HETÜ! 1 DUOFOLD HENNING, Markt. TULPEN tKHANDEL Donderdag naar MIDDELBURG en natuurlijk op de Foto bij 5— Stand Uop dit Blad EERSTE BLAD. Middenstands-vragen. Belangrijkste Nieuws. Geef „RADiWOLL" Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie Kerknieuws. IUWS :erbericht. MATERIAAL rlles en diefstal. Rooktafels f 3.50. d o i goed voor o h DINSDAG 28 NOVEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PRCVINCIE ZEELAND 48e 1AARGANG - No. m Dit nummer bestaat uit 2 bladen A. C. VAN DER REST - GOES wd: D. de Visser, 4 j.; G. Verdaas- »n, 23 j. M. van 'erwijk, 19 j. arBartelse, a.;, a.; G. C. de Lsdag 21 Nov 1.0. 80.15 Con- -muzaek. 11.30- uurtje. 12.152 uwenuurtje. 34 Het orkest. 51 ndconcert. 6.10 40.30 „Samson", Orat.vereen. te M. A.V.R.O. 8.10 41 en 11.30—12 Kook- en bak- iconcert. 2.303 ipcursus. 44.30 rkoorzang. 67 415 Orkest. 9.50 ond van 27 Nov.: smende Oostelijke meest betrokken, >f natte sneeuw, temperatuur. ddag 3 uur: rgen 10 u.: 763. fietsers: 22 - GOES. zoo juist Ook in Rook* >racht sotteering. <STRA, GOES S Uitg.: N.V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnummor 11. PoBiclifrjuo on Girorekening 44455, Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Tclcf, 259. Dlrocteur-IIoofdrodactour: II. ZUIDEMA. 7)e Zeeuw Abonnementsprijs 12,50 por kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent Advertentie» 30 cent per regel, Ingezonden mededeellngen 00 cent per regel, Kleine Advertentie» Dinsdags en Vrijdags 10,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto l 0,85. Bij contract belangrijke korting, De handeldrijvende Middenstand heeft het, evenals welke groep der bevol king ook, niet gemakkelijk in dezen tijd. Ook de Middenstand wordt in niet ge ringe mate bedreigd door de algemeene malaise en daarnaast heeft hij den kamp te voeren aan de eene zijde tegen het groot-kapitaal met zijn schitterende wa renhuizen en aan den anderen kant tegen de verbruikscoöperaties. Daartusschenin zit de middenstand, in een verre van benijdenswaardige positie. Zoo ongeveer tusschen hamer en aam beeld. H'et gevaar dreigt dat niet alleen het aantal afnemers belangrijk vermin dert, maar dat ook, aangezien zoowel de warenhuizen als de coöperaties contante betaling eischen, de Middenstand een ongewenscht groot risico te dragen krijgt. Geen wonder dat ook uit de kringen van den Middenstand overigens een bevolkingsgroep met een sterk uitgespro ken onafhankelijk karakter, die gaarne zijn eigen weg baant noodkreten wor den gehoord en dat er ook daar is een roep om steun van de Overheid. len, maar die voor het moment dit be zwaar hebben, dat ze geen contanten in de la brengen. Wat dit betreft, zal de Middenstand het zonder den staat moeten doen. En dat kan ook, wanneer de Midden stand zich zooveel mogelijk aanpast aan de eischen van dezen tijd en bereid is ook zijn deel in het algemeen verlies te ne men en als daarnaast ook de saamhoorig- heid wordt betracht en door ons volk blijk wordt gegeven de groote beteekenis van den nijveren Middenstand te erken nen. In dezen crisistijd, schreef onlangs een der bladen zal de Decembermaand voor den handeldrijivenden middenstand van bijzondere beteekenis zijn. N u heeft de koopster veler lot in han den! „Zal het Nederlandsche publiek zijn koopkracht zoo besteden, dat het den handeldrijvenden middenstand uit de klauwen van het crisismonster houdt? Zal ons volk zijn roeping verstaan, om wat wij' van de nationale welvaart over konden houden zoo breed mogelijk te ver spreiden? Zullen wij het nationaal belang weten te dienen, dat een bescheiden welvaart voor velen, vooral in dezen tijd, zoo goed mogelijk wordt bevorderd?" Belangrijke vragen, die we gaarne aan onze lezers die toch ook bij' een wel varenden Middenstand belang hebben doorgeven. niet minder dan 14 tot het oude kabinet. De regeeringsverklarlng die Donderdag in de Kamer