mnsum - «o. m EERSTE BLAD. ZATERDAG 18 NOVEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Dit nummer bestaat uit 2 bladen Paganistische factoren. Buitenland. Binnenland. Staten-Generaal. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tclofoonnummor 11. Postcliöquo cn Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Telef. 250. Directeur-Hoofdredacteur: It. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtentiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdedeelingen 00 cent per regel. Kleine Advcrtentiön Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. In de Tweede Kamer werd bij het be- grootingsdebat voor de zooveelste maal de bewering geuit, dat Dr Kuyper de vrijzinnigen heeft aangeduid als paga- nisten. Deze voorstelling is onjuist, in strijd met de waarheid. Dat is ook den leider van de S.G.P. niet onbekend, maar hij achtte het toch niet beneden zich deze onwaarheid te herhalen en dit kwaad gerucht opnieuw te verspreiden. Wat Dr Kuyper indertijd opmerkte is heel iets anders. Hij sprak n.l. van de werking van paganistische factoren in ons volksleven en dat is helaas maar al te juist. Overal kunnen we ook in onze dagen de werking van die factoren waarnemen. Allereerst in het buitenland, maar toch ook, zij het dan misschien vaak meer bedekt, in ons land. Wij denken b.v. aan wat in navolging van den Amerikaanschen kinderrechter Lindsey geleerd wordt omtrent het huwe lijk en het gezinsleven. Ondanks allen mooien schijn, die men hieraan tracht te geven, ondanks al het gepraat over een nieuwe en betere mo raal, die naar een betere en meer ge lukkige toekomst kan voeren, hebben we hier met niets anders te doen, dan de werking van paganistische factoren, heb ben we hier een terugkeer tot de heiden- sche moraal. Hetzelfde verschijnsel kunnen we ook opmerken ten opzichte van de behande ling van wat men genoemd heeft min derwaardige menschen. In het Duitschetijdschrift„Zwiespruch" werd indertijd een berekening gemaakt, waaruit moest blijken hoe oneconomisch de werking is van de Christelijke moraal. De schrijver van deze beschouwing be rekende hoeveel de verzorging van krank zinnigen, achterlijken en zwakzinnigen jaarlijks aan den staat kost. Terwijl het geestelijk hoogstaande deel van de bevolking langzamerhand in aan tal dfneemt, zoo betoogde hij, neemt het menichelijk onkruid in afschrikwekkende mate.' toe. Voor krankzinnigeninrichtin gen,/ voor scholen van achterlijke kin deren, worden schatten uitgegeven. Maar de njormaal aangelegde, voor haar dage- lijksich onderhoud zwoegende mensch heid!, die voor de „klaploopers" moet zor gen,leeft zelf in slechte woningen en ondèr vaak onmogelijke omstandigheden. Lhat men daarom, aldus de conclusie, datmenschelijk onkruid door opzette lijk© onvruchtbaarmaking geleidelijk op ruiden, dan kan men het leven van het norpnale deel der menschheid vergemak kelijken en verbeteren. Ee\n andere schijver, een Saksisch amb tenaar, die ook van deze dingen studie hacj/ gemaakt, sprak in dit verband van ballastmenschen, die behoorden te wor den, opgeruimd om plaats te maken voor jonge, krachtige menschen om op die wijze een gezond en krachtig volk te vormen. En deze heidensche theorieën vinden ook in ons land wel aanhang. Men heeft er in gezien den weg naar de verlossing van de menschheid uit de ellende. Het ras moet verbeterd worden, zegt een Hitier, en velen zeggen het hem na Er moet komen een gezonde bevolking van zuiver ras. En daarom is het noodig, dat de menschelijke ballast, het mensche lijk