De uilgaven moeten omleeg 0» AKKEfcUCHETS EERSTE BLAD. DINSDAG 31 OCTOBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. S8 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnummor 11. Postchèquo on Girorokoning 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tolof. 250. Dlrecteur-IIooIdrcdacteur: II. ZUIDEMA. 2)eZeeuw Abonnementsprijs 2.50 per kwartaal) weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden modcdcolingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10,75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0,85. Bij contract belangrijke korting. Het behoeft geen verwondering te wek ken, dalt de financieele toestand van het Rijk en vele gemeenten de grootste zorg baart. De uitgaven zijn enorm uitgezet de laatste jaren. Er is geen punt van eenig publiek be lang, waaraan geen zorg is besteed. Alles is in ons landje tot in de puntjes geregeld. En dat valt in vele opzichten toe te jui chen. Het bezwaar da echter dat de bevol king langzamerhand niet meer in staat is de zware lasten te dragen. Dat de uitgaven zeer sterk zijn opge voerd blijkt duidelijk als we naast elkaar leggen de Rijksbegrootingen van 1878, dus ruim een halve eeuw geleden, en die van 1934. In 1878 werd ook reeds geklaagd oveT de zware lasten. En 'het was mede met het oog daarop dat in de toelichting van „Ons Pogram" een begrootingsstaatje werd opgenomen om duidelijk te maken, dat men op inkrimping van het budget bedacht behoorde te zijn. Voor het jaar 1850 waren de uitgaven van het land geraamd op ruim 69 mil- lioen gulden. Dit bedrag was in 1878 ge stegen tot bijna f 119 millioen. Een stij ging, die velen in die dagen met zorg vervulde. Wij: laten het staatje van 1878 hier vol gen met daarnaast de uitgaven zooals, die voor 1934 zijn geraamd. 1878 1934 Huis des Konings f 950.000 f 1.850.000 Hooge colleges 600.000 - 1.932.089 Buitenl. Zaken - 600.000 - 3.622.933 Justitie - 4.500.000 - 26.255.769 Binnenl. Zaken - 29.000.000 - 13.186.504 Onderw., K. en W, - 154.310.930 Waterstaat - 75.341.751 Marine - 1.400.000 Oorlog - 22.500.000 - 57.887.483 Nat. Schuld - 27.000.000 - 97.372.201 Financiën - 17.500.000 - 143.075.705 Koloniën - 2.000.000 - 4.714.418 Economische Zaken - 11.790.269 Sociale Zaken - 109.164.740 Onvoorzien 30.000 f 118.650.000 f 730.534.792 Een zuivere vergelijking is niet moge lijk, omdat nu de uitgaven anders zijn verdeeld en nieuwe departementen wer den opgericht. Zoo ressorteerde vroeger' b.v. Onderwijs onder Binnenlandsche Za ken, evenals Waterstaat, terwijl Oorlog en Marine gescheiden waren. Toch blijkt uit deze cijfers, ook als we rekening houden met de toename der be volking en met de speciale crisisuit gaven, die thans de begrooting drukken, dat de uitgaven zeer belangrijk zijn ge stegen. En dan is nog geen rekening gehouden met de uitgaven van de Provinciën en ge meenten, 'die in 1878 volgens van bevoeg de zijde verstrekte gegevens geraamd werden op in totaal f 50 millioen. Dit' laatste cijfer spreekt wel heel sterk, als we in de bladen lezen dat al leen op de eerste ontwerp-begrooting van Amsterdam een bedrag van f 23 millioen moest worden bezuinigd. Het behoeft, wanneer we op deze cij- fers letten, niet te verwonderen, dat de druk der belastingen zwaar wordt ge voeld, en dat door de Regeering diep in grijpende maatregelen moeten worden ge nomen, om aan dezen toestand een einde te maken. Wij hebben ons een tijdlang de hoo- ge uitgaven zonder al te veel bezwaar kunnen getroosten. Wie 't breed heeft, kan het ook breed laten hangen. Maar nu wij zeggen niet: armoe troef is maar dan toch de draag kracht der bevolking sterk is verminderd, nu is het ook noodig dat aan de onzinnig ra? u^£aven een einde wordt gemaakt. Htet eerst noodige is uit den aard der zaak, dat de begrootingen sluitend worden gemaakt, desnoods met verhoo ging der toch al zware lasten. Maar als eenmaal het evenwicht Is hersteld, dan is het ook noodig dat over heel de linie de uitgaven naar beneden worden gebracht. Het kan op deze wijze niet doorgaan, Beseft moet weer worden, dat zuinig heid de moeder is