39 - Goes DE ZEEUW JECOVITOL 1ERING. /laat inz. deren VAN KRUSCHEN at - Goes TWEEDE BLAD, Staten-Generaal Uit de Provincie GRATIS PROEFAANBOD St. Laurens. Woensdagavond waren door de Ned. Herv. Meisjesvereeniging de begunstigers en de verwante vereeni- gingen uitgenoodigd tot het bijwonen van de vertooning van de verbondsfilm in de Chr. school alhier. Na opening op de gebruikelijke wijze door Ds Van 't Hoff werd door de leidster der vereeni ging mej. BommeljóWisse eerst hel liturgische gedeelte geleid, waarna een viertal films werden vertoond, welke met veel aandacht werden gevolgd. Op deze wijze kwam goed tot uitdrukking het werk van den bond, terwijl er voor de jeugdige personen veel uit te leeren viel. Vooral de bondsdag van 31 Mei j.l. te Utrecht, waarin ook enkele .leden der plaatselijke vereeniging voorkwamen, viel in den smaak en wekte aangename herinneringen op. Mej. Abrahamse zorg de voor de muziek, terwijl in de pauze de thee werd rondgediend. Jammer, dat geen grootere localiteit beschikbaar was Dames is en rvos Tasch. euille, Porte- snecessaire. TAS is iets aparts, ur komt overeen prima sigaar. Pan- n overal verkrijg- ,n 20 stuks k 60 ct. stuks voor 30 ct. TO TE KOOP, elke woning (plm Te bevragen bij nerman, te 's-Hee- a.s. wordt te Mid- C.R.C. weder kalf- Kaarten tot aan- bij W. LOUWER- uiterlijk Zaterdag- jgt het voort. S's BOTER-BAN- sijn verrukkelijk. STERMAN, St.-Ja- en weg tusschen 's-Heerenhoek, een le: 1 Damesschort, 1 Handdoek. Terug advertentiekosten SI, Nieuwdorp. )er 1 Maart 1934 ERSKNECHT, ven onder motto „De Zeeuw" te in 1916 nieuwgeb. NINGEN, voorzien staande aan het .d-Sabbinge. Te be- LOEMAN A 107 te •aagd een jdbouwersknecht, g- Nieuwdorp. 1 of 3 j.: 27 A. Ld, a. h. Wegeling henweg bij M'burg. everen t/m 12 De- GEENSEN, Noord- Middelburg. Isredenen te koop: ALS NIEUWE BAKFIETS. 3ureau dezer Cou- >urg, onder Nr 30. lERSTRAAT H 90, ire dikke Bladreu- id. Schapenvleesch: Coteletten 2 pond id 50, Dik vet Spek ns. VAN VRIJDAG 1 DEC. 1933, Nr 53. TWEEDE KAMER. De Kamer over den Landbouw. De begrooting goedgekeurd. De Kamer heeft gisteren de behande ling van de begrooting Economische Za ken (afd. Landbouw) voortgezet. Hierbij vroeg de heer A m e 1 i n k, A.-R., een „getemperd tempo" voor de rationa lisatie en overleg inzake arbeidsvoorwaar den tusschen werkgevers en werknemers. De overheid, die steun verleent, mag dien eisch aan de werkgevers stellen. Spr. hoopt, dat de overwegingen ten deze van den minister spoedig mogen leiden tot een positieve daad. De heer van den Heuvel, A.-R., be tuigde wat de hoofdzaken betreft, zijn in stemming met het beleid van den Minis ter. Hij vroeg of de handelspolitiek nu voldoende geoutilleerd is, om den tuin bouw te beschermen met bevordering van den export. Kan de tuinbouw niet ruimer worden gesteund, dan plege deze minister overleg met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken, teneinde den menschen steun voor noodzakelijk levensonderhoud te verlee- nen; daaraan is behoefte. Verder vroeg hij o.m. inlichtingen om trent een voorgenomen teeltbeperking. De heer Louw es, Lib., vestigde de aandacht op den nood der tuinbouwers. Verder moet er komen een vér gaande inkrimping van den rundveestapel. De groote groep van landarbeiders zal in den steun aan den landbouw moeten deelen, hun lage loonen zijn een kwestie van economische mogelijkheden. De heer Zandt, S.G., maakte bezwaar tegen de afslachting van drachtig vee, waardoor Gods oordeel over ons land wordt gebracht. Ook verzette hij zich te gen het optreden