WOENSDAG 1 NOVEMBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 40e JAARGANG - No, 2! Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie jehad van ver- Deze schijnen Duitsche fabri- nderling overleg ïeer de partijen jraoht moeten ebengewald, Ar- voornaamste lezen uitgebrei- Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telofoonnummor 11. Postchèquo on Glrorokonlng 41455. gelukt in and heeft even m ernstig auto- Ier jongelui uit ar een auto ge- ■enoemd tijdstip, >ben, huiswaarts, e van den mist i werd door den in boom gereden, ingerd en aan de veeden boom ge erden er uit ge- 20-jarige v. R. bleken, toen men ernstige verwan open. Zij zijn in naar het Diaco- overgebracht. De ige B. en de 20- er ernstige ver- Zij konden later to onder stermorgen, om- ircen door doua- echaussees een razende vaart bestuurder het ibeambten volko- nbten en mare- mto onder vuur. Ie zijruit der ca- der beide inzit- varen echter zoo zij de auto tot arresteerden de >ren E. en zeke- erlandsche natio- de marechaus- sloten. De auto, boter, werd in e, een adlju- van „Toon- ,m. Voor het huis Bosch staat een a politieagent. De 1. H. Prins Hen- om zich naar het jegeven. Den links ;egt Z.K.H.: „Zoo, mede?" Meijrinlk ïobwaarts, brengt zegt: „Uitstekend, waarop Z.K.H. lakei van Z.K.H.) zal hem j e gr oe- al het prettig vin- zeggen kan, dat jen stevigen hand- Meijrinik afscheid. 1 H. stapt in den odjuidant om zich dentie te begeven, neergelaten om Z. eid te geven, zich aria der Koniinigin rog eenige oogen- De aJd judant van een kwart eeuw egiment infanterie amizoen heeft ge- .rgemeester: „Kijk, de reeds bejaarde t wagentje van het gewoonlijk bij den posteerd had), die ibus van 'Pielt Mui- het station reed; zou hem nog graag De burgemeester er bij te komen, naar het portier, gaat het er mede eens even goeden onker", antwoordt pent zijn beurs en net iets -erin en de hem vreemd was, daaraan toevoegen petje af. Toontje raar Toontje kan getroffen door die _n gladde we- ad gisterenmiddag uk plaat©, dat voor oed is aifgelbopen. den heer v. D. uit ;n voor een bier- de auto te slippen den weg, juist toen 1 een andere auto >r Ir. baron van eoteur van het L.O. ït te vermijden. De Voorst tot Voorst heer v. D. gegre- e het portier werd revolg dat de 'heer rate uit dien wagen oedig was hulp ter heer en mevrouw jewusteloos was en tot Voorst met zijn Adelmeyer en mr. ;elegen woning bin- eneeskundige hulp ek, dat allen er vrij n en "hoofdzakelijk ren gewond, jrastige schade ga- Bijkantoor Middelburg, Lango Durg. Tclcl. 250. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advertontiön 30 cent per regel. Ingezonden medodoolingen 00 cent per regel. Kleine AdvortsntitSn Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f Ü.S5. Bij contract belangrijks korting. Een harde plicht. Minister Slotemaker de Bruine heeft bij zijn beantwoording van de interpel- latie-Kupers inzake de vermindering van de steunverleening aan werklooze arbei ders, in 't bijzonder in de vier groote ste den, gesproken van een harden plicht. De Minister is een man met een sterk ontwikkeld sociaal gevoel. Het heeft hem veel gekost, deze maatregelen te nemen. Hij heeft het gevoeld als een harden plicht. Hard, maar toch p 1 i c h 11 Het spreekt vanzelf, dat dit optreden niet in alle kringen met instemming is be groet en dat critiek niet achterwege blijft. In verband daarmede willen wij hier laten volgen een gedeelte van de rede waarin de Minister zijn optreden moti veerde. Hij stelde op den voorgrond, dat het hem volstrekt onmogelijk is deze dingen min of meer harteloos of bureaucratisch te behandelen, om dan te vervolgen: „Ik moet intusschen aan den andereu kant opmerken, dat wanneer Rijk en ge meenten insolvabel worden er een toe stand ontstaat, die ook voor onze werk- loozen een zeer bedenkelijke zijde heeft, daarvoor het oog niet open hebben is k h a r t e 1 o o s." In Duitschland is het zoover gekomen, dat in tal van bedrijven alle