Kerknieuws. Gemengd Nieuws. ■aak bij B. en W. te tullen aanhangig maken en ook het advies te vragen van de bijstandsoommissie voor werkver schaffing. Op de vraag van den heer v. Oeveren zegt de voorzitter nog geen beslissing te hebben ontvangen op het door den raad ingediende beroepschrift tegen de niet- goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot het weder mogelijk ma ken van het uitponden van vleesch. Maandag ontstond een begin van brand in een der lokalen van de openbare school te Oostkerke, alhier. De kinderen werden spoedig uit het lokaal verwijderd. Door toegeschoten hulp, o.a. van den bur gemeester, gemeente- en rijkspolitie, werd de brand, nadat een balk uitgebro ken was, met een Minimax-brandblus- scher gebluscht. De oorzaak was een de fect aan den schoorsteen. De leerlingen uit dit lokaal hebben eenige dagen vrij gekregen. In dien tijd zal de schade wor den hersteld. Maandag kwam de timmermans knecht C. Sinke bij het werken met de zaagmachine bij den timmerman P. Koe man alhier, met een zijner vingers in aanraking met de cirkelzaag, zoodat de top van zijn vinger werd afgezaagd. Ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Maandagavond vergaderde alhier de A.R. Kiesvereeniging onder leiding van dhr W. A. van Wijk. Tevens waren tal van genoodigden opgekomen uit de jeugdvereenigingen, omdat de heer Boo gaards van Kapelle, als districtscommis saris van de A.R.J.A. een propaganda- rede uit zou spreken. Als resultaat van zijn arbeid mocht hij zien, dat er een club van 19 leden, bestaande uit 4 dames en 15 heeren, werd opgericht. Ds G. van Heiningen eindigde het leerzame samen zijn met dankgebed. Als bestuursleden werden gekozen de heeren E. Schipper, J. v. Heiningen en J. Goetheer D.Pz. Waarde. Maandagmiddag vergaderde de Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Eén vacature. Ingekomen was een verzoek om ontslag als plaatselijk agent voor de Arbeidsbe middeling van dhr M. Allewijn. Een in gekomen stuk van de afdeeling der S. D. A. P. aangaande de steunverleening aan de werkloozen werd voor kennisgeving aangenomen. Een ingekomen stuk van de Nieuwe Ned. Bond van Koffiehuishouders en Slijters om vermindering van perso- neele belasting werd afgewezen met 4 stemmen tegen 1 voor en 1 blanco. Daarna volgde benoeming van een wet houder in de vacature van dhr v. Weele. Bij de eerste stemming verwierf dhr M. Waterman Mz. 2 st., J. J. Mol 1 st., A. Dees 1 st., A. Wisse 1 st. De uitslag der tweede stemming bleef onveranderd. De benoeming werd, daarna uitgesteld tot Dinsdagavond. De verpachting van den Schoolhof ge schiedde op de oude voorwaarden. Ellewoutsdijk. Gisteren vergaderde de Raad. Ingekomen is bericht, dat de re- geeringssubsidie voor de werkverschaf fing verlengd is tot 30 Dec. Het verzoek van de Prov. Commissie voor werkloozen- zorg van het N. V. V. en de S. D. A. P. wordt voor kennisgeving aangenomen. Evenzoo de mededeeling van de afdeeling Zeeland der Vereen, van Ned. Gemeen ten, dat de mogelijkheid bestaat, dat land werk voor particulieren als b.v. drainee- ren en slooten delven in werkverschaffing zal mogen worden uitgevoerd. De gemeen- tebegrooting 1934 wordt onveranderd goedgekeurd. B. en W. zullen een nieuwe schoolgeldregeling ontwerpen, waarin het tarief voor de laagste klasse evenwel niet verhoogd wordt. Dhr Meulenberg stelt voor, het salaris van den gemeentegeneesheer van f 170 tot f 125 te verlagen. Dit voorstel wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen, evenals het voorstel, de crisiskorting van 2.5 pet. en de pensioensbijdrage van 