EERSTE BLAD. VRIJDAG 24 NOVEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 4? Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Nog geen 3 Cent per kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementen f 0.20 Uit de Provincie. Onderwijs. Uitg.: N.V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnummor 11. Postchöquo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Larigo Burg. Tclcf. 200. Directeur-Hoofdredacteur: II. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortcntiön 30 cent per regel, Ingezonden mcdodoolingcn 60 cent per regel. Kleine Advcrtontiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Corporatief parlement. De Nationaal Socialisten zijn niet bang voor het aanheffen van groote leuzen, maar als gevraagd wordt concreet aan te geven wat daarmee bedoeld wordt, dan is het antwoord meestal onbevredigend. In navolging van Italië spreekt meo b.v. voortdurend van den corporatieven staat. Het parlementaire stelsel moet ver dwijnen om plaats te maken voor de cor poratieve vertegenwoordiging. Nu werd eenigen tijd geleden in „Het Volk" door Dr Polak opgemerkt, dat in Italië van een corporatieve volksverte genwoordiging geen spoor te ontdek ken is. „Volk en Vaderland" toonde zich daar over zeer gebelgd. In het nummer van 4 November heette het, dat Polak óf be wuste leugens vertelde óf niet op de hoogte was, daar in Italië al gedurende een reeks van jaren de corporatieve maat schappij- en staatsorganisatie function- neert. Maar wat wil nu het geval? Op 15 November, 10 dagen later dus, hield Mussolini in den Nationalen Raad van Corporaties een rede over de toe komst van de Italiaansche Kamer. Hij kondigde aan, dat de Kamer van Afgevaardigden, welke na afloop der huidige zittingsperiode zal worden ont bonden, wordt vervangen door een cor poratief lichaam. Maar niet dadelijk; in de toekomst. „Daar de wetgevende periode afgeloo- pen is, aldus Mussolini, moet deze Ka mer worden ontbonden, maar daar er geen voldoende tijd is voor de schepping van de nieuwe cor poratieve instellingen, zal er een nieuwe Kamer moeten worden geko zen volgens het stelsel, dat ook in 1929 is toegepast. Er zal echter een oogenblik komen dat deze Kamer zichzelf om hals moet brengen. Het is volkomen begrijpelijk dat mettertijd de Nationale Raad der Corporaties de huidige Kamer van Afge vaardigden volledig vervangt, daar deze in den grond een volslagen anachronisme is, tot zelfs in haar naam toe. Deze Ka mer veronderstelt een wereld, die wij heb ben afgebroken, zij veronderstelt een veel heid van partijen, en vaak een aanslag op de besluitvaardigheid. Sinds den dag, dat wij deze veelheid van partijen heb ben afgeschaft, verloor deze Kamer haar voornaamste reden van bestaan. Dit alles zal zich eerlang voltrek ken, maar wij behoeven niet met over ijling te werken. De hoofdzaak is het b e- g i n s e 1 vast te stellen, daar men uit hel beginsel tenslotte de onvermijdelijke ge volgen trekt." Wat blijkt hieruit? Dat de corporatieve vertegenwoordiging die volgens Mussert sinds jaren func- tionneert, volgens Mussolini die nu reeds meer dan 10 jaren aan het bewind is, eerst mettertijd in werking zal tre den. Of we hier bij „Volk en Vaderland" met onkunde dan wel met opzettelijke mislei ding te doen hebben, kan hier buiten be schouwing blijven. Van der Lubbe aan het debatteeren. Gisteren kwam er tijdens de verhooren in het Rijksdagbrandproces een sensatio- neele verandering in de houding van Van der Lubbe. Hij richtte zich op en riep uit: „Ik zou graag weten, wanneer einde lijk het vonnis wordt geveld en voltrok ken." Voorzitter: „Dat kan ik niet zeggen. Dat hangt van u zelf af, als u wilt ver klaren wie uw medeplichtigen zijn". Van der Lubbe: „Dat heb ik reeds ver klaard. Ik heb duidelijk gezegd, dat ik geen medeplichtigen heb. Zijn elementair rechtsgevoel was in opstand geraakt. Van der Lubbe doorziet blijkbaar niet, dat er machtigen in den lande zijn, die om bijzondere redenen Torgler voor zijn (Van der Lubbe's) mis daad willen doen boeten. Van der Lubbe vervolgt: „Het onder zoek duurt nu al acht maanden en ik hen het met de ontwikkeling van den gang van zaken gedurende dien