GEHEEL GRATIS MAANDAG 13 NOVEMBER 1933 Buitenland St. Nicolaas-Geschenk HET ST0FFENHUIS - GOES Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. PostcliCsquo on Girorokoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg. Tclof, 200. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f £.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goea en Vlissingen 10.20. - I,ossa nummers cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden modcdcellngen 00 cent per regel Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdcgs 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter cd motto 1 0,85. Bij contract belangrijke korting. DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. Groot succes voor de Hitler-re fleering. De Duitsche kiezers waren gisteren op geroepen om hun oordeel uit te spreken over de nieuwe regeering en haar poli tiek. 'Op twee manieren werd het volk daar toe in staat gesteld. Bij referendum kon het zijn instemming betuigen met de bui- tenlandsc'he politiek der regeering door „ja" te stemmen of 't kon die politiek af keuren door „neen" te stemmen. Op een ander stembiljet kon het de can- didatenlijst der regeering voor den nieu wen Rijksdag goedkeuren of door zijn stem ongeldig te maken zich tegen die candidatenlijst verklaren. De stemming, waaraan zeer druk is deelgenomen, had een rustig verloop. Van ongeregeldheden wordt nergens melding gemaakt. ■Bij het referendum verklaarde 95.1 pet. zich voor de touitenlandsche politiek der regeering. Op Hitler's candidatenlijst heeft 92.4 procent der opgekomen kiezers gestemd. De opkomst der kiezers was drukker dan ooit te voren, n.l. 97 procent van het kiezerscorps. Ziehier de cijfers van den voorloopigen officieelen uitslag Aantal kiezers 45.127.969. Uitgebr. voor den Rijksdag 42.975.009 st. Op de lijst der N.S.D.A.P. 39.626.647 et. Ongeldig 3.348.362 st. Uitgebr. bij' 't referendum 43.439.046 st. Stemmen met „ja" 40.588.804 st. Stemmen met „neen" 2.100.181 st. Ongeldig 750.061 st. Onmiddellijk nadat de uitslag van de verkiezingen was bekend geworden, heeft Rijksminister Goebbels zijn naaste mede werkers uit de propaganda-leiding en uit het Rijksministerie voor propaganda en volksvoorlichting bij1 zich geroepen, om hen dank te brengen voor de verleende medewerking en het gepresteerde werk. In het bijzonder bracht Goebbels dank aan de Duitsche pers. Ook richtte hij woorden van dank tot de Duitsche radio, de lei ders, de sprekers enz. 'Hij zeide voorts, 'dat na deze verkiezin gen de strijd voor Duitschland nog niet ten einde is. De regeering denkt er niet aan op haar lauweren te gaan rusten. Deze verkiezingsdag zal het begin zijn, niet al leen van de binnenlandsche politieke ont wikkeling, doch ook zal zij ten opzichte van de buitenlandsohe politiek nieuwe perspectieven openen. In verband met dezen uitslag heeft de rijksregeering opdracht gegeven vandaag op alle openbare gebouwen de vlaggen uit te steken. 'Het rijksministerie van propa ganda beeft de geheele bevolking verzocht, deze groote overwinning van de Duitsche eenheid te vieren door overal feestelijk de vlaggen 'buiten te hangen. Voor de rijkskanselarij stonden Zondag avond duizenden Berlijnexs, die, ondanks den stroomenden regen, geduldig wacht ten om Hitler te zien. De geestdrift kende geen grenzen, toen Hitier voor een raam verscheen. Met ontbloote hoofden en uitge strekte armen riep de menigte „heil!" Toen Hitier wegging zong de massa „Dankt, dankt nu allen 'God I" Het heil- geroep was niet van de luc'ht. Een proclamatie van Von