Een fijne Boterletter EERSTE BLAD. Buitenland. Koopt Uw Goud, Zilver en Uurwerken C. Joosse, Goes Binnenland. Bakkerij VAN MELLE Telefoon 114 - Goes Uit de Provincie Kerknieuws Belangrijkste Nieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws VRIJDAG 1 DECEMBER 1933 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolcfoonnummor 11. Postchèquo on Glrorokoning \Wöro. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telel. 200. Dircctour-IIoofdrcdacteur: II. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 30 cont per regel. Ingezonden modcdcolingcn 00 cent per rcgol. Kloino Advcrlcntiön Dinsdags cn Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De bewapening van Engeland. De in het hoogerhuis behandelde kwes tie 'van Engeland's bewapening in de lucht is te zelfder tijd ook in het lager huis aan de orde gekomen. Namens de regeering legde Baldwin een lange ver klaring af, die in het algemeen voorzich tiger was gesteld dan die van den En- gelschen minister voor de luchtvaart, lord Londonderry, in het hoogerhuis. Engeland kan met zijn huidige verde digingsmogelijkheden te land, te water en in de lucht niet alléén op de wereld blijven. Dit moet zoowel in Engeland als in het buitenland worden begrepen. Het is gebleken, dat de wereld nog niet bereid is te ontwapenen tot het peil der Engel- sche luchtmacht. Er zijn drie mogelijkheden, waarvan de eerste is: ontwapening tot den stand van Duitschland. Tegenover de uitvoering hiervan staan echter geweldige moeilijk heden. Een der moeilijkheden was al, dat men niet alles kon zeggen wat men wist. Wanneer Baldwin sou seggen, waar de moeilijkheden lagen en wie ze veroor zaakte, zou het onmogelijk zijn met de ontwapening ooit nog een enkelen cen timeter voorwaarts te komen. Baldwin noemde als tweede mogelijk heid een begrenzing der bewapening, waarbij de zware aanvalswapenen wor den afgeschaft en Duitschland de wa pens, die het reeds bezit, zullen wor den toegestaan tot de in een overeenkomst opgenomen grens. Landen welker bewa pening binnen deze grens ligt, kunnen doen wat zij' willen. Engeland moet voor zijn verdediging bij' een dergelijke over eenkomst gelijkgerechtigd zijn met andere staten. De derde mogelijkheid werd voorgesteld door den vice-admiraal. Engeland mocht echter niet alleen rekening houden met zijn ïulchtstrij'dkrachten, doch ook met de strijdkrachten te land en te water. R. K. geestelijken in Beieren gearresteerd Van verschillende kanten was de Bei ersche politieke politie ervan op de hoog te gestéld, dat eenige katholieke geestelij ken te Munchen „ongeoorloofde gruwel- berioh'ten" over gebeurtenissen in het con centratiekamp Dachau hadden verspreid, met de klaarblijkelijke bedoeling, veront- waardiging en onrust te verwekken. De Beiersche politie stelde een onder zoek in, dat tenslotte, na overleg met het Openbaar Ministerie, tot de arrestatie van een aantal geestelijken leidde. Officiëel wordt medegedeeld, dat de on ware berichten afkomstig waren van het voormalig lid van de Beiersche Volks partij, den pastoor Dr Emil Muehler uit Munchen, die zich onder de gearresteer den bevindt. Het daodend verkeer in Engeland. Door het Britsche ministerie van ver keerswezen is een statistiek gepubliceerd waaruit blijkt, dat het aantal verkeers- ongëluk'ken met doodelijken afloop in En geland gedurende de eerste zes maanden van het afgeloopen jaar 2998 heeft bedra gen, hetgeen 29 meer is dan in het over eenkomstige tijdvak van het jaar 1932. In totaal kwamen hierbij 3061 personen om het leven. Iets meer dan de helft van degenen, die bij verkeersongelukken het leven verloren, waren voetgangers. Uit een Duitsch concentratiekamp. Men meldt uit Sellingen (Gr.), dat in die omgeving den laatsten tijd allerlei mededeelingen worden gedaan omtrent het ontsnappen van personen uit het ten Zuid-Oosten van Sellingen gelegen con centratiekamp, vlak aan den anderen kant van de rijksgrens. Door hen, die vlak aan de grens wonen, wordt 'herhaaldelijk schieten