E.M.JMRSMA HAARDEN MAANDAG 30 OCTOBER 1933 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 48e JAARGANG - No. 25 Buitenland Binnenland. Belangrijkste Nieuws. i.i li i i i i m m«. i mi Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Teloioonnummcr 11. Postchèquo en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg, Lange Burg. Tclcf. 259. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. fle Zeeuw Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingea 10.20. Losse nummers 5 cent. Advertentiön 30 cent per regel. Ingezonden medcdeclingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiön Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto i 0.85. Bij contract belangrijke korting. Ook de middenstand geknecht. Niet het minst in middenstandskringen vindt de Nat Soc. beweging aanhang. De strijd tegen de groote warenhuizen in Duitschland de Nat. Socialisten had den toegezegd, dat ze zouden verdwijnen zouden velen ook gaarne naar ons land zien overgebracht. De Standaard wijst er echter op, dat de Rijksregeering in Duitschland het groote warenhuis in wezen onaangetast heeft gelaten, waarna het blad vervolgt: „Dat ook ten onzent de middenstand in den druk kwam mee tengevolge van verschillende crisismaatregelen, valt niet te loochenen. Ook onze regeering is er op bedacht om den middenstand te helpen, voorzoover dit mogelijk is. Zijn belangen moeten terdege ter harte genomen worden. Dat is altijd ons standpunt geweest. Wij hebben daarom ook onze Christe lijke middenstanders opgewekt een krach tige organisatie te vormen, die in den goeden weg met de Overheid spreken kan. Het heeft ons steeds teleurgesteld, dat onze middenstanders veelal zoo traag waren de eigen organisatie te bouwen naar den eisch van het eigen beginsel. Onze tijd dringt daartoe. Maar als het nationaal-so- cialisme overheerscht, wordt die weg afgesneden. Minister Smitt deelde toch in een dezer dagen gehouden rede mede, dat de rijks regeering besloot een wet uit te vaardi gen om voor den opbouw van den Duit- schen middenstand een voorloopige rege ling te treffen op de basis eener alge meen verplichte organisatie en volgens het leidersbegin sel. Zoo wordt dus ook de middenstand geknecht en onder het allesbeheerschend staatsgezag geplaatst. Wat het nationaal-socialisme niet kon doen, is datgene, wat het beloofde: de verbanning van het grootbedrijf. Wat het wel brengt, is de knech ting van den middenstand in een gedwongen organisatie, waarbij het nog zeer de vraag is, of na het verlies der geestelijke vrijheid, wel eenige stoffe lijke winst zal worden verkregen." Behartigenswaardige opmerkingen. Wie zich aan een ander spiegelt, spie gelt zich zacht. De Rijksdagbrand. De journalist Oehme werd Zaterdag verhoord. Hij is iemand met veel relaties, maar geen geheugen. Torgler heeft lang naar zijn verschijning gesnakt. Want Torgler heeft altijd volgehouden, dat hij in den namiddag van 27 Februari met Oehme op een canapé in den rijksdag heeft zitten praten, terwijl zijn beschul digers verklaren, hem in gezelschap van Van der Lubbe gezien te hebben. Maar Oehme herinnert zich dit niet meer. Hij had zijn geheugen voorzichtigheids halve thuisgelaten. Aan hetzelfde euvel leed ook Torgler's andere vriend, de getuige a decharge Neubauer. Hierna moesten de heeren Karwahne, Frey en Kroyer, de drie nationaal-socia- listische beschuldigers, weer voorkomen om geconfronteerd te worden met een paar zaalwachters. Eerst komt Karwahne binnen, en wanneer de president hem vraagt, of hij misschien niet één der zaalwachters met van der Lubbe verward heeft, klinkt het kort en bondig: „Absoluut uitgeslotenl" Dan moet Frey binnenkomen. Op een soortgelijke vraag klinkt het kort en bon dig uit Frey's mond: „Absoluut uitgeslo ten!" Nu verschijnt Kroyer en op de letter nauwkeurig volgt weer hetzelfde ant woord: „Absoluut uitgesloten!" De Nazi's beschikken blijkbaar over een bijzonder geheugen, wanneer het er op aankomt menschen te herkennen, die zij weken tevoren gedurende één seconde