ook van de nationale Porceleinkast. Het proces-van der Lubbe. Is dat rechtspraak? Re „Msb." wil den vinger leggen op de sion snel vermenigvuldigende teekenen van geïrriteerdheid, welke bij den presi dent vallen waar te nemen. Of de president aan oververmoeidheid begint te lijden; of bet Berlijnsche milieu een druk op hem uitoefent; of aan welke andere krachten hij is blootgesteld, weten wij niet. Zeker is echter, dat de gelijk matige houding van den president, wel ke hij een tijd lang gelijkelijk tegenover alle procesdeenemers innam, snel aan 'het wijken is en plaats maakt voor een andere, die met den besten wil van de wereld niet meer goed te praten valt. Van den aanvang af heeft de president moeite gehad, de mentaliteit van Dimi- troff met zijn dynamisch temperament te begrijpen. Het recht van Dimitroff om zich na elke uitspraak van een getuige te uiten, wordt nu al meer ingeperkt en de toon waarop hij wordt aangesproken, begint meer en meer op snauwen te gelijken. De geprikkeldheid begint zich nu ook over de getuigen uit te breiden, maar niet over allen. D'at is het pijnlijke van het geval. De nationaal-socialistische getui gen zijn namelijk voor snauwen gevrij waard. Zij worden behandeld met voor zichtigheid en lieftalligheid. Dit onder scheid is zóó kras geworden, dat men aan den toon, waarop het hof een getuige aanspreekt, al dadelijk kan opmaken, tot welke staatkundige partij deze getuige behoort. Twee koningen ontmoeten elkaar. Koning Boris van Bulgarije heeft zich, vergezeld van minister-president Moes jan ov, naar de op den linker Donau-oever gelegen Roemeensche havenplaats Rama dan begeven, waar hij door koning Carol van Roemenië, in wiens gevolg zich de Roemeensche minister-president Waida en de minister van buitenlandsche zaken Titulesco bevonden, aan boord vaü het Roemeensche koniniklijke jacht plechtig werd ontvangen. In deze bijeenkomst werden politieke, economische en cultureele kwesties be sproken. Er werd besloten tot de instelling van twee gemengde commissies, om alle bij zonderheden uit te werken. Op politiek gebied kwam een toenade ring tot stand tusschen Bulgarije en de andere Balkanstaten. Er zal binnenkort een bijeenkomst der beide koningen plaats vinden te Boekarest waaraan ook zal worden deelgenomen door den koning van Joego-Slavië. De toestand in Palestina, De spanning in Palestina duurt voort Het aantal dooden bij de onlusten is ge stegen tot 33, daar drie zwaar gewonden bezweken zijn. Alle poorten van Jeruzalem worden door de politie, die niemand laat binnen komen of vertrekken, bewaakt. Te Haifa is de opwinding onder de Arabieren zeer groot; bij een straatbetoo- ging werd Maandag, evenals in 1929, ge roepen: „doodt de joden". De algemeene staking duurt nu reeds drie dagen onafgebroken voort. Alle Ara bische winkels zijn nog steeds gesloten. Ook te Damascus is een algemeene sta king geproclameerd ten teeken van sym pathie met de Palestijnsche Arabieren. In alle moskeeën te Damascus zijn de bij de onlusten gedoode Arabieren herdacht. De onrust op Cuba. In geheel Cuba is een algemeene sta king van 72 uur uitgeroepen, welke zich uitstrekt tot het transportwezen, de licht en krachtwerken en de waterleiding. Een aanal petroleum-maatschappijen, waaronder de „British Shell", de „Stan dard Oil" en de „Sinclair Oil', hebben een lockout uitgevaardigd, als gevolg van hun weigering te voldoen aan een zeven tigtal eischen van hun personeel. De regeering is blijkbaar niet in staat de orde te handhaven en staat op den rand van den afgrond. Prof. A. Calmette f. Professor Albert Calmette is te Parijs op 70-jarigen leeftijd overleden. In 1886 werd de overledene tot arts be vorderd. Zijn naam is nauw verbonden met het serum tegen tuberculose. In samenwerking met Guérin gelukte het hem, een serum samen te stellen voor de preventieve bestrijding der tuberculose bij het jonge kind. Hij gaf het den naam G. G. G. Calmette en Guérin bereikten dat resultaat door de langdurig voortge zette studie van de tuberculose bij het hoornvee. Het sneeuwt en vriest. In Noord- en West-Zwitserland en ook in het Zuiden van Baden is Zaterdagmor gen vrij veel sneeuw gevallen, tot in de la ger gelegen gebieden toe. Alle bergen wa ren wit. Ook Zondagmorgen is het weer gaan sneeuwen. Overal is de temperatuur sterk gedaald. Het weer aan de Fransche kust is thans reeds gedurende 8 dagen zeer slecht. Hevige rukwinden gaan met sneeuw en hagel gepaard. Vele schepen worden in de havens opgehouden. In verschillende deelen van Frankrijk, vooral in het gebied van Bourbonnais en Berry blijft de zware sneeuwval aanhou den. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 30 c.M. hoog. Sedert 30 jaar is een derge lijke zware sneeuwval zoo vroeg niet voorgekomen. Te Charolles heeft het drie graden gevroren. In het Juragebergte ligt de sneeuw reeds 40 a 50 c.M. hoog, zoodat de win tersport hier reeds beoefend wordt. Korte Berichten. De Duitsche Minister-President Go ring heeft Zaterdagavond te Essen het woord gevoerd. In deze rede sprak Go ring ook over den brand in het rijksdag- gebouw. Wanneer het Tijksgerechtshof niet te beslissen had, zou de brandstich ter binnen 24 uur zijn opgehangen. Gistermorgen bemerkte men in de aula der Technische Hoogeschool te Wee- nen een doordringenden reuk. Het bleek dat in de aula en in de gangen flesschen met traangas waren geworpen. In enkele collegezalen moesten de colleges gestaakt worden. Een onderzoek werd ingesteld en drie studenten werden gearresteerd. De uitbetaling van de kweekerscredieten Volgens den heer Vervoorn zijn de cre- dieten, welke ingevolge de getroffen re- geeringsmaatregelen, aan de daarvoor in aanmerking komende kweekers zouden worden verstrekt, in verscheidene geval len niet uitbetaald, zelfs geruimen tijd na dat deze credieten door de daartoe aange wezen autoriteiten waren goedgekeurd Genoemd Kamerlid heeft nu aan den mi nister van Economische Zaken gevraagd, of Z.Exc. bereid is te bevorderen, dat de goedgekeurde credieten zoo spoedig mo gelijk worden uitbetaald en de afdoening der nog loopende zaken zonder vertraging geschiedt. Zorgelijke toestand der mijnwerkers. D'e Prot. Chr. Mijnwerkersbond beeft met het oog op de buitengewoon zorge lijke omstandigheden, waaronder de mijn arbeiders in dezen tijd gebukt gaan, een schrijven gericht aan de contact-commis sie voor het mijnbedrijf, waarin met ster ken aandrang gevraagd wordt om dit jaar aan de mijnarbeiders een ex tra-ui t- keering te verstrekken, minstens ter groote van een week loon. De C. A. O. in de Typografie. De R.-K. Grafische Bond heeft zich met 2974 tegen 413 stemmen voor aan vaarding van de gewijzigde overeenkomst uitgesproken. Gemeente-loonen in Amsterdam. Naar de „Telegr." verneemt, zal de be zuiniging op de loonen van het Amster- damsche gemeentepersoneel verkregen worden door een stelsel van verschillende maatregelen. In de eerste plaats zal een aantal bij slagen en toelagen vervallen. Ten stad- huize noemt men dat: de „franje" zal verdwijnen. Verder zullen alle groepen een ver mindering ondergaan, terwijl enkele af- deelingen van de werklieden in een lagere groep zullen worden ondergebracht. Van het denkbeeld om een extra kor ting toe te passen op de ongehuwden en op de gehuwde vrouwen is men terugge komen. Wel wordt overwogen om de amb tenares, die in het huwelijk treedt, ontslag te verleenen. Ten slotte zal ook de wachtgeldveror dening onderhanden worden genomen en de zeer gunstige bepalingen worden her zien in een voor het personeel ongunsti- gen zin. Het stelsel der tijdelijke kortingen wordt verlaten, d.w.z. de loonen worden opnieuw en dan op een lager niveau vast gesteld. De nieuwe loonen treden in wer king met ingang van den eersten Januari 1934. Een Kamerlid veroordeeld. De Hooge Raad heeft gisteren verwor pen het cassatieberoep van Roestam Ef- fendi, lid der Tweede Kamer, die terzake van opruiing tot gewelddadig optreden van het openbaar gezag in een vergade ring te Tiel, door bet Hof te Arnhem tot 1 maand gevangenisstraf is veroordeeld. Nieuwe tegenvaller te Zaandam. Voor eenige weken verraste Zaandams burgemeester de gemeente met de blijde tijding, dat