KING DONDERDAG 23 NOVEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. 46e JAARGANG - No» 46 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Tclof. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advertentiën 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Christendom zonder Christus. In de Maasbode waarschuwt de heer A. van Wijnbergen tegen een ernstig dreigend gevaar, van de zijde der Nat.- Socialistische Beweging. Het zegt er dit van: „Het gevaar dreigt heden een ge vaar, heel wat grooter en bedenkelijker dan hetgeen blijkbaar door verschillenden gevreesd wordt, van het steeds verder gaan van fascistische stroomingen dat wij over eenigen tijd op het terrein des openbaren levens zullen ontdekken te zijn teruggevallen tot het Christendom boven geloofsverdeeldheid. D'at is h e t gevaar dat ons heden be - dreigt. Zeker, men zal nog spreken van Chris tendom, maar Christus de Zoon Gods, zal vergeten zijn." Dat hier geen woord teveel gezegd is, blijkt wel, wanneer men kennis neemt van de officieele beginselverklaring van de N. S. B. „Onze levens- en wereldbeschouwing zoo heet het daar is gekenmerkt door het allesoverheerschende besef van sa- menhoorigheid, van nationale en geeste lijke eenheid, en wij verwachten, dat een ieder, die tot onze beweging toetreedt, dit centrale beginsel van onze beweging aan vaard." Maar„wij vragen niet, waarop onze leden deze ethische levenshouding gronden." „We zullen, zooals ons programma aangeeft, streven naar handhaving van volledige godsdienst- en gewetensvrijheid. We zijn overtuigd, dat een staat, in wel ken de religie in een toestand van verval verkeert, zelf bezig is te gronde te gaan. Wij zullen de vrijheid van godsdienst hoog houden, maar niet toelaten, dat de godsdienst „voor poli tieke doeleinden wordt mis bruik t". En verder: „Daar ons leidend beginsel onmiddellijk in de rede ligt, is het-voor het zijn van goed staatsburger, van waarlijk zedelijk mensch, niet noodig zich in de weten schappelijke en philosophische verant woording van ons ethisch staatsprincip 3 te verdiepen, zoomin als het voor het zijn van goed Christen noodig is theologie of godsdienstphilosophie te beoefenen." De N. S. B. doet geen moeite zich dui delijk uit te drukken zoodat men precies weet wat zij wil en wat men aan haar heeft. Maar dit is toch wel duidelijk, dat hier tegenover den godsdienst en het Christendom precies dezelfde houding wordt aangenomen als van liberale zijde steeds is gedaan. Een vriendelijke buiging naar de zijde van den godsdienst. De groote zedelijke beteekenis van het Christendom voor het staatsleven wordt gaarne erkend, mits: men niet komt met de universeele beteekenis van het Christendom; mits: niet de eisch wordt gesteld, dat het Koningschap van Chris tus moet worden erkend. De vrijheid van godsdienst zal worden hoog gehouden; mits: de godsdienst niet voor politieke doeleinden wordt mis bruikt, wat in dit verband beteekent, dat de godsdienst niet mag worden ge steld boven of naast den staatsdienst. Boven het gezag van Gods Woord staat bij de N.S.B. het gezag van den staat. Niet de Heilige Schrift is kenbron voor de staatsleer, maar precies zooals dat van liberale zijde steeds is geleerd, de re d e, waardoor, zooals het alweer in de be ginselverklaring heet: „de mensch boven het dier uitkomt, door van zich te maken wat hij in aanleg is: zelfbewust mensch, d.w.z. een ik, dat zich zelf kent", dat de bestemming heeft rede lijk te zijn, redelijk te denken en te handelen en de w e z e n 1 ij k e bestem ming van den mensch te verwerkelijken: zichzelf te willen zijn. We hebben hier heel wat filosofische poespas, maar waaruit toch altijd weer dit blijkt, dat het Woord Gods voor de N.S.B. niet beslissend is, dat men wel een Christendom wil, maar dan een Christendom zonder den Christus, den Zone Gods. Genève verdaagd tot midden-Januari. Henderson neemt ontslag. De eenige beslissing, welke het bureau van de ontwapeningsconferentie gisteren als gevolg van de ministerbespreking ge nomen heeft, is het verdagen van de zit ting der algemeene commissie van 4 De cember tot half Januari. Het was juist Henderson's verlangen ge weest een actieve