EERSTE BLAD. VRIJDAG 17 NOVEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie 493 JAARGANG - No 4« Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telcf. 250. Directeur-Hoofdredacteur: II. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent Advcrtentiën 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdoclingen CO cent per regel. Kleine Advcrtentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Een klap In het gezicht. De heer Vliegen, die in Februari j.l. in verband met zijn oppositie tegen de wijze van onderdrukking der muiterij op „De Zeven Provinciën", zijn ontslag had genomen als lid onzer afvaardiging ter Ontwapeningsconferentie, heeft zich op verzoek van den tegenwoordigen minister van Buitenlandsche Zaken bereid ver klaard om weer deel uit te maken van de Nederlandsche delegatie. Hieromtrent verstrekte hij aan „Het Volk" een mededeeling, die door dit blad als volgt werd weergegeven: „Ik heb den minister gezegd, dat de kwestie voor hem moeilijker was dan voor mij. Maar als ik dat geweigerd had, zou den wij in het vervolg altijd buiten der gelijke delegaties blijven. Bovendien had ik mijn ontslag aan een vorige regeering aangeboden. Trouwens de taak der con ferentie is inmiddels allereerst geworden: den oorlog te voorkomen. Maar van groot belang is ook, dat dit een klap is in het gezicht van Mr Deckers. De sociaal-democraten zijn „onbetrouw baar", ende regeering stuurt zoo'n sociaal-democraat naar Genèvel" Blijkbaar is men, toen men deze onbe hoorlijke uitlatingen zwart op wit voor zich zag, geschrokken. Althans „Het Volk" bevatte een dag later het volgende bericht: „In overleg met Vliegen wijzen wij er op, dat in ons bericht de voornaamste redenen voor Vliegen's besluit niet zijn vermeld. De zinsneden, waarop nu de volle nadruk viel, waren niet meer dan terloops gemaakte opmerkingen, die door de wijze, waarop zij in de krant kwamen, meer indruk kregen dan juist was". De heer Vliegen zelf echter deelde aan de „N. R. Grt." mede, dat zijn door „Het Volk" „zeer onvolledig" weergegeven op merkingen niet voor „Het Volk", doch voor een „besloten kring" bestemd wa ren. „Ik ontken niet" zoo schreef de heer Vliegen nog „dat ik iets van dien aard heb gezegd, maar van het stukje in de krant weet ik niets". Zooals men ziet, verandert dit aan de zaak waarom het ging al bitter weinig. Het feit blijft, dat de heer Vliegen de vriendelijkheid van den Minister van Bui tenlandsche Zaken heeft beantwoordt met de opmerking, dat dit „een klap in het gezicht" is van een anderen minister. Daarmee heeft hij heel de regeering in het publiek een klap in het gezicht gege ven. Afgewacht moet nu worden of de Re geering zich zonder meer een dergelijke behandeling laat welgevallen. (Uit het Kamerverslag in dit nummer blijkt, dat de heer Van Dijk over deze kwestie in de Tweed© Kamer ©en hartig woordje heeft gesproken). Reddingspoging te GenÈve. De Britsche minister van buitenland sche zaken, sir John Simon, en de onder staatssecretaris Eden zullen vandaag naar Genève vertrekken, om Henderson en naar men hoopt ook andere gedele geerden te raadplegen, ten einde tot een hervatting van het ontwapeningsdebat te komen. In het feit, dat Simon naar Genève ver trekt, moet men een uiting Men van het verlangen der Britsche regeering om op nieuw alles wat in haar vermogen is in het werk te stellen, om de ontwapenings conferentie tot een goed einde te brengen. Volgens een nader telegram zou ook Paul Boncour vandaag