Land- en Tuinbouw Crisis-Publicatiën Laatste Berichten. Telegrammen. dag Nog geen 3 €©ilt per kost een abonnement op „De Zeeuw Abonnementsprijs p, kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf0.20 Ingezonden Stukken. Finantiëele Berichten Marktberichten. PwiSöuiiwt-# prijs: bc%r 57,B ui., Jupeie- ren Ö.50, poelje-eieren 5, eendeieren 6.50. Burgerlijke Stand. Advertentiën. den gereden. Esn paar schoten werden nog nagezonden, doch troffen geen doel. Per telefoon werd de marechaussee-ka- zerno te Roosendaal gewaarschuwd. Wel dra waren een paar marechaussees op weg en in de van Gilsestraat te Roosen daal zagen zij dat de gezochte smokkel auto juist een pakhuis zou inrijden. Auto en lading werden in beslag genomen en de smokkelaar meegenomen naar de ka zerne. De steun aan de consumptieaardappelen oogst 1933. Van bevoegde zijde deelt men ons het volgende mede: Met de steunregeling voor de aardappe len gaat het den goeden kant op. De voorraden leverbare consumptieaardappe len, vooral van de goede soorten, zullen ingevolge de getroffen regeling wel niet zoo groot zijn, dat groote overschotten verwacht mogen worden. Overigens zal de op 15 November j.l. gehouden inven tarisatie hierover uitsluitsel kunnen geven. Het fonds, dat gevormd wordt door inhouding van een vierde van den minimumprijs en de heffing op gelever de consumptie- en pootaardappelen groeit gestadig aan. Het is o.i. dan ook onge twijfeld te verwachten, dat de leverbare aardappelen, die op 1 Juni nog aanwezig zullen zijn tegen de thans geldende uit- betalingsprijzen kunnen worden overge nomen. De aardappelen van een bepaalde soort, die het beste van kwaliteit zijn, worden vanzelfsprekend het eerste afgenomen, terwijl hetzelfde het geval is met de aardappelen uit die streken, waar van daan de transportkosten het laagst zijn, doch ook de andere aardappelen zullen hun kooper wel vinden. Nu de opslag van wintervoorraden in de steden een aanvang neemt is een grootere vraag dan tot nu toe te verwachten. Er is o.i. dan ook geen enkele reden om de aardappe len lager dan de vastgestelde minimum prijzen vermeerderd met het bewaarloon te verkoopen, afgezien van het ontoelaat bare en strafbare van een dergelijke han delwijze. Met het oog op de overname voor de MEDEDEELING VAN DE GEWESTE LIJKE AARDAPPEL-ORGANISATIE VOOR ZEELAND. Wijze van betalen der verkochte aard appelen. Het Bestuur van de Gewestelijke Aard- appel-organisatie voor Zeeland heeft be paald, dat met ingang van 1 December a.s. de betaling van de verkochte aard appelen, evenals in het begin van de steunregeling voor de consumptieaard appelen, weer via de G.A.Z. zal geschie den. Alle aardappelen, die na 30 Novem ber a.s. geleverd worden, moeten dus door de koopers binnen acht dagen na het in ontvangst nemen der aardappelen op de laadplaats betaald worden aan de Ge westelijke Aardappelorganisatie door stor ting van den geheelen koopprijs op post girorekening No. 224790. Zoodra de aardappelen door den teler zijn afgeleverd en door den kooper ont vangen zijn, ontvangt de verkooper de koopsom van de G.A.Z. na inhouding van een vierde van den minimumprijs. De verkooper ontvangt het bedrag van den verkoop, dus reeds voordat de kooper de aardappelen heeft betaald, doch h ij blijft geheel verantwoordelijk voor b.v. eventueele wanbeta ling van de zijde van den ver kooper. De G.A.Z. behoudt zich uit drukkelijk het recht voor om den reeds uitbetaalden prijs der geleverde aard appelen van de telers terug te vor