht zal dan ook worden of hierbij' met de belangen der middenstanders kan worden gerekend. Aan de bezwaren tegen enkele bepa lingen van de Winkelsluitingswet zal ge tracht worden tegemoet te komen, waarbij echter met de principieele zijde van de zaak ernstig rekening zal worden gehou- den. Uit alles blijkt wel, dat de Minister zich zeer voorzichtig heeft uitgelaten. Posi tieve toezeggingen werden niet verkregen. Toch is het goed, dat in de Tweede Ka mer ook aan de zorgen van den Midden stand, die in het maatschappelijk leven zulk een belangrijke functie heeft te ver vullen, aandacht is geschonken. Litwinoff te Rome. Officieel wordt medegedeeld, dat Mus solini Zondagmiddag den Russischen volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Litwinoff, ontvangen heeft en een langdurig hartelijk onderhoud met hem heeft gehad. Mussolini en Litwinoff hebben over de internationale politieke kwesties gespro ken, in het bizonder over die, waarbij beide landen direct betrokken zijn. Zij overwogen de mogelijkheid van een ver betering van den algemeenen politieken toestand in den geest van het on langs gesloten Italiaansch-sovjet-Russi sche vriendschapsverdrag, waarbij zij overeenkwamen, dit verdrag zoo spoedig mogelijk te ratificeeren. Ook heeft de koning van Italië Litwi noff in particuliere audiëntie ontvangen Uit een off. communiqué blijkt nog, dat de eerste gevolgen van deze ontmoeting zullen zijn: le. Nauwe samenwerking op diplomatiek gebied tusschen Italië en Sovjet-Rusland. 2e. Dat pogingen in het werk zullen worden gesteld om de be trekkingen tusschen sovjet-Rusland en Duitschland te verbeteren. Mussolini heeft zijn goede diensten aangeboden om binnen eenige maanden met den Duitschen rijkskanselier Hitier besprekingen te openen om Duitschland en Rusland nader tot elkaar te brengen. Rusland wenscht in goede verstand houding met Duitschland te leven en Duitschland met zijn groote belangen in sovjet-Rusland zal hoogstwaarschijnlijk eenzelfde standpunt innemen. Als de tegenstelling tusschen Rusland en Duitschland opgeheven is, zal de weg open zijn, om een verdere poging te doen om Duitschland en Frankrijk dichter bij elkaar te brengen, waarbij Rusland en Italië, die in goede verstandhouding met Frankrijk leven, als bemiddelaars kunnen optreden. De herstemming in Spanje. Hoewel de definitieve uitslag van de Zondag gehouden herstemming nog niet bekend is, gelooft men, dat. de rechtschen in de nieuwe cortes, welke zooals bekend uit 473 afgevaardigden zal bestaan, 207 zetels zullen bezetten en dus slechts een relatieve meerderheid zullen hebben. De minister van binnenlandsche zaken deelt mede, dat volgens een niet-officieele telling de rechtschen bij de tweede stem ming 23 zetels hebben verkregen, de ra dicalen 20, de socialisten 29, de onafhan- kelijke-radicaal-socialisten 2, de onafhan kelijke republikeinen een zetel, de con servatief republikeinen vijf en de com munisten een zetel. Dit zijn dus tezamen 81 zetels. Zooals men weet, moesten er Zondag 95 afgevaardigden worden geko zen. Ierland republiek? De Iersche vrijstaat staat aan den vooravond van een van de gewichtigste beslissingen, welke deze staat ooit heeft moeten nemen. Thomas, de Britsche minister voor de dominions, heeft de Valera een nota ge zonden, waarin wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering de jongste besluiten van den Dail, waardoor de grondwet wordt gewijzigd, zeer ernstig acht. De Valera heeft daarop in duidelijke woorden medegedeeld, dat de vrijstaat zijn republikeinsche politiek zal doorzet ten. In Dublin verwacht men, dat De Valera een beroep op het volk zal doen en bin nen drie weken nieuwe verkiezingen zal uitschrijven. Hier is dus sprake van een uittreden uit het Britsche rijk. De Valera is vol vertrouwen, dat het volk zich voor een Iersche republiek zal verklaren. Vermoedelijk zal Engeland onmiddel lijk na het