maar gezien hebben. Tal van andere zaken zijn ze vergeten. Maar éénmaal geziene gezichten ver geten zij nimmer meer, óók wanneer dat zien onder de ongunstigste condities plaats had, wat licht en belichting enz. betreft. Laat in den middag werd de majoor eberstedt opgediend. Deze majoor is nazi en beschikt ook al weer over een fabuleus geheugen. Dhr Weberstedt heeft op den 27sten Februari toch twee mannen door het rijksdaggebouw zien gaan, waarvan de eene een kist op zijn schouder droeg. Hij heeft daarna alweer met 100-procentige zekerheid vastgesteld, dat één van die twee mannen van der Lubbe was en de andere Taneff. Vermits deze heer Taneff volgens zijn zeggen ziek in een sanatorium in Rus land lag, op het moment, dat de majoor We'berstedt hem naast den man met een kist op zijn schouder door het rijksdag gebouw te Berlijn rond zag waren, stelde Taneff in arren moede de vraag, of de majoor zich alleen maar vergiste, dan wel moedwillig iets anders deed. Waarop de majoor zijn rechterhand in zijn borstzak stak en met bulderende stem door de zaal heen donderde: „Een voormalig Duitsch officier liegt niet!" De onlusten in Palestina. De onlusten in Palestina hebben Zater dag op verscheidene plaatsen voortge duurd. Te Nazareth trachtte het gepeu pel de gevangenis te bestormen, maar do politie kon hen ten slotte verdrijven. Er zijn twee dooden gevallen en 2 Engelsche politiemannen zijn gekwetst. Te Haifa en Jeruzalem is zwaar ge vochten, maar ook hier zijn de autoritei ten ten slotte den toestand baas geble ven. Het aantal dooden en gewonden, dat de laatste dagen bij de onlusten in verschil lende plaatsen is gevallen, is nog niet openbaar gemaakt, maar men schat het als volgt: 18 man Engelsche politie zijn gewond, waarvan 2 ernstig, twee man inlandsche politie zijn gedood en 15 ge wond. 25 betoogers zijn gedood en onge veer 180 gewond, waaronder een 30 zwaar. De autoriteiten in Jeruzalem hebben naar Jaffa en Haifa politietroepen ge zonden. Op het vliegveld van Jeruzalem staan vliegtuigen der Britsche luchtstrijd krachten gereed, om in geval van nood de opstandelingen te bombardeeren. Ook te Damascus is de toestand zeer ge spannen. Een Zeppelin-jubileum. De Hamburg-Amerika-lijn deelt mede, dat de „Graf Zeppelin" Zaterdag van zijn vlucht naar Zuid- en Noord-Amerika naar Europa terugkeerde en daarmede de vijftigste maal den Oceaan overstak, een prestatie zonder weerga op lucht vaartgebied. De luchtschipverbinding over den Oceaan bleek niet alleen snel en veilig te zijn, doch van een regelmatigheid in ver trek en aankomst, die met de regelmatige diensten van de scheepvaartmaatschap pijen vergeleken kan worden. De snelheid kon voortdurend worden opgevoerd en het eerste deel van de thans gemaakte reis, het traject Friedrichsha- fenPernambuco, werd afgelegd in een recordtijd van slechts 2% dag. Aan boord bevonden zich ditmaal 14 passagiers. Vliegongevallen in Amerika. Te Amarillo in den staat Texas in de V. S. zijn drie leden van een luchtcircus gedood en vier zwaar gewond, toen tijdens een vliegfeest, twee toestellen die kunst- vluchten maakten tegen elkaar opvlogen. In den staat Massachusetts zijn drie man nen en een vrouw om het leven gekomen, toen een verkeerstoestel neerstortte. Sneeuw in Zwitserland. Volgens berichten uit Bazel is geduren de de laatste dagen in Noord- en West- Zwitserland en in het Zuiden van Baden veel sneeuw gevallen. Gisteren was dit weer het geval. Vooral de hooger gelegen punten hadden van hevigen sneeuwval te lijden. Op den Rigi is 20 c.M. gevallen bij een vorst van 5 graden. Rusland en Tsjecho-Slowakije. Het Telegraaf agentschap der Sovjet Unie meldt uit Praag, dat de partij van den minister van Buitenlandsche Zaken, Benesj, besloten zou hebben, de Sovjet Unie de jure te erkennen. De Sovjet Russische pers meldt, dat binnenkort onderhandelingen over deze kwestie zullen worden ingeleid tusschen Praag en Moskou. Painlevé overleden. D'e voormalige Fransche minister-pre sident Paul Painlevé is op 7O-jarigen