4 pet. te ver vangen door een pensioenbijdrage van 8.5 procent. De begrooting van het B. A. wordt on veranderd goedgekeurd. Zij sluit in ont vang en uitgaaf met f 5964,17. De land pacht is f 1200 lager geraamd. Het voorstel Mijaard, om den gemeente werkman zelf zijn huur voor de water leiding te doen betalen, wordt met 51 st. aangenomen. Het verzoek der koffiehuishouders, om de personeels belasting naar den zeven den grondslag (biljarten) te verminderen wordt afgewezen, daar heit verzoek tte laat was ingediend. Het verzoek van „Nienebokos" om voor de berekening der personeele belasting te bepalen, dat voor de berekening der per- ceelen, uitsluitend dienende tot uitoefe ning van het bedrijf van houder van kof fiehuis enz., slechts wordt aangemerkt een derde of twee derde der huurwaarde, wordt eveneens afgewezen om de beide volgende redenen: le. Het voordeel voor de betrokkenen is gering; 2e. De gemeen te wordt het volgend jaar zeer waarschijn- sohijnlijk noodlijdend. Staat zij nu dit ver zoek toe, dan zou zij in dat geval geen toelage van het rijk ontvangen, wat de gemeente dus op f 1000 of f 2000 zou komen te staan. De leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden herkozen. Na rondvraag volgt sluiting. Westkapelle. De collecte voor het crisis- comité heeft alhier opgebracht de som van f 110,75. (Belangloos). Loop der bevolking over de maand October 1933. Ingekomen: K. Huibregtse, boerenkn., uit Domburg; K. Franeke, boerenknecht, «it Zou telende. Vertrokken: L. Huibregtse, dienstbode, naar Oostkapelle; A. de Buok, dienstbode, n. Biggekerke; Willeboordse, dienst bode, naar Middelburg; M. Minderhoud, onderwijzeres, naar Wemeldinge. Kortgene. Dhr S. Saaman alhier slaag de te Utrecht voor het diploma hoefbe slag. Het bestuur van den polder Oud- Noord-Beveland zal trachten dezen win ter het opgraven en opnieuw leggen van draineerbuizen uit te voeren in werkver schaffing. Tholen. Zondag j.l. hield de Geref. Jongelingsvereen. een openbare vergade ring. Door Jobs Söbot werd een onder werp geleverd over 2 Sam. 18: het sterven van Absalom. Na de pauze behandelde J. Laban: „Traditie en Idealisme". Over beide onderwerpen had een uitvoerige bespreking plaats. De vergadering stond onder leiding van den eere-voorzittier, den heer W. v. d. Berg. Dr Veltenaar sloot met dankgebed. De Dankdag voor het gewas zal in deze gemeente niet worden gehouden op Woensdag 1 dezer, doch op Woensdag 15 dezer. Dit staat in verband met een afspraak tusschen alle Kerken alhier om dan dezen dag gezamenlijk te vieren. Terneuzen. Maandagavond hield de Vereen, voor Gbr. Winterlezingen haar jaarvergadering. Wegens vertrek van den voozitter, J. C. Jansen, naar Voorburg, opende de secretaris, dhr D. H. Littooij, deze samenkomst en deelde mede, dat het bestuur dhr H. Heersema tot voorzitter gekozen had, die deze benoeming aan vaard had. Daarna nam dhr H. het pre sidium over. De penningmeester meldde nog een ba tig saldo. In November hoopt Ds de Kluis, Ned. Herv. pred. te Vlissingen, een lezing te houden. Voor December is de secretaris nog in correspondentie. Voor Januari heeft Dr J. H. Bavinck van Wassenaar zich bereid verklaard. Voor Februari Ds J. A. Tazelaar, Geref. pred. te Rotterdam. De aftredende bestuursleden G. Leunia en D. H. Littooij werden herkozen. Veertigjarig bestaan van de Rijks Landbouw Winterschool te Goes. Gistermorgen werd in het Schuttershof te Goes het veertigjarig bestaan der Rijks Landbouwwinterscbool herdacht. Met de commissie van toezicht, directeur, leera ren, oud-leeraren, leerlingen en vele