EERSTE BLAD. DONDERDAG 9 NOVEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 84 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Bu'tenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telofoonnummer 11. Postchèquo on Girorekening M455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Telof. 200. Dirccteur-IIoofdrodacteur: It. ZUIDEMA. 2)e2eeuw -aiMira v Abonnementsprijs 1 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcclinger. 60 cent per regc' Kleins Advertentiön Dinsdags en Vrijdags i 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter ol motte Bij contract belangrijke fep». ö.i» D.3R. Van een „moedige" daad. „De Banier", het orgaan van de Staatk. Geref. partij zingt een hoogge stemd loflied ter eere van den vrijzin nigen burgemeester van Hoorn. Dat is nu eens een man naar het hart van Ds Kersten! Bedoelde burgemeester heeft n.l. aan de organisatie van Roomsche meisjes, de Graal geheeten, toestemming geweigerd om op Dinsdag 1 November een optocht te houden. Als reden werd door hem aan gegeven, dat deze specifiek Roomsche optocht aanleiding zou kunnen zijn tot onnoodige verscherping van de godsdien slige verhoudingen ter plaatse. Dat vindt de „Banier" prachtig. Met groote lof spreekt het blad van de moedige daad van den burgemeester. Het is wel jammer dat het Staatk. Geref. orgaan niet wat dieper op deze zaak ingaat en dat het niet vertelt wat deze burgemeester nog méér heeft gedaan. Korten tijd geleden werd te Hoorn de kermis „gevierd". Oók op Zondag. Terwijl in de kerken godsdienstoefenin gen werden gehouden klonk daarbuiten op zeer hinderlijke wijze het kennis- rumoer. Het spreekt vanzelf dat het kerkgaand publiek zich daardoor gegriefd gevoelde. Door den burgemeester werd echter niets gedaan om bet rumoer te stillen. Er moest ruim baan zijn voor de kermis. Maar daarbij bleef het niet. Tot nu toe was het regel, dat op de kermis te Hoorn ook het Evangelie ge bracht werd. Naast de kermistenten was er ook een bijbeltent waar een evangelist trachtte bijbels te verkoopen en ook aan het kermispubliek de boodschap des heils te brengen. Maar de burgemeester die vanwege zijn moedige daden door Ds Kersten zoo zeer geprezen wordt, heeft daar een einde aan gemaakt. En wel op precies denzelfden grond waarop de Graal-optocht werd gewei gerd, n.l. dat daardoor de godsdienstige verhoudingen onnoodig zouden worden verscherpt. Hieruit blijkt, dat het niet ging tegen den evangelist evenmin als het ging te gen de Graal, maar dat het ging tegen den godsdienst. En dan durft de „Banier" zulk een magistraatspersoon nog hulde te brengen voor zijn moedig optreden, en spreekt zij met waardeering van een moedige daad! V Een gesloten boek. In een bespreking van Vondel's „Ge broeders" zooals die van een inleiding en aanteekeningen voorzien bij Muusses te Purmerend werd uitgegeven, trof ons deze terloops gemaakte opmerking: „Tenslotte enkele desiderata voor 'n volgende druk: vervanging van de verwijzingen naar Boek, Hfst. en vs. van de Bijbel door de tekst zelf. Veel studeerenden zijn niet in de gelegenheid de bedoelde Bijbelplaatsen op te slaan." Toch wel teekenend. Studeerende menschen, toekomstige op voeders en leiders van het volk die zich met de belangrijke voortbrengselen der letterkunde op de hoogte stellen, maar die niet in de gelegenheid zijn verwijzingen naar Bijbelplaatsen na te slaan. Omdat de Bijbel, dit boek van schoon heid welks opening licht geeft, voor hen een onbekend, een gesloten boek is. Ook België zegt het douanebestand op. De Belgische minister van buitenland- sche zaken, heeft den secretaris-generaal van den Volkenbond in kennis gesteld van het besluit van België om het tariefbe stand op te zeggen, dat gesloten is bij gelegenheid der economische wereldcon ferentie te Londen. De Belgische regeering is van oordeel, dat nu de verdaging van de Londensche monetaire en economische conferentie van onbepaalden duur blijkt te zijn en verscheidene staten reeds tot opzegging van de