arbeiders eenvoudig buiten de verzekering zijn ge steld. „Wij staan hier voor hetzelfde pro bleem, dat iedere bewindsman op het oogenblik onophoudelijk zal tegenkomen; de vraag n.l., of men alleen moet onder zoeken wat er noodig is, ongeacht de vraag, of het beschikbaar is; de vraag, of men alleen moet onderzoeken, wat er be schikbaar is, ongeacht de vraag wat er noodig is; dan wel: of men trachten moet met helder inzicht en met een warm hart het antwoord te vinden op de vraag, hoe men tusschen deze twee pijnlijke moeilijk heden kiezen moet. Ik voor mij ontveins mij geen oogenblik, dat ook bij de behandeling van mijn be grooting de materie telkens zóó zal wor den gesteld: er zijn dingen noodig, doe ze dusl Waarop de minister zal moeten ant woorden: Als de beschikbare middelen ontbreken, dan kunnen zij niet worden ge daan. D'at nu de middelen gelimiteerd zijn, staat voor dit Kabinet en ook voor mij persoonlijk vast. Daaromtrent behoeft niet gediscussieerd te worden. Ik wil wel zeggen, dat het mij getroffen heeft in de rede van den geachten interpellant, dat hij cijfers gegeven heeft, maar cijfers van het aantal werkloozen alleen en niet ook cijfers, betrekking hebbende op de som men, die voor de voorziening noodig zijn; al geef ik hem onmiddellijk akte hiervan, dat hij op een bepaald oogenblik gezegd heeft, dat de gemeenten onder den groeienden last „bezwijken". Als wij dat vasthouden en als wij daar bij vasthouden, dat gemeenten en Rijk op het oogenblik samen ons volksleven dra gen, dan kom ik met den heer Kupers vrij gemakkelijk tot overeenstemming' want de gemeenten en het Rijk mogen niet bezwijken. Laat mij nu enkele cijfers noemen voor het gansche land, wat Rijk en gemeenten geven voor de kassen, voor de crisis werkloosheid en voor de andere werkloo zen. In de uitgaven, die daarvoor thans worden gedaan, vermeld ik dus niet dat gene, wat noodig is krachtens de Armen wet. En dan herinner ik, dat Rijk en gemeenten voor steun, werkverschaffing en voor kassen hebben uitgegeven in 1932 ruim 120 millioen, in 1933 ruim 140 mil- lioen. Wil men weten hoe de getallen ver deeld zijn, dan zal ik het zeggen: In 1932 het Rijk 57.5 mililoen, de gemeenten 62.5 millioen; in 1933 het Rijk 81.5 millioen, de gemeenten 58.5 millioen. Wil men een paar speciale gegevens, dan grijp ik voor den voet op. Te Rotterdam is in één week voor de georganiseerde en de ongeorganiseerde arbeiders aan steun uitgegeven, dat wil zeggen los van het burgerlijk armbe stuur als zoodanig op 25 Januari 1930 in één week f 42.588, op 28 Jan. 1933 dat is een vergelijkbare week f 358.644; een klim van f42.500 tot f358.500 in drie jaar. Wat Amsterdam betreft, grijp ik uit de gegevens dit, dat in het begin van Juli 1931 en in het begin van Juli 1933 jwd uitgegeven in één bepaalde week in 53.000; in de vergelijkbare week 1933 f 88.000 voor het burgerlijk arm bestuur. En voor de valide werkloozen in 1931 f 101.000, in 1933 f281.000. Deze cijfers bewijzen, dat wij op weg zijn, gelijk de geachte interpellant zelf .eft É?ezegd, naar de „bezwijking", dat )rij op weg zijn naar de ontwrichting van net gansche budget van Rijk en gemeen ten samen. Derhalve zijn maatregelen onverbidde lijk noodig." Het is van veel beteekenis ook voor de werkloozen dat we een Minister heb ben, die bereid is zijn p 11 o h t te doen, maar die toch ook van het harde van dien plicht volkomen overtuigd is. Wanneer algemeen, óók door particu lieren, dit vraagstuk zóó werd gezien, dan zou dit allicht van invloed zijn niet alleen op de bestrijding van de gevolgen, maar ook op de voorkoming en de ver mindering der werkloosheid. Alleen te Rome 700 paartjes in den echt verbonden. Maandag zijn, zooals aangekondigd, een groot aantal paren te Rome en el ders in den echt verbonden. Het waren in het geheel wel 2500, waarvan alleen te Rome al 700. De paartjes moesten mi- litairement om 10 uur 's morgens aan treden. Twee aan twee ging het voorwaarts onder het