Kerknieuws Onderwijs. Gemengd Nieuws. bod te verknopen. Deze verkoop liep zeer vlot van etapel en tegen twaalf uur was alles uitverkocht. Dhr Harthoorn kon in zijn slotwoord wijzen op een uitnemend geslaagde bazaar, die de vereeniging in staat zou stellen een pracht vaandel aan te schaffen. Hartelijke dankwoorden wer den door hem gericht aan het comité, dat alles voor de bazaar heeft geregeld, aan liet bestuur dat voor een vlotte uitvoering zorg droeg, aan alle gevers en geefsters van voorwerpen voor de bazaar, aan de firma wed. van Nelle voor de kostelooze koffie- en theeschenkerij, en allen, die op eenigerlei wijze hadden meegewerkt tot 't welslagen der bazaar. Bovenal wenschte hij in zijn dankwoord God te danken, als den gever van al dit goeds en gin'g daarna voor in dankgebed. Wemeldinge. Woensdag werd alhier een 30 K.M. afstandsmarsch gehouden, uit geschreven door de W.S.V. Wemeldinge. Gestart werd om 10 uur v.m. bij hotel Smits, vandaar ging het via postbrug naar Ierseke door Zoute naar Kruiningen langs de gasfabriek en Oostzijde kanaal naar Schore, waar de eerste officiëele controle was, vervolgens door den Smok- kelhoek over Biezelinge en Kapelle tot de Hooge Heule over den Monnikendijk, Kattendijke en den zeedijk naar Wemel dinge terug. Volgens het reglement moest deze marsch om 4 uur geëindigd wezen. Het aantal deelnemers bedroeg 65, allen uit Zuid-Beveland. Eerstaankomende waren dhrn A. Paauwe en J. v. Weele, om 3 u. 11 min. Eerstaankomende groep Wemeldinge om 3 u. 27 min., direct ge volgd door De Amateurs en De Wande laars, beiden uit Goes. Om 3 u. 40 was alles binnen. Zonder uitvallers. Om 4 u. 30 min. werden door dhr P. Smit de prij zen uitgereikt. Dhr Smit wekte de deelnemers op flink propaganda te maken voor de wandel sport, opdat velen deze zullen gaan be oefenen. Vervolgens sprekende namens de controle, uit hij zijn blijdschap, dat de marsch in zoo'n goede orde en regelmaat is verloopen. Het marcheeren was perfect niet alleen daar, waar de controleurs zichtbaar waren, maar ook daar, waar ze voor de deelnemers verborgen opgesteld waren. Verder bracht hij dank aan hen, die door inschrijving voor deelname den tocht hebben doen slagen en aan dr W. F. Gnirrep voor de medische medewer king, waarna allen een herinnerings kruisje ontvingen, terwijl Wemeldinge, De Amateurs en De Wandelaars als groepsprijs nog ieder een lauwerkrans in ontvangst konden nemen. Dinsdagavond vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van Burgemeester Keijzer. Afwezig we gens ziekte de heer Adr. Dominicus. Na opening der vergadering met gebed doet de voorzitter mededeeling van de onge steldheid van dhr Adr. Dominicus en wenscht spr. hem een spoedig herstel toe. Spr. complimenteert dhr P. Linden- bergh met zijn onlangs gevierden 82sten verjaardag. De voorzitter deelt mede, dat de geld- leening zal worden aangegaan tegen 4 pCt. rente per jaar en dat de jaarwedden van de ambtenaren van den Burg. Stand door Ged. Staten zijn bepaald op resp. f250 en f50. Naar aanleiding van het schrijven van Ged. Staten betreffende toepassing eener tijdelijke korting op de jaarwedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger, stellen B. en W., althans de meerderheid van dit college, voor, Ged. Staten te berichten, dat met de voorge stelde regeling wordt accoord gegaan. De minderheid, n.l. een der wethouders, ver klaarde zich tegen deze korting om de met name door den voorzitter genoemde redenen. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt z.h.s. aange nomen. Goedgevonden wordt, dat de gemeente- bewaarschool en de voormalige gemeen te-bewaarschool worden afgestaan voor het houden van een bazar in de a.s. Kerst week ten bate van het Crisiscomité. Het ambtenaren-reglement wordt aangevuld met bepalingen, houdende maatregelen tot bestrijding der revolutionaire gezind heid, nadat door dhr Lindenbergh was gevraagd of in dit geval eervol ontslag zal worden verleend en dhr Cijsouw had opgemerkt, dat de revolutionaire gezind heid eerst zal moeten blijken. In de verordening, regelende de bezol diging en de eischen van benoembaarheid der gemeenteveldwachters, wordt wijzi ging aangebracht. Aan den agent der arbeidsbemiddeling J. Schipper wordt op zijn verzoek met ingang van 1 December a.s. eervol ont slag verleend. In zijn plaats wordt voor- loopig voor den tijd van 1 jaar benoemd dhr F. M. Westfaal Quadekker met 4 stemmen, tegen 2 stemmen op dhr F. M. Geluk. Op een verzoek om subsidie van de N.V. Autobusdienstonderneming voor heen Chr. Willemstein wordt met alg. stem men afwijzend beschikt. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt herbenoemd dhr L. Dominicus, met 4 stemmen, 2 stem men worden uitgebracht op dhr P. J. Keijzer. Tot leden van het verplegings- comité worden herbenoemd dhrn Adr. Do minicus en M. Hoogesteger Fz. Tot afge vaardigde naar de alg. vergaderingen van aandeelhouders in de N.V. Water leiding-Mij „Zui l-Beveland", te houden in 1934, wordt bij herstemming tusschen dhrn F. Wabeke Az. en Adr. Dominicus, laatstgenoemde benoemd. Tot plaatsver vangend afgevaardigde wordt benoemd dhr F. Wabeke Az. Op voorstel van B. en W. wordt over eenkomstig art. 59, 2de lid, der Lager Onderwijswet 1920, besloten aan de Kroon ontheffing te vragen van de ver plichting tot aanstelling van een 5de leerkracht aan de openbare lagere school over 1932. Thans komt in behandeling de steun regeling volgens door B. en W. opge maakt ontwerp aan de hand van hot model, aangegeven door den Minister. De algemeene loonnorm wordt voorge steld op f 12 per week, evenals voor 1933, de steun voor georganiseerde gehuwde werkloozen op f 6.50 per week (vorig jaar f7) benevens f 0.65 per week (vorig jaar f0.50) per gezinslid boven de twee per sonen tot een maximum van 6 personen, de huurtoeslag boven f2.75 (vorig jaar f 3) tot een maximum van f 0.50 per week (vnrig jaar fl), de kolentoeslag op fl per week (vorig jaar fl), de steun voor kostgangers op f 4.50 per week (vorig jaar f5). Dhr de Jonge acht deze loonnorm te laag en de grens van huurtoeslag te hoog. De voorzitter verdedigt het voor stel, hetwelk na bespreking, wordt aan genomen met 5 tegen 1 stem, die van dhr de Jonge. De steun voor ongeorganiseerde werk loozen wordt voorgesteld op f 5.75 per gezinshoofd (vorig jaar f6.50) en voor kostgangers f3.75 (v. f. f4.50), overigens alsvoren. Dhr de Jonge acht dit verschil van f 0.75 in steun tusschen georganiseerde en ongeorganiseerde werkloozen te ge ring. Spr. stelt voor deze steunnorm te bepalen op f5.50 per week voor gehuw den en op f3.50 per week voor kostgan gers. Dhr Wabeke ondersteunt dit voor stel. In stemming gebracht wordt dit aan genomen met 4 tegen 2 stemmen (tegen de heeren J. A. Dominicus en Cijsouw). Op een vraag van dhr de Jonge, wan neer deze steunregeling in werking zal treden, antwoordt de voorzitter, dat zij zoo spoedig mogelijk ter goedkeuring zal worden ingezonden. Spr. deelt mede, dat reeds 3 4 weken geleden een aanvraag is gedaan om goedkeuring op het plan tot uitvoering van delfwerken in werk verschaffing. De steunregeling wordt daarna z.h.s. aangenomen. In behandeling komt de goedkeuring