hij er in geslaagd was, een sluitende ooncept-begrooting voor 1934 samen te stellen. Tegelijk met het bekend worden van het feit, dat het bedrag van van f 60.000 dat de gemeente Zaandam in 1934 minder dan in 1933 zal ontvan gen uit het Gemeentefonds, bleek echter, dat met dit stropje geen rekening was gehouden, Voorts blijkt, dat men het te- 'n Beetje hoofdpijn, 'n beetje kou gevat, heelemaal zoo onprettig doordat Ge het eigenlijk veel te druk hebt gehad en te weinig gesla- Niderlandsch pen. Neem vanavond een of Product twee "AKKERTJES" en na vroeg naar bed. Morgenoch tend staat ge als een ander mensch op, vol energie en roemt dit kostelijke middeL Per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dut voortaan ulttluitendt Volgent recept van Apotheker Dumont "AKKERTJES" kort over 1933, groot f 87.000, ook buiten beschouwing heeft gelaten. Zaandam zit dus opnieuw in de begrootingsmisère. Het ongeluk bij het ontgroenen te Utrecht. Op de vragen van mejuffrouw Katz be treffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege in verband met het onlangs plaats gehad hebbend ongeval bij de jongste ontgroening der aanstaande leden van 't Utrechtsche studentencorps, heeft minister Marchant geantwoord, dat artikel 117 der Hooger-onderwijs-wet den rector-magnificus en den senaat aanwijst als de autoriteiten, die tegen overtreding der tucht of bij wangedrag repressief op treden. Zij stelt van de uitspraak des se- naats beroep open op den minister. In bet onderhavige geval is de genoem de autoriteit thans diligent. Steun aan noodlijdende gemeenten. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van gemeenteambtenaren beeft in ver band met de indiening van het wetsont werp tot steun aan noodlijdende gemeen ten een adres gericht aan de Tweede Ka mer, waarin verschillende bezwaren te gen bet wetsontwerp worden ontwikkeld en verzocht deze bezwaren in ernstige overweging te nemen, opdat niet een weg worde betreden, die leiden zal tot verdere ontwrichting der gemeentelijke autono mie en die een gezond gemeentelijk leven tot een roemloos einde zal brengen. De radio-kwestie. In verband met berichten over confe renties ten Departemente met vertegen woordigers der radio-vereenigingen, heeft de „Maash." zich ter bevoegder plaatse om nadere inlichtingen gewend. Medegedeeld werd, dat reeds de pu blicatie der gehouden 'besprekingen als een indiscretie moest worden geschouwd. Bijzonderheden daarover kon men dus niet geven, behalve de uitdrukkelijke ver zekering, dat bedoelde conferentie niet ging over de verandering vein de zend tijdregeling, maar alleen de kwestie der zend-apparatuur betrof, welke reeds ver leden jaar in de Kamer ter sprake kwam bij de interpellatie van oud-minister van Dijk. Een mislukte demonstratie. De Haagsehe Gemeenteraad heeft gis termiddag met 2520 stemmen de motie- Van Langen verworpen, -waarin B. en W. werden uitgenoodigd, zich met een gemotiveerd vertoog tot de regeering te wenden inzake het voornemen van de re geering om per 1 Nov. a.s. de verlaging der ondersteuning aan werkloozen te doen invoeren. Verschillende revolutionaire organisa ties hadden voor deze gelegenheid een massa-demonstratie uitgeschreven, maar zonder succes! Op het bepaalde tijdstip was in wijden omtrek geen enkelen be- tooger te zien. De oproepers zelf verschenen ook niet op het appèl. Van de werkverschaffing uitgesloten. In de raadsvergadering te Ambt-Har- denberg werd voorgelezen een schrijven van den mini, ,r van Sociale Zaken, waarin deze mededeelt, dat een zestal werkloozen, die geschorst waren wegens de op 28 April plaats gehad hebbende rel letjes op de werkverschaffing in het Staatsboschbedrijf, niet voor herplaatsing in aanmerking komen. Middelburg. De S. O. S. tentoon stelling. Als onderdeel van een geor ganiseerde Kunstweek ten bate van de schilders, die lijden onder de crisis; opent de commissie hedenavond in de drie zalen Binnenland. De bezuinigingen te Amsterdam. Kamerlid wegens opruiing veroordeeld. Veertigjarig bestaan der Rijks Landbouw- winterschool te Goes. Buitenland. De toestand in