PRACTISCHE GESCHENKEN Doe reeds nu uw keuze ROODiOSTER Koopt ROODE STER Uit de Provincie bij MIDDELBURG Groote sorteering Lage prijzen Aparte genres Ziet Etalages Kerknieuws. Gemengd Nieuws geeft minstens 10 UUR van het hoogste rookgenot voor slechts 13 cent! Rekent U dat eens om per uur. En dan per pijp! Vraagt Uzelf dan eens ai, of er voor U nog de minste reden beslaat om niet op Roode Ster over te gaan. U weel dat Roode Ster HOLLAND'S POPULAIRSTE MERK is, koopt nu eens zoo'n pakje en U weet ook waarom. Wat Niemeijer's Roode Ster aan smaak en geur biedt voor slechts 13 cent, dat is zetis voor een rooker van een veel duurder merk een openbaring! NIEMEIJER'S &Jjendde %ie&l De omzet- en weeldebelasting wordt straks ingevoerd. Koopt nog vlug één van de nieuwste N.S.F.- of Philipstoestellen Vanaf f 137.50. Hoofdagent: J. M. Pol derman, Goes. (Adv.) i Aangehouden. Door de mare chaussee te Honteniese is aangehouden en ter beschikking vein de justitie te Mid delburg gesteld, zekere L. A. S. de V., handelaar te Hontenisse, aan wien sinds c-OLigen tijd het verblijf in het bewakings- t e_>.ed was ontzegd, en die daarin was te ruggekeerd. Rectificatie. Ons bericht van gisteren, betreffende den vermoedelijken hondenslager geldt niet Terneuzen, doch Westdorp e. Middelburg. In den afgeloopen nacht te twee uur heeft de politie alhier in sa menwerking met die uit Princenhage in een logement twee mannen aangehouden, verdacht van inbraak en diefstal in een klooster in laatstgenoemde plaats. Ver schillende gestolen voorwerpen waren on derweg te gelde gemaakt. De mannen zijn naar Princenhage over gebracht. Goes. Gisteravond hield de A.R. Kie®- vereeniging onder voorzitterschap van den heer R. Zuidema in de Ghr. Bewaar school haar 68-ste jaarvergadering. De voorzitter schetste in zijn openings woord de moeilijlke en benauwende eco nomische omstandigheden, waaronder wij leven en liet de politieke gebeurtenissen van het laatste jaar, zooals de Kamerver kiezingen en het optreden van het Minis- terie-Colijn, de revue passeeren. De secretaris, de heer W. L. B. J. Dek ker, herinnerde ook aan den gevoerden verkiezingsstrijd en speciaal aan het op treden van Dr Colijn te Goes. Uit de vele bestuurs-, leden- en openbare vergade ringen, in het afgesloten vereenigingsjaar gehouden, bleek wel, dat er hard gewerkt is. Ook is veel gedaan aan lectuurver- spreiding en huisbezoek. De opkomst der leden op de vergaderingen was goed, beter dan in vooraf gaande jaren. Het ledental steeg van 130 tot 147. Zoowel de voorzitter als de secretaris wezen er op, dat de band met het Zeeuw- sche A.R.-Kamerlid, den heer J. J. G. v. Dijk, weer is versterkt. Hem werd hulde gebracht voor zijn krachtig en succesvol optreden in de Kamer tegenover den heer Vliegen. De penningmeester, de heer M. Arnoldi, sloot het boekjaar af met een batig saldo van f 146.09 (vorig jaar f 134.01). De af tredende bestuursleden, de heeren R. Zui dema en Mr M. R. Krants werden her kozen. Medegedeeld werd, dat de heer Van Dijk in de Januari-vergadering tegen woordig hoopt te zijn; terwijl in de vol gende vergadering gesproken zal worden over het nationaal-socialisme. Ten slotte sprak Ds W. H. v. d. Vegt over „De Militia Ghristi". Spr. wees er eerst op, dat deze benaming vaak is ge bruikt in den zin van anti-militairisme en eigenwilligen godsdienst. Wij moeten haar echter in Schriftuurlijken zin verstaan de strijd voor Jezus Christus. Daarbij den ken we dan eerst aan den strijd voor eigen eeuwig behoud, waarbij echter gewaar schuwd moet worden tegen het eenzijdig verheffen van de ziel boven het lichaam, daar toch die beide schepping Gods zijn. Ook in den algemeenen, breeder en strijd voor Christus op alle levensterrein moe ten we letten op het verband tusschen het stoffelijke en het geestelijke. Het stoffe lijke moet Worden beheerscht en geleid door het geestelijke, maar beide moeten een eenheid vormen. Spr. wekte op tot ge trouwheid in dien strijd. Wij moeten allen op onzen post zijn, gehoorzaam aan het commando, getrouw