Hindenburg, Naar uit zeer goede bron wordt verno men, zal beden een proclamatie van rijks president Von Hindenburg en de geza menlijke rijksregeering verschijnen. In deze proclamatie zal worden gezegd, dat de Duitsche regeering bereid is om alle voorstellen, welke de overeenstem ming onder de volkeren kan bevorderen, in het bijzonder die, welke betrekking hebben op het gemeenschappelijk streven tot vermindering van bewapening in on derling overleg, in even welwillende als ernstige overweging te nemen Daarbij zal echter tevens, aldus ver luidt, te kennen worden gegeven, dat het voor Duitschland in de tegenwoordige omstandigheden zeer bezwaarlijk of nau welijks mogelijk kan zijn weder op het parket van Genève te verschijnen. Betoogingen in Weenen, 20 zwaar gewonden. Niet minder dan een kwart millioen arbeiders hebben gisteren in de straten van Weenen, ondanks het verbod, gede monstreerd. Alle straten waren door de politie af gezet en politie-auto's met machinege weren reden af en aan. De politie trad krachtig tegen de demon stranten op. Zoowel in het derde als in het twintigste district van Weenen had den ernstige botsingen plaats tusschen de demonstranten en de politie. Een groot aantal personen liep verwondingen op. Twintig demonstranten zijn zwaar ge wond. De secretaris der Internationale, Fried- ricih A'dler, die naar Weenen was geko men, werd gearresteerd. De één mfnuut-stllte op verschillende plaatsen in Engeland gestoord. Bij de viering van den wapenstilstand- dag in Engeland, is het op verschillende plaatsen tot incidenten gekomen, die door communisten werden uitgelokt. Te Londen werd 'de stilte van een minuut gestoord door eenige straatventers en communis ten, die kreten deden h'ooren. Na afloop van de minuut werden de onruststokers door het publiek afgeranseld. Te 'Oxford en te 'Cambridge kwam het tot botsingen tusschen studenten van een andere overtuiging. Beide partijen be stookten elkaar daarbij met rotte eieren en andere projectielen. De politie moest van baar gummistok gebruik maken om de orde te 'herstellen. 'Ook te Edinburg hebben aanhangers van de communisti sche vredesbeweging de minuut stilte ver stoord. Ook hier kwam het tot handtaste lijkheden. Opwinding In Spanje. De Spaansche regeering heeft dezer dagen een decreet uitgevaardigd, waarbij de verkiezingspropaganda door middel van vliegtuigen wordt verboden en de uit zending van verkiezingsredevoeringen per radio wordt beperkt. Dit decreet is blijk baar gericht tegen de propaganda-cam- pagne der rechtsche partijen. Bovendien beteekent dit decreet een schending van de belofte, eenigen tijd geleden uitdruk kelijk door minister-president Barrios aan den leider der rechtsche groepen, prof. Gil Robles, gedaan. Gil Robles heeft dan ook onmiddellijk na de publicatie van het decreet een scherp geformuleerd protest ingediend. Inmiddels doen te Madrid allerlei wilde geruchten de ronde, die de spanning tus schen de verschillende partijen nog ver- hoogen. Het 'groote blad „Informaciones" meent te weten, dat tegen 18 November a.s. op den vooravond van de verkiezin gen door een lid van de vorige regeering een opstand onder het leger wordt voor bereid. Een ander Madrileensch blad „Ei Socialista" kwam dezer dagen met de sensationeele onthulling, dat een der lei ders van den opstand van 1932, de toen uit Spanje gevluchte generaal Ponte, met toestemming van de tegenwoordige regee ring weder op Spaansch grondgebied is toegelaten. Uit de verschillende politieke beschou wingen in de Spaansche bladen blijkt vol doende, dat