overeenkomst zijn overgegaan, België zijn vrijheid van handelen moet terugnemen, wil het zijn economische be langen kunnen verdedigen. Db koning van Afganisian vermoord. Volgens telegrafische berichten is de van Afganistan vermoord. Zijn zoon is in den loop van den mid dag tot koning uitgeroepen. Be geheele natie is in rouw over haar veelgeliefden koning en betuigt algemeen lijn trouw aan Z. M. Mahomed Zahir Sjak, zoon van den overleden koning. Het land is volstrekt rustig. Het proces-v. d. Lubbe. Gisteren werd, zooals gemeld, als ge tuige gehoord de minister dr Goebbels. Velen hadden zich weer voorbereid op sensatie in denzelfden trant als toen Goe- ring als getuige optrad. Maar deze ver wachting is niet uitgekomen. Van politieversterking in het rijksdag gebouw en verscherpte controle was dit maal niets te bemerken. De getuige liet het hof ook geen uur wachten, maar was precies op tijd en verscheen ook niet door een verblindenden drom van volgelingen omgeven, maar moederziel alleen en in een eenvoudig burgerjasje. Bijzonderheden leverde het verhoor weinig op. De discussie tusschen Goeb bels en Dimitroff was ook rustiger dan bij het optreden van Goering. In den middag kwam het halve perso neel van restaurant Bayernhof voor, het restaurant, waar de drie Bulgaren inder tijd gezien zouden zijn in gezelschap van Van der Lubbe. Voor de verdediging was dit een goed oogenblik, want alle kellners getuigden precies anders dan hun collega gisteren en verklaarden. Van der Lubbe nimmer tezamen met de Bulgaren gezien te heb ben en Taneff slechts gedurende de laat ste twee of drie dagen vóór den brand. De Russisch-Amerikaansche betrekkingen. Staatssecretaris Huil en Litwinof heb ben Woensdag hun besprekingen aange vangen in 't staatsdepartement. De vriendschappelijke onderhandelingen, die van inleidenden aard zijn, hebben tot nu toe een groote overeenstemming der mee ningen aan den dag gebracht. Na dit onderhoud is Litwinof door Roosevelt in het Witte Huis ontvangen, waar de lunch gebruikt werd. Litwinof gaf tegenover persvertegenwoordigers uiting aan zijn groote tevredenheid over het verloop der besprekingen. Nieuwe staatsgreep op Cuba? Reuter meldde gisteren uit Havana: De stad en de omgeving werden heden morgen bij het aanbreken van den dag in opschudding gebracht door een geheim zinnig bombardement uit de lucht en door het afschieten van luchtafweergeschut. Men meent, dat een deel van het leger de A B G, de geheime organisatie, welke verantwoordelijk is voor de omverwerping der regeering van Machado, een staats greep had georganiseerd. De vliegtuigen waren militaire vlieg tuigen, die het offensief tegen de regee ring openden. De troepen in het kamp Columbia bij de hoofdstad zouden zich bij de anti-regeeringsgezinde troepen heb ben aangesloten. Volgens een nader bericht uit Havana zegt de regeering van San Martin echter, dat zij den toestand meester is. Een ander bericht uit Havanna zegt: Op Cuba is een nieuwe revolutie uitge broken. Het vliegercorps, dat onder lei ding staat van luitenant Roberto Men- dez, is aan het muiten geslagen en het heeft de cavaleriekazerne San Ambrozio bezet. Bij deze actie werd het gesteund door de ABC-aanhangers van een links- radicale studentenorganisatie. Een hevig machinegeweervuur, waarbij tal van per sonen om het leven zijn gekomen, had plaats tusschen het presidentieele paleis en het hoofdbureau van politie. De op standelingen nemen in aantal toe. De aanhangers der ABC beweerden alle politiebureaux te hebben bezet en zij voorspellen de spoedige ten val brenging der regeering San Martin. Het paleis van den president is geheel bezet door soldaten van kolonel Batista Zij zijn uitgerust met machinegeweren. ABC-lieden rijden in auto's door de stra ten der stad. Zij vuren voortdurend. De toestand is voorloopig nog onze ker. De berichten zijn ten deele met elkan der in tegenspraak. Er worden ernstige botsingen ver wacht. Reuter meldt nader, dat er 12 personen bij den opstand op