De toekomst van het Fascisme. EERSTE BLAD. DINSDAG 14 NOVEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland Belangrijkste Nieuws, Binnenland. Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchóquo en Girorokoning 41155. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclof. 250. Directeur-Hoofdredacteur: II. ZUIDEMA. Abonnementsprijs i 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. - Losse nummers tj cent. Advertentiön 8C cent. per regel. Ingezonden modedoelingon 60 cent per regel Klsiss AdvorlonUön Dinsdags «g Vrijdags ?S..?5 Mj vooruiibot&ling, Onils? Isttsr oi znoitc i 0 Bi] CDtitr5.oc belangrijke k arcing. In zijn belangwekkende begrootingsrede heeft Mr de Geer o.m. ook behandejid de vraag wat de toekomst van het fascisme in ons land zal zijn. Hij achtte het noodig daarbij scherp te onderscheiden tusschen de verschillende elementen waaruit het fascistische ver schijnsel is samengesteld. Het eerste element, dat als gezond en normaal kan worden beschouwd, maar dat dan ook allerminst haar privaatdo mein is en waarvan zij zich vruchteloos tracht meester te maken, doch dat óók in haar werkt, is wat ik met één woord zou willen noemen: de nationale opleving; de drang naar een krachtig centraal gezag; de verdieping van het besef van saam- hoorigheid; de behoefte, allengs ingeslo pen misbruiken en uitwassen in ons poli tieke en parlementaire leven uit te snij den. Het tweede element is haar pleiten voor de corporatieve gedachte in den op bouw van Staat en maatschappij. Hierbij is veel vaags en onzekers; veel pronken met geleende veeren; veel opdienen als nieuwe eigen vinding wat sinds lang „groeiende" is;veel humbug ook in zoo ver verwezen wordt naar buitenlandsche modellen, die precies het tegendeel behel zen; maar toch zit in deze, nog onrijpe, gedachten niets, dat a priori afstoot en dat niet, bij concrete uitwerking, ernstige toetsing verdient. Het derde element is ook hier het wijs- geerig stelsel, dat den motor vormt en dat het fascisme tot een eigen levensbeschou wing maakt. Het zou mij te ver voeren, dat stelsel hier in den breede te ontwikkelen. Vast staat, dat het in den meest vol strekten zin in strijd is met onze Ghristelijk-nati- onale beginselen en tradi ties. Het voornaamste, waarmee wij op staatkundig gebied te maken hebben, is, dat bet de vrijheid opoffert aan de een heid. Het is de moderne belichaming van het oude Staatsabsolutisme en brengt de onderdrukking van de geestelijke verschei denheden, een der eerste voorwaarden van den vooruitgang en van de duurzame verrijking van het nationale leven. H e t stelt zich hiermee tegen- overwatikzou willen noe men de ziel van de Neder- landsche natie. Onze natie is uit het tegendeel van het fascistisch credo geboren. Het vindt in de bestrijding van het Staatsabsolutisme zijn geloofsbrief. Ook wij willen de nationale eenheid, maar die hoogere, die zich welft boven het verschil tn wereldbeschouwing en geestesrichting en die juist door de vrije ontplooiing der verscheidenheden op den duur aan vita liteit en rijkdom wint. En nu gaat het met dat derde element juist zooals vroeger met het derde element in de sociaal-democratie. Omdat men ge voelt, dat het tegen de ziel van het volk ingaat, wordt het nu en dan achterop ge schoven en wordt gesproken van een „fas cisme in Nederlandschen zin", waaraan dat derde element dan zou ontbreken. Maar daardoor mogen wij ons niet la ten misleiden. Voor de opleving, in bet eerste element vervat, gevoelt de over groot© meerderheid der bevolking. De corporatieve gedachte, die het tweede ele ment vormt, wordt, mits juist verstaan, door weinigen principieel bestreden; maatschappelijke „ordening", publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, toepassing van art. 194 der Grondwet zijn klanken, die nergens vijandschap wekken, hoog stens twijfel aan de mogelijkheid van een spoedige, doeltreffende uitwerking. Wat aan het fascisme een eigen plaats geeft en het tot een nieuwe Staatsleer maakt, is het derde element. Het is trouwens opmerkelijk, hoe de fascistische groepen zelf, ook al spreken zij dan van een „fascisme in Nederland schen zin", zich voortdurend