in alles. Nadat Ds v. d. Vegt in dankgebed was voorgegaan, sloot de voorzitter deze goed bezochte vergadering. Boomplantdag. Door den A. N. W. B. Toeristenbond voor Neder land is, in verband met zijn 50-jarig bestaan aan een 50-tal gemeenten, waar onder Goes, een herinneringsboom aan geboden. B. en W. hebben besloten, deze boom een plaats te geven op het nieuwe sport terrein der gemeente en voor het planten daarvan zoomede voor de overige beplan ting van het terrein een boomplantdag te organiseeren, waartoe de leerlingen van de hoogste drie klassen van alle openbare en bijzondere lagere scholen zijn uitge- noodigd, welke uitnoodiging is aangeno men. Deze boomplantdag is bepaald op Don derdag a.s. De leerlingen van de hoogste drie klas sen van elk der openbare en bijzondere lagere scholen verzamelen zich op de Groote Markt des voormiddags 9 uur en marcheeren naar het sportterrein onder geleide van de beide plaatselijke muziek gezelschappen. Op het terrein zal de door den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland geschon ken herinneringsboom worden geplant door het dochtertje van den Wethouder van Goes Mr J. W. Goedbloed. De kinde ren ontvangen op het terrein eendge ver snaperingen. Te circa 12 uur wordt naar de stad teruggemarcheerd. Maandagavond hield de Chr. Hist. Jongerengroep afd. Goes en Kloetinge in „De Prins van Oranje" haar eerste ver gadering. De w.n. voorzitter opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en sprak er zijn vreugde over uit, dat er zoo veel jongemenschen waren opgekomen, die nog geen lid der Jongerengroep wa ren. Hierna werden enkele muzieknum mers ten gehoore gebracht, waarna dhr G. Kousemaker van Kloetinge het woord kreeg om te spreken over „het Parlemen taire stelsel". Op duidelijke wijze zette hij dit onderwerp uiteen. Na afloop hiervan werd er gelegenheid gegeven aan diegenen welke nog geen lid waren, zich alsnog op te geven. Hiervan werd door 19 personen gebruik gemaakt. Het definitief bestuur werd als volgt samengesteld: J. v. d. Dries, Kapelle, voorzitter; D. v. Eijsden, Goes, secretaris, en mej. L. van Dalen, Goes, penningmees- teresse. Nadat de voorzitter spreker en musici dank had gebracht werd de vergadering door ds Steinz met dankzegging gesloten. Tentoonstelling R. Kimpe. Hedenmiddag te twee uur heeft de bur gemeester, de heer G. A. Hajenius, in de Prins van Oranje de tentoonstelling van schilderijen van den heer R. Kimpe uit Middelburg, geopend. Spr. wees er op, dat een burgemeester, evenals een journalist, zich bijna iederen dag moet trachten aan te passen aan een nieuwe mentaliteit. Ook in Goes komt men vaak met tal van verzoeken bij den burgemees ter. Voor de meest uiteenloopende zaken wordt soms in den tijd van één week de medewerking en de steun van den burgemeester gevraagd. Zoo kwam ook de heer W. L. B. J. Dekker spr. vragen om deze tentoonstelling te willen openen, waaraan spr. gaarne voldaan heeft, om dat er toch ook iets moois in is, een medemensch een klein genoegen te doen. Spr. wees er op, dat de heer Kimpe zich vroeger ook op literair gebied heeft bewogen. Ook daarin toonde hij zich zooals uit een vers over Veere blijkt een geboren schilder. De heer Kimpe is iemand, die zijn kleuren laat kletteren met al de kracht van de Vlaamsche ras schilders. Spr. hoopt, dat deze tentoonstelling suc ces moge hebben, en zich in een druk bezoek zal mogen verheugen. Hierna bezichtigden de vrij talrijke aanwezigen het geëxposeerde werk. Er zijn vooral uit Zeeland veel doeken. Aan gezien de heer Kimpe blijkbaar graag met gedurfde kleuren werkt, zal wellicht de beoordeeling van deze schilderijen sterk uiteenloopen. Niet voor ieder zal de visie van den schilder duidelijk zijn. Bijzonder superieur werk vonden wij het viertal schilderijen van Parijs. Wat zit dóAr stemming in. Ook de aquarellen en krij'tteekeningen verdienen afzonderlijk genoemd te wor den. Daar zijn er vele bij o.a. uit Goes die zeker de algemeene waardeering en bewondering zullen hebben. Gaarne wekken wij op