deren, indien dit noodig mocht blij ken. Wij geven den telers dan ook uit drukkelijk in overweging op de soliditeit der koopers te letten. Bewaarloon. Met ingang van 1 December a.s. wor den de minimumprijzen voor alle soorten kleiaardappelen verhoogd met 10 ct. bewaarloon per 100 K.G. voor zandaard- appelen met 5 cent. De verkooper moet dus minstens den minimumprijs vermeer derd met het bewaarloon, ontvangen en de kooper moet dezen prijs minstens be talen. Korting op deze prijzen toe te staan of te geven, in welken vorm dan ook, is strafbaar. Bij de inhouding van van den minimumprijs blijft het be waarloon buiten beschouwing. Verkoopen van z. g. veldge was en het verkoopen in z.g.n., con signatie is den teler verboden. Wij ves tigen daarop de aandacht om moeilijk heden te voorkomen. Nogmaals doen wij een beroep op de medewerking van de aangesloten telers. Bij niet nakoming der voorschriften zal tot het opleggen van boete, het schrap pen als aangesloten-teler kunnen worden overgegaaan, terwijl de telers, die zich niet houden aan de getroffen bepalingen voor een eventueele steunregeling voor 1934 zullen kunnen worden uitgesloten. De districtskantoren, de kringsecretaria ten en het Secretariaat te Goes, zullen U gaarne inlichten, indien U over het al of niet toelaatbaar zijn van een han deling zoudt twijfelen. Met een beroep op z.g. onwetendheid kan dan ock nim mer rekening worden gehouden. Gewestelijke Aardappel-organisatie voor Zeeland. Nederlandsche Aardappel-Centrale van de aardappelen, die niet voor de con sumptie of voor pootgoed kunnen worden verkocht, zouden wij de telers in over weging willen geven hun aardappelen goed te bewaren. Voor vervoederen neme men alleen die aardappelen, die buiten de bekende vastgestelde maten vallen. Inventarisatie broedmachines. De regeeringscommissaris voor de kip pen- en eendenhouderiji maakt bekend, dat het in de bedoeling ligt in de naaste toekomst het uitbroeden van eieren aan regels te binden, teneinde zoodoende de grootte van den hoender- en eendensta pel te kunnen beïnvloeden. De maatrege len zullen zoodanig zijn samengesteld, dat ze tevens een prikkel inhouden tot ver betering van den pluimveestapel. Het is wenschelijk, dat de overgang van den ouden op den nieuwen toestand zoo vlot mogelijk verloopt. Om dit te be vorderen zal nu reeds worden aangevan gen met de voorbereidende werkzaamhe den. Allereerst zal er een inventarisatie plaats vinden van de thans aanwezig zijnde broedmachines. Iedereen, die in 1934 een of meer van deze machines zou willen gebruiken, wordt met 't oog op een vlugge afwikkeling verzocht, deze voor 14 December a.s. op te geven aan het adres van den regeeringscommissaris, Spelder- holt 9, Beekbergen, gemeente Apeldoorn. De aangifte dient te geschieden op be paalde formulieren, die op aanvrage bij genoemden regeeringscommissaris wor den beschikbaar gesteld. In afwachtig van de voorschriften, in de bedoelde regeling omtrent het gebruik van broedmachines, zal iedereen verstan dig doen, geen nieuwe broedmachines te plaatsen, noch de broedcapaciteit uit te breiden. Stamboek voor het Ned. Trekpaard. Onder leiding van den heer Jhr. J. van Vredenburch, heeft het hoofdbestuur van het Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard dezer dagen een vergadering gehouden. Met algemeene stemmen werd een voor stel aangenomen (ter beslissing door de algemeene vergadering) n.l. om alleen to erkennen die buitenlandsche stamboeken, welke het Nederlandsche Trekpaarden- Stamboek