beroepen op bet buitenland, bewondering prediken voor wat daar geschied is, zich vastklam pen aan den geest, die daar waait, en voorspellen, dat die geest niet voor onze grenzen zal blijven staan. Dit wijst er wel op, dat zij zelf gevoelen, wat het essen- tieele van hun beweging is, al wordt dit dan ter wille van het succes soms voor- loopig verdoezeld. Het „fascisme in Nederlandschen zin" i»_ een innerlijke tegenstrijdigheid. Men misleidt er zichzelf of anderen mee. Ge kozen zal moeten worden tusschen het fascisme en het Nederlandsche volks karakter. Over de vraag, hoe de keuze zal uit vallen, ben ik, ook voor de toekomst, geen oogenblik in het onzekere". Nationaal besef. Er wordt en op zichzelf is dat een gunstig verschijnsel veel gesproken over nationaal besef. In de practijk zal echter nog moeten blijken wat vele van deze woorden waard zijn. Gelukkig zien we ook nog iets meer dan woorden. Het was te voorzien dat met name de Vrijz. Dem. ministers het hij hun bezui- nigingsarbeid niet gemakkelijk zouden hebben. In de eerste plaats omdat zij een geheel andere koers moeten volgen dan tot nu toe gevolgd werd en heel wat „oude plunje" moet worden afgeschaft, maar dan ook, omdat er van verschillende kan ten sterk gespeculeerd wordt op het de mocratisch gevoel van de Vrijz. Demo craten om ze van hunne leiders los te maken. En nu zijn er partijgenooten die, zoo- als het partijorgaan schreef, in dezen lij densnacht het vertrouwen verliezen en de partij: den rug toekeeren. Maar dit brengt in de houding van Mi nisters en Kamerfractie geen verande ring. De vorige week eindigde de heer Joe- kes zijn begrootingsrede in de Tweede Kamer aldus: „Wij staan te zamen in moeilijke tijden. Ons volk zal niettemin, ook al gaat een deel van zijn materieele welvaart verlo ren door omstandigheden, welke wij niet in de hand hebben, in wezen ongeschokt, en zoo niet geestkrachtiger, dezen tijd doorkomen, indien het besef levendig blijft, dat wij zorg hebben te dragen voor de belangen van de volksgemeenschap in haar geheel en dat wij deel zijn van een grooter geheel. Van dat besef schijnt ons het beleid der Regeering doortrokken en in dat besef zullen wij' de Regeering, met behoud van ons recht en onzen plicht, waar noodig, tot critiek, steunen." Het blijft jammer, dat het besef het welk uit dit optreden spreekt zoo laat is gekomen en dat de V. D. leiders pas dit jaar hebben ontdekt hoe groot het finan- cieele gevaar is geworden. Maar dat behoeft niet te verminderen onze waardeering voor het nationaal be sef dat uit het optreden van de Vrijz. Dem. voormannen spreekt. HET RIJKSDAGBRANDPROCES. Van der Lubbe praat weer. Gisteren is tot aller verwondering v. d. Luhhe bij zijn verhoor plotseling spraak zaam geworden. In het begin waren zijn mededeelingen zelfs sensationeel. Hij ver klaarde den dag vóór zijn vertrek naar Berlijn te Henningdorf met Nazi's ver keerd te hebben. Bij stukjes en beetjes kwam het er uit, dat v. d. Lubbe daar een vergadering van Nazi's had 'bezocht. Dimitroff: „Waren er veel communis ten?" V. d. Lubbe: „Die 'héb ik niet gezien." President: „U zei, dat er veel nationaal- socialisten waren. Hoe weet u dat?" V. d. Luhhe: „'Omdat ik ze daar in uni form gezien heb." Dimitrof zegt, dat volgens zijn overtui ging de brug tussc'hen v. d. Lubbe en de plenaire zittingszaal over 'Hennigdorf is gegaan. De president verbiedt hem zoo iets te zeggen. Dimitroff: „Om welke reden hebt u in Hennigdorff overnacht?" V. d. Lubbe: „Omdat ik daar goed kon slapen." (Vroolijikheid.) President: „Ik vraag u nogmaals, Van der Lubbe, hebt gij den brand gesticht?" Van der Lubbe: „Ja". Dimitroff: „Heeft hij het alleen ge daan?" Van der Lubbe: „Ja, alleen." President: „Was er niemand bij?" Van der Lubbe: „Neen". President: „En heeft niemand u ertoe aangezet?" Van der Lubbe: „Neen". Torgler„Wilt u verdachte Van der Lubbe vragen hoe 'hij kwam aan de vloei stof waarmede 'de brand gesticht zou zijn en hoe hij die in het gebouw heeft ge kregen?" Van der Lubbe: „Die heb ik gekocht." Nadat de vraag nog eens herhaald is, vult verdachte aan: „Hij was niet vloeibaar, het waren pakketten." Daarna begint Van der Lubbe