vuur van filmtoestellen en kodaks, tusschen een dubbele haag door van fascistische jeugdorganisaties, die „Eial Alala!" riepen en de paren met bloemen bombardeerden. Na de mis werd de stoet opnieuw ge vormd om zich te begeven naar den zetel van de fascistische organisatie, waar een reusachtige receptie georganiseerd was. De secretaris van de fascistische partij, overhandigde namens den Duce aan elk der paren een bedrag van 500 lire. 1933 het zonnigste jaar. Het is nu nagenoeg zeker, dat 1933 het zonnigste jaar zal worden, sinds de instelling van het Engelsche meteorolo gische instituut te Kew Gardens. Gister middag 5.30 bij zonsondergang was men te Kew nog slechts 29 uur zonneschijn achter bij het recordjaar 1911 en Novem ber en December behoeven dus slechts een half uur zonneschijn per dag te leve ren om het record te slaan. De regenval is in Zuid-Engeland in October ook slechts de helft geweest van normale jaren. Hitler tegen Nazi-propaganda in het buitenland. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft dezer dagen von Wiegand, een Amerikaansch perscorrespondent, bij zich ontvangen. Van belang in dat interview is de ver klaring van Hitier, dat hij den partij- genooten in het buitenland streng ver biedt nationaal-socialistische propagan da te voeren. Het noodzakelijk gevolg van zulk een propaganda is het in ge vaar brengen van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en het buitenland en aan de handhaving daarvan hecht Duitschland veel waarde. Hitier zal er niet voor terugschrikken overtredingen van dit principe te bestraf fen door de overtreders uit de partij te stooten. Korte Berichten. Henry Ford zal op 6 of 7 November het gevraagde rapport indienen met be trekking tot de loonen en arbeidstijden in zijn bedrijf, zooals de code voor de 'auto-industrie dat eischl Dit beteekent, dat Ford gehoor heeft gegeven aan de waarschuwing van generaal Johnson. Tusschen Bazel en Parijs is gisteren een Fransch vliegtuig in een storm ver ongelukt. De bestuurder en de mecanicien werden beiden gedood. Het vliegtuig ver voerde vier gemzen voor rekening van den Londenschen dierentuin, welke die ren in het Zwitsersche kanton Freiburg gevangen waren. Zij zijn ook alle vier gedood. In Nöord-Italië is de temperatuur sterk gedaald en heeft het hevig ge sneeuwd. Aan de Adriatische Zee, voor al in de omgeving van Triest, woeden hevige hagelstormen. De federale jury te New-York heeft opnieuw de opsporing gelast van den Duitschen nationaal-socialistischen leider die in de V.S. propaganda voor het na- tionaal-socialisme en hoofdzakelijk tegen de joden maakte. Stockholm heeft al evenzeer als an dere groote steden te lijden onder een vermindering van het aantal tram- en buspasagiers. Dit ging wat de tram be treft namelijk achteruit van 94.3 tot 89.5 millioen en wat de bussen betreft van 41.1 tot 33.7. Het aantal aanvragen om faillissement was ruim 2000 tegen 1800 verleden jaar. De Amerikaansche regeering heeft een organisatie in het leven geroepen, welke met den grootst mogelijken spoed en tegen lage kosten huurwoningen zal laten bouwen, hetgeen tevens bedoeld is als middel om achterbuurten op te rui men. Dit werk zal overal in den lande worden ter hand genomen. Voor het doel wordt 200 millioen pond sterling be stemd, een bedrag dat wordt verhoogd in dien dat noodig mocht blijken. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING IN 1934. Vermindering van de extra subsidie uit 's Rijkskas. De minister van sociale zaken heeft aan de besturen van verschillende werk- loozenkassen medegedeeld, dat de regee ring de bestaande verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid in dezen crisistijd zooveel mogelijk intact wenscht te laten. Om dit doel te bereiken ia zij bereid ook in 1934 ten behoeve van de werkloozenkassen zoo noodig een hoo- ger subsidie dan 100 pet. van de bijdra gen der leden toe te kennen. Zij ontveinst zich evenwel niet, dat hiertoe groote of