ingezonden Stukken Nog geen 3 C6llt per kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 Ir Dorst antwoordt bevestigend, maar de boeken blijven eigendom van het Hen- nequinfonds. Persvoorlichtingsdienst. Pogingen wer den aangewend om te komen tot het sa menstellen van een gecentraliseerd week overzicht. Tot heden kwam een derge lijke concentratie nog niet tot stand. In het Landbouw-comité zijn de meeningen verschillend. Landbouwhuishoudschool. De bouw der landbouwhuishoudschool te Zierikzee heeft door verschillende oorzaken be langrijke vertraging ondervonden, vooral door de schuld van de architecten, die in gebreke moeten worden gesteld. De school zal, met toestemming van H. K. H. de Prinses, den naam verkrijgen van „Ju- lianaschool". De Prinses is, naar de voorz. meent, in principe wel bereid de school te komen openen. De bouw zal dezen win ter wel gereed komen. Steun hypotheekboeren. Bij herhaling werd bij het K. N. L. G. aangedrongen de Regeering te overtuigen van de noodzake lijkheid iets te doen ten behoeve van de hypotheekboeren. De toestand is ook in Zeeland ernstig. Een plan tot credietverleening aan deze bedrijven, uitgedacht door de Centr. Raif- feisenbank en door het K. N. L. G. ge steund, werd tot heden niet overgenomen. Intusschen bevat de laatste Troonrede een zinsnede waaruit kan worden afgeleid dat het vraagstuk thans de belangstelling heeft van de Regeering. Werkloosheidsbestrijding. De gemeente Arnemuiden heeft de medewerking van de Z. L. M. verzocht om tot een meer af doende bestrijding der werkloosheid ten plattelande te komen. Zij' wil dit o.a. be werkstelligen door het treffen eener rege ling waarbij de bedrijven gesteund wor den met toeslagen op de arbeidsloonen voor het tewerkstellen van werkloozen. Daar de drie centrale landbouworgani saties reeds meermalen een dergelijk ver zoek hebben gericht tot het betreffende departement en .steeds hierop afwijzend werd beschikt, werd een afwachtende houding aangenomen. Er schijnt eenige verandering in dezen op komst te zijn, vooral waar het suatie betreft. Dhr de Putter deelt mede, dat de Mi nister aan den burgemeester van Terneu- zen heeft toegezegd een ernstig plan in overweging te zullen nemen. Ir Dorst wijst op het groote belang van deze zaak. De voorzitter zegt, dat het vraagstuk zijn oplossing nadert. Uitvoer schapenvleesch. De drie cen trale landbouworganisaties verzochten den Minister van Economische Zaken te willen bewerkstelligen dat het contingent naar België uit te voeren schapenvleesch niet zou worden berekend naar den in voer over 1931, doch over het tijdvak van 1 Juni 19301 Juni 1933. Met instem ming werd vernomen dat aan dit verzoek is voldaan. Omzetbelasting. Daar in het gewijzig de wetsontwerp Omzetbelasting b.v. aard appelen, groente en bloemen wel werden vrijgesteld en fruit niet, heeft de Z L. M. verzocht ook het fruit vrij te stellen van deze belasting. Aan dit verzoek werd echter niet vol daan. Wet op openbare vervoermiddelen. Krachtig werd er op aangedrongen het vervoer van goederen per vrachtauto niet te belemmeren door het invoeren van een concessiestelsel. Dhr Gast wijst op het belang van de P'Olders. Komt er geen concessiestelsel, dan zullen tramwegen verdwijnen en zul len de polderingelanden veel geld aan wegonderhoud kwijt zijn. Het is hier een zaak met twee kanten. We moeten hier voorzichtig zijn. De voorzitter zegt, dat de tramwegmaat schappijen zich moeten reorganiseeren en gebruik moeten maken