g? DE ZEEUW n in 9.75. DES. ONDER VALSCHE VERDENKING TgI TWEEDE BLAD. Uit de Provincie Zoeküchtjes. 4 sel een edkoop i staat. jderlappen lipv aarzen, I Singel van J. |lburg, vraagt een 3isje. [ster, Advertentiën en door ABBEKQORN. Kaf». Maandag vergaderde de gemeen teraad. Afwezig met kennisgeving J. Eikenhout. Een schrijven van de Intern. Schippersvereeniging om verlaging ha vengeld, werd voor kennisgeving aange nomen. Verzoek van den Voorzitter der Comm. van Politie-Radiovereeniging om een vergoeding. Besloten wordt f2.50 be schikbaar te stellen. Een verzoek van den Bond van Koffiehuishouders, afd. Noord-Beveland wijziging Personeele be lasting voor Café- en Koffiehulsbedrijven. B, en W. stellen voor om afwijzend te beschikken. De secretaris deelt mede, dat inwilliging van het verzoek een verlies van f72 voor de gemeente zou beteeke- nen. De voorz. zou wel tegemoet willen komen door de biljartbelasting op f2.50 te brengen. Hierover volgt eenige dis cussie. Afwijzend wordt beschikt. I Zeeuw" wordt lien, maar door |ezen. Vandaar, prtentie in dit twens chte doel ttr., M'burg, le p. ƒ1, Carbo- ripjes 6 p. ƒ1, eh. 40 ct. p. 5 ^bloedworst 15 Iwit en bruin, |lde- en Sprits- gen fabr. Borst- p2 p.; Berliner SLIKKE, L. Bladreuzel 35 ICarbonaden 40 /arkensgeh. 30 Korte St.- Pie- J. DE MUNCK. ladvertentie in aen duizenden beste Vaarzen, 1 gulden. St.-Janstraat, eur uit, bij J. van een hand- ifeitje cadeau, iprnachine een C. IJZERMAN Jubelen. 's-Heer |Voor het vak- uw tarwe en voordeeligst lïOSCH Co., tel, Tel.89, Goes. Aankomende /ONDERGEM, 198, Souburg. voor terstond liefst bij bur- kftijd 25 j. Br. |j, Middelburg. VAN VRIJDAG 3 NOV. 1933, Nr 29. DRINKWATERLEIDING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Voorloopig Verslag Tweede Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag nopens het wetsontwerp tot beschikbaar stelling van een renteloos voorschot uit 's rijks kas ten behoeve van de N.V. Wa terleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaan- deren, gevestigd te Terneuzen. Blijkens dit verslag ontmoette het wets ontwerp, dat den aanleg van een drink waterleiding in Zeeuwsch-Vlaanderen mogelijk moet maken, bij verscheidene leden, ernstige bezwaren. Zij konden niet begrijpen, dat de regeering in deze finan cieel zoo moeilijke tijden wil medewer ken tot het leggen van nieuwe zware lasten op de voor een groot deel zeer wei nig draagkrachtige bevolking van Z. Vlaanderen. De waterleiding te Tholen heeft wel aangetoond, hoe groot de druk op de bevolking wordt, wanneer de plan nen worden verwezenlijkt. Men kan ook niet zeggen, dat de aan gelegenheid zeer urgent is; het wetsont werp is een voortzetting van de wet van 21 April 1927, waaraan geen uitvoe ring is gegeven, omdat het meerendeel der aangesloten gemeenten destijds niet bereid bleek, de noodige geldleeningen aan te gaan. Nu inmiddels de toestand zooveel somberder is geworden, achtten deze leden het een wijs beleid, de ge meenten niet tot het doen van groote uitgaven te prikkelen. Men vertrouwde, dat de regeering zich niet alleen door haar ambtenaren zal laten voorlichten, doch ook en vooral aandacht zal schen ken aan het inzicht der belanghebbenden. Deze leden drongen er bij de regeering op aan, het wetsontwerp in ernstige na dere overweging te nemen. Mocht de re geering het ontwerp handhaven, dan zou den deze leden gaarne een rentabiliteits- berekening willen zien overgelegd. Enkele leden verklaarden, indien het wetsontwerp niet wordt teruggenomen, hun stem daaraan in geen geval te kun nen geven, indien de gemeenten in haar verordeningen een plicht tot aansluiting zullen moeten opnemen. Zij achtten een dergelijken dwang tot aansluiting in strijd met het burgerlijk recht. Andere leden wezen er op, dat een ver plichting tot aansluiting aan een water leiding niet in alle omstandigheden is af te keuren; het gaat hier om groote hy giënische belangen. De omzet- en weeldebelasting wordt straks ingevoerd. Koopt nu vlug één van de nieuwste N.S.F.