MAANDAG 20 NOVEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND AdvsrtentiSn 80 cent per regel. Ingezonden medodeelingen SO cent per regel. Kleine Advcrtentifin Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws, De raming van de posten steunverlee» Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telofoonnummer 11. Postclièquo en Girorokoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclol. 250. 2)eZeeuw AboRssmsnitBprJje 2 850 peg kwartaal,, weekabonnementen, voo? MlddeUrargj Goes em Vüssingen 10.20, Iasss nunamsjB -seal Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. De ware volkskracht. De heer J. Schouten die de vorige week bij het begTOotingsdebat in de Tweede Ka mer, als woordvoerder der Antirevolutio naire fractie optrad, heeft daarbij ook en kele opmerkingen gemaakt over bet voksleven. Daarbij werd inzonderheid de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van prin- cipieele voorlichting, principieele toetsing van de geestesstroomingen en strevingen. "Wordt dit gedaan ten opzichte van het fascisme en het nationaal socialisme, dan blijkt, dat de grondfout van deze bewe gingen is de leer van het Staatsabsolu- tisme, de leer van de volstrekte Staats macht over alle leven, welke als conse quentie met zich brengt, dat men in den Staat zelf, als orgaan, of in dengeen die als dictator dien Staat beheerscht, ziet den God van het leven. Met aanhalingen uit het program van de nationaal-socialistische beweging in Duitschland en Nederland werd deze op vatting nader verdedigd en verduidelijkt. In verband daarmede werd van de Re geering gevraagd aan deze beweging, die zichzelf als revolutionair aandient, volle aandacht te schenken en de wensch uit gesproken, dat zij', zoolang het even kan, overleg zal plegen met de Volksvertegen woordiging, opdat een van de meest we zenlijke sterkten van het Nederlandsche volksleven, dat zijn de volksrechten en de volksvrijheden, zoolang mogelijk overeind blijven. Maar voorts werd in een treffende slot- peroratie ook nog dit van de Regee- ring gevraagd: „Er wordt dagelijks geagiteerd, en ook gedemonstreerd, er verschijnen dagelijks moties, resoluties en weet ik al wat. Gij moet daaraan aandacht geven, maar geef bovenal aandacht aan die groep van ette lijke honderdduizenden mannen en vrou wen in Nederland, die een leven vol zor gen en moeilijkheden hebben, maar die in Gods kracht en met Gods hulp pogen zich daar doorheen te worstelen, die niet mor ren, niet agiteeren, niet demonstreeren, niet petitionneeren, geen resoluties aanne men, maar die in de binnenkamer de knie voor God buigen en bidden voor de Re geering, of God haar de kracht wil geven om te doen wat in dezen tijd wordt ver- eiseht en het volk noodig heeft. Dat, zoo eindigde Spr., is wezenlijke volkskracht; daarop is tenslotte van des menschen zijde gezien het leven gebouwd; communisten, revolutionairen en extre misten kunnen in Nederland nog leven, omdat die volkskracht er is, omdat die kracht 'het leven draagt. Ik zou willen zeggen: Regeering, denk daar altijd aan, wees daarvoor met zóó groeten eerbied vervuld, dat gij, objectief behartigende de overheidstaak, altijd weer opnieuw gedenkt die machtige, sterke volksgroep, die zich boven de moeilijkhe den van eiken dag poogt uit te worstelen en die dat doet in trouw aan God, aan het Vorstenhuis, aan onze overheid". Amerika en Rusland. Litwinof heeft officieel bezit genomen van het weelderig gemeubileerde voorma lige ambassade-gebouw, te Washington, dat sedert de verbreking der diplomatieke betrekkingen in 1917 gesloten was. Men rekent op eenige oppositie in het Congres tegen eventueele plannen der Amerikaansche regeering in zake de uit breiding van credieten aan Sovjet-Rus land. Het is echter de vraag, of deze op- Ppsitie sterk genoeg zal zijn om Roosevelt bij zijn Russische plannen te dwarsboo- men. De ochtendbladen in de Ver. Staten keuren over het algemeen de erkenning van de Sovjet-Unie goed. De „New York Times" zegt: „Men zal wellicht er aan herinneren, dat de Sovjets soortgelijke beloften als zij thans afleggen, ook aan de Britsche regeering hebben gedaan en dat die beloften naderhand werden ge broken, maar het is te hopen, dat zij sindsdien iets