der begrooting van het Burg. Armbestuur voor den dienst 1934. De voorzitter deelt mede, dat in deze begrooting verwerkt zijn de jaarwedden van den secretaris- penningmeester ad f 750, den concierge ad f 500 en de geneesheer ad f 600, en dat voorgesteld wordt de pensioensgrondsla gen van deze ambtenaren op die bedragen vast te stellen. Aldus wordt besloten. Tevens mag volgens spr. gewag gemaakt worden van de vrijwillige verlaging der vergoeding ad f200 van de bestuursleden met 25 pCt. Spr. noemt dit een sympa thieke daad. De begrooting wordt goed gekeurd. Na geheime zitting deelt de voorzitter mede, dat het in de bedoeling van B. en W. ligt om, zoodra de salariskorting voor burgemeester, secretaris en ontvan ger haar beslag heeft gekregen, voor stellen te doen tot herziening van de jaarwedden der overige gemeente-ambte naren. Hierna sluiting. Voor de Arja-club „Pro Rege" trad op haar adviseur, Burgemeester P. J. Keijzer, met het onderwerp: „Werkloos heid en Armenzorg". Spr. zette het A.-R. standpunt uiteen inzake de roeping en verantwoordelijkheid der Overheid en die van „de Armen". Deze laatste is het heerlijkst, wanneer de zorg voor de werk loozen geschiedt uit liefde tot Christus. Op dit principiëel betoog volgde een leerrijke bespreking. Verschillende be langstellenden waren aanwezig. 1 nieuw lid kon ingeschreven worden. Rilland-Bath. Woensdagavond gaf de Chr. Gemengde Zangvereen. „Excelsior" alhier een uitvoering, onder leiding van den heer A. Kousemaker, Directeur. Het programma, bestaande uit 16 num mers, werd schitterend uitgevoerd. Er was ook gestreefd naar afwisseling. Behalve de nummers voor koor a capella, werden ook enkele uitgevoerd voor orgel en piano, terwijl ook een tweetal koper-bla zers medewerking verleenden. Het kerk gebouw der Ned. Herv. Kerk was geheel gevuld met een aandachtig gehoor. Het samenzijn werd geopend en gesloten door Ds Ch. de Beus. Kruiningen. Woensdagavond had in de Geref. Kerk een samenzijn plaats, georga niseerd door de Geref. Jeugdcentrale, on der leiding van den voorzitter Ds J. Koolstra, die op de gebruikelijke wijze opende, waarop een afwisselend program ma werd afgewerkt, bestaande in: Zang door de dames M. Hoogstra'te en E. Quaalk met pianobegeleiding van Mevr. G. Kool stra, terwijl de onderwerpen: „De rijpere jeugd en bet Genadeverbond", door J. v. Beveren, en „De vrouw en de Kerk", door mej. A. v. d. Linden een aandachtig ge hoor vonden. De Jeugdcentrale droeg het electriscb licht in de Kerk over aan den Kerkeraad, wat dankbaar werd aanvaard. De vergadering, die goed bezet was, werd door den secretaris, Verhagen, met dank zegging gesloten. Het was een mooie avond. Woensdagavond had in het Zon- dagsschoolgébouw een uitvoering plaats ten bate der Ned. Herv. Kerk. Na de ge bruikelijke opening door Ds Hoogenraad werd onder leiding van J. J. Francoys het programma afgewerkt bestaande in: „Eerloos", drama in 3 bedrijven, en een 3-tal gedichten van Jaqueline van der Waals, door mej. Stok, afgewisseld door een 6-tal Zangnummers door een dubbel kwartet wat door de stampvolle zaal met onverdeelde aandacht werd gevolgd, e gelegenheid tot theedrinken werd in de pauze benut; deze was geschonken door de firma. t. Nelle en de kbekje# door D. Nieuwenhuize. Da Hoogenraad sloot met dankzegging. Koudekerks. Maandag a.s. te 1.30 uur vergadert de gemeenteraad. Te behande len punten zijn: plan uitbreiding Duin streek; ingekomen stukken; verpachting tuingrond; benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim; benoeming lid oommissie van toezicht lager onderwijs; comptabiliteit. Westkapelle. Gisteravond vergaderde de A.