Hoe kom ik van die hoofdpijn af? AKKER.aCHETSmKE»T,Es-)_ EERSTE BLAD. DINSDAG 7 NOVEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 32 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg, Tolof, 250. 10e Zeeuw Abonnementsprijs i 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. - Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden medodeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags i 075. bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i P.Sö, Bij contract belangrijke korting. Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U overvalt bij het op staan, vóór of na den maaltijd, loop dan even bij Uw drogist of apotheker binnen en vraag een doosje "AKKERTJES". Deze nieuwe vinding van Apotheker Dumont wordt overal en door iederen gebruiker geroemd om haar wonderlijke resultaten bij Hoofdpijn, Migraine, Kiespijn, Zenuwpijn, Influenza, Spierpijn, Neuralgische pijnen, Rheumatische pijnen. Het is niet noodig U te laten plagen door Uw pijn. Want bijna on middellijk zullen AKKER-CACHETS U helpen en Uw pijnen snel tot bedaren brengen. Ook Gij zult opgetogen zijn over de resultaten. Volgen^jsceptvai^Apotheke^DwTion^Shdrt^Hlc&^^Dei^tëstdksL Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. Wat vergeten werd. Zondag zijn in een groot aantal plaatsen vergaderingen gehouden van modern ge organiseerd Overheidspersoneel, waarin stelling genomen werd tegen de door de Regeert'ng aangekondigde kortingen op de ambtenaars-salarissen. Aan groote woorden ontbrak het daarbij niet. Blijkens de verslagen in de bladen werd het optreden van de Regeering scherp ge hekeld, werd scherpe critiek uitgeoefend op de voorgenomen salarisverlaging, werd krachtig geprotesteerd tegen den aanslag op de loonen, en werd voorts zelfs be toogd, dat getracht moet worden het le venspeil niet te verlagen, maar te verhoo- gen. Dat de plannen van de Regeering in ambtenaarskringen niet met gejuich wor den begroet, ligt voor de hand. Dat ge tracht wordt de voorgenomen maatrege len te verzachten eveneens. En dat in het vuur der rede waar sommige ambtenaren inderdaad zwaar worden getroffen, soms een scherpe uitdrukking wordt gebruikt is verklaarbaar. Niet verklaarbaar is echter, dat door de sprekers die maar niet improviseerden maar die een weloverdachte rede hielden, het voornaamste vergeten werd. Dit: hoe de Regeering dan wel de enorme tekorten moet dekken. Het verbroken financieel evenwicht moet worden hersteld. De uitgaven kun nen ook voor de toekomst niet op het te genwoordige peil worden gehandhaafd. Dat staat vast. En nu is het gemakkelijk groote woor den en krasse uitdrukkingen te bezigen en scherpe critiek te laten hooren en zelfs een verhoogd levenspeil te eischen maar daarmee komen we geen stap verder. Als men de uitgaven op hetzelfde peil wil handhaven dan moet toch ook worden aangegeven hoe men de zaak zal finan cieren. 't Is jammer dat dit vergeten werd Zon dag. Want nu is al het geld aan de groote meetings besteed als weggegooid geld te beschouwen. Billijk verlangen. Bij de behandeling van de begrooting van Economische Zaken in de afdeelin- gen der Tweede Kamer werd door ver schillende leden bij den Minister aange drongen om alle middelen welke hem ten dienste staan aan te wenden in het belang van de arbeiders in de gesteunde land- en tuinbouwbedrijven. Met name werd gevraagd, het in aan merking komen voor tarwe- en bieten- steun afhankelijk te stellen van het aan vaarden van een collectieve arbeidsover eenkomst, gesloten tusschen de centrale arbeiders- en landbouworganisaties. Dit schijnt geen onbillijke eisch. De steunverleening aan land- en tuin bouw draagt geen individueel karakter in dien zin, dat met de vermogenstoestand van de betrokkenen wordt gerekend. Van den steun profiteeren zoowel de bemid delde als de -onbemiddelde landbouwers. Steeds heeft hierbij de bedoeling voor gezeten het bedrijf in stand te hou den. De maatregelen ten behoeve van den landbouw zijn bedoeld als bedrijfs- steun. Welnu, tot het bedrijf behooren óók de arbeiders. Zij zijn niet minder dan de werkgevers bedrijf s ge noot en. I De malaise waardoor het bedrijf getroffen wordt, treft ook hen. Daarom schijnt het ons geen onbillijk verlangen als gevraagd wordt dat ook de zwakste leden van de bedrijfsgemeen- schap van den steun ten behoeve van