uitroepen van de Iersche re publiek de in Groot Brittannië wonende leren uitwijzen. Het wintert. Uit verschillende deelen van Europa en Azië komen berichten over de intrede van krachtigen vorst en de daarmede ge paard gaande verschijnselen van sneeuw en ijs. In Stockholm heeft het hard gesneeuwd en in den omtrek der stad wordt reeds druk het ski-loopen beoefend, terwijl de plattelandsbevolking per slede de produc ten naar de markt vervoert. In Lapland bedraagt de temperatuur 54 graden Fahrenheit onder nul en de kudden rendieren, die het voornaamste bezit Normen van de Laplanders, worden ernstig bedreigd door groote troepen wol ven. Op de Newa zitten verscheidene sche pen vast in het ijs en twee bataljons der Sowjet-genie zijn bezig een doorgang vrij te maken. Het ijs is echter reeds zoo sterk dat zelfs ijsbrekers er niet doorheen kun nen komen. Scherpe sneeuwstormen vormen een groote belemmering voor de operaties der Japansche en Mantsjoerijsche strijd krachten, die bezig zijn, de bandieten in de provincie Kirin uit te roeien. Hevige stormen. Boven geheel Griekenland woeden he vige stormen. Verscheidene zeil- en mo torschepen zijn gezonken, waarbij ook enkele personen om het leven zijn geko men. In de bergen is de eerste sneeuw ge vallen. De telegrafische verbindingen met de provincies zijn voor een deel verbroken. De schade door den nieuwen storm op de Zwarte Zee in de omgeving van Stam boel aangericht, wordt op 10 millioen gul den geraamd. Talrijke kleine schepen zijn vergaan. Meer dan 10O personen worden vermist. Sedert 60 jaar is een dergelijke zware storm niet beleefd. Ook in Zuid-Italië woedde een nood weer. dat vooral de kusten van Sicilië heeft geteisterd. Alleen voor Licata wordt een schade gemeld van meer dan een mil lioen. In geheel Zuid-Sicilië zijn de ri vieren buiten haar oevers getreden. Groote gebieden staan onder water. Ten Zuiden van Messina heeft een zeebeving groote schade veroorzaakt. De groote brand te Istanboel. De groote brand, welke in den nacht van Zondag op Maandag aanzienlijke schade heeft aangericht te Istanboel en o.m. het gerechtsgebouw volkomen heeft vernietigd, is thans gebluscht. De brandweer is er in geslaagd de be roemde Aja Sofia, welke direct aan het gerechtsgebouw gTenst, te redden. De brandschade wordt geschat op ruim tien millioen guldens. Bij den brand in het gerechtsgebouw zijn 500 belangrijke pro cesstukken vernield, waardoor de rechts pleging te Istanboel veel last zal onder vinden. Samenzwering in Rusland? De correspondent te Reval (Estland) van de „Daily Express" bericht, dat de sovjet-Russische geheime staatspolitie een omvangrijke samenzwering op het spoor is gekomen. De samenzweerders zouden het plan opgevat hebben, het „Stalin-huis" en an dere belangrijke regeeringsgebouwen der sovjets in de lucht te doen springen. In totaal zouden 8500 personen gear resteerd zijn, waaronder 1000 regeerings- ambtenaren, soldaten en officieren. Nu Amerika weer nat wordt. Op zijn buitenverblijf heeft president Roosevelt de code onderteekend, welke den omvang en de wijze van den invoer van sterke dranken regelt. De code draagt een voorloopig karakter. Zaterdagmiddag waren meer dan 350 aanvragen voor alcoholinvoer ingewilligd. De meeste dezer aanvragen kwamen uit Italië, verder uit Duitschland, Engeland en Frankrijk. De vergunningen betreffen slechts voor 5 pet. whiskey. De Canadeesche likeurstokers zijn zeer teleurgesteld, dat de Vereen. Staten den invoer van alcohol hebben vastgesteld op bet gemiddelde van de jaren 19101914. Zij hebben groote voorraden gereed ge maakt, welke thans slechts voor een be trekkelijk klein gedeelte kunnen worden ingevoerd. Tusschen Canada en de Vereen. Staten zijn onderhandelingen gaande, om een regeling te treffen dienaangaande. De opheffing van het drankverbod be- teekent niet, dat hiermee een eind is ge komen aan de dranksmokkelarij aan de