oud- -leerlingen waren o.a. aanwezig de hee ren Stieger en Van Bommel van Vloten, leden van Ged. Staten, B. en W. van Goes, Ir D. S. Huizinga, inspecteur van het landbouwonderwijs, Mevr. Wed. I. G. J. Kakebeeke, W. Kakebeeke en Ir Dorst, namens de Z. L. M., A. Zandee, voorzitter van de vereeniging van oud-leerlingen en andere genoodigden. Verschillende mooie bloemstukken prijkten voor de bestuurs tafel. De heer H. A. H a n k e n, voorzitter van de commissie van toezicht, verwel komde de aanwezigen en wees er op, dat het de bedoeling niet was een feestelijke, maar een eenvoudige herdenking te doen plaats hebben. Spr. gaf hierna een historisch over zicht van de school. De heer Löhnis, destijds inspecteur van den landbouw, gaf in 1893 den stoot tot oprichting der scho len in Groningen en Goes. De heer I. G. J. Kakebeeke werd benoemd tot land- bouwleeraar, tevens tot dir. der Goescbe school. De opzet was zeer sober. In het begin werd les gegeven in een luguber lokaal. De eerste inrichting kostte slechts f 950. Steeds was er prettige medewerking van de zijde van B. en W. van Goes, waar voor Spr. dank zegt. Spr. verwelkomt bijzonder den heer v. d. Vliet te Kruiningen, die al spoedig na de oprichting tot leeraar aan de school werd benoemd. Het eenige nog in leven zijnde lid van de commissie van toezicht die bij de oprichting werd ingesteld, de heer Lenshoek, werd eveneens verwel komd. Op 30 October 1893 werd de school met 18 leerlingen geopend een verblijdend aantal. Op 1 September '13 werd het nieu we gebouw geopend, dat echter, naar Spr meent, te bescheiden is opgezet. Het is klein in vergelijking met andere R. L. W. scholen. In Jan. 1910 verliet de heer Kakebeeke Goes om te Den Haag werkzaam te zijn als inspecteur van den landbouw. Veel, zeer veel heeft de Zeeuwsche landbouw aan den heer Kakebeeke te danken. Spr. verzoekt aan Mevr. de Wed. Kakebeeke een foto van wijlen haar man aan de school ter vergrooting af te staan, tenein de daarin zijn nagedachtenis te eeren. Verder richt Spr. zich tot den heer Stevens, die meer dan 20 jaar aan de school is verbonden (sedert 1910 als di recteur), en tot den heer Ir Huizinga, inspecteur van het landbouwonderwijs, tot den heer Snouck, een der nog in le ven zijnde eerste leeraren der school en tot den heer Dootjes, die meer dan 20 jaar concierge is. Spr zet daarna uiteen de groote waar de van het landbouw-onderwijs, ook in dezen tijd. Het verblijdt Spr., dat juist nu zich 22 nieuwe leerlingen hebben aan gemeld. Met de beste wenschen voor de toekomst der school eindigt Spr. Hierna deed Spr. mededeeling van verschillende berichten van verhindering o.a. van den Commissaris der Koningin en van den heer Mr P. Diéleman, voor zitter der Z. L. M. De heer IrHuiiinga, inspecteur van het landbouw-onderwijs, ia het er mee eens, dat heit geen tijd ls om feest te vie ren. Toch is het goed het 40-jarig jubi leum van de R. L. W. S. te herdenken. Men kan vragen, waarom de R. L. W, scholen niet eerder zijn opgerioht. Reeds eerder was herhaaldelijk gewezen op de groote waarde van landbouw-onderwijs. Maar er was verschil van meening over de vraag, boe dit moest worden ingericht. De groote landbouwcrisis van de tachti ger jaren was echter oorzaak, dat er door de regeering spoedig een beslissing werd genomen. In wezen is er na 1893 in de R. L. W, scholen weinig veranderd, een bewijs, dat de toenmalige inspecteur, de heer Löh- ois goed had gezien. In de afgeloopen 40 jaar is er op de Goesche school veel nut voor Zeeland ge sticht. Ze telt minder leerlingen dan an dere scholen, maar dat