E.M.JMRSMA HAARDEN EERSTE BLAD. VRIJDAG 3 NOVEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 4Ee JAARGANG - No. £3 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Wie waren de schuldigen? Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolcfoonnummcr 11. Postchéquo on Girorekening 44455. DIJ kantoor Middelburg, Lange Burg. Tolol. 250. Ve Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent Advortentiön 30 cent per regel. Ingezonden mododcolingon 00 cent per regel. Kleine Advortentiön Dinsdag? en Vrijdags i 0.75. bij vooruitbetaling. Ondor loiter s! metto 3 £§5, By contract belangrijke korting, Dirocteur-IIoofdrodactour; II. ZUIDEMA. In het Voorloopig Verslag van de Twee de Kamer over de Rijksbegrooting werd de opmerking gemaakt, dat de S. D. A. P. en het N. V. V. ten onrechte mee verant woordelijk waren gesteld voor de muiterij op „Be Zeven Provinciën" en wat daar mee verhand houdt. De Regeering verklaart in de Memorie van Antwoord van andere meening te zijn. „Met betrekking tot de houding van de regeering tegenover de S. D. A. P. en aanverwante organisaties wordt medege deeld, dat de resolutie van het partijcon gres der S. D. A. P. van 1931 in Arnhem en de in aansluiting aan die resolutie door de leiding aanbevolen „dappere ongehoor zaamheid" in de voor de regeering meest moeilijke omstandigheden op zichzelf al reeds grond gaven voor ernstigen twijfel aan de goede gezindheid van de S. D. A. P. en haar aanverwante organisaties ten opzichte van het wettig gezag. De betreu renswaardige gebeurtenissen op de vloot in Nederlandsch-Indië in dit voorjaar en onderscheidene andere daarmee verband houdende omstandigheden nadien hebben bedoelden twijfel bevestigd. Door een en ander werd tevens duide lijk, dat het van sociaal-democratische zijde met betrekking tot den strijd voor nationale ontwapening o.m. aanbevolen „afknabbelen", „uithollen", „ondermijnen" van de weermacht meer dan een leuze is geweest. Leidende en andere vooraan staande figuren in de sociaal-democrati sche beweging hebben zich niet ontzien om in woord en geschrift, binnen en bui ten 's lands vergaderzaal een van de ern stigste misdrijven tegen den Staat, dat van muiterij, aanvankelijk goed te praten, althans niet af te keuren. Zij hebben het recht voorts van de regeering om haar gezag, desnoods met middelen van ge weld, te herstellen, niet aanstonds en niet onvoorwaardelijk erkend. In het bijzonder ook de sociaal-demo cratische partijpers heeft, in onmiddellij ke aansluiting aan het gebeurde op de vloot, baar reeds sinds verscheidene jaren ingeleide tucht-ondermijnende en tegen het gezag der meerderen gerichte actie op nog meer in het oog vallende wijze voort gezet. Verwezen wordt o.a. naar het uit geven te Den Helder van het blad „De Zeven Provinciën" enz. Deze poging tot gezagsondermijning werd ondernomen ten tijde, dat het muitende schip zich nog in handen van de rebellen bevond. Verscheidene vooraanstaande personen in de sociaal-democratische beweging hebben voorts niet nagelaten, om sinds dien, in woord en geschrift, de revolutio naire gezindheid van de S. D. A. P. in het licht te stellen. Weer een strooming uit de S. D. A. P. was het, welke het initiatief nam tot de weder-uitgave van het eertijds geweerde weekblad „Het Anker", welks inhoud den minister van Defensie al dadelijk op nieuw tot denzelfden maatregel moest lei den. De daarbij betrokken personen heb ben voorts gemeend zich mede aan het hoofd te moeten stellen van een stichting welke beoogt het marinebondsgebouw te onttrekken aan het uit krijgstuchtelijke overwegingen noodzakelijk gebleken toe zicht der marine-autoriteiten". Dit alles laat aan duidelijkheid niet te wenscben over. Wie echter nog een nadere toelichting mocht wenschen, kan die vinden in het roode „Volksblad" van 2 November j.l., waarin over het proces tegen de muiters wordt gehandeld. Veel erger dan de muiterij wordt daar genoemd de wijze waarop zij gewroken wordt. Verder wordt er gesproken van gezagsrazernij, van: „een or kaan van de wildste gezagshandhaving", van: „de onmenschelijke en