zal worden voorgelezen zal zeer kort zijn en in hoofdzaak aan de financieele vraagstukken zijn gewijd. De korting op de ambtenarensalaris sen, waarover de vorige kabinetten ge struikeld zijn, is niet in het program op genomen. Het gevaarlijkste gifgas. D'e Engelsche brigade-generaal, Gro- zier, verklaarde in een rede te Londen, dat de Engelsche regeering in het bezit is van het gevaarlijkste gifgas, dat be staat. Er is nog een tweede groote mogend heid, welke in het bezit is van een zelfde gas. Technici en wetenschappelijke onder zoekers hebben tevergeefs gepoogd, een gasmasker tegen dit nieuwe gas te con- strueeren. Geestelijke tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld. D'e in het Roerdistrict zeer bekende geestelijke dr Karl Klinkhammer stond gisteren terecht voor de strafkamer van Essen. Beklaagde werd ten laste gelegd, dat hij zich op den kansel uitlatingen zou hebben veroorloofd, welke den openbaren vrede in gevaar konden brengen. Hij- werd deswege tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. kooht. Ditmaal een partij van een half millloen kilogram. De aankoopen van rubber en tin zul len, naar werd medegedeeld, geregeld worden voortgezet. Onderhandelingen over den aankoop van schepen duren nog voort. Onlangs heeft Rusland eenige sleepbooten aange kocht, die contant betaald zijn. Het heeft evenwel ook nog behoefte aan vracht schepen. Tot dusver hebben onderhande lingen daarover echter niet tot resultaat geleid, omdat men het niet eens kon wor den over de betalingsvoorwaarden. De ex-Kroonprins op Wieringen. Gistermiddag heeft ex-kroonprins Wil helm per auto een bezoek gebracht aan Wieringen. De ex-kroonprins was verge zeld van de heeren Wölck en Coumou, de laatste opzichter van den Rijkswaterstaat te Amsterdam. Per auto van Doorn ge komen begaf men zich naar burgemeester Kolff, waar de lunch werd gebruikt. Van daar werd gereden naax den hoefsmid van Wieringen, den heer J. Luyt, terwijl ook een bezoek werd gebracht aan de voormalige pastorie te Oosterland, des tijds de woning van den Düitschen ex- kroonprins. Tenslotte werd nog een bezoek gebracht aan de Zuiderzeewerken op den Oever, waar ir. Ringelingh de gasten rondleidde; ook de Wieringermeerpolder kreeg een beurt, o.m. de dorpen Slootdorp en de Terp. Binnenland. Memorie van Antwoord inzake de korting op de Indische pensioenen. De nijverheid en de landbouwsteun. De kindertoeslag voor rijksambtenaren. Alg. verg. Zeeuwsche Landbouw Mij. Buitenland. Het nieuwe Fransche kabinet. Overstroomingen op den Balkan. voor de Gezondheid 1 Beter kunt U niet geven!! TELEFOON 168 werpen te koopen en aan vele attracties deel te nemen, opdat deze bazaar wel moge slagen en de vereeniging in staat zal zijn, spoedig tot aanschaffing van een vaandel over te gaan, waar deze bazaar voor begonnen is. D'aarna ging Spr. voor in gebed. Verder werden de keurige Over de beteekenis van den Midden stand voor het volksleven wordt zeer ver schillend geoordeeld. Minister Kuyper heeft op het eerste Nationale Middenstandscongres de Mid denstand genoemd: de ruggegraat van de maatschappij: Hij1 stelde deze groep dus op een zeer belangrijke plaats. Daaren tegen zijn er anderen die de middenstan ders beschouwen als parasieten, die leven ten koste van het welzijn van ons volk. Deze laatste opvatting is er ongetwij feld geheel naast. De Middenstand neemt in het maat schappelijk leven een belangrijke plaats in. Zonder eenige overdrijving kan wor den gezegd, dat het is een onmisbare schakel tusschen producent en consu ment. Ook voor het staatsleven is de Midden stand van belang, omdat we hier te doen hebben met een arbeidzaam, een nijver en zuinig deel der bevolking, dat voor zich zelf geen hooge eischen stelt, over het al gemeen overtuigd van de dienende taak die het heeft te vervullen. Natuurlijk er zijn middenstanders en middenstanders. Mr