wederzijds erkennen. In af wachting van deze beslissing zullen aan vragen tot opname in het Keurstamboek van paarden, ingeschreven in buitenland sche stamboeken, welke 'het Nederland sche Trekpaardenstamboek niet erkennen, na 15 December 1933 niet meer worden ingewilligd. Do wensch werd uitgesproken, dat in de door de regeering ingestelde commissie tot afgifte van certificaten voor den uit voer van koudbloedpaarden naar Duitsch- land toegevoegd werd een lid, welke met de koudbloedfokkerij op de hoogte geacht kan worden te zijn. Ten dezen zal een adres aan den minister van de afdeeling Limburg N.Tr.S. worden ondersteund. Tot vice-voorzitter der vereeniging werd aangewezen de heer H. A. Hanken te Wilhelminadorp. De algemeene vergadering zal gehouden worden op 2 Maart 1934 te 'st-Graven'hage. Bond van Hoofden van gemeentediensten in Zeeland. Heden hield deze Bond in het Schut tershof te Goes zijn vergadering onder voorzitterschap van dhr F. G. G. Rot huizen te Goes1. D'e morgenvergadering .droeg een huishoudelijk karakter. De voorzitter verwelkomde de aanwezi gen en deelde mede, dat weer twee leden tot de vereeniging zijn toegetreden. Nadat ingekomen stukken en andere huishou delijke zaken waren afgehandeld, leverde de heer v. d. Grient, directeur van ge meentewerken te Neuzen, een inleiding over: „Onze nieuwe bouwverordening in de practijk". Bij de discussie werd vooral gesproken over de stalbranden. De secretaris, dhr J. F. Vermeulen, bracht hulde aan Vlis- singen, dat een bepaling opnam ter voor koming van het omkomen van vee bij stalbranden. Ook Middelburg nam een dergelijke bepaling op. Helaas weigerden de besturen der plattelandsgemeenten dit uit financiëele overwegingen (stijging der bouwkosten van schuren). Verder werd de inrichting der garages uit een oogpunt van brandgevaar bespro ken (plafonds, verwarming, enz.) Ten slotte maakte het maar raak bou wen in sommige gemeenten, waarvan ont siering het gevolg is, een punt van be spreking uit. Besloten werd een adres aan Ged. Staten te zenden met verzoek de gemeentebesturen te wijzen op de wel standsbepalingen in de verordening. In de middagvergadering verwelkomde de voorzitter de heeren v. Melle en Goed- bloed, wethouders van Goes, den heer Van Poelgeest, directeur van de Zuid- Bevelandsche waterleiding en enkele an dere gasten. Daarna sprak de heer Rothuizen over „De Goesche sportterreinen, uitge voerd in werkverschaffing". Spr. wees er op, dat het werkloosheids vraagstuk ook de directeuren van ge meentewerken voortdurend voor nieuwe moeilijkheden stelt. Werkverschaffing ver dient de voorkeur boven steun, maar is niet altijd mogelijk, vooral als de aan tallen werkloozen groot zijn. In Goes is het aantal werkloozen niet zoo groot als b.v. in Middelburg en Vlissingen. Het draait om de 150. Maar ook aan al deze 150 kan niet altijd werk worden verschaft. Spr. is al blij, als er werk is voor 80 100 personen. Tot 1930 toe is het altijd gelukt voldoende werkobjec- tan voor 50 A 80 man te vinden en de t werkverschaffing te doen geschieden zon- der steun van hoogerhand. In 1930 is begonnen met den aanleg van haventerreinen met steun van het Rijk en onder leiding van de Ned. Heide- Mij en eind vorig jaar met dien van het sportterrein. Tot nu toe was er geen sportterrein in de gemeente; wel werd er gevoetbald in de gemeente Kattendijke. Eerst was het sportterrein geprojecteerd aan den Poelweg. V, maar daar bleek de grond te duur. Toen is men op het idee gekomen om het