fers van rijk en gemeenten noodig zijn, offers die te zwaarder zijn, nu de finan- cieele toestand zoowel van het rijk als van tal van gemeenten, dikwijls tot het nemen van drastische maatregelen noopt. Het is dan ook niet mogelijk gebleken, de subsidies, welke in 1933 voor de werk loozenkassen gegeven woerden, in 1934 ongewijzigd te handhaven. Beper king is onvermijdelijk. Het subsidie-percentage, dat voor 1933 voor een aantal kassen -hoogstens 250 be droeg, zal voor 1934 teruggebracht wor den op 200, het percentage van andere kassen van 200 op ten hoogste 160. Ten einde het functioneeren der kassen in 1934 mogelijk te maken, zullen ook de leden zich, naar het oordeel van den mi nister, offers moeten getroosten en wel door bijdrageverhooging of vermindering van uitkeering. De minister geeft ver schillende kasbesturen o.m. de volgende maatregelen in overweging: een wacht tijd van 6 dagen, een maximumuitkee- ring voor ongehuwden, die bij hun ouders inwonen, van 90 ct. per dag; in 1933 uit getrokken leden moeten eerst weer zes weken hebben gewerkt, leden die gedu rende 3 jaren uitgetrokken zijn moeten eerst weer dertien weken hebben gewerkt, geen uitkeering aan leden ,die in een kalenderweek over niet meer dan één of twee dagen werkloos zijn, regeling der uitkeering naar gemeenteklassen, verla ging uitkeeringsbedragen, verdeeling der uitkeering over twee halve jaren. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 7 Nov. te één uur. Aan de orde is de behandeling van het verzoek van den beer Albarda, om verlof tot het richten van vragen aan de regee ring naar aanleiding van het besluit van den raad van ministers, waarbij den amb tenaren verboden is, deel te nemen aan elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid. Voorts zal de voorzitter voorstellen, om. indien het eindverslag betreffende hoofd stuk I der Rijksbegrooting 1934 is uitge bracht, in deze vergadering een aanvang te maken met de algemeene beraadslagin gen over de Rijksbegrooting voor 1934. INVOERRECHTEN IN NED.-INDIE. Bestendiging van de tijdelijke opcenten voor 1934. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot bestendiging voor het jaar 1934 van de tijdelijke opcenten op de invoerrechten in Nederl.-Indië. In de memorie van toelichting deelt de minister van koloniën mede, dat het voornemen bestaat eerlang bij de Staten- Generaal een wetsvoorstel aanbangig te maken, strekkende tot vervanging van het bestaand tarief door een nieuw en tot Regeling van de heffing van opcenten op het nieuwe tarief. Aangezien niet de zekerheid bestaat, dat dit tarief zoo tijdig het staatsblad zal bereiken, dat de inwerkingtreding op 1 Jan. 1934 zal kunnen plaats vinden, dient voorzien te worden in de noodza kelijkheid van bestendiging van de op- centenheffing op het bestaand tarief, zoo lang het nieuwe tarief nog niet werkt. Hiertoe strekt dit wetsontwerp. De re dactie is zoo gekozen, dat, zoodra bet vigeerend tarief van invoerrechten door het hoogerbedoelde nieuwe zal zijn ver vangen, de opcentenbeffing op eerstge noemd tarief automatisch vervalt, zoodat dubbele heffing van opcenten wordt ver meden. Met het oog op het spoedeischend ka rakter van het wetsontwerp bestond geen gelegenheid den volksraad daarover te hooren. Intusschen heeft het college zich door aanneming van afdeeling 3 der be grooting voor 1934 reeds in beginsel met het heffen van opcenten op het bestaand tarief vereenigd. Wat is de Rijksuitgeverij? In het Verslag der Tweede Kamer over de begrooting der Alg. Landsdrukkerij voor 1934 wordt gevraagd, wat precies moet worden verstaan onder „Rijksuit geverij". Is dit een afzonderlijk bedrijf? Men meende, dat het Rijk het uitgevers bedrijf beter aan particulieren kan over laten. De uitvoer van pootaardappelen. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Bakker betreffende het nemen van maatregelen van regeeringswege tegen ontduiking van de prijsregeling ten aanzien van den uitvoer van pootaard appelen, heeft de Minister van Oecono- mische Zaken geantwoord: Het is den ondergeteekende bekend, dat zich ten aanzien van den uitvoer van pootaardappelen eenige wrijving tusschen belanghebbenden heeft voorgedaan, wel ke er toe leidde, dat de werking van een onderling afgesproken regeling dreigde te worden bemoeilijkt. De aankoop voor uitvoer in sommige gedeelten van het land kan hiervan invloed hebben onder vonden. Dientengevolge kan het zijn, dat niet alleen de Friesche exporteurs en leveran ciers, doch ook anderen, die zich wel aan de bovenbedoelde regeling hebben gehou den, zijn teleurgesteld. Een algemeen bindende regeling ver keert in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Tegen eventueele overtredingen zijn daarbij maatregelen getroffen. Werkverschaffing verzekerde landarbeiders. De hoofdbesturen van de Moderne, Chr. en R.-K. Landarbeidersbonden heb ben de aandacht gevestigd van den Mi nister van Sociale Zaken op de in de afgeloopen jaren bestaande gewoonte van verscheidene gemeentebesturen, om met 1 December de tegen werkloosheid ver zekerde leden der landarbeidersbonden te verwijzen naar uitkeering uit hun werk- loozenkas, terwijl de niet-verzekerden werkzaam blijven in de werkverschaffin gen. Daar de verzekerde arbeiders in het algemeen aan werk de voorkeur geven boven uitkeering, en de verwijzing naar de werkloozenkassen door de verzekerden als een onbillijkheid wordt gevoeld, ver zoeken de landarbeidersbonden den Mi nister de medewerking te willen verlee- nen, opdat de gemeentebesturen dit jaar inzake tewerkstelling in de werkverschaf fingen eenzelfden maatregel treffen tegen over verzekerden als tegenover niet-ver zekerden. Het Ingrijpen van den Staat In loon- vraagstukken. Blijkens het Eindverslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wettelijke regeling van de huisindu strie gaven verscheidene leden hun in stemming daarmede te kennen. Andere leden hadden ernstige bedenking tegen de eerste schrede, welke hier wordt ge steld op den weg van het ingrijpen van den Staat in loonvraagstukken. Zij had den echter met ingenomenheid gezien, dat de Minister dit geval van loonzet- ting zelf als een uitzondering beschouwt en allerminst het voornemen heeft op dit gebied verder te gaan. De „Dageraad" verboden voor rijksambtenaren. Naar de „N.R.C." verneemt, heeft de voorzitter van den Ministerraad de vrij- denkersvereeniging „De Dageraad", inge volge artikel 97b, tweede lid, van het al gemeen rijksambtenarenreglement ge rangschikt onder de vereenigingen, waar van het lidmaatschap verboden wordt aan ambtenaren, evenals het verleenen daaraan van eenigerlei steun of mede werking. De Indische financiën. Voor het dienstjaar 1933 wordt voor- loopig een tekort op den gewonen dienst verwacht van ruim f 153.000.000 op basis van een totaal aan Landsuitgaven van f396.000.000. De opbrengst der Landsmiddelen in Augustus 1933 bedroeg f31.900.000 tegen f 38.800.000 in Augustus 1932. De opbrengst over de eerste acht maanden van 1933 bedroeg f251.600.000 tegen in de overeen komstige periode van 1932 f278.000.000. Deze achteruitgang is voor vijftig procent te wijten aan de mindere opbrengst der belastingen. Arbeid In broodbakkerijen. Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de bepaling der Arbeids wet 1919 betreffende den arbeid in brood bakkerijen. Sommige leden merkten op, dat de op lossing van de bestaande moeilijkheden h.i. niet te zoeken is in 't vaststellen van eenzelfde aanvangsuur voor alle be drijven. Zou het aanvangsuur voor alle bedrij ven moeten worden gelijkgesteld, dan zou het niet vijf uur, maar zes uur moeten zijn. Om vijf uur in het bedrijf beteekent voor vele bakkersgezellen om vier uur opstaan, wat vooral in den winter een terugkeer tot den nachtarbeid beduidt. Eenige leden betreurden, dat de regee ring niet verder is gegaan door de ge legenheid te openen, 's morgens tijdig versch brood te genieten. Binnenland. Jhr Mr