EERSTE BLAD. Geen andere goden. Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal ZATERDAG 2 DECEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No» £4 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Belangrijkste Nieuws. A. C. van der REST GOES! Koopt steeds Uw Gewone en Homoeöpathische Geneesmiddelen bij A. C. van der REST - Ass. Apotheker - GOES. Telefoon 168. Wij hebben een enorme keuze St. Nicolaas-geschenken! IVoor goede Bandages, Buikbanden, Breukbanden, Rechthouders, Elastieken Kousen, Spataderkousen, en alle andere Bandages aan juiste maat naar: A. C. van der REST, Lange Kerkstraat, Goes. Telefoon 168. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststrant 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postcheque en Girorekening 44405. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telef. 259. fle Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlisaingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcclingen 00 cent per regel, Kleino Advertentiön Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Directeur-IIoofdrcdactcur: It. ZUIDEMA. Niet ten onrechte wordt soms geklaagd over de vermaterialiseering, de verzake lijking, de vermechaniseering van het leven, Allerlei factoren werken daartoe mee. De harten zoowel van de arbeiders, als van de middenstanders en de kapitalis ten worden in beslag genomen door de groote zorg voor, de jacht naar het stof felijke. Daarop zijn alle zinnen gespan nen. Het komt nu aan op zakelijkheid. De arbeider moet ten koste van alles trach ten werk te vinden of te houden en brood, de middenstander en de boer moet trach ten het hoofd boven water te houden, hoe dan ook, de kapitalist moet nu alles wan kelt en dreigt weg te zinken, trachten te redden wat er te redden valt. En daarom zijn de hoofden vol van socialisatie en nationalisatie en rationali satie en mechanisate, inflatie en defla tie en devaluatie. Het is nu geen tijd voor mooie woorden, er moet nu gehandeld worden, 't Wordt al meer loutere en klare zakelijkheid. Tegelijk echter, en dat is het merk waardige, is er ook gekomen een meer dere waardeering van de religie. Het dorre koude materialisme kan toch op den duur geen bevediging schenken De mensch heeft behoefte aan nog andere dingen dan die hij kan zien en tasten. Er blijft in bet hart van den mensch een vragen naar God en het goddelijke; hij kan zijn afkomst niet verloochenen. De socialist mag op den herdenkinsdag van 's Heilands hemelvaart zingen dat zijn verlangen nooit zal gaan naar he melvaart, omdat hij op aarde gered en zalig wil wezen, hij kan toch niet verhin deren dat altijd weer bovenkomt, óók in revolutionaire kringen, een hunkeren naar de dingen die niet zijn van deze aarde. Er is nog een vragen naar religie, een dwepen met religieuze aandoeningen. Wij kunnen dit tot op zekere hoogte waardeeren. Aan den anderen kant ech ter mogen wij ook niet het oog sluiten voor het feit, dat we hier menigmaal te doen hebben met een eigenwillige gods dienst die niet is naar de Schrift. De ware religie is alleen daar, waar God is uitgang en eindpunt, waar bele den wordt dat uit en door en tot Hem alle dingen zijn. God dienen wil zeggen zich voor God buigen. Zijn ordeningen erkennen, als de bevelen van den oppersten Souverein, wiens Naam is hoog verheven en wiens majesteit is over de aarde en den hemel. Die belijdenis gaat echter velen te ver. Zij willen wel erkennen de waarde van de religie voor het persoonlijk leven en van den goeden invloed die daarvan uit gaat op de samenleving, maar als God de Heere komt met Zijn absolute eischen voor alle levensverhoudingen, dan wijzen zij die eischen zonder meer af. Dat komt hun menschelijke eere te na, en daarom scheppen zij zich, evenals de blinde heidenen het voor hen gedaan heb ben, een god naar eigen gedachten. Groot is het