iscbe vert BERTELS ZATERDAG 11 NOVEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 23 Dit nummer bestaat uit 3 bladen EERSTE BLAD. Buitenland. Bertels' Kunstkorrel In de praktijk. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tcloioonnummor 11. Postchèquo on Girorokoning 44455. Dij kantoor Middelburg, Lango Burg, ïolol. 250. Directeur-Hoofdredacteur: It. ZUIDEMA. 2ïe Zeeuw Abonnementsprijs i 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. - Losse nummers 5 cent, Advertontiön 30 cent per regel. Ingezonden mododcolingon 60 cent per regel. Kleine Advortontiön Dinsdags en Vrij de ge IQ,??, bij vooruitbetaling. Onder Jetter of motte i Bij contract belangrijke korting. Er is in deze dagen een sterke roep om een meer organisch staatsbestel. Het algemeene individueele stemrecht waarvan zoo groote verwachting werd gekoesterd,, heeft teleurgesteld. Wat men meende het summum van democratie te zijn, heeft geen bevrediging gebracht. En nu wordt er, mede onder den in vloed van wat in sommige andere landen plaats greep, door niet zoo weinigen ge roepen om een andere staatsordening. Eenstemmig is het koor, dat verande ring noodzakelijk acht, niet. De één koestert hooge verwachtingen van wat men noemt de corporatieve staat, de ander van de corporatieve maatschap pij en een derde heeft zijn liefde verpand aan den collectieven, den totaalstaat, maar niemand is tot nu toe in staat precies aan te geven wat met dit alles nu eigen lijk bedoeld wordt. In Duitschland en Italië, waar soort gelijke idealen verwezenlijkt heeten te zijn, beteekent de verwerkelijking van de cor poratieve gedachte practisch niet anders dan dat de corporatiën in handen en af hankelijk zijn van den alvermogenden staat en dat er van een vertegenwoordi ging van het volk, al of niet organisch samengesteld, in 't geheel geen sprake is. Maar, hoe onbestemd en dwaas de aan geheven leuzen soms ook mogen zijn, er is daarin en daarnaast toch ook een ern stig verlangen om de volksinvloed weer gezond te maken en te komen tot een werkelijk organischen of corporatieven opbouw van het staatsbestel; een pogen om, hoe dan ook, te komen tot loslating van de liberale staatsgedachte en deze te vervangen door een nieuwe structuur, die meer beantwoordt aan het organisch beginsel. In verband met de belangstelling, die er bij velen voor de corporatieve gedachte bestaat en in verband ook met de voorge nomen 'herziening van het Program van Beginselen der A. R. partij, waarbij ook het kiesrecht-artikel betrokken is, willen we hierover enkele opmerkingen maken. Bepaald nieuw wij wezen daarop reeds eerder is de roep om organische, om corporatieve vertegenwoordiging niet. Bij de opstelling van het Program van Beginselen in 1878 stond bij Dr Kuyper reeds op den voorgrond de wensch naar herstel van het organisch karakter der Volksvertegenwoordiging. Ook de on derscheidene levenskringen die in het volk tot organisatie gekomen zijn, heb ben er recht op als groep of als kring hun gemeenschappelijk belang op politiek terrein te bepleiten. Naast een vertegenwoordiging van poli- tieken aard, dacht Dr Kuyper zich een in de maatschappelijke corporaties wor telend orgaan, vertegenwoordigend de verschillende nationale belangen. Tweeërlei vertegenwoordiging dus: één die meespreekt over de politieke geestes richting waarin het volk door zijn Over heid wordt geleid en een andere, waar beslissingen genomen worden die het volk in zijn corporatief verband, in zijn zuiver maatschappelijke belangen raken. Dr Kuyper heeft steeds aan deze ge dachte vastgehouden. In zijn in 1916 ver schenen „Antirevolutionaire Staatkunde" bespreekt hij opnieuw de wenschelijkheid van tweeërlei vertegenwoordiging, al wordt de tijd voor onmiddellijke invoering niet rijp geacht. Het organisch element zal op den duur in de Volksvertegenwoordiging gaan mee spreken. Maar dit vraagt tijd. „Het blijkt wel, dat de organische gisting nog tijd vraagt om door te werken, en eerst ais met name op het arbeidsterrein patroon en arbei der, na elk op eigen erf voor eigen rechten te zijn opgekomen, zich fe- d e r at i e f in een g e m e e n e actie verbinden, zal