van de crisis-varkens^ centrale. De Minister van Economische Zaken, de heer Verschuur, verde digt zijn beleid. Spr. heeft geschreven, dat hij zal stre ven naar een billijke regeling van de po sitie der landarbeiders. Hij denkt aan het scheppen van een verplichting voor de leden der crisisorganisaties om collectieve arbeidsovereenkomsten te slui ten en bij eventueele geschillen zich aan arbitrage te onderwerpen. Men Klaagt, dat de steun aan de boe ren wordt besteed voor rente en aflos sing van hypotheek en voor pacht. Dit is een gevolg van de vrijheid der boeren om over het door hen ontvangen geld te beschikken. De regeering houdt zich al lang met deze quaestie bezig. De heer Zandt is weer negatief geweest. Hij zegt, dat geld vrijkomt, als de sociale verzekering wordt afgeschaft. Maar hij zegt niet, hoe het hiaat moet worden aangevuld, dat door de afschaffing van de sociale verzekering zou ontstaan. Wat betreft de vee-afslachting, wij zijn het er allen over eens, dat een aantal melkgevende koeien moet worden opgeruimd. Er is vooral in dezen tijd van het jaar geen categorie, die voor oprui ming zoozeer in aanmerking komt, als drachtige koeien. Nu de regeering het gaat doen komt er verontwaardiging. Men heeft gezegd, dat vreeselijke toe standen zich afspelen. Spr. heeft een onderzoek ingesteld in 36 bedrijven, waar geslacht wordt en waar in het geheel twaalf koeien geworpen hebben. Dit laat ste is te betreuren, maar niet geheel te vermijden. Twaalf op duizenden en duizenden koeien, die geleverd worden. Men schreef over vreeselijke toestanden te Deventer en Bathmen. Verschillende autoriteiten hebben echter aan spr. ge schreven, dat de berichten over vreese lijke toestanden fantasie zijn. Wat de varkenscentrale betreft, de grief is, dat het bedrijf van den direc teur zoo goed gaat. Sedert geruimen tijd staat bij ons vast, dat het contract door een nieuw vervangen moet worden. Per 1 December gaan nieuwe tarieven werken, per 1 Februari een nieuw contract. Ook ten deze echter is veel fantasie getoond. Hetzelfde contract beteekent voor het eene bedrijf verlies, voor het andere winst. De schalen worden nu verlaagd, maar spr. vreest, het volgende jaar het ■verwijt te zullen hooren, dat hij den klei nen bedrijfjes het bestaan onmogelijk heeft gemaakt. De gezamenlijke exportslachterijen hebben in 13 maanden 5 ton winst ge maakt, en geen 3 millioen, zooals gezegd werd. len opzichte van den tuinbouw is iet een gemakkelijk werk om aan de regeering te verwijten, dat zij de crisis niet opheft. De regeering heeft nooit ge zegd, dat zij dit zou doen. Voor het vol gende jaar verwachten wij voor den tuinbouw heil van teeltbeperking, toorts hopen wij, met Gods hulp, op en goed resultaat van de onderhande lingen met Duitschland. Aan den tuinbouw wordt overgelaten den grond, die vrijkomt door de teeltbe perking, zoo goed mogelijk te gebruiken. Aan de perfectioneering der verschil- n e crisisorganisaties zullen wij blijven ^®rok.en' M0n vergete niet, dat het alles spoedwerk is geweest. D-o algemrsna irrchoawinger. over de afdeeling Landbouw worden gesloten. De Kamer keurt de artikelen dezer afdeeling zonder debat en zonder hoofdelijke stern- min g g o e d. Begrooting Sociale Zaken. In de avondvergadering werd de be- gTooting voor Sooiale Zaken verder behandeld. Minister Slotemaker de Bruine verklaarde den heer Zandt geen hoop te kunnen geven inzake af schaffing van de sociale verzekering. Voor de 65-jarigen die buiten de ouder domsrente vallen, kan spr. de benoodigde 9 millioen niet