Quarles van Ufford 12% jaar Commissaris der Koningin in Zeeland. De uitvoer van pootaardappelen. De werkloosheidsverzekering in 1934. Brandstoffentoeslag aan werkloozen. Buitenland. De trouwrage in Italië. Hitier wil geen propaganda in het buiten land. Hiertegenover verklaarden andere leden niet te kunnen instemmen met eenige verzwakking van het te dezer zake een maal ingenomen standpunt Brandstoffentoeslag. Aan de gemeentebesturen is medege deeld dat gedurende de maanden Novem ber, December, Januari, Februari en Maart aan hen, die bij de werkverschaf fing zijn geplaatst en aan de gesteunden, volgens de rijkssteunregeling, weder een brandstoffentoeslag zal worden uitge keerd van maximaal één gulden per week. Nederl. Chr. Bouwarbeidersbond. De Bondsraad van bovengenoemde or ganisatie beeft in zijn Maandag gehou den vergadering op voorstel van het be stuur besloten mede te werken tot een nieuwe arbeidsoyereenkomst voor de schilders op de basis van gemiddeld 5 pet. loonsverlaging. Ook de Nederl. Schil- dersgezellenbond heeft de gewijzigde voorwaarden aanvaard. Conflict tusschen Burgemeester en Raad. Te IJsselmonde is bet gisteren bij den aanvang der raadsvergadering opnieuw tot moeilijkbeden gekomen. De beer A. in 't Veldt (c.h.) vroeg het woord voor een persoonlijk feit. Hij ver klaarde dat bet hem is gebleken, dat we der een antidateering is geschied, waar van spreker bewijzen bij zich heeft, die bij toont, inzake een procedure tusschen de gemeente IJsselmonde (raadsman mr Bodde) en mr van Vessem te Utrecht. In de verklaring gaf spreker weer, dat niet zooals in bet geschil wordt melding gemaakt op Zaterdag 14 Januari 1933 een vergadering beeft plaats gevonden van bet college van B. en W. inzake het verleenen van machtiging voor verweer tegen de vordering van mr v. Vessem voornoemd. De beide wethouders Kooij- man en van der Leer hebben deze ver klaring geteekend. Wederom vroeg spr. den voorzitter bet presidium neer te leggen, voorloo pig voor dezen avond, daar hij anders evenals vorige Dinsdag zich genoodzaakt ziet, de vergadering te veriaten. De voorzitter antwoordde, dat bij dat nooit zal doen, en zeide verder dat, wat de beer In 't Veldt zegt, onjuist is, en dat er wel degelijk op Zaterdag 14 Jan. 1933 een bijeenkomst is geweest van B. en W., waarbij de secretaris der gemeente tegen woordig was. Hiij kan dit onder eede ver klaren. Op verzoek van den heer M. van Driel verklaarde wethouder Jos. Kooijman nog, dat tijdens zijn wethouderschap nog nooit een vergadering van B. en W. is geweest, en ook niet op Zaterdag 14 Jan. 1933. De secretaris bevestigde de verklaring van den burgemeester. Toen de beer In 't Veldt nog om ant woord vroeg op zijn vraag, en geen ant woord ontving, verliet deze de vergade ring, gevolgd door 8 raadsleden, inclusief wethouder Kooijman. De beeren G. van Rij Sr. en A. Luiendijk (beide a.r.) ble ven weder zitten, terwijl wethouder Van der Leer (a.r.) en C. D. Tuinenburg (c.h.) niet ter vergadering aanwezig waren. Wegens onvoldoende ter vergadering aanwezig zijde leden, sloot de voorzitter de vergadering. De Commissaris der Koningin 12% jaar in Zeeland. Met ingang van 1 Mei 1921 is jhr. mr J. W. Quarles van Ufford, destijds grif fier der Staten van Overijsel, benoemd tot Commissaris der Koningin in Zeeland. Het was de wenscb van den Commissaris dat bij zijn op beden vallend 12%-jarig verblijf in Zeeland, geen bijzondere her denking zou plaats nebben, maar wel mag hier worden vastgelegd, dat jhr Quarles van Ufford zijn groote werk kracht geheel in dienst der Provincie en baar inwoners stelt, niet alleen als Com missaris, maar ook als voorzitter van den Raad van Bestuur der N.V. PZEM. Bij' verschillende feestelijke gebeurte nissen, maar niet minder bij rampen, als watersnood, vergaan van visschers- schepen of b.v. bij den grooten brand te Middelburg, bleek hoe de Commissaris met de Zeeuwen medeleeft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1