tijd in het geheel niet eens. De andere beklaagden hebben niets met het proces te maken. Het is m ij n proces! Ik ben de aangeklaagde en ik wil mijn vonnis hebben, opdat ik twintig jaar gevangenisstraf krijg, of ter dood ver oordeeld word. Doch ik wil in ieder geval, dat er iets gebeurt. Wat, zoo zeide hij, is het eigenlijk voor een daad, die brandstichting? Het is een daad van tien minuten, of hoog stens een kwartiertje geweest. Dat heb ik heelemaal alleen gedaan." Voorz.: „Heeft u dan niet de verklarin gen van de deskundigen begrepen, die dat voor onmogelijk verklaren?" Van der Lubbe: „Ja, die zeggen steeds dat het uitgesloten is, dat één persoon het gedaan heeft. Ik heb met mijn jas alleen de plenum-zaal aangestoken". Ook Dr Sack stelt eenige vragen, welke door van der Lubbe in dien zin beant woord worden, dat hij geen medeplich tigen heeft gehad, dat hij Dimitrof, Popof en Tanef, evenals Torgler, voor het proces nooit gezien heeft en dat hij voor de brandstichting nooit in den Rijksdag is geweest. Op een vraag of iemand hem uit Ne derland heeft gehaald, antwoordt van der Lubbe ontkennend. Hij is uit vrijen wil naar Duitschland gegaan. De president: Hoe kon u dan zoo vlug den weg in het gebouw vinden? Het is daar toch zeer donker? Van der Lubbe: Ik ben op goed geluk geloopen. De president: Wie heeft u den weg gewezen? Van der Lubbe: Dien heb ik zoo ge vonden. De president: Dat is niet waar. Wie in den Rijksdag komt, kan niet zoo snel den weg vinden. Iemand moet u ten min ste den weg beschreven hebben, of u bent er reeds tevoren geweest. Van der Lubbe: Waarom is dat ook weer niet waar? Ik ben doorgeloopen, zoover ik kon en zoover ik brand kon stichten. Ik ben direct in de restauratie begonnen en ten slotte heb ik de groote zaal gevonden. Het gevaar van een Fransch-Engelschen tariefoorlog. Runciman heeft gisteren, in antwoord op een vraag in het Lagerhuis de door de Daily Herald aangekondigde plannen der Engelsche regeering betreffende, een min of meer uitgesproken tariefoorlog tegen Frankrijk bevestigd. De minister zeide, dat de Engelsche regeering tenzij de Fransche surtaxe op Engelsche goe deren binnenkort wordt afgeschaft, zich gedwongen zal zien om bijzondere sup plementaire rechten te heffen van een reeks van Fransche goederen, welke on geveer overeenstemmen met de Fransche extrarechten op Engelsche producten. Londen koestert de vaste hoop, dat de tegenwoordige Fransch-Engelsche onder handelingen over de surtaxe tot een over eenkomst zullen leiden, welke toe zal staan het algemeene probleem onder han den te nemen van een aanpassing van den ruilhandel van beide landen. Commercieele „Kerstcampagne". Het gemeentebestuur van Düsseldorf heeft besloten de stad de komende weken een Kerst-aanzien te geven, teneinde het doen van inkoopen aan te moedigen en koopers van buiten de stad te lokken. Van 3 December af zullen alle winkels een verlichten kerstboom in de étalage hebben. De „Hitlerjeugd" zal door de straten marcheeren met opschriften, waarin de bevolking wordt aangespoord tot het doen van inkoopen, terwijl tevens op straat toe passelijke muziek zal gespeeld en Kerst liederen gezongen zullen worden. Reuzen brand bij Los Angeles. Uit Los Angeles wordt gemeld: In de naburige bosschen is een geweldige brand uitgebroken, welke wordt aangewakkerd door een hevigen wind. Verscheidene be langrijke steden worden bedreigd. Men verkeert in ongerustheid over een kamp, waarin zich 190 werkloozen be vinden, van wie er tot nu toe slechts 20 in veiligheid zijn. De reuzen boschbrand heeft zich, hoe wel drieduizend personen, van wie er meerderen brandwonden opliepen, ge tracht hebben het vuur in te sluiten, uit gebreid tot den rand van de stad Tujuii- ga. De brand gaat ook verder in de rich ting van de stad Los Angelos. De ver pleegden der ziekenhuizen zijn reeds naar elders vervoerd. De einduitslag van volksstemming en Rijksdagverkiezing, Officiéél wordt thans medegedeeld, dat bij de verkiezingen van 12 November 45.176.713 Duitschers stemgerechtigd wa ren. 1.231.905 kiezers hebben niet gestemd. Bij de volksstemming hebben 43.591.575 kiezers gestemd. 