onkruid, op de een of andere manier wordt opgeruimd. Met Gods majesteitsrechten over leven en dood kan dan niet meer gerekend worden. In overeenstemming met de egoïstische Nietzsche-moraal, die de Christelijke barmhartigheid beschouwt als een bewijs van decadentie en degeneratie, waardoor het zwakke en ellendige in stand wordt gehouden, moeten de geesteszieken en de lijders aan andere ernstige ziekten, dan maar uit hun lijden worden „verlost" of althans voor de toekomst onschadelijk worden gemaakt. Waarom zou men het overtollige in stand houden? Het is im mers oneconomisch en niet in het belang van het gezonde deel der bevolking? Men schrijft over deze dingen geleerde boeken en beschouwingen en tracht er een mooien schijn aan te geven, door te werken met het belang van het volk en van den staat, maar het is ook voor den eenvoudigste duidelijk, dat hier paganis tische factoren werken. Het is het oude heidendom, dat hier den kop opsteekt en tracht het Christendom te verdringen. In het oude Sparta werden terwille van de zuiverheid van het ras reeds de zwakke zuigelingen gedood. En er zijn nog heidensche volken, waar niet alleen de ernstig zieken, maar ook de ouden van dagen, die weinig of niets meer prestee- ren, die anderen maar tot „last" zijn en als „ballast" worden beschouwd, uit den weg worden geruimd. Wel groot is de tegenstelling tusschen deze heidensche theorieën en praktijken en het Christendom. Wie deze theorieën aanhangt, plaatst zich vierkant tegenover den Christus, den barmhartigen Hoogepriester, die niet het zwakke en ellendige verdrukt en ver trapt, maar die met innerlijke ontferming 'bewogen, zijne gezegende handen uitstrekt om wat zwak is en lijdend te helpen en te vertroosten en te verheerlijken. Deze tegenstelling moet goed in het oog worden gehouden. Vooral in onze dagen nu er in de staat kunde een richting is opgestaan, die zich mee de zuivering van het „ras" in paga- nistischen zin, ten doel stelt. Washington-Moskou. De Sovjetregeerlng reeds erkend. De onderhandelingen tusschen presi dent Roosevelt en Litwinoff hebben tot een voor beide partijen bevredigend resultaat geleid. Gevolg gevend aan den wensch van Roosevelt, die alle voor- en na-oorlogsche kwesties, welke voor vereffening in aan merking komen, ten spoedigste wil gere geld zien, heeft Litwinoff besloten, nog ongeveer een week in Washington te blij ven. Het Witte Huis is in telefonische ver binding geweest met Moskou. Hieruit, zoomede uit het gemeenschappelijk com muniqué volgt, dat de erkenning der sov jet-regeering en het herstel der diploma tieke betrekkingen tusschen beide regee ringen een feit is geworden. Tusschen Roosevelt en Litwinoff zou in hoofdzaak reeds overeenstemming zijn verkregen omtrent de vraagstukken der godsdienstvrijheid, der propaganda en der handelsbetrekkingen. Beide regeeringen zullen eerlang hun ambassadeurs benoemen. De eerste gezant van Amerika te Was hington wordt W. C. Bullit. Naar Genève. Het na de kabinetsbijeenkomst van Woensdag plotseling genomen besluit, dat de Engelsche minister sir John Simon naar Genève zou gaan, beteekent niet, dat de Britsche minister van buitenland- sche zaken met eenig plan of definitieve voorstellen ter ontwapeningsconferentie zal verschijnen. Hoewel men echter aanneemt, dat sir John Simon met leege handen naar Ge nève vertrokken is, hoopt de regeering dat na een onderhoud met Henderson en met de vertegenwoordigers der andere mogendheden een of andere weg zal wor den gevonden, om uit de huidige impasse te geraken. Korte