Aalberse heeft jaren geleden eens gezegd, dat als iemand op een goeden morgen een bonten zakdoek en een bok king voor het raam hangt, hij meent tot het gilde der middenstanders te behoo- ren. Eenzelfde verschijnsel zien we ook-nu nog. Er vestigen zich winkeliers zonder ook maar eenige vakkennis, die geen en kel risico kunnen dragen, niet in staat be hoorlijk te calculeeren, die van alle wa renkennis ontbloot zijn, die te duur moe ten inkoopen en verkoopen en die dus ook niet in staat zijn de belangen van hun klanten te behartigen. Het is duidelijk dat dergelijke z.g. mid denstanders een gevaar zijn voor zich zelf, voor het koopend publiek en ook voor den Middenstand als geheel, wiens positie zij' naar beneden balen en wiens reputatie zij schaden. De Middenstand wij zeiden het reeds heeft het niet gemakkelijk in dezen tijd. Het kraakt aan alle kanten. Geen wonder dat de vraag aan de orde komt of de Overheid ook dit stuk van het bedrijfsleven moet steunen en moet trach ten het voor volkomen ondergang te be waren. Het vraagstuk is niet gemakkelijk. Voorzichtigheid is hier eisch. Want wie moeten hier geholpen worden? Alleen de bona-fide zaken of ook de beunhazen op dit gebied? En dan: met welke middelen? Financieele steun in den vorm van een omzet-premie zal hier geen baat kunnen brengen. Er is gedacht aan het bestrijden van bet afbetalingssysteem, aan het beteuge len van het cadeaustelsel dat steeds groo- tere afmetingen aanneemt, aan regeling en beperking van het venterswezen, aan het stellen van zekere hygiënische- en welstandseischen, teneinde de oprichting van nieuwe „zaken" tegen te gaan, aan regeling van het credietwezen, aan verbe- Ar^ van ^en voorhchtingsdienst enz. Allemaal op zichzelf goede maatrege- Woeste tooneelen aan de universiteit te Boedapest. Uit Boedapest werd gisteren gemeld: Aan de universiteit hebben zich weer woeste tooneelen afgespeeld, welke zulk een omvang aannamen dat de politie voor de eerste maal in de geschiedenis der academie het gebouw van de hoogeschool ia binnengedrongen om daar met den gummistok de orde te herstellen. Reeds vroeg in de morgenuren posteerden zich groote scharen studenten voor het ge bouw, waar zij van degenen die naar bin nen wilden, de identiteitskaart verlang den en den Joodschen studenten den toegang beletten. Toen echter een ambte naar van het rectoraatsbureau werd las tig gevallen, rukte hij een der studenten eenvoudig de pet af. Dit incident gaf aan leiding tot de geruchten, dat er studenten door ambtenaren waren afgeranseld. Eenige honderden studenten drongen hierop het gebouw binnen, sloegen deu ren en lambrizeeringen stuk. Toen de politie een kwartier later arriveerde ont wikkelde zich een wild handgemeen. Eerst na een regen van stokslagen ge lukte het, de studenten in de aula te dringen. De minister van Onderwijs heeft de universiteit tot 2 December doen sluiten. Een groot tekort in Zwiserland. In zijn laatste zitting heeft de Zwitser- sche Bondsraad de rekening van den Zwitserschen staat op 31 December 1933 ontvangen. De inkomsten bedroegen fr. 301.498.000 tegen fr. 297.269.000 op hetzelfde tijdstip in 1932. De uitgaven kwamen op fr. 311.071.000 tegen fr. 277.876.000 in 1932. Er is dus een te kort van fr. 9.572.000, terwijl er in 1932 een tegoed van fr. 19.393.000 was. Het verschil bedraagt tegen bet vorige jaar dus in ronde cijfers fr. 29.000.000. Het nieuwe Fransche kabinet. Chautemps heeft een nieuw ministerie gevormd. Minister-president en minister van hin- nenlandsche zaken is Chantemps, van buitenlandsche zaken Boncour en van fi nanciën Bonnet. Teneinde zijn solidariteit met de nieu we regeering te toonen heeft Herriot die gelijk bekend, om gezondheidsredenen geen portefeuille heeft kunnen aanvaar den, erin toegestemd afgevaardigde naar den volkenbond te worden en Frankrijk ook bij andere diplomatieke zendingen te