DE ZEEUW DERDE BLAD Staten-Generaal. Uit de Provincie VAN ZATERDAG 11 NOV. 1933, Nr 37. TWEEDE KAMER. De ministers Colijn en Oud aan het woord. Nadat gisteren eerst enkele andere pun ten waren behandeld, was de beurt aan de Regeering om haar beleid te verdedi gen. Er was voor deze redevoeringen zeer veel belangstelling. De tribunes waren overvol. De minister-president, de heer G o 1 ij n, behandelt eerst enkele af zonderlijke punten en komt dan tot meer algemeen het regeeringsbeleid rakende zaken. Devaluatie van den gulden is een kwestie die in het centrum der be langstelling staat. Om voor armen en ver drukten iets te kunnen doen, is behoud van een gezond muntwezen noodzakelijk; ■dit is in het buitenland duidelijk gebleken. Waar is ooit een beheerschte depreciatie van den muntstandaard voorgekomen? Beheersching van depreciatie is overal 'n mislukking gebleken en zou dit zeker in ons land zijn. De herhaaldelijk gegeven verzekering, dat regeering en JNederland- sche Bank, den gouden standaard 'hand haven, is al niet voldoende gebleken tegen over de geldbehoeften hier te lande. Zon der die handhaving zou Nederland, dat meer in- dan uitvoert, zooveel meer voor zijn invoer moeten betalen. Depreciatie zou ook geen oplossing zijn van het schul denprobleem. Wie bewijst voorts, dat de stijging der prijzen gelijken tred zal hou den met de waardevermindering der munt? Schuldeisdhers zullen in groote mate moeten afschrijven. Kapitaalverlies moet worden aanvaard. Dat ziet men overal als gevolg van depreciatie. Overal zijn de kwade zijden ernstiger dan de voordeelen. Groote voorzichtigheid blijft dus ge boden, ook ter wille van de koloniale be langen. De import van Engeland, met zijn depreciatie, naar Java b.v. is vrijwel weg; die van ons land heeft zich ten deele we ten te handhaven. De vergelijkende ex portcijfers wijzen in dezelfde richting teruggang b.v. in de Vereen. Staten tot 34 pet., Duitschland 56.1, Engeland 50, Nederland rond 45 pet.; bepaalde conclu sies t. o. v. den export zijn voor depre ciatie niet te trekken. De regeering moet vasthouden aan den gouden standaard, ter handhaving vooral van een sluitende begrooting, in het be lang ook van het armere deel der bevol king. Lang is volgehouden, dat de crisis een conjunctueel verschijnsel is. 'Spr. moet daar tegen opkomen, en bestrijdt den heer Albarda, die meende, dat we al weer eenigszins in de stijgende lijn zouden zijn. We hebben te realiseeren, dat we met fun- damenteele veranderingen in de econo mie der wereld te maken hebben. Bevol kingsaanwas, productiecijfers van allerlei landen, enz., zijn hier de groote factoren. Nederland heeft tot het laatste toe ge wezen op de juistheid zijner economische beginselen om tenslotte geheel alleen te Kijven staan en' in een weg te worden drongen, dien het een verkeerden weg acht: het ingrijpen van de staatsmacht in het economische productieproces. We moeten aannemen, dat we, door de tarief muren toestanden hebben verkregen, die zich voor langen tijd hebben vastgezet en niet gemakkelijk zijn te veranderen. Men denke zich in, van hoeveel belang dit is voor onze industrie, onze scheepvaart, on zen handel. Men moet zich afvragen of we niet slechts te helpen zijn door redding van Boven. Zonder export kan Nederland niet le ven, willen we niet 'teruggaan tot het le venspeil van het midden van de vorige eeuw. Een wijziiging onzer tot nu toe ge volgde handelspolitiek is echter noodzakelijk; dit valt niet te ontkennen. Van maand tot maand, soms van week tot week, gebeuren er dingen, welke