voortzetting der con ferentie nog in dit jaar te veroorzaken. Hij heeft echter moeten erkennen, dat er op het oogenblik nog te veel ernstige meeningsverschillen bestaan, dan dat men op eenig goed resultaat zou mogen hopen. Daarom heeft Henderson thans zelf een verdaging tot half Januari voorgesteld in de hoop, dat in den tusschentijd be moeiingen tusschen de verschillende re geeringen een voortzetting der ontwape ningsconferentie in Januari mogelijk zul len maken. Dat Henderson van zijn voornemen om ontslag te vragen heeft afgezien, is ver blijdend. De episode van het overleg tusschen de groote mogendheden heeft heel wei nig opgeleverd. Overtuigend is gebleken, dat te Genève voorloopig heel weinig in het belang der ontwapeningsconferentie kan gedaan worden. De leiders der meeste delegaties heb ben Genève verlaten. Henderson zal voor loopig nog te Genève blijven. Ernstig vliegongeluk in Rusland. Volgens telegrammen uit Moskou is het Sowjetvliegtuig K 7 bij Gharkof door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak veronge lukt. Het aantal dooden bij dit ongeluk bedraagt volgens de laatste berichten niet minder dan 13. Onder de slachtoffers zijn verschillende ingenieurs en technici van de Russische burgerluchtvaart. Volgens een nader telegram, hebben zich in de verongelukte K 7 zeventien personen bevonden, die allen om 't leven gekomen zijn. De verongelukte vliegmachine had niet minder dan 123 zitplaatsen en was uit gerust met 6 motoren. Agitatie in Spanje. Tusschen communisten en leden van den socialistischen arbeidersbond te Madrid heeft een vechtpartij plaats ge had. Toen de politie tusschenbeide kwam, werd zij door de communisten aangeval len. De politie maakte daarop van de vuur wapens gebruik, tengevolge waarvan 7 communisten werden gewond. Er hadden 20 arrestaties plaats. Een politieman werd gewond. Te Santander heeft de politie een zoo groote hoeveelheid bommen, kogels en ontplofbare stoffen ontdekt, dat men niet wist, hoe dit arsenaal te transporteeren. Men liet de bommen en kogels dus maar op de plaats, waar ze gevonden wa ren en plaatste er een wacht bij. om te verhinderen dat nieuwsgierigen naderbij zouden komen. De Nazi-propaganda in het buitenland. Het Zweedsche regeeringsorgaan „Ny Tid" deelt mede, dat Duitschland bezig is, vier groote radiostations te bouwen voor propaganda in Amerika, Zuid- Afrika, Oost-Rusland en Australië. Het radiostation voor Amerika zou reeds functionneeren. Duitschland zou reeds een bedrag van tien millioen mark hebben uitgetrokken voor verspreiding van nationaal-socialistische litteratuur in het buitenland. Korte Berichten. i Op 11 December a.s. zal de Russi sche luchtpostverbinding MoskouWla- diwostok officieel geopend worden. Deze luchtlijn is ongeveer 8000 K.M. lang en men hoopt haar te vliegen in 4^4 dag. De dienst zal in elke richting driemaal per maand onderhouden worden. Dinsdag en Woensdag heeft een zware mist boven de Schelde gehangen Slechts enkele zeeschepen waagden het de rivier tot Antwerpen op te varen of deze haven te verlaten. Ook de binnen scheepvaart ondervond veel last van het mistige weder. 1 Men is thans druk bezig de Seine te Parijs te verbreeden teneinde het ge vaar voor overstrooming te bezweren. De vorige maand is men hiermede begonnen en men hoopt er over drie maanden mee gereed te zijn. Seismographische observatoriums heb ben Dinsdagavond om 11 uur 40 een hevige aardbeving geregistreerd, waarvan de haard zich op ongeveer 5000 K.M. moet hebben bevonden, waarschijnlijk in het Oosten. i Dertil, de pleger van den aanslag op bondskanselier Dollfuss, die door de rechtbank tot vijf jaar zware gevangenis straf was veroordeeld, heeft tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. De zaak zal thans door het Opperste Ge rechtshof worden behandeld. i Litwinof heeft gisteren een laatste bezoek gebracht aan het Dept. van Staat te Washington. Hij verklaarde aan de journalisten, dat hij zeer tevreden is over zijn bezoek aan de Vereen. Staten. Ofschoon er geen verdere officieele cijfers beschikbaar zijn, geeft het Katho lieke hoofdkwartier te Madrid de volgen de raming van den stand der partijen in Spanje: rechterzijde: 184; linkerzijde: 160 (met inbegrip van 42 socialisten en 59 radicalen). Naar Reuter meldt, is de St.