Toor allen die Sukkelen EERSTE BLAD. ZATERDAG 25 NOVEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 48 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Mphardt's LaxeertaMetten Binnenland. Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws. crtels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam, Kwaliteits producten: Murwe en halfz. 7-8*/2 °/o Lijnzaadkoekjes vocht, dat is Lijnzaadschilfers i 5% vocht Lijnmeel minder dan Vraagt merk RERTELS. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tclofoonnummcr 11. Postchèquo on Glrorekoning 44455, Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Tclof. ZOO. Directeur-Hoofdredacteur: It. ZUIDEMA. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortontiön 30 cent per regel. Ingezonden mododoolingon 00 cent per regol. Kleine Advcrtontiön Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Regeeringsmaatregelen. Er wordt van alle kanten geroepen om hulp en steun van de Overheid maar daar tusschen door en daar boven uit zelfs klinkt het geroep van hen die de geno men maatregelen of onvoldoende of ge heel verkeerd achten. Ons Groningsche orgaan vindt het vol strekt niet erg dat deze critiek gehoord wordt. Maar gelukkig dat het niet bevalt, zegt dit blad. Een eenigszins eigenaardige maar toch juiste uitspraak. Er wordt van verschillende zijden een sterke aandrang uitgeoefend om te komen tot uitbreiding van de Overheidsbe moeiing. De staat moet het doen! Dat is het ideaal van de Soc.-Democraten en vau hun tegenvoeters de Nat.-Socialisten. De staat moet alles en mag alles en kan alles. Schijnbaar is er tusschen beide rich tingen een hemelsbreed verschil, maar in den grond der zaak zijn er belangrijke punten van overeenkomst. De wegen waarlangs men gaat zijn verschillend, maar bij beide is het doel Staatsabsolu- tisme. En nu is het voordeel vem wat wij thans zien gebeuren en wat in vele op zichten door de omstandigheden geboden is, dat we aanschouwelijk onderwijs ont vangen. Wij zien nu, dat het, wanneer de Overheid, zij het noodgedwongen, zich met het maatschappelijk leven gaat be moeien naar alle kanten mis loopt. We zien nu hoe het niet moet. En nu zegt ons Groningsche orgaan: „Dit is de goede kant aan het geval, dat het nooit goed loopt. Men denke zich eens in, dat de staal alles van boven af goed kon regelen in de maatschappij. Dan zaten wij zoo in het meest tyrannieke socialisme en de staat, die alles verzorgde, zou zijn wil allen op leggen. De vrijheid ware verdwenen. Hoe gelukkig dus, dat het moeilijk loopt, al doet men ook zijn best. De menschen hebben van het socialis me en van het optreden van den staal altijd veel goeds gehoord. Nu drinken zij enkele droppels uit den beker van de al gemeens staatsbemoeiing, en ieder trekt een vies gezicht. Wij vinden dat niet zoo erg. In zekeren zin mogen wij het wel zoo." Geen wonder, zal men van de zijde der N.S.B. zeggen, dat het verkeerd gaat. Wat zal men nu anders van een door het par lementarisme verworden staat verwach ten? Hoe kan men nu meenen dat het goed zou gaan in een door de politiek vergiftigde staat? Zij zien hierbij echter een kleinigheid over het hoofd. Deze: Dat van de zijde van het parlement juist geklaagd wordt, dat de Volksverte genwoordiging in de steunmaatregelen veel te weinig gekend wordt. Dat alle maatregelen in het belang van de bedrij ven genomen worden in overleg met de uit het bedrijfsleven opgekomen corpora ties. Lat de uitvoering voor een groot deel is gelegd in handen van vertrouwensman nen uit het bedrijfsleven. En toch loopt het naar alle kanten mis. Omdat de Overheid zich hier moei bewegen op een terrein wat het hare niet is. Het is goed, dat dit nu weer eens duidelijk blijkt, zooals het ook gebleken is in de na-oorlogsjaren toen ons volk tenslotte van het ingrijpen van den „staat" meer dan genoeg bleek te hebben. Dat is de eene kant van de zaak. De andere kant is dat het nooit goed te praten valt wanneer als de Overheid iets moet doen op dit terrein, een zeer groot deel van ons volk de noodige mede werking weigert en niets