-R. kiesvereeniging, onder leiding van haar voorzitter. Op deze vergadering werd o.a. besloten om te trachten in dezen winter nog eens een spreker te vragen voor het behandelen van een actueel onder werp op een openbare vergadering. Bij de bestuursverkiezing werden op nieuw gekozen dhrn J. Polderman als secretaris en J. Gabriëlse als penning meester. Aagtekerke. Onder voorzitterschap van dhr J. Bosselaar, burgemeester, hield de Raad Woensdagmiddag een vergadering. Met kennisgeving afwezig dhr Kodde. Voor het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid, dhr S. de Visser Gz., werden aangewezen de lieer en W. de Visser en G. de Visser, die de stuk ken in orde bevonden, waarna besloten werd tot toelating van dhr S. de Visser, die in handen, van den voorzitter de ver- eischte eeden aflegde en door den voor zitter werd welkom geheeten en de mede werking van den Raad werd toegezegd, waarvoor de toegelatene zijn dank uit sprak. Vastgesteld werd een wijziging van de Gemeentebegrooting voor 1933. Naar aan leiding van een schrijven van Gedep. Sta ten werd het Ambtenarenreglement aan gevuld met bepalingen aangaande de ge dragingen van ambtenaren, het dragen van insignes en het lidmaatschap vaD verboden vereenigingen. Besloten werd aan Ged. Staten te be richten, dat de Raad zich kon vereenigen met de voorgestelde korting van 12.5 pet. op de jaarwedden van burgemeester, se cretaris, ontvanger en ambtenaren van den burgerlijken stand. Het adres van de Prov. Commissie voor Werkloozenzorg uit 't N.V.V. en de S. D. A. P. werd voor kennisgeving aangeno men. Van het 'hoofdbestuur van den Nederl. Chr. Landarbeidersbond was een verzoek ingekomen om aan te sluiten bij de rege ling, vervat in het werkloosheidsbesluit 1917. Vóór de vergadering van den Raad aanving had een bijeenkomst plaats ge had van de leden van den Raad, waarbij de heer Staal, directeur van de Districts arbeidsbeurs te Middelburg, in opdracht van den Minister van Sociale Zaken, nog uitvoerig doel en beteekenis van deze aan sluiting had uiteengezet en waarbij hij gewezen had op het groote nut van deze aansluiting, zoowel voor de Gemeente als voor de werknemers, terwijl hij verder, naar aanleiding van gedane vragen, in lichtingen had verstrekt. De voorzitter zegt, dat, waar een ver zoek tot aansluiting reeds meermalen was behandeld, thans niet meer een nadere uiteenzetting noodig was; hij beval aan neming van bet verzoek sterk aan. Dhr P. de Visser zeide de duidelijke uiteenzetting, die de directeur van de Districts Arbeidsbeurs, namens het De partement van Sociale Zaken, voor den aanvang van de vergadering gegeven heeft met aandacht te hebben gevolgd, maar dat daardoor zijn standpunt niet is gewijzigd. Een groot deel van de Gemeente behoort tot de Staatkundig Geref. partij en deze ziet in aansluiting tot de regeling een ver zekering waardoor zij pr'inciipieele be zwaren heeft om voor aansluiting te stem men. Overigens is hij van_jneening, dat het financieele voordeel voor de landar beiders gering zal zijn. De voorzitter zegt het op prijs te stel len, dat de leden van den Raad den heer Staal hebben willen ontvangen tot het geven van nadere inlichtingen; hij wijst erop, dat z. i. ook rekening moet worden gehouden met hen, die geen principieele bezwaren hebben en nu de dupe worden van eventueel© niet-aansluiting, het is hier voor de betrokkenen, zooals uiteen gezet is, niet zoozeer een kwestie van ver zekering dan van sparen en hij prijst het, dat er nog velen zijn, die