géhoord en ook is eenige agitatie waarneembaar on der de bewakers van dit kamp. Dat de toestand niet geheel normaal is blijkt wel uit de waarschuwing van den burgemeester der gemeente Vlagtwedde, waarin deze bekend maakt, dat het be treden van Duitsch grondgebied tusschen de grenssteenen 173 tot en met 175 le vensgevaarlijk is, daar de gewapende be- wakers van het zich daar bevindende con centratiekamp opdracht hebben, om on middellijk van de vuurwapenen gebruik te maken tegenover vluchtelingen en ver gissingen derhalve gemakkelijk kunnen plaats vinden. De burgemeester heeft daarom aange raden, zich van het betreden van genoemd terrein ten allen tijde te onthouden. In hoeverre het de vorige week op die hoogte waargenomen mitrailleurvuur met een en ander in verband staat is tot op heden niet' opgehelderd. Ingezonden Mededeeling. bij St. Adriaanstraat 11 Bakkers dreigen met staking. De bakkers in geheel Bulgarije hebben hun bedoeling te kennen gegeven om mor gen in staking te gaan uit protest tegen de wet op het broodstempel. Deze wet dwingt de bakkers een stempel ter waarde van ongeveer 2.5 cent te zetten op elk brood dat zij bakken. De inkomsten hier van worden gedeeltelijk besteed als ver goeding voor de regeeringssubsidie op de tarwe. Korte Berichten. Naar de Maden uit Innsbruck mel den, zijn gisteravond in alle deelen der stad ongeveer 20 donderbussen tot ont ploffing gebracht, waardoor rond hon derd vensterruiten werden vernield. De politie arresteerde elf daders, die terstond ieder tot 6 maanden arrest werden ver oordeeld. Op de Zwarte Zee woeden hevige stormen. Verscheidene schepen zijn ge zonken, andere drijven stuurloos rond, zonder dat bun hulp kan worden gebracht De temperatuur in Midden-Italië is belangrijk gedaald. Op sommige plaatsen beeft bet acht graden gevroren. In de bergen ligt de sneeuw tot een meter hoog te. Het winterzaad is voor bet grootste gedeelte bevroren. Enkele rivieren zijn buiten haar oevers getreden, waardoor overstroomingen veroorzaakt zijn. RADELOOS KLAAGDE HIJ ZIJN NOOD AAN EEN VRIEND! „Vele jaren aan de borst te sukkelen en 's nachts hoestbuien die wel een half uur duurden, dat was mijn leven. Slapen deed ik weinig en eten, ho maar! Radeloos klaagde ik mijn nood aan een vriend. Deze raadde mij Akker's Abdijsiroop aan. Ik had er weinig vertrouwen in. maar toch kocht ik den volgenden morgen Ab dijsiroop. Na gebruik van 3 lepels voelde ik al verlichting en na 5 flesscben was ik heelemaal van dien ellendigen hoest ge nezen, zoodat ik mij nu weer prettig voel, goed slaap, kortom een gelukkig menscb ben." Zoo schrijft ons de beer L. K. te 's H., wiens origineele brief voor iedereen ter inzage ligt. Als ge aan de borst sukkelt, neem dan ook Abdijsiroop, evenals de Heer L. K. Abdijsiroop bevrijdt de ademhalings organen van slijm en andere ziektever wekkende stoffen. Abdijsiroop verruimt de ademhaling, verdrijft benauwdheden, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Onovertroffen bij Hoest, Bronchitis, In fluenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Thans per flesch 1.1.50 en 2.75. Vraagt voor gebruik buitenshuis Abdij siroop-Bonbons („gestolde" Abdijsiroop), even geneeskrachtig! Doos: 35 en 60 cent. (Adv.) HET OPTREDEN VAN DEN HEER VAN DER VOORT VAN ZIJP TE GOES. Vragen aan den Minister. Het lid der Tweede Kamer de heer Ku- pers heeft den Minister van Binnenland- sche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Acht de Minister het te vereenigen met de plichten, die op den burgemeester eener Nederlandsche gemeente rusten, dat deze in het openbaar zich in beleedi- genden vorm uitlaat over een groep van de Nederlandsche bevolking, zooals blij kens een verslag in het dagblad „,De Zeeuw" van 22 November j.l. in een te Goes gehouden openbare vergadering van de Nationaal Socialistische Beweging de heer C. van der Voort van Zijp heeft ge daan door te zeggen: „De N. S. B. predikt geen antisemi tisme, maar wel protesteert zij er tegen, dat met name de socialistische Joden, b.v. in het Amsterdamsche gemeentebestuur, zulk een onevenredig grooten invloed hebben. Voor dergelijke Joden, die de Nederlandsche arbeiders hebben geëx ploiteerd, die alles, wat ons heilig is, naar beneden halen en die er op uit zijn de best bezoldigde baantjes te krijgen, is in Nederland geen plaats."