ons no pen onze houding te herzien. De vraag is gewoonlijk, wat het buitenland van onze productie w'il afnemen. Dit is weer van regelrechten invloed op de leiding onzer binnenlandsche productie. Er is gespro ken over een golf van wantrouwen in ons land t. o. v. de fabricatie van vleeschwa- ren. De regeering is overtuigd dat alle wantrouwen op dit gebied ongemotiveerd is. Daartoe is er trouwens teveel en veel zijdige controle. Rechtspraak in crisis- aangelegeriheden" is in voorbereiding. Een commissie van onderzoek heeft de regee ring niet noodig, maar ze is ter gerust stelling tot instelling er van bereid. Wat de tegenwoordige heffingen betreft, bedenke men, dat verscheiden levensmid delen toch nog goedkooper zijn dan in '13; doch spr. erkent, dat er zware lasten op de bevolking drukken. Spr. wijst er op, dat er veelal belangrijke verschillen zijn tusschen de loonen in de industrie en ten platfelande. Bij de crisismaatregelen wordt overleg gepleegd met 'belanghebben de bedrijven; maar de controle en de uit voering mo'eten blijven bij de regeering. De rcmerinT kan niet medewerken tot wet telijke verlaging van hypotheekrente; en de crastandi^hefdir. werken trouwens zel ve in die richting. Tot het oprichten van een industrie- bank, ziet de regeering voor het oogen- blik geen reden; de buitenlandsche erva ringen zijn niet gunstig met een dergelijke „stroppenbank". Wat betreft de samenwerking tusschen Nederland en Indië, de wederzijdsohe hulp moet beperkt blijven. Indië heeft de we reldmarkt noodig, wat blijkt b.v. uit de suikerpositie. Nederland kan maar 1/3 van de Indische suikerproductie opnemen. Intusachen wordt gedaan, wat gedaan kan worden; bepaalde plannen zijn reeds door de ministers van Koloniën en van Eco nomische Zaken gemaakt en den G.-G. voorgelegd. Wat de werkloosheidsbestrij ding betreft, handhaaft de regeering haar standpunt. Spr. verwijst naar de Mem. v. Antwoord, waar een bedrag van 60 millioen is genoemd, b.v. voor de uit te voeren werken. 'Het verwerken van dit bedrag zal technisch moeilijk zijn en bij zondere maatregelen vereischen, voorop gezet dat er geen nieuwe bezwaren op doemen. Bovendien zullen er nog belang rijke bedragen moeten worden geleend om Indië te financieren en onbeperkt is de leeningscapaoiteit van Nederland niet. Met groot genoegen ziet de regeering hoe veel verschillende organen doen voor de jeugd werkloosheid. Ze zal inmiddels doen on derzoeken, in hoever de werklooze jeugd arbeid kan worden verschaft. Wat aangaat hetgeen er is gezegd over het optreden van S. D.»A. P. en vakver- eenigingen, had spr. van den heer Albar da een ander geluid gehoopt. Deze heeft geen argumenten gegeven tegenover de Mem. van Antwoord. Bestaan de aanlei dingen voor de regeeringsmaatregelen niet meer, dan kunnen deze worden her zien. De regeering heeft alleen gewaarschuwd en den ambtenaar herinnerd aan zijn ge bondenheid, vooral in dezen tijd. Er wa ren teekenen, dat deze waarschuwing noo dig is. Een catechismus van wat wel en wat niet geoorloofd is, is niet te geven. De leden der regeering zijn zeker vol gebre ken, maar er is nog geen plaats voor hen in Meerenberg. Spr. is inmiddels bereid, in de circulaire het woord „actie" te ver vangen door „agitatie". Men valle niet leden van het kabinet te dezer zake aan, doch make dan den leider, spreker, tot slachtoffer. Wat de fascistische s t r o o - m i n g e n betreft, er is nogal geopereerd met het woord; revolutionair. Maar dat begrip is zeer verschillend. Zoo hechten spr.'s partijgenooten er een heel andere