zelf willen trach ten te zorgen voor de moeilijke tijden en niet alleen op de hulp van gemeente of instellingen van weldadigheid rekenen. Bovendien moet in het oog worden ge houden, dat er niet veel werkobjecten zijn. Dhr P. de Visser zegt niet tegen alle organisatie te zijn, met de organisatie der vakbonden, zelfs die der Christelijke vakbonden, kan hij zich om verschillen de redenen niet vereenigen. D'hr Wisse zegt geen verschil te zien tusschen verzekering en de regeling der werkloosheidsverzekering, waarom hij principieel tegen deze aansluiting is. De kerkelijke armbesturen zijn in deze ge meente in staai en bereid om te helpen en ook z.i. het eerst voor hulp aangewe zen. Nadat dhr Moens nog heeft medege deeld, dat hij om financieele redenen te gen de aansluiting is en de voorzitter nog op aansluiting heeft aangedrongen, waar bij hij er op wijst, dat Aagtekerke vrijwel de eenige gemeente in Zeeland was die niet toegetreden is, werd de aansluiting in stemming gebracht en met algemeene stemmen verworpen. Tenslotte werd door verschillende leden nog het schoonmaken en verbeteren van verschillende wegen ter sprake gebracht. Voor de competitie van den Zeeuwschen Dambond is de Maandag avond gespeelde wedstrijd te Vlissingen, tusschen Vlissingen H en Aagtekerke EE gewonnen door Vlieringen met IS—8. Nieuw dorp. Gisteravond gaf de Chr. Zangvereeniging „Tot Nut en Genoegen" in de Ned, Herv. Kerk alhier, haar jaar- lijksche uitvoering, onder leiding van haar directeur, dhr J ,H. Tamminga. Een 13-tal nummers werden uitgevoerd, waarvan vooral „Heilig" en „Oranjelied" aparte vermelding verdienen. Tusschen de zangnummers werd nog eenige orgelmuziek ten gehoore gebracht, alsook nog enkele stukken voor viool en orgel. Het geheel gaf een goeden indruk en de vereeniging kan op een goed geslaagde en goed bezochte uitvoering terugzien. Colijnspiaat. Gisteren zijn in deze ge meente een 10-tal werkloozen bij de werk verschaffing opgenomen. Men was bezig aan een sloot in den Westelijken Achter weg. Voetbal. Kapelle. Woensdag werd een voetbal wedstrijd gespeeld tusschen Kapelle I en Vitesse I, welke door Vitesse met 4 tegen 3 gewonnen werd. Door de Kapelsche veteranen werd een wedstrijd gespeeld tegen Kapelle n, wel ke gewonnen werd door de veteranen met 5—3. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Anjum, O. Huistra te Sloten. Te Wichmond (toez.), J. M. Ger ritsen, cand. te Oegstgeest. Aangenomen naar Bredevoort, W. A. Plug te De Cocksdorp. Naar Enschedé, (Evang.), Adr. Oskamp te Buurse. Naar Boven- Hardinxveld, K. v. d. Pol, cand. te De Bilt. Bedankt voor Arnemuiden, Zuid-Beijer- land, Gouderak, Leerbroek, Benthuizen, Sprang, Benschop, Randwijk, Lage Vuursche, Willige-Langerak, Rouveen, Reeuwijk, Kamperveen, Resteren en Ouddorp, K. v. d. Pol, cand. te De Bilt. Vrije Evang. Gemeenten. Aangenomen naar Broek in Waterland en Nieuwendam. P. D. van der Togt, thans voorganger aldaar. Kapelle. Als ouderling werd in de Geref. Kerk gekozen in de vacature-D. Sandee, welke niet meer in aanmerking kwam, dhr Jan Balkenende. Tot diaken in de vacature-Jan Balkende dhr H. Zegers. Wissenkerke. Dhr O. van Noort te Westbroek, theol. candidaat bij de Geref Kerken, die eerst het beroep naar de Geref. Kerk te Wissenkerke had aange nomen is op zijn besluit teruggekomen en heeft thans bedankt. Kruiningen. Gekozen tot ouderling bij de Geref. Kerk alhier (vac. J. Verijzer) de heer M. Maas, en tot diaken (vac. A. Kole) de heer G. Minnaar. Kamperland. In de vacatures voor ouderlingen en diaken der Geref. Kerk ontstaan door het verplichte aftreden van J. G. de Munck en J. de Nooier als ouderlingen en H. de Bruine Lz. als dia ken zijn gekozen dhrn A. Zwemer Gz. en Jan Karman Jr. als ouderling en J. Me lis als diaken. Allen hebben hun benoe ming aangenomen. „Zon en Schil d". Ds J. Nauta Azn., Ned. Herv. predikant te Sexbierum, heeft de benoeming tot geestelijk verzor ger van de Hervormde stichting „Zon en Schild" te Amersfoort aangenomen. Middelbaar onderwijs. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Maart, benoemd tot inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs: dr E. H. Renkema, thans inspecteur der gymnasia; dr G. H. Coops, G. Bolkestein en dr S. Elzinga, allen thans inspecteurs van het middelbaar onderwijs; M. v. d. Weijst, thans rector van het R. K. lyceum te Alkmaar; dr W. v. d. Ent, thans leer- aar aan de 3e openbare H. B. S. met 5- jarigen cursus te Amsterdam. Tot nu toe waren er vier inspecteurs voor het middelbaar onderwijs, een voor de gymnasia, een voor de lycea en een voor de handelsscholen. Thans wordt ons land ingedeeld in zeven districten, met als standplaatsen Amsterdam, in specteur de heer G. Bolkestein, Den Haag, inspecteur drs Van Andel, Gro ningen, inspecteur dr W. v. d. Ent, Bre da, inspecteur dr E. H. Renkema, Utrecht inspecteur dr S. Elzinga en Roermond inspecteur M. v. d. Weyst. Met ingang van 1 Jan. a.s. is be noemd tot directeur en leeraar aan de R. H. B. S. te Bergen op Zoom de beer K. Kraal, onder toekenning van eervol ont slag als leeraar aan de R. H. B. S. te Hoorn. Geslaagd voor examen Ned Taai en Letterkunde M. O. de heer A. de Bruijn, te Oost- en West-Souburg. Het V. U.-p 1 a n 1937. Naar ons wordt medegedeeld heeft de September- lichtirg van de V. U.-busjes opgebracht f 24.700. Het gemiddeld bedrag van ieder busje daalde een weinig, maar doordat meer dere busjes werden geleegd, overtreft deze lichting toch de vorige. Zooals bekend, ligt het in de bedoeling dat op 29 Oct. 1937, den honderdsten ge boortedag van Dr A. Kuyper, een bedrag aan Directeuren der Vereeniging voor Hooger Onderwijs zal worden aangebo den, ter versterking van de Medische- en de Wis- en Natuurkundige Faculteit der Vrije Universiteit. Opdat alle Christenvrouwen aan dit doel zouden kunnen medewerken, heeft mevrouw S. VerdamOkma het initiatief genomen tot dit sparen in busjes van kleine bedragen. Door vele kleine bedra gen hoopt men straks te komen tot een groot bedrag, waarmee Directeuren wer kelijk iets kunnen uitrichten voor de Me dische- en de Wis- en Natuurkundige Faculteit der Vrije Universiteit. Thans zijn 29.500 busjes geplaatst. Oostkapelle. Geslaagd te Roosendaal voor rekening-courantboekhouder dhr P. de Voogd Lz., alhier. GROOTE BRAND OP DE INDRAPOERA Een gedeelte van het schip uitgebrand. Gistermiddag te 5 uur ongeveer is door tot nog toe niet opgehelderde oorzaak brand ontstaan op het motorschip „Indra- poera" van den Rotterdamschen Lloyd, dat Maandag j.l. uit Indië in de haven was gearriveerd en ligplaats had gekre gen voor de loods „Holland" aan de Lloydkade. Het vuur verspreidde zich van de „so cial hall" over het promenadedek naar de brug en de daarachter gelegen hutten van de officieren. De 'brand, die een gewel digen gloed verspreidde, welke tot ver in den omtrek was te zien, liet zich aanvan kelijk zeer ernstig aanzien en men vreesde in het begin dan ook voor een catastrophe als die met de „P. C. Hooft". Dank zij het oordeelkundig en snel ingrijpen van de Rotterdamsche Vrijwillige Brandweer, die met ongeveer al het beschikbare groote materiaal het vuur heeft bestreden, is de