TWIJFELT U NOG? 14. 12. k VERKOOPHUIS Kerknieuws Predikbeurten. Gemengd Nieuws Rechtszaken Land- en Tuinbouw Finantiëele Berichten Telegrammen. Marktberichten. Advertentiën. 00 H U W E L IJ K Bedenk dan slechts, dat KLAVER als de grootste Kleedingffirma van Zeeland met haar jarenlange ervaring, haar machtige inkoop.organisatie en een ongeëven- aarden omzet, ook Uw vertrouwen niet kèn beschamen Slechts één proef zal ook U voor altijd winnen voor onze solide ULSTERS I Laat ze U toonen In die fijne vischgraat of diagonaal dessins en dan voor slechts 50 50 Gaat echter ook met volle vertrouwen naar KLAVER, wanneer U minder te besteden hebt. U zult immers tevergeefs zoeken naar grooter tegenwaarde, dan wij U bieden in ULSTERS voor slechts 90 90 75 En onze FIETSJEKKERS, nu dat weet U, daar is maar één adres voor.... KLAVERI 75 95 95 En met KINDER-ULSTERS, MARINE-JEKKERS, REGENKLEEOING en WERKKLEEDING Is het precies zoo. LAAT ONS HET U BEWIJZEN! EN PROFITEERT ER VAN! LANGE NOORD6TRAAT MIDDELBURG Op eeonomiich gebied staan we voor do vra&g, of we aan de arme Indische bevol king (sommige gezinshoofden verdienen fO.10 per dag) de goedkoope producten uit Japan mogen onthouden, om onze Ne- derlandsche industrie te steunen, Mogen we den armen inlander dwingen meer uit te geven? Misschien is hier iets te berei ken doordat Indië en Nederland weder- k e e r i g enkele producten steunen. Zoo worden nu, evenals bij de afschaf fing van het cultuurstelsel, van het Ne- derlandsche volk in het belang van Indië offers gevraagd. Spr. hoopt, dat het be reid is. die te brengen en dat God den lei der der A.-R. partij, die tevens Minister van Koloniën is, wijsheid geven moge om te handelen in het belang van Indië en Nederland. Op deze rede volgde nog eenige bespre king. Een viertal der aanwezigen stelde vragen, die door dr Rutgers op duidelijke wijze werden beantwoord. De spreker besloot deze welgeslaagde vergadering met dankgebed. Kapelle. Op de meest eervolle wijze is door de Nederl. Spoorwegen ontslag ver leend aan den heer Gerard Spijk te Ka pelle (Z.) als spoorwegarbeider voor weg en werk, na een staat van 43 jaren trou wen dienst. Colijnsplaat. In de gisteren gehouden vergadering van ingelanden van den pol der Oud-Noord-Beveland waren 45 van de 51 stembevoegde ingelanden tegen woordig of vertegenwoordigd. Besloten werd tot het aanleggen van den dijkberm tegen den Emelissedijk tusschen de pol ders Oud- en Nieuw-Noord-Beveland. Het grondwerk werd gegund aan de heeren L. Goulooze en D. Serier alhier voor f 1242. Verder werd besloten met 34 tegen 11 st. aan de Prov. Staten te verzoeken de pol ders Oud- en Nieuw-Noord-Beveland tot één polder samen te voegen, indien in de op 6 Nov. a.s. te houden vergadering van Ingelanden van den polder Nieuw-Noord- Beveland eenzelfde besluit wordt geno men. Voetbal. Kapelle. Een Kapelle-combinatie speel de Zaterdag tegen Heinkenszand II op het terrein van Kapelle. Uitslag 70 voor Kapelle. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Enschedé (Evang.), G. G. Schellenberg te Markelo. Voor Nieuw- Weerdinge, F. G. Willekes te Spijk. Geref. Kerken. Bedankt voor Bergentheim, D. Middel koop te Mildam. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Terneuzen, J. D. Barth te Borsselen. Woensdag 1 Nov. Ned. Herv. Kerk. Ierseke vm. en nm. ds Engelsma. Geref. Kerken. Ierseke vm. en nm. ds Scheele van Ka pelle. Geref. Gem. Aagtekerke vm., nm. en av. ds v. Oordt te Opheusden. Ierseke, vm., nm. en av. ds Kersten. Jachtongeluk. Zondag had de heer v. R. uit Eindhoven, op jacht zijnde bij Stiphout (N.Br.), het ongeluk zijn eigen drijver bij het aanleggen op een haas in het linkeroog te schieten. De man is per auto naar het ziekenhuis te Eind hoven vervoerd. Hij zal het oog moeten missen. Inval in een drukkerij. In verband met het publiceeren van opruien de artikelen, waarin o.a. werd opgewekt tot dienstweigering is gisteren door den Off. van Justitie te Groningen een inval gedaan in de drukkerij van 'het gebouw „De Volharding" aan het Hoendiep te Groningen, waarin gedrukt wordt het anarchistisch weekblad „De Aribeid". Er werden verschillende papieren in beslag genomen, terwijl 'tevens eenige onderdee- len van een zetmachine en de pers wer den meegenomen, waardoor de drukkerij niet meer in bedrijf kan worden gesteld. Er is proces-veibaal opgemaakt, terwijl tegen den schrijver der artikelen een ver volging zal worden ingesteld. Winkeldiefstallen te En- achedé. Gisterennacht is de juweliers firma Heijmana te Enschedé het slacht offer geworden van een brutale inbraak. Dieven 'hebben de etalageruit ingetrapt en daarop verschillende zilveren en gouden voorwerpen uit de etalage geroofd. Onder meer namen zij vijftien horloges en een partij lepels en vorken mee. Blijkbaar zijn zij in hun werk gestoord, want in eenige nabije Straten, werden versdhillende gestolen voorwerpen terug gevonden. De dieven zijn er echter met het grootste deel van den buit vandoor. Eveneens is er ingebroken 'bij de con- fedtie-firma F., waar voor ongeveer 70 80 gulden aan stoffen werd ontvreemd. Ook is nog 'bij de kruideniersfirma L. ingebroken. Hier is een bedrag aan geld uit de toonbanklade ontvreemd. Notaris gearresteerd. Gis teren is te Maarssen gearresteerd notaris G. A. Ie J. als verdacht van valsohheid in geschrifte en verduistering meermalen ten sedeele van verschillende personen te Maarssen te hebben gepleegd. Hij is naar Utrecht overgebracht. In den loop van 'den dag Is notaris le J. verhoord, waarbij verdachte bekende on regelmatigheden te hebben gepleegd. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. Van een paard gevallen. Te Halfweg is gistermiddag de 19-jarige G. M. van een paard, dat door 'hem zon der zadel 'bereden ward, gevallen. De man werd met een ernstige beschadiging van de wervelkolom opgenomen en naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand ds hope loos. i De Grisis-Zuivelcentrale. De statuten van de crisis-zuivelcentralo bepalen, dat erkend belanghebbenden in den zin van het crisis-zuivelbesluit zijn diegenen die door den voorzitter van de crisis-zuivelcentrale zijn erkend. De landbouwer P. J. P. te Ossenisse had zich te verantwoorden voor den kan tonrechter te Hulst ter zake van het als erkend belanghebbende niet voldoen aan het voorschrift van het crisis-zuivelbe sluit, n.l., dat hij geen aanteekening van den gang van zaken in zijn bedrijf heeft gehouden. D'e kantonrechter sprak den veroordeel de vrij, doch in hooger beroep heeft de rechtbank te Middelburg overwogen, dat uit het zijn van landbouwer en het zich willen aansluiten bij de zuivelproducenten voldoende blijkt, dat verdachte belangheb bende is. Tegen dit vonnis ia verdachte in cas satie gekomen bij den Hoogen Raad, voor welk college mr Adriaanse uit Middelburg betoogde, dat deze kwestie in Zeeland veel moeilijkheden baart en in hoogste instan tie dient te worden uitgemaakt of deze landbouwer, die niet is erkend door den voorzitter der crisis-zuivelcentrale. toch beschouwd moet worden als belangheb bende in den zin der wet. Op 13 November zal de procureur-ge neraal conclusie nemen. Coöp. Suikerfabriek Dinteloord. Gisteren bestond de Coöperatieve Beet wortel Suikerfabriek Dinteloord 25 jaar. De oprichting van de Dinteloord en het succes van deze onderneming heeft den stoot gegeven tot de oprichting van ver scheidene andere coöperatieve fabrieken. De groei van de onderneming geduiende de afgeloopen 25 jaar blijkt wel het dui delijkst uit de navolgende cijfers: In de eerste campagne (1909) werden verwerkt 63 millioen k.g. bieten, welke 87.000 zak ruwsuiker van 100 k.g. ople verden. De fabriek werkte toen met 475 arbeiders. Deze campagne duurde 73 da gen. In 1932 werden niet minder dan 241 millioen k.g. peeën verwerkt, 1150 ar beiders vonden werk in een campagne, welke 90 dagen duurde, terwijl 304 man buiten de campagne werkzaam was. In dat jaar werden niet minder dan 462.000 zak witsuiker gefabriceerd. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamscbe Ef fectenbeurs ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers hedeo Ned. Handel Mij. 47 )4 48 Philips Gloeilampen G.B. 216 218 Unilever 87 85)4 Anaconda Copper 9)4 8 Bethlehem Steel 19% 18 U.S. Steel Corp. 26% 25 Koninkl. Petroleum 173 172)4 Shell Union 5)4 5% Amsterdam Rubber 93 92 Ned. Scheepvaart Unie 43)4 44)4 Deli Maatschappij 100 101)4 Handelsverg. Amsterdam 170 169 5 pet. Nederland 1932 101)4 101)4 4)4 pet. Ned.-Indië 1926 86)4 86)4 4 pet. Nederland 1933 99% 100 De stemming op de locale markt was 'bij wat meer handel gunstig, speciaal Phi- lipslampen waren gevraagd. Ook de beleg- gingsmarkt was vast. Amerikanen waren lusteloos en met afbrokkelende koersen. Wisselkoersen. Amsterdam, 31 _Oct., 2.30 u. Londen 7.83—7.85)4. Parijs 9.69—9.71%. Brussel 34.5634.59. Berlijn 59.14^-59.16. New-York 1.63—1.65)4. PURMEREND. Zondagavond is de heer L., ambtenaar ter secretarie en agent der arbeidsbemiddeling, toen hij op een autobus liep te wachten, na een woordenwisseling door den arbeider v. D. in het gezicht geslagen. L. heeft daar op v. D. met een wandelstok enkele harde klappen gegeven. Van D. beweert, dat L. eerst geslagen heeft. HEERENVEEN. Vanmorgen te 5 uur is een veeauto uit Beusichem in volle vaart tegen een boom gereden. De auto werd grootendeels vernield, terwijl de be stuurder en de twee andere inzittenden, die alle door vermoeidheid in slaap wa ren gevallen, werden gewond. De muiterij op „De Zeven Provinciën". SOERABAJA. Voor de militaire recht bank hebben terecht gestaan een aantal inlandsche schepelingen beschuldigd van muiterij op De Zeven Provinciën. De Fiscaal eischte tegen Kardilarang, Tichumena, Manuputty, Soedijana, Pari- nussa, Wahap, Sarif, Posumah, Rame- lan, Soewarso, Ardani, Saleh, Mintje, Hendrik, Soekardjo, Abdukkarim Ach- mad, Portodikardjo, Satapikalawan resp. 18, 10, 14, 15, 8, 6, 9, 8, 6, 6, 8, 8, 16, 16, 14, 7, 9, 7, 9 jaren gevangenisstraf, met aftrek van prev. hechtenis, en verbod om bij de militaire macht te dienen. De verdediger pleitte op formeele gron den vrijspraak. MAASTRICHT. In den nacht van Maandag op Dinsdag is de 57-jarige H. Coelen, oud-wethouder van Rijckholt, door een auto overreden en in bijna let terlijken zin vermorzeld. Het hoofd van den man was niet te vinden. De auto is doorgereden, maar de chauffeur heeft zich later gemeld. In de auto zat ook de commissaris van politie te Maastricht. LONDEN. Het eiland Jamaica is door een wervelstorm geteisterd. De fruitoogst is voor een deel vernield. In het Noor den van het eiland zijn bijna alle spoor lijnen buiten bedrijf gesteld. De schade wordt op 100.000 pd. st. geraamd. BRUSSEL. De Belgische regeering heeft aan de ambtenaren het lidmaat schap verboden van organisaties, wier actie tegen den staat gericht is. (De Vlaamsche nationalisten en de commu nisten.) HALIFAX. Een hevige storm heeft in New Schotland groote schade aangericht. Verschillende schepen zijn lek geslagen. Staat van beleg in Palestina. JERUZALEM. De Britache hooge com missaris heeft in verband met de jongste onlusten den staat van beleg afgekondigd voor