beteekenis aan dan b.v. de beer Snee vliet. Wanneer op grond van haar pro gram de Nat. Socialistische partij zcii moeten worden gebracht op de lijst der voor ambtenaren verboden vereenigingen, dan zou hetzelfde gelden voor de sociaal democraten. Optreden is direct alleen geboden al9 de orde wordt verstoord, of het legale ge zag aangerand. Houdt een organisatie zich daarbuiten dan zal ze geen last ondervinden. Aan de andere zijde was het uniformverbod het gevolg van het standpunt der regeering. Mocht het verhaal worden gepropageerd, dat de regeering de nat.-socialistische be weging zou goedkeuren, dan zal ze haar houding nader moeten overwegen. Spr. betoogt, dat een conflict tusschen Kamer en regeering zeker zou strekken tot uitbreiding van den bloei d-r fascis tische partijen in Nederland. Ten aanzien van het gesprokene over een corpo rati even staat ver wijst spr. naar de Memorie van Ant woord; spreekt men daarover, dan denkt men aan D'uitschland en Italië, en die gedachte heeft de regeering in de Mem. van Antwoord beslist afgewezen De gees telijke eenheid, door den heer Wester man bedoeld, is alleen op het kerkhof te vinden, en niet overeenkomstig den aard van ons volk. De oogen mogen niet worden gesloten voor de vele ontevredenheid in ons land over allerlei zaken, maatregelen en toe standen. Het zou niet onmogelijk wezen, dat die heterogene elementen samenkwa men in één machtigen stroom. Daarom is er een taak voor de regeering zoowel als het parlement: het volk door dezen niterst zwaren tijd heen te leiden en niet te wij ken voor ondoordachte leuzen van dezen tijd. Spr. verwijst o.m. naar de bedrijfs- raden wet en art. 198 Grondwet. Maar wat niet gedragen wordt door de volks overtuiging, kan nooit tot leven worden gewekt door eenigerlei actie. Het kabinet beseft, welk een ontzaglijke taak het heeft. Het weet, niet iedereen te kunnen bevredigen. Het kan b.v. niet den heer Kersten bevredigen en ook niet anderen, die zich van meet of tegenover het kabinet stellen. Het kabinet wil zoo hard werken, dat de moedeloosheid geen tijd heeft, ons hart binnen te dringen. Het is zich bewust van de afhankelijkheid van den zegen van boven en het voert als de vies: „Laat mij verteerd worden, als ik slechts nuttig ben". De Minister van Financiën, de heer Oud, is het er mede eens, dat de toestand niet somberder moet worden voorgesteld dan zij inderdaad is. Maar daartoe bestaat voor de regeering geen reden. Spr. verdedigt de politiek der re geering ten opzichte van het leening- fonds en betoogt, dat ook de Miljoenen nota niet te somber is gesteld. De crisis uitgaven zijn geworden uitgaven voor den gewonen dienst. tZou onverantwoor delijk zijn, anders te handelen en het ver heugt spr., dat de Kamer dit in groote meerderheid heeft ingezien en dat de ver gelijking met de oorlogs-crisisjaren is teruggewezen. Spr, is den heer Schouten erkentelijk voor diens verklaring, dat de gemeenten hebben te bedenken, dat het Rijk er niet beter voorstaat dan zij. Ook de gemeen ten hebben zich sterk te beperken. De circulaire aan de gemeenten is opge steld in overleg tusschen de ministers van Binnenlandsche Zaken, van Sociale Zaken en spr. De gemeenten hebben de crisis-uitgaven ter bestrijding der werk loosheid zooveel mogelijk te bestrijden uit den gewonen dienst. Voor het Rijk en gemeenten beide geldt: men regeert tegenwoordig niet voor zijn pleizier, en men moet met straffe hand de teugels houden. Er zullen maatregelen moeten worden genomen om door werkverschaffing en werkverruiming de werkloosheidskosten