vertegenwoordigen. Het nieuwe kabinet bestaat bijna uit sluitend uit radicaal-socialisten. In de regeeringspers komt een zekere teleurstelling tot uiting, dat Chautemps er niet in geslaagd is een concentratie tot stand te brengen, zooals eerst zijn doel was. De rechtsche pers voorspelt het kabi- net-Ghautemps geen lang leven. Het nieuwe kabinet is in hoofdzaak gelijk aan het afgetreden ministerie-Sar- raut. Van de 18 ministers behooren er Storm en sneeuw. Gisteren hebben hevige windvlagen de Zuidkusten aan de Tyrrheensche Zee ge teisterd. Tal van schepen moesten de dichtstbijzijnde havens binnenvallen. In de verschillende deelen van Italië hebben rukwinden schade aangericht aan de daken der huizen, terwijl telefoon- en telegraafpalen werden vernield en hoo rnen ontworteld. Hier en daar hadden persoonlijke ongelukken plaats. In het Moezeldepartement ligt de sneeuw thans 15 a 20 c.M. dik. Ook in de Vogezen en de Jura is veel sneeuw gevallen. Op verschillende plaat sen is de sneeuwlaag 20 c.M. dik en sneeuwploegen moesten aan het werk worden gezet, om de wegen vrij te maken. Te München is de eerste sneeuw ge vallen. In de bergen ligt de sneeuw reeds tamelijk hoog. Korte Berichten. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor den kantonnalen raad van Genève zijn vier sociaal-democraten en drie ver tegenwoordigers der burgerlijke partijen gekozen, zoodat Genève het eerste kan ton is, waar de socialisten een meerder heid hebben. Gekozen is o.a. de journalist Leon Nicole, die verantwoordelijk is voor de onlusten van November 1932 en pas onlangs uit de gevangenis werd ontsla gen. - Uit Tsingan wordt gemeld, dat een uit 22 man bestaande wacht van solda ten is doodgevroren. De lijken werden in de sneeuw gevonden. Tot de jongste maatregelen, waartoe in Italië besloten is, behoort de beper king van het vrouwelijke personeel bij de openbare diensten. Bij de administratie van staat, provincies en gemeenten zul len niet meer dan 5 pet. vrouwen te werk kunnen worden gesteld voor de hoogere functies en 20 pet. in de lagere rangen. De kinderbijslag voor rijksambtenaren. Zooals reeds werd bekend gemaakt heeft de regeering besloten tot een herzie ning, met ingang van 1 Januari 1934, van de voor het rijkspersoneel geldende bezoldigingsmaatregelen onder meer in dien zin, dat alle salarissen met 10 pet zullen worden verminderd, waarbij echter het minimumbedrag van den kinderbij slag op f 60 per kind gehandhaafd zal blijven. Ter zake heeft de regeering nader be slist, dat de kinderbijslag van ambtena ren, met 4 en meer daarvoor in aanmer king komende kinderen, niet zal dalen beneden het thans door hen aan kinder bijslag genoten bedrag, zoolang het aan tal kinderen, waarvoor bijslag wordt ge noten, niet vermindert. Handel met Rusland. Voor Russische rekening is naar het „Hdbl." meldt, dezer dagen hier te lande opnieuw een partij varkensvleesch ge- Om ongeveer 5 uur vertrok men van Wieringen naar Amsterdam, vanwaar de ex-kroonprins met den trein van half 8 naar Duitschland terugkeerde. Schatkistbiljetten. Een wetsontwerp is ingediend met het doel den looptijd van schatkistbiljetten te verlengen. Uitgifte met een langeren looptijd dan 1 jaar is krachtens de wet niet mogelijk. D'e constellatie ter geldmarkt 1 aldus de toelichting biedt grond voor de ver wachting, dat er thans een niet onaan zienlijk bedrag aanwezig is, dat niet be stemd kan worden voor vaste belegging, doch waarvan de houders nochtans wel bereid zouden zijn, het voor langeren tijd dan één jaar ter beschikking van het Rijk te stellen. Ten einde van deze omstandigheid ge bruik te kunnen maken, ten bate van de voorziening in 's Rijks kasbehoeften, acht de Minister van Financiën het gewenscht, de bepaling omtrent den looptijd der schatkistbiljetten te verruimen. Een ver lenging van den maximum-looptijd tot 5 jaar schijnt hem voldoende. Tevens