Berichten. Te Leningrad is men begonnen met den bouw van een electrische motorenfa- briek, waarin alle werkzaamheden door blinden zullen worden verricht. De fa briek wordt zoo ingericht, dat de blinde zelf de arbeidsprocessen kan controlee ren, terwijl alle maatregelen voor zijn veiligheid genomen zijn. Voor den bouw van de fabriek is 'n bedrag van 1.700.000 roebel uitgetrokken. Er zullen duizend arbeiders werk vinden. De fabrikanten-vereeniging te New- York deelt mede, dat de stakingen van dit jaar in de industrie tot aan 31 Octo ber 1630 bedragen waaraan is meegedaan door 588.000 arbeiders. Er is sedert 1 Juli een verlies aan loon geleden van ruim 24 millioen dollar. Volgens een bericht uit Montreal zou de universiteit van Toronto, de groot ste universiteit van Canada, gesloten worden bij gebrek aan voldoende mid delen. Op het algemeene protest, vooral van de zijde der studenten, heeft de pro vinciale regeering echter op het laat ste oogenblik besloten de noodige gelden beschikbaar te stellen. Te Dresden zijn talrijke politieke ge vangenen in vrijheid gesteld. In de des betreffende aankondiging wordt meege deeld, dat dit geschied is naar aanleiding van de goede houding van de Saksische bevolking bij de stemming op 12 Novem ber j.l. Vervanging van zilveren daar nikkelen munten? Aan het voorloopïg verslag der Twee de Kamer nopens heit wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van het staatsmuntbedrijf voor het dienstjaar 1934 wordt het volgende ontleend: Verschillende leden zouden het op prijs stellen te vernemen, hoe de Minister denkt over vervanging van de zilveren munt door nikkelen. De indruk dezer leden is, dat daaruit een belangrijke bate voor 's Rijks schatkist zou zijn te verkrijgen. De vraag werd gesteld of de aanmun ting van gouden tientjes door particulie ren tot een bedrag van f 43 millioen het hamsteren niet in de hand werkt. Rapport Commissie-Schouten. Naar wij vernemen heeft gisteren de commissie-Schouten belast met het advi- seeren omtrent toetsingsnormen voor de beoordeeling van de bezoldigingen van het personeel in dienst van Provincie, Ge meente enz. haar rapport terzake aan den Minister van 'Binnenlandsche Zaken aan geboden. De Landarbeiderswet. Door verscheidene leden werd in de afd. van de Tweede Kamer gewezen op de moeilijke positie, waarin vele houders van plaatsjes, toegewezen volgens de Landar beiderswet, verkeeren. Ten gevolge van de groote werkloosheid ten plattenlande zijn velen hunner niet in staat aan hun verplichtingen te voldoen. Deze leden vroegen, of de Minister niet bereid is hieromtrent voorzieningen te treffen. TWEEDE KAMER. Begroolingen van Defensie en Buitenlandsche Zaken. De Kamer heeft gisteren de begrooting van defensie aangenomen met 50 tegen 17 stemmen. Tegen stemden de soc.-dem., de communisten en de heeren Arts (R. K. Vp.) en Van Houten (Chr.-dem.). Buitenlandsche Zaken. Het ka naal door Zuid-Beveland. De kwestie-Vliegen. De heer Van D ij k (A. R.) repliceert opmerkende, dat de eerste fout in de zaak- Vliegen is gemaakt, toen 's ministers ambtsvoorganger de ontslagaanvrage van den heer Vliegen niet aanstonds heeft aanvaard. Voorts heeft de heer Vliegen 2Üch in een besloten kring uitgelaten op de wijze, als in Het Volk is gepubliceerd. Het was niet de bedoeling van den heet Vliegen, dat het zou worden gepubliceerd, maar de publicatie heeft plaats gehad en de regeering weet nu, hoe de heer Vlie gen over de zaak denkt. De waardigheid van de regeering heeft onder het gebeurde geleden en het antwoord