Palestina. De staat van be leg afgekondigd. Sneeuw en koude in sommige landen. Ontmoeting van de koningen van Bul garije en Roemenië. De onrust op Cuba. van het Kunstmuseum een tentoonstelling van werken van Zeeuwsche schilders, die een groote verscheidenheid in genre en in onderwerpen bijeen hebben gebracht, ter wijl ook Wim Abeleven mooi werk expo seert. Ter vergrooting van de aantrekkelijk heid, zijn naast een theeschenkerij nog verschillende attracties ingericht, terwijl iedere inzender een stuk afstond voor de verloting en het publiek de gelegenheid krijgt aan te wijzen welk stuk als eerste, tweede enz. prijs moet worden aangewe zen. De tentoonstelling, die Zondag gesloten is, blijft geopend tot Zaterdag 11 Novem ber, doch de eigenlijke kunstweek eindigt reeds Donderdags. Er is zeker alle reden tot een druk bezoek op tewekken. Goes. Rede dr A. A. L. Rutgers. Gisteravond hield de A.R. Kiesvereeni- ging in de Prins van Oranje haar eerste vergadering in deze campagne, waarvoor veel belangstelling was. Nadat de verga dering op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, den beer R. Zuidema, was ge opend en deze een kort openingswoord had gesproken, sprak dr A. A. L. Rut- g e rs, lid der Tweede Kamer over: „N e - derlands roeping tegenover Indië". Spr. wees er in zijn inleidend woord op, dat het hem verblijdt,, zijn eerste politieke rede, na 23 jaar in de beide Indien door gebracht te hebben, te mogen houden in Zeeland, daar hij op de Zeeuwsche lijst tot Kamerlid is gekozen. Komende tot zijn onderwerp, zegt Spr., dat in de nu helaas achter ons liggende bloeiperiode te weinig aandacht is geschonken aan de economische afhanke lijkheid van Nederland tegenover Indië Nu we volop in de moeilijkheden zitten, wordt gevraagd om afdoende maatregelen tot verbetering. Maar laat ons oppassen, zegt Spr., dat we bij die maatregelen de zedelijke roeping tegenover Indië niet ver geten. Onze vaderen hebben bij de kolonisatie methoden toegepast, die niet door den beugel konden. Het beruchte cultuurstel sel is aan het eind der 19e eeuw met in stemming van alle partijen verdwenen. Laten we nu, in dezen crisistijd geen maatregelen nemen, die evenzeer afkeu ring verdienen. Wij onderscheiden tegenover Indië een rechtstreeksche en een zijdelingsche taak der Overheid. De laatste de kerstening van Indië wordt nu beter door da Ne- derlandsche Christenen begrepen. Er zit groei in bet Zendingswerk en bet wordt, ook van liberale zijde, wel gewaardeerd. Maar in den allerlaatsten tijd dreigt een gevaar. Spr. doelt op de vraag, of op Bali de Zending moet worden toegelaten. Hier is geen sprake van de bedoeling, om de z.g. dubbele Zending tegen te gaan, maar hier wil men art. 177 gebruiken om de Hindoe-cultuur te beschermen tegen de Christelijke invloeden. Al erkent Spr., dat bet hier een moeilijk geval is, omdat wel 20 aanvragen om Zending te drijven, zijn ingekomen, toch mag door de A.-R. in een weigering zonder meer niet worden be rust. Wat onze politieke roeping betreft, ook hier mag eigenbelang niet de richting aangeven. Nederland is voor Indië als een voogd verantwoordelijk. Rekening moet dus gehouden worden met de belangen van Indië zelf. Het gezag moet ge handhaafd tegenover revolutionaire op ruiing, maar een gezond nationalis tisch streven mag niet onderdrukt. De ontwikkeling van Indië moet historisch groeien. Financieel is de toestand nu zoo gewor den. dat Indië moet leenen op crediet van Nederland. De Indische begrooting moet sluitend gemaakt, waarbij harde maatre gelen noodig zijn, harder dan in Neder land. Ook dat is in het belang van Indië. In intellectueel opzicht is in Indië veel bereikt. Maar nu is de toestand zoo ge worden, dat Indië niet langer de intellec- tueele krachten kan opnemen, die Neder land wil zenden. Suriname is het voor beeld, hoe het over 25 jaar in Oost-Indië zal zijn. Dan zullen de inlandsche onder wijzers, ook al, omdat ze goedkooper zijn, het onderwijs wel voor hun rekening ne men. Daarmee zullen we ons moeten ver wenen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1