terrein aan den Pol- derschen weg aan te leggen. Het oorspronkelijk plan is gewijzigd. Er zijn vier terreinen met reserveterreinen aangelegd. Verder is gezorgd voor kleed gebouwen, controlegebouwtjes, restauta- tiegebouw, betonschutting met hoofdin gangen, enz. De exploitatie berust bij een commissie, door den Raad ingesteld. Het geheele terrein is gedraineerd, waarbij twee systemen zijn 'toegepast. Welke daarvan het beste is, zal later blij ken. Het terrein is opgehoogd met compost en zand, toen omgespit en onder profiel gebracht en ten slotte 'bezaaid. Alle vel den kunnen nu wel ingebruik worden ge nomen. De gebouwen, afhein'ing, schutting, enz. zijn aanbesteed onder 'Goesche aannemers, zoodat daardoor indirect de werkloos heid is bestreden. Grint enz. is door de gemeente zelf aangekocht. Vorige week zijn plm. 400 populieren door de school kinderen geplant, terwijl heesters door het gemeente-personeel met behulp van werk loozen zijn geplant. Wat de kosten betreft, 'de raming be droeg 68.757. De loonen (sociale ver zekering en regenverlet niet inbegrepen) bedroegen plm. 32.000, andere kosten 41.000, totaal plm. 73.000. 'Hier is dus een kleine tegenvaller. De exploiatie 'zal echter meevallen. Er was een jaariijksch tekort van 1600 ge raamd, terwijl nu bekend is, dat de ont vangsten jaarlijks zullen bedragen f 3480 en de uitgaven f 4080, zoodat het jaar iijksch tekort slechts 600 zal 'bedragen. Er zit zelfs zooveel perspectief in, dat misschien de exploitatie in de toekomst zelfs zonder tekort mogelijk zal zijn. Aan het terrein is een vol jaar gewerkt, zoodat het werk uit een oogpunt van werk verschaffing wel zeer gelukkig geweest. Bij de bespreking, die volgde, werd o.a. medegedeeld, dat het loon gemiddeld f 15 a f 15.50 per week heeft bedragen. Voor een ijsbaan was op het tegen woordig terrein geen plaats meer. Mis schien is dit iets voor de toekomst. Nadat de rondvraag was gehouden, waarbij tal van punten van meer tech- nis'chen aard ter sprake kwamen, en wet'h. Van Melle de verzekering had gegeven van de 'belangstelling van het gemeente bestuur van Goes in het werk der vereeni ging en den heer Rothuizen en zijn per soneel had gehuldigd voor zijn activiteit in het vinden van werkverschaffingsob jecten, volgde sluiting. Daarna maakte het gezelschap een rit per autobus 'door de Goesche bouwplan nen en bezocht ten slotte het sportterrein aan den 'Polderschen weg. Axel. Gisteren vergaderde de Gemeen- raad. Een klacht van Jac. van Langevelde, dat bij levering van rundvee aan de crisis-rundveecentrale de regeling veel te wenschen overliet, en de dieren tot op een stoep waren geplaatst. De voorzitter zegt, dat deze klacht overdreven is. Doordat er maar gerekend was op 60 dieren en er wel 100 waren, liep het niet precies zooals het behoorde Benoeming lid commissie voor georga niseerd overleg. B. en W. hebben een voordracht, t.w. de heeren B. Zegers en C. van Kampen. Benoemd wordt de heer C. Hamelink (S.D.), die de benoeming aanneemt. De voorstellen tot vaststelling van de tarieven op het gebruik van het slacht- lokaal, waarover de vorige vergadering de stemmen staakten, werden nu aange nomen met 7 tegen 6 stemmen. Behandeling begrooting. De voorz. leest een tweetal stukken voor, waaraan wij ontleenen: Het is B. en W. aangenaam te kunnen meedeelen, dat ondanks verschillende groote en nieuwe uitgaven die onvermij delijk waren, de begrooting voor 1934 sluitend kan worden gemaakt zonder be langrijke belastingverhooging. Voorgesteld