757.756 stemmen zijn on geldig verklaard. Met „Ja" hebben 40.632.628 kiezers gestemd, of 95.8 pet., met „Neen" 2.101.191 kiezers. Bij de Rijksdagverkiezing zijn 43.053.616 stemmen uitgebracht. Daarvan waren 3.398.404 ongeldig, de andere waren op de eenige (nat.-soc.) lijst uitgebracht. De nieuwe Rijksdag zal 661 leden tellen. Niei-Arische artsen niet meer toegelaten. Een verordening van den Duitschen Mi- nieter van Arbeid over de toelating van artsen, tandartsen en tandtechnici bij ziekenfondsen treft nieuwe bepalingen. Volgens deze zullen tot nader order in steden met meer dan honderdduizend in woners artsen van niet-arische afstam ming evenals artsen, wier echtgenooten van niet-arische afstamming zijn, niet meer bij wettelijke ziekenfondsen worden toegelaten. Deze regeling is noodzake lijk geworden, omdat juist in de groote steden nog een groote wanverhouding tus- schen arische en niet-arische artsen bij de ziekenfondsen bestaat. HET KIND AT BIJNA NIET EN HOESTTE MAAR DOOR. „Ons kind kreeg hevige aanvallen van slijmhoest. Het kind werd hoe langer hoe zwakker, at bijna niets en hoestte maar door. Het had het zoo benauwd, dat wij vaak dachten dat hij in een hoestbui zou blijven. Geen enkel geneesmiddel hielp hem, totdat wij op het gelukkige idee kwamen eens Abdijsiroop te probeeren Na één flesch kwam er veel slijm los, hetgeen groote verlichting gaf en na 3 flesschen Abdijsiroop was onze lieve kleine weer gezond." Zoo schreef ons mevr. F. v. L., wier origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Als Uw lieve kleine kinkhoest heeft, kunt Ge met Abdijsiroop de angstaan jagende benauwdheden verminderen, de slijmoplossing vermeerderen en de adem haling vergemakkelijken. Daarmede be strijdt Ge en voorkomt Ge het hijgen en het afmattende hoesten zult Ge zien ver minderen en ophouden. Dank zij haar bijzondere samenstelling uit kruiden extracten heeft Akker's Abdijsiroop een buitengewoon geneeskrachtige werking bij aandoeningen der ademhalingsorganen, zooals Hoest, Bronchitis, Asthma, Slijm en Kinkhoest. Thans per flesch 1. 1.50 en 2.75. Abdijsiroop-Bonbons („gestolde" Abdijsiroop) voor buitens huis 35 cent en 60 cent per doos. (Adv.) De communistische actie in Duitschland. De geheime Duitsche staatspolitie heeft den laatsten tijd in het geheel ongeveer 2300 communistische functionarissen ge arresteerd. Tegen meer dan de helft hun ner zijn strafzaken wegens hoogverraad aanhangig gemaakt. Eenige communisten zijn later weer in vrijheid gesteld. Gebleken is, dat de functionarissen elkander in de meeste gevallen niet ken nen en slechts samenwerken op grond van bepaalde herkenningsteekens. Niette min, aldus wordt verklaard, zijn in de laat ste maanden en weken weer tal van „sa menzweerdersnesten" opgespoord, waar bij groote hoeveelheden wapens en muni tie konden worden in beslag genomen. De financier der actie is gevlucht naar het buitenland, maar een bedrag van eeni ge honderdduizenden marken is in be slag genomen en verbeurd verklaard. Tot nu toe zijn door de geheime politie alleen reeds te Berlijn ongeveer 25.000 centenaren geschriften in beslag geno men. Het is gebleken, dat de communis ten zich bijna uitsluitend hebben bediend van kleine noodlijdende boekdrukkerijen. Een belangrijk doel der ondermijnings pogingen was ook thans weer de Rijks- weer en de Schuppo. Ook deze pogingen konden worden tegengegaan, nadat do geheime staatspolitie ongeveer 50 a 60 communisten had gearresteerd. Korte Berichten. Het Extrablatt kondigt de a.s. front- verwisseling van de Oostenrijksche nazi's aan. Het schrijft, dat de Oostenrijksche nazi's alles in het werk stellen, om een verzoening met de regeering-Dollfuss te bereiken. Naar in politieke kringen te Was hington verluidt, heeft Litwinof de regee ring der Vereenigde Staten een afkoop som aangeboden voor de onder het Tsa ristische regiem aangegane schulden, de Kerenski-schulden en de Amerikaansche eischen tot schadeloosstelling. De Fransche Kamer heeft haar ver trouwen in de regeering betuigd met een meerderheid van een veertigtal stemmen. Binnenkort zullen meer dan 75 com munisten, die voor de Duitsche revolutie belangrijke functies hebben bekleed bij de roode