hebben geleerd." De „Indianapolis Star" zegt: „Het dient te worden afgewacht of wij fortuinlijker zullen zijn dan Londen; niettemin hopen wij er het beste van." Verkiezingen in Spanje. Volgens de officieele mededeelingen is de verkiezingsdag in Spanje over het algemeen rustig verloopen. Te Barcelona duurt de staking der transportarbeiders voort, waardoor de uitoefening van het stemrecht in de hoofdstad van Catalonië ernstig wordt 'bemoeilijkt. Het definitieve resultaat der verkiezingen is niet te ver wachten voor a.s. Dinsdag. De buitenge woon scherpe en uitgebreide voorzorgs maatregelen der regeering blijven ook ver der van kracht. In Sevilla overviel een bende van 20 man een stembureau en leverde er een ge regeld revolvergevecht, waarbij 6 leden Tan rechtsche partijen werden gedood. Ingezonden Mededeeling,. De dollar. In de hoogste regeeringskringen te Washington, verluidt, dat Roosevelt de stabilisatie van den dollar overweegt tegen 1 Januari 1934, d.w.z. nog voor het con gres weer bijeen zal komen. „Terug naar het goud!" De Kamer van Koophandel van de Ver- eenigde Staten heeft, naar de „Telegr. meldt, een motie aangenomen, waarin de monetaire politiek van Roosevelt wordt veroordeeld. In deze motie wordt de eisch gesteld, dat de regeering in een onmid dellijk te publiceeren verklaring te ken nen zal geven, dat zij voornemens is di rect tot den gouden standaard terug te koeren en de monetaire experimenten ge heel te staken. Indien aan deze wenschen niet zou worden voldaan, verwacht de Kamer, dat het herstel, dat ingetreden is, weer voor een belangrijk deel te niet zal gaan. Spoorwegongeluk in Duitschland. Zaterdagmorgen is in de nabijheid van het dorp Borgitz een uit Berlijn komende SD-trein op een trein met arbeiders ge reden. De locomotief van den DLtreiu stortte om. De eerste wagens van den trein met ar beiders werden vernield. Drie arbeiders van den arbeiderstrein zijn gedood, enkele personen werden ge wond. Staat van beleg te Innsbruck. Nadat reeds te Dornbirn in Vorarlberg in verband met de jongste excessen de staat van beleg was afgekondigd, is thans voor Innsbruck deze maatregel genomen: Om zeven uur des avonds moeten allo huisdeuren worden gesloten. Voorts is bet van zes uur des avonds tot vijf uur des ochtends verboden met auto's, motor rijwielen of fietsen door de stad te rijden. Naar men zich zal berinneren, hebben onbekend gebleven personen enkele dagen geleden te Innsbruck een aantal knalbom- men laten explodeeren. In verband hier mee zijn eenige leden der nationaal-socia listische partij als gijzelaars aangewezen. Wanneer soortgelijke excessen zich moch ten herhalen, dan zullen deze gijzelaars naar een concentratiekamp worden over gebracht. De aanslag op Dollfuss. In het proces tegen Dertil, den pleger van den aanslag op het leven van bonds kanselier dr Dollfuss, is vennis gewezen. Dertil werd wegens poging tot moord veroordeeld tot vijf jaar zware kerker straf met iedere drie maanden een dag verzwaard arrest en iederen 3en Octo ber (den dag van den aanslag) opsluiting in het donker. Wolven- eo berenplaag in Zuid- en Oost-Europa. Uit verschillende deelen van Europa komen berichten binnen over wolven en beren, die door den ongewoon vroegen en harden winter de bewoonde streken ver ontrusten. Zoo wordt uit Lissabon ge meld, dat in sommige deelen van Portu gal de schoolkinderen door een gewapen de macht vergezeld worden, uit vrees voor wolven, die onder de oogen der bewoners hun schapen en kippen weghalen. Er worden groote jachtpartijen op de roof dieren georganiseerd. Het platteland van Roemenië wordt geteisterd door beren, die door honger ge dreven de Karpathen verlaten. De bosch wachters zeggen, dat naar schatting hon derden beren in de bewoonde streken rondloopen en de dorpelingen zijn ge waarschuwd, zich des avonds niet op straat te begeven. Te laag gefrankeerde brieven. Het Engelsche volk, bekend om zijn correctheid, blijkt in één opzicht schro melijk tekort te schieten. De Britsche Ka mer van Koophandel te Parijs vindt aan leiding om hierover officieel te klagen Zij vestigt er n.l, de aandacht op, dat vele Britten de hardnekkige gewoonte hebben, brieven die zij naar Frankrijk zenden, to laag te