Cuba gedood zijn. De opstandelingen zouden, vruchteloos ech ter, het presidentieele paleis hebben aan gevallen. Het aantal gewonden bedraagt 33, in hoofdzaak soldaten. Korfe Berichten. De Pruisische minister-president Goering, is gistermiddag am 12 uur 45 per vliegtuig uit Rome naar München vertrokken. Hij is Woensdagmiddag om kwart over vier geland op !het vliegveld bij München. Goering begaf zich direct naar heit (Bruine Huis, waar hij met Hitler een langdurige bespreking beeft gehad. In het district Chine (Japan) heeft een buitengewoon hevige 'typhoon gewoed, waardoor talrijke visscbersschepen wer den verrast. De typhoon kwam des nachts zoo snel opzetten, dat slechts een klein gedeelte der booten zich in veilige haven kon brengen. 'Ongeveer 2500 visschers zijn in den storm op zee gebleven. Nadere bij- zonderbeden ontbreken. De Zweedsche gezant heeft mede gedeeld, dat Zweedsche communisten bet graf van de eChtgenoote van. den Pruisi- schen min.-president Goering hebben ge schonden, door den grafsteen te besmeu ren en den daarop liggenden krans te ver wijderen. Goering heeft thans besloten, bet stof felijk overschot van zijn eoh'tgenoote uit Zweden naar Duitschland te doen over brengen. DE OPHEFFING VAN RECHTBANKEN EN KANTONGERECHTEN. In bet voorloopig verslag der Eerste KameT over de wetsontwerpen houdende nieuwe vaststelling van bet rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kanton gerechten, wordt voldoening er over uit gesproken, dat de regeering aan de be zwaren tegen het vorige wetsontwerp grootendeels is tegemoet gekomen. Deze leden achtten het getal van 39 kantongerechten, dat opgeheven wordt, te groot. Verscheidene kantons zullen te groot worden voor een behoorlijke reebts- bedeeling. Sommige leden hadden tegen deze ont werpen hetzelfde principieele bezwaar als tegen het oorspronkelijke, n.l. dat de ge legenheid voor justiciabelen om tot een rechter te gaan, wordt ingekrompen. Zij gaven te kennen, dat zij tegenover ver dere inkrimping van de rechterlijke macht afwijzend zouden staan. Regeling spelling-vraagstuk. Naar gemeldt wordt, ligt het in de be doeling van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zich over het spellingvraagstuk te laten voorlichten door een commissie, waarvan de instel ling dezer dagen te verwachten is. Men verwacht dat in deze commissie o.a. zitting zullen nemen Prof. Dr C. G. W. de Vooys uit Utrecht en Prof. Dr. van Ginneken uit Nijmegen. Van het resultaat van de besprekingen zal bet afhangen of de minister later nog zal overgaan tot bet instellen van een staatscommissie. Arbeidsmoeilijkheden te Hengelo. Op het departement van sociale zaken te 's-Gravenhage heeft de rijksbemiddelaar Prof. Mr A. C. Josephus Jitta, een con ferentie gehouden met de directie der N. V. Machinefabriek Heemaf te Hengelo en vertegenwoordigers der arbeidersorgani saties. De bespreking is zonder resultaat gebleven. Loonsverlaging. De directie van de oliefabriek te Delft, heeft aan het personeel in verband met den minder gunstigen bedrijfstoestand een loonsverlaging aangekondigd van zeven cent per uur voor de gewone arbeiders. De loonen zullen van 62 op 55 cent per uur gebracht worden. Dit berekent dus een loonsverlaging van ongeveer 12% pet. Albert Vogel f. Op 59-jarigen leeftijd is 'te Den Haag na een korte ongesteldheid overleden de voordrachtkunstenaar Louis Albert An- t'hing Vogel. De heer Vogel werd den 18en Juni 1874 te Bergen op Zoom geboren. Cadeau voor de schatkist. De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's rijks schat kist van een onbekende is ontvangen een bedrag van f 100.512.50. MAATREGELEN TEGEN ONWEL VOEGLIJKE KLEEDING. Een circulaire van Minister de Wilde. De minister van binnenlandsche za ken beeft de volgende circulaire aan de gemeentebesturen doen toekomen: In den afgeloopen zomer hebben zich op vele plaatsen excessen geopenbaard in het strand- en badleven en bij de be oefening van de watersport. Deze exces sen bestonden voornamelijk