van autobussen en vrachtauto's. Dhr Gast blijft er bij, dat het moeilijk is, om hier een advies te geven, dat het algemeene landbouwbelang dient. Voor Schouwen-Duiveland is de tram van groote beteekenis. Contingenteering invoer fruit. De Z. L. M. heeft via het Landbouw-Comité den Minister van Economische Zaken ver zocht door het heffen van een invoerrecht per K.G. of door contingenteering de in voer van het buitenlandsche fruit eeni- germate te belemmeren. Ingevolge de Machtigingswet is voor het fruit een invoermonopolie ingesteld. Uitvoering Machtigingswet. Pogingen zijn door de Z. L. M. aangewend om goedkeuring te verkrijgen eener regeling, waarbij degeen die grasland scheurt het recht verkrijgt een overeenkomstig groote kavel tarwe te verbouwen. Door deze maatregel zal worden be reikt, dat de rundveestapel uit eigener beweging zou worden ingekrompen, wat van groot algemeen belang moet worden geacht. Bouwverordening. Verschillende be zwaren van landbouwzijde ingebracht tegen de vastgestelde bouwverordening werden ter kennis gebracht van Gedep. Staten. In het bijzonder werden bezwaren ge opperd tegen de voorschriften, die zijn gesteld t.a.v. de bouw en inrichting der stallen, ligging der mestvaalt, etc., welke vooral voor de kleine bedrijven groote be zwaren opleveren. De voorzitter zegt, dat verschillende ge meenteraden de bouwverordening inmid dels reeds hebben vastgesteld. Komen er bezwaren aan het licht, dan zal aan de gemeenteraden om wijziging moeten wor- verzocht. Steun suikerbietenteelt oogst 1933. Bij herhaling werd aangedrongen op spoe- t dige bekendmaking van den bietensteun oogst 1933. Deze week nog is andermaal op spoe dige betaling aangedrongen. Dhr W. Kakebeeke zegt, dat onderhan delingen tusschen Minister en suikerfa brieken nog gaande zijn. Er is echter ge gronde hoop, dat spoedige betaling volgt, n.l. binnenkort de helft van den steun, die gefixeerd wordt op f 9 (dus f 4.50) en vóór Januari de andere helft. Dhr Haak juicht dit toe. Betaling b.v. in Juni zou een ramp voor het platteland beteekend hebben. Dhr Gast zou graag zien, dat de coöp. fabrieken de f 9 maar direct, in eens zou den betalen. Dan kunnen de landbouwers nog beter aan hun verplichtingen voldoen. Dhr Kakebeeke antwoordt, dat de coöp. fabrieken hierin geen accoord heb ben gemaakt. De eene heeft betere kas dan de andere. De fabrieken zullen zeker doen, wat ze kunnen. Dhr Haak zou nu reeds willen aandrin gen op een steunregeling voor den vol genden oogst. Dhr Hartog vraagt of het dus juist is, dat de steun is verhoogd van f8.25 tot f 9. Dhr Kakebeeke antwoordt bevestigend, al kan pas in Aug. of Sept, 1934 de de finitieve afrekening worden tegemoet ge zien. Het is nog niet te zeggen, hoe veel bieten er te veel zullen zijn, dus zon der garantie. Ook is niet bekend, wat er met de bieten zonder garantie zal gebeu ren. Steun cichoreiteelt. De Z. L. M. steunde een adres van den Bond van Zuid-Neder- landsche cichoreidrogers inzake de steun- verleening aan de cichoreiteelt. Slachtveeverzekering. De wenschelijk- heid tot het afsluiten van een herverze kering van het slachtrisico over te gaan werd in overweging genomen. Klachten werden geuit over de ongemotiveerd hoo- ge vergoedingen in verhouding tot de werkelijke waarde voor afgekeurde or ganen in het bijzonder van lever. Verschillende aanwezigen verklaren niets voor herverzekering te voelen. Uitvoercontrole uien. De Z. L. M. blijft aandringen op het instellen van een af