te lachen. President: „Met kachelhoutjes 'kunt gij echter het heele Rijksdaggebouw niet in brand gestoken hebben." Van der Lubbe: „Het waren heusch al leen kac'hdhoutjes." Na de verkiezingen In Duitschland. De rijkskanselier heeft gisterenmiddag een bezoek bij den rijkspresident gebracht, om hem het resultaat van de verkiezingen mee te deelen en verdere politieke bespre kingen te houden. Hindenburg heeft den kanselier in zeer hartelijke bewoordingen bedankt voor de doorgezette politieke ver- eeniging van het Duitsche volk. Te hevoegder plaatse rekent men er op, dat de toebereidselen voor het bijeenroe pen van den nieuwen rijksdag niet langer duren dan na de vorige verkiezingen, n.l. ongeveer 16 dagen. De nieuwe rijksdag zal dus reeds eind November of begin December voor zijn eerste zitting bijeen geroepen kunnen wor den. De nieuwe rijksdag, die vermoedelijk begin December zal bijeenkomen, telt 661 leden. De bladen merken op, dat de rijks dag het jongste parlement van de wereld zal zijn. Hij telt slechts leden tusschen de 30 en 40 jaar. De Benjamin is amper 26 jaar oud. In de Fransche pers vraagt men zich na den uitslag van de Duitsche verkiezin gen af, wat het gevolg hiervan in de bui tenlandsche politiek zal zijn. De „Temps" is van oordeel, dat nu het oogenbli'k is gekomen, dat Frankrijk han delend moet ingrijpen. Het „Journal" schrijft, dat het voor Frankrijk thans te laat is om te spreken; het moet het Duitsche diplomatieke offen sief afwachten. Hervé schrijft in de „Victoire", dat thans oo'k de verblinden in Frankrijk kun nen zien, wat het verdrag van Versailles heeft uitgewerkt en dat het voor Duitsoh- land niet uitvoerbaar is. Als men Duitschland met rust laat en zoo verstandig is te onderhandelen, dan zal de vrede wederkeeren. De Parijsche pers wijst vooral op de be trekkelijke waarde van den inderdaad op het eerste gezicht overweldigenden uit slag, gezien den druk, die met alle moge lijke middelen is uitgeoefend op het kie zerskorps. Des te 'bewonderenswaardiger achten verschillende 'bladen den moed van twee millioen kiezers, die zich door even- tueele terreurbedreiging niet hebben laten afschrikken en „tegen" durfden stemmen. De „Times" schrijft, dat er geen twijfel kan bestaan, of de meerderheid van 'het Duitsche volk is vrijwillig naar de stem bus gegaan om haar stem uit te brengen voor vrede, eer en gelijkbereobtiigheid. Het buitenland 'heeft thans te doen met een volkomen nationaal-socialistisch Duitschland. Ontslag van Henderson als voorzitter der Ontwapeningsconferentie? Reuter meldde gisteren uit Genève: Arthur Henderson; ontevreden over den huidigen toestand op de ontwape- ninsconferentie, zou overwegen om ont slag te nemen als voorzitter der conferen tie. De nationaal-soclalistische agitatie in Oostenrijk. Ondanks het afgekondigde standrecht moeten zelfs de officieele instanties con- stateeren, dat nationaal-socialistische be toogingen in geheel Oostenrijk plaats vin den. In Vorarlberg waren de plaatsen Dornbirn en Lustenau gedurende drie kwartier zonder licht, aangezien de natio- naal-socialisten den kabel hadden ver nield. Te Linz aan den Donau heeft bij1 een Heimwehrlokaal een ontploffing plaats gehad, terwijl ook onder het balcon van de woning van den directeur van politie een bom is ontploft. Ook in tal van andere plaatsen zijn aanslagen gepleegd en hakenkruisvuren ontstoken. Te Weenen is de burgerwacht nog steeds gemobiliseerd. Roomsch-Katholieke leiders in Duitsch land vervolgd. Naar de „Volkspaxole" meldt, heeft de districtsleider staatsraad Florian, Zater dagavond tijdens de laatste verkiezings vergadering te MünchenGladbach me degedeeld, dat tegen verantwoordelijke leiders en functionarissen van den Volks- verein voor het katholieke Duitschland een aanklacht is ingediend en ook reeds is overgegaan tot het verrichten van ar restaties of verzoek om aanhouding. Bij de rechtbank te MünchenGlad bach is een aankacht ingediend o.a. te gen den vroegeren directeur-generaal van den volksverein dr Hohn, den vroegeren rijkskanselier Marx, den gewezen Rijks dagafgevaardigde Lammere, de ex-rijks ministers dr Brauns en Stegerwald, den gewezen