uitgelaten ge- zagsverwildering, gezagsuitspatting", die op de muiterij gevolgd is en die „in de barbaarsche eischen te Soerabaja haar weerzinwekkende bekroning vindt". Eindelijk wordt dan nog de Zeekrijgs raad te Soerabaja vergeleken met „de opaansche Bloedraad, uit welken de vloek waardige stem van den wreeden Vargas nog altijd,^ drie en een halve eeuw later, als een uiterste van barbaarschheid ge hoord wordt". Een betere verdediging van de opvat ting der Regeering en de door haar tegen de roode raddraaiers aangenomen hou ding is nauwelijks denkbaar. En opnieuw worden wij versterkt in onze opvatting, dat blijkbaar de meest- schuldigen zij, die het zaad van op roer en revolutie zaaien bij het mui- ters-proces niet worden getroffen. De toestand In Palestina. Reuter meldt uit Jaffa, dat de Arabi sche staking voortgezet wordt zonder geestdrift. De haven is stilgelegd. Zeven schepen wachten op lossing. De toestand is minder gespannen. Naar Reuter vannacht uit Jeruzalem meldde, heeft de Arabische Uitvoerende Raad de algemeene staking afgelast. De arbeid zal heden worden hervat. Donderdag, den 16den verjaardag van de afkondiging der verklaring van Bal four, hadden de Engelsche autoriteiten vérgaande voorzorgsmaatregelen getrof fen, teneinde protestdemonstraties der Arabieren tegen de verklaring van Bal four, welke gewoonlijk op dien dag plaats vinden, te verhinderen. Te Amman, de hoofdstad van Trans- jordanië, heeft de menigte een vijandige houding tegen de Engelschen aangeno men en getracht Engelsche automobielen aan te houden. Verscheidene auto's wer den met steenen bekogeld. Te Jeruzalem zijn communisten aange houden onder de beschuldiging, dat zij onrust stookten. Het Japansche voorstel eener Internationale conferentie te Tokio. Het Japansche voorstel een internatio nale vredesconferentie te houden te Tokio is in politieke kringen te Berlijn met be langstelling ontvangen. Het voorstel kan slechts worden toegejuicht, aldus wordt verklaard, omdat het te kennen geeft, dat de te regelen kwesties langs vreedzamen weg moeten worden opgelost. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Sjanghai seint, dat alles er op wijst, dat China zal weigeren deel te ne men aan de door Japan voorgestelde con ferentie van Pacificmogendheden. De opi nie der plaatselijke dagbladen is, dat Ja pan zich geïsoleerd voelt, in het bijzon der sinds de mogelijkheid is ontstaan van de erkenning van Sovjet-Rusland door de Vereen. Staten. De gemeenteraadsverkiezingen In Engeland. De totale uitslag van de gemeenteraads verkiezingen is, dat de arbeiderspartij netto 177 zetels gewonnen heeft en wel 106 op de conservatieven, 43 op de onaf- hankelijken en 28 op de liberalen. Gekozen zijn 971 arbeiders, 644 conser vatieven, 231 onafhankelijken en 231 libe ralen. Korte Berichten. Een wervelstorm boven de noorde lijke eilanden van de Philippijnen heeft het leven gekost aan 6 personen; 9 ande ren zijn ernstig en eenige honderden licht gewond. Verscheidene visscherspinken worden vermist. De Japansche politie heeft in geheel Japan groote razzia's op communisten gehouden. 800 personen zijn gearresteerd, te Kobe zijn 4, te Yokohama 2 commu nistische drukkerijen gesloten. i Vice-kanselier Von Papen en Rijks kanselier Hitier hebben in het tentoon stellingsgebouw te Essen gesproken. In het gebouw en de naaste omgeving be vonden zich wel 150.000 personen, terwijl in andere zalen in het geheel nog een paar honderdduizend belangstellenden waren bijeengekomen. In een te Cleveland (Ohio) gehou den rede verklaarde de Joodsche advo caat Samuel Untermeyer, dat de Duitsche regeering onlangs 10 millioen mark heeft beschikbaar gesteld voor pro-Duitsche propaganda in het buitenland. Het groot ste gedeelte van dat bedrag was bestemd om in de Ver. Staten te worden besteed. De staking der havenarbeiders te Duinkerken begint te verloopen, daar zich steeds meer werkwilligen aanbieden, terwijl aan den anderen kant zich eenige bezorgdheid onder de stakers doet gevoe len daar' de steunuitkeeringen ingehou den worden. De gouverneur van Malta heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat een exceptioneele toestand op het eiland is ingetreden, hetgeen buiten- werkingstelling van de constitutie met zich brengt. Derhalve heb ik, aldus de gouverneur, het kabinet ont slagen en het parlement ontbonden. In politieke kringen te Moskou ver wacht men binnenkort de erkenning de jure van Sovjet Rusland door de Klei ne Entente. In de drie staten zal een gemeenschappelijk gezantschap worden gevestigd. Een bericht uit München meldt, dat door den inspecteur-generaal op 1 Nov. toestemming is gegeven voor den aanleg van den rijksautoweg KeulenDussel- dorfDuisburg—Dortmund. Voor dit werk is 60 tot 80 millioen M. uitge trokken. Bevordering Zondagsrust. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van de Zon dagsrust heeft zich met den volgenden brief tot de afdeelingen gewend: Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de Vereeniging meer dan een halve eeuw zeer veel heeft tot stand gebracht op het terrein van de Zondagsrust en vele mis standen heeft weggenomen of helpen weg nemen. Er is inderdaad zeer veel bereikt. Gevolg hiervan is, dat het arbeidsveld van de Vereeniging zeer sterk is ingekrom pen en dat van eenige werkzaamheid van beteekenis niet meer kan worden ge sproken. Feitelijk kan aan een directe actie voor Zondagsrust geacht worden thans geen behoefte meer te bestan. Intusschen verdient bijzondere aandacht de aan de ervaring ontleende paradox, dat de uitbreiding van Zondagsrust tot vermeerdering of verzwaring van Zon- dagsarbeid leidt. De bekende ervaring is, dat velen van hun vrijen Zondag een zoo danig gebruik maken gewezen zij o.a. op sportbeoefening reizen zonder drin gende noodzaak het houden van ver gaderingen en bijeenkomsten dat an deren op den Zondag arbeid moeten pres- teeren, dien zij niet of in mindere mate te verrichten zouden hebben, wanneer de wijze van besteding van dien dag door de eerstbedoelden een andere was. Het hoofdbestuur heeft zich bezig ge houden met de vraag, of de vereeniging moet overgan tot het voeren van een grootscheepsche actie tegen het verkeerd gebruik van den Zondg in 't belang van hen, die in de ook door hen begeerde Zondagsrust worden getroffen. Het hoofdbestuur zal de hierbedoelde vraag in een in November a.s. te houden algemeene vergadering aan de orde stel len en, mocht daarin besloten worden den hier aangegeven weg niet in te slaan, de ontbinding van de vereeniging voor stellen. Te weinig bezuinigd door „Koloniën"? In het voorloopig verslag der Tweede Kanier over de begrooting van Koloniën wordt de vraag gesteld of de voorzitter van den ministerraad wel voldoende ge legenheid beeft de koloniale aangelegen heden te behartigen naast de vele zaken, die zijn aandacht vragen. Men opperde daarom het denkbeeld door de benoeming van een secretaris-generaal in algemee- nen dienst den minister een deel van den kolonialen arbeid van de schouders te doen nemen. Overigens had men niet den indruk verkregen, dat de uiterste pogingen zijn aangewend, om de uitgaven zooveel mo gelijk te verminderen. Van verschillende zijden werd de aan dacht gevestigd op het feit, dat de gou verneurs van Suriname en Curacao den laatsten tijd herhaaldelijk met verlof naar Europa komen. Men betwijfelde of dit wel in het belang dier gebiedsdeelen is. Men wees er voorts op, dat Curacao nog steeds geen vertegenwoordigend of ook maar een semi-vertegenwoordigend lichaam heeft, waardoor dit gebiedsdeel tegenover andere misdeeld is. De toestand in de textiel-industrie. De toestand in de Twentsche textiel industrie is nog altijd zeer slecht. Het zijn vooral de exportbedrijven, 'die zwaar door de crisis worden getroffen. Zoo'n voorna melijk op export ingesteld bedrijf is de fabriek Rigtersbleek van Gerrit J. van Heek Zoon, een uitstekend geoutilleerd complex, een der grootste textielfabrie ken in Enschedé. In de goede jaren werkten daar 1300 1400 arbeiders, maar sinds de intrede van de crisis is dit aantal sterk vermin derd. Telkens werden groote groepen ar beiders ontslagen en weldra was het aan tal werkenden op Rigtersbleek niet groo- ter dan de helft van den voor de Twent sche textielindustrie voorspoedigen tijd. Thans is wederom aan een 150-tal ar beiders ontslag aangezegd. Er blijven nog ongeveer 500 op de fabriek werkzaam, maar hun arbeidstijd is tot enkele dagen per week beperkt. Gedurende de geheele volgende week zal de fabriek worden stopgezet, terwijl het nog niet vaststaat of daarna weer zal worden gewerkt. Wijziging Leerplichtwet. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het voorstel van wet van den heer K. ter Laan c.s. tot wijziging van de Leerplichtwet. Hieraan wordt het volgende ontleend: Zeer vele leden wenschten niet in een gedachtenwisseling te treden over de al of niet wenschelijkheid op zich zelf van een uitbreiding van den leerplicht uit sluitend in den zin van een langeren verplichten leertijd voor het algemeen vormend lagez' onderwijs. Zij waren het er echter over eens, dat zulk een uitbrei ding in den tegenwoordigen tijd tot de Ingezonden Mededeellng. OU b Model DONAR P.130.- compl. goplaabt LAGE PRUZEN NIEUWE MODELLEN 1953 UITERST ZUINIG X Kon. Haardonfabriek E. M. Jaarsma, Hilversum Volledige collectie bij H. MERIS0N ZONEN's Ijzerhandel N.V. - Goes financiëele onmogelijkheden behoort. Al leen reeds om zijn financiëele consequen ties werd het voorstel dan ook onaan vaardbaar geacht. Verscheidene andere leden verdedigden het voorstel. Wat de financiëele zijde be treft, vestigden zij in het bijzonder de aandacht op het feit, dat tegenover de uitgaven voor salarissen een groote be sparing op wachtgelden zal komen te staan, terwijl er voor de zeer vele jonge menschen, die de onderwijzersakte bezit ten, weer eenig perspectief zal komen. Doch vooral is het h.i. van beteekenis, dat door verlenging van den leerplicht het aantal personen, die aan het productie proces deelnemen, zal worden verkleind. Naast ernstige financiëele bezwaren hadden verscheidene leden tegen het ver plicht stellen van de gelegenheid tot ver strekking van schoolvoeding ook prin- cipiëele bezwaren. Regeering en volk in crisiszorgen. Naar wij vernemen zal Minister Ver schuur a.s. Dinsdag 7 dezer van 20.00 tot 20.45 uur een radiorede houden, welke over beide zenders zal worden uitgezon den. De Minister zal spreken over de economische zorgen van regeering en volk in den huidigen crisistijd. H. M. de Koningin-Moeder. Gistermiddag om half 5 is H. M. de Koningin-Moeder van 'tLoo in de Resi dentie teruggekeerd. Aan het Staatsspoor station was veel belangstelling en toen H. M. het Koninklijk salonrijtuig verliet, werd er een hartelijk „Lang leve de Ko ningin-Moeder" geroepen. Ter begroeting was op het perron aan wezig de Gouverneur van de Residentie, luitenant-generaal jhr W. Roëll. Per auto begaf de Koningin-Moeder zich vervolgens naar het Paleis in het Voorhout. Opleving in de meubelindustrie. Gemeld wordt, dat in de meubelindu strie over het algemeen een groote op leving te constateeren valt. De oorzaak schijnt voor een groot deel te moeten worden gezocht in de a.s. weelde- en om zetbelasting, die maakt, dat men in Ja nuari ongeveer 20 hooger betaalt. Bo vendien heeft natuurlijk de contingentee- ring grooten invloed, daar het zonder consent onmogelijk zal zijn, dat particu lieren, in Duitschland tegen de goed- koope reis-Sperrmarken meubelen op doen. Commissaris der Koningin te Groningen. Zeer binnenkort is de benoeming te ver wachten, met ingang van 1 December, van Dr J. P. Fockema Andreae, thans burgemeester va.. Utrecht, tot Commis saris der Koning .n in de provincie Gro ningen. Vrouwen in de plaats van mannen? Het Tweede Kamerlid, de heer Kuiper, heeft aan den Minister van Binnenland- sche Zaken de volgende vragen gesteld: lo. Is het juist, dat te Rotterdam in de laatste weken voor het Rijkstelegraafkan toor sollicitanten voor vrouwelijk perso neel zijn opgeroepen voor diensten die tot nu toe door mannelijk personeel werden verricht? 