zonderlijk uitvoercoutrolebureau voor landbouwproducten, waar1 ook de -uien kunnen warden ondergebracht. Beperking rundveestapel. In verband met de verminderde exportmogelijkheid van zuivelproducten werd aangedrongen op het spoedig treffen van maatregelen tot de beperking van den rundveestapel. Tuinbouw steun. De Z. L. M. heeft zich vereenigd met de voorstellen, om te ko men tot een beperking van de teelt van tuinbouwgewassen op landbouwbedrijven met dien verstande dat de speculatieve teelt van tuinbouwgewassen in landbouw bedrijven behoort te worden verboden. Als maatstaf voor de erkenning als te ler van tuinbouwgewassen dient echter niet de beteelde oppervlakte te gelden, doch wel de aard van het bedrijf en of men zich regelmatig met den verbauw heeft beziggehouden of er kapitaal in is belegd etc. De uitvoering zal zooveel mogelijk moe ten worden geleid over de veilingen. De vroege aardappelen zullen niet als een afzonderlijk gewas moeten worden be schouwd en niet los van late aardappelen. De aandacht werd er op gevestigd dat de teelt van erwten voor conservenfa- briek, welke teelt reeds jaren in Zeeland inheemsch is, benevens die van uien en wijnpeeën dient te worden aangemerkt als behoorende tot het landbouwbedrijf. Het Dag. Bestuur meent, dat er voor deze zaak een aparte commissie van ad vies moet worden ingesteld. Voor Zeeland zou deze commissie moeten bestaan uit de heeren P. J. J. Dekker te Wemeldinge, Vogelaar te Krabbendijke en Toledo te Haamstede. (Deze zou afgevaardigde worden naar de centrale commissie.) Voor Walcheren en Z.-Vlaanderen moe ten nog personen worden aangezocht. De vergadering keurt dit goed. Arbeidsbemiddeling in den landbouw. Aan de districtsarbeidsbeurs te Middel burg werd steun toegezegd om de arbeidsbemiddeling in den landbouw meer ingang te doen vinden dan tot he den het geval was. Kringtentoonstelling 1934. Het Bestuur van den Kring Oost-Zuid-Beveland heeft besloten in 1934 een kringtentoonstelling te houden te Kruiningen. Dhr Hartog deelt mede, dat de kring Noord-Beveland adviseert geen tentoon stelling te houden. De voorzitter merkt op, dat de kring O. Z.-Beveland hierin vrij is. Tarweverbouw. De drie centrale land bouworganisaties hebben den Minister van Economische Zaken verzocht te wil len bekend maken op welk bedrag de tarweprijs voor den oogst 1934 zal wor den gesteld. In overweging wordt gege ven de prijs op f 12 te handhaven. Voorts werd aanbevolen aan de vee houders, die weiland scheuren in ver band met de beperking van den veestapel toe te staan, op dat land tarwe te telen, buiten, resp. boven het toegestane één derde. Ingesteld werd de Crisisrundveecen- trale voor Zeeland. In het Bestuur heb ben voor de Z. L. M. zitting de heeren H. C. v. d. Zande te Nieuwerkerk en P. J. J. Dekker te Wemeldinge. Nog een lid zal worden benoemd. Attrdappelstewnwet. Het was te ver wachten dat zonder steunregeling de aardappelen dit jaar geheel waardeloos zoolden zijn geworden. Met alle waardee ring voor het tot standkomen eener re geling werd niettemin gemeend dat de begrenzing der maten, waaraan de leve ring moet voldoen te eng is genomen, ó.a. voor Eigenheimers. Men dient evenwel in aanmerking te nemen dat deze begren zing juist zoo is gekozen dat de voorraad leverbare aardappelen wordt verkleind, wat juist de bedoeling is van de regeling en de verbruiker ook een goed product ontvangt. Niet vergeten mag worden bij de beoordeeling van dezen steunmaatre gel, dat de uitvoering