frankeeren, meestal met twopence. Het gevolg daarvan is. dat vele Fransche zaken worden genoopt groote bedragen aan strafport te betalen, in sommige ge vallen zoo boog, dat sommige firma's hebben besloten, onvoldoend gefrankeer de brieven niet in ontvangst te nemen. De correspondent van een groot En- gelsch blad bevestigt zijnerzijds deze klacht: van elke tien brieven, die hij uit Engeland ontvangt, is er minstens een te laag gefrankeerd, waarvoor hij dan 1 franc 20 centimes moet betalen hetgeen gelijk staat met bijna fourpence. Verraad van militaire geheimen. De rechtbank te Praag heeft uitspraak gedaan in de zaak, die eenige weken ge leden grootendeels met gesloten deuren werd behandeld, tegen veertien commu nistische employé's van de Skoda Werke, de groote Tsjechische wapenfabriek te Pilsen. In totaal werden de beklaagden tot 36 jaar zware kerkerstraf veroordeeld en wel met straffen van drie maanden tot zeven jaar. Twee beklaagden werden vrijgesproken. De veroordeeling geschied de wegens het verraad van militaire ge heimen en lands verraderlijke verbindin gen met het buitenland. Drie weken vacantie voor den Duitschen arbeider Zaterdagmiddag is het kleine convent van bet Duitsche arbeidsfront bijeen ge komen. Dr Ley maakte melding van het voor nemen van den rijkskanselier om de va cantie der arbeiders uit te breiden. Het moet mogelijk gemaakt worden, dat een 40-jarig Duitscher, die het geheele jaar werkt, drie weken vacantie krijgt. 'Onderwerp van bespreking waren ver der de 40-urige werkweek, de verhinde ring van den uitvoer van „Duitschen uit vindersgeest", het probleem „mensch en machine" enz. De verscheidenheid van sociale verzeke ringen moet verdwijnen. Een aantal lei ders van het front werken een nieuwe sociale ordening uit. Korte Berichten. i Aan het einde der Zaterdag gehou den zitting in het Rijksdagbrandproces deelde dr Bünger mee, dat de verdere zittingen, te beginnen met Donderdag a.s weer te Leipzig plaats vinden. 1 Te Turijn heeft een hevige sneeuw storm groote schade aangericht en be langrijke storingen voor verkeer en be drijfsleven veroorzaakt. De treinen uit Frankrijk kwamen met groote vertraging aan. Te Turijn zelf werden verscheiden electrische en telefoongeleidingen ver nield. Ten gevolge van een ernstige ont ploffing in de Grassmoor-mijn bij' Shes- terfiel (Midden-Engeland) zijn Zondag ochtend 18 mijnwerkers bedolven. Veer tien hunner konden nog slechts als lijken worden geborgen, de andere vier zijn ge red. De oorzaak van de ontploffing is nog niet vastgesteld. Sir John Simon en kapt. 'Eden, die evenals Paul Boncour te Genève zijn aan gekomen, hebben zich onmiddelijk met Henderson in verbinding gesteld. Ook Di Soragna, 'die bij' deze besprekingen Italië vertegenwoordigd, heeft een onderhoud met Henderson gehad. Over deze bespre king is niets bekend, aangezien alle ge delegeerden het grootste stilzwijgen heb ben bewaard. Als ir Mussert moet kiezen. Het „Utrechtsch Nieuwsblad" van Za terdag meldt, dat ir A. A. Mussert, de leider van de N.S.B. aan dit blad ver klaard heeft, dat hij eventueel gesteld voor de keuze van leider van de N.S.B. of hoofd ingenieur van den Provincialen Water staat in Utrecht, als man van eer de door hem gestichte beweging zal trouw blijven en daarvoor de door hem thans be- kleede openbare functie zal prijsgeven. Christelijk marine-personeel. Het dagelijksch bestuur van het Chris telijk Nationaal Vakverbond ontving een schrijven van bet hoofdbestuur van den Bond van Christelijk Marinepersoneel be neden den rang van officier, waarin werd medegedeeld, dat van den Minister van Defensie bericht is ontvangen, dat de aan sluiting bij 'het Christelijk Nationaal Vak verbond niet kan worden toegelaten. Overleg landarbeidersloonen. In het najaar van 1932 vestigden de hoofdbesturen van de moderne, chr. en r.