onbeproefd laat om de Overheidsmaatregelen te sabotee- ren. Het schijnt soms alsof tegenover de regeeringsmaatregelen alles geoorloofd is. Met de moeilijkheden waarmee de Over heid te worstelen heeft wordt niet gere kend. Zelfs menschen die overigens nauw leven, schijnen als het er om gaat de re geeringsmaatregelen te verijdelen weinig last van hun geweten te hebben. Zij ver staan niet, dat vooral in deze dagen het bidden voor de Overheid gepaard moet gaan met het werken en dat ook al is dat dan iets minder voordeelig het egoïs me naar den achtergrond moet worden gedrongen. In het groote, maar ook in het kleine. Politieke doodgravers. In een der bladen werd het optreden van hen die bezig zijn het constitutioneel parlementaire stelsel te ondermijnen te recht gekenschetst als het werk van po litieke doodgravers. Wij denken hjerbij niet in de eerste plaats aan de Nat. Socialisten. Deze heeren voeren een groot woord: zijzullenditenzij weten dat, maar zij hebben naar het schijnt nog nooit aan dacht geschonken aan het wijze woord van Achab, dat dia zich aangordt, zioh niet moet beroemen als die zich losmaakt. Van deze zijde dreigt, ondanks de groote woorden, die daar gesproken wor den, niet het grootste gevaar. Het eigenlijke gevaar schuilt aan de zijde van de zich noemende democra ten, die terwijl ze in hun domheid mee nen dat ze het parlementaire stelsel ver dedigen, juist bezig zijn, voor dat stelsel 't graf te graven. Om dit bedrijf in volle werking te zien, moet men b.v. letten op wat te Amster dam gebeurt. Daar hebben eerst de soc. democraten geweigerd hunne medewerking te ver- leenen aan de gezondmaking van de fi nanciën. Zij weigerden te herstellen wat mee door hun schuld kapot was gemaakt en nu er anderen zijn die dat moeilijke werk willen ter hand nemen, nu doen ze hun best om dien arbeid te doen misluk ken. Een paar dagen geleden werd om een bagatel-zaak een motie van afkeuring te gen het beleid van B. en W. door ge dreven. Maar zoo weinig ernst was hier in het spel, dat men niet het minste be zwaar had, met datzelfde college de be grooting te behandelen. Zioo wordt van de meest ernstige din gen een schandelijk politiek spel gemaakt. Straks zal, naar verwacht wordt, de ontwerp-begrooting worden afgestemd. Anderen zullen dan doen wat de meer derheid van den Raad weigert te doen. De gemeentelijke autonomie heeft dan weer een geweldige knauw gekregen. En tegelijkertijd het parlementaire stelsel, dat, wanneer het regelmatig functioneert van zoo groote beteekenis kan zijn voor ons volk. De kabinetscrisis in Frankrijk. De oorzaak. De nachtzitting, die tot den val van het Fransche ministerie leidde, had een zeer bewogen verloop. Minister-president Sarraut nam in den loop van de zitting het woord. Hij ver klaarde, dat hij politiek wilde voeren en geen bioscoopvoorstelling wilde geven. Aan de socialisten gaf hij te kennen, dat hij van marchandeereni niet wilde weten. Het gaat er thans om, de financiën van het land te beveiligen. Herriot wees er op, dat de aanvaarding van de financieele voorstellen der regee ring noodig is. Indien het Fransche volk zich even opofferingsgezind betoont als het Engelsche, zou de taak van den mi nister van financiën gemakkelijk zijn. De renteniers hebben hun offers ge bracht, thans moeten anderen dit ook doen. De republiek is in gevaar! Ook de vroegere minister van finan ciën Flandin voerde het woord, die ver- iklaarde voori het regeeringsvoorstel te zullen stemmen, hoewel niet met geest drift. Het gaat thans echter om het heil van Frankrijk. Fladin wees op de week staten van de Bank van Frankrijk, waar uit blijkt, dat 20 October niet minder dan 2,5 millioen francs aan den goudvoorraad is onttrokken. Al deze woorden hielpen echter niet. Er was geen meerderheid om het kabinet te steunen. President Lebrun heeft gisteren den ge- heelen dag besprekingen gehouden met de leiders der politieke groepen en met financieele persoonlijkheden teneinde een kabinetsformateur te vinden. Tal van be kende politieke leiders hebben hun oor deel over de crisis kenbaar