ervan door den aard van het product groote moeilijkheden met zich mede brengt en geenszins vergeleken mag worden met b.v. de Tarwewet. Oogscrediet voor den landbouw. Ter vergadering komt nu de heer Booster, directeur van het Bijkantoor Middelburg van de Ned. Middenstands- bank, ter bespreking van de credietver leening voor den landbouw (oogstcredie- ten). Dhr Booster zegt, dat de landbouw aan oogstcredieten behoefte heeft, aan voor schot op de gelden, die men bij verkoop van den oogst krijgt. De Ned. Midden- standsbank wil niet als concurrente van de Boerenleenbank optreden, maar daar mede samenwerken. De Ned. Midden- standsbank wil in principe oogstcrediet geven, maar de technische mogelijkheid moet worden onderzocht. Spr denkt aan cessie op de 'Oogstopbrengst. Als de Z. L. M. of tarwe-organisatie daarin me dewerkt, is dit wel voor elkaar te bren gen. Voelt de Z. L. M. hiervoor, dan is het noodig een commissie te benoemen, die de cessie-kwestie onderzoekt en een calculatie opmaakt. Niet iedere landbou wer, maar alleen de credietwaardige zal worden geholpen. De voorzitter wil van begin af contact zoeken met de Boerenleenbanken, tenein de te voorkomen, dat twee banken crediet geven en beide schade zouden lijden. Volgens Spr. zou er wel in onderlinge samenwerking een regeling te treffen zijn. Dhr Dorst zegt, dat men voor tarwe reeds oogstcredieten heeft. Spr. vraagt of dhr Booster credieten wil geven voor alle producten. Dhr Booster; alleen voor producten, waarvan de prijs door de regeering wordt bepaald. Dhr v. d. Zande vraagt of er in Utrecht en Eindhoven geen geld meer is. Spr. meent, dat men daar zwemt in het geld en dat de boerenleenbanken de boeren wel kunnen helpen. De voorzitter merkt op, dat de Boeren leenbanken dan toch hun statuten zullen moeten veranderen. Dhr Lindenbergh weet ook, dat er te Utrecht geld is. Maar het is moeilijk, om oogstcredieten te geven, zóó dat men vol komen gedekt is. Spr. is niet tegen een Commissie van onderzoek, maar er moet contact zijn met Utrecht en Eindhoven. "Wanneer men alleen de beste landbouwers helpt, is de commissie niet noodig, want die worden nog wel geholpen. Er is nog een andere categorie, die hulp hard noo dig heeft. Dhr Verlare zou het Zweedsche systeem willen bestudeeren. De voorzitter merkt op, dat men in Zweden een wet hiervoor heeft. Na eenige bespreking wordt besloten een kleine commissie te benoemen door het Dag. Bestuur, in overleg met de Ned. Middenstandsbank en de Boerenleenban ken te Utrecht en Eindhoven. Zaaiplan 1934. De voorzitter zegt, dat er eenige ongerustheid bestaat over den steun aan landbouwgewassen, dus over het zaaiplan 1934. Het verdient aanbe veling dit nog deze week in het Land bouw-Comité te bespreken en den Minis ter te verzoeken nog deze maand mede- deelingen te doen. Aldus besloten. Bietensteun. Dhr v. Kieuwenhuizen bespreekt den bietensteun 1934. De oppervlakte bieten zal waarschijnlijk wat ingekrompen moe ten worden, zoodat de garantie percents gewijze zal worden verkleind. Maar het is gebleken, dat de onderlinge verdeeling onder de boeren niet altijd billijk ge schiedde. Kan dit niet provincies-gewijs plaats hebben en een reserve behouden worden om in voorkomende gevallen een vermeerdering voor bepaalde bedrijven toe te staan? Dhr W. Kakebeeke zou hier het spreek woord willen betrachten: „Bezint, eer gij begint". Spr. kan deze zaak nog niet in details bespreken. Dhr Hartog maant ook tot voorzichtig heid. Spr. denkt