DING IJN 4 ;ooper. gesprongen handen KPUROL EERSTE BLAD. elef. 480 erkstraat. K// ag en Aanbod" nummer f 0.85 ITHIEME ertraan nten Kortgene, at, Wissenkerke worden Adver^ nementen aan- G. DE MOOR te DONDERDAG 30 NOVEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wijziging van de Kieswet. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Bij Apothekers en Drogisten Uit de Provincie EERBER1CHT. ond van 30 Nov.: d, nevelig tot half m neerslag, lichte om het vriespunt iddag 3 uur: .dag 3 u.: 764. fietsers: L. de :t. :t. :t. S, :t. E fct. a in er :t. :t. >S>' <zr eS. iddelburg, Noorsche minen in de gen 15 cent. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw", Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnummor 11, PosUlióijuo en Girorekening 44455. DIJ kantoor Middelburg, Lange Burg, Telof. 250. Directeur-Hoofdredacteur: II. ZUIDEMA. VeZeeUi Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0,20. Losse nummers 5 cent, Advertentlön 50 eent pep regel, Inge?,enden ffiededeelingeft 00 eent per regel, Kleine Advertentlün Dinsdags en Vrijdags 10,75, bij voorultbotaling. Ondor lettor of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Bij het begrootingsdebat in de Tweede Kamer is opnieuw aangedrongen op een wijziging van de Kieswet, mede in ver band met de toenemende versnippering van het parlement. Van de zijde der kleinere partijen is daartegen bezwaar gemaakt. Men zag daarin een pogen om deze partijen den mond te snoeren. Dat hierbij echter nog andere en meer belangrijke vragen betrokken zijn, bleek duidelijk uit bet antwoord van Minister De Wilde. Een gedeelte van diens betoog laten wij bier volgen. „Wat aangaat bet vraagstuk van de kleine partijen, aldus Spr., bet wordt tel kens voorgesteld, alsof bier een algemee- ne verachting zou bestaan voor kleine partijen. Ik weet niet, of er onder de ge achte afgevaardigden personen zijn, die deze opvatting huldigen, ik zou dat zeer dwaas achten, maar ik kan verzekeren, dat de Regeering zich niet op dat stand punt stelt. Het kleine mag men niet ver achten en bet is in de historie herhaal delijk gebleken, dat de waarheid niet zat bij de groote massa, maar dat zij dikwijls schuilde in een klein hoekje. Wanneer ik over deze zaak iets zal zeggen, dan doe ik dat dus allerminst in deze stemming, dat ik laag zou neerzien op die personen, die behooren tot wat men noemt kleine partijen. Maar geheel anders staat de vraag, in dien men deze zaak beschouwt zooals zij beschouwd moet worden. Het gaat bier om het besturen van bet land en om bet verzekeren van een gezonden volksinvloed en ons constitutioneel Staatsbestel. Het gaat dus om bet samenstellen van een goed Parlement, en dan kan bet inder daad van beteekenis zijn, dat dit Parle ment niet versplinterd is. D'e beer Vlie gen beeft gisteren reeds terecht er op ge wezen, dat bij de verkiezingen van dit voorjaar 52 of 53 partijen hebben mede gedongen naar een zetel in de Tweede Kamer. Stelt U eens een oogenblik voor, dat 40 van die partijen er in zouden zijn geslaagd een vertegenwoordiger in deze Kamer te krijgen. Het komt mij voor, dat in dat geval bet Parlement wel naar huis kon gaan, omdat zijn invloed tot nul zou zijn gereduceerd. Het zou een lappende ken zijn, en noch de Regeering, noch bet volk zou er wijs uit kunnen worden wat bet beoogde en wat bet wilde nastreven. Daarom beboort men deze zaak te be zien uit staatsrechterlijk oogpunt. Zonder nu in bet minst tekort te doen aan de mee ning van sommige enkelingen, wil ik toch zeggen, dat het een Staatsbelang moet warden geacht, dat het Parlement niet