wordt een Vermakelijk heidsbelasting in te voeren, waarvan de opbrengst wordt geraamd op f 1000 en voor de Gemeentefondsbelasting in de derde klasse te gaan. Hierdoor komt f 3200 aan de gemeente ten goede. In zake salarissen ambtenaren hebben B. en W. besloten het rapport der Commissie- Schouten ai te wachten. Het wetsontwerp tot vermindering der uitkeering heeft voor deze gemeente zoo goed als geen be teekenis. De opbrengst van de belastingen be draagt ongeveer f 100.000 en de uitgaven voor steun en werkverschaffing aan werkloozen, subsidie aan de werkloozen- kassen en aan het burg. armbestuur in totaal f 62.500. Hieruit blijkt duidelijk de invloed welke de crisis ook hier uitoefent. Niettegenstaande dit feit hebben B. en W. zonder noemenswaardige verzwaring van de lasten de begrooting sluitend ge kregen, omdat de andere posten zonder uitzondering zoo zuinig mogelijk zijn ge raamd. De Sadrach-Christenen. Het Kerkblad van de Geref. Kerken in Ned.- Indië geeft verslag over de aangekondig de aansluiting van de 7000 leden tellende •Sedrsehgemeeaten op Java lij da Geref, Kerken. Aanvankelijk scheen deze aan sluiting voorspoedig te verloopen, met name doordat de „apostel" Jotham en zijn helper Abraham zich bij de Geref Kerken voegden en verklaarden al huu gemeenten aan de zorg der Geref. Kerken te willen overdragen. Het blijkt thans, al dus het blad, dat vele Sadrach-gemeenten haar apostel niet willen volgen en de aansluiting van slechts een deel dezer ge meenten staat vast. De overigen willen een nieuwen apostel kiezen, doch zijn verdeeld over de keuze. Hoe groot het deel is, dat zich blijvend bij de Geref. Kerken voegt, valt nog niet te zeggen. ZIERIKZEE. Gistermiddag te 4 uur ■heeft te Kapelle bij Zierikzee een ernstig ongeluk plaats gehad. Uit do richting Ouwerkerk kwam de motorrijder J. L. van d. Houten, toen juist op een hoek te Sir Jansland de vrachtauto van de heer B. uit de richting Nieuwerkerk kwam aan rijden. Een botsing was onvermijdelijk. De motorrijder bekwam daarbij een hersen schudding en brak een sleutelbeen. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. De duo-passagier die eveneens een her senschudding bekwam, kon naar huis worden vervoerd. Auto en motorfiets zijn slechts licht beschadigd. AMSTERDAM. Hedenmorgen te 6.30 u. is het K. L. M.-vliegtuig „Rijstvogel" van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich 4 passagiers, n.l. 2 voor Calcutta, 1 Cairo en 1 voor Batavia. Met het vliegtuig werd verzonden 353.757 K.G. post, 45.750 K.G. pakketpost en 40.360 K.G. lading. NIJMEGEN. Gistermiddag is op de St Annabrug de gehuwde v. D. met zijn fiets in botsing gekomen met een anderen fiet ser; hij kwam daarbij te vallen en geraak te onder de electrische tram, tengevolge waarvan hij aan de bekomen verwondin gen is overleden. MOSKOU. De Sovjet-regeering heeft besloten 9 millioen roebel beschikbaar te stellen voor den bouw van luchtschepen. r» Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Dankdag en kermis. Uit vertrouwbare bron kwam mij ter oore, dat bij de werkverschaffing (werkloozen steun), de menschen, die dat gaarne wilden, den dankdag niet moch ten wegblijven en dan een anderen dag daar voor komen, 'terwijl op een kermis dag niemand mocht werken en dan kon op een andere dag die verlette dag wel weer worden ingehaald. Het is mij onmogelijk om in te zien, dat een kermisdag meer waarde heeft voor werkloozen dan een dankdag. Westkepelle, 29 Nov. 1933. v. W. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamscbe Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers hedeu Ned. Handel Mij. 45 45 Philips Gloeilampen G.B. 242% 240%-1 Unilever 9014 9014 Anaconda Copper 9 9-Vs Bethlehem Steel 20% 21% U. S. Steel Corp. 2710/i« 28% Koninkl. Petroleum 180% 180 Shell Union 514 5% Amsterdam Rubber 96 9814 Ned. Scheepvaart Unie 44 44 Deli Maatschappij 102 104% Handelsverg. Amsterdam 161% 163 5 pet. Nederland 1932 101% 101% 4% pet. Ned.-Indië 1926 86% 86% 4 pet. Nederland 1933 10014 lOOVs De ondertoon van de markt blijft vast en gebrek aan materiaal geeft hier en daar tamelijk belangrijke koersverbete- ringen te zien. Nederl. Ford liep op het bericht van terugbetaling op het kapi taal en goed dividend scherp op. (185 176). Yankee-waarden prijshoudend zon der veel handel. Wisselkoersen. Amsterdam, 30 Nov., 2.30 u. Londen 8.208.23%. Parijs 9.72%—9.74. Berlijn 59.28—59.33. Brussel 34.55—34.59. New-York 1.58%—1.60. Middelburg, 30 Nov. De aanvoer op de graanmarkt was re delijk. Kleine groene erwten 8.509, kroonerwten 1011, schokkers 12.50— 14, witte boonen 1617.75, lange br boonen 89,50, ronde bruine boonen 12 —13.50 gld. Aangevoerd door Walchersche boerin nen: boter 0.80, kipeieren 7, poelje-eieren 5, eendeieren 6. Handelaren: boter 0.79, kipeieren 6.50, poelje-eieren 4.50, eendeieren 4.50. Op de veiling waren aangevoerd 11.000 eieren. Prijzen: kipeieren 4648 k.g. S.98, 48—50 k.g. 4.11—4.19, 50—52 k.g. 4.19—4.40, 52—54 k.g. 4.89—4.49, 54— 56 k.g. 4.70, 56—58 k.g. 4.98—5.74, 58 —60 k.g. 5.60—6.04, 60—62 k.g. 5.00— 5.73 gld. Bruine eieren 5254 k.g. 4.18, 5456 k.g. 4.34, 60—62 k.g. 6.00 gld. Eendeieren 3.99 gld. THOLEN. Veiling van 29 Nov. Rijns burger uien f 1.75, bruine uien 1.72, gro ve 1.49, drielingen 0.64, picklers 1.11, stekuien 0.61 gld. p. 100 k.g. Aanvoer 10.000 k.g. GOES. Gehuwd: Johannes Kruysse, 40 j. jm. te Krabbendijke en Pieternella Klasina de Jonge, 31 j. jd. Huw.-aang.: Hendrik Bartholomeu3 Smits, 24 j. jm. te Kattendijke en Maria Magdalena Lockefeir, 25 j. jd. Geboren: Anthoni Johannes, z. v. Cor nelia Merison en Johanna Jacoba Pundke. AANKONDIGING VAN VERGADERIN GEN ENZ. TE GOES. Dec. 7 Uitvoering Chr. Gymnastiek-Vereen O.K.K. 7 Filmavond vereen. Alg. Wetensch Belangen. 11 Verg. A.-R. Kiesvereen. 12 en 13 Uitvoering Toonkunst. 21 Lezing voor Alg. Wetensch. Belan gen. Jein. 11 Uitvoering Padvinders. 12 Chr. Winterlezing. 12 Ned. Chr. Radio-avond. 22 Zendingsrede dr Bavinck. Febr. 22 Java Soemba-film der Geref. Kerken 27 Declamatie-avond vereen. Alg. We tensch. Belangen. Mrt. 2 Chr. Winterlezing. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 1 Dec.: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 u.: 765. Licht op voor fietsers: Vrijdag 4 u. 21 min. Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders JACOBUS v. d. B0SSE, en CORNELIA BAKKER op Zaterdag 2 December hun 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang voor ons gespaard mogen blijven is de wensch van hun Dankbare Kinderen, Be huwd- en Kleinkinderen. Gapinge, 30 November 1933. Heden overleed zacht en kalm, onze innig geliefde Vrouw en zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder PIETERNELLA WISSE, Geb. Simonse, in den ouderdom van bijna 66 jaar. Uit aller naam ADR. WISSE. Kruisweg, Vrouwepolder. 29 November 1933. Gouden Verlovings ringen in H en 18-karaats goud. van f 5.— tot f 25.—. Graveeren gratis. T. FABERIJ DE JONGE, Lange Kerkstraat - Goes

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 3