brand tot een betrekkelijk klein deel van het schip beperkt gebleven. Desondanks is de schade, die de vlammen hebben aan gericht, zeer aanzienlijk. Angstwekkend was het te zien hoe de gloed steeds feller werd. Het eerste half uur na het uitbreken van den brand heeft dan ook voor direc tie en leden van het personeel van den Rotterdamschen Lloyd en zeker niei min der voor de wakkere vrijwillige brand weer minuten van geweldige hoogspan ning gebracht. Maandagmorgen is de „IndrapoeTa" binnengekomen, waarna men onmiddel lijk met het lossen van de lading is be gonnen, omdat het schip voor een ver bouwing naar Wilton te Schiedam zou worden verhaald. Even voor vijf uur hebben de arbeiders gisteren het sch'ip verlaten en terwijl de laatsten de loopplank afgingen, sloegen plotseling de vlammen uit de midscheeps. Vermoedelijk is de brand in de social hall of in de naaste omgeving daarvan ontstaan. Tegen kwart voor zes was het duidelijk, dat men den brand meester begon te wor den. Wel brandde het nog fel, maar van uitbreiding was geen sprake meer. 'Hoerwel geen „edele deelen" zijn ver woest, is de aangerichte schade toch zeer aanzienlijk. De mooie social hall met zijn fraaie gebeeldhouwde trappen, alles wat daarom is gelegen en de brug met de daarachter gelegen hutten zijn totaal door het vuur vernield. Hoe groot de schade is, valt op het oogenblik niet te becijferen, maar deze moet zeer aanzienlijk zijn. De „Indrapoera" was het eerste motor schip van den Rotterdamschen Lloyd. Het werd gebouwd in 1925 bij de Koninklijke Maatschappij' „De Schelde" te Vlissingen en meet 10.746 bruto tons en 6422 nette tons. Op dit trotsche zeekasteel werd dezen zomer het gouden bestaansjubileum gevierd van den Rotterdamschen Lloyd. In de plaats van de „Indrapoera" zou voorloopig in de vaart worden gebracht het s.s. „Slamat" welk schip geruimen tijd „opgelegd" is geweest. De brand welke dus heeft gewoed op de „IndrapoeTa" zal derhalve geen oorzaak zijn, dat vertraging in den dienst zal ontstaan. „Dan vallen er 1 ij ken!" Gis teren verscheen te Deventer ten gemeente huize een man, die burgem. Wttwaall wilde spreken. Hem werd echter mede gedeeld, dat de burgemeester hem niet kon ontvangen. De man bleef aandrin gen en toen men hem nogmaals aan het verstand bracht, dat hij niet kon worden ontvangen, liep de man, onder het uit roepen van „Dan vallen er lijken!" de trap op naar de burgemeesterskamer. Een van de boden liep hem achterna, greep den ongewenschten bezoeker en beiden rolden van den trap. Er ontstond een worsteling, waarin zich ook een tweede bode en daarna een agent van politie mengden. Het gelukte tenslotte den in dringer te overmeesteren en hem in het politiebureau ter kalmeering op te slui ten. De aardappelsmokkelarij. Dinsdag heeft de politie te Rotterdam proces-verbaal opgemaakt tegen den 60- jarigen schipper P. S., die op zijn schip waarmee hij in de Blaak lag, 3000 kilo ongedekte aardappelen in voorraad bleek te hebben. Deze 3000 kilo zijn in beslag genomen. Een smokkelauto in volle vaart de grens over. Op den weg onder Nispen, kwam Dinsdagavond te omstreeks 8 uur een met 500 K.G. suiker beladen auto met een flinke vaart uit de richting Esschen (B.) gereden. Nabij het douanekantoor stonden de kommiezen geposteerd, gewapend met roode vlag en roode lantaarn en deden duidelijk blijken, dat de auto moest stop pen; maar ondanks al die teekenen, werd aan de vordering niet voldaan en moes ten de ambtenaren tijdig zorgen van den rijweg te komen om niet omver te wor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2