het bedrijf zullen profiteeren en dat in een collectieve arbeidsovereenkomst voor hen eenige bestaanszekerheid wordt gescha pen. Goerlngs optreden in het proces te Berlijn Naar aanleiding van de redevoering, welke minister-president Goering Zater dag voor het rijksgerecht heeft gehouden, de Russische regeering te Berlijn op Woensdag een démarche doen, welke uit- gaat van Goerings woorden: „Het ware y bever, als de wissels werden betaald" in de nota zal worden gevraagd of de yuitsche rijksregeering zich met deze uit- vereenigt, -dan wel of men met een fL ,dbere meening van minister-presi- doering te doen heeft. Voorts zal 00714 1 ^wraakt, dat de minister-presi- Rn.i jD -G*mitr°f eraan herinnerde dat v« 4 TT een Z0S(fe deel van de aarde om- i het woord „Helaaa" heeft laten hoo ren. Van Russische zijde beschouwt men deze uitlating uit den mond van een staatsman als een onvriendelijkheid. In het algemeen beschouwt men toon en inhoud van de redevoering van voor de Russische gevoelens kwetsenden aard. Naar men verneemt, zal ook de Spaan- sche regeering zich om opheldering tot de Wilhelmstrasse wenden, omdat, gelijk bekend, minister-president Goering zich in niet-vleiende bewoordingen over de jongste politieke geschiedenis van dit rijk heeft meen-en te moeten uitlaten. Goering te Rome. Officieel is er niets bekend over het onverwachte bezoek van den Duitschen Minister Goering aan Rome, maar men gelooft, dat hij en Mussolini een formule zullen zoeken, welke de hervatting der ontwapeningsbesprekingen met medewer king van Duitschland mogelijk zou ma ken. Mussolini, die het ijdel acht te trachten een ontwapeningsconventie te sluiten zon der Duitschland, gelooft, dat de houding van Duitschland in de eerste plaats een psychologisch probleem is. Goering zal Woensdagochtend naar Duitschland terugvliegen. De Engelsche schulden aan Amerika. Afbreking der onderhandelingen. Een officieele mededeeling wordt uit Washington verwacht in welke de afbre king van de Engelsch-Amerikaansche on derhandelingen over de schulden defini tief zal worden toegegeven. Engeland bood aan 25 procent te be talen op 15 December als definitieve en laatste betaling, maar de Ver. Staten heb ben dit aanbod zelfs niet in overweging genomen. Leitb Ross bood daarop aan een bedrag van tusschen de 12 en 20 millioen pond sterling als „tokem"-betalingen te fourneeren in plaats van een zeker aantal jaarlijksche aflossingen, maar de hoop, dat de Ver. Staten met een voorstel no pens „to-kem"-betalingen zouden accoord gaan is eveneens vervlogen. Uit Washington wordt nog gemeld, dat de Engelsche onderhandelaars van hun kant niet in staat waren de voorstellen van Roosevelt te aanvaarden, wier aard evenwel nog niet bekend is gemaakt. Het tweede vijfjaarsplan in Rusland. De cijfers van de ontwikkeling van de volkshuishouding van de Sovjet-Unie ge durende de eerste negen maanden van dit jaar to-onen aan, dat de geleidelijke verbetering in de uitkomsten, welke op een diepe inzinking op bet eind van het vorige en in het begin van dit jaar ge volgd is, ook in bet derde kwartaal voort gang gemaakt beeft. Vertoonde de volks huishouding op 1 Juli j.l. een vooruitgang in vergelijking met de resultaten van de eerste helft van 1932 van 2.3 pet., op 1 November was dit percentage tot 4,2 ge stegen in vergelijking met bet tijdvak van 1 Januari 1 November 1932. Van een vervulling van bet plan, dat op een pro- ductieverhooging van 16.5 pet. gericht is, kan natuurlijk geen sprake zijn, maar de Sovjetpers toont zich al heel tevreden met het feit, dat, behalve in de maand Juli, de stijging van de productie steeds voortgegaan is. De zware industrie heeft in vergelijking met de overeenkomstige tijdvakken van 't vorige jaar gedurende de eerste drie kwartalen van dit jaar een vooruitgang getoond van resp. 2.9, 10.1 en 14.7 pet. De lichte industrie blijft „pas op de plaats" maken en heeft het in de eerste negen maanden van dit jaar niet verder gebracht dan tot 99.1 pet. van -de pro ductie in dezelfde periode van 1932. De houtindustrie toont 'n productievermeer dering met 3.7 pet., de levensmiddelen industrie met 5.9 pot. In totaal heeft de productie van het derde kwartaal die van verleden jaar met 8.1 pet. overtroffen, te gen 6.4 pet. in het tweede kwartaal. In 1932 was de dagproductie van de steenkoolindustrie