- of Philipstoestellen Vanaf 137.50. Hoofdagent: J. M. Pol derman, Goes. (Adv.) Middelburg. D e „S. O. S." -tentoon stelling. Het bezoek aan deze ten toonstelling is bevredigend, maar moet voor het goede doel en hetgeen geboden wordt, veel grooter worden. De belangstelling voor de gisteravond gehouden causerie van den heer F. Lens- velt, was niet groot. De afwezigen hebben zich daardoor een belangwekkende en duidelijke uiteenzetting onthouden over de goede verlichting van gebouwen enz., waardoor het licht ten volle tot zijn recht kv.cit zonder storend op de omgeving te w ken. Een groot aantal lantaarnplaat jes verdui 'elijkte wat de heer Lensvelt te dien opzichte mededeelde. Vlissingen. Op Woensdag 1 November had de jaarlijksche uitreiking plaats van medailles, getuigschriften en gratificatiën voor 40- en 25-jarigen dienst aan de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", en wel aan 4 ambtenaren, 2 bazen en 37 werklieden. Onder het aanbieden van hartelijke ge- lukwenschen aan de jubilarissen werden uitgereikt: De gouden medaille van de N.V. Kon. Mij. „de Schelde" met biibehoorende gra tificatie, voor 4-0-jarigen dienst aan 11 FEUILLETON. 175) Vrij naar het Engelsch. (Slot) „Inderdaad, lady Augusta. Dat wordt in Gods schepping ten allen tijde bewezen. Neem een ruwe diamant, zoo uit de mijn waar is haar schoonheid, als men haar niet klooft, polijst en zet? Ziet men iets van haar waarde, haar glans, in haar oor- spronkelijken staat? Kijk naar onze ak kers en tuinen, waar blijft de waarde,_als de boer of tuinman er niet op toeziet? Al leen door een' zorgzame hand geleid, kun nen zij gedijen. En als God ons de voort brengselen van deze aarde schonk, alleen onder beding, dat wij door noeste vlijt en zorg de vruchten tot vollen wasdom bren gen, zou Hij dan minder bemoeienis van ons eischen, als het ons kostbaarste bezit geldt, onze kinderen? Zij Ook kunnen tot vollen bloei gebracht worden, doch we kunnen hun levens ook bederven door hen te verwaarloozen. »0, mijn beste", zuchtte lady Augusta, „maar het is zoo'n vreeselijk verband, al- werklieden, n.l. F. J. van THerendoftck. J. Fregeres, A. Geljon, J. H. Knuijt, A. Kranendonks, S. B. Luijmes, A. C. Ma- quelin, J. van der Peijl, F. de Ruijter, N. Schot en C. Snoep. De zilveren medaille van de N.V. Kon. Mij. „de Schelde" met bijbehoorende gra tificatie, voor 25-jarigen dienst aan 4 ambtenaren en 2 bazen, n.l.: H, J. W. van Bemmel, J. de Jong, D. C. Smit, A. Stavennan, C. de Beer en I. J. van der Velde. De zilveren medaille met vereerend ge tuigschrift van de Ned, Mij, voor Nijver heid en Handel, en gratificatie van de N.V. Kion, Mij. „de Schelde", voor 25- jarigen dienst aan de volgende 20 werk lieden: D. Bosselaar, W. J. v. d. Broek, D. Bijleveld, J. Crucq, L. A. Cijsouw, Th. C. Fagel, M. D. Geuze, J. Huser, C. van Kleven, F. Lagendijk, T. P. Leeuwenburg, A. Overweel, K. W. Poirot, J. F, Raben, J. de Ridder, J. G. de Roo, W. Roose, J. Schot, J. Sierevogel, G. D. Smit, L. van Eteenhuijsen, W. G. v. d. Velde, H. Ver- sluijs, F. L. Vinke, G. N. de Vries en A. Walrave. In totaal werden tot nog toe uitgereikt aan: 251 ambtenaren, bazen en werklie den de gouden medaille van de N.V. Kon Mij. „de Schelde" voor 40-jarigen dienst; 105 ambtenaren en bazen de zilveren me daille van de N.V. Kon. Mij. „de Schelde" voor 25-jarigen dienst; 790 werklieden de zilveren medaille met vereerend ge tuigschrift van de Ned, Mij. voor Nijver heid en Handel voor 25-jarigen dienst; 32 ambtenaren, bazen en werklieden de gratificatie der Mij. voor 50-jarigen dienst, (Te laat ontvangen voor ons nummer van gisteren. Red.) Kloetlnge. Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen: A. J. de Klerk en gezin, onderwijzer, Patijnweg B 175, van Goes; L. P. van Halst, bak kersknecht, Schoolstraat A 170, van Wis- senkerke: J. Heijnsdijk geb, Zoeteweij en gezin, zonder beroep, Heernisseweg B 32, van Goes; A. Nijsse en gezin, zonder be roep, Buys Ballotstr. B 95, van Ierseke. Vertrokken: A. J. Zonnevijlle, zonder beroep, naar Goes, de Witt Hamerstr. 0; H. Goedegebure geb. Toorenaar, zonder beroep, naar 's H. Arendskerke; L. P, v. Halst, bakkersknecht, naar Wissenkerke, Kerkstraat A 09; I. J. de Groote, timmer man naar Nieuwvliet nr 7. Schore. Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen: 7, Tannetje Galjouw onderwijzeres, van Middelburg; Vertrokken: 2, J. Schop en gezin, post bode naar Hansweert; 7. Ga. Dorrepaal, echtgenoote van A. Snoep, naar Ierseke; 11, Ja. E. de Jonge, zonder beroep naar Bergen (N.H.). Hansweert Met ingang van 1 Decem ber a.s. is de Inspectie der Directe Be lastingen, Invoerrechten en Accijnzen al hier opgeheven en wordt met gelijken datum ingesteld de Inspectie der Directe Belastingen te Goes. Het kantoor zal al daar worden gevestigd Ravelijn 2. De volgende ambtenaren van het bu reaupersoneel worden met gelijken datum verplaatst: J. Kruithof, Adjunct-commies, J. J. van Antwerpen, I. v. d. Graaf, F. C. Schog, Mej. P. R. Theenaart en J. B. Wisse, allen Rijksklerk. Ierseke. Oesterverzending over de maand October: Nederland 189.738 België 854.706 Duitschland 214.425 Engeland 1.098.075 Frankrijk 30.245 andere landen 13.850 Samen 2.401.039 Vorig jaar 3.218.191 Arnemuiden. Loop der bevolking over de maand October. Ingekomen uit: Kou- dekerke, M. de Wijze F 4; N. en St. Joos- land, J. Pleijte G 143; Ohio (U.S.A.), J. Francke G 61; Vlissingen, J. H. B. Ho- vius C 135. Vertrokken naar: N. en St. Joosland, Boomdijk, M. Maartense en gezin; Vlis singen, Kanaalstr. 30, C. J. H. Zeijger en gezin; Bergen op ZG. Meerman; Ove- zand A 44, C. H. Wirtz 82; Vlissingen, Glacisstr., G. Siereveld en gezin; Vlissin gen, Glacisstr., W. van Belzen en echtg.; Serooskerke A 121, M. de Voogd, wed. S. Buijs; Middelburg. Seissingel R. 66, J. Aarnoutse; toos dat gezeur met die kinderen." „Het is een verband, dat na korten tijd, zijn eigen genoegen schept", antwoordde mevrouw Channing. „Ik ben er zeker van, dat er geen moeder is, die zich geheel geeft aan de opvoeding van haar kinde ren, die het niet geheel met me eens is. Het is de kern van ons leven. Wordt ons dat ontnomen, dan is het, of de glans van ons bestaan wordt vernietigd. En denk aan de belooningl Waren er geen hoogere dingen, waar we naar uit konden zien, dan is er toch altijd nog de liefdevolle gehoor zaamheid en aanhankelijkheid onzer kin deren. U spreekt van het verband, dat al die zorgen ons oplegt, maar i!k zeg u, wie dat niet voelen, mogen wel extra voor zichtig zijn, voor zichzelf, en terwille van haar kinderen!" „Ik denk, dat ik met de mijnen maar ineens zal beginnen", overwoog lady Augusta, geheel door het denkbeeld op levend. Een glimlach gleed over het gelaat der andere vrouw en ze schudde zacht met 't hoofd. Niemand beter dan zij wist, dat de loot van stonde af aan liefdevolle ver zorging behoeft, en dat de boom, te laat gesnoeid, slechte vruchten voortbrengt. Intusschen voerde de heer Galloway 'n gesprek met dsn heer Channing. „Ge- Een schrijven inzake steun voor werk- loozen. Dhr v. Arenthals bespreekt uit voerig dit stuk en acht hier geen steun noodig. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Aangenomen. Van den Gemeente-opzichter ls een be grooting ingekomen voor verbetering onderwijzerswoning en wel 2 punten: 1. het vernieuwen van dakpannen, enz. De Raad ziet hiervoor geen termen aan wezig. Het wordt geschrapt. 2. Op de groote blauwe kamer 2 ka mertjes te maken met overloop. Beslo ten wordt dit werk uit te voeren op voor waarde, dat het schoolhoofd een contract teekent, dat hij het huis blijft bewonen. Met algemeene stemmen aangenomen. Inzake rioleering begraafplaats is een schrijven van het bestuur Oud-Noord- Bevelandpolder ingekomen, dat het niet accoord gaat met subsidie te geven als de Gemeente buizen legt van 15 c.M. Het wil wel tegemoet komen als de Gemeente buizen van 20 c.M. legt. Met alg. stem men wordt besloten om buizen van 20 c.M. te leggen. Begrooting 1934. Dhr Van Arenthals zag gaarne nadere toelichting verwar ming en verlichting, welke begroot is op f 80. Hij wil de borden buiten de Gemeente opruimen, die geheel stuk zijn, en in de plaats aan den Kooiweg een bord plaatsen met aanwijzing van richting. Het dagloon van f2.75 is zijn inziens te hoog. Ook de premie brandschade acht hij te hoog. Al deze posten worden toe gelicht en blijven ongewijzigd. De huur vereenigingslokaal f2 per vergadering en dan nog fl voor schoon maken, vindt hij te hoog. Besloten wordt het zoo te laten. Dhr Eckhardt vraagt of de 50 opcenten Personeele belasting op 25 gebracht kun nen worden. Dit kan niet meer vóór 1935. Dhr Arenthals vraagt naar de Rijks- uitkeering Gemeentefondsbelasting. Hier op is een korting van 2 procent. De be grooting wordt met algemeene stemmen aangenomen in ontvangsten en uitgaven op f26.164.88, met een post van onvoorzien van f3112.55. Bij de rondvraag komt Weth. Priester met een voorstel om den draai Voorstraat Kerkweg met klinkers te bestraten, daar alles weggereden wordt door de auto's en de putten in den weg dicht te laten maken. Besloten wordt om den Gemeen te-opzichter opdracht te geven, dit uit te voeren. Hierna sluiting. HET WEGENFONDS MEER ZELFSTANDIG? Verbetering der tertiaire wegen. Aan het voorloopig verslag over de begrooting wegenfonds der Tweede Ka mer 1934 wordt het volgende ontleend. In verband met hetgeen in het voor loopig verslag over hoofdstuk IX werd opgemerkt ten aanzien van de vermin derde uitkeering aan het Wegenfonds, werd door verscheidene leden de vraag gesteld of het in de bedoeling ligt, voor goed van de verplichting van die uit keering te worden ontheven of dat dit alleen geschiedt met het oog op de cri sis. Mocht dit laatste het geval zijn, dan konden deze leden zich er mede vereeni gen. Indien het echter in de bedoeling ligt, het Wegenfonds self-supporting te maken, dan achtten zij het ook gewenscht dat deze dienst tot een geheel zelfstan dige werd gemaakt. Zij zagen niet in, dat het in dat geval niet mogelijk zou zijn, met het oog op dezen dienst leeningen te sluiten. Ge dacht werd bijv. aan een premieleening op langen termijn, met een laag rente- schenken schijnen aan de orde van den dag te zijn", verklaarde bij, doelend op al de cadeaux, die Constance in ontvangst bad mogen nemen. „Ik geloof, dat het een gelegenheid is, om ook mijn penningske te kunnen" „Wel, u hebt allang wat gegeven! Die mooie armband!" riep de onverbeterlijke Annabel. Wel'ke onbezonnenheid haar