versplinterd wordt en op gezonde wijze de verschiEende stroomingen in ons volk naar evenredigheid tot uiting kunnen komen. Er komt neg iets bij: de kwestie van de verantwoordelijkheid, een punt, waarop terecht is gewezen door den heer Teulings. Reeds bij de algemeene beschouwingen heeft de geachte afgevaardigde, de beer De Geer in zijn belangwekkende rede er op gewezen, dat er niet alleen is een ver antwoordelijkheid bij de z.g. partijen van de meerderheid, maar ook bij de partij en van de oppositie. Het spreekt vanzelf, dat, naarmate de partijen kleiner wor den en een meer bonte mengeling gaan vertoornen, ook de verantwoordelijkheid kleiner gaat worden. Er is geen uitzicht voor die kleine partijen, dat zij ooit, al thans binnen afzienbaren tijd, menschen zullen afvaardigen, die plaats zullen no men in de Regeering, en dat kan aanlei ding geven, dat het gevoel van verant woordelijkheid, dat noodig is bij de be hartiging van 's lands zaken, ook bij de op positie boe langer boe meer te loor gaat. De geachte afgevaardigde, de heer Lingbeek, zeide, dat eigenlijk de kleine partijen het meest principieel zijn. Het ligt met op mijn weg, dat te gaan bestrijden. Hij heeft zich ook de uitdrukking veroor loofd, wie ambitieus is, keert den klei nen partijen de rug toe. Het is moge lijk, dat er dergelijke menschen zijn. maar ieder, die op electoraal gebied er varing heeft, weet, dat er ook wel partij tjes zijn gesticht door menschen, die meenden op de lijst van een groote partij ®e,n,niet al te mooie plaats in te nemen. Ui dan aEe ambitie zoek isi, waag ik te betwijfelen! Daarom neig ik er toe, mede te werken aan die maatregelen, welke kunnen strek- ben om het Parlement zooveel mogelijk te doen beantwoorden aan de bedoeling, en bij een eventueele wijziging van de Kies wet is het niet onmogelijk, dat er voor stellen in die richting de Kamer zullen bereiken, natuurlijk nadat advies is in gewonnen van het Centraal Stembureau, dat vanzelf ook over andere vraagstukken «04 worden geraadpleegd". Japan wil communisme In 3 jaar uitroeien. Het dagblad „Jomoeri" deelt mede, dat het Japansche ministerie van Binnenland- ac'he Zaken een plan beeft opgesteld, om in drie jaar het communisme in JapaD volledig uit te roeien. In totaal zijn in Japan meer dan zestigduizend personen gearresteerd van wie vijftienduizend bij zonder gevaarlijke communisten zijn, die naar de meening der regeering niet meei „in nationalen zin kunnen worden opge voed." Het Japansche ministerie van Binnen- landsche Zaken zou derhalve besloten hebben deze elementen van de anders klassen der bevolking te scheiden en te interneeren op een zeer dun bevolkt af gelegen eiland. Geen prijsstijging geoorloofd In Duitschland. De Duitsche minister van economische zaken beeft in 'October opnieuw in een verordening aan de centrale economische organisatie met kracht aangedrongen op het voorkomen van prijsstijgingen. In en kele gevallen is opgetreden tegen prijs- verhoogingen. Tegen bepaalde industrieën die geen gehoor hebben gegeven aan hel verlangen der regeering de oude prijzen te handhaven, overweegt de Rijksminister voor economische zaken scherpe midde len. Prijsstijging leidt tot verzwakking van de koopkracht. 'Overwinning der econo mische crisis kan slechts worden 'bereik! door versterking van bet consumptiever mogen. Minister Hymans over België's veiligheid. 'Hymans, de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in de Kamer van Afgevaardigden onder groote belang stelling zijn aangekondigde redevoering over de buitenlandsche politiek gehouden. Hij beeft o.a. verklaard, dat Duitschland streeft naar herbewapening, doch dat een preventieve oorlog daartegen niet aanbe velenswaard is. België wil voortzetting van de besprekingen over de ontwape ning. 