Rijksdagafgevaardigde prof. dr Dessauer en den directeur-generaal van den volksverein pastoor Van der Velde. Hun wordt het voortgezette misdrijf van oplichting ten laste gelegd. Hoe de milüoenen bewaakt worden. De millioenen dollars, welke in de kel ders van Wallstreet te New-York liggen opgeslagen, worden bewaakt door een le ger van 5000 scherpschutters, gewapend met revolvers, automatische geweren, mi trailleurs, traangasbommen en andere wapens. Een groot deel van hun leven slijten deze bewakers onder den grond, waar restaurants, slaapzalen, schietbanen en exercitieterreinen zijn ingericht. Behalve door dit leger zijn echter de kelders nog beschermd door andere mid delen. Zoo kunnen eenige lokalen auto matisch onder water worden gezet, terwijl andere met gifgas kunnen worden gevuld, en het heet zelfs, dat in een van deze kel ders heete stoom naar een aanvaller ge blazen kan worden. Staatscontrole op boerderijen in Amerika? De Amerikaansche minister van Land bouw, Wallace, heeft in een rede ver klaard, het mogelijk te achten, dat over gegaan wordt tot een algeheele controle op alle boerderijen in Amerika. De rijke grond zou slechts gereserveerd worden voor den landbouw en de rest zou ge bruikt worden voor bosschen, parken, huizenbouw, enz. Hetgeen de regeering in 1933 tot stand heeft gebracht, vervolgde Wallace, moge misschien theatraal lijken, maar het is slechts een zwak voorspel van hetgeen later nog noodig zal zijn, voordat de Ver. Staten zich werkelijk een plaats zullen hebben veroverd in het gezin der naties. De minister schetste den huidigen betreu- renswaardigen toestand van den land bouw in Amerika, en voorspelde voor 1934 een vermindering met 14 millioen H.A. van de totale bezaaide oppervlakte. Binnenland. Verscherping van de radio-controle. De rijksbijdrage voor werkloozenzorg. De Middelburgsche begrooting voor 1934. Vergadering Hoofdbestuur Z. L. M. Buitenland. Verdeeldheid in het Fransche kabinet. Na de stemming in Duitschland. Van 'der Lubbe praat weer. Staatscontrole op boerderijen in Amerika. laagd en zelfs de openbare straatverlich ting werd ingekrompen tot op de helft der normale sterkte." Maar alles wordt te niet gedaan door den enorm hoogen post voor werkloozensteun. Voor 1933 was geraamd f 44.000 en de post moet al ge bracht worden op f51.000. Onder deze omstandigheden ziet men geen kans meer de begrooting voor 1934, welke een tekort aantoont van ruim f 56.000, sluitend te maken. Eén Mei-viering te Zaandam. Gisteren is afgekondigd een staatsblad met, het besluit tot vernietiging van het gemeenteraadsbesluit van Zaandam d.d. Vrijdag 28 April j.l. betreffende 1 Mei- viering. Dit besluit verklaarde den 1 Mei dag tot officieelen feestdag voor het ge- meentepersoneel. WIJZIGING EN VERSCHERPING VAN DE RADIO-CONTROLE. Korte Berichten. i De zoon van den onlangs overleden vroegeren Oostenrijkschen scherprechter, Lang, heeft geweigerd de functie van scherprechter, die hem onmiddellijk na de afkondiging van het standrecht en de daarmee gepaard gaande invoering van de doodstraf door de regeering was aan geboden, te aanvaarden. Thans is tot scherprechter in Oostenrijk benoemd een ander familielid van den overleden Lang, de 50-jarige Johann Lang. Gandhi heeft met den meesten na druk tegengesproken, dat hij op een ver gadering, zooals de Engelsche bladen heb ben beweerd, met rotte eieren zou zijn ge gooid. Hij brandmerkte bij deze gelegen heid de houding der Engelsche pers. Volgens bericht uit Rome heeft thans Italië op zijn beurt den tariefwapenstil stand opgezegd. Verhooging van den tabaksaccijns. In verband met de a.s. verhooging van den tabaksaccijns zullen de Kaveewee-fa- brieken te Roosendaal, Wernhout en Nis pen met ingang van Donderdag a.s. tijde lijk worden stopgezet. Aan het personeel is zulks Zaterdagmorgen medegedeeld. Hoelang deze stopzetting, welke het ka rakter draagt van een protest tegen ga- noemde accijnsverh.ooging, zal duren, staat nog niet vast; waarschijnlijk maxi maal vier weken. Het kantoorpersoneel, inpakkers, enz. blijven aan het werk; door den maatregel worden alleen de sigarenmakers in to taal ruim 500 man getroffen. Op de fabrieken werken in