Speciale Stoffen Reclame BH Ruwe Handen Purol S. WIENER Co E.M.JMRSMA HAARDEN WOENSDAG 8 NOVEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND Buitenland MIDDELBURG Binnenland. Staten-Generaal Belangrijkste Nieuws. De Haven van Vlissingen. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèquo on Girorokoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lango Burg, Tclof. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. vw 7ppi fin MtJy jLtyyUw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingea f0.20. Losse nummers 5 cent, Advortentiën 80 cent per regel, Ingezonden mododoolingen GO cent per rege!: Kleine Advortentiën Dinsdags en Vrijdags 0.75f 5?if vooruitbetaling. Onder letter ef motto f 385. Bij contract belangrijke korting. Huwelijkscijfers. De cijfers van de jongste volkstelling spreken ten opzichte vein het huwelijks leven geen opwekkende taal. Het aantal echtscheidingen neemt voortdurend toe. Bedroeg in 1920 het aantal van hen die leven in den staat van echtscheiding 17.055, in 1930 was dit cijfer reeds ge stegen tot 30.844. Een zuiver beeld van de werkelijkheid krijgen we hierdoor niet, omdat veel meer dan vroeger de scheidingen gevolgd worden door even lichtzinnige huwelij ken. Toch vertellen ons deze cijfers hoe wei nig besef er is bij velen van de heilig heid van het huwelijk, hoezeer, wat dit betreft, de Christelijke grondslagen van ons volksleven worden losgelaten. Opvallend is ook, de in sterke mate toenemende gemengde huwelijken. Wij hebben daarop reeds eerder gewezen. Wat van die gemengde huwelijken de gevolgen zijn blijkt uit de cijfers die D e T ij d ontleende aan „De bevolking van Amsterdam". In acht jaren (19231930) werden van de kinderen wier vader protestant en wier moeder katholiek was: protestant 16.6 pet., katholiek 26.6 pet. gedoopt, zonder godsdienst 56.8 pet. Van de kinderen die in hetzelfde tijds verloop geboren werden uit een huwelijk, waarin de vader katholiek en de moeder protestant was, werden protestant 21.5 pet., katholiek 21.2 pet., zonder gods dienst 57.3 pet. De onverschilligheid ten opzichte van de belijdenis die uit de huwelijkssluiting spreekt, komt dus wel zeer sterk tot uiting bij de kinderen waarvan het over- groote deel later zonder gods dienst blijkt op te groeien. Het proces-van der Lubbe. Botsing tus- schen O. M. en verdediger. In het rijksdagbrand-proces kwam het gistermiddag tot een ernstige botsing tus- schen den procureur-generaal en den verdediger der Bulgaren, dr Teicbert. De verdediger maakte tegenover den kellner Helmer eenige opmerkingen, waarin hij o.a. zeide, dat de verklaring van dezen getuige over van der Lubbe ab soluut onwaarschijnlijk is. Hij betreurt het, dat door dezen getuige, die zich ge heel en al vergist, de rechter van instruc tie zich op een dwaalspoor heeft lateD leiden, hetwelk voor het Duitsche volk uiterst noodlottig was. De procureur-generaal vroeg den ver dediger, hoe hij bijl zulk een bewering kwam. Dr Teichert antwoordde, dat in deze getuigenverklaring de rechter van in structie aanleiding had gevonden, de Bul garen te arresteeren en het onderzoek in de bekende richting te voeren. Dit heeft het buitenland er aanleiding toe gegeven, beschuldigingen tegen Duitschland te uiten, welke zonder grond zijn, doch wel ke ten nadeele van het Duitsche volk hebben gewerkt. De procureur-generaal schreeuwde daarop: „Als iemand in het buitenland niet tevreden is met den aard en wijze, waarop wij recht spreken, dan is dat nog lang niet ten nadeele van Duitsch land!" Waarschijnlijk zal vandaag dr Goeb- bels, de rijksminister van propaganda, als getuige in het rijksdagbrand-proces worden gehoord. Engeland uit het douanebestand. Runciman, de Engelsche Minister van Handel, heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat de Engelsche regeering