tegen 19 November een groote omwenteling wordt verwacht. De Amerikaansch-Russische conferentie tijdelijk onderbroken. De Amerikaansch-Russische onderhan delingen zijn tijdelijk onderbroken, om dat Litwinoff in verband met de Kerenski schulden, die de voornaamste moeilijk heid vormen, nieuwe aanwijzingen uit Moskou moet afwachten. Naar verluidt, is de sovj et-regeer ing weliswaar bereid, aan 'de Vereenigde Sta ten ongeveer tweederde van de Kerenski schulden te betalen, maar zij zou willen vermijden, deze schulden officieel te er kennen, omdat zij dan op grond van bet verdrag van Rapallo gedwongen zou zijn, ook de oude schulden aan Duitschland te erkennen. De Russische regeering wil deze moeilijkheden omzeilen door de Kerenski- schulden niet officieel te erkennen, maar voor eventueele nieuwe Amerikaansche credieten h'oogere rente te betalen, waar van het overschot zou worden gebruikt voor een compensatiefonds voor de Ke renski-schulden. De onderhandelingen schijnen ook op nog andere moeilijkheden te stuiten. Roo sevelt heeft Litwinoff laten weten, dat de regeering der Vereenigde Staten voor de o'fficieele erkenning der sovjet-unie door Amerika de voornaamste verschilpunten tusschen de beide staten geregeld wensch t te zien. Het proces v. d. Lubbe. Na één dag onderbreking is Zaterdag het proces 'over de brandstichting in den Rijksdag voortgezet. Deze week zullen de getuigenverhooren te Berlijn vermoedelijk afloopen. Op 20 November zal 'het proces dan te Leipzig worden voortgezet. Het politieke complex zal eerst te Leipzig behandeld worden, waar men nog 2 a 3 weken noo- dig zal hebben. 300.000 Joden naar Turkije? De te Londen domicilie houdende Jood- sche kolonisatie-organisatie, voert op 'het oogenbl'ik onderhandelingen met de Turk- sohe autoriteiten met het doel machtiging te verkrijgen tot vestiging van 300.000 Joden in Turkije. Ingeval de Turksche overheid 'dit aantal te gToot mocht vin den is men van Joodsche zijde bereid het getal te verlagen tot 100.000, waaronder zich tal van geleerden van naam en kapi taalkrachtige personen bevinden zouden, die 'bereid zijn hun financieele of weten schappelijke medewerking aan Turkije te verleenen. Het antwoord der Turksche overheid wordt tegen het einde van No vember verwacht. Graan verrot op de Russische akkers. Een somber beeld van den toestand in Ruslands graanschuur Noord-Kaukasia hangt de „Molot" op, het officieele or gaan, dat te Rostof aan de Don ver schijnt. Het blad schrijft o.a.: Wij hebben maar 78 procent van de gemaaide graanhalmen gedorscht. Is het geen schande, dat men 150.000 H.A. niet beeft kunnen bewer ken? Met den oogst van andere gewassen is het nog erger. Men beeft zelfs niet vol doende pitten van zonnebloemen kunnen produceeren, waarvan de olie door de Russische werklieden, in plaats van boter wordt gebruikt. In de tien voornaamste districten van Noord-Kaukasië, aldus het blad, is slechts 20 tot 35 procent der pit ten opgeslagen. Met maïs is het schanda lig gesteld, met katoen, tabak enz. is het ook al niet beter. Op 25 October was de helft van het program, voor het ploegen voor de win tertarwe, nog niet uitgevoerd, van het braakliggende land, dat zou worden om geploegd is ruim 15 procent bewerkt. De toestand In Oostenrijk. Uit Bregenz wordt gemeld, dat onbe kend gebleven personen een bom hebben geworpen in het huis van den Landdag afgevaardigde Rupp, waardoor de inven taris van het kantoor en de muur werden beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwa men niet voor. Te Weenen zijn in verband met