van den minis* ter vindt spr. hoogst onbevre digend. De heer V 1 i e g e n (S. D.) zegt, dat hij geen rekenschap aflegt over wat hij in een besloten vergadering heeft gezegd. Hij handhaaft zijn oordeel over de wijze, waarop de muiterij is onderdrukt. Hij vindt die daad, de bloedige manier, nog altijd een schandvlek(gehamer van den voorzitter; eenig rumoer). Minister Beelaerts heeft, na spr.'s ont slagaanvrage te hebben ontvangen, ge tracht spr. erop te doen terugkomen, en daarna heeft spr. er niet meer met hem over gesproken. Hij dankt minister De Graeff hartelijk voor de wijze, waarop deze de zaak hier behandeld heeft. Aan 's ministers mededeelingen heeft spreker niets toe te voegen. Minister De Graeff dupli ceert. De Nederlandsche regeering is dili gent ten opzichte van den Nederlander, bij het proces betreffende den brand in den Rijksdag betrokken. Het spijt spr. in hooge mate, dat de heer Vliegen zich uitdrukkingen heeft veroorloofd, die zooseer ingaan tegen spr's meening en die van het Kabinet. Na deze uitdrukkingen moet spr. overwegen, of de heer Vliegen nog als lid der delegatie is te handhaven. (Instemming rechts). De Kamer keurt de begroeting goed met 56 tegen 3 stemmen. Tegen; G. P. en de heer Sneevliet (R. S.). Begrooting Buitenlandsche Zaken. Daarna wordt voortgezet de behande ling van de begrooting van het dep. van Buitenl. Zaken (hoofdstuk III) voor 1934. De Minister van Buitenl. Zaken, de heer De Graeff, verklaart, dat in zake economische maatregelen overleg wordt gepleegd met zijn ambtgenoot van Economische Zaken, waarbij ieder depar tement op zijn terrein blijft. Van beantwoording der opmerkingen over de Rijnvaart zelve moet spr. zich thans onthouden; spr. zal zich verstaan met den minister van Economische Zaken. De regeering heeft geen voornemen, di plomatieke onderhandelingen met Sov jet-Rusland aan te knoopen. De motieven zijn dezelfde, als van den vori- gen minister, o.m., dat Russische consu laten broeinesten zijn van communisti sche propaganda. Het ontbreken van een regeling van dezen aard heeft geen be zwaar voor de handelsbetrekkingen. De Minister van Justitie neemt drasti sche maatregelen tegen nationaal-socialis- ten uit Duitschland, die hier onrust trach ten te verwekken. Dat Duitsche werkgevers Nederlandsche krachten uitschakelden omdat ze zich niet bij de nat.-soc. wilden aansluiten, daartegen is dezerzijds weinig te doen. Bij de handhaving van den heer Vlie gen als afgevaardigde naar Genève is niets gebeurd, dat het daglicht niet kan zien. Om de wijze waarop tegen de mui ters der Zeven Provinciën werd opgetre den de muiterij zelve keurde hij af trad de heer Vliegen af als afgevaardig de ter ontwapeningsconferentie. De heer Vliegen heeft in die afvaardiging nuttig werk gedaan. Bij spr.'s optreden vond hij de ontslagaanvrage; persoonlijk zou het spr. aangenaam zijn als de heer Vliegen zijn ontslagname terugnam. Toen spr. een beroep deed op den heer Vliegen om zijn werkzaamheden te hervatten ontving spr. een bevestiging. Tot zoover de handhaving. Over wat er daarna is gebeurd, heeft spr. zich geërgerd. Het zal geen verwondering baren als na de mededeelingen van den heer Vlie gen aan „Het Volk" spr. dezen niet zou willen handhaven. De heer Vliegen heeft echter verklaard, niets in „Het Volk" te hebben laten zetten. Om een indiscretie en nog wel een onjuiste indiscretie in de pers kan spr. dhr Vliegen niet verzoeken zijn mandaat ter beschikking te stellen. Met dhr Van Dijk heeft spr. een gun stig oordeel over de beteekenis van