wordt thans weggenomen het wettelijk bezwaar tegen uitgifte beneden pari. Geen verhooging maximum weduwen- pensioen. De minister van Binnenlandsche Zaken zegt in een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over de begrooting van het algemeen burgerlijk pensioenfonds o.a.: De verhooging van het maximum we- duwenpensioen zou onvermijdelijk een verhooging van de bijdragen voor het ge zinspensioen ten gevolge hebben.. Hier aan kan in deze tijden niet worden ge dacht. De vorige minister van Financiën heeft reeds overwogen of het wenschelijk is de regeling van art. 62a van de pensioenwet uit te breiden tot de gevallen van ontslag op eigen verzoek. Bij het ontwerpen van de eerstvolgende wijziging der pensioen wet zal hierover worden beslist. Middelburg. Maandagavond werd de door de Chr. Muziekvereeniging „Oefe ning na den Arbeid" te houden bazaar door den eerevoorzitter dier vereeniging mr R. M. van Ousseldorp te half acht geopend. Hartelijk werden de talrijk op gekomen genoodigden en belangstellen den welkom geheeten, in het bizonder de Burgemeester, wiens aanwezigheid op zeer hoogen prijs werd gesteld. Mr van Dusseldorp wees voorts in zijn openings woord op de beteekenis en waarde der Christelijke muziekbeoefening ten dienste der volksontwikkeling. Het was hem een buitengewoon genoegen als eere-voorzit- ter dezer vereeniging, deze met zooveel ambitie opgezette en voorbereide bazaar te mogen openen en hij eindigde met een hartelijke opwekking om diep in de zak ken te tasten en veel der uitgestalde voor stands, de talrijke attracties en spelen na der bezichtigd. Zeer spoedig heerschte er een levendige drukte. Gevonden voorwerpen: Port. in. inh., v. Schaik, Eigenhaardstr. F 26; geldstuk, F. Gijsouw, Chr. Kweeksch.; horloge, Sanderse, Karelsgang; belasting- merk, Wondergem, Bastion N 71; bank biljet, P. Vemtevogel, Verk. Quakkelaar- str., 116, Vlissingen; port. m. inh., Holle- brandse, Latijnsche scboolstr. D 10; kinderport., B. v. P., Traas; boodschap- tasch, v. Spronsen, Heerengr, M 47; muts, J. v. Voorn, Spuistr. F 216; alpenmuts, F. v. Sluijs, Turfkaai H 178; poppen- mutsje, L. Moens, Zach. Jansenstr. W 116; paar handschoenen enz., Boone, Oostkerkplein O 16; muts, G. de Nooijer, Arnemuiden (of Rott. bank alhier) B 1; poesje, Vermeulen, Kinderdijk P 119, fietsband, Wigard, v. Epenpark W 219; ceintuur, B. v. P.; spatlap v. rijwiel, J. Force, K. Breestraat O 174; p. dames handschoenen, Joziasse, Volderijlaagte M 118; gym. schoenen, Th. v. Scholte, Hofplein E 225; damesh andschoen, v. d. Zande, Volderijlaagte M 88; mantelband, W. Verdaasdonk, Schuitvlotstr. N 207; belastingmerk, de Looff, St. Jansgang I 88; glacé handschoen, I. "Wondergem, Dam Z.Z. G 38; glacé handschoen, Mesu, Achtersingel; tompouce, Kaaswinkel, L. Viele K 202; huissleutel, B. v. P.; be lastingmerk, G. v. Schelven, Jasmijnstr. W 170; handschoen, J. Joosse, Bastion N 60; nieuwe muts, de Looff, B. v. P.; mo^ torbroek, Sinke, Vliss.str. I 171; dames handschoen, M. Bos, Leliestr., W 137; pakje tabak, Bosdijk, Oude Kr. weg T 206; handschoen, Den Hollander, KI. Vlaanderen M 207; ceintuur, Simons, Heerenstr. H. 148. Vlissingen. De heer J. J. van den Ende uit Middelburg speelde alhier voor de Vlissingsche schaakclub 18 partijen si multaan. Won er 17 en speelde 1 reserve. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Watergraafsmeer (2e pr.pl.), F. J. Broeyer te Woerden, J. van Noort te Noordwijkerhout en F. H. G. Tonnon te Pijnacker. Geref. Kerken. Beroepen te Wormer, K. Doornbos, ^and. te Groningen. Te Vlagtwedde, F. H. Medendorp, cand. te Assen. Ev. Luth. Kerk. Aangenomen naar Rotterdam (toez.), P. H. Borgers te Hoorn. Doopsgezinde Gem. Aangenomen naar Boven-Knijpe, M. J. Nolthenius, prop. te Hallum. Bedankt voor Gorredijk, M. J. Nolthe nius, prop. te Hallum.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1