? 2. Indien de Minister van oordeel is, dat deze uitlatingen niet toelaatbaar zijn, is hij dan bereid mede te deelen, welke maatregelen hij denkt te nemen om een herhaling van het in vraag 1 vermelde feit tegen te gaan? Van het Hof. H. M. de Koningin en H. K. H. do Prinses zijn gisteren met den gewonen trein van omstreeks half vijf van Het Loo in de Residentie teruggekeerd. Ter verwelkoming waren op het per ron aanwezig de Gouverneur der Resi dentie en de burgemeester van 's Graven- hage. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is ter vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag 7 December des namiddags te 2 uur. Verlaging van de loodsgelden. Het wetsontwerp tot verlaging van ds loodsgelden heeft dezer dagen het betrok ken departement verlaten en het zal bin nenkort in behandeling worden genomen Omtrent een datum van de eventueele in voering van de verlaging valt nog niets te zeggen. Deze zal n.l. eerst bij of na de behandeling kunnen worden vastgesteld Naar de „N. R. Ct." verneemt, omvat het voorstel een verlaging van de loods gelden van 20 pet. en van 50 pet. voor een z.g.n. tweeden calldar (een herhaald be zoek). Bovendien wordt voorgesteld loodsbrevetten verkrijgbaar te stellen. Deze brevetten zijn bestemd voor de ka piteins van schepen welke korte vaarten op Rotterdam maken en die hebben be wezen, dat zij over voldoende kennis van het vaarwater beschikken, om zonder loods te kunnen varen. De schepen, welke varen onder een kapitein, die op een der gelijke wijze is gebrevetteerd, worden dan vrijgesteld van loodsgelden. Steun aan landarbeiders. De minister van sociale zaken heeft aan de landarbeidersbonden medege deeld, -dat ook voor dit jaar de bepaling zal gelden, dat de werkloozen tijdens de reglementaire wachtdagen mogen werken in de werkverschaffingen of van gemeen tewege geldelijk gesteund mogen worden. Notariaat. Bij Kon. besluit is aan W. G. J. J. ba ron van Voorst tot Voorst, op zijn ver zoek, met ingang van 1 December, eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te 's Gravenbage. Tegen de uitverkoopen. Naar verluidt, bereidt de regeering een voorstel van wet tot beteugeling van hei euvel der uitverkoopen voor. De heffing op koffie. Naar het Weekblad voor kruideniers waren verneemt, zal de heffing op koffie, die bij de millioenennota in uitzicht id gesteld, worden gegoten in den vorm van een invoerrecht op ruwe en niet van een accijns op gebrande koffie, zooals aan vankelijk in de bedoeling lag. Voor zoovei de inlichtingen van het blad gaan, kan een invoerrecht van 25 cent per Kg. wor den verwacht. Als vermoedelijke datum van in werkingtreding der heffing word' 1 Maart genoemd. Werkloozen van steun uitgesloten. Het Tweede Kamerlid Wijnkoop heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat lou ter op grond van vermoedens te Lands meer drie werkloozen zonder meer zoowel uit de werkverschaffing als uit de ge meentelijke steunregeling zijn uitgesloten, zoodat zij- thans van elke uitkeering zijn verstoken? Is de Minister er voorts mee bekend, dat met of aan het in den desbetreffen- den brief van B. en W. van Landsmeer bedoelde gesyclo-styleerde krantje door geen der uitgeslotenen is gewerkt? Weet de Minister dat de betrokken burgemeester van alle werkloozen, zoo wel van de dusgenaamde stempelaars als van de arbeiders in de werkverschaffing, de verklaring eischt dat ze geen lid zijn van het plaatselijk Werkloozen-Comité? Acht de regeering dergelijk optreden van dezen of van andére burgemeesters niet in strijd met het vereenigingsrecht, dat toch ook voor werkloozen en werkver- schaffings-arbeiders wettelijk niet is op geheven? Ingezonden