vooral aan de streken, waar tot heden weinig bieten werden ver bouwd. Dhr v. Nieuwenhuijzen zou dan een ge- meentesgewijze regeling willen. Dhr Dorst zegt, dat men tot heden een bevriezingssysteem heeft gehad. Het is in het belang van Zeeland dit te behou den. Het is precies verkeerd de richting van dhr v. Nieuwenhuijzen in te gaan, gezien wat men in andere provincies over Zeeland zegt. Dhr Lindenbergh acht het ook uit den booze, voor bieten een percentage van het bedrijf vast te stellen, als voor tarwe. Erwtenteelt. De voorzitter zegt, dat Frankrijk een invoerrecht op erwten gaat heffen dat onzen export zwaar zal tref fen. Minstens 3/5 van onzen erwtenuit- voer gaat naar Frankrijk. Voor Zeeland dreigt hier een groot gevaar. Met groeten aandrang zal via het Landbouwcomité bij de regeering worden verzocht maat regelen te nemen, desnoods bij wijze van represaille. Het voorstel tot wijziging van art. 18 van de Statuten wordt z. h. st. aangeno men. De voorzitter dringt aan op het gere geld houden van kringvergaderingen. De begrooting 1934 wordt z. h. st. aan genomen. Aardappelsteunregeling. Dhr De Regt heeft vernomen, dat op Noord-Beveland en op het eiland Tholen beneden den mi- nimumprija wordt verkocht. Dhr Dorst erkent dit. Men is bang, dat de aardappelcentrale in het voorjaar niet 1 de overcomplete aardappelen ten volle zal vergoeden. Volgens Spr. behoeft men niet zoo on- I gerust te zijn. Er zullen niet zooveel aard appelen te veel zijn. Binnenkort zal er wel meer vraag naar aardappelen komen, omdat er dan opslag in de steden zal plaats hebben. In Friesland koopt men boven den minimumprijs. Volgens Spr. is er geen reden tot paniekstemming. Bij overtreding door de telers zullen voor beelden gesteld worden (boete, of schrap pen uit de teeltregeling), die respect zul len afdwingen. Dhr Hartog zegt, dat de aardappelen in Noord-Beveland van prima kwaliteit zijn. Maar daar doet zich juist 't blauw an der de schil voor. Men vreest, dat die aardappelen onverkoopbaar zullen zijn. Dhr Dorst erkent, dat dit een apart vraagstuk is. Getracht zal worden deze aardappelen eerst af te nemen. Dhr Verlare zegt, dat er in Walcheren zoo weinig aardappelen worden afgeno men, gezien de hooge vracht. Kan daarin niet worden tegemoet gekomen? Dhr Dorst antwoordt dat dit niet kan. Dhr Becu de Hullu zegt, dat de aardap pelen in West Zeeuwsch-Vlaanderen niet zoo best zijn. Kunnen die niet voor vee voeder bestemd worden? Dhr Dorst zegt overweging toe. Aan de aardappelsteunregeling kleven bezweu- ren, maar er is momenteel geen betere regeling. Dhr Haak zegt, dat de Industrie en de Bintjes zóó gegroeid zijn, dat wijziging van de maat gewenscht is. Dhr Dorst merkt op, dat dit in nor male jaren ook geen consumptieaardap pelen zijn. Dhr W. de Buck acht het verkeerd, dat de maten voor alle soorten aardappelen gelijk zijn. Dhr Dorst gelooft niet, dat die maten zoo slecht zijn gekozen. Dhr Hartog vraagt, waarom de beta lingswijze is veranderd. Dhr Dorst: om den handel hier in Zeeland te houden. Maar door de ont duikingen moeten we weer terug. Dhr P. Scheele heeft gunstige ervarin gen met de aardappellevering opgedaan. Steun voor de granen. Dhr Dorst doet hierover verschillende mededeelingen. De invoer van granen tegen lage prij zen is nu stopgezet. Het monopolie van dien invoer is nu in handen van de Graan- en Meelcentrale. De winst wordt in het landbouwcrisisfonds gestort. De rogge van dit en vorig jaar en die uit het buitenland