tot druk bezoek van deze tentoonstelling. Ze is vandaag en morgen geopend op uren in de ad vertentie genoemd. Hansweert. Het motorschip „Heim- burg" geladen met stukgoed van Duitsch- land naar Antwerpen is gistermorgen op de Oosterschelde omhooggevaren en blij ven zitten. Sleepboothulp is in de nabij heid om te trachten het met hoog water vlot te brengen. Nadat ongeveer 50 ton was overgeladen in het motorschip „Jan na" is het schip met hoog water vlotge- komen en te Wemeldinge binnengeko men. Men zal de lading daar terug inne men. Krabbendijke. De kommiezen hebben 400 Kg. suiker in beslaggenomen, die op geslagen waren in de schuur van „Hotel de Koophandel", wegens het ontduiken van den accijns. N.- en St. Joosland. In deze gemeen te is opgericht een plaatselijk comité van „Den Zeeuwschen Beker". Als lid hebben daarin zitting: Ds A. Burger, Herv. predi kant; de Burgemeester; de heeren L. Sluimer, Hfd der Chr. School; C. Brak man, Hfd der O.L. School; en E. Verlare, raadslid. Hontenisse. Onder voorzitterschap van mr Lambooy, burgemeester dezer ge meente, beeft zich een comité gevormd om een nieuwe inloophaven te Walsoor den te verkrijgen. St. Annaland. In een bestuursvergade ring van den Modernen Landarbeiders- bond alhier, werd besloten een protest te richten tot het bestuur der Varkens centrale te Hulst. In dit protest wordt gewezen op de moeilijkheden, die enkele bepalingen der Varkenswet voor vele var kenshouders met zich medebrengen. Al vorens dit protest te verzenden werd het ter teekening voorgelegd aan de varkens houders^ met gevolg, dat niet minder dan 284 handteekeningen werden verzameld. Bruinisse. In de Vrijdag gehouden Raadsvergadering werd mededeeling ge daan dat de steunregeling voor de werk- loozen is goedgkeurd tot 9 Dec.; besloten wordt wederom verlenging aan te vragen. Op een verzoek van het Comité voor werkloozenzorg door de kerken om ge bruik van een lokaliteit voor onderwijs aan de werkloozen, wordt gunstig be schikt. Wederom wordt afwijzend beschikt op een adres van de Olievereeniging „Onder ling Belang" om vrijstelling van kaaigeld voor het lossen van olievaten in de haven. Voor kennisgeving wordt aangenomen een verzoek van de Internationale Schip- persvereen. om verlaging der tarieven kaai- en havengeld. Op verzoek van Ged. Staten wordt de nieuwe Bouwverordening gewijzigd. Goedgekeurd wordt de begrooting van het Burg. Armbestuur voor 1934 in ontv. en uitg. op f 4132.04. Het subsidie der ge meente wordt vastgesteld op 12800. Goedgekeurd wordt de begrooting van den Keuringsdienst voor vee en vleesch voor 1934; de bijdrage voor Bruinisse wordt bepaald op f 1179.80. Een voorstel- v. Veseem om de jaarwedde van den keu ringsveearts te verlagen met 15 pet. wordt verworpen met 5 tegen 2 st., die van den voorsteller en van dhr de Ko ning. Naar aanleiding van een circulaire van Ged. Staten inhoudende dat de salarissen van Burgemeester, Secretaris, Ontvan ger, Wethouders en Ambt. van den Burg. Stand met ingang van 1 Jan. 1934 wor den gekort met 12J5 pet., met dien ver stande dat op die korting in mindering wordt gebracht hetgeen wordt bijgedra gen voor eigen en weduwen- en weezen- pensioen of ingevolge art. 36, 4e lid der Pensioenwet 1922, wordt besloten Ged. Staten te adviseeren die korting te bepa len op 18,5 pet. met gelijke aftrek voor pensioenbijdragen. Dhr v. d. Berg stemt tegen. Medegedeeld wordt dat de korting door het Rijk op de uitkeering uit het gemeen tefonds voor deze gemeente 1 pet. be draagt of f 120. Na in besloten zitting besprekingen te hebben gehouden over de circulaire van den Minister in zake brandstoffentoeslag aan de werkloozen, wordt besloten die bijslag te verstrekken en hiermede te be ginnen in de eerste week van Dec. tot en met Febr. Volgt nu behandeling der begrooting voor 1934. Uit de hierover gehouden langdurige en breedvoerige besprekingen stippen we aan dat aangenomen wordt een voorstel van B. en W. om alle jaar wedden, belooningen en toelagen te ver minderen met 10 pet. voor de bedragen boven f 1000 en 5 pet. beneden f 1000. De post subsidie aan het Groene Kruis wordt verminderd met f 50. Ingetrokken wordt de bijdrage aan 't Bureau voor Beroeps keuze, alsmede de uitgaven voor de Fran- sche en Engelsche cursussen en het her- halingsonderwijs. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W om de opcenten op de gemeente fondsbelasting te verhoogen met 25, die or> de nersomeele belasting te verhoogen met 25 en 25 opcenten te heffen op de V prm oren sbel asting. Ingezonden Mededeeling. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kamperveen, K. v. d. Pol. cand. te De Bilt. Te Sneek, Jac. Treffers te Marken. Bedankt voor Oosterbierum, H. W. Lo- vink te Gramsbergen. Gerei Kerken. Beroepen te Vreeland, J. L. Koole cand te Amersfoort. Aangenomen naar Schoonebeek, H. J Riphagen, cand. te Apeldoorn. Bedankt voor Ee, H. J. Riphagen, cand te Apeldoorn. Geref. Gemeenten. Tweetal te Aagtekerke, J. D. Barth te Borssele en M. Heikoop te Utrecht. Beroepbaar. Het prov. kerk bestuur van Noord-Brabant met Limburg heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten dhr J. H. Jansen te Rotterdam. Emeritaat. Ds G. W. Melchers, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Warga, heeft met ingang ran 15 April eervol emeritaat gevraagd. Wemeldinge. Bij de gister gehouden stemming voor drie Notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren: Adr. Haay 101 st.; Adr. de Schipper Adr.zn. 109 st.; en in de vacature J. de Heer, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aan merking wenschte te komen, gekozen W. H. v. Moort met 91 st., P. Sonke en W. G. v. Weele verwierven resp. 45 en 49 st. Aan de stemming hebben 151 stemgerech tigden deelgenomen. Kapelle. Gisteren had plaats de stem ming voor drie gemachtigden in het üries- Ingszondsn Mededeeling. Met bont voor Niemeijer's be kende kwali teit fc adeauM. college der Ned. Herv. Gem., wegens pe riodieke aftreding. Ingeleverd werden 79 briefjes. De aftredenden H. J. Ie Glercq, B. Oele en P. Glas Jz. werden herkozen met 72, 70 en 73 st. (Belangeloos bericht.) Colijnsplaats. Tot notabelen der Herv. Gemeente zijn de heeren Jac. Eversdijk en A. Schuit, die herkiesbaar waren, her kozen, terwijl in de vac.-A. de Pree, die zich niet weer herkiesbaar stelde, her stemming plaats moet hebben tusschen de heeren Joz. Schippers en C. Prinse. Nalatige studenten. De vorige week is onder de studenten, die de colleges en practica bezochten der Gro- ningsche Universiteit, een grondig onder zoek ingesteld of zij voorzien waren van het bewijs van inschrijving en betaling Het bleek, dat velen hunner in dit op zicht hun plicht nog niet hadden vervuld. Tegen hen werd proces-verbaal opge maakt Een brandkast met in houd gestolen. In de kantoren van een firma te Maesyk (België) was inge broken en de dieven namen de brandkast mede, die 2,5 ton woog. De brandkast werd later gevonden in een hooiberg op eenigen afstand van de plek van de in braak. Hij bleek met geweld te zijn open gebroken. Vermist werden ongeveer 60.000 Belgische francs in papieren geld, een groot bedrag aan muntgeld, 80.000 francs aan obligaties in staats- en oor- logsleeningen en een chèque van 10.000 francs. In verband met dezen diefstal zijn 5 mannen gearresteerd, waarvan 3 in Mün- chenGladbach en twee in Nederland. NEDERLAND EN DE VOLKENBOND. In het Voorloopdg Verslag der Tweede Kamer over de Rijksbegreoting werd door enkele leden als hun oordeel uitgespro ken, dat Nederland zich uit den Volken bond moet terugtrekken, omdat deze slechts teleurstelling heeft gewekt als na tuurlijk gevolg van den ondeugdelijken grond, waarop hij is gebouwd. „Eenige leden aldus het verslag had het niet verwonderd, dat het werk van den Volkenbond op een mislukking was uitgeloopen, aangezien dit instituut zich van den beginnen af niet gesteld heeft op den bodem van gehoorzaamheid aan Gods Woord". In de Memorie van Antwoord heeft de Minister het volgende dienaangaande op gemerkt: „De ondergëteekende is van meening, dat zij, die zich op den bodem