had be kend gemaakt, dat zij zich met ingang van 7 December aan het douanebestand zou onttrekken. Engeland doet een „symbolische" betaling. In het gisteren weer bijeengekomen En gelsche parlement beeft Neville Chamber lain, de kanselier van de schatkist, mede gedeeld, dat de Britsche regeering aan de Vereenigde Staten 7Yi millioen dollar heeft aangeboden als storting op den ver valtermijn van 15 December. Roosevelt heeft dit aanbod aanvaard en beschouwt de Britsche regeering niet als in gebreke te zijn gebleven. Chamberlain zeide verder, dat het on gelukkigerwijze niet mogelijk was geble ken, tot een overeenkomst te komen voor een definitieve regeling. De Amerikaan- sche regeering had nochtans de moeilijk heden erkend, die op het oogenblik be staan in verband met den onzekeren fi- nancieelen en econoxnischen toestand. De Britsche regeerig was bereid, de onder handelingen over de algemeene quaestie elk oogenblik te hervatten, wanneer men, na overleg met Roosevelt, van meening ia, dat dit met succes kan plaats hebben. 9 Prima kwaliteiten 9 Zeer lage prijzen NB Zie onze etalages Prijzen per Meter (Ingez. Meded.) Volgens nader telegram zal bovenge noemde betaling worden opgevat als een „symbolische" betaling. Front van niet-Arisrs. Te Berlijn heeft de eerste openbare ver gadering van zich Duitsch voelende niet- Ariërs plaats gehad. De bedoeling van deze Liga, welke door de regeering is toegestaan, is te toonen hoeveel zich Duitsch voelende burgers buiten de wet zijn gesteld. Er waren bijvalsbetuigingen van Katholieke en van Protestantsche zijde. Korte Berichten. Eerst nu is het bekend geworden, dat de politieke politie Zaterdagavond een inval heeft gedaan in een bioscoop te Keulen, waar, naar men zeide, com munistische propaganda-films werden vertoond. De politie arresteerde niet min der dan 225 personen. In een order van Hitiers plaatsver vanger, Rudolf Hess, wordt verklaard, dat de periode van feestelijkheden voor de nationaal-socialistische revolutie thans afgeloopen is. Alle krachten moeten thans geconcentreerd worden op het werk. Dinsdag had op het stadhuis van Antwerpen onder presidium van burge meester Huysmans een vergadering plaats van vertegenwoordigers der ha venbesturen van Antwerpen, Gent, Brug ge en Oostende. Het doel was de oprich ting van een comité van verweer, dat de belangen der Belgische havens zou be hartigen tegenover de contingenteering- en subsidiepolitiek der regeering. Gisteren zijn te Moskou de feestelijk heden begonnen ter herdenking van den zestienden verjaardag van de Russische revolutie. Op het Roode plein werd een groote parade gehouden door het roode leger. Meer dan 200 vliegtuigen kruisten tijdens de parade boven het Roode plein. Gistermorgen hadden onbekenden in de Weensche universiteit een glazen kolf met traangas gelegd, die door de eerste bezoekers werd stukgetrapt, waardoor het onmogelijk was het gebouw te betre den. Tegelijkertijd werd een twee meter lange hakenkruisvlag uit een der ramen van de universiteit ontplooid. Het was gisteren buitengewoon zacht in Zuid- en Westelijk Engeland. Slechts eenmaal, meer dan 30 jaar gele den, is een temperatuur van 55 graden in November geregistreerd. Dinsdag heeft te New York de bur gemeestersverkiezing plaats gehad. Reeds kort na de opening der stembureaux wer den bij de politie berichten ontvangen, inzake gewelddadigheden, zooals vernie ling van stembussen, klop- en schietpar tijen. De geheele politie is in alarmtoe stand. De Parijsche politie heeft de eige naars van de bekende en oude Parijsche bankiersfirma Dupont gearresteerd, ter wijl de bank op bevel van de justitie haar loketten moest sluiten. Het tekort zou meer dan 10 millioen francs bedragen. D© eigenaars worden er van beschuldigd, de hun toevertrouwde gelden voor eigen speculaties te hebben