leeftijd overleden. Korte Berichten. Kroonprins Rupprecht van Beieren moet zijn paleis te Berchtesgaden verla ten, daar hij niet langer de daaraan ver bonden onkosten kan betalen. Zooals men weet, was kroonprins Rupprecht reeds eerder in financieele moeilijkheden ge raakt, n.l. in 1931 toen hij een deel van zijn familie-juweelen moest verkoopen. De „Neue Freie Presse" meldt, dat de Oostenrijksche regeering voornemens zou zijn, een ministerie of een staatssecre tariaat voor de propaganda in te stellen, aan het hoofd waarvan een actief politi cus zou worden geplaatst. De eerste sneeuw van dezen winter is in Londen gevallen, hetgeen gepaard ging met een hevigen storm. Ook uit Wales, Yorkshire, Leicestershire, Cheshire, Wor cestershire en Shropshire komen berich ten binnen over het vallen van sneeuw. Duitschland en ons bedrijfsleven. Met het oog op de onderhandelingen in zake het nieuwe douane- en credietver- drag met Duitschland heeft in overleg met de regeering het Centraal Instituut Nederland-Duitschland, waarvan dr F. E. Posthuma voorzitter is, een speciale commissie gevormd. Deze commissie heeft zich tot taak ge steld de belangen van het bedrijfsleven, wat onze handelsbeweging met Duitsch land betreft, te behartigen. Bij dit Centraal instituut zijn aange sloten de Algemeene Nederlandsche Zui- velbond (F.N.Z.); Algemeene R.K. Werkgeversvereeniging; Bond van Kaas producenten; Bureau tot Economisch Verweer der Paardenfokkerij (warm bloed); Chr. Boeren en Tuindersbond in Nederland; Chr. Werkgeversvereen.; Ka mer van Koophandel en Fabr. voor het gebied Utrecht; Kamer van Koophandel en Fabr. voor Rijnland; Kath. Ned. Boe ren en Tuindersband; Kon. Ned. Land- bouwcomité; Nederl. Industrie en Han- delsraad voor Land- en Tuinbouw; Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsch land; Ned. Maatsch. voor Nijverheid en Handel; Ned. Pluimvee Federatie; Ned. Tuinbouwraad en het Verbond van Ned. Werkgevers. Om de 40-urige arbeidsweek. Door het N.V.V.-congres inzake de 40- urige arbeidsweek werden twee resoluties aangenomen. In de eerste wordt bij de regeering en het parlement aangedrongen op onver wijld wettelijke regelingen, waardoor de arbeidstijd in geen geval de 48 uren over schrijdt, zulks als overgang naar de 40- urige werkweek. In de tweede ondeischijft het congres de eisch van het I.V.V. inzake de 40-urige werkweek. Zij dringt er bij de regeering op aan op korten termijn het initiatief te nemen tot het houden van samensprekin- gen met het doel te trachten de 40-urige werkweek tot stand te brengen. De S. D. A. P. vormt een strijdorganisatie Het bestuur van de S. D. A. P., dat aanvankelijk van een arbeidersweer niets wilde- weten heeft thans de „Liga" offi cieel erkend. Deze „Liga" is een organisatie van strijdlustige leden, die zich o.m. ten doel stelt: a. het, in overleg met de besturen van de S. D. A. P.-organisaties, planmatig re gelen en uitvoeren van orde-maatregelen, bij vergaderingen, meetings en demon straties van de S.D.A.P.; b. het beschermen van verspreiders, plakkers, colporteurs, sprekers en andere actieve werkers van de S. D. A. P.; c. het bewaken van de gebouwen en andere bezittingen van de moderne ar beidersbeweging. Om tot een goede uitvoering van deze werkzaamheden te geraken zullen in groepsverband bijeenkomsten (oefenin gen?) worden gehouden. Uitkeeringen uit het gemeentefonds. De Amsterdamsche wethouder van Fi nanciën deelde mede, dat bij de samen stelling der begrooting geen rekening was gehouden met de verminderde uitkeering uit het gemeentefonds, welke pl.m. 3% millioen minder zou zijn. Dit bedrag, zoo verklaarde hij, kan ik niet dekken. Het gemeentebestuur heeft tegen deze vermindering een zóó sterk vertoog bij de regeering gehouden, dat er alle hoop is, dat de regeering alsnog tot intrekking van het desbe treffend ontwerp zal over gaan. Provisie voor Levensverzekeringen. Dezer dagen is tusschen bijna alle Ne derlandsche Maatschappijen van levens verzekering een overeenkomst gesloten, waarbij het aan