-k. landarbeidersbonden de aandacht van de regeering op de weigering van zeer vele werkgevers in het landbouwbedrijf om met de arbeiders-organisaties in over leg te treden over de vaststelling van loo- 1 nen en verdere arbeidsvoorwaarden, De bonden hebben nu, na In hun adres geconstateerd en betreurd te hebben, dat van regeeringswege bij de vaststelling en afkondiging van de diverse steunmaat regelen ten behoeve van landbouw, vee houderij en tuinbouw in 1933 in 'beiderlei opzicht niet voldoende rekening is gehou den met de belangen van land- en tuin- arbeiders, den minister van economische zaken een volledig overzicht toegezonden van ai de dit jaar plaats gevonden weige ringen van land- en tuinhouwwerkgevers in zake het plegen van overleg inet de ar beidersorganisaties over de loonen. Adres santen verwachten van den minister, dat hij in dit nieuwe feitenmateriaal thans aanleiding zal vinden tegenover de onwil lige landbouw- en tuinhouwwerkgevers af doende maatregelen te nemen. De Winkelsluitingswei Aan den voorzitter van den minister raad is het volgende telegram gezonden: Bestuur van vereeniging Christelijke Middenstand in Nederland, vernomen hebbende, dat de minister van oeconomi- sche zaken voornemens is de Winkelslui tingswet zóó te wijzigen, dat de verkoop gelegenheid op Zondag wordt verruimd, wendt zich tot Uwe Excellentie met drin gend verzoek, deze wetswijziging te voor komen, wijl wij van Uwe Excellentie krachtens uw beginsel verwachten, dat niet onder uw presidentschap een wets wijziging wordt tot stand gebracht, waar door de Zondagsrust nog meer wordt ver stoord. Onderzoek Crisisvarkenswet. Dat er inderdaad behoefte wordt ge voeld aan een officieel onderzoek i. z. de uitvoering der Varkenswet, blijkt uit het volgende telegram, dat aan dr H. Colijn is gezonden: „Het Comité van Overleg i. z. de uit voering der Crisisvarkenswet, waarbij zijn aangesloten de landelijke organisa ties voor den handel in varkens en var- kensvleesch, betuigt Uwe Excellentie zijn instemming met het door Uwe Excellentie in de Tweede Kamer d.d. 10 November geuite voornemen, om een commissie van onderzoek te doen instellen en verzoekt Uwe Excellentie, deze commissie te doen samenstellen uit onafhankelijke en des kundige personen en aan deze commissie een uitgebreide bevoegdheid toe te ken nen. Ons Comité zal door de betreffende commissie gaarne worden gehoord. Op abnormale wijze gevoede koeien. De Crisis Rundveecentrale maakt be kend, dat naar gebleken is enkele aan haar geleverde runderen vóór de leve ring op abnormale wijze waren gevoed. In verband biermede behoudt zij zich het recht voor om, wanneer na slachting mocht blijken, dat dit ten aanzien van een geleverd rund het geval is geweest, een extra gewichtsaftrek te doen plaats vin den en bij de uitbetaling met dezen ge wichtsaftrek rekening te houden. DE GEMEENTEBEGROOTING VAN MIDDELBURG. In hun begeleidend schrijven bij het ontwerp-begrooüing 1934, wijzen B. en W. er op, dat de verzekering, dat de finan cieels toestand allesbehalve rooskleurig is, in nog veel sterker mate klemt dan toen ze ten aanzien van de ontwerp-be- grooting 1933 werd gegeven. Deze weten schap noopte B. en W. de hoofden van bedrijven en diensten reeds vóór de samenstelling hunner ontwerp-begroo- tingen op te dragen daarop alle niet- noodzakelijke uitgaven achterwege te laten. Na ontvangst dier ontwerp-begroo- tingen hebben B. en W. nog talrijke pos ten verlaagd, in totaal met rond f 7000 en zagen zij zich toen nog geplaatst voor een ongedekt tekort van rond f 60.000. B. en W. zijn tot een sluitend ontwerp gekomen door in beginsel te besluiten tot het doen van voorstellen, bevattende: 1. niet-toevoeging van de winst der Gasfabriek aan de reserve; 2. beschik king over een gedeelte der reserve van het Electriciteitsbedrijf; 3. een crisis-kor ting van 3 pet. op de wedden en loonen van het gemeente-personeel, w.o. dat der Godshuizen is meegerekend; 4. reorgani satie der politie; 5. bezuiniging op het be- waarsehoolonderwijs met herziening der subsidie-regeling voor de bijzondere be waarscholen; 6. bezuiniging bij de bedrij ven in verband iet het rapport van het Verificatie-bureau der Vereeniging van Nederlandsche 'Gemeenten; 7. bezuiniging op de uitgaven voor school G en 8 herzie ning van de schoolgeld-regeling voor het Gymnasium, overeenkomstig de geldende regeling voor de R.H.B.S. De punten 4 tot en met 8 zijn nog in onderzoek of voorbereiding. De niet-toevoeging van de winst der gasfabriek aan de reserve kan geen be zwaar opleveren. De reserve toch, thans groot f 57198, zijnde bijna 12 pet. van het