zooveel mogelijk te beperken. Spr. schetst de moeilijkheden, verbon den aan opheffing van het leeningfonds en het vinden van een samenstel van belastingen met ongeveer dezelfde op brengst, in dezen onzekeren tijd, evenals het scheppen eener juiste verdeeliug van belastingen. Vervolgens betoogt spr. de noodzake lijkheid der maatregelen van de regee ring inzake salarisverlaging. Het is zon derling, dat sommigen het voorstellen als zou de regeering die voor haar plei zier hebben genomen. Alles is gedaan om het overleg tot zijn recht te doen komen; doch de financiëele politiek der regeering behoort niet te worden behan deld in het georganiseerd overleg, doch in het parlement. Het zal spr. aangenaam zijn, door wij ziging van art. 38 der Inkomstenbelas tingwet tegemoet te komen aan de be hoeften der groote gezinnen, maar dan moet de opbrengst der inkomsten belasting van dien aard zijn, dat het to taal ervan niet daalt. Wat de opcenten op den suiker accijns betreft, die zouden oorspronke lijk voor een jaar gelden, doch de toe stand is nog slechter geworden. Men vertrouwe spr. in diens verklaring, dat, als er belastingverlaging mogelijk is, de suikeraccijns daar in de eerste plaats voor in aanmerking komt. Voor allen zal de uiterste zelfbeperking plicht zijn. Dit zegt spr. mèt den hoer Schouten. De vaste wil is er bij de re geering om een sluitend budget te be reiken, daarbij de consequenties trekkend uit gewijzigde omstandigheden. De vergadering wordt te 6 uur ver daagd tot Dinsdag a.s. één uur. C. L. Dorst, f Te Stavenisse is in den leeftijd van ruim 71 jaar over leden de heer C. L. Dorst. De overledene heeft verschillende functies in het maat schappelijk leven bekleed. Hij was o.a. een reeks van jaren lid van den raad, voorzitter van de Calamiteuze polders Oud Kempers Hofstede en Moggershil, president-kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk en tot aan zijn verscheiden lid van den raad van toezicht der Coöperatieve Boerenleenbank. Middelburg. Vrijdagavond werd de be kende propaganda-vergadering gehouden van het G. N. V., onder leiding van den voorzitter van den Ghr. Besturenbond al hier, dhr P. Meliefste, die de sprekers de heeren Goote en de Groot hartelijk wel kom heet, alsmede de Ghr. Zangvereen. van N. en St, Joosland en de Mondhar monicaclub (jeugdafd. v. Patrimonium), benevens de talrijk opgekomen belangstel lenden. Alsnu verkrijgt de heer Goote (vrijge stelde van den Alg. Ned. Ghr. Ambte- naarsbond) het woord over: Een nieuw front. Na 't Marxisme hebben we in onze da gen 't verschijnsel van fascisme en natio- naal-socialisme. Deze beweging ziet hij als een gevaar, voor de Chr. vakbewe ging, voor de vrijheid van Godsdienst en onderwijs en komt voort uit hetzelfde re volutionair beginsel als socialisme en li beralisme. Hij besluit met een krachtigen oproep tot beginselstudie en aaneensluiting in den strijd voor de Ghr. beginselen tegen de revolutie-ideeën. De heer de Groot (vrijgestelde Spoor- en Tramwegpers.) spreekt over de oude strijd en komt tot de conclusie, dat noch het fascisme, noch het nationaal-socia- lisme in staat zal zijn, blijvenden opbou- wenden arbeid te verrichten, daar elke dieperen geestelijken ondergrond ont breekt. Wij als Christelijke Vakbeweging willen zijn nationaal en sociaal. De vergadering had groote waardee ring voor de verschillende zangnummers van de reeds genoemde Chr. Zangvereen. en het optreden der Mondharmonicaclub. Het was een uitnemend geslaagde verga dering. Vlissingen. Luther-herdenking. Gisteravond werd in de Groote of St. Ja- cobskerk een Luther-herdenkingsdienst gehouden, bij welken dienst predikanten van verschillende kerken het woord voer den. Ds v. d. Ban, doopsgez. predikante, opende de zeer druk bezochte samen komst. Ds Nolte, Luth. predikant, sprak over: „Hervorming in Christus", ds Vis boek, Ned. Herv. pred., over: „Het onge loof en wij", terwijl ds Wiersinga, Geref. pred., het slotwoord sprak. Ellewoufsdijk. Als lid van den Raad heeft bedankt dhr J. H. Klooster. Zijn op volger op de lijst- is dhr J, Platschorre. 