gemaakt. Nikkei-invoer in Duitschland Gedurende den laatsten tijd is er in een deel van de buitenlandsche pers meer malen gewezen op een verhoogden invoer van nikkel, welk metaal voor bewape ningsdoeleinden bestemd zou zijn. Naar uit Berlijn gemeld wordt, zijn deze geruchten absoluut onjuist. Welis waar is de invoer van nikkel in vergelij king met het vorige jaar toegenomen, doch zij zal minder bedragen dan in 1928 en 1929. Een groot deel van het ingevoerde nik kel dient voor aanmunting. De groote verzoendag In Griekenland. De Grieksche bladen leveren heftige critiek op de regeering en de Joodsche gemeenschap in verband met het invoe ren van een wet waarbij de Joodsche groote verzoendag tot 'n officieelen feest dag wordt verklaard waarop alle winkels moeten gesloten worden. Verwacht wordt dat de regeering in verband met de talrijke protesten van het niet-Joodsche deel der bevolking de wet zoodanig zal wijzigen dat de verplichte winkelsluiting alleen betrekking heeft op Joodsche zaken. De bladen verklaren dat de wet was in gevoerd als een belooning aan de Jood sche gemeenschap die de regeering bij de jongste verkiezingen heeft gesteund. Fascistische samenzwering In Spanje? Donderdag liepen er te Madrid geruch ten, volgens welke de politie een monar- chistisch-fascistische samenzwering op het spoor zou zijn gekomen, waarbij zoo wel burgerlijke als militaire kringen be trokken zouden zijn. In verband hiermede heeft de politie uitgebreide maatregelen getroffen en alle strategische punten van de stad bezet. Volgens veler opvatting zou men hier echter slechts met een verkiezingsma noeuvre te doen hebben, waarvan het doel was, ten gunste van de linksehe par tijen invloed te oefenen op de herstem mingen van 3 December. In den gisteren gehouden ministerraad werd meegedeeld, dat de toestand in het land overal kalm was. Korte Berichten. De Düitsche regeering zal te Wee- nen stappen doen naar aanleiding van het incident aan de Oostenrijksche grens, waarbij een Duitsch militair op Duitscb gebied door een Oostenrijksch Heimwehr- man werd doodgeschoten. i De regen, welke van Donderdag ochtend vroeg tot 's avonds laat op Na pels is gevallen, heeft niet alleen in de lager gelegen stadsgedeelten groote over stroomingen veroorzaakt, maar ook ern stige stagnatie bij het verkeer teweegge bracht. Op eenige plaatsen in de stad stond het water een halve meter hoog. De Duitsche posterijen zullen bin nenkort een nieuwen postzegel van 1 pfennig doen verschijnen met de beelte nis van den rijkspresident met haken- kruis-wapenmerk. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. DE AMSTERDAMSCHE SALARIS- VOORSTELLEN. De Raad voor loonsverlagingi Kindertoieslag verworpen. Na langdurige debatten ia de Amster- damsche Gemeenteraad gisteren over di verse belangrijke voorstellen gaan stem men. Met 23 tegen 19 stemmen keurde de raad goed het voorstel van B. en W. tot opheffing van het Crisisfonds. Tegen stemden de sociaal-democraten, de com munisten en dhr Kitsz. Met 31 tegen 11 stemmen werd beslo ten de onderhandelingen in het georg. overleg niet te hervatten. De voordracht van B. en W. tot her ziening van de loonen en salarissen en andere regelingen van de arbeidsvoor waarden voor de gemeentewerklieden en -ambtenaren (zonder den kindertoeslag) werd met 23 tegen 20 stemmen aangeno men. Het voorstel van B. en W. om een kin dertoeslag in te voeren werd verwor pen met 24 tegen 19 stemmen, zulks om dat 'hiertegen ook de neutrale midden standers en Ir de Hartogh stemden. Het voorstel ter invoering van den 9- urigen werkdag in de ziekenhuizen werd aangenomen met 22 tegen 21 stemmen. Het voorstel van B. en W. tot herklas- saficatie van het gemeentepersoneel werd met dezelfde stemmenverhouding door den Raad aanvaard. De voordracht van B. en W. oom de pe riodieke verhoogingen voor de ambtena ren voorloopig op te schorten, werd even eens aangenomen met 2221 stemmen. De burgemeester deelde hierop mede, dat de verwerping van den kindertoeslag door den Raad een zoodanige wijziging in de begroeting brengt, dat B. en W. zich