'Het houdt vast aan het Volken bondspact en aan Locarno als de grond slagen van België's veiligheid. Het Duitsch-Oostenrijksche incident. Een Duitsche en een 'Oostenrijksche commissie hebben Dinsdag een gemeen schappelijk onderzoek ingesteld op de plaats van het jongste grensincident aan de Beiersch-Oostenrij'ksche giens. Men constateerde, 'dat de rijksweersoldaat Schumacher op 'Duitsch gebied moet zijn gedood, daar 'de gevonden bloedplas zich op Duitschen 'bodem bevindt. Meer vliegtuigen voor Engeland verlangd. In het Engelsohe Hoogerhuis heeft de hertog van 'Sutherland de vraag gesteld of 'de regeering een verklaring kan af leggen over de huidige sterkte van de Britsehe luchtvloot in verhouding tot die der andere Europeesche mogendheden en of de regeering voornemens is de Brit sehe luchtvloot uit te breiden. De minister voor de luchtvaart, lord Londonderry, die namens de regeering antwoordde, verklaarde, dat Engeland reeds beschikt over een sterke luchtvloot ter verdediging van het land. Engeland was bij het einde van den oorlog de eerste luchtvaartmogend'hedd ter wereld, terwijl het thans op de vijfde plaats komt. Het land 'zal zijn p olitiek van eenzijdige ontwapening moe ten laten varen. 'Het, schijnt, aldus verklaarde lord Lon donderry verder, dat er landen zijn, die niet bereid zijn over te gaan tot afschaf fing of beperking van hun militaire strijdkrachten in de 'lucht. Als geen pari teit kan worden verkregen door vermin dering, moet de pariteit worden bereikt door opvoering der bewapening. De minister gaf aan bet Hoogerhuis de verzekering, dat bij den toestand opmerk zaam gadeslaat. Koud weer in Duitschland. In Ocst- en Zuid-Duitschland heerscht sedert eenige dagen vorst. Er waait een koude Oostenwind, en hier en daar is eenige sneeuw gevallen. Plaatselijk kwam 8 gr. Gels. voor. De meteorologische in stituten verwachten uitbreiding van het vorstgebied naar het Westen, waarbij het wolkengordijn langzamerhand zal scheu ren. Korte Berichten. De voorzitter van den Duitschen Rijksdag, minister Göring, heeft bepaald, dat de lijksdag op 12 December bijeen zal komen. Van bevoegde zijde wordt bevestigd dat Mussolini en de Engelsohe gezant te Rome overeengekomen zijn, om in nauw contact met elkaar te blijven over het ontwapeningsvraagstuk. Zij zuEen elkaar wederkeerig op de hoogte houden van alle nieuwe ontwikke lingen, die zich in dit vraagstuk zouden voordoen, In het Oosten van Frankrijk is vorsl opgetreden. Te Remiremont vriest het ne gen graad. In de Vogezen is veel sneeuw gevallen. D'e Japansche marine-autoriteiten hebben plannen opgesteld voor het vor men van flotilles nieuwe torpedobooten in plaats van de zwaardere en duurdere torpedobootjagers. Zij zijn van meening, dat de tonnage aan oorlogsschepen, die bij het Vlootverdrag van Londen aan Ja pan is toegestaan, het best kan worden gebruikt voor het houwen van torpedo booten. Woensdag is door tot nu toe onbe kende oorzaak de personeeltrein Athene- Olympia ontspoord. De locomotief werd geheel vernield. De machinist werd op slag gedood, terwijl de stoker levensge vaarlijk werd gewond. Van de passagiers werd niemand gekwetst. Opruiming van varkens. Het Tweede Kamerlid Van der Heide heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat bij vele boeren in D'rente ernstige ontstemming heerscht, omdat de Crisis-varkenscentrale heeft voorgeschreven, dat vóór 1 