aantal afgoden dat in on zen tijd wordt gediend en gesteld in de plaats van den eenigen God. De een buigt zich voor 't kapitaal, de an der voor de wetenschap, een derde voor de organisatie, en weer anderen voor de afgod van den Staat, die boven alles uitgaat en die heel het leven mag en moet beheerschen. En soms eindigt men, omdat men toch vóór alles het hoofd hoog wil houden, in zelfaanbidding en roept uit: Ik heb al leen mijzelf aanbeden, Mijn afgod was mijn eigen hart. Tegenover dergelijke z.g. religieuze uitingen en dat moet vooral in dezen tijd goed worden verstaan neemt het Woord Gods positie. oor geen tweeërlei uitleg vatbaar weerklinkt de eisch: Gij zult geen an dere goden voor mijn aangezicht hebben. Met één slag wordt hier allerlei eigen wijs menschelijk geknutsel vernietigd. Geen andere goden. Dat wil zeggen dat wij' in de plaats van of nevens den eenigen waren God die zich m Zijn Woord geopenbaard heeft, niets anders zullen stellen om daarop 'ons ver trouwen te zetten. Dat is de negatieve zijde. En de positieve kant is dat wij den eemgen waren God van ganscher harte liefhebben, vreezen en eeren. Dat is een geweldige eisch. Het kost vaak zooveel moeite het hoofd te buigen het eigen IK terzijde te stellen, de zelfgemaakte goden te verbranden. En toch: geen andere goden. Want Ik, de Heere, uw Schepper en formeerder: Ik ben de Heere uw God! Ingrijpende wijziging in den Volkenbond. Het „Journal de Genève" publiceert de richtlijnen van een plan, dat de Italiaan- sche regeering zal uitwerken en binnen kort aan de orde wil stellen tot ingrij pende wijziging van den Volkenbond. Het Italiaansche plan zou een einde maken aan den tegenwoordigen over- heerschenden invloed van Engeland en Frankrijk op den Volkenhond. De huidige regeling van eenstemmig heid zou geheel vervallen. Slechts de be sluiten van den Raad van Vier zouden met algemeene stemmen tot stand moeten komen. Door deze wijziging zouden de kleine mogendheden niet meer in staat zajn, elk volkenbondsbesluit, op grond van de noodzaak der eenstemmigheid onmogelijk te maken. Tenslotte zou de Italiaansche regee ring willen voorstellen, den oppersten raad tot een raad van vijf te maken door de sovjet-regeering erin op te nemen, in dien de sovjet-unie tot den volkenbond zou toetreden. De werkloosheid in Amerika. Volgens een opgave van de Ameri- kaansche arbeidsfederatie is het aantal werkloozen gedurende de maand October gestegen tot 10.976.000. In de vooraf gaande maand waren er 10.067.000 werk loozen. Het overzicht van het zakenleven over November, door de federatie opge steld, wijst aan, dat de kosten voor het levensonderhoud nog steeds grooter zijn dan de koopkracht der bevolking. Frankrijk niet oorlogszuchtig:? De Fransche minister van oorlog, Da- ladier, heeft een redevoering gehouden aan een noenmaal van de vereeniging voor de militaire pers. EBij zeide, dat er eindelijk een einde moet komen aan het sprookje, dat Frankrijk imperialistische bedoelingen heeft. Het Fransche volk is zeer zeker geen oorlogszuchtig volk, het is evenwel bereid te allen tijde zijn grenzen te verdedigen. Frankrijk weet wat het kost, te worden overvallen en daarom doet het alle po gingen opdat een dergelijke mogelijkheid zich niet meer zal kunnen voordoen. Frankrijk wenscht geen oorlog op het gebied van zijn buren. Het voedt zijn jeugd niet militair op en geeft zich niet over aan militaire activiteit. Storm in Turkije en Italië. Ten minste '20 personen zijn verdron ken tijdens een geweldigen storm, die de haven van Sams oen teisterde. Er worden nog 150 personen gemist. Tal van gebouwen zijn vernield of staan onder water. Nieft minder dan 60 schepen zijn ver gaan en overal spoelen wrakstukken aan. Er 'zijn veel 'dood'en en vermisten. De schade loopt in de millio'enen. De zware storm in de Tyrrheensche en de Adriatisc'he Zee heeft aan de kusten van OaTabrië en Sicilië groote schade aan gebracht. 