so ciaal-democratische demonstraties ruim 190 personen gearresteerd. Te Linz aan den D'onau werd door 4000 communisten een demonstratie ge houden, die door de politie met den gum mistok werd uiteengedreven, waarbij ve len gewond werden. Vijf en twintig perso nen werden gearresteerd. Het ontwapeningswerk. Het bureau der ontwapeningsconferen tie heeft voorstellen voor de arbeidsver- deeling voor de eerstvolgende weken aan genomen. De Nederlandsche regeering wordt uitgenoodigd, om een zetel aan te nemen in de commissie voor het leger- personeel der landmacht. Men neemt aan dat generaal van Tui nen in deze commissie Nederland zal ver tegenwoordigen. De Italiaansche gedelegeerde heeft nog maals herhaald, dat, naar zijn meening, al dit voorbereidend werk van Genève zonder nut en zelfs ongewenscht is1, zoo lang de stoel van Duitschland leeg blijft, De revolutie op Cuba. Naar verluidt, bevindt zich onder de gevangen genomen opstandelingen in bet kamp Columbia, die, zoodra de rust vol komen zal zijn hersteld, voor den krijgs raad zullen komen, een Amerikaansche onderdaan. In vele gevallen verwacht men van den krijgsraad de doodstraf voor de op standelingen en weenende vrouwen ver dringen zich voor het gebouw der mili taire administratie, om genade voor hun mannen of kinderen af te smeeken. Waarschijnlijk zullen alleen de leiders, die directe pogingen hebben gedaan, de regeering van president Grau San Mar tin omver te werpen, ter dood worden ge bracht. Korte Berichten. Voor de eerste maal sedert Gandhi's optreden in het publiek hebben zich in cidenten voorgedaan op een vergadering waar de Indische leider zou spreken. Toen bij met een aantal andere sprekers op het podium van een vergaderlokaal te Nagpoer had plaats genomen, werd van uit de zaal een groot aantal rotte eie ren naar den mahatma geworpen. Een delegatie van den Algemeenen Belgischen Bakkersbond heeft een onder houd gehad met den minister van Finan ciën, Jaspar, ten einde hem te wijzen op den treurigen toestand waarin het ban ketbakkersbedrijf zich bevindt ten gevolge van de toepassing der nieuwe luxe-be lasting. Deze bedraagt voor het fijn ge bak, niet minder dan 9 pet. De verkoop in de meeste banketwinkels is dan ook sterk afgenomen. Minister Jaspar blijkt te hebben toegezegd, dat deze belasting maatregel spoedig zal worden ingetrok ken. De gemeenteraad van Lissabon beeft besloten, duizenden platanen in de stad om te hakken, daar zij zijn aange tast door een zich steeds meer versprei dende ziekte, die de boomen doet weg kwijnen. Lissabon is bekend om zijn prachtige boomen en men zegt, dat door dit besluit de stad van haar schoonste sieraad wordt beroofd. i De Zweedsche politie meent een spoor te hebben gevonden van den per soon, die het graf van mevrouw Goering beschadigd heeft. De dader moet een Duitsoh communist zijn. De rechtbank te Elbing heeft zes communisten veroordeeld tot gezamenlijk 34% jaar tuchthuis-, of gevangenisstraf, terwijl gedurende gerujjnen tijd hun bur gerrechten worden ingetrokken. De ver oordeelden hadden op 13 Maart j.l. revol veraanslagen op S.A.-lieden gepleegd, Daarbij was een vrouw gedood en een S.A.