vinden. Buitendien zou het bij dat bedrag niet blijven. Unificatie kan er wellicht komen, doen de mogelijkheid moet onderzocht worden. Samenvoeging van ziekten- en ongeval lenverzekering lijkt spr. mogelijk, niet van de Invaliditeitsverzekering. De heer van Dis die zich tegen gedwon gen aansluiting bij de waterleiding ver klaarde, generaliseert door het voor te stellen alsof hij namens allen spreekt. Een feit is, dat Zeeuwsch-Vlaanderen in den zomer dringend water noodig heeft. Men noodzaakt de menschen niet wan neer het niet noodig is. Spr, kan den post voor t.b.c.-bestrijding niet verhoogen. Hij erkent de moeilijkheid voor een aantal werklooze gediplomeerde verpleegsters. Er zal een proef worden genomen met het stopzetten van de op leiding', doch het is een ernstige zaak. in alle branches zijn candidaten te veel. Eischen verhoogen beteekent dat wij het meisje uit den kleinen burgerstand on mogelijk maken verpleegster te worden. Renteverlaging voor Woningwetwonin gen met 1 pet. kost 2y3 millioen. Huur- commissies zouden den aanbouw doen verminderen. Spr. zal aan het redelijk minimum vasthouden. Aan krotoprui ming en aan de groote gezinnen zal spr. aandacht wijden. Of de loonen der bouwvakarbeiders thans voldoende verlaagd zijn zal spr. niet uitmaken. Aan de werkloozenkassen kan om financieele redenen geen hooger sub sidie worden gegeven, al onderschat spr allerminst de bezwaren welke dit mee brengt. Hij is blij voor de landarbeiders tenminste iets extra's te hebben kunnen doen, doch verder kon spr. niet gaan. Een kastoeslag zou een antecedent kun nen scheppen. Doch als gemeenten dat zouden doen, kan spr. dit alleen maar toejuichen. De wijze waarop onze werkloosheids verzekering werkt is, bij het buitenland vergeleken, zeer verdedigbaar. BURGEMEESTER J. HU1ZINGA. Vijf-en-twintig jaar burgemeester. Ook reeds meer dan een kwart-eeuw geleden had de naam Huizinga in Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen bekendheid ge kregen, was het dan ook in ander ver band en onder geheel andere omstandig heden. Maar in het jaar 1908 zou die be kendheid aanzienlijk toenemen en zich naar een veel breeder terrein verplaatsen; de man, die door zijn arbeid voor „Pa trimonium" naam gemaakt had in den meer besloten kring van degenen, die zijn overtuiging deelden, trad toen in het open bare leven geheel op den voorgrond door zijn benoeming tot burgemeester van Axel. 2 December 1908 is het werk, dat den eersten ambtsdrager eener gemeente wacht, door Axels nieuwen burgemeester aangevat. Schoon de tijd moest leeren wat het worden zou, was een goed vertrouwen op een gunstige ontwikkeling wel alles zins gerechtvaardigd. En toen het jaar 1912 deze eerste periode afsloot, kon ge tuigd worden, dat er door dezen burge meester op verschillend terrein goed werk was verriobt. Deze wijziging verbrak echter het con tact met Zeeuwsch-Vlaanderen niet! Het ging naar de eerste stad in dit deel van Zeeland, de derde in de rij der Zeeuwsche steden: naar Terneuzen. Hier vond burgemeester Huizinga een wijd arbeidsveld, waarvan bij een nor male ontwikkeling de perspectieven schier onbegrensd mochten genoemd wor den! Veel wachtte hier op de hand van een man, die een helder inzicht zou be zitten voor hetgeen Terneuzen wezen kon, en die de wegen wist te vinden om dit alles werkelijkheid te doen worden! Natuurlijk heeft de oorlog van 1914, en ook de na-oorlogsche tijd tot op heden, aan die algeheele ontplooiing veel in den weg gelegd. Het begin 1912 liet een rijker ontwikkelingsgang droomen, doch de lijdensweg