hieruit, dal personen zich in het openbaar vertoon den in een kleedij, welke den toets zelfs eener zeer gematigde critiek op het punt van welvoegelijkheid niet kon doorstaan Zulks schept het gevaar, dat de grond slag wordt gelegd voor een steeds meer om zich heengrijpende zedenverwildering In het algemeen is daartegen onvol doende opgetreden. In verschillende gemeenten werd aan de bestaande voorschriften, op grond waarvan onwelvoegelijke kleeding kan worden geweerd, niet of niet voldoende de hand gehouden, in andere gemeenten werd verzuimd zoodanige maatregelen te nemen. Ds regeering ziet met zorg deze hoe zeer wellicht aan mode onderhevige en dus tijdelijke ontwikkeling tegemoet en meent niet te mogen nalaten, ernstig te wijzen op de gevaren, niet het minst voor de opgroeiende jeugd, verbonden aan een vrijheid van opvattingen omtrent be tamelijkheid van in het openbaar te dra gen kleeding, die op zich zelf reeds als een exces moet worden beschouwd dan wel rechtstreeks aanleiding geeft tot ex cessen. Gezorgd dient te worden, dat de jeugd, waarin krachtige opbouwende elementen en ideëele stroomingen werken, in de maatschappij kenmerken van beheer- sching en zedelijke orde aantreft. Zij is van oordeel, dat hier allereerst een taak te vervullen is voor de plaatse lijke overheidsorganen, aan wie het stel len en handhaven van regelen betreffende openbare orde en zedelijkheid is opge dragen. Deze toch zijn het best in staat, zoodanige regelen te doen aanpassen aan de plaatselijke omstandigheden. De Regeering vertrouwt dat Uw bestuur reeds thans, nu de gelegenheid tot bet treffen van de noodige maatregelen nog ruimschoots bestaat, zijn bijzondere aan dacht aan dit onderwerp zal wijden en bet noodige verrichten, opdat niet alleen de mogelijkheid tot het tegengaan van ex cessen wordt geschapen (strafverorde ningen, concessies enz.) maar ook van de reeds bestaande mogelijkheden daartoe méér dan tot dusver een daadwerkelijk gebruik zal worden gemaakt. In dit verband moge ik nog afzonderlijk gewag maken van een in den laatsten tijd toenemend verschijnsel, de oprichting van z.g. natuurbaden, waarbij veelal de gel delijke voordeelen, voor een gemeente aan die oprichting verbonden, een niet onbelangrijken invloed op de beslissing uitoefenen. Ook te dezer zake moge hier een waarschuwend woord zijn plaats vin den en een aanmaning, om de zedelijke goederen, welke hier op het spel staan, niet te verwaarloozen. BEGROOTING SOCIALE ZAKEN. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting voor 1934 van het departement van Sociale Zaken wordt aangedrongen op het nemen van alle doel treffende en uitvoerbare maatregelen die tot vermindering der werkloosheid kunnen leiden. Eenige ledeD verklaarden niet in te zien waarom voor den nieuwbenoemden directeur-generaal van de werkverschaf fing en steunverleening een salaris van f9150 moest worden uitgetrokken, dat belangrijk uitgaat boven dat van andere hooge ambtenaren met zeker niet minder verantwoordelijke taak. Opnieuw werd er op gewezen, dat voor een aantal groepen van werknemers de bepalingen der arbeidswet nog steeds niet gelden. Speciaal voor chauf feurs werd met kracht op invoering aan gedrongen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat maatregelen genomen moeten worden tot vergaande beperking van vrouwen arbeid, speciaal van die der gehuwde vrouw. Eenigen betoogden, dat maatrege len noodig zijn om de plaatsen thans in genomen door de oudere arbeiders vrij te maken voor werkloozen beneden de 40 jaar. Men vestigde opnieuw de aandacht op het steeds toenemend aantal personen boven 65 jaar dat verstoken blijft van ouderdomsrente. Algemeen werd aangedrongen op een nauwkeurige uiteenzetting van de plannen der Regeering, inzake den bouw van woningen tegen ver laagde kosten en om geleidelijke huurverlaging mogelijk te maken. Gevraagd werd naar de plannen der regeering in zake krotopruiming. Verscheidene leden hadden ernstig be zwaar tegen het besluit van