naar Genève ver trekken. Feitelijk is er op het oogenblik te Ge neve een volkomen stilstand in de bespre kingen ingetreden en de oogen zijn naar Parijs en Berlijn gericht. In de kringen van de Britsche en de Italiaansche dele gatie zouden onderhandelingen tusschen uitschland en Frankrijk levendig toege juicht worden. Indien van deze echter in de eerstvolgende dagen niets kan komen, dan zou Mac Donald misschien het initi atief nemen voor besprekingen tusschen t^4' frankrijk en Italië, waar dan ater Duitschland bij betrokken zou wor den. Va* Italiaansche evenals van Engelsche zijde is men bereid, Duitschland in de oekomst in zijn eischen van rechtsgelijk- komenP <mtwapeningsSebied tegemoet te Plan vliegdienst VirginiaSpanje. j -Amerikaansche staatssecretaris van andel, Roper, heeft mededeeling gedaan an een groot opgezet plan om te komen tot een regelmatigen trans-Atlantischen vliegdienst van de kust van Virginia naar Spanje. Om dit te kunnen bereiken, zullen op afstanden van 500 zeemijlen van elkaar drijvende vliegstations met landingsplat formen in den Oceaan worden verankerd. De onderneming zou geëxploiteerd wor den door de Amerikaansche regeering en het departement voor openbare werken heeft reeds een bedrag van dertig millioen dollar beschikbaar gesteld. Men hoopt met behulp van de platfor men een 24 uursdienst op Europa te kun nen onderhouden. Bij uitvoering van dit plan zullen ongeveer tienduizend men- schen te werk gesteld kunnen worden. De revoluties op Cuba. De krijgsraad van Cuba heeft de leiders van den laatsten opstand, de sergeants Basilio Gonzalez en Homobono Rodri guez, ter dood verordeeld. Naar verluidt, zal dit vonnis nog moeten worden bekrach tigd door de regeering. Men is van mee ning, dat met het oog op de publieke opinie het vonnis niet ten uitvoer zal worden gelegd. Het ontwerp voor een nieuwe kieswet is gepubliceerd. De communistische, so cialistische, individualistische en andere partijen zijn erkend, met uitzondering van de fascisten, wier partij is verboden. Strenge maatregelen zullen genomen wor den tegen buitenlandsche opruiers. Korte Berichten. Maarschalk Balbo, die de vorige week tot gouverneur van Lybië is be noemd, heeft zich per vliegtuig naar Tri polis begeven, om zijn nieuw domein te bezichtigen. Het is een publiek geheim, dat Balbo zijn nieuwen post met tegenzin heeft aan vaard, ofschoon hij voelde, dat het zijn plicht was, naar Afrika te gaan, nu Mus solini dit wenschte. Bij zijn terugkomst van zijn inspectie tocht verklaarde Balbo met zijn nieuwe taak verzoend te zijn, daar er goed werk in Lybië te doen is. Over het Oosten en het Midden der Ver. Staten is een koude golf gestreken; de winter is ingevallen. Het heeft het leven gekost van wat men thans reeds weet twintig menschen, die zijn dood gevroren. In de buurt van Huercol in de Spaansche provincie Granada is een auto bus, waarmede 24 socialisten van een verkiezingsvergadering huiswaarts keer den, in een bocht van den weg in een af grond gestort. Alle 24 personen werden gedood. Te Boedapest en in de universiteits stad D'ebreczin hebben opnieuw anti-se- mietische betoogingen plaats gevonden. Twintig personen zijn gearresteerd. Uit Belgrado werd gisteren gemeld, De wegens spionnage ter dood veroor deelde voormalige luitenant Mitsjitsj is terecht gesteld. D'e terechtstelling ge schiedde door middel van ophanging Mitsjitsj stond aan het hoofd van een spionnage-organisatie, waarvan de an dere leden tot langdurige tuchthuisstraf werden veroordeeld. Het verluidt dat de Spaansche fas cisten a.s. Zondag ter gelegenheid van de verkiezingen hun eerste straatbetooging zullen houden. 