van oorlog en cisis heeft dien gestuit en voor een groot deel ern stig belemmerd. Veel is intusschen als het resultaat van staag volharden en een altijd wakend ini tiatief tot stand gekomen! Terneuzen is gegroeid buiten de enge ommanteling, waarin het besloten lag, en nog steeds gaat de uitbouw door. Van lieverlede werd deize stad in nog belteekenender majfl: hét centrum voor Zeeuwsch-Vlaan deren. Er was veel werks te doen in het Terneuzen van 1912; men zocht steeds naar nieuwe wegen, die de stad welvaart en bloei konden brengen, en in burge meester Huizinga kreeg men een eersten burger der stad, die op de bres zou staan om die belangen te verdedigen, dien bloei te bevorderen! Met name in den na-oorlogschen tijd heeft hij pal gestaan voor de zoo bedreig de en teruggedrongen economische belan gen van zijn stad, en altijd weer het pleit Ingezonden Mededeellng. 't Is een kwestie van vitaminen! Ook ieder volwassene kan JECOVITOL gebruiken voor versterking, Deze zuivere, natuurlijke lever- traan bevat minstens 50 eenheden Vitamine A. en 250 prophyl, 125 internat.) eenheden Vitamine D. Geijkt door een NederL Profes sor. Voor Uw gezondheid I GEIJKTE LEVERTRAAN fltj Apothekers en Drogisten a f -.75 p, fl. IftOCAOES- STHEËMAN PHARMACIA gevoerd voor hetgeen toch niets minder is dan een goed recht van Terneuzen. Aan zijn leiding, die van een vasten wil getuigt, van helder doorzicht en veel practischen zin, heeft Terneuzen veel te danken. Ofschoon het bij dit jubileum niet de juiste gelegenheid is om zijn arbeid al hier te overzien en te beoordeelen, mag toch niet nagelaten worden een getuige nis af te leggen van hetgeen Terneuzen aan burgemeester Huizinga dankt. Dit ambtsjubileum geeft dan ook aanleiding om dank te brengen voor hetgeen in de afgeloopen jaren aan goed en opbouwend werk is tot stand gekomen Den jubilaris onze gelukwenschenl De omzet- en weeldebelasting word! straks ingevoerd. Koopt nog vlug één van de nieuwste N.S.F.- of Philipstoestellen Vanaf f 137.50. Hoofdagent: J. M. Pol derman. Goes. (Adv. Middelburg. Gisteravond is in de Lan- gedelft bij de Segeerstraat een buiten de gemeente wonend meisje, dat per fiets passeerde, door een auto aangereden en verwond bij een der omwonenden binnen- gtbrach Po tor hulp geroepen geneesheer bracht haai ptr auto huiswaarts. Goes. B. en W. hebben het plan om aan den Raad voor te stellen over te gaan tot afschaffing van de paardentractie bij de gemeentereiniging en aankoop van op- haal-auto's. Op Donderdag 7 Dec. geeft de Chr gymnastiekvereeniging O. K. K. (onder- afdeeling van de Chr. Jongel Vereen.) al hier een uitvoering:* Wij verwijzen voor verdere bijzonderheden naar de adver tentie in dit nr. en wekken gaarne tot druk bezoek op. A.s. Woensdagavond half acht vergadert de Gemeenteraad. Na de in stallatie van den heer H. Jonkers als Raadslid en benoeming van leden in ver schillende colleges en commissies zullen de volgende voorstellen volgen. B. en W. stellen voor f25 beschikbaar te stellen voor een schietcursus voor po litiepersoneel. Door de wettelijk voorgeschreven in krimping van personeel aan de beide O.L. scholen A en B zal aan school A met 1 Januari en aan school B met 31 Aug. 1934 een leerkracht op wachtgeld moeten worden gesteld. B. en W. stellen voor aan school A den heer M. C. Wisse (dezen dus met 1 Januari a.s.)en aan school B den heer A. M. Overhoff (met 31 Aug. 1934) te ontslaan. Aan school B is feitelijk Mej. A. v. d. Ende de laatst aan gestelde, maar deze kan vanwege het liandwerkonderwijs niet worden gemist. Wanneer