den Volkenbond. Het tekortschieten van den Volkenbond op velerlei gebied mag niet tot afbraak van dit instituut leiden. Wat betreft de Rijnvaartoom- missie, er zijn geen verklaringen on zerzijds gedaan, waaraan beloften kun- men worden vastgeknoopt. Inzake de verruliming van het Kanaial door Zuid- Beveland, is er geen spra ke van een concessie aan België. De kwestie der geheimhou ding, de' meening dat iets kan wor den gepubliceerd, nadat een ander geheimhouding heeft geschonden, is spr.'s meening niet. De onderhandelingen te Straatsburg hadden een vertrouwelijk karakter. Onze delegatie moet alles doen om de zeggenschap over Nederlandsche wateren aan Nederland te houden; dat staat in de instructie. Wat de quaestie der Belgische neutraliteit betreft, deze belet Bel gië toch zeker niet te bouwen te zijner verdediging. Ten aanzien van de onderhande lingen met België kan spr. geen mededeelingen doen; sinds spr.'s optre den heeft de zaak geen voortgang gehad; doet zich een gelegenheid voor, de zaak opnieuw op gang te brengen, dan zal de Nederlandsche regeering die niet voor bij laten gaan. Salarisverlaging te Amsterdam. Het gemeenteblad van Amsterdam be vat thans de voorstellen tot verlaging der salarissen van het gemeentepersoneel. In het algemeen wordt het loon der werk lieden met 12.5 pet. verlaagd en de sala rissen van de lagere ambtenaren worden terug gebracht op het peil van 1919. Het salaris der hoogere ambtenaren wordt van f 100 tot f 700 lager gesteld dan dn 1919. Gratificaties zullen niet meer wor den gegeven en in 1934 zullen ook de pe riodieke verhoogingen achterwege blijven. De klompen-industrie. In de klompen-industrie te St Oedenrode begint opleving te komen. De machinale klompenfabriek van de firma Gebr. v. d. Laar, welke gedurende drie maanden stil was gelegd, wordt weer op volle kracht in werking gesteld'. De Gemeenteraad van Vlissingen over de salarisverlaging. In de vergadering van den gemeente raad van Vlissingen kwam Vrijdagmid dag o.a. aan de orde het schrijven van Ged. Staten om het oordeel te vernemen van den raad inzake een ontwerp-besluit om op de wedden van burgemeesters, secretarissen, or vangers en wethouders, alsmede de ambtenaren van den burger lijken stand gedurende 3 jaar, ingaande 1 Januari 1934 een tijdelijke korting van 12 y* pet. toe te passen. Dit schrüven lokte een langdurige discussie uit, omdat men meende, dat het niet aangaat grootere kortingen toe te passen voor deze ambte naren dan voor andere en dat men ook van oordeel was, dat 'Ged. Staten ten on rechte ook de wethouders er bij betrekken, die geen ambtenaar zijn. De heer Marijs had een motie voorgesteld om de ver laging te bepalen op ten hoogste 8 pet. De heer Van Hal (s.d.) vereenigde zich daar mee. In dezen geest zal aan Gedep. Sta ten worden gerapporteerd. Binnenland. De Tweede Kamer heeft de begrootingen van Defensie en Buitenlandsche Zaken aangenomen. De commissie-Schouten met haar rap port gereed. Buitenland. De Sovjetregeering door Amerika erkend. De besprekingen te Genève. i We verwijzen onze lezers naar een advertentie in dit blad, waarin bet Be stuur van het Zeeuwsch Technisch In stituut te Goes bekend maakt, dat door uitbreiding van lesgelegenheden voor ve len het deelnemen aan de volledige op leiding tot automonteur vergemakkelijkt wordt. Tevens wordt ingesteld een cursus in autokennis voor dame a Sleepvaart op Zeeland en België. Een commissie van belang hebbenden bij de benedensleepvaart is ge vormd, om te trachten een meer loonend en gelijkmatig