'De rails van de- spoorwegen werden over een groeten afstand weggesleurd en onder water gezet. Nabij Messina zijn aan het strand ge legen huizen door de golven overstroomd en het geheele huisraad is vernield. In Oalabrië is 'het telefoon- en telegraafver- keer gestagneerd. Een zeilschip is vergaan, waarbij', naar verluidt vele menschen het 'leven verloren hebben. Henderson op reis. De president der ontwapeningsconfe rentie, Henderson, zal zich Maandag naar Parijs begeven, om besprekingen te voeren met Paul Boncour, den Griek- schen, den Russischen en den Spaan- schen gezant te Parijs. Men gelooft, dat deze reis van Hen derson verband houdt met de diploma tieke onderhandelingen, waarbij Hender son, volgens de laatste beslissingen is betrokken als president der ontwape ningsconferentie. Poging tot omwenteling in Portugal ontdekt. In verband met een wijdvertakte poging tot omwenteling is de bekende Portugee- sche vlieger Sarmento gearresteerd. Ern stig belastende documenten werden in be slag genomen, die bijzonderheden bevat ten over den voorgenomen aanslag. De revolutionairen hadden het plan de be zittingen der ministers en hooge functio narissen alsmede de groote monarchisti sche goederen in beslag te nemen en de opbrengst daarvan te gebruiken voor het verstrekken van schadevergoedingen aan de slachtoffers der dictatuur. De kerke lijke bezittingen zouden geseculariseerd worden en de priesters gescheiden van de politiek. Ambtenaren, die de dictatuur hadden gesteund zouden afgezet worden, alle ondernemingen van openbaar belang gesocialiseerd en een staatsbank zou wor den opgericht. De Portugeesche regeering heeft de censuur afgekondigd voor alle buitenlandsche telegrammen. Het Rijksdagbrandproces. Gisteren werd weer voortgegaan met de politieke verhooren in dit proces. Het was meestal uitermate saai en Vervelend. Drie dagen lang zijn politiemannen uit alle deelen van het land aan het woord geweest, maar door een of andere lekkage in het ambtelijk apparaat, was het Torg- ler ter oore gekomen, dat zeer veel andere politite-autoriteiten een andere meening dan de getuigen hebben. Hij verzocht nu hun rapporten te doen voorlezen. Dat was een fout, want hij had het persoonlijk verschijnen van deze heeren als getuigen moeten eischen. Maar hoe dat ook zij, gisteren zou aan Torgler's verzoek voldaan worden. De raadsheer-rapporteur maakte een groo- ten bundel akten open en begon daarna achter elkaar een lange serie van steden, provincies en landen op te sommen, wel ker politie-mannen blijkbaar niet aan een bewapenden opstand geloofden. In vijf minuten tijds was de heele for maliteit ten einde! De politie-mannen a charge hadden drie volle dagen mogen spreken, de politie-mannen a décharge verschenen niet alleen niet in persoon, maar dat, wat ze geschreven hadden, kreeg men niet eens te hooren. Toen stond de procureur-generaal op en eischte de voorlezing van andere rap porten, die weer bezwarend waren. Voor dit laatste vond men ineens tijd genoeg. Ten slotte had men de gevangenissen, de concentratiekampen en de krank zinnigengestichten weer leeggepakt en uitgestald. Al deze getuigen zijn bekeerde commu nisten, die veel hoop voor de toekomst koesteren. Maar erg belastend waren ze desondanks niet en dus trok de procu reur-generaal er zelf maar op los. Onge lukkigerwijze raakte hij. het spoor hijster en verwarde hij zich dermate, dat hij als een eerste-klasse ontlastingsgetuige uit den slag te voorschijn kwam. Dimitroff bracht het terugtrekkende openbaar ministerie den eenen heftigen slag na den anderen toe en bij het slot der voorstelling stond v. d. Lubbe ook nog eens onverwacht op. In een paar slechts half verstaanbare woorden, protesteerde hij tegen het getuigengewriemel en gaf hij te