2o. is de Minister niet van oordeel, dat het in dezen tijd geboden is, waar eenigs- I zins mogelijk, mannelijk, inplaats v&a Binnenland. De nieuwe Commissaris der Koningin in Groningen. Minister Verschuur voor de radio. De Gemeentebesturen en de salarisverla ging. Voorloopig Verslag over de Zeeuwsch- Vlaamsche waterleiding. Buitenland. De toestand in Palestina. De gemeenteraadsverkiezingen in Enge land. Een vredesconferentie te Tokio1? vrouwelijk personeel in dienst te nemen? 3o. Wil de Minister maatregelen' tref fen waardoor, bij aanstelling van perso neel in Rijksdienst, aan mannelijke sollici tanten de voorkeur wordt gegeven? Vervoerregeling voor werklooze arbeiders bij de werkverschaffing. Door tusschenkomst van de rijksinspec tie voor werkverschaffing is aan de ge meentebesturen de regeling betreffende vervoer van werklooze arbeiders tewerk gesteld bij de werkverschaffing voor de wintermaanden bekend gemaakt. Deze regeling wijkt in zooverre af van de zo- merregeling, dat de arbeiders, die dage lijks meer dan 15 K.M. (2 keer) hebben af te leggen, om naar en van de werk verschaffing te komen in den regel ge heel voor rekening van de overheid per autobus, tram of trein worden vervoerd. De vergoeding bij een afstand van 2 keer 10 tot 15 K.M. (de fietsvergoeding) blijft 75 cents per man en per week, terwijl voor afstanden, die minder dan 10 K.M. bedragen geen vergoeding wordt gegeven. Het lager land- en tuinbouwonderwijs. Werd voor eenige weken nog voor een inkrimping van het aantal land- en tuinbouwcursussen gevreesd tengevolge van de voorgenomen verhooging van het minimum aantal leerlingen, thans blijkt, zegt de N.R.Crt. dat over het geheele land het aantal cursussen niet noemenswaard is teruggegaan en dat in een enkele pro vincie, n.l. Noord-Brabant het zelfs iets gestegen is. Verder is bekend geworden, dat de toe lagen voor het bezit der akten land- en tuinbouwkunde gehandhaafd blijven en toegekend zullen worden wanneer de be zitter zijn akte behoorlijk productief heeft gemaakt. Vereenvoudiging bij de telegrafie. De veelgebruikte Hughes en andere in gewikkelde toestellen bij de telegrafie, die alleen bediend kunnen wor den door amb tenaren, die daarvan speciale studie heb ben gemaakt, zullen in de toekomst meer en meer vervangen worden door teletype- machines, waarvan de bediening veel eenvoudiger is en vrijwel overeenkomt met die van een schrijfmachine. Geoefen de typisten kunnen na een korte voorop leiding deze machines bedienen. De mogelijkheid zal worden geschapen, dat firma's, die veel telegrafeeren, op hun kantoren na overeenkomst met den Tele graafdienst, een teletype-machine krijgen, die op het telegraafnet is aangesloten. Zij .kunnen dan van haar kantoor af de te legrammen onmiddellijk doen overtikken naar de plaats van bestemming, mits daar een teletype-ontvanger aanwezig is. SALARISVERLAGING DOOR GEMEENTEBESTUREN. Uitstel met beroep op de commissie- Schouten gaat niet op. Van bevoegde zijde wordt het volgen de gemeld: Nog steeds komt het voor, dat gemeen tebesturen en besturen van andere pu bliekrechtelijke corporaties beslissingen omtrent een overigens noodzakelijk ge oordeelde verlaging der loonen van hun personeel aanhouden in afwachting van het rapport der commissie Schouten. Zoodanig uitstellen van maatregelen, welke de plaatselijke overheid op grond van de feiten zelve noodzakelijk oordeelt valt te laken en is in strijd met hetgeen de regeering in deze zware tijden als eers ten eisch aan de besturen der lagere pu blieke organen stelt, n.l. het geven van een doelbewuste van verantwoordelijk heidsbesef getuigende krachtige leiding. Een beroep op de commissie-Schouten voor zoodanig uitstel is voorts geheel on juist en onaanvaardbaar wijl deze com missie de regeering zal adviseeren om trent de haar wachtende taak bij aan vaarding van de aanhangige wijziging der ambtenarenwet en niet over de op de besturen der lagere organen rustende taak en verantwoordelijkheid om hunne salaris-regelingen te doen aansluiten aan gewijzigde verhoudingen en omstandig heden, waarvan de redelijke vervulling o.m. zal voorkomen, dat de regeering t.z.t. van de haar te verleenen bevoegdheid zal behoeven gebruik te maken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1