hierover nader willen beraden. In ver band hiermede werd de zitting geschorst tot a.s. Dinsdagmiddag. Vliegen niet naar Genève. Op de vragen van den heer Van der Hoeven betreffende de mededeelingen in „Het Volk" ter zake van het terugkomen door den heer Vliegen op zijn ontslag aanvrage als lid der Nederlandsche dele gatie ter Ontwapeningsconferentie heeft Minister De Graeff het volgende geant woord: Ondergeteekende heeft kennis genomen van een artikel in „Het Volk", waarin uitlatingen werden weergegeven, welke de heer Vliegen zou hebben gedaan om trent het terugkomen op zijn ontslagaan vrage als lid van de Nederlandsche dele gatie ter Ontwapeningsconferentie. Toen ondergeteekende in September j.l. gebleken was, dat op de ontslagaanvrage van den heer Vliegen nog niet was be schikt, heeft hij hem inderdaad uitge- noodigd, op deze ontslagaanvrage terug te komen. Ondergeteekende heeft bij de behande ling van Hoofdstuk III van de Rijksbe- grooting in de Tweede Kamer der Staten- Generaal op 17 November j.l. in den breede de motieven uiteengezet, die hem daartoe hebben geleid. In de woorden, door den heer Vliegen na deze uiteenzetting in de Tweede Kamer gesproken, heeft ondergeteekende aanlei ding gevonden, hem mede te deelen, dat onderget. het verzoek aan hem, om op zijn ontslagaanvrage terug te komen, moest terugnemen. Dienovereenkomstig heeft onderget. aan H. M. de Koningin het verzoek van den heer Vliegen om ont heffing uit bedoelde functie met gunstig advies voorgeleid. De verantwoordelijkheid voor de samen stelling der delegatie berust by den Mi nister van Buitenlandsche Zaken. Tegen mededeeling, met wien ondergeteekende al of niet overleg heeft gepleegd, heeft hij bezwaar. Tegen het cadeaustelsel. De afd. Bussum van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen, welke 1100 leden telt, beeft met algemeene stemmen besloten om van winkeliers geen cadeaux te aan vaarden. Bij de besprekingen is alge meene verontwaardiging over het cadeau stelsel uitgesproken; men meende, dat thans door dezen maatregel duidelijk moet gemaakt worden, dat de huisvrou wen haar bekomst van dit systeem heb ben. De cadeaukwestie is in de plaatselijke huisvrouwenvereeniging aan de orde ge weest; nu een groot aantal winkeliers een verkoopactie op touw hebben gezet, waar bij aan elke koopster, die voor vijftig cent koopt, eeni gedrukt Bussumsch wapen wordt uitgereikt, waarvan men er tien moet verkrijgen oom voor een cadeau in aanmerking te kunnen komen, werd bet gevaar, juist voor de buisvrouwen, die in dezen tijd geen groote bedragen kunnen besteden, te groot geacht, dan dat men nog langer met een duidelijke uitspraak wilde wachten. Ziekteverzekering bij werkverschaffing. In bet Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit, waarbij de premiën voor de ziekteverzekering bij de werkverschaffin gen worden teruggebracht van 8 op 5 pet. Deze vermindering wordt voor de eer ste maal toegepast bij de vaststelling der premie, verschuldigd over loon, uitbetaald na 31 December 1933. De Omzetbelasting. Bij Koninklijk besluit van 14 Novem ber, opgenomen in bet gisteren versche nen Staatsblad no. 591, is bepaald, dat de Omzetbelastingwet 1933 in werking zal 'treden op 1 Januari 1934. Verschil in steunverleening. De minister van Sociale Zaken ver klaart in de Memorie van Antwoord zij ner begrooting, geen termen te kunnen vinden om het verschil in uitkeering tus schen verzekerde en niet-verzekerde ar beiders op te beffen. De minister ontkent, dat de regeering streeft naar steeds verdere verlaging van steun. Hieruit mag echter niet worden af geleid, dat nergens tot tariefsverlaging wordt overgegaan. Omtrent de mogelijkheid van verstrek king van goedkoope aardappelen aan werkloozen pleegt de minister overleg met zijn ambtgenoot van Economische Zaken. TWEEDE KAMER. Justitiabegrooting. De Kamer heeft in de nachtzitting van Donderdag op Vrijdag de begrooting van Justitie zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Binneniandsche Zaken. De Kies wet. Betrouwbaarheid van de Bur gerwacht Autonomie der