Mededeeling. MINISTER MARCHANT EN DE THEOL. FACULTEITEN. Geen nieuwe hoogleeraarsbenoemingen meer? De vorige week sprak 'onze „Rotter dammer" er haar ongerustheid over uil dat Minister Marchant overweegt de sinds het overlijden van prof. dr A. Eek hof bestaande vacature in de Kerkge schiedenis aan de Leidsche Universiteit niet te vervullen. Het blad verneemt thans uit zeer betrouwbare bron, dat reeds maanden geleden door de desbe treffende instanties dr G. Ph. van Itter- zon, Ned. Herv. predikant te Den Haag. voor het vervullen der vacature-Eekhoi is voorgedragen. Wanneer men dat in aanmerking nemend, nagaat dat nog de benoeming niet is geschied, dan wordt, aldus bet blad, onze ongerustheid versterkt. Spoe dig is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht een vacature te verwachten daar prof. dr J. A. Cramer wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd emeritaat zal ne men. De Theologische faculteit zal dan voor dragen in zijn plaats prof. dr M. van Rhijn, als hoogleeraar in de Kerkgeschie denis. Prof. Van Rhijn is thans kerkelijk hoogleeraar. In universitaire kringen te Utrecht leeft thans de vrees, dat in Utrecht het zelfde zal gebeuren als in Leiden, n.l. dat de vervulling der vacature zeer lang op zich zal doen wachten. Men schrijft n.l. aan Minister Mar chant het voornemen toe, om een der bei de theologische faculteiten, óf die te Utrecht, óf die te Leiden op te heffen, om dat Minister Marchant naar meer bezui niging toe wil op het gebied van het Hoo- ger Onderwijs en hij van oordeel is, dat de theologische opleiding niet van Staats wege behoort te geschieden, doch moet uitgaan van de Kerk, waarbij hij zich denkt den vorm van seminair onderwijs. Goes. Gisteravond kwam de afd. Goes der N.C.G.O.V. in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, ds Homburg, opende de ver gadering -en besprak vervolgens enkele verzen uit Efeze 5. Het verslag van den secretaris moest achterwege blijven, om dat deze verhinderd was de vergadering bij te wonen. Het verslag van de penning- meesteresse gaf een batig saldo te hooren. De avond werd verder afgewisseld door zang voordracht, samenspraak en orgel en viool. De opkomst was niet groot. N.- en St Joosland. Toen de koopman Zuiddijk uit Goes Donderdag van de Markt te Middelburg met zijn auto gela den met manufacturen enz. op weg was naar huis, is een deur aan de achterzijde van de auto, zonder dat hij hiervan iets bemerkte, opengegaan. Dientengevolge la gen op den weg van Middelburg naar deze gemeente overal manufacturen en andere goederen verspreid. Verschillende personen uit Middelburg komende von den onderweg die artikelen, welke wer den bezorgd bij de gemeentepolitie alhier. Deze beeft het restant opgehaald en den koopman gewaarschuwd, die 's avonds de gevonden goederen kwam afhalen en tot zijn groote vreugde kon constateeren, dat, voorzoover hij kon nagaan, niets ver mist werd. - Bij de door de marechaussee'a ge houden controle op auto's enz. is in deze gemeente Donderdagmorgen aangehouden een zekeren B. uit Nisse. Déze had in zijn vrachtauto, buiten eenige varkens, ook 80 K.G. aardappelen. De aardappelen wa ren niet gedekt door een vervoerbewijs en zijn in beslag genomen. Tholen. De voorbereidende werkzaam heden voor de verbetering van den weg Tholen-Oud-Vossemeer vorderen zeer veel tijd. De werkzaamheden zullen waar schijnlijk dezen winter nog niet doorgaan. Dit is wel een groote teleurstelling voor de werkloozen ter plaatse. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Akkerwoude, G. J. Laar man te Tweede-Exloërmond. Aangenomen naar Oude Schild (Texel) G. W. Scholten, cand. te Hijlaard. Bedankt voor Y/srkendam, F. G. Bos boom te Hilligei si-erg. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Apeldoorn, H. Joh. Jaa- nus te Nijmegen. Binnenland. De begrooting van Landbouw door de Tweede Kamer aangenomen. Invoerrecht op koffie? Maatregelen tegen uitverkoopen. Verlaging loodsgelden. Minister Marchant en de theologische fa culteiten. Buitenland. De bewapening van Engeland. Begrafenis ds Runia. Woensdagmiddag had op de algemeene begraafplaats te Amersfoort de ter aar- debesteling plaats van het stoffelijk over schat van nu wijlen ds J. Runia in leven emeritus-predikant van de Geref. Kerk te Arnemuiden. Achter den lijkwagen reden een negen tal volgrijtuigen. Toen de stoet op het kerkhof was aangekomen, werd de kist in de aula van bet kerkhof gedragen. Het orgel speelde zacht het lievelingslied van den overledene Ps 71 12. Namens de kerk van Arnemuiden, sprak ouderling S. Wisse eenige hartelijke woorden ter nagedachtenis van den arbeid van ds Ru nia, gedurende de 16 jaar dat hij aan deze kerk verbonden was. Daarna sprak ds E. Schouten te Amersfoort als wijkpredikant eenige troostrijke woorden, waarna het stoffelijk overschot werd weggedragen. Toen de kist in de groeve was neergelaten, werd de droeve plechtigheid door ds E. Schou ten met het lezen van de Geloofsbelijdenis beslaten. Geheel in den geest van den overledene, waren de toespraken beperkt. De o-udste zoon, dhr M. Runia, dankte namens de familie voor de laatste eer zijn vader be wezen. Wolphaartsdijk. In de vacature van ouderling en diaken der Geref. Kerk ont staan door bet verplichte aftreden van de heeren F. Caan en J. v. Wuijckhuijse, zijn gekozen dhr P. Luikenaar als ouder ling en dhr J. L. Goetheer als diaken. Vrouwepolder. In de Geref. Kerk alhier werd als ouderling gekozen dhr J. Geerse Sr. en als diaken dhr A. Wattel Wz. Geslaagd voor het theoretisch ge deelte van bet machinisten-diploma B: D. de Vos, Middelburg en G. Bierbuys, Vlissingen. Vrouwepolder'. Donderdagmiddag na schooltijd vervoegde zich het dagelijksch bestuur der gemeente ten huize van bet ihoofd der met, 1 Dec. opgeheven O. L. school te Gapinge, teneinde van. dat hoofd, dhr L. den Ouden, officieel af scheid te nemen. De burgemeester dank te o.m. dhr den Ouden voor de aan het onderwijs bewezen diensten en voor het geen dhr den Ouden en zijn echtgenoote, gedurende hun verblijf te Gapinge voor de samenleving aldaar zijn geweest, bier bij de hoop uitsprekende, dat hem een spoedige 'herplaatsing bij bet onderwijs ten deel moge vallen. Als aandenken aan zijn verblijf te Ga pinge bood spr. een ets in lijst aan. Dhr den Ouden zeide den burgemeester, ook namens zijn echtgenoote, dank voor het tot hen gesprokene, voor de steeds ondervonden aangename samenwerking en dankte het gemeentebestuur voor het hun geschonken aandenken, de verzekering ge vende, dat zoowel hij als zijn vrouw, al tijd met genoegen zullen terugdenken aan hun verblijf te Gapinge en de aldaar on dervonden vriendschap. Arnemuiden. Met ingang van heden is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School alhier Mej. Flipse te St. Lau rens, zulks ter vervanging van mej. J. P. Brouwer te Goes, die longesteld is. Een ernstige ontplof fing. Terwijl eenige werklieden in de Saval-fabriek te Princenhage bezig wa ren met een waterpers, waarin chemische stoffen waren samengeperst, en deze stof fen plotseling kwamen te ontploffen, werd de 21-jarige G. Nagelkerke getrof fen. De luchtdruk door deze explosie ont staan, was zoo hevig, dat de ramen uit hun sponningen werden gerukt, deuren werden ontzet en een muur scheurde, ter wijl de twee werklieden die de pers be dienden, meters ver werden weggeslin gerd. N. werd met zulk een kracht tegen een der andere machines gedrukt, dat hij vrijwel op slag werd gedood. De andere arbeider bekwam slechts germg letsel. Een ontaarde moeder. Sinds eenigen tijd bestond er oneenigheid in het huishouden van mej. S. te Haelen bij Roermond. Gistermiddag kwam bet wederom tot een twist, waarbij mej. S. baar 15-jarige dochter een ketel kokend water naar het hoofd wierp. Met hevige brandwonden overdekt vluchtte het meisje naar een woning in d9 buurt. Ge neeskundige hulp was spoedig ter plaat se. De toestand van het meisje, dat over het geheele lichaam met brandwonden is

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1