frontstrijdersorganisaties, zich in Zweden vestigen. De internationale Roode Hulp te Parijs zou hun 75.000 kro nen ter beschikking hebben gesteld. WIJZIGING VAN HET REGLEMENT VAN ORDE VAN DE TWEEDE KAMER Verscherping van de orde-maatregelen voorgesteld. De heer Aalberse c.s. heeft een voorstel ingediend tot wijziging van het reglement van orde van de Tweede Kamer. Hieraan wordt het volgende ontleend. Het reglement van orde bevat, voor zoo ver dat de handhaving der orde in de openbare vergaderingen betreft, een po sitieve leemte. Deze bestaat hierin, dat verwijdering van een lid slechts kan plaats hebben, nadat de Kamer daartoe heeft besloten. Het is ongewenscht, dat op een oogenblik, waarop de orde is ver stoord, een verplichting tot stemmen be staat; zeker verdient het aanbeveling dit te vermijden, zoolang degeen, die de orde verstoorde of verstoort, in de vergadering aanwezig is. De voorgestelde nieuwe be palingen van het reglement van orde be oogen in de eerste plaats in die leemte te voorzien. Zij verklaren den voorzitter tot uitsluiting voor één dag bevoegd. Meent deze, dat de uitsluiting langer moet duren, dan doet hij een desbetreffend voorstel aan de Kamer. Voorts bevatten de voorstellen nog de volgende voorzieningen. Zij doen verval len het voorschrift, dat de voorzitter hem, die beleedigende uitdrukkingen bezigt of de orde verstoort, eerst tot de orde moet roepen alvorens verdere maatregelen te kunnen toepassen. In den regel zal zulk een voorafgaande waarschuwing wel plaats vinden, maar een beleediging of ordeverstoring kan toch ook van dien aard zijn, dat onmiddellijk strenger in grijpen geboden is. Verder zijn de gronden voor het ont nemen van het woord en het verwijderen uit de vergadering aangevuld met het in eenigerlei vorm blijk geven van instem ming met onwettige handelingen. In het algemeen zal dit ongetwijfeld gepaard gaan met een zoodanig optreden, dat we gens beleediging, ordeverstoring of be lemmering van den geregelden gang van zaken kan worden opgetreden. Echter is ook een niet toelaatbaar optreden denk baar, dat elk van de drie genoemde ele menten mist. Ook is de bepaling geschrapt, welke de eerste maal slechts verwijdering voor één dag mogelijk maakt Ten slotte is verwijdering mogelijk ge maakt ook van die leden, die zonder ge zegd te kunnen worden in den eigenlijken zin den geregelden gang van zaken te belemmeren, zich aan een beleedigend of ander ontoelaatbaar optreden schuldig maken, ook al bestaat dat optreden in het uiten van interrupties. Nog wordt voorgesteld, dat de voor zitter bevoegd is te gelasten, dat in het stenographisch verslag van de beraadsla ging der vergadering, een door hem aan te wijzen gedeelte van de rede van het lid, wien het woord is ontnomen, niet wordt opgenomen. Alvorens hiertoe over te gaan, pleegt de voorzitter overleg met de leden der Kamer, die zitting hebben in de commissie voor de stenographie. Wijziging van het tarief van Invoerrech ten in Nederl.-lndië. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van het tarief van invoerrechten in Nederlandsch-Indië en bestendiging voor het jaar 1934 van de tijdelijke opcenten op het gewijzigd ta rief. Naar de meerling van den minister moet de absolute noodzaak, de begrotingste korten tot zoo klein mogelijke afmetingen terug te brengen, er toe leiden, dat de middelenversterking, dus verzwaring van den belastingdruk, niet kon worden ont beerd. Voor de vraag gesteld, van welke be staande indirecte belastingen en verzwa ring, zonder gevaar voor oeconomische ontwrichting, mogelijk en verantwoord is te achten, meent de minister, dat in de eerste plaats versterking der middelen kan worden verkregen door een verhoo ging van het tarief van invoerrechten voor artikelen, die min of meer een ka rakter van weelde dragen. Van de voorgestelde tariefsherziening wordt (exclusief opcenten) een meerdere opbrengst van f 6,25 millioen verwacht. Groote knoeierijen bij de levering van rundvee aan het rijk. De Crisis-Rundvee-Centrale heeft de levering vandrachtig rundvee in de Zuid- Limburgsche plaatsen Valkenburg en Sit- tard plotseling stopgezet. Dit houdt ver band met gebleken groote knoeierijen. Het