-Laurens tusschen Montreal en Quebec wegens ijs gang gesloten voor het scheepvaartver keer. Het is nog nooit voorgekomen, dat deze rivier zoo vroeg in den winter reeds dicht zat. In het district Irkoetsk (Siberië) vriest het buitengewoon hard. Er zijn in eenige streken temperaturen geregistreerd van 35 graden. Vele menschen zijn dood gevroren. RHEUMATISCHE PIJNEN KWELDEN OUDEN HEER VAN 60 JAAR. „Tot mijn 50ste jaar mankeerde ik nooit iets, maar toen begonnen hevige rheumatiek-aanvallen mijn leven te ver gallen. Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd mij vertelde welke wonderbaarlijke ondervindingen hij had opgedaan met Kloosterbalsem. Nu ik zelf dit wonderlijke middel heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mij weer jeugdig en monter gevoel als een knaap van 30 jaar, al hoop ik eerstdaags 60 jaar te worden." Zoo schrijft ons de Heer J. Vr. te H., wiens origineele brief voor ieder ter inzake ligt. Akker's Kloosterbalsem kost per pot van 20 gram 60 cent en van 50 gram 1.en is overal verkrijgbaar. On overtroffen bij brand- en snijwonden. Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij rheuma- tiek, spit, stramheid en pijnlijke spieren. (Adv.) De accijnsverhooging op sigaren. De Eerste Nederlandsche bond van kleinfabrikanten in de sigarenindustrie heeft te Utrecht een vergadering gehou den ter bespreking van de accijnsverhoo ging op sigaren. Een motie werd aange nomen, in welke de vergadering „met ontsteltenis kennis genomen hebbende van het feit, dat de regeering een verhoo ging van de accijnsen op sigaren in uit zicht heeft gesteld en wetende dat daar door speciaal aan de kleinindustrie de genadeslag zal worden toegebracht, het geen de werkloosheid wederom in erge mate zal vergrooten", een ernstig en drin gend beroep op de regeering doet om alsnog de bewuste plannen terug te ne men, opdat een groot aantal nijvere bur gers voor algeheelen ondergang worde behoed. Deze motie is telegrafisch ter kennis van den minister van financiën gebracht. Moeilijkheden in het Noorden. De dagelijksche besturen van een tien tal gemeenten in Friesland hebben zich met een adres tot den minister van So ciale Zaken gewend, waarin zij' erop wij zen, dat door den noodtoestand in den landbouw het aantal werklooze landar beiders een ongekenden omvang heeft aangenomen en de duur der werklooze periode steeds grooter wordt. Door de slechte bedrijfsuitkomsten zien de werk gevers zich genoodzaakt de exploitatie kosten zooveel mogelijk te drukken en de in dienst te nemen arbeiders tot het hoogst noodige te beperken. Het wordt hoe langer hoe moeilijker, werkobjecten te vinden, zelfs om althans de hoofden van de groote gezinnen door het verrichten van arbeid in staat te stel len de inkomsten, welke in vele gevallen voor een groot gedeelte van het jaar be staan uit de steunuitkeeringen, eenigszins op te voeren. Dit laatste moet noodzake lijk worden geacht, daar de reserves in deze gezinnen geheel uitgeput raken. De uiterste inkrimping van personeel door de landbouwers heeft het gevolg ge had, dat de laatste jaren te weinig zorg is besteed aan het slatten van slooten tusschen de landerijen, in hoofdzaak die- mende voor waterafvoer. Het kan niet uit blijven of hierdoor wordt de cultuurtoe stand der landerijen ongunstig beïnvloed en het zou dan ook van groot belang zijn, indien tot het slatten van deze slooten werd overgegaan. Voor de uitvoering van dit werk is Rijkssubsidie echter volstrekt noodzakelijk, hetgeen adressanten dan ook vragen. Invoer van Duitsche sigarenmachines. Het R.K. Werkliedenverbond en de vier samenwerkende tabaksbewerkersbonden hebben den Minister van Economische Zaken telegrafisch gevraagd maatregelen te treffen tegen den invoer van Duitsche sigarenmachines, welke thans tegen dum- pingsprijzen op onze markt worden ge bracht en waardoor de arbeidsmogelijk- heid in dezen tak van industrie opnieuw verder bedreigd wordt. Verlaging monopolieheffing op fruit. Met ingang van 15 December a.s. zal de heffing der Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale op in vaten verpakte appelen worden verlaagd van 10.04 op f0.02 per K.G. bruto gewicht Nu de voorraden fruit van eigen oogst hier te lande grootendeels zijn geruimd, is het wenschelijk met het oog op een zoo ruim mogelijke voorziening van de Nederlandsche markt, het tarief op dit zoo bij uitstek gewilde volksartikel te verlagen. Met ingang van heden is de heffing op gedroogde appelschillen, met het oog op de belangen van de siroopindustrie, komen te vervallen. BEZOLDIGING VAN OVERHEIDS PERSONEEL. Rapport van de Commissie-Schouten. Verschenen is het rapport van de com missie belast met het adviseeren omtrent toetsingsnormen voor de beoordeeling van de bezoldiging van het personeel in dienst van Provinciën. Gemeenten enz. De commissie komt tot o.a. de volgende conclusies: Uit het verzamelde materiaal is ge bleken, dat tusschen de bezoldigingsrege- lingen van de onderscheidene publiek rechtelijke lichamen groote verschillen bestaan, welke zeker in de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet gerechtvaar digd zijn te achten. Het krachtens de artikelen 125 en 126 der Ambtenarenwet 1929 uit te oefenen toezicht dient te worden gebruikt om star re uniformiteit in de regelingen van de onderscheidene publiekrechtelijke licha men te brengen, doch behoort zich te beperken tot het weren van excessen. Bij het toetsen en het vergelijken van het salarispeil behoort volledig rekening te worden gehouden met alle in de, bij' de vergelijking betrokken regelingen voor komende factoren, als bijvoorbeeld pen- sioenverhaal, crisiskortingen, stand plaatsaftrek, ongehuwdenaftrek, huwe lijksbijslag, kinderbijslag enz. Ter bepa ling van het salarispeil eener bezoldi- gingsregel is geenerlei algemeene for mule te geven. De volle aan het ambt verbonden aan- vangswedde dient te worden toegekend aan de ambtenaren op 21-jarigen leeftijd en aan de werklieden op 23-jarigen leef tijd. De bezoldiging der jeugdige werk krachten, zoowel werklieden als ambte naren, moet in overeenstemming zijn met den plaatselijken loonstandaard. De rege ling dient voorts zoodanig te zijn, dat zij aansluit aan het minimum voor de vol wassenen. De werklieden behooren in 5 of, over eenkomstig de regeling van het Rijk, in 6 toongroepen te worden gerangschikt. Voor vrouwelijke werkkrachten dient een afzonderlijke loonregeling te worden getroffen indien de werkzaamheden, waarmede zij belast zijn, normaliter uit sluitend of zeer overwegend door de vrou wen plegen te worden verricht. Een der gelijke afzonderlijke regeling kan ook voor de verpleegsters worden aanvaard. Het verdient aanbeveling de bezoldiging ook der werklieden te doen geschieden naar het systeem van salarisschalen met periodieke verhoogingen, waarbij er op valt te letten, dat de maximumwedde niet binnen te korten tijd wordt bereikt. Deze verhoogingen behooren niet automatisch toegekend te werden, doch slechts bij ge bleken bekwaamheid, geschiktheid en dienstijver. Ten aanzien van voorschriften, welke het mogelijk maken den ambtenaar bui tengewone verhoogingen dan wel toela gen boven zijn wedde toe te kennen, acht de commissie het geven van toetsingsnor men niet wel mogelijk. Provinciale bezoidigingsregelen, o.a. voor het waterstaatspersoneel, behooren rekening te houden met het verschil in loon- en levensstandaard in de verschil lende standplaatsen. In de daarvoor in aanmerking komende gevallen ware daarbij! aan te sturen op een grootere dif ferentiatie dan de Rijksregeling in den standplaatsenaftrek kent. Biji de toetsing van de salarisregelingen voor het bewaarschoolpersoneel en voor de vakonderwijzers bijl het lager onder wijs treedt als norm op den voorgrond de bezoldigingsregeling voor het perso neel, werkzaam bij het gewoon lager on derwijs. Het bewaarschoolonderwij's is iets lager te waardeeren dan het gewoon lager onderwijs. Hei vakonderwijs bij1 het lager onderwijs is aan het gewoon lager onderwijs gelijk te stellen, behoudens in het geval een middelbare bevoegdheid wordt geëischt, in welk geval dit vak onderwijs ware te waardeeren als gele gen tusschen het gewoon lager onderwijs en het middelbaar onderwijs. Aangaande het pesioenverhaal