Januari 1934 de varkens, zwaarder wegend dan 20 Kg., moeten zijn opgeruimd, hetgeen tot gevolg heeft, dat de prijzen der big gen, die verkocht mochten worden, zeer belangrijk zijn gedaald? Verdient het geen ernstige overweging om het tijdstip van 1 Januari eenige maanden te verschuiven, ten einde ver dere daling van de prijzen te voorkomen? Tijdelijke korting; Indische pensioenen. Het wetsontwerp Tijdelijke korting der pensioenen, onderstanden en gagementen van gewezen Indische landsdienaren, lo cale ambtenaren en bijzondere leerkrach ten wordt Vrijdag a.s. jin de Tweede Ka mer bij den aanvang der vergadering in behandeling genomen. Gouverneur Van Slobbe. D'e gouverneur van Curagao de heer B. W. Th. van Slobbe zal met zijn fami lie op 1 Dec. per Simon Boüvar naar Curagao terugkeeren. Fascisten en Landstorm. D'e commandant van het Vrijwillige Landstorm Motordienst heeft aan zijn onderhebbende commandanten bericht, .dat evenals bij den Bijzonderen Vrijwil- ligen Landstorm geen fascisten als vrij- wilHgers bij den Landstorm-motordienst mogen worden aangenomen en indien zij reeds vrijwilligers zijn voor verbreking van de verbintenis moeten worden voor- gedagen. Deputatie van Twentsche vrouwen bij Minister Colijn. Gisterochtend even voor half 12 kwam een groep vrouwen uit Twenthe, deels in taxi's naar Den Haag, met de bedoeling den voorzitter van den Ministerraad in zijn departement een verzoekschrift aan te bieden. Drie vrouwen werden als de putatie bij den minister toegelaten, terwijl de andere vrouwen buiten het gebouw het resultaat van de audiëntie afwachtten. Intusschen verzamelden zich rondom de taxi's 150200 toeschouwers uit het publiek, waarbij woorden werden gewis seld, die aanleiding gaven tot een op dracht aan de politie, otm degenen, die met de aangelegenheid niets te maken hadden, te verspreiden. De rust was spoedig weder volmaakt. Limburgsche boeren naar Canada. In hotel Germania te Venlo zijn Dins dagmiddag tal van Noord-Limburgsche burgemeesters in vergadering bijeen ge komen, teneinde de mogelijkheid onder het oog te zien tot uitzending van jonge land- en tuinbouwersgezinnen naar Ca nada. Van het departement van economische zaken, afd. werkloosheidsverzorging, was de referendaris van Lier aanwezig, ter wijl de vergadering eveneens werd bijge woond door den heer Hartland, directeur van de Stichting voor landverhuizing in Nederland. De groote nood in tal van land- en tuinbouwersgezinnen noopt de autoritei ten uit te zien naar middelen om deze zwaar getroffen gezinnen tegemoet te ko men. Vele jonge land- en tuinbouwers kun nen, indien zij over behoorlijke vakkennis en een klein kapitaaltje beschikken, zich in Canada een behoorlijk bestaan verze keren. Besloten werd de aandacht der jonge boeren en tuiniers op deze emigratie te vestigen, waarbij er vooral den nadruk op werd gelegd, dat slechts zelfstandige werkkrachten kunnen emigreeren. De Wagenlngsche Raad verwerpt de begrooting. De Raad van Wageningen heeft in een tweedaagsche zitting de begrooting voor 1934 behandeld. De voorstellen van B. en W. vonden algemeen bestrijding. Na lange discussie volgde een groot aantal stemmingen, waarbij o.a. de straatbelasting verworpen werd, de voor gestelde salariskorting aangenomen en de opcenten op de personeele belasting (thans 60150), werden verhoogd tot 100180. Ten slotte bleek, nadat de be grooting was afgehandeld nog te voorzien in een bedrag van f 79.0000. De voorzitter betreurde het gebrek aan samenwerking en deelde op vragen uit den Raad mede, dat de begrooting onge dekt wordt ingezonden bij