ditmaal een berisping van haar vader op den hals haalde, waarna ze weghuppelde, om Tom en Gerald te plagen. „Ik heb iets in mijn zak, waarmede ik Arthur gaarne zou willen bedenken ik was het reeds lang van plan, als zich een geschikte gelegenheid voordeed", ging de rechtskundige voort, uit zijn binnenzak iets opdiepend, dat veel weg had van een rol perkament. „Zou je dit van me willen aannemen, Arthur?" „Wat is het, meneer?" „Kijk maar eens het verschaft je de zelfde waardigheid, die ook je patroon voert, en die Roland niet op prijs scheen te stellen, ooit te verwerven!" „O, meneer Galloway!" „Geen dank, mijn jongen. Ik sta veel dieper bij jou in de schuld, dan ik me zelf wel gaarne zou willen bekennen. Een geschenk als dit" hij tikte op het be langrijke document, waar vele jongelieden type, waardoor de mogelijkheid geopend zou worden, om tot veel sneller wegen aanleg over te gaan dan thans moge lijk is. Eenige leden wezen op het verschil in houding bij de regeering ten aanzien van de voortzetting van de gedeeltelijke droog legging der Zuiderzee en de uitvoering van het Rijkswegenplan en de provin ciale wegenplannen, terwijl het tertiaire wegennet hoe langer hoe meer in het ge drang komt. Zij meenden te moeten vast stellen, dat thans reeds juist blijkt de opvatting, dat het ondernemen van de voortzetting van de Zuiderzeewerken het Staatsbudget zeer aanzienlijk zou bezwa ren en daardoor verderen voortgang van openbare werken zou belemmeren. Andere leden konden met het denk beeld der temporiseering instemmen. Door thans te veel aan het wegennet te doen, ontneemt men werk voor de toekomst, en ook in de toekomst ls werkverschaf fing noodig. Door verscheidene leden werd aange drongen op steun uit het Wegenfonds voor de verbetering van het tertiaire wegennet. ZIJ WERD EEN ANDER MENSCH en gaf het ook aan haar kleine meld. „Alles heb ik geprobeerd, omdat ik zoo benauwd werd door hoestbuien, dat ik zelfs mijn bezigheden niet meer kon ver richten, Ik was kortademig en leed daar bij aan zware hoofdpijnen. Mijn man raadde mij aan Abdijsiroop te koopen. Taaie slijm kwam bij het gebruik los, waardoor de ademhaling gemakkelijker werd. Ik heb de behandeling een tijdje voortgezet en kan verklaren met de Ab dijsiroop een geheel ander mensch te zijn geworden. Ook voor mijn kleine meid ge bruik ik het steeds met goed resultaat." Zoo schrijft ons Mevr. J. v. K. te M., wier origineels brief voor ieder ter inzage ligt. Iedereen die van borstbenauwdhe- den te lijden beeft, zal verstandig doen redding te zoeken bij de vanouds beroem de Akker's Abdijsiroop. Moeders vooral zullen goed doen Abdijsiroop aan hun kinderen te geven als zij hebben kou ge vat en overdag of 's nachts beginnen te hoesten. Abdijsiroop heeft een zuiverende, verzachtende werking op de ademhalings organen, dank zij haar bijzondere samen stelling uit kruiden-extracten. Thans per flesch 1.1.50 en 2.75. Alom ver krijgbaar. Abdijsiroop-Bonbons („gestol de" Abdijsiroop) voor buitenshuis 0.35 en 0.00 per doos. (Adv.) „BUYS BALLOT". Buys Ballot, de stichter van bet Kon. Ned. Meteor. Instituut, waarvan hij hoofddirecteur was van 1854 tot 1889, en de ontdekker der naar hem genoemde wet, is in vele opzichten een merkwaar dig man geweest; gaarne heb ik mij1 daar om bereid verklaard, zijn beteekenis in het licht te stellen, op uitnoodiging van het comité, dat zich in zijn geboorteplaats Kloetinge heeft gevormd om daar een gedenkteeken te stichten, wellicht aan of bij het huis, waar Ghristophorus Henri- cus Didericus Buys Ballot 10 Oct. 1817 geboren werd. Waar ik binnenkort gele genheid zal hebben dit