van gehoor zaamheid aan Gods Woord stellen, doel en streven van den Volkenbond met alle krachten moeten bevorderen. Den Vol kenbond te willen binden aan de eigen ge loofsovertuiging is onvereenigbaar met de universaliteit, die den Bond behoort te kenmerken, en die slechts te verwezenlij ken is, indien aldaar de onderscheidene godsdienstige opvattingen kunnen samen werken". Naar aanleiding hiervan werd door den heer Van Dijk o. m. het volgende opgemerkt: „In dit antwoord van den Miniater is blijkbaar gedoeld op de juiste gedachte, dat zij, die in gehoorzaamheid aan Gods Woord willen leven, hebben te erkennen, dat er niet alleen een nationaal, maar ook een Internationaal samenleven is; dat naar Gods bestel er ia em gedeeldhsdd der menschen in Volken en Staten, maar dat ook de eenheidsgedachte van het men- schelijk geslacht niet is verloren gegaan; dat er is een ordening Gods voor het ge- heele menschelijk leven, voor het leven van den individueelen mensch, voor het leven van den mensch in organischen sa menhang, voor de rechtsgemeenschap in den Staat en voor de rechtsgemeenschap der Staten onderling; dat er is een eigen roeping voor iederen Stamt afzonderlijk, maar ook een gemeenschappelijke roeping voor de gemeenschap der Staten. Die gemeenschappelijke roeping nu kan niet worden vervuld, wanneer de Staten zich zouden opsluiten in eigen zelfgenoeg zaamheid, wanneer zij niet in eenigen or ganisatievorm met elkander contact zou den houden, omdat immers de tegenstel lingen, geboren uit den zondigen drang om alleen voor eigen belangen op te ko men, zij het ten koste van de belan gen van iedere andere rechtsgemeenschap voortdurend wrijving en strijd veroor zaken Nu is de Volkenbond de eerste poging voor zoodanigen organisatievorm. Die ge dachte moet krachtig worden gesteund, al moet aanstonds worden geconstateerd, dat de practijk nog verre blijft van hetgeen gehoopt mocht worden. Daar is nog veel te weinig besef, dat men afstand heeft te doen van vooropgezette eigen maohtsvol- komenheid om het samenleven volgens rechtsordening mogelijk te maken. Maar nu mag daarop geen beroep wor den gedaan om den Volkenbond den rug toe te keeren. De rechtsgedachte in het leven der Staten onderling zol moeten groeien, al zal men zich niet mogen voor stellen, dat in deze bedeeling te dien aan zien de volkomenheid zal kunnen worden bereikt. Wel mag de eisch worden gesteld, dat met die rechtsgedachte ernst worde ge maakt en mag men het uitspreken, dat alleen dan, wanneer de Christelijke ethiek ook het leven der Staten meer gaat be- heersehen, zegen op den gemeenschappe- lijken arbeid mag worden verwacht. Thans ontbreekt daaraan nog veel. Het ideaal zou zijn bereikt, wanneer iedere in den Volkenbond vertegenwoor digde Staat voor de eigen rechtsgemeen schap die Christelijke wereldbeschouwing huldigde en daarnaar 'handelde, en allen gezamenlijk zochten naar de rechtsorde ningen op dien zelfden grondslag voor het leven der Staten in gemeenschap. Dat zal helaas wel een ideaal blijven. Met een humanistisch streven, dat den mensch stel't in het middelpunt van het leven en meent, dat de mensch ook het leven van volken en Staten kan bouwen naar eigen wil en inzicht, komt men er niet. Er moet zijn een erkenning van Gods ordeningen; er moet zijn de wil om ge meenschappelijk die ordeningen te zoeken en te verwerkelijken, om in afhankelijk heid van Hem te leven, ook in het leven der volkeren, en Hem als Schepper van het leven der wereld te gehoorzamen en te eeren. Maar het doordringen van die gedach te bevordert men niet door aan dezen eer sten organisatievorm reeds aanstonds het afscheid te geven. Medewerking is hier plicht. Alleen dan, wanneer de Volkenbond duidelijk richting zou kiezen in tegenge stelden zin, zou het ook ten deze voor ons moeten gelden: Gode meer gehoorzaam te zijn dan de menschen en zouden wij tot het besluit moeten komen af te zien van een medewerking, die in strijd zou zijn met dien primordialen eisch.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2