de ure gekomen zijn om dit corporatieve leven te doen verte genwoordigen in de Staten-Generaal". De practische vervulling van deze denk beelden werd nog zóó ver verwijderd ge acht, dat geen behoefte werd gevoeld zich de verwezenlijking er van verder in te denken. Tot een nauwkeurige omschrijving kwam het dan ook niet. In het in 1916 gewijzigde kies rechtartikel der Antirevolutionaire par tij werd alleen in het algemeen ge wezen op „het recht der verschillende maatschappelijke groepen, om zich door eigen gemachtigden in een andere Kamer (naast de Tweede Kamer) te doen verte genwoordigen". De tegenwoordige leider van de Antire volutionaire partij is het, wat de hoofd gedachten betreft, met de opvatting van Dr Kuyper inzake het kiesrecht enz. Hoewel we aldus heet het in de toe lichting op de voorgestelde wijziging van het kiesrecht-artikel met Dr Kuyper van 1916, van oordeel zijn, dat de „orga nische gisting" in het maatschappelijk leven nog tijd vraagt om door te werken, en dat voorshands een maatschappelijke rijpheid, om tot een corporatieve of soci ale Kamer te komen, nog niet te wachten is, gelooven we toch ook, dat te eeniger tijd de maatschappelijke corporaties als zoodanig tot representatie zullen komen. En al zal zoodanige representatie in een menschenleeftijd nog wel niet tot volle dige ontwikkeling komen, toch valt het te verstaan, dat men er prijs op stelde de begeerte er naar in ons Beginselprogram tot uitdrukking te brengen. En dit punt verdient thans zelfs nog meer dan des tijds de aandacht, nu reeds door allerlei maatschappelijke adviescolleges On derwijsraad, Nijverheidsraad, Hooge Raad van Arbeid, Middenstandsraad aan maatschappelijke vertegenwoordiging een eerste bescheiden begin van uitvoe ring gegeven is". En verder: „Ook zijn wij van oordeel dat de volks- vertegenwoordiging uitdruk king behoort te geven aan de dubbele ge stalte, waarin het volks leven zich openbaart. En dat zulks op de doelmatig ste wijze verkregen wordt door een g e- scheiden vertegenwoordiging: één, waarin de politieke geestesstroo- mingen gepresenteerd worden en een tweede, waarin het corporatieve of sociale voksleven tot uiting komt". Nu is het niet gemakkelijk een staats rechtelijke constructie van een „organi sche vertegenwoordiging" te leveren. „Al dadelijk staat men voor de moei lijkheid van een juiste taakverdee- 1 i n g tusschen de politieke en de soci ale Kamer. Zal de „maatschappelijke" vertegenwoordiging haar goedkeuring moeten hechten aan alle wetten? Zoo neen, aan welke dan niet? Zal de „poli tieke" Kamer de in de „andere" Kamer aangenomen wetten zonder meer kunnen verwerpen?" En zeo zijn er meer onzekerheden. Vandaar dat Dr Colijn meent, dat in afwachting van de betrekkelijk snel voortschrijdende ontwikkeling dezer din gen in het Program kan worden vol staan met aan den wensch zelf naar meer organische vertegenwoordiging uitdruk king te geven. Ook wanneer we met deze laatste op merking volkomen instemmen, dan stelt toch de redactie van het nieuwe ontwerp- artikel teleur. Voorgesteld wordt toch het tweede ge deelte van het kiesrecht-artikel aldus te doen luiden: „De politieke vertegenwoordiging kome tot stand door middel van een kiesrecht uit te oefenen door gezinshoofden en de daarmede gelijk te stellen personen; de maatschappelijke door mede werking van allen, die, in of buiten ge zinsverband levend, zelfstandig werk zaam zijn door aanstelling in ambt, bedie ning of waardigheid of zich in eenig be roep of bedrijf verbonden hebben". „Hiermee aldus de toelichting kan o.i. voor het Program van Beginse len worden volstaan. We hebben dan een genoegzaam scherp omschreven doelstel ling voor wat weuiteindelijk be- geeren en dalen niet al te zeer ai in bij zonderheden die we nog niet kunnen over zien". In alle bescheidenheid zouden we wil len opmerken, dat we hier juist niet vrij scherp omschreven vinden wat wij wenschen. Uiteindelijk begeeren we iets an ders. Wanneer het ging om een program van actie, dat alleen beteekenis heeft voor de nabije toekomst, dan zou zeker een nadere omschrijving achterwege kunnen blijven, omdat het niet wenschelijk