kennen, dat het toch niet aangaat, het uur van zijn ophanging ter eere van zulk een totaal overbodig verhoor altijd maar weer uit te stellen. Korte Berichten. Van 1 Dec. af verleenen de Duitsche Rijksspioorwegen een reductie van 25 pet. op alle lijnen aan buitenlanders en in den vreemde levende Duitschers, mits zij ten minste gedurende 7 dagen in Duitsch- land vertoeven. Te Würzburg heeft men een goed georganiseerde communistische groep van 22 menschen aangehouden, van wie twee vrouwen. Een vertegenwoordiger van de Oos- tenrijksche regeering heeft formeel de verontschuldiging aan Duitschland aan geboden in verband met het bekende in cident aan de Duitsch-Oostenrijksche grens, waarbij een soldaat van de Rijks- weer werd gedood, en hij heeft gerechte lijke vervolging van de schuldigen toe gezegd. De Estlandsche regeering heeft de reeering van de V. S. doen weten, dat zij niet in staat is de annuïteit der oorlogs schulden die op 15 Dec. vervalt, te vol doen. Minister Hijmans heeft in de Bel gische Kamer medegedeeld, dat België de Sowjets niet kan erkennen, omdat dezen België met minder egards behan delen dan andere landen. De uitvoerhan del van België op Rusland was aanzien lijk afgenomen, de invoerhandel aanzien lijk vermeerderd, zoodat België een sterk- passieve handelsbalans met Rusland had. De Dobroedsja is geteisterd door hevige sneeuwstormen. De sneeuw ligt op sommige plaatsen reeds twee meter hoog. De meeste tramwegen zijn gestoord. Ook de sneltreinen van de Zwarte Zee, waar het geweldig stormt, komen met groote vertraging binnen. De Zwitsersche pers wijst er met bevreemding op, dat de Zwitsersche liui- tengewone professor in de theologie aan de universiteit te Bonn, Fritz Lieb, door het Pruisische ministerie van eeredienst zonder opgave van reden op staanden voet is ontslagen. Hij was in 1931 tot bui tengewoon professor benoemd. Naar de oplossing van het radio- vraagstuk. Onder presidium van den minister van binnenlandsche zaken heeft gistermiddag in het gebouw van het Hoofdbestuur der P. T. T. de aangekondigde conferentie met de omroepvereenigingen over het zendervraagstuk plaats gehad. Aanwezig waren met den directeur- generaal, den heer Damme, de heeren Boetje van Enserinck (P. T. T.), van Boeyen, en prof. Gerbrandy, resp. voor zitter en lid van den Radioraad, Vogt en Oorver (A. V. R. O.), Witteman en Schip pers (K. R. O.), v. d. Deure, ds v. Leeu wen en Keuning (N. G. R. V.), de Yries en Lebon (V. A. R. A.) De besprekingen hadden een aange naam verloop. De voorz. deelde mede, dat de regee ring besloten heeft dat de zendappara tuur in één hand behoort te komen, en dat daarvoor slechts twee wegen open staan: een Staatsbedrijf of een Gemengd Bedrijf, aan welken laatsteri vorm de re geering de voorkeur geeft. Drie van de Omroepvereenigingen sloten zich bij dit standpunt aan. De A.V.R.O. had ernstig bezwaar en verklaarde alleen te zullen medewerken omdat geen andere uitweg werd gelaten. Besloten werd een oommissie te benoe men, welke met bekwamen spoed de ju ridische, financieele en technische vraag stukken zal onderzoeken, welke oplossing eischen en voorstellen zal ontwerpen, welke in een volgende vergadering ter ta fel zullen komen. Deze commissie zal bestaan uit negen leden, n.l. drie van het P.T.T.-bedrijf, 2 van den Radioraad en 4 van de omroep vereenigingen. De heer van Boeyen zal als voorzitter optreden. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 29 Nov. is aan F. Cluysenaer, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan., eervol ontslag verleend als I Binnenland. Naar de oplossing van het radio-vraag stuk? De Tweede Kamer over de verhooging van den tabaksaccijns. De korting op de Indische pensioenen. Tegenstand in de Tweede Kamer. Buitenland. Ingrijpende wijziging in den Volkenbond? Poging tot omwenteling in Portugal. Storm in Turkije en Italië. burgemeester der gemeente Wormerveer, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester be wezen. Minister Marchant en de Theol. faculteiten. De berichten over voornemens van de Regeering omtrent de voorziening in eenige vacatures in een der theologische faciliteiten, zoowel als omtrent een reor ganisatie van deze of andere faculteit, zijn van eiken feitelijken grond ontbloot. Ten aanzien van deze voornemens staat niets vast. De Postjager naar indië. Het vliegtuig „Postjager" zal op Zater dag 9 December a.s. te 2 uur van Amster dam Schiphol naar Nederlandsch-Indië vertrekken. De terugreis zal 17 December te Batavia worden aanvaard. Door de firma H. Pander en Zonen te 's Gravenhage worden ter verzending met den „Postjager „reclamebriefkaarten ver krijgbaar gesteld, waarop het Nederland- sche luchtpostzegel voor bijzondere post- vluchten ad f 0.30 (groen) is gehecht. Het ontmoet geen bezwaar, indien bedoelde briefkaarten met het oog op het vervoer zoowel met de heen- als met de retour vlucht van vorenbedoeld vliegtuig, te vens op de linkerhelft van de adreszijdo zijn voorzien van het Ned.- Indische luchtpostzegel voor bijzondere postvluch- ten ad f0.30 (blauw). In dat geval be- hooren de briefkaarten te zijn geadres seerd aan het Hoofd van den Post-, Te legraaf- en Telefoondienst te Bandoeng en moeten op de linkerhelft van de adres zijde het verzoek om terugzending per vliegtuig „Postjager" en de naam en het adres van den afzender zijn vermeld. Ook andere briefkaarten, mits volledig gefrankeerd, kunnen op de hierboven aangegeven wijze voor de heen- en terug zending per „Postjager" worden gebe zigd. H. L. Baarbé. De heer H. L. Baarbé, redacteur buiten land van de 'Standaard en nestor van den redactiestaf van het anti-reVolutionaire hoofdorgaan, vierde 'gisteren zijn gouden jubileum. Aan de talrijke gelukwenschen, die 'hem zeker zouden hébben 'bereikt, heeft hij zich onttrokken door verblijf in het zuiden van Frankrijk. Ter gelegenheid van 'dit zeldzame feest is hij' bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Bezuiniging te Delft. De 'gemeenteraad van Delft heeft met 255 stemmen aangenomen een voorstel tot afschaffing van het vakonderwijs in ■de lichamelijke oefeningen en van het vak onderwijs in de nu'tti'ge handwerken voor meisjes, waarmee een bedrag van 25.000 gulden zal worden 'bezuinigd. TWEEDE KAMER. Jarige voorzitters. De Indische pensioenen. Gistermiddag bij den aanvang der ver gadering heeft de Kamer den voorzitter, van de Tweede Kamer, Jhr Mr Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, die zestig jaar is geworden, haar gelukwenschen aangebo den. Op de tafel vóór den voorzitter stond een tuiltje bloemen. In 'den nacht daarvoor was de heer J. J. C. van Dijk, de tweede voorzitter, door de toen aanwezige leden gelukgewenscht in verband met de viering van zijn 62- sten verjaardag. Een groot deel van de besprekingen was gisteren gewijd aan het wetsontwerp tot tijdelijke korting der pensioenen onder standen en gagementen van gewezen Indi sche landsdienaren, locale ambtenaren en bijzondere leerkrachten. Van verschillende kanten openbaarde zich verzet tegen dit voorstel dat o.m. be streden werd door de Ghr. Hist, en de R. K. fractieleiders, de heeren De Geer en Aalberse. Naar het zich laat aanzien, staan de kansen van het ontwerp niet gunstig. De Minister heeft echter nog niet gesproken. I In ieder huis minstens één RADIWOLL-DOEK. Want overal wordt af en toe geleden aan Rheumatlek, Jicht, Zenuwhoofdpijn, of andere ziekteverschijnselen I Met garantie-oertiflcaat alléén bij I Cassabons met korting a contant. I I Zoowel in goedkoopere als duurdere prijzen! Een bezoek aan onze zaak zal U daarvan overtuigenI A. C. van der REST, Lange Kerkstraat, GOES. I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1