komt door de eigenaardige ligging van de deelen van Zeeland. Namens de regeering biedt Spr. met dit jubileum hartelijke geiukwenschen aan. Spr. huldigt de groote verdiensten van wijlen den heer Kakebeeke en van de heeren Hanken en Lenshoek, die resp. 35 en 40 jaren lid der commissie van toe zicht zijn. De heer Stieger (lid van Ged. Stap ten) zegt, dat de bemoeiingen van Ged. Staten met de school niet vele zijn. Toch staan zij met groote belangstelling en sympathie tegenover deze school. Spr. huldigt de vele verdiensten van de com missie van toezicht in al die jaren be wezen en biedt zijn hartelijke geiukwen schen aan. Moge de school in groei en bloei toenemen. De heer H a j e n i u s, burgemeester van Goes, huldigt de groote verdiensten van wijlen den heer Kakebeeke, den be kwamen en bescheiden landbouwleeraax. Het was de heer Kakebeeke, die bet Goescbe Gemeentebestuur destijds over tuigde van de noodzakelijkheid van een nieuw schoolgebouw. Er waren wel ouders, die hun kinde ren niet durfden zenden naar Goes, van wege de gevaren dezer stad. Veel is daar van echter niet gebleken. De school is in een tijd van malaise opgericht. Maar daarna is een tijd van opbloei gekomen. Moge dit ook nu zoo zijn. Spr. verzekert, dat het gemeentebe stuur van Goes ook in de toekomst de be langen der school gaarne zal bevorderen. De voorzitter feliciteert den heer W. Kakebeeke met het 25-jarig jubileum van de Goöp. Suikerfabriek Dinteloord, dat heden gevierd wordt en doet voorle zing van tal van ingekomen felicitatie-te legrammen. Spr. dankt Mej. Kome (lee- rares landbouwhuishoudonderwijs) en de leerlingen van de le en 2e klas voor de bloemstukken. De heer G. S t e v e n s, directeur der school, voerde hierna het woord. Scheen het eerst, dat vele Zeeuwsche families de school als een vervulling van een drin gende behoefte zagen, spoedig bleek het tegendeel. Door allerlei oorzaken werd het bezoek aan de school gehandicapt. In 1917 en 1918 was er plotseling groote toeloop van leerlingen. Maar daarna kwam er weer inzinking. Thans is er weer een opleving. In totaal hebben 607 leerlingen de school bezocht; 27 hunner zijn overleden. Vele oud-leerlingen kregen een mooie positie. Gezorgd werd, dat het onderwijs actueel bleef. Ingevoerd is nu een cursus voor oud leerlingen. De huisvesting is nu geriefe lijk. Laten we hopen, dat er nog eens een verdieping op het gebouw moet komen. Spr. wijdt daarna woorden van dank bare hulde en nagedachtenis aan wijlen den heer Kakebeeke, aan wien het niet heeft gelegen, dat het aantal leerlingen de eerste 15 jaar te weinig was, en aan de overleden oud-leeraren. Spr. dankt de commissie van toezicht voor haar trou wen arbeid, bet Prov. bestuur en het Ge meentebestuur van Goes voor hun mede werking, de leeraren en nog in leven zijnde oud-leeraren voor hun ijverigen arbeid en den beer Dootjes voor zijn har telijke medewerking. De heer W. Kakebeeke biedt na mens de Z. L. M. zijn geiukwenschen aan. Het is voor Zeeland een heugelijk feit, dat het in 1893 de landbouwschool kreeg. De ontwikkeling der landbouwers liet veel te wenschen over. Helaas zonden ze te weinig hun zonen naar de school. We hebben noodig in heel de provincie mannen, die voor de belangen van den landbouw in het krijt treden. Daartoe kan de R. L. W. S. medewerken. Ook Zeeland moet de mannen leveren voor verant woordelijke posten. Waar het mogelijk en noodig was, heeft de Z. L. M. de school gesteund. Ten slotte leest Spr. den gelukwensch van Mr P. Dieleman, voorzitter der Z. L. M. voor. De heer P. Lindenbergh.te Wemeldinge zegt, dat