uitvoeriger in een radiorede te doen, zal ik mij bier tot en kele hoofdpunten bepalen. In de eerste plaats treft het ons, hoe veelzijdig Buys Ballot's wetenschappe lijke werkzaamheid is geweest. Na een dissertatie in 1844 over een onderwerp, dat wij thans cohaesie en adhaesie zou den noemen, iets dus over de krachten 'die de moleculen op elkaar uitoefenen, werd hij in 1845 lector aan de Universi teit te Utrecht in de mineralogie en geolo gie, in 1846 in de theoretische chemie, in 1847 buitengewoon hoogleeraar in de wiskunde, in 1857 gewoon hoogleeraar, terwijl later ook de natuurkunde tot zijn domein behoorde, zoodat hij in 1877 het nieuwe laboratorium voor natuurkunde met een toespraak over de beteekenis der waarnemingen opende. In al die vakken heeft hij van groote oorspronkelijkheid getuigend werk gedaan, zoodat Van 't Hbff later opmerkte, dat hij zijn tijd in verschillende opzichten bijna 40 jaar vooruit was. Naast die werkzaamheid heeft hij gelegenheid gevonden zijn lieve lingsstichting, het Meteorologisch Insti tuut, tot een ontwikkeling te brengen, waardoor het in beteekenis ver uitging jaren voor moeten arbeiden, om het te verkrijgen, „kan onmogelijk het onrecht goedmaken, dat ik je aandeed, onmogelijk het leed uitwisschen, dat je door mijn toedoen werd opgelegd. Ik beschouw de re kening hiermede dan ook lang niet als vereffend. Ik hoop, dat we nog vele jaren prettig zullen samenwerken, Arthur, en dan, als compagnons. Je weet, dat i'k geen zoon heb, om me in de zaak op te volgen. We willen niet vooruit loopen op de toe komst, maar De heer G'hanning en Arthur toonden zich beiden uiterst gevoelig voor het ge schenk, zoo taktvol aangeboden, en het geen de heer Galloway daarna gezegd had nog belangrijker voor Arthur's toekomst, sloten zij beiden dankbaar in bun hart. „Kinderen", zeide de heer Channing, toen het feest van den dag ten einde was, de gasten vertrokken waren en allen om den haard zaten geschaard, „welk een prachtige leering van Gods genade is er opgesloten in dien betrekkelijk korten tijd, die achter ons ligt! Zes maanden geleden kregen wij bericht, dat wij verstoken zou den blijven van den materiëelen welstand, waar we zoo lang naar hadden uitgezien, de eene slag volgde op de andere en alles zag er donker en dreigend uit. Doch we Door een aantal leden van de S.D.A.P. werd aan den „Oproerigen Krabbelaar" in „Het Volk", die reeds meermalen een inzameling organiseerde, gevraagd of hij ook niet eens een colleote zou willen or- ganlseeren ten bate van de werklooze partijleden. Het antwoord dat de heer Kleereko- per geeft is teekenend, Niet doen menschen, zegt hij, niet doen! Als wij geld inzamelen, dan moet het zijn voor strijd, niet voor liefdadig heid. Hij acht het een verkwikking dat de gedachte geopperd is, maar de uitvoering kan hij niet aanbevelen. Gelukkig dat deze opvatting niet alge meen gedeeld wordt. Dat met name in de veel gesmade Kerken, zonder fanfares, week aan week duizenden guldens wor den bijeengebracht om te helpen en te steunen waar dat mogelijk is. OPMERKER. boven die van een nationaal instituut in een klein land. Met zijn medewerkers Krecke voor de landwaarnemingen en Jansen voor de waarnemingen ter zee had hij in korten tijd reeds zooveel mate riaal verzameld, dat belangrijke uitkom sten voor de praktijk, met name de be korting der zeeroute naar Indië, verkre gen konden worden, zoodat het hem ge makkelijk viel, zijn stichting tot een Rijks instituut te doen bevorderen in 1854. Zijn vele betrekkingen met buitenlandsche vakgenooten en zijn voortdurend zoeken naar het onderling verband der weers- verschijnselen