gebruikt. i Het Fransche ministerie van lucht vaart heeft opdracht gegeven tot het aan bouwen van zestig nieuwe oorlogs-vlieg- tuigen. DE SALARISVERMINDERING VOOR HET RIJKSPERSONEEL Het bij Georganiseerd Overleg ingediende regeeringsvoorstel. In verband met een in enkele bladen daarover verschenen niet geheel juist be richt, wordt medegedeeld, dat het laat stelijk in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg behandelde regee ringsvoorstel tot salarisverlaging luidt: a. intrekking van de bestaande tijdelijke crisiskorting als bedoeld in Staatsblad 1931 no. 556, juncto Staatsblad 1932 no. 635; b. een algemeene salarisverlaging van 10 c. een extra-ongehuwdenaftrek, door naast den reeds bestaanden 3 aftrek te bepalen, dat een ongehuwde nimmer méér ontvangt dan 90 van de maxi- mumwedde, aan zijn ambt verbonden; deze bepaling zal, evenmin als de reeds bestaande 3 -aftrek, toepassing vinden op de zoogenaamde ambtenaren-werklie den, noch op de in gezinsverband levende eenige kostwinners; d. een verhooging van het pensioen- premieverhaal voor eigen pensioen, thans 3 bedragende, met 1% e. handhaving van het minimum be drag der kindertoelage op f60 per kind. Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zijn ter ver gadering bijeengeroepen tegen Woensdag 15 November des middags te twee uur. Staking bij de Sphinx. Onder de arbeiders bij de Sphinx te Maastricht is een staking uitgebroken, in verband met een aangekondigde loonsver laging. De bestuurders van de vakorga- nisaties hebben uitstel van een beslissing bepleit, teneinde verdere onderhandelin gen mogelijk te maken, maar zonder re sultaat. Hedenmorgen is de staking ingegaan. Ook de niet bij het conflict betrokken groepen arbeiders van de Sphinx hebben zich met hun makkers solidair verklaard Burgemeester. Bij Kon. besluit van 4 dezer is, met in gang van 1 Dec. 1933, benoemd tot burge meester der gemeente Boskoop mr E. P. Verkerk, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meenten Hedel en Kerkwijk. De omzetbelasting. Gisteren is afgekondigd de wet tot hef fing van een omzetbelasting. Zooals men weet, ligt het in de bedoe ling van de regeering dat de wet uiter lijk op 1 Januari 1934 in werking zal treden. Het is intusschen nog niet bekend of in derdaad aan dezen datum zal worden vastgehouden, of dat men doordat de voorbereidende werkzaamheden eerder gereed komen 1 alsnog een vroegeren datum zal kunnen vaststellen. Steun aan den landbouw. In de vergadering van het hoofdbestuur van den Groninger Boerenbond is uit voerig gesproken over den steun aan den landbouw. Het hoofdbestuur is van oor deel, dat de meer of minder groote anti pathie van het publiek tegen bepaalde steunwetten gezocht moet worden in de omslachtige uitvoering, die nog al moei lijkheden oplevert. Het wil dan ook op vereenvoudiging aandringen. Het ziet die in den van het begin af gepropageerden weg door via invoerrechten gekoppeld aan uitvoerpremies, dus meer bij de grens het prijsniveau te verhoogen. De steun aan de granen speelt in het systeem van meer zelfvoorziening een eerste rol en de vergadering betreurde het daarom, dat het effect daarvan, juist tegen den algemeenen betaaldatum (1 Nov.) de verwachtingen heeft beschaamd. De oorzaak daarvan is te zien in het steeds lager aanbieden der exporteerende graanlanden. Het bestuur hoopt, dat de regeering daartegen den strijd zal aan binden, zoodat ook werkelijk het voor- oorlogsche prijsniveau wordt bereikt, d.w.z. voor rogge tenminste f8 en haver f7.50 per 100 KG. Een redelijk loonende graanbouw ziet het bestuur nog steeds als een eerste voorwaarde, om na vee stapel-inkrimping, noodzakelijk door ver minderde exportmogelijkheden, ook de veehouderij (en den tuinbouw) loonend te maken. Ingezonden Mededeellng. Oil i* Modal E.MJ. 24A F.lOS.