verscheidene van zijn zoons en kleinzoons de school hebben bezocht. De toenmalige vooraanstaande landbouwers zagen in de school een mid del om den strijd voor het bestaan te be ter te kunnen voeren. Het onderwijs in Wageningen was kostbaar en het gevaar, dat ze daarvan als heeren terugkeerden was niet denkbeeldig. De stichting der school was daarom een uitkomst. Spr. is dankbaar voor het onderwijs aan deze school en hoopt, dat het ook iD de toekomst zal dienen tot heil van den Zeeuwsc'hen landbouw. De heer Jao. Welleman, een der oud-leerlingen bij de oprichting, deed tal van historische mededeelingen. Met volle ambitie heeft Spr. het on derwijs gevolgd. Aan de school heeft Spr. de vakkundige ontwikkeling opgedaan, waarvoor hij dankbaar is. In de toekomst sal de landbouw in het brandpunt der belangstelling staan. Ten volle moet de boer zich bewust zijn van zijn plaats in het productieproces. Daarom is goed land- oouw onderwijs van zoo groote beteekenis, waarhij thans vooral gelet moet worden jp de landbouw-economie. De heer A. Z a n d e e, voorzitter van le vereen, van oud-leerlingen, dankt voor aet gegeven onderwijs, waarvan de mees te oud-leerlingen het nut in de practijk lebben ondervonden. Ze wonen verspreid m alle werelddeelen en hebben er den ïaam van de Goesche school hoog gehou- len. Gaarne willen ze uiting geven aan bun dankbaarheid en waardeering. Ze 'eliciteeren directeur en leeraren met de- wn dag. Ook de ouders verdienen HnnV mor de gegeven gelegenheid om dit on derwijs te volgen. Met de beste wenschen voor de school eindigt Spr. De voorzitter dankt voor al den oegezwaaiden lof. Op kalme en waardige wijze is het 40-jarig jubileum der school gevierd. Spr. wenscht vooral de jongeren moed en energie en opgewektheid toe en sluit de vergadering. Na afloop had een lunch plaats, waar toe de pers echter niet was uitgenoodigd. Ingebruikname nieuw kerkgebouw der Geref. Gemeente te Middelburg. Zooals gisteren reeds gemeld, had de ingebruikneming van het nieuwe kerk gebouw der Geref. Gemeente, waarvan we reeds gisteren een beschrijving gaven, gis teravond plaats. Van heinde en ver war ren geestverwanten gekomen iom hiervan getuige te zijn en vele bussen en auto's parkeerden op de kade en andere plaat sen. 't Kerkgebouw wag overvol en 't aan tal bezoekers kan wel op 2000 worden geschat. Te 7 uur betrad Ds A. Verhagen den kansel. Hij bepaalde zijn gehoor bij het gebed van Salomo bij de inwijding des tempels uitgesproken naar aanleiding van den tekst 1 Kon. 829. In zijn toe spraak wees Z.Eerw. er op, dat de kerk staat op een historische plaats. Toen in 1566 op 11 Augustus even buiten Middel burg een hagepreek zou worden gehou den, kon deze wegens storm niet door gaan. Een zekere Jaoob Janszoon van der Meer, wonende in de L. Delft stelde het achter zijn woning gelegen wijnpak huis voor dat doel open. Toen dit evenwel bij de Overheid bekend werd, liet deze de saamgekomenen uiteenjagen. Op de plaats waar dit pakhuis stond is nu dit fraaie kerkgebouw verrezen. Spr. wees op den zegen Gods in dezen en dankte de gemeente voor de in deze moeilijke tijden betoonde offervaardig heid. In het bijzonder dankte hij de cate chisanten voor de schenking van het doopvont en de stoelen in de kerkeraads- kamer. Woorden van dank werden ge bracht aan de aannemers, onderaanne mers, werklieden en allen die hadden meegewerkt aan den bouw. Dank werd gebracht aan de talrijke af gevaardigden, en waardeerende woorden gesproken aan de kerkeraden der Ned. Herv. Kerk en de Luth. Kerk voor de gehouden diensten in hun kerkgebouwen