-man, alsmede een schoolmeisje ge kwetst. Ingezonden Mededeeling. kunt U thans In het bezit komen van een mooi en nuttig U behoeft slechts f 4te besteden en wij bieden U een mooie wollen of zijden Sjaal GEHEEL GRATIS aan. OPRIL MARKT-MAGDALENASTR. i De politie is een groote corruptie op het spoor gekomen, die indertijd heeft plaats gehad bij de Duitsche Ambtenaren- verzekering, een publiekrechtelijke levens- en renteverzekeringsmaatschappij. Leden van de directie, o.a. Stuckmann, Stein- brecher en Kosanke, genoten zeer groote inkomsten, die op verschillende dienste posten werden geboekt. Te Londen is Zaterdag de vijftiende verjaardag van den wapenstilstand op de gebruikelijke wijze gevierd met de ge bruikelijke twee minuten stilte wn elf uur, en met de jaarlijks wederkeerende plechtigheid bij den cenotaaf. De Koning nam aan deze plechtigheid geen deel. Wel is 's Konings gezondheid uitstekend, maar men achtte bet wenschelijk, dat de Koning zich niet aan den kouden wind zou blootstellen. De Prins van Wales heeft de plaats van zijn vader ingenomen. Ook in andere landen vond de herdenking plaats. De vakbeweging in Nederland. Aan het door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengesteld Overzicht van den omvang der Vakbeweging in Neder land, op 1 Jan. 1933, ontleenen wij, dat het totaal aantal georganiseerden in 1932 met 49.300 is gestegen, d.i. met 6 pet. tegen 15^ pet. in 1931, 8 pet. in 1930 en 13 pet. in 1929. De drie grootste vakcentrales, het N. V. V., het R.-K. Werklieden Verbond en het Ghr. Nat. Vakverbond, gingen in 1932 reap, met 21.100 (6^ pet.), 16.000 (9k£ pet.) en 13.550 (13 pet.) vooruit. Het aantal georganiseerden op 1 Juli 1933 bedroeg voor het N. A. S. 22.000, N. V. V. 337.550, 'G. N. V. 118.500 en R. K. W. 198.300. Het percentage aangeslotenen biji vak centrales steeg in 1932 van 84.88 tot 86.66. Het aantal bezoldigde bestuurders en propagandisten, die in dit jaar bij de ver schillende vakbonden werkzaam waren be droeg bij bet N. A. S. 24; bij het N. V. V. 248; bij: -het Ghr. Nat. Vakverbond 100; bij' R. K. W. 164 en bij 'de Ned. Vakcen trale 16. De opheffing van rechtbanken en kantongerechten. Versobenen is de memorie van ant woord op het voorlo'opi'g verslag der Eer ste Kamer betreffende de wetsontwerpen tot opheffing van rechtbanken en kan tongerechten. De regeering deelt daarover o.m. mee Waren de rechtbanken 'te Tiel en te Winschoten gespaard gebleven, dan zou op onvoldoende gronden zijn afgezien van een zeer wel mogelijke bezuiniging, welke vooral in deze moeilijke tijden niet kan worden gemist. De minister ontkent, dat de ressorten der rechtbanken te 'Gronin gen en te Arnhem nu te groot zullen wor den. Door de opheffing van 39 kantonge rechten wordt mu redelijke rechterlijke in'deeling verkregen. Bovendien zullen hierdoor vooral iminder griffiers noodig zijn. Dit laatste is een voordeel, waarop speciaal de aandacht wordt gevestigd. Zonder met wachtgelden rekening te houden zal de opheffing van 2 rechtban ken en 39 kantongerechten, indien drie ambtenaren van (het openbaar ministerie bij kantongerechten worden gespaard en ook het huis van bewaring te Winschoten kan vervallen, opleveren: f 337.352. Op wachtgelden is voor 1934 te rekenen op f 117.255. Voor 1934 zou derhalve een reëele bezuiniging overblijven van 220.097 Binnenland. De opheffing van Rechtbanken en Kan tongerechten. Belgische persstemmen over ons land. Buitenland. De verkiezingen in Duitschland. Opwinding in Spanje. De onderhandelingen tusschen Amerika en Rusland. De staking bij de „Sphinx". Naax gemeld wordt heeft de directie van de „Sphinx"-fabrieken te Maastricht schriftelijk aan de opzichters, ruim 40 in getal, medegedeeld, dat zij Maandagmid dag aan de fabrieken behooren te zijn om het werk te hervatten. 