Ged. Staten. Deze zullen den Raad alsnog uitnoodigen de begrooting sluitend te maken en als dit niet gebeurt zal de Regeering iemand aanwijzen, die de begrooting zal vaststel len. De begrooting, zooals ze door B. en W. was ingediend, werd hierna met 86 stemmen verworpen. BESCHERMING VAN DE OPENBARE ORDE. Hei aangekondigde wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een Koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet, houdende nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde. Het heeft betrekking op vijf onderwer pen, rakende de openbare orde en alle vaEende binnen de sfeer van het Straf wetboek, t.w.: 1. Uitbreiding van de omschrijving van de misdrijven van opruiing en eenige aanverwante delicten; 2. strafbaarstelling van publieke belee- diging van het openbaar gezag of van openbare lichamen of instellingen; 3. strafbaarstelling van gelijke beleedi- ging van een groep van de bevolking of een ten deele tot de bevolking behoorende groep van personen; 4. het openen van de mogelijkheid on der bepaalde omstandigheden, klachtmis- drijven ook buiten klachten te vervolgen; 5. uitbreiding van de omschrijving van de verspredingsdelicten behoorende bij de bestaande misdrijven van beleediging; verhooging van de strafsanctie van art. 271 van het W. v. S. (verspreiding van beleedigende geschriften). Ter toelichting merkt de Minister van Justitie nog op: ad le. De omschrijving van het eigen lijke misdrijf van opruiing laat op het oogenblik in tweeërlei opzicht te wen- schen over. Naast geschriften worden geen afzonderlijke afbeeldingen vermeld. De bepalingen in de verspreidingsartike len 132 en 134 sr. eischen op het oogen blik bij den verspreider het oogmerk aan den strafbaren inhoud van het geschrift ruchtbaarheid te geven of de ruchtbaar heid te vermeerderen. Het bewijs daar van is dikwijls bezwaarlijk te leveren. In verband hiermee wordt in het ontwerp een nieuwe opzet voorgesteld. ad. 2e. Herhaaldelijk wordt in het open baar op krenkende, kwetsende of smade lijke wijze over het openbaar gezag of over openbare instellingen of lichamen gesproken of geschreven of worden af beeldingen gepubliceerd, welke gelijke krenkingen bevatten. Het verschijnsel neemt in den laatsten tijd stelselmatigheid aan, welke straf baarstelling noodzakelijk maakt. ad. 3e. In den laatsten tijd komen ook hier te lande herhaaldelijk in het open baar uitlatingen voor, welke krenkend of kwetsend zijn voor groepen van de bevolking. Men denke o.m. aan recente uitlatingen betreffende onze Israëlietische medeburgers. Het verschijnsel is te bedenkelijker, daar dit op 't einde van den wereldoorlog een soort epidemisch karakter vertoont. In diverse landen in- en buiten Europa werden door godsdienst of ras of anders zins onderscheiden groepen van de be volking eerst stelselmatig in een slecht daglicht geplaatst, daarna veelal ook als niet meer gelijkwaardig behandeld, soms zelfs rechtstreeks vervolgd. In het eene land varen de christenen in het algemeen, in het andere inzonder heid de Roomsch-Katholieken, elders de Israëlieten, vaak ook de bedienaren van den godsdienst aan excessen en beleedi gende bejegingen blootgesteld. Gelijke buitensporigheden ook in ons land moe ten in ieder geval worden voorkomen. ad. 4e. Bij de klachtdelicten is in de practijk een moeilijkheid gebleken. De wetgever heeft bij deze delicten de strafvervolging gebonden aan een klacht van den gelaedeerde, omdat zij in 'tal- gemeen van zoodanigen aard zijn, dat bij hen, meer dan bij andere delicten, het gevaar bestaat, dat door vervolging den gelaedeerde