is ingevoerd wordt ge denatureerd en tegen f 3.30 vergoed. Voor gerst bleek denatureeren na het pellen geen effect te sorteeren. Hier wordt alles gecontroleerd bij den boer, die f 3.50 krijgt. De prijzen in den vrijen handel zijn volgens Spr. thans weer zóó, dat men de winst wel weer kan verhoogen ten bate van het landbouwcrisisfonds. Dhr De Buck vraagt, of ook voor haver niet zulk een regeling kan gemaakt wor den. Dhr Dorst antwoordt, dat men daarvoor niet veel bleek te voelen. De rondvraag leverde niets op, waar na sluiting volgde. Ons druiven-teveel. Dit jaar ziet men overal in Italië in de koffiehuizen doch vooral in de zoo druk bezochte staancafé's, de „bars", een nieuwen, zeer gewaardeerden, verfris- schenden drank te koop: druivensap. De klant bestelt een glas „geperste druiven" en onder zijn toezicht wordt een mooie tros der kostelijke vruchten eerst gewas- schen en dan in een voor dit doel be stemd persje uitgedrukt. In die kleine pers ligt de tros op een met vele gaatjes doorzeefden bodem. Een metalen schijf, langs een stevige schroef draaiend, wordt neergedrukt en perst het sap uit de druiven, dat door de zeef gaatjes in een daaronder gelegen ruimte wordt opgevangen en vandaar wegvloeit in het tevoren gereedgezette glas. Het sap is dan geheel vrij van pitjes. Uit een middel matig grooten tros perst men een flink glas druivensap, dat bijzonder goed smaakt. Men kan er ook een weinig spuit water aan toevoegen. De drank is goed koop en zeer gezond. Er is veel reclame voor gemaakt en met succes. Reeds thans het eerste jaar der proef leveren de producenten meer druiven aan de „bars" dan aan de fruitwinkels! Hoewel er een groot verschil bestaat tusschen Italiaansche en Nederlandsche druiven, o.a. wat de productiekosten be treft, wil het aan het „Hbld." voorkomen, dat navolging dezer proefneming in Ne derland alleszins aanbeveling verdient. Canadeesche graanoogst. De Dominion Bureau of Statistics heeft een voorloopige raming gepubliceerd van den Canadeeschen graanoogst voor dit seizoen. De tarwe-oogst wordt hierin ge raamd op 271.820.000 bushels tegen 428.514.000 v. j., de haveroogst op 311.310.000 tegen 391.561.000 bushels; de gerstoogst op 63.740.000; bushels tegen 80.773.000, de rogge-oogst op 4.730.000 tegen 8.938.000 bushels en de lijnzaadoogst op 679.000 tegen 2.446.000 bushels. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie, Toen ik op 26 Oct. 1.1. een spreek beurt hield te Goes, en als 'onderwerp had „Fascisme en Evangelie", was er een der aanwezigen, die bij het debat mij vrien delijk sommeerde, te bewijzen, dat Adolf Hitier andere dan vredelievende uitspra ken had doen hooren, zoodat ik z.i. on gelijk had door de gedachten van het Fascisme tegenover die van het Paci fisme te plaatsen. Door vele drukke bezigheden was 't mij nog niet mogelijk, daarop nader in te gaan. Thans vraag ik in uw blad eenige plaatsruimte, om nog mijn bewijs te mo gen leveren. Eerlijk gezegd, heb ik daarbij het gevoel van iemand, die bewijzen moet dat 2 maal 2 4 en niet 5 is! Het officieele document van het Duit,- sche fascisme is wel het boek van Hi tier, getiteld „Mein Kampf", waarvan thans meer dan 800.000 exemplaren zijn ver spreid. In dat boek zijn verschillende goe de gedachten, waarover ik het nu niet kan hebben. Wat evenwel de gedachte van het vredes-ideaal en de internatio nale wil tot den vrede, en wat de tegen zin tegen den oorlog betreft, haal ik zoo nauwkeurig mogelijk vertaald uit Hitler's