'Bij niet verschijnen worden zij als ontslagen beschouwd. Gemeente contra den Staat. De gemeenteraad van Akfcrum (Fr.) meent, dat de Regeering ten opzichte van deze gemeente een onrechtmatige daad ge pleegd heeft door een te lage uitkeering uit het Gemeentefonds. Hij heeft daarom B. en W. gemachtigd aan mr. Oppenheimer te 's-Gravenhage advies te vragen omtrent 'het in rechten instellen van een vordering tegen den Staat betreffende die uitkeering. Burgemeester van Utrecht. Naar de Telegr. uit zeer betrouwbare bron vernam, komt Mr S. J. R. de Monc'hy, burgemeester van de gemeente Arnhem, ernstig in aanmerking voor de benoeming tot burgemeester van Utrecht, in de plaats van dr J. P. Foökema Andrae, die, zoo- als men weet, is benoemd tot Commissa ris der Koningin in de provincie Gronin gen. Van andere zijde wordt echter uit „nog meer betrouwbare" bron gemeld, dat dit bericht geheel uit de lucht gegrepen is. Actie tegen een burgemeester. Tegen den burgemeester der gemeente Zuid- en N oord-Rch ermerden heer C. de Groot, is om verschillende redenen langzamerhand zoo'n misnoegen ontstaan, dat de bevolking begonnen is daaraan uiting te geven. Dezer dagen hebben vier raadsleden onder wie een der wethouders, een schrijven tot den Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland gericht om maatregelen te nemen, die tot het ontslag van den burgemeester zouden kunnen leiden. Diverse organisaties hebben zich eveneens met klachten tot den Commis saris der Koningin gewend en het gevolg daarvan is geweest, dat deze de betref fende burgers 'had opgeroepen om giste ren ten stadhuize te Grootschermer te ver schenen om bun grieven toe te licbten. Er kwamen versoheidenen bun bezwa- ren toelichten; er versohenen evenwel ook burgers en een wethouder, die het voor den burgemeester opnamen. 'Het raadslid M. van der Laan heeft een schrijven over handigd, dat getee'kend was door 245 van de in de gemeente gevestigde 270 gezins hoofden en waarin op het ontslag van den burgemeester wordt aangedrongen. Vleesch in blik. Naar gemeld wordt, zal de distributie van het door de Crisis Rundvee Centrale ter beschikking van de Gemeentebesturen gestelde vleesch in blik niet eerder dan 4 December a.s. kunnen aanvangen. NEDERLAND EN BELG IE. Belgische persstemmen. Naar aanleiding van de Memorie van Antwoord inzake de begrooting van Bui- tenlandsche Zaken, zegt de Belgische „Tijd", „dat Nederland wel tot geen grootere concessies zal 'geneigd zijn dan die, verleend hij het verdrag-ontwerp van 1925, dat door 's lands leuze „Je main- tiendrai" werd gekelderd." De „Ind. Beige" noemt het Nederland sche standpunt naïef. „Er is," 'betoogt het blad, „sedert 1914 het een en ander ge beurd. Duitschland en Oostenrijk hebben 'het neutraliteitsverdrag verscheurd, het Belgische grondgebied is geschonden, het verdrag van Versailles werd gesloten, daarna het pact van Locarno enz. enz., maar de Nederlandsche juristen en poli tici leven nog altijd in 1839en ver der: „Indien Nederland zoozeer op de Bel gische neutraliteit gesteld was, dan had het in 1914 aan de zijde van Engeland ten oorlog moeten trekken, om zijn ondertee- kening gestand te doen." Het „Handelsblad van Antwerpen" slaat een ironischen toon aan: „Het is een groot geluk," betoogt dat blad, „dat onze noorderburen al die waarborgen bezitten. België liep anders gevaar bevel uit Den Haag te 'krijgen zijn versterkingen aan de oostelijke grens af te breken, of wel oot moedig te moeten vragen er wel te mogen bouwen om zich te verdedigen. Hoe heet ook weer die fabel van La Fontaine, waar in er sprake is van kikvorsohen, ge weet wel, die tea slotte zijn geborsten,?"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1