Amerikaansehe kust. De kustwachten zijn er op voorbereid, hun strijd tegen den smokkelhandel even krachtig voort te zetten als zij in de jaren der prohibitie deden. Amerika's binnenlandsche drankvoor raad is voldoende om aan de eerste vraag te voldoen, maar vroeg of laat zal deze van uit het buitenland moeten worden aangevuld. Dan zal zich een nieuwe mogelijkheid openen voor de dranksmokkelaars, n.l. om in te voeren zonder rechten te beta len. Aan den verboden smokkelhandel wordt deelgenomen door 90 buitenland sche schepen en de drank wordt aan land gebracht door snelle motorbooten en vlieg tuigen. Derhalve zal de kustwacht, ook na de intrekking der prohibitie met bijna haar volledige vloot tegen de smokkelaars blij ven optreden. Een afgedwongen verklaring? Tijdens het verhoor van een van de communistische getuigen in het proces in zake de brandstichting in den Rijksdag zeide een van de getuigen: „Wij hebben de vorige verklaring ge dwongen afgelegd. Wij moesten de ver klaringen, welke de politie ons voorlas, bevestigen". Dimitroff vroeg toen, dat degenen, die hiervoor verantwoordelijk waren, als ge tuigen zouden worden gehoord. President Bünger was hierover zeer verontwaardigd, doch de officier van justitie ondersteunde het verzoek, „ten einde de buitenlandsche pers tevreden te stellen". De Senaat willigde vervolgens ihet ver zoek van Dimitroff in. De tekorten in Frankrijk. De door Chautemps ingediende finan- cieele voorstellen voorzien in een volko men dekking van het tekort op de begroo ting, dat geschat wordt op plm. zes mil liard frank. De maatregelen, samengevat in 13 arti kelen, zullen opbrengen: twee milliard aan bezuinigingen, een milliard door maatregelen tegen de belastingontdui king, anderhalf milliard door fiscale maatregelen, anderhalf milliard door buitengewone inkomsten. De bezuinigingen zullen in hoofdzaak bereikt moeten worden door verminde ring van de uitgavenraming met 600 mil lioen, door een hervorming van de admi nistratie, die 300 millioen moet opbren gen, door verlaging der ambtenarensala rissen tot een totaal bedrag van 275 mil lioen, door nauw toezien op de onkosten vergoedingen en dergelijke uitgaven, waardoor men 600 millioen hoopt te be sparen. Korte Berichten. In Turksche regeeringskringen is men van meening, dat de betrekkingen tusschen Turkije en Bulgarije, die eens zeer vriendschappelijk waren, hoe langer hoe slechter worden. Het Japansche ministerie van ma rine deelt mede, dat vóór 1936 43 kleine en middelmatig groote oorlogsschepen zullen worden gebouwd, welke ongeveer 431 millioen jen zouden kosten. Met den bouw van deze schepen zou de Japansche vloot ongeveer 73 van de Amerikaan sehe vloot bereiken. Volgens een bericht uit Swerdlowsk (Rusland) werd aldaar een temperatuur geregistreerd van 43 graden beneden het vriespunt. Alle openbare werkzaamheden moesten worden stopgezet. Volgens een officiéél bericht vertoe ven er in totaal ongeveer 2300 Duitsche Joden in België. De regeering heeft hun te verstaan gegeven, dat zij het beste zul len doen met zich zoo spoedig mogelijk in een ander land te vestigen. Slechts enkele Joden zullen verlof krijgen om in België te blijven. Het parket te Brussel heeft een huis zoeking verricht in de woning van den Vlaamschen dichter Wies Moens en er een aantal documenten van de Dinaso- beweging in beslag genomen, waarvan de dichter volgens het parket propaganda- chef zou zijn. In Smyrna heeft het op een dag 14 uur lang gestortregend. Het geheele verkeer stond stil. De café's waren onder- geloopen en de menschen stonden op stoe len en tafels. Daarbij is groote materieele schade aangericht en zijn vele dieren ver dronken. Vergrooting capaciteit van den Ouden IJsel. Naar gemeld wordt, zijn bij de regee ring plannen aanhangig gemaakt om bij Binnenland. Steun aan aardappeltelera uit het land bouwcrisisfonds. De strenge winter. Buitenland. Samenzwering in Rusland? Wordt Ierland een republiek? Litwinoff te Rome. Amerika weer „nat". wijze van werkverschaffing over te gaan tot een belangrijke vergrooting van de capaciteit van de Oude IJsel, waardoor deze bevaarbaar zal worden voor schepen tot ruim 400 ton (thans 20 ton). Steun aan aardappeltelers. De „St.