10.000 met revolvers en gummistokken bewapende demonstranten zouden op de been worden gebracht. Volgens een niet bevestigd bericht zou de Amerikaansche regeering vandaag een verbod afkondigen van eiken nieuwen uitvoer van kapitaal. De grens van Palestina is thans door Engelsche en Arabische troepen af gezet, teneinde onwettige immigratie te beletten. Den laatsten tijd had de immi gratie van Joden, die geen wettelijke vergunning hadden, zeer groote afmetin gen aangenomen. I De D-trein Madrid-Lyon is op Spaansch grondgebied ontspoord. Een man van het treinpersoneel werd gedood, terwijl 6 reizigers gewond werden. In politieke kringen verluidt, dat president Roosevelt en de Russische volkscommissaris van buitenlandsche za ken, Litwinoff, in alle aan de orde ge weest zijnde kwesties, met uitzondering van het schuldenvraagstuk, een compro mis hebben bereikt. op den Zondag bij gemeenteverordening te verlengen van 4 op 6 uur. OPBRENGST RIJKSMIDDELEN. Belangrijke achteruitgang. Overzicht van de opbrengst der Rijks middelen over October en de tien maan den van 1933, in vergelijking met vorige tijdperken Grondbelasting Ink. belasting Verm. belasting Div.- en tant, bel. Rechten o. d. inv. Opc. op rechten op invoer Statistiekrecht Accijns op zout ld. op geslacht ld. op wijn ld. op gedistil. id. op bier Opc. op accijns op bier Accijns op suiker Opc. op accijns op suiker Accijns op tabak Bel. gouden en zilv. werken Zegelrechten enz. Reg. recht. enz. Rechten succ. enz. Domeinen, wegen en vaart Opbr. d. Staatslot. Opbr. d. loodsg. Oct. 1933 Oct. 1932 288.847 249.304 4.139.240 5.000.515 772.193 782.124 477.523 554.198 7.664.317 13.659.496 1.208.167 175.332 192.794 158.742 210.259 634.345 598.236 27.362 31.706 2.352.893 2.642.898 961.302 1.008.210 145.280 6.182.713 5.123.495 1.234.997 1.601.931 1.751.065 85.030 74.558 1.241.578 1.632.667 886.083 764.746 2.678.991 2.930.902 407.876 376.576 165.514 167.295 311.436 342.929 WIJZIGING WINKELSLUITINGSWET. Naar de „Standaard" verneemt is bij het Ministerie van Economische Zaken een wijziging van de Winkelsluitingswet in voorbereiding, waarin de Minster vol gens zijn toezegging niet het principe van de wet wijzigt, doch de mogelijkheid wil openen om den openingstijd van winkels Totaal-generaal ƒ33.801.695 38.093.972 Ondanks verschillende nieuwe heffin gen is er dus in vergelijking met October van het vorige jaar een zeer belangrijke achteruitgang. Gedurende de verloopen maanden van dit jaar werd ontvangen ƒ314.752.258, te gen f333.961.339 in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Een nadeelig verschil dus van ruim f 19 millioen. In vijf dagen naar Indië? Naar gemeld wordt, is de K. L. M. vornemens in December door de F. XX een vlucht naar Indië te doen onderne men, die, wanneer de tocht verloopt vol gens de gemaakte berekeningen, slechts vijf dagen zal duren. Zooals men weet, kan de F. XX een kruissnelheid van 250 K.M. per uur bereiken, zoodat dan per dag ruim elf uur zal moeten worden gevlogen om den afstand van 14.000 K.M. te kunnen afleggen. Groenten- en Fruitcenirale. De Minister van Economische Zaken heeft benoemd tot leden van het bestuur der Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale de heeren Jac. Groen Azn., tuin der te Zuid-Scharwoude, H. v. d. Horst, groothandelaar te