tijdens den opbouw. In het bijzonder werd de burgemeester van Middelburg verwelkomd als vertegen woordiger van het gemeentebestuur en hem dank gebracht voor al de welwil lendheid namens het gemeentebestuur bij den bouw bewezen, waarop de gemeente hem Ps. 134 3 toezong. De burgemeester wenschte de gemeente geluk met haar vriendelijk, ruim kerk gebouw. Niemand zou dit zoeken achter dien eenvoudigen voorgevel in de Segeer- straat. Hij hoopte dat dit ook het beeld der gemeente zou zijn. En gelukkig is het in ons vaderland nog zoo dat de overheid voor het godsdienstig leven steeds welwil lende belangstelling en eerbied heeft. Behalve de burgemeester, woonden wet- den wethouder Boassou, de gemeente secretaris, en vele belangstellende niet- leden der gemeente de wijdingsplechtig heid bij. Na afloop vereenigde zich de kerke- raad met de afgevaardigden en genoodig den in het ruime vergaderlokaal, waar vaardige handen de door de firma Van Nelle aangeboden koffie serveerden. De „letter" der wet. De „Harderw. Crt." meldt het volgende; 't Moet gebeurd zijn niet zoo ver van Harderwijk. Een boertje vervoert een vrachtje aard appelen, niet gedekt door een vervoerbe- wijs. Iemand, belast met bet toezicht op de naleving van 's lands wetten ten op zichte der aardappelen, houdt hem aan. „Mag ik uw vervoerbewijs zien?" vraagt deze. ,,'k Heb er geen," antwoordt ons boertje. „Dan moet ik je aardappelen in beslag nemen," aldus de aanhouder. Waarop ons boertje voor de oogen des verbaasden aanhouders den inhoud van zijn zakken uitstortte op den weg en zegt: „De aardappelen kun je in beslag nemen, maar de zakken niet. Raap ze maar opl" Botersmokkeloentrale. De douanebeambten in Limburg zijn tot de ontdekking gekomen, dat de groote smokkelhandel van Duitsohe boter in het grensgebied van uit een centraal punt wordt geleid. Men is er b.v. achter gekomen, dat in da afgeloopen week nabij Arcen een bij eenkomst heeft plaats gehad van ver- sohillende smokkelbenden. Deze sohijnen gezamenlijk de boter van Duitsohe fabri kanten te betrekken en onderling overleg te plegen, waar en wanneer de partijen boter over de grens gebracht moeten worden. De plaatsen Siebengewald, Ar cen en Kerkrade zijn de voornaamste doorgangspunten van dezen uitgebrei- den smokkelhandel. Auto verongelukt in den mist. Zondagavond heeft even buiten het dorp Ede, een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Vier jongelui uit Veenendaal hadden aldaar een auto ge huurd en keerden op genoemd tijdstip, aa in Ede gedanst te hebben, huiswaarts. Waarschijnlijk tengevolge van den mist is de wagen, die bestuurd werd door den 20-jarigen v. R., tegen een boom gereden, dwars over den weg geslingerd en aan de andere zijde tegen een tweeden boom ge botst. De vier inzittenden werden er uit ge smakt. Twee van hen, de 20-jarige v. R. en de 23-jarige v. d. P. bleken, toen men hun te hulp schoot, zeer ernstige verwon dingen te hebben opgeloopen. Zij zijn in bewusteloozen toestand naar het Diaco- nessenhuis te Arnhem overgebracht. De beide anderen, de 23-jarige B. en de 20- jarige D., hadden minder ernstige ver wondingen opgeloopen. Zij konden later huiswaarts keeren. Smokkelauto onder vuur genomen. Gistermorgen, om streeks 6 uur, werd te Arcen door doua nebeambten en marechaussees een vrachtauto gezien, die in razende vaart naderde en waarvan de bestuurder het halt-signaal der douanebeambten volko men negeerde. De beambten en mare chaussees namen de auto onder vuur. Een kogel drong door de zijruit der ca bine, echter zonder een der beide inzit tenden te treffen. Deze