leverden hem daarna spoe dig (1857) de grondslagen voor zijn wet over het verband tusschon luchtdrukver- val en windrichting, dat nog steeds het fundament is voor elke weersverwach ting. Nu wij tegenwoordig dagelijks door de radio, op ons bureau zittend, weerberich ten uit honderden plaatsen in Europa kunnen opnemen en desgewenscht ook uit Amerika en Azië tot in Japan, die enkele uren na de waarneming in ons be zit zijn, kost het ons moeite ons in te denken, hoeveel inspanning het in Buys Ballot's tijd kostte, om zelfs weken later eenigermate over het weer in de omrin gende landen ingelicht te zijn. Maar Buys Ballot wist die bezwaren te overwinnen en toen de groote beteekenis van de ken nis van de gelijktijdige weerstoestanden door zijn wet gebleken was, heeft hij niet gerust vóór de geheelo beschaafde wereld zich aangesloten had tot een organisatie, op vrijen wil van deelnemers berustende, die zich voorstelde overal naar een zelf de systeem waarnemingen in te richten, ze uit te wisselen en de uitkomsten ge zamenlijk te bestudeeren. Van die samen werking, waarvan de tegenwoordige In ternationale Meteorologische Organisa tie de voortzetting is, was Buys Ballot de stichter: hij presideerde het eerste meteo rologisch congres in Leipzig in 1872 en werd van toen tot 1878 president van het Permanent Comité, dat de definitieve organisatie in elkaar zette. Ook voor het eerste internationale pooljaar 1882 1883 heeft Buys Ballot zich groote in spanning getroost, eerst voor de deelne ming van ons land, later voor het ont zetten der deelnemers, die door ongunsti- gen ijstoestand in moeilijkheden waren geraakt. Nu wij juist het tweede inter nationale pooljaar, 50 jaar later georga niseerd, tot een goed einde hebben ge bracht en onlangs voor de vijfde maal door de Koninklijke Academie van We tenschappen te Amsterdam de 'gouden Buys Ballotmedaille werd uitgereikt en zoo de naam van onzen beroemden land genoot weer aan de meteorologische we reld in herinnering werd gebracht, is het oogenblik gunstig om zijn naam ook in zijn geboorteplaats op waardige wijze te doen voortleven. Gaarne wenschen wij het Comité succes op zijn streven. Prof. Dr E. VAN EVERDINGEN. Bovenstaand artikel laat duidelijk uit komen de beteekenis van Buys Ballot. Buys Ballot is een figuur, die er aan heeft meegewerkt het aanzien van Neder land over de geheele wereld te verhoogen. Voor het hoofdgebouw van het Meteor. verloren nimmer uit het oog, dat God one steeds gadeslaat; geen oogenblik verloren je moeder en ik het vertrouwen; en als jullie de (kinderen zijn, zooals we altijd trachtten, ze op te voeden, dan ging hot jull'ie evenzoo. Tom", hij wendde zich plot seling tot dezen, „ik vrees, dat jij de eenige was, die zich ongeduldig toonde". Toni keek beschaamd. „Ik vrees, dat ik het was, vader." „En wat goeds heeft je ongeduld, je gebrek aan lijdzaamheid je gebracht?" „Ik vrees, niets, vader", gaf Tom eer lijk toe. „Ik hoop alleen, dat het me voor de toekomst een herinnering zal zijn." „Goed zoo, jongen; blijf hopen, en wer ken en vertrouwen. Laat dat je wacht woord zijn, zooals het mijn devies was. Want ziet, in een onbegrijpelijk korten tijd zijn alle moeiten van ons weggenomen. God heeft het wel met ons gemaakt. Ze gening op zegening strooide Hij op ons pad. En een hoopvolle toekomst ligt voor je. Wel mogen wij zeggen: „Wij zijn in al onze verdrukking en nood getroost door ons geloof." „Ik ben jong geweest, ook ben ik oud geworden, maar heb niet gezien den rechtvaardige verlaten, noch zijn zaad zoekende brood." EINDE.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 5