is, dat dit vraagstuk in de eerstvolgende jaren zal worden opgelost. Maar in het Program van Beginselen, waar het gaat om de vraag wat we uit eindelijk begeeren, kunnen we o.i. niet volstaan met een omschrijving als hier gegeven. De bedoeling is te komen tot een verte genwoordiging van het organische volks leven, wil men: corporatieve vertegen woordiging. En nu is het waar: zoover zijn we nog niet. Maar het groeit. Het corporatieve leven gaat zich meer en meer ontwikkelen. Aan de maatschappelijke vertegenwoordiging is reeds een eerste bescheiden begin van uitvoering gegeven. En de aanvankelijke groei wordt door de tijdsomstandigheden niet weinig bevorderd. Er is een betrek kelijk snel voortschrijdende ontwikkeling waar te nemen. Een preciese omschrijving is, naar wij hier toch altijd nog staan voor tal van onzekerheden niet wel mogelijk. Maar er kon o.i. toch meer gezegd worden dan in het ontwerp-artikel voor gesteld wordt. Bijvoorbeeld in dezen zin: „De politieke vertegenwoordiging kome tot stand door middel van een kiesrecht, uit te oefenen door gezinshoofden en daarmede gelijk te stellen personen; de maatschappelijke door de mede werking van de uit het bedrijfsleven voort komende organisaties". Door deze of een soortgelijke omschrij ving wordt, naar het ons voorkomt, beter dan in het voorgestelde axtikel aangege ven wat de A. R. partij ten opzichte van het kiesrecht als ideaal stelt. Duitschland luistert naar den „Fiiehrer". De rede, welke de rijkskanselier Hitier gistermiddag heeft gehouden tot het Duit sche volk en vooral tot de arbeiders, is ook op technisch gebied een „noch nie dage- wesene, unehoerte Veranstaltung" ge worden. Meer dan anderhalf millioen arbeiders in 11293 bedrijven hebben door middel van 13578 luidsprekers naar de stem van den „Fuehrer" geluisterd. De arbeid werd in alle bedrijven gedu rende twee uur neergelegd en de arbei ders van deze bedrijven moesten zich ver zamelen in ruimten, waar de luidsprekers het woord van Hitier overbrachten. Alle leerlingen van onderwijs-instellin- gen luisterden klassicaal naar de rede van den rijkskanselier, terwijl voorts in alle steden van Duitschland in openbare gebouwen en op pleinen luidsprekers wa ren opgesteld. Om ruim één uur (Duitsche tijd) be gon Hitler in de groote dynamo-montage hal van de Siemens-fabrieken te Berlijn zijn rede met de verklaring, dat het hem een groote vreugde was, speciaal 't woerd te mogen richten tot de arbeiders, daar hij zelf ook arbeider is geweest. Wat hem in het politieke leven heeft gebracht, was de overtuiging, dat de toenmalige leiders van het Duitsche volk Duitschland op den verkeerden weg brachten. Deze leiders aanvaardden alle schuld van den oorlog, hoewel het Duitsche volk zoo weinig schuld aan den oorlog had als één van zijn luisteraars zelf. Het ergste was, dat door deze opvatting het Duitsche volk de zwaarste lasten op gelegd werden, terwijl het anderzijds alle mogelijkheden werd afgesneden. Hitier schetste vervolgens de economi sche ontreddering, welke daarvan het ge volg was. Dat het nationaal-socialisme op den goeden weg is, blijkt uit de daling van de werkloosheid. Hitier zeide tenslotte, er zich ten volle van bewust te zijn, dat dit werk nog niet was voltooid. De terugtocht van den Fuehrer van Sie- menstadt naar de rijkskanselarij groeide tot zulk een triomftocht uit, als Berlijn nog nimmer beleefd heeft. De heele tocht langs den wel meer dan 12 K.M. langen weg kon slechts in het tempo vajj gewoon stappen worden uit gevoerd. Eenige straten waren hopeloos verstopt. De heele arbeidersbevolking van Ber lijn liep op straat en bereidde den Fuehrer huldigingen van een nog nimmer beleef den omvang. Zij stonden bij honderdduizenden in htm blauwe werkkielen met de werk- sehorten voor. Wil Duitschland den Volkenbond reorganise eren? In Duitsche kringen te Genève gaat het bericht, dat de Duitsche regeering begin volgende week concrete voorstellen zal doen voor reorganisatie van den volken bond en voortzetting van de ontwapenings conferentie met medewerking vein Duitschland. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Duitsche voorstellen getemperd zullen worden door een diepen geest van ver zoening. Zij zullen echter eischen een „symbolische herbewapening" van Duitschland. Langdurige droogte in Zuid-Afrika. Op de jaarlijksche conferentie van de Zuid-Afrikaansche landbouw-unie is rap port uitgebracht over de gevolgen van de langdurige droogte, welke vooral dn den Oranje-Vrijstaat een ernstigen toestand heeft geschapen. E'en -groot deel van het daar eens zoo talrijke vee i-s gestorven en practisch is de heele streek veranderd in een dorren woestijngrond. Honderden boeren bevinden zich in den grootsten nood. Er is nauwelijks nog een groene plek in het land te ontdekken en elk wind je doet een wolk van stof opwaaien. Ingezonden Mededeeling. Da heer J. T. van Bergen te Beekbergen schrijft ons d.d. 6 Oct. '33 het volgende: Uw opfokvoer alsook de Ratio Super- standaard Kunstkorrel voldoen mij uitstekend. Van mijn zeventig jonge eenden had ik reeds na 4 maanden en 10 dagen het eerste ei en thans reeds 46 eieren per dag Het voederverbruik bedraagt 0.84 cent per eend per dag. Ook voor mijn kippen (500 Reds) gebruik ik thans met groot succes Bertels' Kunstkorrel. De kippen houden zich best en verbruiken 3j4 cent aan voeder per dier per dag. Ik zal het gebruik van Uw Kunstkor rel gaarne aan een ieder aanbevelen. OLIEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM. Staat van beleg in Oostenrijk. Bondskanselier dr Dollfuss heeft over het geheele bondsgebied Oostenrijk den staat van beleg afgekondigd. Daardoor wordt een bijzonder straf recht ingevoerd voor moord, brandstich ting en gewelddaden, ook moedwillig be schadigen van vreemd eigendom. Met dit bijzonder strafrecht is de dood straf in Oostenrijk ingevoerd. Korte Berichten. Te Portland (Oregon) is een vlieg tuig van den passagiersdienst tengevolge van den dichten mist, neergestort. Er zijn vier dooden. Vier andere inzittenden wer den zoodanig gewond, dat zij in het zie kenhuis moesten worden opgenomen. Rijkspresident generaal-veldmaar- schalk Von Hindenburg spreekt van avond tusschen 19 en 19.10 (dus tusschen 19.40 en 19.50 Nederlandsche tijd) over alle Duitsche zenders 'tot het volk. Om 21.45 (dus 22.25 Nederlandsche tijld) wordt de rede, die op gramofoonplaten wordt opgenomen, nogmaals uitgezonden. De minister-president in Tejecho- Slowakije heeft medegedeeld, dat hij een voorstel zal doen de Duitsche N.S.D.A.P. te ontbinden, zooals gegrond kan worden op de wet van 25 Oct. 1933. - Tijdens het hevige noodweer, dat sedert eenige dagen in het bijzon-der mid den- en Zuid-Italië heeft geteisterd, werd bij Reggio dn Calabrië Vrijdagochtend een ernstige zeebeving geconstateerd. De gol ven sloegen plotseling over de strand- boulevards. De vertrouwensman voor den arbeid in de economische provincie -Rijnland, Borger, bericht dat op het terrein van -de mijn „iGarolus Magnus", vlak bij' de Ne derlandsche grens een zware brand heeft gewoed, welke men heeft kunnen blus- schen. Een aantal omstandigheden wij zen -er o-p, dat de brand door communis ten is gesticht. Er werden 22 personen gearresteerd, waaronder naar men meent drie raddraaiers. Onze handelsbalans. Volgens een korte mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek ver toonde de Nederlandsche handelsbalans van October van dit jaar een invoer- cijfer (zonder goud en zilver) van 110 millioen gulden tegen 117 millioen in 1932. De uitvoer bedroeg resp. 63 en 82 millioen gulden. In September was de invoer 111 mil lioen en de uitvoer 74 millioen. Over het tijdvak van Januari tot en met October van dit jaar, was het invoerrecht 993 mil lioen en dat van den uitvoer 610 millioen, tegen resp. 1087 en 706 in het jaar 1932. Het invoerpernontage gedekt door uit voer was in Oct'.ver van dit jaar 57.2 te gen 69.8 in 1932; 61.4 van Januari tot en met October van dit jaar en 65.0 over het zelfde tijdvak in 1932. De percentages over de afzonderlijke maandei van dit jaar zijn als volgt: Jan. 60.8, Febr. 63.9, Maart 65.6, April 60.8, Mei 62.8, Juni 64.7, Juli 54.0, Augustus 58.7, September 66.4 en October 57.2. De invoer van goud en zilver over de maand October '33 bedroeg f59.797.540, de