boek het volgende aan. Deel 1 blz. 1: „Eerst dan, wanneer de grens van het (Duitsche) Rijk ook. den laatsten Duitscher omspant, ontstaat uit den nood het zedelijke recht tot verwer ving van vreemden (d.w.z. buiten- landschen) grond en bodem". Hierbij wordt opgemerkt, dat het Ne derlandsche spreekwoord zegt: nood breekt wet; Hitier zegt: nood maakt wet. Blz. 4: „Het waren twee banden van een geïllustreerd tijdschrift uit deze jaren (1870'71), diemijn lievelingslec tuur werden. Niet lang duurde het, of de groote heldenstrijd was mij tot de groot ste innerlijke ervaring (Erlebnis) gewor den. Van nu aan dweepte ik meer en meer met alles, wat op een of andere wijze met oorlog of militarisme samen hing." Blz. 148: Dat echter deze wereld een maal nog aan de zwaarste oorlogen om het bestaan der menschheid zal worden (overgeleverd, kan niemand betwijfelen. Ten slotte overwint eeuwig slechts alleen de zucht tot zelfbehoud. Onder haar smelt de zoogenaamde humaniteit als uiting van een mengsel van domheid, lafheid en ingebeeld beter weten, als sneeuw in de voorjaarszon. In eeuwigen strijd is de menschheid groot geworden in eeuwi gen vrede gaat zij te gronde." Blz. 150: „In de oppervlakte van een staat ligt op zichzelf reeds een grond tot gemakkelijker behoud der vrijheid en on afhankelijkheid van een volk, terwijl om gekeerd de kleinheid van zulk een opper vlakte direct tot inbezitneming uitdaagt." Op blz. 156 verwijt Hitier aan de vroe gere Duitsche staatslieden, dat zij meer het doel van „behoud van den wereldvre de met alle middelen" hebben nage streefd, dan het doel van „behoud van de Duitsche natie op alle wegen". Op blz. 179 beschrijft Hitler hot begin van zijn opmarcheeren in den wereldoor log van 1914'18. „Zoo.begon nu ook voor mij de onvergetelijkste en groot ste tijd van mijn aardsche leven." In het 6de hoofstuk prijst hij1 een goe de oorlogspropaganda aan onder het volk. Blz. 323: „Zoo (moet) de Ariër den weg betreden, die hem de werkelijkheid wees, en niet die, waarvan de fantasie van een modernen pacifist droomt". Deel II bl. 754 volg. bespreekt H. de mogelijkheid, om later te komen tot een bondgenootschap met Engeland en Italië. Op den duur zou zulk een verbond aan Duitschland de mogelijkheid bieden, „in alle yust die voorbereidselen te treffen, welkevoor een afrekening met Frankrijk op een of andere wijze getrof fen zouden moeten worden." Och, hoe vreedzaam zijn toch de Fas cisten!! En als nu iemand zou tegenwerpen, dat het Nederlandsche fascisme zoo heel anders is dan dat van Mussolini en Hitier, en zoo vreedzaam, dan vraag ik: Waarom dan liever geen anderen naam gekozen? Immers, wie Fascisme zegt, zegt: liefde tot het nationalisme, liefde tot den oorlog. Dankend voor de opname, Dr J. RIEMENS. Leiden, 11 Nov. 1933. Nov. 15 Kapelle, woonhuis en erf, Kram. 15 Borssele, huis, schuur, inboedel, Oele. 16 Middelburg (Loskade), afbraakvei ling, Struve. 17 Oostkapelle, bouw en weiland, v. d. Harst. 17 's Gravenpolder, woonhuis m. schuur en tuin, v. Dissel. 18 W.-Souburg, weiland, v. d. Harst en Paap. 18 Kloetinge, a. d. Heemisseweg, af braak huis, De Kok. 20 Goes, (Voorstad), afbraakveiling, de Wilde. 20 Middelburg, boomen, Terpstra. 21 Goes, huis, werkplaats en erf, Ver bist. 21 Goes, woonhuizen, v. Dissel. 25 Serooskerke, huis, erf en tuin, Terp stra. 27 Oostburg, inzet hofstede, Verbist. 28 Middelburg, buitenplaats „Duinvliet' Struve. mwÊMÊ

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6