aan school A op 16 Dec. a.s het leerlingenaantal 254 of meer zou be dragen, zou daar geen leerkracht ont slagen behoeven te worden, maar dit is niet waarschijnlijk. - B. en W. stellen voor in het Beurs gebouw een z.g.n. vierdeelige draaideur aan te schaffen, zulks ter bestrijding van tocht. De kosten zijn hoog (f 735), doch wanneer deze deur er eenmaal is, kan met één man minder voor de controle worden volstaan. Ook zal het gasverbruik verminderen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van den heer A. C. v. d. Rest om op vier plaatsen z.g.n. boodschappenbussen te mogen plaatsen. De motieven, waarom in de vorige verga dering een dergelijk verzoek van een apo thekeres is ingewilligd, gelden volgens B. en W. niet voor een gewonen winke lier. B. en W. stellen voor een nieuw ta rief voor heffing van sas- en havengel den. De bestaande tarieven zijn verouderd en in menig geval zeer laag. B. en W. stellen voor aan den Pa- tijnweg een gaslantaarn bij te plaatsen Tenslotte stellen zij voor aan A. Mol wederom voor een jaar onder de bestaan de voorwaarden het huis met erf enz. aan den Oostsingel te verhuren (a f 5 per week). Gisteravond werd de eerste cursus avond in dezen winter, uitgaande van den Chr. Besturenbond, gehouden. Er was daarvoor veel belangstelling. Vooral vele jongere leden der aangesloten Chr vakorganisaties waren aanwezig. De lei der, de heer A. de Lange, opende de bij- j eenkomst en verwelkomde o.a. den heer A. Vingerling, hoofdbestuurder ven den Ned. CLr. Landarbeidersbond. Getracht zal worden de inleidingen ook te doen houden te Heinkenszand of omgeving1. De heer D, Koster ie Kloetinge sprak vervolgens over de colleotieve arbeids overeenkomsten. Op eenvoudige en duide lijke wijze zette hij dit onderwerp uiteen. Een prettige en verhelderonde bespreking volgde, Deze eerste avond mag bijzonder geslaagd worden genoemd, Op Donderdag 14 Dec. zal in behandeling worden ge nomen de arbeidersbescherming. De heer Vingerling eindigde met dank gebed. lerscke. De landbouwersknecht J Schrier, alhier, werkzaam bij den land bouwer P. de Koeijer, Olzendepolder, had het ongeluk met het hanteeren van een wentelploeg de rechterhand ernstig to kwetsen. Per auto weid Schrier vervoerd naar Dr Klinkenberg, die eerste hulp ver leende. Driewegen. Op Dankdag gaf de Christ. Zangvereen. „Hosanna" haar achtste uit voering. Er was een goede opkomst. Ouderling E. Bakker opende den avond met gebed en een kort opwekkend woord om het lied ook in dienst van God te stellen. Het programma, bestaande uit 18 nummers, werd daarna afgewerkt. Het koor wist den indruk te vestigen, dat het flink had gestudeerd onder de uitstekende leiding van dhr Van Westen. Vooral het „Zeemanslied" en „Slaap mijn kereltje" vielen zeer in den soiaak en werden dan ook verdienstelijk uitgevoerd. Wel dient de vereeniging echter te over wegen, of ze, gezien de zwakke bezetting van de partijen, niet wat meer eenvoudige liederen voortaan zal gaan beoefenen, op dat er meer tijd kan besteed worden aan de harmonische samenstemming. De man nenstemmen kwamen vaak wat te veel naar voren. Intusschen heeft de vereeni ging getoond, dat men ook met zwakke krachten veel kan bereiken. Dhr Geelkerken, hoofd der Chr. school, wekte in zijn slotwoord op tot aanslui ting, om de gelederen wat te versterken. Kapelle. Gisteren brak in de Wesl- straat de koppeling van een aanhangwa gen van een vrachtauto, welke van den toondag te Goes kwam. De aanhangwa gen kwam op het trottoir terecht in de winkel van den heer M. EversdijkRot tier, met