alle op levensverzeke- ringsgebied werkzame personen verboden is provisie af te staan op straffe van on middellijk ontslag. Hierdoor hoopt men te bereiken, dat aan het kwaad: het afstaan van provisie aan derden (meestal den geen, die de verzekering aangaat) een eind zal worden gemaakt. Reclamelichten in de nabijheid van spoorwegen. De directie der Nederlandsche spoor wegen heeft de aandacht van den minis ter van waterstaat gevestigd op het steeds grooter wordend aantal in de nabijheid van den spoorweg geplaatste gekleurde reclamelichten in de groote steden, welke soms voor de machinisten zeer hinderlijk en bij mistig weer misleidend zijn en die daardoor gevaar voor het spoorwegver keer kunnen veroorzaken. Genoemde minister heeft thans de Ge deputeerde Staten der provinciën uitge- noodigd deze aangelegenheid onder de aandacht van de in aanmerking komende gemeentebesturen te brengen en die be sturen te vragen, ter voorkoming van het Ingezonden Mededeeling. Dit U Modal E.MJ. 23 A- F. 135.- compl. geplaatst LAGE PR'JZEN NIEUWE MODELLEN 1953 UITERST ZUINIG X Kon. Haardsnfabrlek E. M. Jaartma, Hilversum Volledige collectie bij H. MERIS0N ZONEN's Ijzerhandel N.V. - Goes bedoelde gevaar, mede te werken o.m. door bij het verleenen van vergunningen voor lichtreclames met de geopperde be zwaren rekening te houden. Overheid en ambtenaar. Het bestuur van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen heeft naar aanleiding van het besluit van den minis terraad, dat de ambtenaar zich zal hebben te onthouden van elke openbare actie te gen de overheid en haar beleid, in een brief aan den voorzitter van den minister raad geschreven, dat door dit besluit de rechten en vrijheden der Nederlandsche rijksambtenaren als staatsburgers in ster ke mate aan banden worden gelegd. Hoewel het bestuur erkent, dat bij het optreden naar buiten bepaalde grenzen in acht dienen te worden genomen, moet het er aan den anderen kant op wijzen, dat de toepassing van dit besluit ertoe kan leiden, dat aan de Nederlandsche rijksambtenaren elke gelegenheid zou worden ontnomen om in het openbaar op te komen zelf tegen hoogst ernstige ver slechteringen van hun levenspositie. Het bestuur dringt aan op intrekking van het besluit. De Amsterdamsche begrooting. Onder sterken druk van de Regeering hebben B. en W. van Amsterdam thans een sluitende begrooting aangeboden. Drastische maatregelen waren daartoe noodig. De ontwerp-begrooting gaf een tekort van 13 K millioen gulden. Toen dit be drag gevonden was, bleef nog 934 mil lioen ongedekt van het crisisfonds. Hierbij kwam nog het tekort, ontstaan door de Omzetbelasting van pl.m. 6 ton, waarvoor eveneens dekking moest worden gezocht. Om dit tekort te dekken zijn de vol gende maatregelen genomen: Bij de oorspronkelijke begrooting was gerekend op een bedrag van 1.46 millioen, dat de loonsvermindering zou opleveren. Hier komt nu door een nieuwe verlaging en hergroepeering nog 3.8 millioen bij. Ook kunnen B. en W. het niet stellen zon der een belastingverhooging. Met 1 Mei zullen de opcenten op de gemeentefonds belasting worden verhoogd tot 100. Over acht maanden van 1934 zal deze belastingverhooging opleveren 1.7 mil lioen. Ten slotte bleef nog twee millioen over, welke niet anders gevonden kunnen wor den dan door zeer ingrijpende bezuini gingen, waarvan de wethouder de volgen de noemde: Op onderwijs wordt bezuinigd: het bu reau voor beroepskeuze wordt opgeheven; de quarantaine-r ohting wordt gesloten; de tandheelkur ge verzorging vein ge meentewege verdwijnt; het personeel op de secretarie wordt ingekrompen; op de veren wordt voor autos wederom een ta rief geheven. Gocheme Fascisten. De te Monster georganiseerde Fascis ten hebben een belangrijk adres aan den Gemeenteraad gericht. Daaruit blijkt, dat deze heeren toch ook nog wel iets anders kunnen dan groote woorden gebruiken, dat ze ook tot groote daden in staat zijn. Voor ingrijpende maatregelen deinzen ze niet terug. Binnenland. De begrooting van Amsterdam. Prov. Comité