's-ftrevsnpoldw. Gisteravond verga derde de gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving dhr Vermue. Een schrijven was ingekomen van den Minister van Sociale Zaken, waaruit valt af te leiden dat de steun aan de werkverschaffing over 1033 zal zijn 25 Op het bekende verzoek van de Vereen. „Nienebokos" wordt afwijzend beschikt. Het voorstel van B. en W. om de kosten verbonden aan het volgen van cursussen voor werk- loozen, die te Goes zullen gehouden wor den, te vergoeden, wordt aangenomen. Alleen kan er slechts aan 0 personen vergoed worden. 17 personen hebben zich aangemeld. Op voorstel van B. en W. werd besloten met December in samen werking met verschillende gemeenten met werkverschaffing als delfwerk in den poel aan te vangen. Dhr Verhulst betwij felt of steunregeling niet goedkooper uit komt. De steunregeling zou met Februari in kunnen gaan. Dhr Schouten zegt: an ders ben jij er altijd voor als het de gemeente maar geld kost en nu niet. Dhr Verhulst merkt op, dat hij nooit de ge meente op kosten heeft gejaagd, maar steeds gepleit heeft voor de werkloozen, die het noodig hebben. Hij zag boven dien liever, dat dit werk gebeurde aan den Koedijk, dan hadden de burgers van 's-Gravenpolder er profijt van. Bovendien als wij dien kant opgaan, moeten wij in 't vervolg gaan aannemen het onderhoud van bieten en ojuin. Dhr Oele had ook liever gezien, dat het hier geprobeerd was. Zoo'n uitgave is het niet voor de pachters (i/b gedeelte). Het had toch in de lijn gelegen eerst hier te onderhande len. Daarna wordt het voorstel tot wijzi ging van het ambtenarenreglement aan genomen. Een schrijven van het Burg. Armbestuur, dat geen termen aanwezig acht om de salarissen te verlagen, wordt besproken. B, en W. stellen voor alleen dat van den secr.-penningm. te brengen op f250. Dhr Verhulst wil ellen gelijke lijk verlagen, dit wordt verworpen met 1 stem van den voorsteller. Het bestuur zal hiervan kennis krijgen. De post toeslag op pensioen van Mevr. de Wed. van Ingen—Schouten en Me vrouw de Wed. Glerum zal onderzocht worden, benevens het onderhoud van het Gemeentehuis en een volgende maal be handeld. Daarna sluiting. lerseke. Woensdag- en Donderdag avond vierde de zangvereeniging „Excel sior" alhier haar veertigjarig jubileum met het geven van een uitvoering in de concertzaal Nolet. Deze avonden slaag den beiden schitterend. Een zeer rijk pro gramma, ook van het kinderkoor der vereeniging werd goed uitgevoerd. Toe spraken hielden de voorzitter dhr M. J. Steketee en de voorzitter van den Zeeuw- schen Zangersbond dhr Flipse van Wis- senkerke. Dhr A. de Dreu, oud-directeur en oprichter der vereeniging werd hoog gefeteerd door toespraak en applaus. De huidige directeur dhr Tamminga en Mej. Brante, pianiste, ontvingen bloemen. De zaal was beide malen vol en het publiek enthousiast. Burgemeester Gunning feli citeerde ook de vereeniging. Jongedames hielden een collecte voor 't crisis-comité, die aardig wat opbracht. Verschillende vereenigingen, o.a. uit Goes, woonden de