-eompl. geplaatst LAGE PR'JZEN JNIEUWE MODELLEN 1991 UITERST ZUINIG I Kon Haardanfabrlak L M. Joanma, HUvomim Volledige collectie bij H. MERIS0N ZONEN's Ijzerhandel N.V. - Goes Ten opzichte van wat de regeering schrijft over den corporatieven staat, meent spr., dat zij dien staat verwart met den totalen staat. Verwerpelijk is de eisch, dat de staat zich met alles zou moeten be moeien. Maar als katholieken spreken over den corporatieven staat, bedoelen zij daar niet mede een fascistische idee, maar een herstel van de maatschappelijke orde, waarbij een organische vertegen woordiging wordt opgebouwd en de staat juist minder vaak ordenend optreedt, omdat de ordening overgelaten wordt aan organische groepen. Dit echter heeft niets te maken met fascisme of nationaal-so- cialisme, waar de katholieken principieel tegen zijn. Spr. vroeg vervolgens waarom bij de M. v. A. niet is overgelegd de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de gemeenten. Ons heeft nu de tijd ontbroken om er ons een oordeel over te vormen. Welke gevolgen heeft de circulaire voor de werkloozen op het plat teland? Wil de regeering speciale werk verschaffingen inrichten voor jeugdige werkloozen en speciale maatregelen ne men voor groote gezinnen door beschik baarstelling van levensbehoeften tegen verlaagden prijs? Wij verwachten dat de regeering zal trachten een rijkskinder fonds in te stellen. De regeeTing neme ten bate van den middenstand maatregelen in verband met executies. Spr. eindigde met de wensch uit te spreken, dat het Kabinet van zijn sterke positie geen misbruik zal maken en dat het bereidheid zal toonen tot samenwer king met de Kamer vooral op twee pun ten: het herstel der maatschappelijke orde op politiek gebied, ten aanzien van be drijfsorganisatie en maatregelen voor de groote gezinnen. Ten slotte vroeg spr. nog, waarom de regeering tegen de groep-Mussert anders optreedt dan tegen de groep-Baars? De heer A1 b a r d a (S.D.) meende te mogen constateeren dat bet ergste van de crisis voorbij is. Hij erkent de nood zakelijkheid van een sluitende begrooting TWEEDE KAMER. Algemeene beschouwingen over de Rijks- begrooting. Gisteren is in de Tweede Kamer het politieke debat over het algemeene Re- geeringsbeleid aangevangen. Eerste spreker was de heer A a 1 - berse (R.K.) die er op wees dat wel de algemeene toestand zorgwekkend is, maar dat de wereld tenslotte niet geregeerd wordt door de verwarring der mensehen maar door de voorzienigheid Gods. Spr. wees er verder op, dat er een poli tieke griep gaat door Europa. Het be smettingsgevaar is hier minder groot dan in andere landen, maar toch is overwe ging van de vraag of Grondwetsherzie ning gewenscht kan zijn niet overbodig. In dit opzicht verschilt de R.K. fractie met de Regeering. en het gevaarlijke van inflatie; een be- heerschte devaluatie zou misschien aan beveling verdienen. De loonen en sala rissen kunnen niet onaangetast blijven, maar men moet daarmee niet te ver gaan. Het optreden van de regeering tegen de gemeenten keurt hij af, evenals haar conciliante houdicg tegenover de groep- Mussert. Hij wij.alle verantwoordelijk heid voor 't gebeo.de op de Zeven Provin ciën voor zijn partij af, oefent critiek op het verbod van de ambtenaren om open bare actie tegen de Regeering te voeren en eindigt met zijn vertrouwen uit te spreken in de toekomst van de Sociaal democratie. De heer Lingbeek (H.G.S.) ver klaarde zich in het algemeen bereid dit Kabinet te steunen, omdat het de roma- niseerende politiek stuit. De heer Westerman (Nat. Herst.) zegt, dit kabinet niet te kunnen bewonde ren, omdat het niet krachtig genoeg op treedt tegen de revolutionaire groepen. Binnenland. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting in de Tweede Kamer begonnen. De haven van Vlissingen. De salarisvermindering voor het rijksper soneel. De wet op de omzetbelasting afgekondigd. Staking bij de Sphinx te Maastricht Buitenland. De betalingen van Engeland, aan Ame rika. Engeland uit bet douanebestand. Wat zijn eigen groep betreft, deze ia niet revolutionair in den gewonen zin dea woorda. Spr. mist de groote lijn in de economi sche politiek dezer regeering. Er zal toch een oplossing moeten worden gevonden voor tal van economische en sociale pro blemen. Onze buitenlandsche politiek ook van den laatstem tijd getuigt niet van fierheid. Dhr Van Houten (Ghr. Dem.) be pleit o.a. een premie-vrij staatspensioen, een uitkeering ineens aan werkloozen, verhoogde werkloozensteun enz. DE PERS OP BEZOEK IN DE SCHELDESTAD. Het is wel bijzonder interessant, de ge schiedenis van Vlissingen na te gaan, een geschiedenis, die altijd culmineert in de scheepvaart en havens. Reeds in de 7de eeuw had Vlissingen volgens oude kro niekschrijvers beteekenis als visschers- plaats en overzetveer naar Vlaanderen. Het was een brandpunt, waar de handels wegen in de middeleeuwen samenkwam men. Met vrij groote zekerheid kan men zeg gen, dat, zoolang Vlissingen heeft be staan, het altijd een haven had. Van da oudste havens is evenw(el niet veel meer te vinden. Ze zijn alle gedempt en thans vindt men stratencomplexen waar eeuwen geleden de schepen hun schatten uit verre landen losten. In 1294 kocht graaf Floris V de am bachtsheerlijkheid Vlissingen en reeds in 1304 gaf graaf Willem Hl aan Vlissin gen een nieuwe haven (de tegenwoordige Spuistraat en Bellamypark). Hier ziedde men uit de derrie het zout, tot in de 15de eeuw uit Frankrijk en Portugal het grove zout werd aangevoerd. In 1315 werd Vlissingen toen de nieuwe haven geheel gereed was tot stad verheven. Dank zij zijn gunstige lig ging, kwam Vlissingen tot grooten bloei, zeer tot ergernis van het naburige, ja- loer sche Middelburg, dat geen middel on beproefd liet om Vlissingen te beknotten. Handel, scheepvaart, visscherij en indu strie breidden zich zóó uit, dat er een eeuw later weer groote behoefte aan ha venuitbreiding ontstond. In 1443 wordt dan ook weer een nieuwe haven gegraven, waarlangs de Nieuwedijk ontstond. Vlissingen blijft groeien en bloeien, zoodat omstreeks 1545 weer plannen tot havenvergrooting worden gemaakt. Dit maal had Middelburg (gesteund door Goes) meer succes. Het nieuwe havenplan kwam niet tot uitvoering en als pleister op de wonde werd Vlissingen tot mar- kiezaat verheven. Nog steeds breidde de handel van Vlissingen zich uit, maar kor! daarna brak de tachtigjarige oorlog uit. Vlissingen werd de eerste stad, die zich uit eigen beweging zonder hulp van bui ten vrij maakte van bet Spaansche juk. Waarschijnlijk ais belooning daarvoor kreeg het in 1574 van Prins Willem ge lijkstelling met Middelburg en vrijdom van handel. AJle belemmeringen werden voor Vlis singen opgeheven. In 1583 was de nieuwe haven de latere Pottekaai reeds vol tooid. Ook Prins Mauiits deed veel voor Vlis singen. Hij liet de dok- of marinehaven graven, die in 1614 gereed kwam. De tachtigjarige oorlog bracht Vlis singen door scheep en kaapvaart- groote rijkdommen. Ongehoorde winsten wer den gemaakt. Prins Willem Hl schonk later 200.000 gld. om de Dokhaven te verbeteren. Ook de Prinsen Willem IV en Willem V werk ten krachtig mede om sluizen, dokken of havens- te verbeteren. De Fransche tijd heeft helaas al die voorspoed weggevaagd. Overstrooming en bombardement teisterden de stad. Vlis singen werd een ville morte, een slag dien het feitelijk nooit te boven gekomen is. Wel wendden de Koningen Willem I en Willem II pogingen aan om dok of haven te herstellen, maar het zou 1870 worden, eer voldoende werd ingezien, dat krachtige maatregelen moesten worden genomen. Op 8 Sept. 1873 opende Koning Willem

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1