voortdurend achteruit gegaan, van gemiddeld 198.000 ton in Ja nuari tot beneden de 150.000 ton in Aug. Hoewel in Januari van dit jaar het gemiddelde weer tot 187.500 gestegen was bleef het toch nog achter hij de cijfers van een jaar terug. Sindsdien heeft ech ter een stijging ingezet, die in September tot een dag-gemiddelde van 215.600 ton geleid had. De machine-industrie toont in vergelij king met de eerste negen maanden van 1932 een vooruitgang van 14.5 pet. Spe ciaal de auto- en tractor-industrie heeft een grooten sprong gemaakt. Wat den landbouw betreft, wordt ge constateerd, dat de inzameling van het aan den Staat verschuldigde graan aan zienlijk gunstiger verloopt dan verleden jaar. Cijfers worden echter niet meege deeld. Korte Berichten. De Russische coöperatieve vereeni- gingen voeren onderhandelingen met Chineesche bankiers voor het verstrekken van een leening van ruim 200.000 pond, teneinde Rusland in staat te stellen groo te theeinkoopen in China te doen. i Gisteren is het nieuwe Volkenbonds- paleis te Genève ingewijd. Tredende in den wensch door vele hotel- en pensionhouders uit de kust streek en talrijke gezinshoofden geuit, overweegt de Belgische minister van het openbaar onderwijs, Lippens, de moge lijkheid met ingang van 1934, de groote schoolvacantie niet meer op 15 Juli, maar op 1 Augustus te doen aanvangen. In een rede oefende de Duitsche Rijksminister van buitenlandsche zaken Von Neurath, critiek op den Volkenbond, -die volgens hem een instrument is in banden van de overwinnaars, om de over wonnenen klein te houden. Het jaren geleden tijdens een zwaar onweer neergestorte- Fransche luchtschip „Dixmuiden" is door schippers op onge veer twee en een halve zeemijl van de Si- ciliaansche kust ter hoogte van Menfi ontdekt. Minister Colijn op Het Loo. H. M. de Koningin ontving gistermor gen ten paleize Het Loo minister Colijn. Spoorwegen en autoverkeer. Bij het af deelirugs onderzoek van het ontwerp tot wijziging en verhooging van de Waterstaatsbe-grooting voor 1932 in de Eeste Kamer, maakten sommige leden de opmerking, dat de directie der Spoor wegen de ontwikkeling van het verkeer niet voldoende heeft voorzien. Immers zij had aanstonds overal de noodige autobus lijnen moeten exploiteeren en -daardoor eenheid houden in bet bedrijf. Er zal ook thans nog zoo ras mogelijk eenheid moe ten worden gebracht. Een noodzakelijk bedrijf als -de spoorwegen kan bij een goed beheer zonder verlies worden gedreven. Enkele leden meenden, dat het bepalen van een maximumgewicht voor vracht auto's en hun lading en een naar gewicht sterk progressieve wegenbelasting zooals in Engeland, reeds veel verbetering zou kunnen brengen. Nederlandsche Bouwarbeidersbond. In een buitengewoon bondscongres van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond is met groote meerderheid van stemmen besloten het hoofdbestuur te machtigen de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst te teeke nen. Zooals men weet, werd het collectief contract bij een referendum onder de bij het contract betrokken leden verworpen. In zulk een geval is het hoofdbestuur volgens de statuten verplicht het oordeel van den geheelen bond te vragen. Deze heeft dus thans besloten geen actie tegen de nieuwe overeenkomst te voeren. De salarissen van personeel in dienst der lagere openbare lichamen. Naar de Tel. verneemt, is het rapport van de door den minister van binnen- landsche zaken ingestelde commissie- Schouten bestaande uit zes Kamerle den - zeer binnenkort te verwachten. Deze commissie heeft tot taak den mi nister normen aan te geven, welke de re geering eventueel kunnen dienen bij toe passing van haar nieuwe bevoegdheid volgens de onlangs door de Tweede Ka mer aangenomen wijziging van de Amb tenarenwet, namelijk bij provinciale be sturen, gemeentebesturen en water schapsbesturen aan te dringen op wijzi ging van de bezoldiging van het personeel hunner instellingen en desnoods bij Kon. besluit zelf nieuwe salarisregelingen vast te stellen. In tegenstelling met de meening, bij1 ve len ontstaan, dat deze commissie bedra gen zou adviser -van regeeringswege te bevorderen ci vast te stellen voor de salarissen van alle groepen van ambtena ren der provincies, gemeenten en water schappen, zal het rapport geer salaris schalen bevatten, zooals b.v. in het