grooter nadeel wordt toege- Binnenland. Brand op de Indrapoera. De Tweede Kamer over de belangen van middenstand, land- en tuinbouw. De arbeid in broodbakkerijen. Een saneeringsplan van den Midden stand. Buitenland, Japan keert zich tegen het communisme Engeland verlangt meer vliegtuigen. bracht, dan het algemeen belang zou lijden bij niet-vervolging. In de practijk is intusschen gebleken, idat de boven geschetste regeling met betrekking tot. de klachtmisdrijven nog niet aan alle vereischten voldoet. Er doen zich gevallen voor van beleediging van hooggeplaatste ambtenaren, particulier waarbij, in verband met de ambtelijke positie van den betrokkene, het algemeen belang meer dan bij andere particuliere beleedigingen in het geding is. Echter gaan de gelaedeerden juist in zoodanige gevallen veelal niet tot het in dienen van een klacht over o.m., omdat zij zich persoonlijk boven de beleedigen de uitlatingen verheven gevoelen en niet door een klacht den schijn willen wek ken in hun persoonlijk eergevoel ge kwetst te zijn. In de betrokken gevallen is een vervolging dan ook allereerst wen- schelijk in het algemeen belang, zij het dat, waar het nog altijd particuliere be leedigingen betreft, met een positief be zwaar van den gelaedeerde tegen vervol ging moet worden rekening gehouden. In het wetsontwerp wordt met het oog op deze gevallen een regeling voorgesteld welke de mogelijkheid opent, dat bij klachtmisdrijven 't initiatief tot vervol ging uitgaat van het openbaar ministe rie. Het openbaar ministerie zal, indien het vervolgen wenschelijk acht op gron den aan het algemeen belang ontleend, den gelaedeerde kunnen kennisgeven, dat tot vervolging zal worden overgegaan, tenzij door hem binnen een bepaalden termijn acht dagen bij verblijf binnen, een maand bij verblijf buiten Europa bericht van bezwaar wordt gezonden. Het niet inkomen van zoodanig bericht ver vangt dan de klacht. ad. 5e. De nieuwe tekst, voorgesteld voor de verspreidingsdelicten, behoorende bij de bestaande misdrijven van belee diging te weten „majesteitsschennis", beleediging van hoofden en vertegenwoor digers van bevriende Staten en de mis drijven van beleediging, opgenomen in boek 2, titel XVI van het Wetboek van Strafrecht komt overeen met dien, in hoofdstuk I van het Ontwerp opge nomen voor de verspreidingsdelicten, be hoorende bij het misdrijf van opruiing, het aanverwante misdrijf van art. 133 en de nieuwe beleedigingsartikelen 137a en 137c. Verplaatst met ingang van 16 Dec. a.s. de Commies hij den post- en tele graafdienst, M. A. Bloemendal, van het post- en telegraafkantoor te Goes naar het Spoorwegpostkantoor no.2 te Rot terdam. Middelburg. De Centrale Onderlinge Bedrijfsvereeniging voor ziekteverzekering hield Maandag 27 November voor leden en niet-leden werkgevers in één der 'zalen van het Grand-hotel een vergadering, waarin dhr Buning een overzicht gaf van de 'bestaande sociale verzekeringswetten en de noodzakelijkheid bepleitte om deze van elkaar tot stand gekomen wetten, door samenvoeging in de uitvoering, tot een meer economisch en daardoor voor werk gever en werknemer voordeeliger uitvoe ring te komen. Eenige vragen naar aanleiding van deze uiteenzetting, door aanwezigen gesteld, werden naar genoegen door dhr Buning beantwoord. Sluiting Bazaar Chr. Mu ziekkorps. Wat was het vol en wat een gezellige drukte heeTSchte er op den laatsten avond der bazaar. Te circa 9 u. begon de heer Hanthoorn met de namen der prijswinnaars mee te deelen en even later de nog aanwezige goederen bij op-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1