Rotterdam, R. Jansen, conservenfabrikant te Breda en W. L. Menges, secretaris van de Nederlandsche Vereenigingen voor den handel in Zuid vruchten, specerijen en aanverwante ar tikelen te Amsterdam. Crisisaardappelbeschikking 1933. De Minister van Economische Zaken jjeeft nader het volgende bepaald: Met ingang van gisteren 16 November tot 1 Januari 1934 zijn van de schrifte lijke vergunning bedoeld in artikel 2 van het Crisisaardappelbesluit 1933 I vrijge steld hoeveelheden van niet meer dan 4 K.G. aardappelen, wanneer die aardap pelen bestemd zijn voor consumptie ter plaatse, waarheen zij worden vervoerd. Met ingang van heden tot 1 Januari 1934 is het bedrag bedoeld in artikel 4 van genoemd besluit f 1 voor elke hoe veelheid van 100 K.G. benevens f 0.25 ad ministratiekosten voor elke hoeveelheid van 100 K.G. Voorlichting inzake crisisbepalingen. Aan het landbouw-crisis-bureau van het departement van oeconómische zaken wordt een nieuwe afdeeling gevormd, welke tot taak heeft de politie en justitie voor te lichten omtrent den juisten inhoud en beteekenis der verschillende crisisbe palingen en crisismaatregelen. Deze voor lichtingsdienst zal ook zorg dragen, dat de justitieele autoriteiten tijdig op de hoogte zijn van verschillende nieuwe maatregelen, zoo noodig voorzien van een toelichting. De werkzaamheden zullen door eenige juristen worden verricht. Gehuwde vrouwen in gemeentedienst. In een binnenkort te Rotterdam te hou den raadsvergadering zal een voorstel be treffende de vervulling van gemeentöbe- trekkingen door gehuwde vrouwen in 'be handeling worden genomen en daarbij zal den raad in overweging worden gegeven te besluiten, dat met ingang van een nader vast te stellen datum de volgende bepalin gen zullen gelden lo. Gehuwde vrouwen zullen niet meer in gemeentedienst worden aangenomen; 2o. Vrouwen, die in gemeentedienst zijn, zullen in geval van huwelijk op dien grond eervol worden ontslagen met den dag van het huwelijk; 3o. Gehuwde vrouwen, die op het tijd stip van inwerkingtreden van dit besluit, in gemeentedienst zijn en wier echtgenoot hetzij in bezoldigden overheidsdienst, 'het zij in bezoldigden dienst hij het bijzonder onderwijs is, zullen met inachtneming van een opzeggingstermijn van twee maanden eervol worden ontslagen wegens huwelijk. DOOR BEKLEMMENDE BENAUWD HEID LEKEN 40 TREDEN 40 K.M. „Als ik begon te hoesten duurde het wel een kwartier voor ik tot bedaren kwam. Ik was zoo vermoeid en afgemat, dat ik niet heen of weer kon. Toen ik echter met Abdijsiroop begon, ging ik met den dag vooruit en na het gebruik van een flesch ben ik weer geheel de oude geworden in 4 dagen tijd. Ik klim bij ons de trap op van 40 treden zonder hoest of benauwdheid. Voor mijn zoontje, waar voor ik verschillende middelen heb ge bruikt zonder succes, heb ik altijd een flesch Abdijsiroop in huis, welke hem direct helpt." Zoo schrijft ons de heer D. D. v. E. te A., wiens origineele brief voor iedereen ter inzage ligt. Akkers Abdijsiroop bevrijdt de adem halingsorganen van slijm en andere ziekte verwekkende stoffen. Abdijsiroop ver ruimt de ademhaling, verdrijft benauwd heden, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Onovertroffen bij Hoest, Bron chitis, Influenza, Asthma. Alom verkrijg baar. Thans per flesch 1.1.50 en 2.75. Vraagt voor gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons („gestolde" Abdij siroop) even geneeskracbtigl 35 en 60 ct. p. doos. (Adv.) VERMINDERING RIJKSUITKEER