uitvoer f 13.031.411. Bespreking Inzake de „Sphinx". Gisteren lag de geheele Sphinx-fabriek te Maastricht stil. De werklieden die voor Binnenland. De Ministers Dr Colijn en Oud aan het woord in de Tweede Kamer. De regeering en do middenstand. Memorie van Antwoord over de begroo ting van Binnenlandsche Zaken. Buitenland. Staat van beleg in Oostenrijk afgekondigd. Hitier tot de Duitsche arbeiders. De droogte in Zuid-Afrika. Duitschland en de Volkenbond. de brandende ovens aan het werk waren gebleven, waren thans overbodig. De rijksbemiddelaar prof. dr J. Jitta heeft de partijen opgeroepen voor een be spreking op Maandag a.s. Dr J. P. Fockema Andrae. H. M. de Koningin heeft gisteren ten paleize Het Loo ontvangen dr J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht, benoemd Commissaris der Ko ningin in Groningen, ter beëediging als zoodanig. Burgemeester van Utrecht. Zoowel het „Centrum" als de „Utr. Ct." van gisteravond maken melding van ge ruchten velgens welke voor de benoeming als burgemeester van Utrecht in de vaca ture van dr J. P. Fockema Andreae, die benoemd is tot Commissaris van de Ko ningin in de provincie Groningen, in aan merking zou komen de tegenwoordige bur gemeester van Breda Mj^dr W. G. A. van Sonsbeeck. Vervolgonderwijs in noodlijdende gemeenten. Het is dezer dagen voorgekomen, dat het bestuur eener noodlijdende gemeente leerlingen opriep voor vervolgonderwijs, hoewel als bekend mocht worden veron dersteld dat afschaffen van het vervolg onderwijs een der absolute voorwaarden voor het ontvangen van regeeringssteun is. Deze voorwaarde was echter niet offi cieel door de regeering medegedeeld aan die bepaalde gemeente. Naar aanleiding van dit aan de Re geering gebleken geval heeft de minister van Binnenl. Zaken Gedep. Staten ver zocht aan de gemeentebesturen mede te deelen, dat voor alle noodlijdende ge meenten de voorwaarde geldt, dat zij geen uitgaven mogen doen voor vervolg onderwijs, in welken vorm ook, en dat voor het geval nog in eenigerlei gemeente niet naar dezen regel mocht worden ge handeld, die afwijking ten spoedigste moet eindigen. Wanneer zal de Postjager vertrekken? Het Comité Snelpost heeft in zijn jong ste vergadering de vraag behandeld, wan neer de Postjager kan vertrekken. Hoewel natuurlijk de datum niet de finitief kan worden vastgesteld, zoolang dr v. d. Maas van den Rijksstudiedienst nog bezig is met zijn proeven voor het luchtvaardigheidsbewijs, beeft bet Comité als voorloopigen datum van vertrek aan genomen (mits er geen onverwachte moei lijkheden komen) Zaterdag 25 November. De plechtige overneming van de PHOST zal dan Zaterdag 18 November plaats hebben in de groote hangar op Schiphol. Verbod van Straperlo en dergelijke spelen te verwachten. Hoe ook het proces inzake het Stra- perlospel zal eindigen, in elk geval is eer lang de indiening te verwachten van een wetsontwerp, dat het beoefenen van der gelijke spelen onverschillig, of zij be rusten op behendigheid of niet on mogelijk zal maken. DE KORTING OP DE UITKEER1N- GEN UIT HET GEMEENTEFONDS. Het wetsontwerp belangrijk gewijzigd. Verschenen is de memorie van ant woord van de regeering op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vermindering van de uit- keeringen aan de gemeenten uit het ge meentefonds en over het wetsontwerp tot verleening van rijkssteun aan noodlijden de gemeenten. Het eerste ontwerp beoogt de uitkee- ringen, die de gemeenten krachtens de wet van 15 Juli 1929 tot regeling van de financieele betrekking tusschen rijk en de gemeenten uit het bij deze wet ingestelde Gemeentefonds ontvangen, te verminde ren met het oog op de sterk verminderde inkomsten van dat fonds, waarin het rijk het tekort moet bijpassen. Volgens het stelsel van het ingediende ontwerp zou deze vermindering niet geschieden in den vorm van een percentsgewijzen, voor alle gemeenten gelijken aftrek, doch in dien van een gedifferentieerden aftrek, waarbij met de „draagkracht" van elke gemeente rekening zou worden gehouden. Deze „draagkracht" nu zou, volgens het oorspronkelijke ontwerp, worden gems-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1