geheel Palestina, waardoor de hooge commissaris met vérstrekkende dictato riale volmachten op schier elk gebied be kleed wordt. Hij heeft o.a. het recht per sonen te arresteeren, controle te oefenen op het geheele verkeer en eigendommen te onteigenen of te vernietigen. Verder is een scherpe censuur op Arabische, En- gelsche en Joodsche bladen ingesteld. Goes, 31 Oct. 1933. Haver 5.506, kookerwten 7.509, kroonerwten 9.2510.50, schokkers 11 13.50, bruine boonen 88.25, maanzaad 18—19 gld. Aanvoer klein, handel flauw. Eieren per 100 stuks 5.40, middenpr. p. 25 st. 1.35, winkelprijs 6.50 gld. Boter per kilo 1.50, middenpr. p. pond 0.75, winkelprijs 0.85 gld. Fabrieksboter f 0.90, eendeieren f 5, poeleieren f 3, afwijkende boter 60 ct. Noteering van boter- en Bierhandela ren: boter 70 ct., eieren f 5.40, kleine id. f 3, eendeieren f 5 p. 100 stuks. Veel aanbod van boter, maar geen vraag. V.P.Z. Aanvoer 3930 eieren. Prijs f 5.70 p. 100 stuks. GOES. Veilingsvereeniging Zuid-Beve land. Groentenveiling van 30 October. Spruiten 915, Spinazie 12, Kassnijboo- nen 1441, Uien 2.302.40, idem kleine 0.80, alles per 100 Kg. Bloemkool 1.50 10, Savoijekool 14, Roodekool 2.30 Boerekool 2, Kropsla 1.70, Andijvie 0.70 1.70, idem krul 1.20, alles per 100 Stuks; Wortelen 7, Prei 89, Selderij 0.50—0.60, alles per 100 bos. Diversen: Blauwe Druiven 3637 per 100 Kg.; Chrysanten 616 per 100 pot. MIDDELBURG. Veiling van 30 Oct. Veldsla 1315, spinazie 813, wage- naarsboonen 1420, suikerboonen 16 17, stoksnijboonen 3646, stokprincesse- boonen 17, roem van Holland 1351, spruiten 1020, witlof 1322, koolrapen 13, wijnpeen 3, peen 23, uien 13, kroten 2, roode kool 2, zilveruien 8 ct. alles per k.g.; peen 3,56, rapen 1,5 4, kroten 1,5—3, prei 27, selderie 0,5 2, knolselderie 2, radijs 1,5, rammenas 1,5 ct. alles per bos; savoye kool 22,5, roode kool 2,55, boere kool 12,5, witte kool 3, bloemkool 215, andijvie 0,51,5, kropsla 0,52 ct., alles per stuk. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 1 November: Matige tot krachtige Zuid-Westelijke tot Westel. wind, betrokken tot zwaar be wolkt, regenbuien, later iets kouder. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind hedenmorgen 8 u. 55 aan de posten van Hoek van Holland tot Nieuwersluis: Weest op uw hoede. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 u.: 754. Licht op voor fietsers' Woensdag 5 u. 10 min. De Heer en Mevrouw KEIJZER— BOM geven met dank aan God kennis van de geboorte van hun zoon IZAAK JOHANNES PIETER. Wemeldinge, 30 October 1933. „Pijdak". Ondertrouwd: L. L. ORTELEE en J. BOUTENS. Iloogendijk 150. Havenstraat 90. Zaandam, 31 October 1933. Toekomstig adres: Hoogendijk 150 Zaandam. Voor uw innige deelneming en meeleven, ons betoond na het over lijden van onzen lieven Zoon JACOBUS DE GRAAFF, betuigen wij hiermede onzen op rechten dank. Uit aller naam: C. DE GRAAFF. Goes, October 1933. WOENSDAG 1 NOVEMBER de lezing over het boek „Prediker" door Ds L. NIEUWPOORT, in de Engelsche Kerk te Middelburg, des avonds te 8.15. Onderwerp: „Doodloopende wegen", Pred. 112 en 2 26. Vragen kunnen schriftelijk ge steld worden. Weduwnaar met ruim kapitaal, 60 jaar, Gereformeerd, wenscht ken nismaking met nette Weduwe of Jongedochter, liefst ook eenigszins bemiddeld. Geref. of Ned. Herv., leeftijd 4858 jaar, om een geluk kig huwelijk aan te gaan. Brieven onder letters H. H,, Bureau Dag blad „De Zeeuw", Goes. Wordt gevraagd, wegens omstan digheden der tegenwoordige een nette Huishondster, N. H., en mid- delb. leeft., uit den boerenstand, bij Wedn. met zoon, op een dorp in Z.- Bev. Brieven onder No. 23, Bureau „De Zeeuw", Goes. AMERIKA*»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 2