ING. Adres van de Vereen, van Nederlandsche gemeenten aan de Tweede Kamer. De voorgestelde vermindering van de Rijksuitkeering aan de gemeenten uit bet Gemeentefonds en in het bijzonder de ministerieele circulaire, waarin wordt aangekondigd, dat de bijdrage van het Rij'k in de gemeentelijke uitgaven voor werkloozenzorg over 1934 wordt bepaald op 46/7'5ste van de bijdrage over 1933, heeft het (bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten aanleiding ge geven te trachten eenig inzicht te verkrij gen in de financieele gevolgen, welke deze verlaging van het rijksaandeel in de werk loosheidslasten samen met de verminde ring van de uitkeering uit Ihet gemeente fonds voor gemeenten heeft. Deze circulaire heeft, aldus adr., in de gemeenten een schok teweeggebracht. In de eerste plaats in de talrijke ge meenten, welke ten gevolge van de crisis noodlijdend zijn geworden en die zich juist d'oor deze geringere tegemoetkoming in de uit de crisis voortvloeiende kosten van steunverleening opnieuw verder verwij derd zien van hun vroegere positie van zelfstandigheid. Maar ook die gemeen ten, welke met de grootste zorg, met ont zegging van veel en met een maximale belastingheffing het evenwicht hadden weten te vinden, zijn door deze circulaire opnieuw ver van het zoo juist bereikte doel verwijderd. Adr. heeft getracht reeds thans eenig inzicht te verkrijgen in de financieele ge volgen, welke deze verlaging van het rijks aandeel in de werkloosheidslasten samen met de vermindering van de uitkeering ui't het gemeentefonds voor gemeenten heeft. Gebleken is, dat van de 605 gemeenten, waarvan adr. tot heden gegevens konden bekend worden, 61 gemeenten, met een tot dusverre sluitende begrooting, tengevolge van de maatregelen der Regeering tot ver mindering van de fondsuitkeering en van de rijksbijdrage in de werkloosheidsuit gaven voor 1934, dn een noodlijdende posi tie zullen geraken. Daarnaast heef't adr. een meer volledig overzicht samengesteld van de financieele positie van een klein aantal gemeenten (5), die als maatstaf kunnen gelden bij de beoordeeling van den zorgwekkenden toe stand, waarin een groot aantal gemeenten als gevolg van onevenredige crisislasten reeds verkeerden en die nu tengevolge van de jongste maatregelen der Regeering ten aanzien van de gemeentefinanciën zooveel te dreigender nog wordt. Deze gegevens gaan als bijlage bij het adres. Adr. betreurt het, dat de beslissing over een zoo belangrijken maatregel als de kor ting op de uitkeering uit het gemeente fonds naar het zich laat aanzien zal worden genomen onder omstandig heden, welke het ten eenenmale onmoge lijk maken de financieele gevolgen van he't daartoe strekkende regeeringsvoorstel in samenhang met de overige hierboven ver melde maatregelen van Rijkswege naar beboeren te peilen. Binnenland. Opheffing Gezondheidscommissies door de Tweede Kamer goedgekeurd. De rijksmiddelen in October. De Tweede Kamer behandelt de begrocn tingen van defensie en buitenlandsche zaken. Minister Marchant verdedigt de onder- wijs-bezuiniging. Buitenland. Het ontwapeningswerk te Genève. Vliegdienst AmerikaSpanje. SALARISVERLAGING VOOR BURGEMEESTERS, SECRETARISSEN EN ONTVANGERS. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de gemeente besturen den wensch te kennen gegeven, dat de jaarwedden van de burge meesters, de secretaris sen en de ontvangers met 12.5 pet. worden verminderd. Hierover zullen de Gemeenteraden en het georganiseerd overleg gehoord moe ten worden. De bootdienst Vlissingen-Neuzen. Zoowel de Kamer van Koophandel te Middelburg als die te Terneuzen hebben aan de Prov. Staten een adres gezonden met betrekking tot de door Ged. Staten voorgestelde opheffing van den bootdienst Vlissingen-Terneuzen. De eerste meent in de tegenwoordige tijdsomstandigheden zij het dan ook slechts zeer noode i voor zooveel het reizigersverkeer betreft, zich te moeten neerleggen bij de plannen van Ged. Sta ten. D© bootverbinding is echter ook van belang voor het goederenvervoer, al gaat ook dit vervoer steeds in dalende lijn. Voor zoover de Kamer bekend is, be staat er voor dit vervoer geen gelegenheid voor dagelijksch vervoer, noch via Bres- kens, noch via Hoedekenskerke en ook Ged. Staten doen geen enkel middel aan de hand om in de toekomst het goederen vervoer te regelen. De Kamer verzoekt daarom aan de Staten in ieder geval geen definitieve beslissing te willen nemen al vorens Gedep. StaJten zekerheid hebben gegeven, dat ook voor het goederenver voer van Vlissingen en Middelburg naar Neuzen v.v. een aannemelijke regeling zal worden getroffen. De Kamer te Terneuzen meent, dat de bezuiniging door opheffing van den 'dienst zal tegenvallen, omdat bij opheffing de thans gemaakte reizen niet alle langs am- dere wegen gemaakt zullen worden. In dien er een offer gebracht moet worden, laat men dan 't tegenwoordige tarief ver- hoogen. Deze Kamer verzoekt mitsdien het voor stel van Ged. Staten tot opheffing niet aan te nemen, doch het College uit te noodigen, den 'dienst in stand te houden met een verhooging der t a r i e v e n tot een bedrag, waarbij met redelijkheid kan verwacht worden, d'at de alsdan te verkrijgen financieele uit komst voor de provincie geen bezwaar kan zijn den dienst voort te zetten. Middelburg,. Gevonden voorwerpen: zak mesje, Moerdijk. Leliestr. S 158; blauwe keep, Veldwachter, St. Laurens; belasting- merk, J. Wigard, Veerscheweg S 254; ring met sleutels, Tellier, Turfkaai H 177; kindermuts, Fraanje, Oude Kerkstr. B 85; portefeuille met inh., Sonius, Vliss. str. I 160; zakagenda, J. v. Sluijs, KI. Vlaanderen M 155; beurs met inh., F. v. d. Kop, Wal B 63; witte muts, Boel, Goesche Korenmarkt P 56; gymnastiek schoen, Basting, Zach. Jansenstr. N 270; kinderport., S. Meijers, Veerscheweg S 254; port. met inh., Hubrechtse, Korte Geere K 358; bakkersschort, Pattenier, L. Geere; belastingmerk, P. v. Ouwer- kerk, Punt O 219; sleutel, B. v. P., Ga zelle-sleutel, Vreke, Eigenh.str. P 214; konijn^, Overwijk, Schoorsteenvegerssin- gel Q 90; portem., Waesberge, L. Geere K 72; zakje inh. pet, Scheijbeler, Oude Kerkstr. B 85; poesje, Anni v. Keulen, Spanj.str. F 75; Mantelband, Th. Mes, Dam Z.Z. G 93; mantelband, Van Sluys, L. Giststr. P 192; hondenleidsel, Leijnse, L. Giststr. F 175, port. m. inh., Rottier, L. Burg B 4; eenige paren kousen, Auer, Abdijpoort; Armbandje, L. Wondergem, N.poortstraat P 246; ceintuur v. japon, G. de Blaeij, Achtersingel Q 135; boerin- nedoekje, L. de Rijke, Breeweg C 59; autostep, J. Biondina, Leliestr. S 150; damesport. m. inh., mej. Kik, Stadhuis; vulpotlood, De Bree, Koudekerkscheweg< D 100; geldstuk, R. Drost, Korte Noord- str. L 75; port. met inh., D. Gillisse, Voi- derijlaagte M 116; p. kinderlaarzen, kant. Stoom.tr. Walcheren, Blauwendijk; man telband, mej. Lievense, Blauwendijk P 41; huissleutel, M. Batens, Bastion N. 73; pop (negertje), A. Visser, Sleeperssingel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1