staat n.l. vast, dat tallooze veehande laren in het naburige België zeer minder waardig drachtif: vee met tientallen, zoo niet met honderdtallen hebben opgekocht tegen bespottelijk lage prijzen. Deze bees ten werden dan over de Nederlandsche grens gesmokkeld en worden in Neder land aangeboden bij de levering voor de regeering, waarbij het rijk dan veel hoo- gere prijzen betaalt. De organisatie van dezen grooten smokkelhandel en knoeie rijen zou ook naar andere steden in Ne derland zijn uitgebreid, o.a. zou het vee in groote vrachtauto's ook naar 'sHer- togenboseh worden vervoerd. Ook daar evenwel is men gewaar schuwd en overal worden maatregelen ge nomen om de knoeierijen den kop in te drukken. Binnenland. Hoogere invoerrechten in Indië. De Tweede Kamer over de begrootingen van binnenlandsche zaken en justitie. Knoeierijen bij de rundveelevering. Uitkeering aan de landbouwers van f5 per koe. Wijziging reglement van orde der Tweede Kamer voorgesteld. Buitenland. Van der Lubbe aan het debatteeren. Lob Angeles door brand bedreigd. Actie tegen het communisme in Duitsch land. Een Fransch-Engelsche tariefoorlog? Kabinetscrisis in Frankrijk. Weg MiddelburgWestkapelle. Nu ook het laatst onderhanden geno men deel van den weg MiddelburgKou- dekerke bijna gereed is, zal daarmede de verbetering van den weg Middelburg Westkapelle gereed zijn gekomen. Op Donderdag 30 November zal de Commissaris der Koningin den weg offi cieel in gebruik stellen. Leden van Ged. Staten en van de betrokken gemeentebe sturen en andere genoodigden zullen per autobus naar het laatst gereed gekomen wegsgedeelte rijden en daar zal de plech tigheid plaats vinden. Een rit heen en weer naar Westkapelle zal het resultaat van jaren werk nader aantoonen. i Uitbreiding veesmokkel te wachten. Tot heden was de groote veemarkt te Gent slechts open voor den aanvoer van slachtvee. D'oor den Minister van Landbouw en Middenstand is ge noemde markt thans opengesteld voor den aanvoer van alle herkauwers en var kens. In verband hiermede is in de ko mende weken zeker een uitbreiding van den smokkelhandel in vee uit Zeeuwsch- Vlaanderen naar België te wachten, daar het zeer moeilijk te controleeren valt door de Tolbeambten op de Gentsche markten, welk vee is gesmokkeld. Ook de komende lange nachten zullen er toe meewerken om het duistere bedrijf uitbreiding te geven. Middelburg. Een aanrijding. He denmorgen reden op den Nieuwland- schenweg even voorbij de begraafplaats een vrachtauto afkomstig uit Nieuwdorp en een personenauto uit St. Laurens, bei de met een snelheid van ongev. 40 K.M. in de richting Nieuwland. Van de vracht auto waaide het dekzeil af en dit was voor den bestuurder reden om zijn ach terrijder een sein te geven, dat hij zou stoppen. De bestuurder van de personen auto zag het niet en reed met onvermin derde vaart op de vrachtauto in, botste terug en reed er een tweede maal tegen aan. De personenauto bekwam ernstige schade en moest met een kraanwagen worden weggehaald. De vrachtauto had geen schade. De bestuurder van de per sonenauto en de naast hem zittende per soon zijn er vrijwel met den schrik afge komen. Terneuzen. Woensdagavond heeft de Chr. Werkliedenvereeniging haar dertig ste jaarvergadering gehouden. De bene denzaal van „Ons Huis" was geheel ge vuld met leden en belangstellenden. D'e bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter, dhr J. A. Meertens. Door den burgemeester, dhr J. Huizinga, werd de jubileerende vereeniging toegespro ken, waarbij spr. de opmerking maakte, dat hier wel veel vereenigingsgedach- t e is, doch weinig vereenigings z i n. Dat hier deze vereeniging 30 jaar bestaat, acht spr. een gunstig teeken. De vereeni ging noemt hij een zegen voor de ge meenschap. Verschillende afgevaardigden voerden nog het woord, terwijl met voor drachten, muziek, zang en radio de avond gevuld werd. Axel. Bij Kon besluit is opnieuw be noemd met ingang van 16 December 1933, tot burgemeester alhier de heer F. Blok. Geslaagd voor Machinisten-examen diploma B, de heeren A. Tibro, Koude kerks; H. C. A. Evelaar, Vlissingen, en D. Kooij te Souburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1