waren echter zoo danig geschrokken, dat zij de auto tot stilstand brachten. De douanebeambten arresteerden de beide smokkelaars, zekeren F. en zeke ren H., beiden van Nederlandsche natio naliteit, die te Arcen in de marechaus seekazerne werden opgesloten. De auto, met 2500 K.G. Duitsohe boter, werd in beslag genomen. Van een Prins, een adju dant, een agent en van „Toon- t j e". Het ia 6.45 uur n.m. Voor het huis Peperstraat 16 te Den Bosch staat een auto; rechts en links een politieagent. De deur gaat open en Z. K. H. Prins Hen drik treedt naar buiten, om zich naar het ZwanenbroederShuis te begeven. Den links staanden agent ziende, zegt Z.K.H.„Zoo, Meijrink, hoe gaat het er mede?" Meijrink doet eenige stappen voorwaarts, brengt het militair saluut en zegt: „Uitstekend, Koninklijke Hoogheid", waarop Z.K.H. hervat: „Nou je broer (lakei van Z.K.H.) maa'k't het best hoor, ik zal hem je groe ten overbrengen en hij zal het prettig vin den, als ik hem morgen zeggen kan, dat het je goed gaat". Met een stevigen hand druk neeant Z.K.H. van Meijrink afscheid. Het is 9 uur 82. Z. K. H. stapt in den trein, gevolgd door zijn adjudant om zich wederom naar de Residentie te begeven. Het portierraam wordt neergelaten om Z. K. H. nog de gelegenheid te geven, zich met den heer Commissaris der Koningin en den Burgemeester nog eenige «ogen blikken te onderhouden, De adjudant van Z.K.H., die hier ruim een kwart eeuw geleden bij het tweede regiment infanterie verscheidene jaren in garnizoen heeft ge legen, zegt tegen den burgemeester: „Kijk, daar staat Toontjel", (de reeds bejaarde bediende, die zich met t wagentje van het stationsrestaurant als gewoonlijk bij den vertrekkenden trein geposteerd had), die mij vroeger met da omnibus van Piet Mul ders zoo dikwijls naar het station reed; roep hem eens even, 'ik zou hem nog graag een goeden dag zeggen". De (burgemeester roept Toontje om nader hij te komen. Toontje kom't en gaat naar het portier. De adjudant zegt: „Hoe gaat het er mede Toontje, ik wilde je nog eens even goeden dag zeggen." „Best, Jonker", antwoordt Toontje. De adjudant opent zijn beurs en geeft Toontje 'n hand met iets erin en de Prins, ofschoon Toontje hem vreemd was, deed precies 'hetzelfde, daaraan toevoegen de: „Dag Toontje"! Toontje neemt zijn petje af. Toontje wilde antwoordden, maar Toontje 'kan niets zeggen, te zeer getroffen door die hartelijke .gulheid. Het gevaar van gladde we gen. Onder Vught had gisterenmiddag een ernstig auto-ongeluk plaats, dat voor de betrokkenen nog goed is afgeloopen. Een auto bestuurd door den heer v. D. uit Veisen, moest uitwijken voor een bier wagen. Daarbij kwam de auto te slippen en gleed over den gladden weg, juist toen uit de richting Boxtel een andere au to naderde bestuurd 'door Ir. baron van Voorst tot Voorst, 'inspecteur van het L.O. te Den Bosch. Een botsing was niet te vermijden. De auto van baron van Voorst tot Voorst werd door die van den heer v. D. gegre pen, van welke laatste het portier werd opengerukt, met ihet gevolg dat de heer v. D. en zijn echtgenoote uit den wagen werden geslingerd. Spoedig was hulp ter plaatse en werden de heer en mevrouw van D., welke laatste bewusteloos was en Ir. baron van Voorst tot Voorst met zijn mede-passagiers imr. Adelmeyer en mr. Earners, in een nabij gelegen woning bin nengebracht, waar geneeskundige hulp werd verleend. 'Het bleek, dat allen er vrij goed waren afgekomen en ^hoofdzakelijk door glasscherven waren gewond. De auto's hebben ernstige schade ge ledien.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 6