A.R. Kiesvereenigingen. Het wetsontwerp uitkeeringen uit het ge meentefonds. Buitenland. Het proces-v. d. Lubbe. De toestand in Palestina gespannen. Volgens bet adres moet een salaris bo ven f 3000 met 40 pet. worden verlaagd. Een salaris van f2000 tot f3000 met 25 pet.; van f 1500 tot f 2000 met 10 pet.; van f 1200 tot f 1500 met 5 pet.; daar beneden wordt niet verlaagd. Keurig wordt aan het eind van dit lied vermeld, dat alle overbodige ambte naren, en bij voorkeur zij die meerdere functies hebben, ontslag moeten verkrij gen. De „Westlander" merkt hierbij op: Het is bepaald de aandacht van de heeren ontgaan, dat de man van f 3100 salaris, die 40 pet. verlaging te slikken krijgt, dan f 1860 gaat verdienen, maar iemand die f 3000 ontving met zijn 25 pet. kortingf2250 verkrijgt. Iemand die f2100 verdient zal zich dan f 1575 zien toegedacht, doch iemand met een salaris van f 1900 f 17101 Welk een nonsens. De heeren moeten heusch nog een poosje wachten met te willen mee-regee- ren. Zoo helpt die reclame nietl DEFENSIEBEGROOTING VOOR 1934. Voorloopig verslag der Tweede Kamer. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Defensiebegrooting voor 1934 is het volgende ontleend: Vele leden achten geen reden aanwe zig, over deze begrooting met de regee ring uitvoerig van gedachten te wisselen, zoolang niet bekend is, welke maatrege len de commissie Idenburg zal ontwer pen en wat de Regeering daarna zal voor stellen ten einde de als noodzakelijk voor opgezette bezuiniging van f 12 millioen te hereiken. Naar de meening van ver scheidene leden kunnen, afgezien van wat de Commissie Idenburg zal rappor- teeren, reeds tal van maatregelen worden aangewezen, welke tot besparing voeren. Zoo is het jaarlijksch contingent veel te groot. Vermindering van het aantal di visies' tot drie is zeer wel mogelijk. Het bestaande beroepspersoneel kan nog voor een groot deel door reservepersoneel wor den vervangen. Verscheidene leden gaven opnieuw ais hun meening te kennen, dat voor ons land van bewapening geen heil te ver wachten is. Meerdere leden gaven uiting aan hun misnoegen over de maatregelen, door den Minister van Defensie genomen ten op zichte van het lidmaatschap van de S. D. A. P. van organisaties, aangesloten bij het N. V. V. en van de marinebonden. Zij zagen daarin een ontoelaatbare inbreuk op het recht van. vereeniging en van de vrijheid, die eens de trots was der Ne derlandsche staatkunde. Verscheidene leden vestigden voorts1 de aandacht op de bij velen levende gedachte dat onder de beroeps- en de verlofsoffi cieren zich een aantal aanhangers van het fascisme bevindt. Gaarne zouden zij vernemen, of den Minister hiervan iets bekend is, en indien de genoemde ge dachte in overeenstemming met de wer kelijkheid is, welke maatregelen hij zich dan voorstelt in dit opzicht te nemen. Met voldoening hadden vele leden ge constateerd dat voor den aanboow bij de Marine een aanzienlijk hooger bedrag dan te vorigen jare geraamd is geworden. Enkele leden spraken de hoop uit, dat thans spoedig een regeling zal worden tot stand gebracht inzake de verdeeling van de kosten der vloot tusschen Neder land en Ned.-Indië. Opgemerkt werd, dat het proces betref fende de muiterij op „De Zeven Provin ciën" wel zeer lang duurt. Enkele leden vroegen in dit verband, waarom geen am nestie was toegepast, aangezien toch reeds vele slachtoffers zijn gevallen. Dat de verdachten niet in de gelegen heid gesteld zijn hun eigen verdedigers te kiezen, oordeelden zij onjuist. Wat dit laatste betreft, werd van an dere zijde opgemerkt, dat de toegevoegde militaire verdedigers juist blijk hebben gegeven van groote objectiviteit. Sommige leden meenden, dat het aan beveling verdient, jeugdige werkloozen aan te moedigen tot dienstneming in het leger en het aantal vrijwilligers, dat men op die wijze verkrijgt, in mindering te brengen van het contingent. Andere leden achtten dit denkbeeld practisch niet uitvoerbaar.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1933 | | pagina 1