zou het naar het oordeel van de grootst mogelijke meerderheid der commissie, aanbeveling verdienen indien de facultatieve bepaling van art. 36, vierde lid der Pensioenwet 1922 werd gewijzigd in een imperatief voorschrift en het percentage van dit ver haal eenigszins werd verhoogd, opdat de ambtenaar voor zijn pensioenrechten Binnenland. De Tweede Kamer over den zomertijd. Verlaging monopolieheffing op fruit. Verdere loonsverlaging van het spoorweg personeel? Buitenland. De ontwapeningscommissie te Genève tot midden Januari verdaagd. Agitatie in Spanje. Vliegongeluk in Rusland'. Ingezonden Mededeeling. grootendeels zelf betale. Bij een zoodanige wijziging zouden overgangsmaatregelen vastgesteld behooren te worden om de lagere publiekrechtelijke organen tijd en gelegenheid te geven haar bezoidigings regelen aan het gewijzigd pensioenver- haal aan te passen. Zoolang de Pensioenwet op dit punt nog ongewijzigd blijft, zal de regeering van baar bevoegdheid krachtens de amb tenarenwet geen gebruik mogen maken tot het in strijd met de in de Pensioen wet daaromtrent verleende vrijheid opleggen aan de lagere organen van een uniform pensioensverhaal. Indien de regeering echter in de sa larisregeling van een lager publiekrechte lijk lichaam ingrijpt, dient zij1 in de eer ste plaats het oog te richten op een nog mogelijke opvoering van het pensioenver- haal, alvorens tot verdere salarisverla ging worde overgegaan. Het aangeven van toetsingsnormen met betrekking tot bijkomstige regelingen, zoo- als die inzake: de doorbetaling der bezol diging van den ambtenaar bij' zijn be noeming tot lid van de Staten-Generaal, van Ged. Staten of tot wethouder; het gelijktijdig genot van burgerlijke en mili taire belooning voor overwerk; de vacantia en den vacantiebijslag; de uitkeering bij ziekte; de uitkeering bij overlijden; de toekenning van wachtgeld enz. acht de commissie overbodig. Wat den vacantie hijslag betreft, deze nog slechts spora disch voorkomende bijslag, waartegen in beginsel geen bezwaar behoeft te worden gemaakt, zal bij bezuiniging op de loonen wel in de eerste plaats in aanmerking komen voor vermindering of afschaffing. Niet elke afwijking van de normen be treffende de in de conclusies 3 tot en met 14 behandelde onderdeelen van de bezol diging behoeft voor de regeering aanlei ding te zijn om in de salarisregeling van een lager publiekrechtelijk orgaan in te grijpen. Ten aanzien van het personeel op ar beidscontract acht de Commissie het van zelfsprekend, dat de lagere publiekrech telijke organen met een even summiere regeling mogen volstaan als voor het Rijk in het Arbeidsovereenkomstenbesluit is getroffen. Bij toetsing der bezoldiging zal als re gel contractant met contractant en amb tenaar met ambtenaar behooren te wor den vergeleken. De vaststelling van algemeen geldende salarisschalen voor burgemeesters, secre tarissen en ontvangers komt voorshands nog ongewenscht voor. Wel dient naar mindere divergentie in de bestaande be zoldigingsregelingen van deze functiona rissen te worden gestreefd, o.a. door het bevorderen van gelijke voorschriften in zake pensioenverhaal en cumulatie. Deze laatste ware in haar werking zoodanig te beperken, dat zij geen ongewenschte afmetingen aanneemt, noch in de combi natie van het aantal functies, noch in de totale belooning van de gecombineerde functies. De cumulatie van inkomens of van in komen met pensioen behoort, voor zoover het publiek belang zich daartegen niet verzet, te worden tegengegaan. In verband met de mogelijke gevolgen van het ingrijpen der regeering in de be- zoldigingsregelingen der lagere publiek rechtelijke organen; met de wijze waarop de regeering haar bevoegdheid tot toet sing van die regelingen dient te gebrui ken en met de wenschelijkheid van meer definitieve salarisherzieningen geeft de Commissie nog het volgende in overwe ging: Indien uit de toetsing volgt, dat een bezoldigingsregeling van een lagere pu bliekrechtelijke corporatie wijziging be hoeft, zal het daarheen zijn te leiden, dat de excessen door die wijziging, eventueel door het vaststellen van een nieuwe rege-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1