het geheel ongeveer 800 personen. Kosten van werkloosheidszorg. Naar de T e 1 e g r. verneemt, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, me de uit naam van zijn ambtgenooten van Sociale Zaken en van Financiën, Zater dag j.l. een nieuwe circulaire aan de ge meentebesturen uitgezonden in verband met de gewijzigde vaststelling van de, verlaagde, Rijksbijdrage in de gemeente lijke uitgaven, voor werkloosheidszorg over 1933, ten einde de onzekerheid in dezen binnen zo-o eng mogelijke grenzen te beperken. In deze circulaire wordt o.m. medege deeld, dat de regeering voornemens is, voor de door de werkloosheidslasten zwaar getroffen gemeenten gebruik te ma ken van de bevoegdheid om de normale maximum bijdrage te verhoogen tot hoog stens 89 pet. Diemen fina. Jeel aan den grond. Te Diemen is het met de gemeentefi- nanciën hopeloos vastgeioopen. Het jaar 1932 leverde een tekort van 25 mille, in hoofdzaak tengevolge van het feit, dat door deze gemeente van 5000 zielen f 46.500 voor steun en armenzorg moest worden uitbetaald. „Voor 1933, zoo verklaarde de burge meester, is het uiterste beproefd, om op eigen beenen te kunnen blijven staan. Alle belastingen zijn tot het maximum op gevoerd, huurtoeslag en kolenbous werden afgeschaft, het loon van losse gemeente arbeiders werd met 8 cent per uur ver- Uit de memorie van antwoord inzake de P. T. T.-begrooting. Tot nu toe ligt de beslissing van wat oorhaar moet worden geacht, uitsluitend in handen van de Radio Omroep Controle Commissie, zonder dat een beroepsinstan tie is aangewezen. In overeenstemming met de adviezen van Radioraad en Con trole Commissie is thans een regeling ont worpen, weke reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding is. Hierbij is in deze lacune voorzien en wordt de Minister van Binnenlandsche Zaken als de eindbeslissing gevende in stantie aangewezen, doordat hem de be voegdheid wordt gegeven zoo noodig be sluiten van de Radio-Controle-Commissie te vernietigen, met inachtneming van de in het Radioreglement gestelde normen. Een tweede stap behoort te zijn ver scherping van de eischen die de controle stelt. Déze moet er allereerst toe leiden om de uitzending van tegen-nationale, voortdurend herhaalde uitingen als de Internationale te verbieden. De regeling van den zendtijd 'heeft de minister in ernstige studie genomen, en binnenkort hoopt hij zijn standpunt te be palen. Met betrekking tot hetgeen voor uitzendingen kan worden toegelaten, voor al in de huidige tijdsomstandigheden, moe- tgn dit staat bij voorbaat vast de ter zake gestelde wettelijke bepalingen zeer streng worden toegepast. Voorts zal aan enkele omroepvereeni- gingen aan het verstand gebracht moeten worden, dat zij zich binnen de perken van de wettelijk gestelde regelen hebben te houden, op straffe van anders eerst voor een bepaalden termijn, en bij herhaling, voor goed te worden uitgesloten. De minister behoudt zich de bepaling van zijn definitief standpunt ten opzichte van politieke uitzendingen nog voor. De minister, van meening zijnde, dat de regeling van den omroep in Nederland niet in alle opzichten bevredigend kan ge noemd worden, noemt dit onbevredigende niet in de voornaamste plaats een gevolg van de beginselen, waarop de regeling is gebouwd, doch van het gemis aan samen werking tusschen de omroepvereenigin- gen. Electrische kachels in groote sor teering voorhanden. Vanaf f 8. J. M. Pol derman, Goes. (Adv.) i Een belangrijke vergade ring te Middelburg. Op verzoek vestigen wij de aandacht op de in dit nr voorkomende advertentie, waarin wordt aangekondigd, dat het lid der Tweede Kamer, de heer G. Smeenk, a.s. Zaterdag middag te Middelburg hoopt te spreken over „Bewogenheid en vastheid". D'e ver gadering gaat uit van Patrimonium, maar is ook voor geestverwanten toegankelijk. Wij wekken gaarne tot een druk be zoek van deze belangrijke vergadering op. Er zal ook gelegenheid voor bespreking zijn. Ongetwijfeld zal er in deze samenkomst veel te leeren zijn. D'e heer Smeenk is een bekwaam man, die in staat mag worden geacht goede voorlichting in deze bewo gen dagen te geven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1