uitvoering bij en verleenden hun mede werking. Vrouwenpolder. Door eenige léden der beide Meisjesvereenigingen alhier is on der leiding van het plaatselijk comité voor „De Zeeuwsche Beker" een bedrag gecol lecteerd van f 130,35. (Belangeloos be licht.) Zonnemaire. Per 1 October was de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. niet in staat baar ambtenaren bun salaris uit te betalen wegens gebrek aan contanten. Zulks ondanks bet feit, dat de kerk be zitster is van een 30 H.A. bouwland en een bedrag op het Grootboek. Maar als de pachters niet of heel gebrekkig be talen, kan het bestuur evenmin aan zijn verplichtingen voldoen. Toen schijnt de „sterke man" te hulp geroepen te zijn. Dit had tot gevolg, dat de gebruikers der landerijen aangeschreven werden op korten termijn het achterstallige te ko men aanzuiveren, of althans de sterk ver minderde pachten te voldoen. En het hielp! In Nov. konden de bedienaars der kerk hun salaris beuren. (Z. Nsb.) 0. en W.-Souburg. De Ghr. Besturen bond hield Donderdagavond een propa- gamda-avond onder voorzitterschap van den heer M. G. v. d. Putte. Deze vergade ring was druk bezocht. Als sprekers traden op de beer K. de Boer te Utrecht, met het onderwerp: „Een nieuw front" en de beer F. P. Fuijikschot te Amsterdam, met bet onderwerp „De oude strijd". Dit nieuwe front waartegen thans slag moet worden geleverd, is het Nat.-Socia- lisme, dat door den eersten spreker in den breede werd uiteengezet en waarbij 'duide lijk werd aangetoond, dat dit door den Christen niet kan worden aanvaard. 'Door den 2en spreker werd aangetoond, dat de „strijd" moet worden gevoerd met geestelijke wapenen. Door het C. N. V. dient hiertegen stelling te worden geno men. Het kan dit ook omdat het het ge loof aan zijn zijde heeft. Ds Kuiper, die een slotwoord zou spre ken, werd verhinderd. Ter afwisseling werden enkele voordrachten ten beste ge geven. Na een slotwoord van den voor zitter besloot D® 'Spijkerboer deze ver gadering met dankgebed. Nieuw- en St. Joosland. Dezer dagen had alhier de beproeving plaats van de „Motorbrandspuit", in orde gebracht 'door dhr C. v. cl. Linden alhier. Tegenwoordig waren o.a. B. en "W., enkele raadsleden, de adviseur, de heer Agterberg, Comman dant der Brandweer te Vlissingen en veel publiek. Do proef slaagde volkomen. Na ruim 2 jaar met de Motorbrand spuit 'gesukkeld te hebben, vertrouwt men nu daarmede klaar te zijn. Oud-Vossemeer. In de dezer dagen ge houden raadsvergadering werd geïnstal leerd het nieuwbenoemde raadslid dhr G. van Dienst. Benoemd werd tot wet houder dhr A, C. HeijboeT met 8 stem men, terwijl dhr G, van Dienst 2 stemmen verkreeg. Afwezig waren de heeren Daane on Mees. BEGROOTING BINNENLANDSCHE ZAKEN. Memorie van Antwoord. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens Hoofdstuk V der RijksbegTooting 1934. De waardeering en het vertrouwen, in den aanvang van het Voorloopig Verslag uitgesproken, stemmen den Minister tot dank en zijn voor hem een gewaardeerde steun bij het volbrengen van de op hem rustende taak. Het vraagstuk van den Zomertijd heeft de belangstelling van den Minister en hij sluit zijn oogen niet voor de be zwaren, aan de huidige regeling verbon den. Terecht wordt er in het Voorloopig Verslag op gewezen, dat het vraagstuk der lijkverbranding ligt op het ge bied der principieele tegenstellingen, waardoor een behandeling op dit oogen- blik minder gewenscht kan worden ge noemd, Intusachen is de discongruentie tusschen wet en praktijk op dit punt een zaak, die de aandacht van den Minister