sleeploon te verkrijgen. Met Belgische belanghebbenden op dit gebied is reeds overeenstemming bereikt. Te be ginnen Maandag 20 'November zal hc: tarief 12^ cent A in werking worden ge steld. Onder de benedensleepvaart wordt ver staan de vaart van Dordrecht en Rotter dam naar Zeeland en België. Reeds ge- ruimen tijd zijn er pogingen in het werk gesteld om tot samenwerking te komen ter voorkoming van het varen onder de vast gestelde tarieven. Thans sluiten zoowel de groote sleepdienstondernemers als de particuliere sleepbooteigenaren te Rotter- dah en te Dordrecht zich bij de overeen komst aan. Er is alle reden om aan te nemen, dat de tbans verkregen overeen komst gehandhaafd kan worden. Van een auto gevallen. Te Oostburg greep de 25-jarige G. V., die op een vrachtauto stond naar zijn weg waaiende pet en had daarbij het ongeluk van den auto op straat te vallen. Met een ernstige hersenschudding is de man naar het ziekenhuis overgebracht. Aan den besteller bij den post- en telegraafdienst, dhr M. Verburg, werk zaam te Driewegen (Zuid-Beveland) is op zijn verzoek met ingang van 1 Februari 1934 eervol ontslag verleend met toeken ning van pensioen. Middelburg. Donderdag hielden de kringen Walcheren I en H der Geref. Meisjesvereen. een vergadering in de Gasthuiskerk. Mej. L. Ludikhuize sprak over: Louise Henriëtte. Zij was het tweede kind van Frederik Hendrik en Amalia van Solms. Hoewel haar wensch was te huwen met Henri de Talmond, wist haar moeder met zeldzame eerzucht het huwelijk van haar dochter met keurvorst van Bran denburg door te drijven. Een jaar na dit huwelijk werd hun eerste zoon Wilhelm Karei geboren. Deze stierf en nu had de Prinses geen opvolger. Louise Henriëtte liet zich echter, door haar verdriet niet ter neer slaan, maar bracht veel verbeterin gen op stoffelijk en geestelijk gebied. Te huizen voor kinderen en ouden van dagen en ziekenhuizen heeft zij gesticht. Eenige jaren daarna werd hen opnieuw een kind geboren, Karei Emiel. Op reis van Holland naar Berlijn werd ze ziek en stierf te Duisburg op 39-jari gen leeftijd. Zij; ging heen in het geloof der opstanding. De inleidster reciteerde tenslotte eenige verzen door Louise Hen riëtte gedicht, o.a. het bekende gezang: „Jezus is mijn toeverlaat". Verder werd deze avond gevuld met verschillende bij dragen in proza en poëzie. Goes. Voor de Vereen, voor Chr. Win- terlezingen trad gisteravond Dr W. J. A. Schouten, conrector van het Chr. Ly ceum te Arnhem, op met het onderwerp: „De wonderen der sterrenwereld". De twintigste eeuw, betoogde de spreker, wordt vaak de eeuw der natuurweten schappen genoemd. 'Dit behoeft ons niet te verwonderen. De vorderingen, die deze wetenschappen de laatste 'halve eeuw ge maakt hebben, zijn verbazingwekkend. Het is daarom een bijzonder genoegen de ontwikkeling der natuurwetenschappen te volgen en er anderen van te vertellen. De onderzoekingen van deze wetenschap pen hebben zich uitgestrekt in twee rich tingen, naar de wereld van het kleine en naar die van de groote hemelbollen, waar- tusschen de nietige aardbewoner leeft. De natuurkundige 'heeft de samenstelling der materie doorvorsoht Hij heeft gevonden, dat iedere stof opgebouwd is uit mole culen. Het aantal moleculen is ontzaglijk groot. Een c.M8. van de ons omringende lucht bevat 27 trillioen moleculen. En ieder molecuul is weer opgebouwd uit atomen, een atoom bestaat uit electronen. Ieder atoom is een wereldje op zichzelf. De natuurkundige heeft de wetten van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1