het gevolg dat beide kozijnen van winkelraam en deur werden ont wricht. De groote winkelruit moest het ■ontgelden. Het geëtaleerde voor de ramen werd eveneens beschadigd. De moeder in den aanhangwagen was juist bezig een klein meisje van 6 a 7 jaar te wasschen; beide inzittenden bekwamen echter geen letsel. De wagen was niet stuk; alleen was door den schok de geheele inventaris door el kaar geworpen. De eigenaar, die verzekerd was te gen ongelukken, was bereid de aange brachte schade te vergoeden. Ook bij den nevenbewoner was nog een stuk uit den muur. Hierbij mag wel gemeld worden, dat deze straat, welke van kei-bestrating is voorzien, geweldig slecht is. F.r is bijna niet over te fietsen. Daartoe vanwege het Comité voor Chr. "Winterlez'ingen uitgenoodigd, trad gisteravond in de Geref. Kerk op Da A. Scheele met het onderwerp: „Hosea". De spreker werd ingeleid door den voor zitter van het Comité, dhr F. P. de Graaff, welke meedeelde, dat Ds J. L. de Vries, Chr. Geref. predikant van Bussum we gens ongesteldheid was verhinderd om dezen avond te spreken. Daarom was Ds Scheele aangezocht om zijn plaats in te nemen. Het bestuur stelt zich voor om meer dere lezingen te laten houden. Ook Dr K. Dijk uit Den Haag zegde toe naar Ka pelle te komen. D's Scheele, het woord verkrijgende, teekende den tijd, waarin Hosea optrad en ontvouwde achtereenvolgens de realis tische opvatting, de figuurlijke en visio naire opvatting om tenslotte te schetsen de liefde Gods jegens Israël. Met aandacht werd deze rede gevolgd. De opkomst was bevredigend. Loop der bevolking. Ingekomen: H. Antema van Groningen naar Kapelle A 33; Joh. de Jager en ge zin van E'llewoutsdijk naar Kapelle A 34v. Vertrokken: M. Slabbekoorn van Ka pelle A 33 II naar Medemblik; Sa. Ca. de Bruine van Kapelle B 55 naar 's-Graven- polder; Jac. Landman en echtg. van Ka pelle A 167 naar Kloetinge; K. de Jong van Kapelle A 167 naar Rotterdam, Tuin- aorp Vreewijk, Roosengaarden 22- A. W. Wiskerke van Kapelle A 34 ij naar Ned.- Oost-Indië; Ma. Baas van Biezelinge D 78 naar Kruiningen. Wemeldinge. Loop der bevolking over de maand November 1933. Ingekomen: Pa. Ja. Heinsdijk, van Goes, Oostsingel 103, naar Dorpsstraat B 34a; Ja. Eh. Vermeulen, van Dordrecht. Hellingen 83 rood, naar aan boord; C. Bruinooge, van Tholen, naar Zuidelijken Achterweg A 87. Vertrokken: P. J. Dominicus, van Bon zijweg G 34, naar Rilland-Bath, Hoofd weg 103; N. Korstanje, van Noordelij ken Achterweg (Vrede-Best), naar Gheel (België): W. F. M. Wijnen, Woonark „Argus", naar Rotterdam, le Balsemien straat 20a; A. L. Schrier, van Dorpstraal B 205. naar Kortgene; Ha. Schouwenaar, van Nieuwendijk C 96, naar Goes, Pic cardstraat 26' J. Klap en gezin, van Bouwplan C In, naar Sas van Gent, Prin senkade 32, Oudelande. Gisterenavond werd verga dering gehouden van het Groene Kruis. Tegenwoordig 38 leden. De voorzitter dhr Indien U Kruschen nog steeds niet ge probeerd hebt probeer het dan nu eens op kosten van de fabrikanten. Zij hebben thans voor een beperkten tijd een aantal speciale „reuzen" pakken verkrijgbaar ge steld, waardoor het U gemakkelijk wordt gemaakt de werking van Kruschen zelf eens te ondervinden. Vraag dus uw apotheker of drogist naar het „reuzen" pak a 1.60, voordat deze allen zijn uitverkocht. Dit pak bevat namelijk den gewonen fla con Kruschen 1.60 en nog een aparten proefflacon, welke voldoende is voor on geveer een week. Open eerst den proeffla con, probeer dezen en wanneer U daarna niet volkomen overtuigd bent, dat Kruschen alles doet wat er van beweerd wordt, is de gewone flacon nog ongeschonden. Brengt dezen terug. Uw apotheker of drogist is gemachtigd U uw heele uitgave f 1.60 onmiddellijk en zonder omwegen terug te betalen. U hebt Kruschen geprobeerd zon der dat het U iets kostte. Kan het gemak kelijker? Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels-Maatschappij Amsterdam voorkomt. C. Douw sprak de hoop uit, dat alle le den zullen medewerken tot het in stand houden der afdeeling, ook van de zieken verpleging. Deze afdeeling kan nog aan haar verplichtingen voldoen, maar an dere afdeelingen waarmee ze gecombi neerd is voor de wijkverpleging kunnen dat niet meer. zoodat het bestuur het noodzakelijk achtte het salaris van da wijkzuster met f 300 te verlagen. De be grooting wijkverpleging was in ontvang en uitgaaf f 685.81. Het aftredend be stuurslid J. Mol Pz, werd herkozen. In de vacatures A. Zandee en A. Wirtz, wel ke geen herkiezing wenschten werden ge kozen W. Dane en J. P. Jansens. Van het gemeentebestuur was bericht ontvan gen, dat de subsidie met f 50 zal worden verminderd. Eveneens van het Burg. Armbestuur. Besloten werd deel te ne men in de exploitatie van een ziekenauto wat voor de afd. op 4 ct. per lid komt. Eventueel vervoer kost 25 ct. per K.M., wat dan ten laste komt van aanvrager. Borssele. Donderdagavond hield de Groene Kruisvereen. haar algemeene ver gadering. De begrooting voor 1934 werd vastgesteld op f 230. De aftredende bestuursleden dhrn Job Fraanje en F. Dronkers werden herbe noemd. Het salaris van den magazijn meester-bode werd vastgesteld op f 30. De vereen, besloot voor een jaar toe te treden tot de regeling inzake de ziekenauto, waarvan de kosten zijn gebracht van 8 op 4 ct. per lid. Gebruik van de zieken auto voor leden kost 25 ct. p. K.M. en 50 ct. voor niet-leden. Axel. (Vervolg Raadsvergadering.) Algemeene beschouwin- g e n. Dhr Dieleman (A.R.) deelt mee, dat zijn fractie ditmaal geen algemeene be schouwingen zal houden, ten eerste is haar standpunt bekend, ten tweede gezien de moeilijke tijden om te regeeren, ten derde brengt de A.R. fractie lof aan B. en W. dat ze de begrooting op deze wijze konden sluitend maken. Dhr v. Bendegem ,G.H.) erkent ook de moeilijkheid om te regeeren en wil niet te veel critiek op het college uitbrengen. Toch spijt het hem, dat er weer belas- tingverhooging moet komen. Hij zal daar tegen stemmen. Spr. hoopt ook dat B. en W. met geen voorstellen meer zullen ko men voor een parkeerterrein dat duizen den guldens moet kosten. Ook keurt spr. het af, dat de voorstellen tot vermin dering van salarissen van burgemeester, wethouders, secretaris en ontvanger niet in het georganiseerd overleg zijn geweest. Nu doen Ged. Staten wel of de salarissen met 12,5 pet. verminderd worden, maar dat is niet juist. Reeds vroeger werd 8,5 pet. pensioenkorting afgetrokken, dus be teekent de verlaging eigenlijk maar 4 pet. Spr, heeft de rede van minister Ver schuur gehoord, die beweerde, dat de levensstandaard met 16 pet. was vermin derd; hiervan gaan 3 pet. verloren door de genomen crisismaatregelen, blijft dus 13 pet. In verband hiermee zal spr. bij de behandeling der begrooting nadere voorstellen doen. Hij wil voorts vermin dering of geheele schrapping van subsi dies, o.a. Handelsschool, Chr. lagere landbouwschool, Groene en Wit-gele Kruis, Burgerwacht, enz. Vervolgens wijst Spr. er op dat wan neer al de tarwe die nu machinaal wordt gedorscht, met de vlegel werd gedorscht, er hier zoo goed ale geen werkloosheid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5