den minis ter de bijdragen voor onderhoud van wo ningwetwoningen te verminderen met resp. f 5 en f 10 per jaar. Indien een wettelijke voorziening niet spoedig tot stand komt, zoo meenden sommige leden, staat een afbraak der werkloosheidsverzekering te vreezen. Verscheidene andere leden wa ren van meening, dat de tegenwoordige vorm der werkloosheidsverzekering be houden moet blijven. Weer andere leden vonden den tegenwoordigen vorm der verzekering door middel van de vakorga nisaties duur, omogisch en ingewikkeld Binnenland. Maatregelen tegen onwelvoegelijke klee ding. De begrootingsdebatten in de Tweede Ka mer. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Sociale Zaken. Buitenland. Nieuwe staatsgreep op Cuba. De koning van Afganistan vermoord. Sterke afname van 'het mond en klauwzeër. In Zeeland en Noord-Brabant is onder de veestapels het mond- en klauwzeer dermate afgeno men, dat in de laatste weeikopgaven dier beide provincies nog slechts 200 nieuwe gevallen werden vermeld. Kort geleden waren het er ongeveer 1000 per week. Men hoopt, dat de veeziekte in genoemde provincies spoedig geheel zal geweken zijn. Op Vrijdag 3 November j.l. was het 40 jaar geleden dat de beer H. Koole als waterbouwkundige aan het Water schap Ellewoutsdijk verbonden werd. Deze gebeurtenis is in alle stilte door den gewaardeerden jubilaris herdacht. De heer Koole mag op een belangrijken diensttijd terugzien. Veel en velerlei zijn de verbeteringen zoowel in verband met de afwatering der polders in bet Water schap gelegen als op het gebied van de oeververdediging en wegenaanleg onder zijn technische leiding tot stand gebracht. Dat bij met zijn tijd meeging en zich van de vraagstukken zijn vak betreffende op de hoogte stelde, blijkt uit de van dege studie getuigende bijdragen van zijn band in vakbladen. Meerdere jaren fungeerde hij als exa minator bij het onderzoek naar de be kwaamheid van a.s. waterbouwkundige ambtenaren. Met waterschapsautoriteiten en ambte naren heeft de jubilaris steeds op een hartelijke wijze mogen samenwerken. Hij toonde zich steeds een bekwaam en plichtsgetrouw ambtenaar die „door goed .gerucht en kwaad gerucht", tot volle te vredenheid van bestuur en ingelanden het Waterschap heeft gediend. Electrisch lasschen. Voor de Zeeuwsche combinatie van smedenpa troons heeft te G o e s de heer S. G. P. de Lange van de afd. Industrie der N.V. Philips te Eindhoven een lezing met de monstratie gehouden over electrisch las schen, waarbij gebruik gemaakt werd van een laschgelijkrichter. Spreker vertelde, dat de ontwikkeling van alle nieuwe producten plaats vindt in de laboratoria. Ook hier is de eerste gelijkrichter ontwikkeld. Een der nieuwste toepassingen van den Philips' gelijkrichter, is de laschgelijk richter. Een kort overzicht werd gegeven van de voordeelen van electrisch lasschen ten opzichte van de autogeene laschmethode. Het electrisch lasschen geschiedde tot nu toe op twee wijzen, namelijk het las schen met laschtransformatoren (z.g. wisselstroomlasschen) en het lasschen met omvormers (gelijkstroomlasschen). Beide systepen hebben voordeelen, doch ook nadeelen die den a.s. kooper dikwijls besluiteloos doen staan, wat hij nu feite lijk zal aanschaffen. Ware er een appa raat, dat al de voordeelen, doch niet de nadeelen van beide zou bezitten, dan zou dit voor de laschtechniek een verbetering beteekenen. Deze eigenschappen bezit volgens spr. de laschgelijkrichter. Het apparaat heeft een zeer soepelen laschboog, hetgeen tengevolge heeft, dat de lasscher er zeer gaarne mede werkt. Overal in de bedrijven, waar deze ap paraten worden gebruikt, bestaat er een voorkeur om met dit toestel te werken. De electrode vloeit rustig, het lasschen gaat sneller, het inbranden is juist vol doende, de laschrups is gelijkmatiger en de laschnaad sterker. Deze voordeelen geven den laschgelijk richter een voorsprong; zij zullen van groot gewicht zijn voor don gebruiker

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1