Gemeen- ten. Burgemeestersbenoemingen. In de vergadering van Vrijdag werd voortgezet de behandeling van de begroo ting van Binnenl. Zaken. Minister D e W i 1 d e zet zijn rede voort en merkt op, dat de Kieswet feitelijk al tijd op de helling is. .Wat de kleine 1 Binnenland. De Tweede Kamer over de begrooting van Binneniandsche Zaken. De omzetbelasting op 1 Jan. in werking. De heer Vliegen niet naar Genève. De Amsterdamsche Gemeenteraad over de loonkwestie. Buitenland. De kabinetscrisis in Frankrijk. Fascistische samenzwering in Spanje? Ingezonden Mededeeling. Soyaschilfers gewoonlijk Soyakoekjes indekoeken. Ratiokoekjesv.rationeele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vitaminenmee! beter dan vischmeel. Let op ons ongeschonden LOODJE. partijen betreft, dikwijls is gebleken, dat de waarheid is niet bij de massa doch in een klein hoekje. Doch het gaat hier uitsluitend om de samenstelling van een goed parlement. Het parlement mag niet versplinterd worden. Dan is er de kwes tie der verantwoordelijkheid, ook bij de oppositie, zelfs wanneer die niet spoedig tot meeregeeren geroepen zullen worden. Veel worden er kleine partijtjes gesticht door personen, die op een lijst van een groote partij geen goede plaats kunnen krijgen. Als er dus voorstellen tot wijzi ging der Kieswet komen, zou de kwestie der kleine partijen in deze richting onder de oogen kunnen worden gezien. Niemand is gedwongen te stemmen, wel om naar het stemlokaal te gaan. Persoonlijk gelooft spr., dat de opkomst niet door straf moet worden bevorderd. Er behoort vrijheid te zijn om te stem men. De burgerij moet het recht hebben om te stemmen, niet de plicht. Moreel is het de plicht om van het stemrecht gebruik te maken. Orde en rust moeten door de Overheid worden gehandhaafd, niet door particu lieren. Als op een gegeven oogenblik er menschen zijn, die de handhaving een te zware taak achten voor de Overheid en haar organen, komen particulieren hun diensten aanbieden. Zoo zijn in Nov. 1918 ontstaan de Bijz. Vrijwillige Landstorm en de Burgerwacht. Was er geen orde en rust, dan zou ook de heer Zadelhof! zijn werk niet kunnen doen. Dat de land storm en de burgerwachten zich oefenen is logisch en te wijten, niet aan hen, maar aan degenen, die deze instituten noodig maken. Spr. dankt de burgers, die kracht, tijd en soms ook geld beschik baar stellen voor genoemde instituten. Spr. ontkent, dat er in de Burgerwach ten verkeerde elementen zijn binnenge drongen, in den omvang als de heer Schaepman zeide. Hier en daar moge een fascist binnengedrongen zijn, daartegen wordt door spr. met kracht opgetreden. Liever zou spr. in het geheel niet van burgerwachten gebruik maken, dan van niet volkomen betrouwbare. GecL Staten hebben door hun locale kennis veel nuttigs gedaan, ten aanzien van gemeenteraadsbesluiten. Maar de toestanden zijn veranderd. Als nu pro vinciën wel een electriciteitsbedrijf ex- ploiteeren heeft het al spoedig den schijn dat de staatsrechtelijke verhouding tus schen Ged. Staten en Provincies uit het oog wordt verloren. Hier doet zich een probleem voor, dat voortdurend spr.'s aandacht vergt, ook de schijn moet wor den vermeden. Verplichte aansluiting bij Waterleidin gen geschiedt alleen, als er hygiënische motieven voor zijn. Het algemeen belang geeft den doorslag. De autonomie der gemeenten is een kostbaar en kostelijk goed. Doch er zijn er, die de autonomie misbruiken, daarom is er een wetsontwerp op grond van art. 144 4e alinea der Grondwet in vergevor derden staat van voorbereiding. Ook loopt de autonomie gevaar door den fin. toestand van verschillende ge meenten. De gemeentel ij ke finan ciën zijn een landsbelang; hier mag niet een soort klassestrijd ingevoerd worden. Spr. becijfert, dat de gemeenten in Nederland hebben gewerkt met een tekort in 1931 van f20.196.000 en in 1932 van f54.316.000. Zoo kan dit niet door gaan; anders ligt daar het einde van alle autonomie. De financiën van rijk en gemeenten moeten in orde komea De circulaires ten deze zijn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1