in het bedrijf vastgelegde kapitaal, blijft onaangetast. Slechte wordt het tijd stip, waarop de reserve zal zijn aange- Binnenland. De gemeentebegrooting van Middelburg voor 1934. Rede van den heer Smeenk te Middel burg. Schipbreuk op de Noordzee. Buitenland. Staat van beleg te Innsbruck. Stabilisatie van den dollar? Amerika en Rusland. Seu gevatte koude is spoedig verdreven met een Hliffthaedi's Voeder Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist groei'd tot het in de beheers-verordening 'genoemde maximum van 20 pet. van het zoo juist bedoelde kapitaal, verschoven. Dit maximum is betrekkelijk willekeurig gekozen en de reserve moet alleen dienen tot dekking van eventueele exploitatie verliezen, die, naar het zich laat aanzien, voorloopig niet 'te wachten zijn, en, ook al zouden zij optreden, nog gedurende een reeks van jaren uit de reserve zouden kunnen worden betaald. Gfscboon B. en W. zeer wel weten, dat tegen onttrekking van bedragen aan de reserves bezwaren kunnen worden aan gevoerd, meenen zij toch. 'te mogen voor stellen over een deel der reserve van het Electriciteitsbedrijf te beschikken. Al on derschrijven zij in het algemeen de op vatting, dat beschikking over reserves tot verarming leidt, toch stellen zij' de vraag, waartoe men reserves vormt, wanneer zij in zeer abnormale tijden toch niet zouden mogen worden aangesproken. B. en W. zien geen bezwaar tegen ver mindering van de reserve van 20 tot 5 pet. van het kapitaal, waardoor f36439 beschikbaar komt. Hiervan zouden B. en W. de helft willen gebruiken voor den dienst 1934, en de andere helft eventueel voor 1935 en, zoo mogelijk en noodig, voor volgende jaren. 'De eerste helft ad f 18219 hebben zij reeds in de on'twerp-gemeente- begrooting 1934 geraamd. Ten slotte deelen B. en W. mede, dat h.i. een crisis-korting van 3 pet. op de wedden en loonen van het gemeente-per soneel niet zal 'kunnen uitblijven. Daar over is reeds advies gevraagd aan de com missie van overleg. Ook vermelden B. en W. verschillende zaken, waarmede nog geen rekening is gehouden. O.a. inkrimping of reorganisa tie van diensten, als omschreven en voor gesteld in het reeds genoemde rapport van het Verificatie-bureau. Deze voorstel len zijn nog in onderzoek. Evenmin is ge rekend met eventueele opheffing van de Gezondheidscommissie, en met een moge lijke korting op het subsidie voor het Gymnasium, wat de gemeente op ruim f 15000 zou komen te staan, als het des betreffende wets-ontwerp ongewijzigd zou worden aangenomen. Zoo mogelijk zullen de dekkingsmiddelen bij de nota van wij ziging worden aangegeven. De meerder heid van B. en "W. meent, dat een hoogere korting op de wedden enz., n.l. tot ten hoogste 5 pet., daarvoor noodzakelijk zal zijn. Daarmede is ook reeds in het schrij ven aan de commissie van overleg reke ning gehouden. Voorts achten B. en W. de mogelijkheid aanwezig om zonder 'belas- tingverhooging de 'begroeting sluitend te krijgen. Nog doen B. en W. mededeelingen over enkele bepaalde posten. Ofschoon de post voor het officieel raadsverslag berekend naar de gemiddel de uitgaven over de laatste 3 jaren, en naar de reeds betaalde kosten, rond f 400 hooger zou moeten zijn geraamd en, af gezien van de nog loopende overeenkomst met den tegenwoordigen drukker, het op andere wijze vermenigvuldigen om prac- tische redenen zeer bezwaarlijk is, meen den B. en W. met het nu uitgetrokken 'be drag te moeten volstaan. Zij gingen daar bij uit van het vertrouwen, dat de raad zich in zijn beraadslagingen, welke de laatste jaren, hoe belangrijk ook, tamelijk zijn uitgedijd, zoo zal willen beperken, dat een tusschentijdsche verbooging van de drukkosten niet noodzakelijk zal zijn. Be post onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting, kon rond f2400 lager worden geraamd als gevolg van reeds in den loop van 'dit jaar ingevoerde bezuinigingen. De subsidie voor het Burgerlijk Armbe stuur ramen B. en "W. op f 150.000, terwijl het armbestuur f 153400 uittrok. B. en W. stellen dan ook voor de begrooting van die instelling goed te keuren onder res- trictie, dat op verschillende uitgaafposten ten minste f 3400 dient te worden be zuinigd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1