Rijks bezoldigingsbesluit voor de Rijksambte naren voorkomende. De commissie zal geen salarisbedragen aangeven, maar alleen algemeene richtlijnen betreffende gro-epsindeelingen voor bezoldigingen, pensioenverhaal, bezoldiging van jeug dige personen, kindertoeslag en andere beginselen, bij bezoldigingsregelingen in aanmerking komende. Het standpunt, door verscheiden be sturen van provincies, gemeenten en wa- Binnenland. Geen moratorium voor Indische leenin gen. Salarissen van personeel in dienst der lagere openbare lichamen. Wijziging van de woningwet. Belangrijke vergadering te Hansweert over het kanaal door Zuid-Beveland. Buitenland. De schuldenonderhandelingen tusschen Engeland en Amerika afgebroken. Goering te Rome. De lage stand van de dollar. Het Fransche kabinet in gevaar? terschappen reeds ingenomen, om met een nieuwe loonregeling te wachten tot dat het rapport der commissie-Schouten zou zijn verschenen blijkt hiermede dus niet overeen te stemmen. Ook bij de be handeling van de wijziging der Amhtena- renwet in de Tweede Kamer bleek trou wens duidelijk, dat naar bet oordeel van den minister van Binnenlandsche Zaken de lagere besturen hun verantwoordelijk heid ten volle moeten blijven dragen en zelf de vereischte regelingen dienen t9 heffen, zonder mogelijk ingrijpen van da regeering af te wachten. Slordig financieel beheer van waterschappen. De controle van Ged. Staten van Noord- Holland over de boeken en kassen van onderscheidene waterschappen in de pro vincie heeft aan het licht gebracht, dat in eenige gevallen frauduleus beheer heeft plaats gevonden. In totaal beliep de frau de meer dan f 27.000, doch door het krachtig optreden van Ged. Staten zijn de tekorten bijna alle aangezuiverd uit de bezittingen van de betrokken penning meesters of ook wel door borgen. Het nieuwe algemeen watersohapsre- glement voor Noord-Holland geeft aan Ged. Staten de bevoegdheid, controle uit te oefenen over boeken en kas van de pen ningmeesters der waterschappen. Ged. Staten maken sedert eenige maanden van deze bevoegdheid gebruik en hoe nuttig en noodzakelijk dit moet worden geacht bleek wel uit de tot dusver opgedane er varingen. In niet minder dan een vierde gedeelte der onderzochte administratiën werd de waterschapskas niet afzonderlijk bewaard doch waren de gelden van het waterschap met de particuliere middelen van den be heerder vermengd. Meermalen ook waren de kassen van verschillende polders, bij een functionaris berustende, dooreen-ge- mengd. De bedrij'fsradenwet. De minister van sociale zaken heeft ge ïnstalleerd de onlangs door hem ingestel de commissie van advies, als bedoeld in art. 3 van de Be drijfsradenwet. Een motie. De R.K. Slagershond in O. Z.-Vlaanderen heeft een motie aan genomen van den volgenden inhoud: De R.K. Middenstanders van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen betreuren, dat bij de vele crisismaatregelen de middenstan ders niet alleen gepasseerd zijn, maar in vele gevallen zelfs bun broodwinning is ontnomen; verzoeken met den meesten aandrang degenen die reeds gedupeerd zijn, weer in hun vroeger bestaan te herstellen en spreken hun afkeuring uit dat de com missie van overleg uit de Nederlandsche Slagershond niet werd gehoord en wen- schen niet langer te gedogen, dat door middel van de crisiswetten crisismillion- nairs worden gemaakt. C o p. Vereen. Eiland W alcheren. Het bestuur van bo vengenoemde organisatie heeft in zijn he den gehouden vergadering tot voorzitter gekozen den heer B. Franse te Arnemui- den, zulks in de plaats van den heer J. H. Geschiere, die in de jongste ledenver gadering geen nieuw mandaat als be stuurslid wenschte te aanvaarden. Verkiezing leden Ka mer van Koophandel en Fabrieken. Heden zijn bij enkele candidaatstelling herkozen tot leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middel burg de volgende heeren: Afd. grootbedrijf: A. Jeronimus en L. J. Mes te Middelburg, M. Laernoes en H. C. Wesseling te Vlissingen en J. Enzlin te Zierikzee. Afd. kleinbedrijf: J. Oltbof te Middel burg, W. Anker te Vlissingen, P. A. A. Kok te Zierikzee, D. W. Lindenbergh te 'sH. Arendskerke en A. Menheere te 's Reerenhook. Middelburg. Gevonden voorwerpen: Actetasch, Moens, Leliestraat S 150; een pakje zeeppoeder, F. Goeman, Ras-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1