heeft. Hij zegt ernstige overweging van deze aangelegenheid toe, waarbij overleg met zijn ambtgenoot van Justitie moet plaats hebben. Behoorlijke toepassing der Zondags wet ia een zaak, die den Minister ter harte gaat. Zijn aandacht blijft op dit punt gevestigd. Ten aanzien van de opmerkingen be treffende openbare dansgele genheden geeft de Minister de verze kering van een behoorlijke toepassing der desbetreffende bepalingen, waartoe hij de medewerking van zijn ambtgenoot van Sociale Zaken behoeft. Inderdaad kan niet worden ontkend, dat van het bemiddelingsbureau voor plaatsing van wachtgelders tot voor kort niet voldoende activiteit uitging. Mei ingang van 1 October j.l. is daarin ver betering gebracht. Met betrekking tot de Kieswet deelt de Minister mede, dat het in zijn voot- nemen ligt de in het Voorloopig Verslag gemaakte opmerkingen ernstig te overwe gen en van het resultaat daarvan te doen blijken ter gelegenheid van de voorzie ning, die de Kieswet toch op enkele de tails behoeft. Met betrekking tot de b u r g e r w a c h- ten en den B.V.L. wordt verzekerd, dat de overheid hierin geen elementen duldt, die geen volledigen waarborg bieden voor trouw aan het wettige gezag. Een wettelijke regeling van de maat regelen tot bescherming van de bevolking tegen aanvallen uit de lucht is in voorbereiding in een interdepartemen tale commissie, waarin ook het Departe ment van Defensie is vertegenwoordigd. De Minister acht het thans van weinig nut de financieele verhouding tusschenhetRijkendeprovin- c i n aan een nadere beschouwing te on derwerpen, daar de toestand van 's Rijks financiën zich a priori tegen een herzie ning in een voor het Rijk ongunstigen zin verzet. Het verheugt den Minister, dat de vraag is opgeworpen, of het geen moeilijkheden medebrengt, dat Gedeputeerde Staten uit hoofde van wettelijke be palingen meermalen moeten oordeelen over zaken, waarbij de provincie in meer dere of mindere mate als belanghebben de moet worden beschouwd. Dit punt toch is een probleem, waar de Minister zijn bijzondere belangstelling aan wijdt. Van een stelselmatige herziening van onze gemeentelijke indeeling verwacht de Minister geen heil. Meer dan in andere jaren is aandacht besteed aan benoeming, optreden en ge dragingen van burgemeesters. Ten zeerste begrijpelijk. In deze tijden toch is meer dan ooit noodig een krachtige ge- zagshandhaving, gepaard aan tact en be leid en begrip voor de moeilijkheden, waarmede bijna alle bevolkingsgroepen te kampen hebben. Deze situatie stelt hooge eischen aan hen, die zoo centraal als plaatselijk, met de handhaving van het gezag zijn belast. Wanneer de Kamer dan ook in dit verband bijzondere aan dacht wijdt aan de burgemeesters, vindt zij den Minister geheel aan haar zijde. Ter zake van de klacht over p a r t ij - d i g h e i d bij voordrachten tot burge meestersbenoemingen, merkt de Minister op, dat vóór gaat de geschiktheid voor het ambt. Wat betreft de combinatie van burge meesterschap en Kamerlid maatschap, meent de Minister in het algemeen, dat de buitengewoon groote toeneming van bemoeiingen van den bur gemeester, gepaard gaande met den even eens steeds drukker wordenden werk kring van Kamerleden, meer en meer be zwaren tegen deze combinatie van func ties doen rijzen. Erkennende, dat er waar de is to hechten aan de uitspraak van de kiezers, die een burgemeester ter volks vertegenwoordiging afvaardigen, wil de Minister toch opmerken, dat zijnerzijds niet te verwachten is, dat benoemingen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 9