-Crt." van gisteravond bevat een beschikking van den Minister van Econo mische Zaken, waarbij steun verleend wordt uit het Landbouwcrisisfonds aan de telers van aardappelen, welke als zoo danig door de Gewestelijke aardappel centrales zijn erkend. Aan die telers wordt door de Neder- landsche Aardappelcentrale steun ver leend voor de door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst goedgekeur de Noord-Hollandsche Eerstelingen, oogst 1933, welke door deze telers in het tijd vak van 27 September 1933 tot 15 De cember 1933 in Noord-Holland voor ex port zijn of worden verzonden, of voor veevoeder zijn of worden afgeleverd. De steun bedraagt 50 cents per 100 Kg. Op gelijke wijze wordt steun verleend, voor de Friesche Eerstelingen, Bintjes en Ideals, oogst 1933, voor zoover deze aard appelen naar de Friesche weidestreek als veevoeder zijn of worden afgeleverd, in het tijdvak van 16 October tot 15 Decem ber 1933. In afwachting van een definitieve rege ling bedraagt de steun thans 30 cents per 100 Kg. Evenzoo wordt steun verleend voor aardappelen, oogst 1933, welke in het tijdvak van 1 November 1933 tot 1 Fe bruari 1934 zijn of worden geleverd aan de fabriek N.V. Limburgsche Spiritus In dustrie te Herkenbosch. Het bedrag van den steun is 35 cents per 100 Kg. Bij beschikking van den minister van economische zaken is bepaald, dat de Stichting Nederlandsche Aardappel-Cen trale uit het Landbouwcrsisfons zal uit- keeren aan door de Gewestelijke aard appelorganisaties erkende verbouwers van consumptie-aardappelen, oogst 1932, een bedrag van 25 cents per 100 Kg. aardappelen. In het reglement Aardappelsteunbe- schikking, oogst 1932, wordt bepaald, dat deze steun zal worden uitgekeerd over de hoeveelheden, welke bij de op 27 Maart 1933 gehouden inventarisatie bij de te lers, in voorraad waren van den oogst 1932. Voorraden beneden 1000 Kg. ko men niet voor steun in aanmerking, ter wijl van voorraden, grooter dan 1000 Kg. van het bedrag van den uit te keeren steun eerst 1000 Kg. wordt afgetrokken. Commuistische blaadjes op lagere scholen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de onderwijsbe- grooting deelt Minister Marchant het vol gende mede: Na kennisneming van een in de pers verschenen bericht, dat een lid van den raad der gemeente Amsterdam zich tot burgemeester en wethouders had gewend met vragen omtrent het verspreiden van communistische blaadjes op openbare lagere scholen aldaar, heeft de Minister zich tot den burgemeester gewend met verzoek hem omstandig in te lichten om trent de getroffen maatregelen, die van zoodanigen aard behooren te zijn, dat herhaling van het aan den dag getreden euvel voor goed is uitgesloten, zoowel in, als in de omgeving van de scholen. De Nationale Bond tegen revolutie. De Nederlandsche Bond tegen revolu tie, in welks hoofdbestuur de Kamerle den ir. Bongaerts, mr van der Hoeven en ridder van Rappard, voorts gen. van Terwisga, prof. Volgraff e.a. zitting heb ben, had tot nog toe zijn aandacht in het bijzonder op de communistische en aan verwante, minder fel-roode gevaren ge concentreerd en ten aanzien van de fas cistische beweging den loop der dingen nog afgewacht. Thans meent de bond zijn waarschuwende stem ook ten deze in zijn orgaan „Ik zal handhaven" te moeten doen hooren. Het opzij schuiven van wet telijke rechten en verplichtingen, het ver vangen van een historisch ontwikkeld staatsbestel door iets heel nieuws, omdat daarmee in het buitenland succes is be reikt, acht de bond ten zeerste onver standig.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1